VEERTIG EEUWEN geschiedenis op luttele vierkante meters Noodlot Agenda voor Haarlem Ook zij DONDERDAG 28 MEI 195S 3 Kerkelijk Nieuws Congres belanghebbenden bij onroerende goederen Uitspraak kort geding bracht geen wijziging (y?e ORRIS Ljmeyen (mjf BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 IleKJeHteWWrf HISTORIE DER KANAAL-EILANDEN Communisten nog even anti-Joods als voorheen Wanneer men de geschiedenis van de Kanaal-eilanden in een notedop wil zien, dan hoeft men slechts naar La Hougue Bie op Jersey te gaan. Want daar op luttele vier kante meters grond, vindt men een grafkelder die bijna vierduizend jaar oud is, een Normandisch kapelletje, la Chapelle de Nötre Dame de la Clarté, en een Duitse schuilkelder. Ziedaar drie symbolen van drie hoogtepunten uit veertig eeuwen uiter mate bewogen geschiedenis. Over de primitieve, in dierenvellen gehulde grotbewoners, die zich, voordat de eilanden van het vasteland werden gescheiden, voedden met mammoethen of ander grof wild en naderhand noodgedwongen overschakelden op kreeft en oesters, kunnen we kort zijn. Over hun in „feldgrau" gestoken soortgenoten die vierduizend jaar later nog even kwamen proberen de klok terug te zetten, eigen lijk eveneens. Zij het dan dat de Duitse bezetting van de Kanaal-eilanden belang wekkend was, omdat dit het enige stukje Groot-Brittannië was, dat Hitier ooit in handen kreeg. Vermelding verdient daarbij, dat deze Britse eilanders nauwelijks anders op het Teutoonse bezoek hebben gereageerd dan de onderdrukte volken van het continent. Ook zij hebben honger en gebrek geleden, ook zij hebben zwart gehandeld. Maar ook zij hebben tot het einde toe verzet gepleegd, ai kon dat slechts lijdelijk verzet zijn, om dat de geringe afmetingen van de eilanden eenvoudig geen spectaculaire grootscheep se acties toelieten. Het belangwekkendste is echter, dat de Duitsers zich er wèl anders gedragen heb ben dan op het vasteland. Vermoedelijk ge dreven door een minderwaardigheidscom plex, dat hen tegenover Engeland altijd heeft bezield, hebben zij krampachtig ge probeerd zich als „richtige gentlemen" te gedragen, hetgeen de eilanders voor mas sale beestachtigheden heeft gespaard, al zijn er wel deportaties van arbeidskrach ten en „verdachte" personen voorgevallen. Genoeg echter van het eerste en het laat ste stenen tijdperk. Er zijn op de Kanaal eilanden wetenswaardiger historische za ken te vernemen. Ik doel daarbij speciaal op het tijdperk waarvan dat eenvoudige stenen kapelletje een der resterende symbolen is. Een tijd perk dat begon met de kerstening van de eilanden, onder andere door de Belgische monnik St. Heiier, naar wie de hoofdstad van Jersey genoemd is. Dat het een rustig tijdperk was, kan overigens niet beweerd worden, want de eilanden stonden voort durend bloot aan de aanvallen van de Noormannen, die toen bezig waren de Nor- mandische kust te veroveren. Zo werden uiteindelijk de eilanden bij Normandië ge trokken door de Viking Rollo, die er een uitgebreid feodaal systeem instelde, waar van heden ten dage nog tal van overblijf selen in het civiel recht van de eilanden, dat totaal verschillend is van het Britse, zijn aan te treffen. Het aardigste daarvan is wel de „Clameur de Haro", een vorm van beroep die, zij het dan sporadisch, nog steeds wordt gedaan. Wanneer een Kanaal eilander meent, dat er een inbreuk wordt gemaakt op zijn rechten, dan moet hij on der getuigen roepen: „Haro, Haro, Haro, a l'aide mon Prince, on me fait tort" (te hulp mijn Prins, men doet mij onrecht). De inbreuk vermeend of niet moet dan terstond worden gestaakt en de hele zaak wordt naar het Koninklijk Gerechtshof verwezen. Beslissende periode De belangrijkste periode in de geschie denis van de eilanden begon toen Willem de Veroveraar eerst Hertog van Normandië en eenendertig jaar later (in 1066) Koning van Engeland werd. In de tijd die daarop volgde hebben de eilanden beurtelings de onderling twistende hoven van Normandië en Engeland aangehangen, totdat zij in het begin van de dertiende eeuw definitief de zijde van Engeland kozen,een besluit waar voor zij ruimschoots beloond werden met allerlei privilèges, waarvan zij er nog steeds vele genieten.Als keerzijde van de medaille stonden zij echter voortdurend bloot aan aanvallen van de Fransen, die er niet be paald zachtzinnig omsprongen. Met dat alles is de oorsprong van de aan hankelijkheid van de eilanden aan Enge land wel historisch verklaard. Van de En gelsen kregen zij bescherming, steun en voorrechten en van de Fransen hadden zij niets dan last. Ook in later eeuwen trou wens, daar getuigen de wachttorens aan de kust van Jersey van, waarop de eilanders spiedden naar Napoleon's vloot, die begerig uitkeek naar deze operatie-bases, maar toch het hart niet had deze grimmige bas tions te attaqueren. Van nóg een Fransman heeft Jersey trou wens last gehad en wel van Victor Hugo, die er asyl kwam zoeken nadat hij enig vitriool uit zijn pen had laten vloeien jegens Louis Napoleon. Het voor emigrés immer gastvrije eiland heeft het met deze Franse schrijver en zijn heethoofdige vol gelingen niet gemakkelijk gehad. Toen Hugo's krant, l'Homme, naar aanleiding van het verlenen van de Orde van Bath aan Canrobert door Koningin Victoria schreef, dat zij daarmee haar waardigheid als Koningin, haar geweten als vrouw, haar trots als aristocrate, haar gevoelens als Engelse, haar ras, haar sexe en zelfs haar schaamte had opgeofferd, werd het de Jer- seymen te bar. Zij smeten alle ruiten van Hugo's kantoor aan diggelen en eisten dat het blad verboden zou worden. Dit ver droot Hugo zozeer, dat hij een manifest publiceerde, waarin hij de Engelsen waar schuwde, dat zij op weg waren hun vrij heden te verliezen en een filiaal van het Franse keizerrijk te worden. Het manifest eindigde met de woorden: „En gooi ons er nu maar uit", hetgeen terstond geschiedde. Hugo vertrok daarop met de zijnen naar Guernsey, waar hij vijftien jaar bleef en onder andere „Les Misérables" schreef. Onafhankelijkheid Ge moet het mij maar vergeven, dat ik met zulke kangeroe-sprongen door de overigens fascinerende geschiedenis van deze eilanden ben gevlogen, een geschiede- denis, die vol van intrigues, vloot-expedi- ties en zeeroverij is geweest, maar ook vol trouw en trots en een intens onafhankelijk heidsstreven. Dat laatste is er niet minder om geworden nu de zee en de grimmige rotsen geen afdoende verdediging meer bieden tegen aanvallers van buiten af. Tot op de huidige dag hebben de eilanden hun onafhankelijkheid binnen het Britse rijk behouden, met eigen wetten, met eigen re gering, met een eigen taal en met een hardnekkige vasthoudendheid aan eigen rechten èn voorrechten. Wee hem, die daaraan zou tornen. Maar de eilanders weten, dat zij in dit opzicht van de Britten, die deze vorm van samenwerking zo goed ligt, geen dwang te verwachten hebben. En zij varen er bijzonder wel bij. W. L. B. Ned. Herv. kerk Beroepen te IJsselmuiden (toez.) J. v. Sliedregt te Ede; te Goedereede A. M. Lin- denburg (voorheen te Beekbergen); te Rou- veen R. W. Steur te Ouddorp. Geref. kerken Beroepen te Westeremden en te Zuili- chem B. Berends, cand. te Noord-Sleen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum J. de Feyter te Valthermond. Bedankt voor Wezep (Gld.) (2e pred.pl.) S. Cnossen te Drachten; voor Eindhoven C. v. Ommen te Hattem. VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG Een typische „Jersey lane", zo'n stil rustig laantje waar de bomen samen parasol spelen en een tunnel vormen van rust en koelte, waarin het goed wandelen is. Zo zijn er tientallen op het eiland. Zij zijn alleen een beetje nauw voor de twaalfduizend auto's van het eiland, vooral wanneer er tivee elkaar tegenkomen. Maar wat zou het, men rijdt wat achteruit, zoekt een wat ruimere plaats en groet de tegenligger vriendelijk. Want wat heeft het voor zin om op een klein eiland haast te hebben? Rede van minister Witte De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte heeft de derde plentaire zitting van het Vierde In ternationale Congres voor belanghebben den bij Onroerende Goederen, dat te Am sterdam wordt gehouden, bijgewoond. In zijn korte toespraak tot het congres betuigde ir. Witte instemming met het doel van het congres, dat streeft naar interna tionale samenwerking op het gebied der onroerende goederen. Aansluitende bij een opmerking in het openingswoord van de voorzitter van het congres, de heer Pierre Colleville, uit Frankrijk, verklaarde de minister het vol komen met deze eens te zijn, dat het bezit van onroerend goed een van de meest fun damentele en waardige vormen van mense lijke vrijheid is. Hij wees er echter met nadruk op, dat een harmonie gevonden moet worden tussen het individueel bezit en het algemeen belang. Volgens hem ligt een van de belangrijkste taken van dit con gres in het vinden van een synthese in deze materie. In de tweede plenaire vergadering hield de Franse gedelegeerde Lucien Pigot een pleidooi voor het instellen van een inter nationale hypotheekbank, teneinde de we deropbouw en de daarmee samenhangende financieringsproblemen op een internatio naal plan te kunnen oplossen. Tijdens de derde plenaire zitting werd besloten een commissie in te stellen, die zich zal bezighouden met een nadere be studering en formulering van dit plan. De resultaten van het werk van deze commis sie zullen aan het congres worden voor gelegd. Ondanks de uitspraken in kort geding door de president van de rechtbank te Groningen inzake het Ommelandenconflict, wenst de oppositie in de Ommelanden coöperatie haar standpunt niet te wijzigen. Zij heeft thans handtekeningen verzameld van vele leden en wil zo trachten het be stuur te dwingen een algemene ledenver gadering uit te schrijven. Op deze leden vergadering zal dan aan de orde komen het ontslag van de twee oude bestuursleden de heren J. Akkerman en J. T. Wieringa, als mede de vier oude commissarissen. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN ƒ49.75 De stralende lente, die de stad in een feestkleed zet en het leven volgiet met schoonheid, zou in haar warmte de zorgen der mensen moeten versmelten tot niets. Maar zij doet het tegendeel. Want de vaders en moeders, die de winter lang hebben moeten vechten met handen en voeten om de bacil len en de tocht en de kwalen van het koude, vochtige sei zoen verre te houden van hun spruiten, worden door de zon neschijn belast met nieuwe, kwade zorgelijkheden, die het heil van hun kinderen belagen en de vrees voor hun welzijn doen toenemen op de maat van het lengen der dagen. Of, om het korter te zeggen, mijn dochter van zeven wil een fiets. Kunt ge u de visioenen voor stellen van dat kleine, fragiele figuurtje op twee wielen te midden van de rijdende kolos sen met en zonder aanhang wagen? Een bloempje temid den van stoomwalsen, een mier op een dansvloer, ontsnappend aan de dood ieder ogenblik van haar leven. De gevaren snor ren langs haar heen zonder haar te zien, zij stormen voort op hun weg zonder er rekening mee te houden dat zij nog pas op de wereld is. Géén fiets voor mijn dochter. Het is moeilijk haar een gunst te weigeren, waaraan zij zo zeer haar hart verpand heeft. Maar om haar bestwil en onze rust: Géén fiets. De verjaardag is voorbij en de dagelijkse smekingen om het tweewielig ideaal zijn verklon ken. Tot op de laatste dag koesterde zij een door niets gevoede hoop nu is de ver wachting van chroom en staal ineengezonken tot een zeker heid, dat er ondanks zonne schijn en aansnellende zomer geen gefiets zal zijn langs lom merrijke dreven. Het is een tragedie, maar het moest. We hebben haar een paar rolschaatsen gegeven, op dat zij tenminste niet gedoemd zal zijn zich te moeten voort bewegen volgens de ouder wetse manier, die langzamer hand voor een kind zelfs uit de tijd moet heten. De rolschaatsen zijn ook van staal en chroom, doch zij wor den door de jarige ontvangen met een zo zichtbaar onbeha gen, dat wij ouders elkander met blikken vragen of wij dan toch maar niet liever. Neen! De oudere moet zijn gezag en zijn verstand gebruiken en zijn hart op stal zetten in het don ker, waar hij het niet horen kan. Het gaat om een ernstige zaak, waarbij de gevoelens dienen te zwijgen. En rolschaatsen rijden toch óók? Mijn dochter heeft een groot hart. Zij is er met haar rolschaatsen op uit geweest en heeft naar alle schijn haar desillusie be graven onder de vreugde om het geschenk, dat tenslotte met goede bedoelingen gegeven werd. Zij komt stralend terug, wat wij met plezier bezien en dat ons de trotse overtuiging geeft: Wij hebben het bizonder verstandig aan de steel gesto ken. Wij geven ons over aan mijme ringen over de diepten van kinderzielen, die niet te peilen zijn en waaruit men onophou delijk putten kan zonder te weten wat men ophaalt. En over de deugd van vasthou dendheid, waarmee men de dingen ten goede kan keren. Zo ziet ge, zeggen we tegen elkander, toegeven is dom, wanneer ge eenmaal een lijn getrokken hebt voor uw be leid. Het kind heeft er nu zelve de ware vreugde door hervon den. Wie weet, was ze niet eens zo blij geweest met een fiets. Dat is een voldoeninggevende veronderstelling, die in haar onbewezenheid de troost draagt die ge nodig hadt. Een troost die vervliegt voor de zon, als ik na enkele dagen eens ga zien hoe de rolschaats- kunst gevorderd is. Ik maak kennis met een droevige ont wikkeling, die mijn wijsheid over de diepten van kinder zielen vergroot tot mijn schan de. De dochter van de buren heeft een fiets. Mijn dochter heeft rolschaatsen. En aangezien datgene wat men niet heeft, de hevigste verlangens wekt, heb ben de twee schobbejakken geruild. De dochter van de buren is al een goed eind op weg om een geoefende roister te worden, mijn dochter laveert door de drukke straat op twee wielen en belt alsof zij daarmee haar leventje rekken kan. De oude wikt, de kinderlijke spitsvondigheid beschikt op een wijze dat ge soms uw eigen oren van ergernis zoudt op eten. Wat is de wijsheid van de volwassene waard in de wervelende maalstroom van het steeds moderner wordende leven, die het kind meevoert tegen wil en dank? Nu fietst mijn dochter temid den van de kolossen met en zonder aanhangwagen zij is 'nu inderdaad als een mier op een dansvloer of een bloempje tussen de stoomwalsen het leven aan het riskeren omdal het in deze tijd zo hoort. Wij met onze rolschaatsen en onze trots. De zon schijnt en de lente straalt, de ouders bibberen achter hun ramen van zorgen en de dochter fietst, ondanks alles. En dat opeten van uw eigen oren och. Laten we maar liever het al lerbeste hopen. J. L. Mannen van de Britse Koninklijke Marine, die de Koninklijke erewacht bij de West minster Abbey zullen vormen, tijdens een trainingsmars. DONDERDAG 28 MEI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Zuider kapel: Spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft-, 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Doden dans der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „S- O. S., held in nood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 u. Minerva: „Het balboekje". 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Schoppen vrouw" (Rot terdams Toneel) 8 uur. Brinkmann: Odd Fellow Orde, spreker Robert Peereboom over de noodzaak van de eenwording van Europa, 8 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen (nieuw programma). ADVERTENTIE Tel Aviv concludeert: In Israëlische kringen te Tel Aviv is men vain mening, dat de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf van Richard Slansky (een broer van de destijds terecht* gestelde voormalige secretaris-generaal der Tsjechoslowaakse communistische par tij, Rudolf Slansky) in Praag „een aanwij zing is dat er geen wijziging is gekomen in de anti-Israëlische en anti-Zionistische houding der communistische functionaris sen". Hieraan wordt toegevoegd dat het Is raëlische gezantschap te Praag, na de vrij lating van de Amerikaanse journalist Oatis, vergeefs heeft gepoogd voor twee aldaar gevangen gezette Israëliërs vrijla ting te verkrijgen. De Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken zei echter, dat hij „geen pogingen zal dulden om het onderzoek naar de raak der beide Israëliërs, op welke wijze ook, te hunnen gunste te beïnvloe den". Ook werd geen bezoek van vertegen woordigers van het gezantschap aan de in gesloten Israliërs, Oren en Ohrenstein, toegestaan. De voorbereidingen van de Kroningsfeesten in Engeland zijn in volle gang. Dagelijks wordt er gerepeteerd om de plechtigheden goed te doen verlopen. Hier ziet men de Gentlemen-at-armsmet paraplue en bolhoed op weg naar de Westminster Abbey.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5