Hoeveel licht geeft die ster? Haarlemse tafeltennissers uit het Saarland terug Zie Boven: Het meisje uit Bois Colombes .Clowntje Rick WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kort en bondigj Schorsing bestuur van HVGB opgeheven Wedstrijden Hollandia in Alphen aan de Rijn Odenthal, De Voogd en Angenent in Bonds XI Roeien Zwemmen Van Hemsbergen naar wedstrijden in de Seine Tegen Bolton Wanderers Biljarten Om de Nobelsbeker Softball Selectiewedstrijd van softballsters De softbalcompetitie Architect H. A. J. Baanders overleden Cor Hermus begraven Voor de kiadcren FEUILLETON Christelijke Bond van Vervoerspersoneel 50 jaar Koningin Juliana naar Nijhoff-herdenking Samenwerking van Franse en Duitse Protestanten Coloradokever op de kust DONDERDAG 28 MEI 1953 Diep In de nacht arriveerden de vier bus sen met Haarlemse tafeltennissers uit Saarland. Bijna had de trip een tra gisch slot gevonden, toen een Amsterdamse bus in Duitsland bij Bickendorf op het dooi de regen spiegelgladde wegdek slipte en tegen een truck botste. Wonder boven won der werd er niemand ernstig gewond en konden de inzittenden na verbonden te zijn geworden, in de andere bussen de tocht voortzetten. Alleen de groepsleider moest met een gebroken been achter blijven. Van het begin tot het einde is de sport- uitwisseling overigens een groot succes ge worden. In Bingen, waar van Vrijdag op Zaterdag overnacht werd, werden de vier honderd in hotel „die Stadthalle" ontvan gen. Een kapel speelde de begroetings fanfares, waarna enkele sprekers het woord voerden. Het waren de voorzitter van de West-Duitse Tafeltennisbond en de burge meester. waarna voor de gasten de reis leider, de heer Oudt, het woord voerde. Tijdens het diner werd een wedstrijd ge speeld tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Rhein-Hessische bond.Voor Nederland speelden du Buy, Stoop en v. d. Spek, en voor Duitsland Seijffert, Vorherr en Sauer. Ondanks een góede start, van Stoop, die Vorherr op fraaie wijze versloeg, werden de Nederlanders kansloos versla gen. Van der Spek slaagde er nog in Sauer in een zeer aantrekkelijke partij te klop- Een, maar Du Buy kwam zelfs in het ge- eel niet tot winst. 's Zaterdags werd de reis voortgezet naar Saarbrücken, waar de groep ook al zeer officieel werd ontvangen. Hier spraken de voorzittèr van de S.T.T.B. en vertegen woordigers van de stad Saarbrücken en de landelijke sportbond. De spelers uit tien bussen gingen daarna naar hun plaats van bestemming. Variërend succes De technische prestaties die aldaar ver richt werden, waren zeer verschillend. En kele groepen werden kansloos verslagen, terwijl weer andere oppermachtig waren. De groep Sparta uit Amsterdam, die in Fraulautern vertoefde, sloeg een goed fi guur door in het tournooi de drie bovenste Èlaatsen te bezetten. Eerste werd Cor du •uy, gevolgd door J. du Buy en Stoop. De groep Den Haag boekte eveneens fraaie overwinningen. Bous werd met 14-24 ge klopt, terwijl tegen Saarlouis een 6-20 zege werd geboekt. In het tournooi werd bij de dames mejuffrouw Rie de Jong kampioen, terwijl v. d. Spek bij de heren eerste werd. De twee overige Amsterdamse groepen echter kwamen er niet aan te pas. Groep 1 werd kansloos geklopt in Wemmigsweiler, terwijl de derde ploeg het tegen Schiffwei- ler nóg minder deed. Van de Haarlemse groepen leverde Heem stede de beste prestaties. Deze vereniging versloeg Oberbexbach 2 met zeven-drie, terwijl het eerste zes-zes gelijk speelde. Mejuffrouw Schuyt van de groep Dorf im tVarndt uit Beverwijk vierde zowel in deze plaats als in Püttingen fraaie triomfen en verloor slechts van de kampioene van Zuid Duitsland, mejuffrouw Rutius. De groep Johez in Hüttersdorf was be slist enkele klassen zwakker, waarom van een andere groep spelers overkwamen. Deze boekten een acht-twee zege. De groep te Zaanen, eveneens uit Haarlem, streed met wisselend succes. Het eerste en tweede team was kansloos, maar het derde slaagde er in te winnen. Ook het eerste dames team won. Het tweede kwam tot een gelijk spel. De ontvangst van alle groepen was gran dioos. Den Haag werd door burgemeester en wethouders begroet en zag zich ere-wijn voorgezet. Beverwijk werd met muziek in gehaald en daarna door schoolkinderen toegezongen. Al met al kunnen Nederlan ders zowel als Saarlanders terugzien op een zeer goed geslaagde trip. ADVERTENTIE Naar aanleiding van het door het bestuur Kring Haarlem uitgebrachte rapport inzake de door HVGB gehouden strand- en bad- kledingshow, heeft HVGB bericht ontvangen dat het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond besloten heeft de tijdens het onderzoek opgelegde schorsing en startverbod met ingang van vandaag op te heffen. Eventueel nog aan HVGB op te leggen straffen zullen nog nader door het Bonds- bestuur, in de eerstvolgende vergadering worden besproken. Aan het bestuur van HVGB wordt indien ze dat wenst ge legenheid gegeven zich te verdedigen. Zondag 21 Juni zal in de Seine een wed strijd worden gehouden om de eerste inter nationale grote prijs van Parijs voor beroeps langeafstandzwemmers. De baan wordt uit gezet tussen Alfortvilla en Surcsnes en moet eenmaal stroom-af en eenmaal stroom-op worden gezwommen. De totale afstand is 28 kilometer. Veertien zwemmers zijn uitgenodigd door de vereniging van langeafstandzwemmers, t.w.: Hassan Abdel Rehim, Sayed el Arrabi, Abdel Latif Abou Heif, Hassan Abou Bakr (allen Egypte), Toufic Bleike (Libanon), Lars Warle (Zweden), Blomme (België) Van Hems bergen (Nederland), Svend Jensen (Denemar ken), Chapman (Gr. Br.), Le Morvan, Morand, Rebeyrol en Francois Denis (allen Frankrijk). Vrijdag en Zaterdag aanstaande organiseert de zeil- en roeivereniging Hollandia haar traditionele roeiwedstrijden te Alphen. Op deze wedstrijden zal het eerste grote treffen plaats vinden tussen de burger- en studen- tenploegen, daar op de Lusti-umwedstrijden van Argo de belangrijkste burgerploegen op het appèl ontbraken. Ook de Adelborsten (Kon. Instituut der Marine, Den Helder) zullen aan deze wedstrijden deelnemen. Zij starten met een skiffeur in het beginnelingen nummer en met een overnaadse vier. Voor het nummer beginnelingen vier kwa men niet minder dan zestien inschrijvingen binnen. Deze zestien ploegen zullen telkens met een verschil van 15 seconden achter elkaar starten om daarna het 3 km. lange traject te roeien. De snelste drie ploegen zullen daarna over een afstand van 2 km. de finale roeien. In tegenstelling tot de laatste jaren, is het aantal inschrijvingen voor de Jonge achten met vijf ploegen zeer gering daar acht inschrijvingen in dit nummer regelma tig voorkwamen. In de jonge twee A en jonge vier A is het aantal inschrijvingen daarentegen buitengewoon groot. Jammer is dat de oude acht van De Vliet (dames snelroeien) nog niet aan de start komt. De acht van Het Spaarne heeft hier door geen tegenstand, zodat deze aantrek kelijke ontmoeting tussen burgerij en stu denten in dit nummer pas op de wedstrijden van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging zal plaats vinden. In de oude acht heren starten Laga (Delft), Nereus (Amsterdam) en Njord. Deze race zal traditie getrouw de gemoederen het meest in opwinding brengen. Het nummer oude twee met stuurman geniet een onge kende belangstelling. Niet minder dan vier studentenploegen, waarvan twee van Triton (Utrecht), zullen hierin de strijd met elkaar aanbinden. In de oude vier start Het Spaarne als enige burgerploeg tegen de studentenploe gen uit Amsterdam en Leiden. In de vier zonder stuurman starten Nereus en Willem III zodat de zege in dit nummer in ieder geval naar Amsterdam eaat. In de dubbel twee dames binden De Hoop en Willem III de strijd tegen elkaar aan. Een verheugend teken is het dat voor dit nummer meer be langstelling bestaat dan verleden jaar toen de De Hoop/Nereus-combinatie op nationale wedstrijden geen tegenstand kon krijgen. Voor het eerst zullen op deze wedstrijden ook jeugdnummers voor jongeren worden »verroeid. De dubbel-twee van Het Spaarne krijgt op deze wedstrijden tegenstand van Willem III dat zich in de na-oorlogse jaren een geduchte reputatie in dit nummer ver wierf. Het stijlroeien komt steeds meer in de verdrukking door de nog steeds toe nemende belangstelling voor het dames- raceroeien. De inschrijvingen De inschrijvingen luiden als volgt: Beginnelingen vier: Adelborsten. Aegir I en II, Argo. Dordrechtse, Dudok van Heel I en II. Het Galjoen, De Hoop, De Laak, Laga, Nereus. Niord, Proteus, Triton en Viking. Beginnelingen skiff: Adelborsten, DDS, Dordrechtse, De Maas. Overnaadse twee: Dudok v. Heel I en II, De Hoop. Lichte vier: Aegir, Dudok v. Heel, Nau tilus, Triton, Willem III. A-skiff: De Hoop, Het Spaarne, Njord. A-twee: Aegir, Argo, Die Leythe. Njord- combinatie. Nereus, Proteus, Skadi, Het Spaarne, Willem III. A-vier: Aegir, Argo, Dordrechtse, De Hoop, Laga, Het Spaarne, Triton. A-acht: Nereus, Njord, Proteus, Triton, Het Spaarne. B-skiff: Njord, Het Spaarne, Wetterwille. B-twee: Njord, Skadi, Triton. B-vier: Dudok v. Heel, De Hoop, Njord, Willem III. Oude Twee: Aegir. Nereus, Triton I en II. Twee zonder stuurman: De Hoop, Nereus. Dames snelvier juniores: A.M.V.J., Argo, Die Leythe. Nautilus. Jonge acht dames: De Hoon, Nereus, Het Spaarne, De Vliet, Willem III. Dames snel-dubbel vier: D.D.S., Nereus, De Vliet. Stijlroeien beginnelingen skiff: D.D.S., De Vliet. Stiilroeicn beginnelingen vier: Argo, D.D.S., Dordrechtse, Ondine, Het Spaarne, De Vliet. Stijl skiff junioren: D.D.S., De Vliet. Overnaadse vier stijlroeien 1416 j.: De Hoop, Het Spaarne. Overnaadse vier stylroeien 1118 j.: De Hoop, Het Spaarne. Overnaadse vier jongens 1416 j.: D.D.S., De Hoop. Overnaadse vier jongens 1718 j.: A.M.V.J,. De Hoop I en II. Veteranen vier zonder stuurman: De Hoop, De Maas. Veteranen skiff: De Hoop, De Maas. Het Nederlands Bondselftal, dat Zondag 31 Mei tijdens de Olympische Dag in het Olym pisch Stadion in Amsterdam tegen Bolton Wanderers speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); achter: Cools (RBC) en Odenthal (Haarlem); midden: Van Schijndel (SVV), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (VVV); voor: Van Overbeek (BW), Van Beurden (BW), Angenent (Stormvogels), N.N. en Luiten (DOS). Reserves zijn: Dufourne (Sparta), Boskamp (Ajax), Dahrs (BI. Wit) en Luppens (Storm vogels). De linksbinnen zal later worden aangewezen. Het elftal van de Bolton Wanderers is als volgt samengesteld: Doel: Hanson; achter: Ball en J. Higgins; midden: Neill, G. Higgins en Edwards; voor: Pilling, Mair, Wheeler, Hassall en Langton. Om de Nobelsbeker speelde Hof van Hol land gisteravond tegen Scheybeek uit Bever wijk. Het werd 120 voor dcTIaarlemse club. De resultaten waren: Koopman 130 101 23 17 4.39 v. d. Berg 155 155 23 83 6.73 Van Noort 220 190 24 29 7.91 Dijkstra 250 250 24 55 10.41 Noordman 300 223 23 47 10.13 Agema 300 300 22 52 13-63 Kaandorp 100 69 22 19 3.13 Duinker 85 86 22 18 3.86 Tromp 125 114 23 35 4-95 v. d. Veldt 130 130 23 26 5-65 Noordman 300 193 19 38 10.15 Nobels 250 250 19 80 13.15 Als voorwedstrijd van de honkbal-steden- wedstrijd Haarlem—Amsterdam, die Zaterdag middag aanstaande om vier uur op het „Haarlem"-veld gespeeld wordt, organiseert de Nederlandse Dames Softball Bond een propaganda-wedstrijd. Om te komen tot een zo sterk mogelijk Haarlems negental wordt een selectiewedstrijd gespeeld tussen de sterk ste Haarlemse speelsters. Deze wedstrijd be gint om half drie. In het A-team zijn gekozen: Truus Voorting (EDO), Nita Jansen (SC Haarlem), Rietje Bisschop (HHC), Frankje Veen (Schoten), Hanneke Oithoff (Gymnasion), Mien Beren donk (HHC). Bep van Beymerwerdt aan voerster (HCK), Riet Vermaat (Gymnasion) en Aadje de Goede (SC Haarlem). Het B-team wordt gevormd door: Mejuf frouw Boerendans (Schoten), Renée de Haas (HHC). Hélène Hüner (Gymnasion), Ank Ba- kels (HCK), Tineke Cats (EDO), Annie de Vries (HHC), Greetje van der Meulen (HHC), Joop de Jong (HHC) en Corrie van de Berg (EDO). Nadat er nu gedurende drie weken is ge speeld in de softbalcompetitie, is de situatie zo. dat Schoten en VVGA aan de kop gaan met ieder drie punten, terwijl SCH als hek kensluiter fungeert met nul punten. De kop pels EDO/HIIC en HKC/Gymnasion vormen de middelmoot met respectievelijk 1 en 2 punten. Hierbü dient opgemerkt, dat EDO en SCH één wedstrijd minder gespeeld hebben. De uitslagen van de afgelopen week waren: Schoten—HHC 9—9; SCH—VVGA 0—3 en HCKGymnasion 04. Gesteld eens dat alle sterren die wij aan de hemel zien evenveel licht uitstraalden. Wij zouden dan aan hun helderheid kunnen zien hoe ver zij van ons af staan. De helderheid neemt immers af even redig met het kwadraat van de afstand. Ster A, die een kwart van de helderheid van ster D schijnt te hebben, staat dus tweemaal zover van ons af als ster A. En van de naastbijzijnde sterren hebben ivij met de parallax-methode de afstand gevonden; het is nu dus nog maar een kwestie van rekenen. De werkelijkheid is na tuurlijk anders. Even min correspondeert zij met die andere methode die de sterrenkunde heeft toegepast om de afstanden der sterren te onderzoeken: de „eigen beweging" der sterren. Weliswaar gewaagt het spraakgebruik van „vaste sterren" (in te genstelling tot planeten, die zich van avond tot avond zichtbaar ver plaatsen), maar in wer kelijkheid zijn al die vaste sterren in bewe ging. Gesteld nu eeiis (ziehier de tweede werkhypothesedat alle sterren eenzelfde snel heid hadde7i. Dan had den wij een prachtige methode om hun afstand te bepalen, want iets dat verder van ons af is lijkt langzamer te be wegen dan een voor werp dichtbij. Opnieuiv geldt: de wer kelijkheid is anders. Toch is de astronomie aanvankelijk volgens dit systeem (de methode van Kapteyn geheten), te werk gegaan om al thans enig ruw inzicht te krijgen. Er zaten vele onnauwkeurigheden in maar het bevat althans ook een bruikbare ge middelde aanwijzing. In de eerste helft van deze eeuw zijn er ook nog andere ontdekkin gen gedaan die konden leiden tot een juiste, nauwkeurige afstands bepaling. Wij bespraken daarvan bij een vorige gelegenheid eens het type ster dat men „Ce- pheïden" noemt, zo ge noemd naar een ster in het sterrenbeeld Ce- pheus, een soort knip perlicht aan de hemel. De periode van licht wisseling van dit soort sterren levert blijkens een ontdekking van miss Leavitt, een Amerikaan se sterrenkundige, een zeer betrouwbaar gege- op omtrent de licht- kracht van zo'n ster. Welnu, kent men de lichtkracht of kaars- sterkte van zo'n ster dan hoeft men maar met de schijnbare helder heid, zoals wij die aan de hemel zien, te verge lijken om de afstand te weten te komen. Op de zelfde manier als wij van een 100 watts lamp de afstand kunnen be rekenen als wij haar helderheid vergelijken met die van een even sterke lamp met beken de afstand). Het aardige is nu dat „Cepheïden" in groten getale voorkomen. Niet alleen in ons eigen melkwegstelsel, ook in andere „spiraalnevels". Zo leverden zij een bij drage tot onze kennis omtrent die ver verwij derde sterrenstelsels, waarvan wij met stel ligheid beweren: dit be vindt zich twee, veertig, driehonderd of een mil- lioen lichtjaren van ons af. Of zelfs een milliard lichtjaren. Want tot zo ver strekt het thans (dank zij de Hale-teles- coop van Mount Palo mar in Californië) zicht bare heelal zich uit. Maar hoe komt men nu achter de kaarssterktc van een ster, als het toe vallig geen Cepheide is Wij nemen, in een vol gend stukje, Sirius als voorbeeld. G. v. W. Op 77-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden de architect H. A. J. Baanders, de bouwer vain het Amsterdamse Lyceum, de bebouwing rondom het Valeriusplein, het gebouw van de Maatschappij „Arn hem" in Arnhem en de werkplaatsen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Hij ontwierp voorts een werkpiaatsencom- plex voor kleinindustrie in Amsterdam- Noord Hij was oud-secretaris en voorzit ter van „Arti et Amicitia". Zaterdag zal het stoffelijk overschot van de heer Baanders op Westerveld worden verast. Woensdagochtend is in stilte het stoffe lijk overschot van de toneelspeler Cor Her mus op het R.K. kerkhof „Buitenveldert" te Amsterdam ter aarde besteld. Behalve de zoon en schoonzoon van de overledene, te weten de acteur Guus Her mus en de beeldhouwer Paul Grégoire, waren daarbij onder anderen aanwezig de Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, rar. A. de Roos, en de toneelkunstenaars Fien de la Mar, Ank van der Moer, Louis van Gasteren, Joan Remmelts, Willem de Vries, Guus Oster en Hans Tobi. Talrijke bloemstukken van Nederlandse gezel schappen dekten de baar. c Als hij nu maar gauw iemand kon vinden! Oepoetie reed verder en verder. Erg gerust was hij niet. Als er hier niemand te hulp kon komen, zou hij helemaal naar de stad moeten terugrijden, en dat zou een hele tijd duren. En hoe zou Bunkie het al die tijd moeten stellen, in de kou en met die pijn? Maar gelukkigdaar ontdekte hij opeens tussen de bomen het dak van 'n huisje. Daar moest hij om hulp vragen! Oepoetie maakte gauw zijn schaatsen los en liep door de sneeuw op het huisje toe. Er was niemand te zien, maar hij hoopte, dat er toch wel iemand binnen zou zijn. Hij klopte op de deur, en wachtte ongeduldig. Maar binnen hoorde hij niets. Zou er toch niemand thuis zijn? Dat was dan 'n verschrikkelijke tegenvaller! Oepoetie klopte nog eens, nu wat harder. En gelukkig, daar kwam iemand. De deur ging open en een boerenvrouw keek naar Oepoetie. „Ik dacht toch al, dat ik hoorde kloppen", zei ze. „Wat wil je, ventje? Oepoetie vertelde haastig, waarvoor hij kwam. „Ach", zei de vrouw. „Dat is erg voor dat jongetje. Ik zal mijn zoon even roepen, dan kan die met je meegaan!" (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 30) Hoe vaak had hij in de loop van zijn carrière al dat gevoel gehad, dat hij niet moest handelen, dat dat wat hij zocht be zig was naar hem te komen? Hij hield er niet erg van. Hij had te veel het verlan gen naar actie en meende daarom, dat er een zekere lafheid in school niet aan te vallen, om niet zijn valstrik te spannen en te wachten. „Ik verafschuw het om voor spin te spelen", zei hij. Hij had een afkeer van die harige beesten, die hun net weven en dan in het midden blijven zitten. Beneden waren er zware stappen te ho ren in het kleine tuintje, mannenstem men. Men klopte aan de voordeur. Dat zal voor het inlosten zijn mom pelde Jeanne Lambert met een ontroerde stem. Gilles liep op de secretaire toe, verze kerde er zich van dat de klep dicht was, haalde de sleutel er af. Ik denk dat het beter is, dat ik die sleutel tot morgen bewaar. Nietwaar, juf frouw? Maria liep over de gang, deed de deur half open. Bent u hier, juffrouw Jeanne? Ja, Maria. Het zijn de mannen van de begrafe nisonderneming, die Gilles stak de sleutel in zijn zak. Ik ga u verlaten, zei hij. Zie gingen de kamer uit. En Favier was voor de laatste maal alleen in zijn lichaam aan de oppervlakte van de aarde. De zwarte mannen hadden de kist tegen de muur van de vestibule gezet. Ze waren met zijn tweeën, een oude en een jonge. Ook degene, die morgen de leiding zou hebben, was erbij. Het is op de eerste verdieping, niet? Maria had rode ogen. Ja, u kunt naar boven gaan. De man met de zwarte handschoenen wierp een blik om zich heen. Personen, die aanwezig willen zijn? Gilles keek naar de beide employés van de begrafenisonderneming, die hun mate riaal al oppakten en de trap opliepen. Hij stond naast Jeanne Lambert en boog zich naar haar toe. Ga met hen naar boven, en kijk, mompelde hij zo zacht, dat zij ternauwer nood iets verstaSn had. Hij drukte haar pols en zij knikte op bijna onmerkbare wijze ja. De voordeur was nog niet dicht. En plot seling was Lysou er, met Aglaé die haar bij de hand hield. De trap v/as nauw en de mannen had den moeite de kist naar boven te krijgen. Jeanne bep snel op de kinderen toe en ging zo staan, dat zij zich bevond tussen hen en wat zij binnen zouden kunnen zien. Aglaé, neem Lysou nog voor een kwartiertje mee, hè. Het is niet nodig Aglaé was een beetje bleek geworden. Natuurlijk, juffrouw. Ze trok Lysou, die er niets van begreep, al mee. Gilles kwam'naderbij. Willen, julie, dat we samen uitgaan, meisjes? Ik heb geen sigaretten meer en als julbe me nu eens de weg wezen naar de sigarenwinkel? Dat is heel goed, zei Jeanne. Lysou, lieveling, jij gaat mijnheer Gilles de weg wijzen De mannen waren de bocht van de trap nu door en verdwenen verder naar boven. Ik ga er heen, zei Jeanne heel zacht jes tegen Gilles. Ben je nog boos op me, dat ik je gis teren bang gemaakt heb, Lysou? Gilles had een bijna vrolijke stem. Hij bep r.aast de kleine. En aan de an dere kant bep Aglaé, die haar bij de hand hield, en Gilles schuins aankeek zonder haar hoofd cm te draaien. Weet je dat ik al vrienden ben met jouw grote vriendin, Jeanne? Lysou maakte kleine snelle pasjes en Aglaé voelde haar wat samengetrokken vingers in haar hand. Ik zou graag willen, dat wij tweeën ook vrienden werden. Men kon moeilijk weerstand bieden aan Gilles, wanneer hij zo vriendelijk was. Wel, Lysou, geef je geen antwoord? Hoor je niet, dat mijnheer tegen je praat? Aglaé speelde voor moedertje. Zij zou bever hebben gehad, zo ineens, en ze wist niet waarom, dat zij zelf in de ogen van Gilles in belangrijkheid steeg, en dat hij zich met haar zou bemoeien. Ja mijnheer. Lysou schaamde zich een beetje. Zonder reden had ze gezwegen en zij begreep niet waarom zij in het bijzijn van de commis saris een gevoel van verlegenheid had, iets waaraan zij niet gewoon was. Was het misschien omdat zij bang was te veel te praten als zij begon? Hij was zo beleefd, zo bef, die mijnheer, die sedert vieren twintig uur zo'n belangrijke persoon in huis. was geworden. Gilles had zijn stap geregeld naar die van de beide kinderen. Hij haastte zich niet; hij had volop tijd om zijn metho dische overwinning voort te zetten. Hij kon zich niet herinneren, dat een klein meisje hem had kunnen weerstaan. Een trein kwam aan. Er waren plotse ling veel meer mensen opstraat. Zij kwa men mensen tegen, die Lysou en Aglaé va* gezicht kenden, en die nieuwsgierig naar de onbekende mijnheer keken, die bij hen liep. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel is in Esplanade in Utrecht een receptie gehouden, die onder meer werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en de preisdent van de Nederlandse Spoor wegen ir. F. Q. den Hollander. De minister hield een toespraak, waarin hij memoreerde, dat de bond in 1903 niet met negatieve bedoelingen werd opgericht, maar met zeer positieve: Gods woord toe pasing te doen vinden in het maatschappe lijk lev,en. Hij herinnerde voorts aan de flinke houding van de P.C.B. in de bezet tingstijd. Voorts deelde hij mede dat de Ko ningin de voorzitter, de heer A. Meines te Utrecht, heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verder spraken onder meer de heren M. Ruppert, voorzitter van het C. N. V., H. J. Kannë namens de personeelsraad en na mens de Nederlandse Vereniging van Ver voerspersoneel en J. J. Jurissen, voorzitter van de Vereniging van Dochteronderne mingen van de N.S. Koningin Juliana zal Woensdag 10 Juni aanwezig zijn op de avond in de Amster damse Stadsschouwburg ter herdenking van Ivlartinus Nijhoff als onderdeel van het programma van de Amsterdamse Kunst- maand. Georgette Hagedoom draagt bij die gele genheid, begeleid door Pierre Verdonck, nagelaten werk van Nijlhoff voor. De Ne derlandse Comedie voert na d'e pauze „De Bezoeker" van Ed Hoornik op. In Frankrijk en Duitsland is sprake van een nieuw initiatief van gemeenschappe lijke kerkelijke arbeid. Franse protestanten zullen in de komende zomer en herfst be zoeken brengen aan Duitse protestantse gemeenten en omgekeerd. Men verwacht, dat door dergelijke wederzijdse bezoeken vele persoonlijke contacten gelegd zullen worden in de protestantse kerken van deze beide landen. Een bezwaar tegen de ge meenschappelijke kerkelijke arbeid is tot nu toe geweest, dat het contact meestal beperkt bleef tot een aantal internationale leidende figuren, maar dat de gewone ge meenteleden niet met elkaar in aanraking kwamen. ADVERTENTIE U zult 'g morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPiLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. BINNENLAND Dc burgemeester van Amsterdam heeft in dc grote zaal van de Kamer van Koop handel te Amsterdam de tentoonstelling van beeldende kunst, litteratuur, penningen en curiosa geopend die daar ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan der Berlagebeurs is ingericht. Vytig Nederlandse militaire oorlogsge- wonden wier graad van invaliditeit ligt tus sen tachtig en honderd percent, zullen van 1 tot en met 4 Juni de gasten zijn van het Bel gische „Oeuvre Royale des Automobiles pour Invalides de Guerre" (O.R.A.I.G.), de zuster organisatie van de Nederlandse Stichting M.O.V.E.O. (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden). Binenkort is de benoeming te verwachten van mr. C. Th. E. graaf van Lynden van San- denburg tot voorzitter van de vaste com missie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Hij volgt in deze functie mr. J. Lint horst Homan op, die onlangs benoemd is tot directeur van de Buitenlandse Economische Betrekkingen van het departement van Eco nomische Zaken. Burgemeester L- A. Verburg van Stave- nisse zal op uitnodiging van burgemeester Jean Paul David van Mantes (Fr.) op 23 Juni aldaar tijde s een gala-avond een lezing met film over Stavenisse houden. Mantes heeft Stavenisse geadopteerd. Geruime tijd geleden hebben de burgers van deze Franse stad reeds kleren en medicamenten gezonden. De film „Storm over Stavenisse" werd opgeno men en vervaardigd door de heer W. Cor- nelisse uit Tholen en burgemeester Verburg. Op 16 Mei is dc wet Toezicht Crediet- wezen in werking getreden en van toepassing verklaard op de handelsbanken, dc landbouw- credietbanken en de algemene spaarbanken. Per 1 Juni zal de wet ook van toepassing zijn op commissionnairs in effecten. Te 's-Gravenhage zijn voor de eerste keer examens vakbekwaamheid voor de kleinhan del in vogels en konijnen, huisdieren, aquaria en terraria, voederartikelen voor kleine die ren en hengelsportartikelen afgenomen. Voor het examen kleinhandel in voederartikelen voor kleine dieren slaagde de heer P. G. J. Heems te Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdagavond 28, Vrijdagavond 29 en Zaterdagmiddag en -avond 30 Mei wordt in het clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord een ten toonstelling gehouden van de in de afgelo pen winter door de kinderen gemaakte werkstukjes. In Zeeland zijn dezer dagen de eerste coloradokevers gesignaleerd Op Walche ren spoelden bij Ritthem zeven colorado kevers aan en in Oostkapelle veertien. Ook elders in het land schijnen reeds kevers gevonden te zijn, naar de Planten-ziekte- kundige Dienst mededeelde. De Planten- zieiktekundige Dienst heeft besloten ook dit jaar weer zijn volledige aandacht aan de kevers te schenken. Amsterdams burgemeester kon bij de rondgang over de tentoonstelling, ingericht door de archivaris van de Nederlandse Bank, de heer A. M. van de Waal, ter ere van het 50-jarig bestaan van Berlage's Beurs", de verleiding niet weerstaan het antieke hoedje van de beursopzichter te passen, tot groot vermaak van de omstanders. „Vast een of ander familielid, dachten zij, overgekomen voor de begravenis". Weet je, dat ik jou nodig heb, Lijsou, vervolgde Gilles. Je hield veel van je oom, is het niet? Ja, mijnheer: Lijsou herhaalde dat als een refrein, maar haar stem was al zelfverzekerder, natuurlijker. Onze vriendin Jeanne heeft me ge zegd, dat hij je vaak verhalen vertelde. Dat is waar, niet? Ja, mijnheer: Hij vertelde je dan over zijn reizen, hè? En over landen met wilde dieren, tijgers, die klein meisjes verslinden, apen in de bomen? Dit keer was het Aglaé die sprak: En olifanten Olifanten natuurlijk ook. Herinner jij je, Lysou, het verhaal van de olifant, die je mij verteld hebt, die olifant, die zijn kleine verdwaalde baasje weer teruggevonden had? Ja, dat herinner ik me. De kleine had plotseling zin om te hui len. Het was de eerste keer sedert het overlijden van haar oom dat ze goed be greep dat de oude man haar nooit meer verhalen, zoals over die olifant, zou ver tellen Haar stem had enigszins getrild, en Gil les had het opgemerkt. Nou, zei hij vlug, ik zou graag willen, Lysou, dat je me de naam noemde van het land, dat is afgebeeld op het schilderij in de eetkamer. Het is zo mooiHer inner jij je dat? Ik geloof dat het Boneng heette. Boneng? En waar ligt dat, Boneng? In Indochina? O, dat weet ik niet goed meer. Nou, ik ook niet. Boneng dat was een naam, die Gilles 's morgens had gezien in de grote rode atlas, die Moreau met zoveel moeite had weten te vinden op de Quai des Orfèvres. Hij herinnerde zich niet meer in welk ge deelte van die uitstekende punt van Azië. Misschien.... zal ik het vinden Lijsou was nu helemaal gewend, als het ware bevrijd van een Jast. Zij had haar voorbijgaande ontroering overwonnen, zich vrij gemaakt van haar verlegenheid, van haar dwang. Daar is de sigarenwinkel, mijnheer. Aglaé wees op een helder verlichte eta lage, die als het ware iets vrolijks in de straat bracht. Houden jullie van kauwgom? Ja, mijnheer. Gilles ging de winkel binnen, kocht een doosje sigaretten en een pakje kauwgom, dat hij aan Lysou gaf. Zo, zei hij. Nu heb ik je te pakken!. Bij iedere kauwgom zul jij je mij herin neren. En als het pakje leeg is, zul je zien, dat we vrienden zijn! Ja, mijnheer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6