Geen hoge prijzen voor bollen van de Heemsteedse Flora Cruys Voorbergh liet 18de eeuw in het Frans Halsmuseum herleven Lw titer .Clowntje Rick Burgemeester Cremers onthulde geschenk Radio Moors Nutsbibliotheek Haarlem wordt gemoderniseerd Bureaux voor controle op overheidsbedrijven Ook tentoonstelling bij orgelconcours Kerkmuziekweek van R.K. Korenbond Het Rotterdams Toneel met „Schoppen vrouw Orde van Odd-Fellows SLOT DEFECT? ZATERDAG 30 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Willem Jonkheer wordt 75 jaar Concert in Groenendaal K.v.K. Rijnland bepleit: bleekt Korporaal ernstig gewond bij oefening Voor de kinderen Echtpaar Mulder-Davids 55 jaar getrouwd Jaarvergadering van Ned. Chr. Grafische Bond Burgerlijke Stand van Haarlem Ter herdenking: van het feit dat het ge bouwencomplex tussen de beide Heiliglan den veertig jaar geleden als Frans Hals- museum werd ingewijd, boden burgemees ter en wethouders van Haarlem gisteren in de Rcnaissancezaal een enigszins feestelijke avond voor genodigden aan, waaraan door Cruys Voorbergh met een nieuwe costuum- show medewerking werd verleend. Het officiële hoogtepunt werd de onthulling tijdens de pauze in de tentoonstellingszaal van een door Jacob Salomon van Ruysdael (16301681) in frisse kleuren geschilderd landschap het laatste geschenk van de thans in liquidatie verkerende Vereniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden, die sedert de oprichting in 1875 het Frans Halsmuseum met meer dan zestig doeken heeft verrijkt. De nieuwe aanwinst min of meer bij toeval in een Amsterdamse kunsthandel ontdekt be tekent een welkome aanvulling van de per manente expositie van werken uit de Haar lemse schilderschool. In zijn openingswoord deelde burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers mede, dat het college van B. en W. zich ernstig had be raden over de vraag of het wel zin had in afwachting van het eeuwfeest in de zomer van 1962 nog een doublé-feest in te lassen. Dat men tenslotte besloot tot een beschei den viering van dit jubileum is het gevolg van de waarachtige liefde voor dit troetel kind, thans gezonder en stralender dan ooit. Overigens, zo vervolgde spreker, is het misschien wel enigszins wonderlijk om van het kind te gewagen, als men het heeft over een 91-jarige, die veertig jaar geleden een nieuw huis betrok. In de jaren na de oorlog geeft het getal der bezoekers een verheugende en nog steeds voortdurende stijging te zien. Het avondbezoek tijdens de illuminatie mocht zelfs overweldigend worden genoemd. De door de heer Baard georganiseerde cursus voor leraren heeft tot een sterk toegenomen belangstelling van de scholen geleid. De burgemeester achtte deze bewijzen van in teresse voor de kunst in een tijd van ver ruwing een zeer gelukkig verschijnsel. Daarbij herinnerde hij aan het zich even eens sterk uitbreidende gebruik van de Renaissancezaal voor het geven van lezin gen en concerten, die mede zoveel succes hebben omdat men zich in deze oud-vader landse omgeving zo prettig thuis blijkt te voelen. Tenslotte bracht de burgemeester dank aan allen, die hadden bijgedragen tot ver rijking van de verzameling en wenste hij de energieke en geestdriftige directeur, de heer H. P. Baard, succes met de verwezen lijking van het tien-jarenplan ter verbete ring en reorganisatie: „Laat het zo worden, dat men het Sis snobisme beschouwt het Louvre te bezoeken met voorbijgaan van het Frans Halsmuseum!" Zijden parade Daarna was het woord aan Cruys Voor bergh, die zijn gehoor nader bracht tot de tijd waarvan de oude portretten spreken, zich daarbij ditkeer beperkende tot een evocatie van de achttiende eeuw, de in Frankrijk begonnen periode van behage lijkheid, geest en gratie, als reactie op de laatste levensperiode van Lodewijk de Veertiende, die er een van dodelijke ver veling was. In zijn als altijd even vlotte als spirituele causerie trachtte de inleider vooral de misvatting weg te nemen als zou het tijdperk der rococo zo zoetelijk zijn ge weest, als de pastorale schoorsteenbeeldjes wel eens doen denken. Hij wees vooral op de vitaliteit onder de vormelijkheid, die het leven regelde als ware het een ballet. Dat in de vertelde anecdotes wel enige historische onjuistheid scholen, deed aan de charme van zijn voordracht niets af, integendeel. De vóór de pauze getoonde costuums wa ren grotendeels afkomstig uit het museum Paul Tétar van Elven te Delft en muntten uit door een kleurige rijkdom van zijden stoffen. Duidelijk liet Cruys Voorbergh daarbij uitkomen hoe de kleding (ook door het gebruik van paniers) erop gericht was het vrouwelijke te accentueren, zodat ten slotte ook de mannen een vrouwelijke al lure aannamen. Een aardige variatie op vroegere shows was het demonstreren van oude parfums uit de tijd, toen het baden nog als schadelijk voor de gezondheid werd beschouwd. Met genoegen snoven de aan wezigen de geuren van rozemarijn en mus kusroos. De meeste bewondering oogstten een sitsen toilet met papierglans, rijk'versierd met Perzische motieven, eigenlijk een zo merjurk met reseda-onderrok voor de vroege morgen, benevens een „robe a gran- ADVERTENT1E van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Naar wij vernemen wordt op het ogen blik de bibliotheek van het Department Haarlem van de Maatschappij tot Nut van Algemeen aan de Lange Veerstraat ingrij pend verbouwd. Het is de bedoeling dat het gemoderni seerde interieur op 1 September in gebruik wordt genomen, tegelijk met een verjongde en „gezuiverde" boekenvoorraad. Het is mogelijk, dat deze verbouwing financiële consequenties zal hebben voor enkele door het „Nut" gesubsidieerde orga nisaties, maar zeker is dit nog niet. Uiteraard kan de vraag gesteld worden of in een stad als Haarlem met zijn voor treffelijke Stadsbibliotheek en wijdvertakt filiaalsysteem een tweede grote bibliotheek nog zin heeft. De secretaris van de Maatschappij, dr. P. H .Schroder, antwoordde op die vraag in de volstrektste zin bevestigend. „De Nuts bibliotheek heeft een taak ten aanzien van die groepen van de bevolking, die (nog) niet worden getrokken door de openbare bibliotheek, die naar mijn mening een ex clusief karakter draagt", zo zei hij. Op het congres van het „Nut", dat Dins dag 2 Juni in Krasnapolsky in Amsterdam zal worden gehouden, zal dr. P. H. Schro der het vraagstuk van de lectuurvoorzie ning door middel van Nutsbibliotheken in een voordracht behandelen. de parure" van Chinese zijde, waarbij kleurige struisveren in het hoog opge maakte kapsel werden gedragen. Mooi wa ren ook de zogenaamde „japonse rok" (na bootsing van de Japanse kimono, vandaar de merkwaardige aanduiding) als huisge waad voor een heer, de soubrettedracht met klepperschoentjes en dormeuse, de diverse waaiers en het damasten gewaad in auber gine-paars voor een dame op leeftijd. De pianist, die ter afwisseling muziek van Rameau en uit latere ecu wen ten gehore bracht, droeg een in eigenaardige plooien vallend eostuum van velours piqué. Klein cabaret Na de onthulling van het geschenk door burgemeester Cremers liet Cruys Voor bergh zich kennen en waarderen in andere kwaliteiten, namelijk als danser en chan sonnier, om de aanwezigen nog beter ver trouwd te maken met het doen en laten van hun voorouders in een tijd, dat het leven als het ware een vorm van theater was geworden. Met geestige voordracht en levendige mimiek zong Cruys Voorbergh „Au clair de la lune" en „Petit poisson deviendra grand". Maar het hoogtepunt van zijn optreden, waarvan hedenavond een herhaling plaats heeft, was de bewaard gebleven verzameling improvisaties tijdens een maaltijd van Madame du Barry, waar na deze „duivelskunstenaar" nog een schelms Duits liedje ten gehore bracht, zichzelf daarbij op de luit begeleidend. De met een assistente uitgevoerde dansen wa ren een Passepied en het bekende Menuet d'Alcide. De genodigden, waaronder zich talrijke raadsleden bevonden, beleefden een kos telijke avond, ondanks kleine haperingen en onzekerheden, die men bij een derge lijke première nu eenmaal voor lief moet nemen, hetgeen iedereen gaarne deed. D. K. Zaterdag 6 Juni hoopt de heer Willem Jonkheer zijn 75e verjaardag te vieren. Hij heeft van zich doen spreken als advi seur bij de buitenbeplanting op de laatste Flora-bloemententoonstelling te Heemste de. Voor hij zich echter een dergelijke positie heeft kunnen verwerven, moesten heel wat jaren ervaring in het bloembol lenvak gepasseerd worden. In de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft hij bestuurs functies vervuld. Aan deze functies moet nog toegevoegd worden het vijfentwintig jaar voorzitterschap van het Gladiolen- snijbloemencontract, wat lang geen sini- cure was. In het oprichten van „Copex" en het op gang brengen ervan heeft de 75-jarige als bestuurslid hard meegewerkt. Als een der scheidslieden van de keurings diensten van de verenigingen „De Hya cint", „De Narcis", „De Iris", de Neder landse Gladiolus en de Dahlia-vereniging moest hij vele problemen helpen oplossen. Een zevental jaren geleden werd aan de activiteit van de heer Jonkheer door ziekte een zware klap toegebracht, doch hij her stelde geheel en zijn oude belangstelling voor alles wat het bloembollenvak aanging keerde weer. Op Zaterdag 6 Juni om vier uur in Tres long te Hillegom zullen belangstellenden in de gelegenheid gesteld worden, de ja rige geluk te wensen. Met een concert op Zondag 31 Mei van 3 tot 5 uur, te geven door de R.K. Muziek vereniging' „St. Michaël", wordt weer een begin gemaakt met de zomerconcerten in het wandelpark „Groenendaal" te Heem slede. Het programma bestaat uit de vól gende werken: „The Thin Red Line" van Alford, de ouverture „Nabucco" van Verdi, „Coppelia-ballet" van Delibes, „Slavische Rhapsodie" van Friedemann, „The Middy" van Alford, .„Semper Fidelis" van Sousa, ouverture „Rossiniana" van Boedijn, „Pa rade der tinnen soldaatjes" van Jessel en de wals „Carmen Sylva" van Ivanovici. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft een nota het licht doen zien, waarin wordt gepleit voor het instellen van bureaux voor controle en advies voor overheidsbedrijven. In de nota wordt allereerst gewag gemaakt van een voor de oorlog door de Internationale Ka mer van Koophandel in de voornaamste landen ter wereld ingestelde enquête. Hieruit is volgens de nota gebleken, dat Nederland toentertijd de „twijfelachtige eer" genoot het grootste aantal staats-, pro vinciale- en gemeentebedrijven te bezit ten. Volgens de nota staat het thans wel vast, dat het probleem der overheidsbe drijven en hun beheer een vraagstuk is, dat inzonderheid voor Nederland van grote betekenis is gebleven. De overheidsbedrijven, die in navolging van Amerika algemeen aangeduid worden met de naam „openbare nutsbedrijven" dienen volgens de mening van de Kamer van Koophandel ook inderdaad „openbaar" te zijn. Dit brengt volgens de nota mede, dat zij zich niet in een waas van onaan tastbare geheimzinnigheid mogen hullen. In de nota wordt dan verder opgemerkt, dat de openbaarheid inzake de openbare nutsbedrijven kan worden verkregen als van overheidswege bureaux voor controle en advies zouden worden erkend. Deze bu reaux moeten volgens de nota bevoegdheid bezitten alle door hen gewenste gegevens op te vragen en te controleren en hun be vindingen en adviezen aan de daarvoor in aanmerking komende organen te doen toe komen. Daar er veel regionale aangelegen heden in dergelijke bedrijven aan de orde komen, aldus de nota, zou het volgens de Kamer van Koophandel aanbeveling ver dienen de Kamers van Koophandel en Fa brieken aan te wijzen als de organen, die de bestuurders van de bureaux benoemen. In geen geval zouden dit volgens de nota personen mogen zijn, die door bepaalde staatsorganen worden aangewezen. Hoe is de vangst? Dat is de vraag, welke ieder aan boord van de haringlogger zich stelt wanneer de netten worden binnen gehaald. Het grote moment aan boord van de SCH 233 is aangebroken; de vleet wordt in de nachtelijke uren binnen gehaald. ADVERTENTIE l Bleekt beter dan zonneschijn De eentonige stem van de afslager van Hollands Bloembollenhuis kon het niet winnen van het gezang van de vogels in de bomen van Groenendaal te Heemstede. Zij begon nen te zingen bij het begin van de Flora en ze zingen nog, ook al liggen de resten van Flora's kleed aan hun poten en al moeten zij horen, dat de bollen die maar een paar weken geleden de bezoekers van bewondering stil maakten, niet zulke hoge prijzen konden halen. Bollenhandelaren vormden Vrijdag de laatste bezoekers van de Flora-tentoonstelling te Heemstede. Zij kwamen met opzet als mosterd na de maaltijd om tijdens de zgn. groene veiling de bollen, die nog in de grond zitten, op te kopen. De bollen op de Flora werden groen ge veild. Dit betekent, dat ze worden ver kocht terwijl het blad nog groen is en de stelen alleen nog maar de plaats aanduiden waar eens de bloeiende tulpen en narcissen zijn opgetild uit de grond. De kwekers kij ken naar het groen en beoordelen daaraan de „stand" van het gewas. Is die^ stand goed dan worden de bollen het misschien ook wel en kunnen zij ze weer gebruiken voor de export of de opplant. Over het geheel genomen waren de plan ten al een heel eind afgestorven. Het kon ook niet anders, want Groenendaal is geen ideale plaats om bloembollen te kweken. De grond ligt te hoog en onder de bomen komt er te weinig zon. Daarom werden er ook niet zulke hoge prijzen gegeven, hoe wel ze toch nog hoger lagen dan verwacht werd. De bedden hyacinten aan waterkanten en voor de gebouwen mochten zich bijzon der in de belangstelling verheugen. Som mige bedden brachten nog 85 op. Een combinatie, die bij elkaar 9000 stuks maak ten kwamen tot 1.560. Ook de tulp en kwamen soms op een be hoorlijke hoogte, andere partijen konden de goedkeuring niet wegdragen en ondanks de aanmoedigende opmerkingen van de veilingmeesters, dat er „twaalven" inge gaan waren en dat die er dus ook wel uit zouden komen, vonden ze geen genade in de ogen van de kopers. Uitschieters zoals een paar bedden tulipa's onder de bomen, ontlokten een gefluit van de vele aanwe zigen, die een beetje jaloers waren, dat ook zij niet een paar bedden van deze veel gevraagde tulpen hadden staan. Iedereen was er echter van overtuigd, dat dit geen typische handelsveiling was. De schenkers van de bollen voor de ten toonstelling wisten van te voren, dat er na de tentoonstelling niet veel geld voor zou worden gemaakt. De schenkers waren over het algemeen leden van de afdelingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en zij beschouwen iedere gulden, die voor een perk of een bed bollen worden betaald, als winst voor de afdeling. De particuliere inzenders heb ben de bollen neergezet voor de reclame en zij gaan van het zelfde standpunt uit. Doel der kopers De kopers van de bollen hebben ver schillende oogmerken. Zij proberen hun kraam op een goedkope manier aan te vul len met dikke bollen of zullen straks trach ten de bollen in het binnenland te verko pen. Weer andere rooien ze en broeien ze van de winter af. Ze nadoen uiteraard een zeer uitgebreide keus. De exporteurs legden niet veel gewicht in deze schaal. Voor hen is het kopen op zo'n tentoonstelling te riskant. Het rooien zal zeer moeilijk zijn, omdat de perken dikwijls in elkaar lopen. Het risico, dat verschillende variëteiten door elkaar raken is zeer groot en daardoor worden de par tijen vrijwel alleen geschikt voor gemengde aanbiedingen. Zoals wij reeds eerder hebben meege deeld, wordt op 16 en 17 Juli in de Grote Kerk de jaarlijkse improvisatiewedstrijd voor organisten gehouden. De bezoekers worden dit keer in de gelegenheid gesteld schriftelijk hun oordeel over de prestaties van de deelnemers aan de commissie ken baar te maken. Onder hen, wier oordeel overeenstemt met dat van de jury be staande uit Lady Susi Jeans, Alf Linder en Albert de Klerk zullen enkele prijzen worden verloot. Ter afsluiting van dit derde internatio nale orgclconcours om de zilveren tulp, thans i-n bezit van prof. Anton Heiier uit Vv'enen, wordt op 18 Juli in de gemeente lijke Concertzaal een H.O.V.-concert ge geven onder leiding van Toon Verhey, waarop onder meer de wereldpremière wordt gegeven van het in opdracht van de organisatoren door Sem Dresden geschre ven werk voor orgel en orkest, met Albert de Klerk aan het instrument van Cavaillé Coll. Van 26 Juni tot 19 Juli wordt in de Brouwerskapel van de Grote Kerk een voor deze gelegenheid bijeengebrachte col lectie orgels, documenten, schilderijen en etsen, gewijd aan de Nederlandse orgel cultuur in het algemeen en de Haax-lemse in het bijzonder, tentoongesteld. Er wordt ook een modern kerkorgel opgesteld, waarop dagelijks van 45 uur bespelin gen zullen worden gegeven. De Koningin zal aanzitten aan het diner in de Britse ambassade in Den Haag dat Dinsdag ter gelegenheid van de kroning van koningin Elisabeth wordt gegeven. De Haarlemse Korenbond, een organi satie van acht R.K. kerkkoren, herdacht deze week met een aantal liturgische uit voeringen in de St. Jozefkerk aan de Jans- slraat het 75-jarig bestaan van de Neder landse St. Gregoriusvereniging en tevens het feit, dat vijftig jaar geleden Paus Pius X richtlijnen betreffende de kerkmuziek - „Motu proprio" - uitvaardigde. Beide aanleidingen voor deze kerkmuziekweek hebben een diepgaande invloed uitge oefend op de liturgische zang in de katho lieke kerken en daar kwam de Haarlemse Korenbond practisch getuigenis van af leggen. Op het congres, dat enige weken geleden te Amsterdam gehouden werd ter gelegenheid van het jubileum van de St. Gregoriusvereniging, is de activiteit van dit organisme schitterend gebleken en heeft men zich bezonnen op de resultaten van 75 jaar werken voor de gezondmaking van wat op kerkmuzikaal gebied scheef gegroeid was. Het „liedertafelen" door sommige zangkoren behoort nog wel niet geheel tot de voltooid verleden tijd, maar begint toch zeldzaam te worden. De klas sieke polyphonie wint aan belangstelling i en op het gebied der moderne kerkmuziek heeft Nederland zelfs faam in het buiten land. En - wat het voornaamste is - de Gregoriaanse zang, de eigenlijke zang van de kerk, is in ere hersteld en wordt op vele plaattsen met smaak uitgevoerd. Dat aan dit alles het pauselijk ordewoord enorm veel bijgedragen heeft - men kan zelfs zeggen dat het de doorslag gaf - behoeft geen betoog. Op Tweede Pinksterdag opende het koor van het Seminarie Hageveld de reeks uit voeringen met een Hoogmis. Men zong een vierstemmige Mis a cappella van Or- landus Lassus en het Gregoriaanse „proprium" van de dag. De zeer ontwik kelde zangkunst van de koorknapen viel daarbij zeer gunstig op. Maar dit was in de loop van de week - elke avond werd een Lof gezongen - eveneens bij andere koren met knapenstemmen te constateren. Ook in de soepele wijze van de Grego riaanse voordracht gaven de koren elkaar weinig toe. En wat het meerstemmige ré pertoire betreft, kon men motetten horen van voornaam gehalte: muziek van Com- père, Delarue, Palestrina, Vittoria, Perosi, Bruckner, Loots en anderen. Ook wat het orgelspel aangaat was er heel wat belang rijks op het programma. Hedenavond wordt de herdenking voort gezet en Zondag wordt zij besloten met een Hoogmis om kwart over negen en een plechtig sluitingslof om zeven uur. JOS. DE KLERK Het Rotterdams Toneel heeft gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een door Cruys Voorbergh met zorg geregisseerde voorstelling gegeven van het spel „Schop pen vrouw" door Rodney Ackland, dat met een beetje goede wil gerekend kan worden tot het vooral in Engeland tegenwoordig zo druk beoefende genre der „psychologi sche thriller". Er zijn slechts drie rollen in en die worden door Charlotte Kohier, Mag- da Janssens en Coba Keiling vervuld met een inspanning van talent, een betere zaak waardig. Deze drie dames wonen in het zelfde huis, elk in een eigen kamer, het geen de directie van het gezelschap noopte tot het laten bouwen van een simultaan toneel één onder en twee boven, met trap en portaaltje door Lucas Wensing, ingenieus ingericht met het gewenste ver toon van benepen smakeloosheid. Da!: zou ongeveer alles zijn wat er van te vertellen valt, ware het niet dat men reden heeft zich met verbazing af te vra gen wat de artistieke leiding van deze ge subsidieerde groep bewogen kan hebben een dergelijk prul te importeren en te la ten vertalen, al geschiedde dit laatste ook anoniem. Evenmin werd trouwens meege deeld, dat het geen oorspronkelijk stuk is, uoch een bewerking van een roman door de bekende schrijver Hugh Walpole over het leven van drie elk op haar eigen ma nier vereenzaamde vrouwen. Het boek heb ik niet gelezen, doch de directeur van het theater, de heer Hm. Deinurn wist mij te vertellen dat het zeer goede kwaliteiten heeft. Daar is in deze toneelversie niet veel meer van overgebleven dan een soort vervelende drakerigheid over drie juffrouwen, die elkaar het leven zuur ma ken en de toeschouwer zouden irriteren, als het tenslotte niet zo puur belachelijk was. De hele intrige draait om een stuk am ber, dat de zielige (door Charlotte Kohier wel erg naar het hysterische, althans pa thologische getrokken) May Beringer van een hele lieve vriendin als aandenken heeft gekregen en thans de begeerte op wekt van de bitse Agatha Payne, haan buurvrouw met zigeunerbloed en een brandende behoefte aan kleurige schoon heid. Door het organiseren van een trei tercampagne, het maken van angstaan jagende geluiden in de nacht en het op zetten van dreigende blikken probeert zij de ongelukkige bezitster tot afstand van deze kostbaarheid te bewegen. Als deze tenslotte sterft aan een hartverlamming van de doorstane emoties, roept de zwarte weduwe uit, dat zij dit niet bedoeld heeft. Maar gelukkig komt net op dat moment de al jaren verloren zoon van de derde dame (een lieve, door Coba Kelling innemend gespeelde theetante) met de kreet „moe dertje" het sterfhuis binnen, zodat wij ten slotte toch iets hebben om echt blij mee te zijn. Na „De Waaierpatience" van Henri Troyat had men ons dit inférieure melo drama gevoegelijk kunnen besparen. DAVID KONING Tijdens een in de buurt van Soesterberg gehouden veldoefening, waarbij voor her halingsoefeningen opgekomen luchtmacht- personeel was betrokken, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 22-jarige ongehuwde dienstplichtige korporaal A. W. H. Versteeg uit Heerlen, verloor bij een ontploffing van springstoffen zijn linker hand en werd bovendien in het gelaat ge wond. Levensgevaar is echter niet aan wezig. c ,.Komik zal je voorzichtig in de slee zetten", zei Jaap. Hij tilde Bunkie zachtjes op, om hem zo weinig mogelijk pijn te doen. Toen zette hij Bunkie op het bankje en sloeg de warme deken om hem heen. „Ziezo, daar zit je fijn, niet?", zei hij. „Nou gaan we gauw naar een dokter, dan kan die je helpen. Het is hier niet erg ver vandaan!" Zo gingen ze op stap. Bunkie zat in de deken gepakt en Jaap en de anderen duwden de slee voort over de bevroren beek. Dat kostte niet veel moeite; de ijzers gleden gemakkelijk over het ijs. Een kwartiertje later kwamen ze op een weg, die naar een dorpje voerde, en toen hadden ze spoedig het huis van de dokter bereikt. „Wel, wat hebben we daar?", zei de dokter, toen hij het groepje voor zijn deur zag. Ze vertelden hem, wat er gebeurd ivas. „Zo, zo, dan zullen we eens kijken, hoe het met het patiëntje staat", zei hij. „Ik deyik, dat het wel zal meevallen, al doet het pijn". Hij droeg Bunkie naar een bank en onderzocht zijn been. „Je hoeft niet zo angstig te kijken, vent!", lachte hij vriendelijk. „Ik zal je geen kwaad doenhoor, en je been blijft er rustig aan zitten!" Op Dinsdag 2 Juni zal het 55 jaar gele den zijn, dat het echtpaar IJ. M. Mulder- Davids in het huwelijk trad en vooral de heer Mulder heeft zich in de loop der tijd hij is nu 81 jaar een grote bekend heid verworven onder de Haarlemse be volking. Deze gepensionneerde hoofd conducteur van de Nederlandse Spoor wegen is gedurende tientallen jaren voor zitter of bestuurslid van diverse vereni gingen geweest waarvan wij slechts de volgende bonden noemen: Nederlandse Vereniging van Spoorwegpersoneel, de volkstuinvereniging „Zonder Werken Niets", de coöperatie „Haarlem", de bond van gepensionneerden van het Spoorweg personeel de drankweercommissie. de af deling Haarlem van de VARA, enzovoort. Ongetwijfeld zal het de beide oudjes, mevrouw Mulder is zelfs nog een jaal ouder dan haar 'man, op de tweede Juni aan belangstelling niet ontbreken en zo wel de familieleden als de vroegere mede bestuursleden van de heer Mulder zullen de weg naar de Pegassusstraat 68 zeker weten te vinden. In een bijeenkomst van leden en geno digden van de Kennemer Loge van de I.O.O.F. (International Order of Odd-Fel lows) hield de heer Robert Peereboom, daartoe door deze vereniging uitgenodigd, Vrijdagavond een rede over de noodzaak van de éénwording van Europa. Daarna gaf een der leden, de heer Molenaar, een uiteenzetting van het streven der organi satie, die meer dan anderhalve eeuw ge leden in Amerika werd gesticht en die de uit Engeland geboortige Amerikaan Tho mas Wildey eert als haar stichter. Bij zijn dood in 1861 telde zij reeds een half mil- iioen leden en van Amerika uit verspreid de zij zich over de gehele wereld. In 1877 werd te Amsterdam de eerste Nederlandse Loge opgericht. Zij streeft naar geestelijke verheffing van de mens in verstandelijk en moreel opzicht, naar meer verdraagzaam heid en verbroedering onder de mensen en naar weldadigheid en liefdadigheid. De leden houden wekelijkse avond-bijeenkom sten. De vraag: werkt de I.O.O.F. alleen op geestelijk terrein? wordt door haar be antwoord met: zeker niet; wij zijn prac- tische mensen met open ogen voor de ma teriële noden van onze maatschappij. Wij zijn noch wereldhervormers, noch hemel bestormers. Wij weten van aanpakken. De Vereniging voor Maatschappelijk Werk, Kinderopvoeding, Brokkenhuis, Fonds te gen de woeker e.a., alle instellingen ont staan uit of door de Loge, hebben in de loop van de jaren veel goed werk verricht. Ieder die van goede wil is en bereid zich aan het streven der I.O.O.F. te geven, kan lid zijn. Naar godsdienst en politiek wordt bij toetreding van nieuwe leden niet ge vraagd en daarover mag in de vereniging zelfs niet worden gedebatteerd. Zij zegt in een harer folders: „Wij zoeken enkel naar dingen, die kunnen binden. Het lidmaat schap brengt noch geldelijke noch mate riële voordelen." Zij legt er de nadruk op dat zij geenszins een geheim genootschap is. Haar lidmaatschap is ook voor de vrouw opengesteld, in de z.g. Rebekka-loges. Er was op deze avond grote belangstel ling. In het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 kwam gisteravond de afdeling van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond onder voorzitterschap van de heer D. A. J. Spek in jaarvergadering bijeen. De jaarverslagen van de secretaris, de heer J. C. Allard, en van de penningmeester, de heer A. Brunekreef, gaven een duidelijk beeld van de goede gang van zaken. De af tredende bestuursleden de heren D. A. J. Spek, A. Brunekreef, G. H. N. Germans en P de Bruyn werden herkozen. De beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond, die gehouden zal worden op 15 en 16 Juni in Woudschoten, werd behandeld. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 29 Mei 1953 GEHUWD: 29 Mei, J. M. Boot en M. Hoes. BEVALLEN van een zoon: 25 Mei, L. Jon kerSteinmeier; 28 Mei: W. F. GroenSan- dijck; W. F. L. M. HackenitzSchnitger; 29 Mei, N. StegemanWesthof; A. A. du MaineDubelaar. BEVALLEN van een dochter: 28 Mei, A. Tensen—Tuip; G. W. van der Veldt—Chris- tiaans; 29 Mei, E. A. Chr. Stekelenburg Manten. OVERLEDEN: 28 Mei. M. van der Wijst, 75 j., Hazepaterslaan; A. M. L. de Roos, 69 j., Gasthuisvest; J. H. AartsSloezen, 80 j., Minahassastraat; H. Hennyvan der Laan, 54 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11