Kort en bondig RUST EN ONTSPANNING Vacantie in Zwitserland Prof. ar. P. C. T. van der Hoeven overleden Ongeluk in zuurstof- fabriek; drie doden Atoomkanonnen voor NAVO-troepen in Europa Heemstede Bloemendaal ZATERDAG 30 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Reorganisatie bij RBK Kruispunt Jansweg en Nieuwegracht Grondlegger der nieuwe verloskunde Compressor sprong uit elkaar Poesjenellenkelder wordt Zondagavond gesloten Verwoede strijd van neger niet python Prins Bernhard naar Londen vertrokken Scheepvaart ADVERTENTIE „Het gestolen gelaat" (Li do) is het verhaal van een idealistische arts, specialist in de cosmetische chirurgie, die de theorie huldigt, dat velen slechts tot misdaad ver vallen omdat zij door lichaamsgebreken of opvallende lelijkheid genandicapt worden. Inderdaad slaagt hij erin, sommige recidi visten tot een meer normale levenswandel te brengen door hun langs chirurgische weg een wat civieler uiterlijk te verschaf fen. Een van die patiënten is een jonge vrouw met een afschuwelijk verminkt ge zicht, die in een strafgevangenis een von nis uitzit en die hij ook aan wat meer uiterlijk schoon belooft te helpen. Voor hij daaraan toe is, beleeft de chirurg ech ter een avontuur met een beeldschone concertpianiste, op wie hij verliefd wordt en die zijn liefde ook schijnt te beant woorden totdat hij haar ten huwelijk vraagt en zij hem bekent, dat zij elders amoureuze verplichtingen heeft. Diep ont goocheld keert de chirurg dan terug naar zijn patiënte uit de strafgevangenis, op wie hij, in een gril, het beeldschone gezicht van zijn verloren geliefde copieert. Als die fantastische onderneming boven verwach ting geslaagd is, trouwt hij het meisje met het „gestolen gelaat", maar het huwelijk wordt een mislukkig omdat de ex-recidi- viste haar wape aard niet verloochenen kan en al spoedig weer in allerlei louche activiteiten verzeild raakt. Hoe dit alles tenslotte nog op een gelukkig slot uitdraait, moet u zelf maar paan zien. Ons kon de nogal navrante ontknoping niet bizonder bekoren en voorts is ook de psychologische verantwoording van het geval nogal stief moederlijk behandeld. Maar dat neemt niet weg. dat er voloo te eenieten valt van goed spel (van Paul Henreid en Lisabeth Scott) en van suggestieve fotografie. Echte dramatische spankracht kan het scenario vrijwel nergens opbrengen. H. C. „Verzonken Stad" (City) is de myste rieuze titel van een technicolor, die beslist wel te genieten is. Want voor ieder, die prijs stelt op wat afwisseling is anderhalf uur Jamaïca-sfeer welkom. Dit recreatie oord van de Amerikanen kan echter niet zo maar op een door de weekse dag aan u 1 voorgesteld worden. Alleen ijsblauw, parel grijs en smaragdgroen, bijgaand: zon en verleidelijke vrouwen is te beperkte stof voor een film van anderhalf uur. Daarom ziet ge Jamaica op een dag dat er gestre den wordt om goud. Dat goud bevindt zich in een gezonken schip, dat op zijn beurt weer een verzonken stad als grai gekozen heeft. Twee partijen en aanlokkelijk goud op de bodem van de zee. U begrijpt wel dat dit spanning in overvloed geeft. De tal rijke duikscènes zijn zéér de moeite waard. De hoofdrollen hebben Robert Ryan en Anthony Quinn, geen doetjes. J. V. „April in Parijs". (Cinema Palace). De aanhang van Doris Day kan juichen. Zij is nog een week in Cinema Palace te zien. „Tijgerhaai" (5paarne) In het laatste uur vóór de capitulatie van Japan wordt de onder-commandant van een Amerikaanse duikboot voor een ver schrikkelijke keuze gesteld. Terwijl zich twee gewonde bemanningsleden onder wie de commandant zich aan dek bevinden valt een Japans vliegtuig aan en indien hij niet duikt is de kans dat de hele duikboot naar de kelder gaat zeer groot. Hij ver speelt de twee mensenlevens door te dui ken, een militair misschien wel te recht vaardigen beslissing, die hem echter haat en stil verzet van de bemanning bezorgt. Hij gaat in de vredestijd, die dan volgt gebukt onder een groot schuldgevoel, dat ook zijn huiselijk leven ondermijnt. Het uitbreken van de oorlog in Korea, waarbij zijn duikboot een bijzondere op dracht krijgt, geeft hem de kans iets tegen over zijn bemanning goed te maken door opofferende daden. De rol van deze kapitein wordt vertolke door de acteur van formaat William Holden. „Moeder is studente". (Minerva). In deze genoegelijke technicolor is een zonderlinge situatie geschapen: een jonge weduwe (Loretta Young), die in geldnood is komen te verkeren, grijpt de enige kans welke haar nog rest om in het levenson derhoud van haar en haar dochter te voor zien. Zij maakt gebruik van het studie fonds, dat door haar grootmoeder is op gericht, doch waarvan zij slechts mag profiteren indien zij de naam van deze grootmoeder overneemt: Abigail Forti tude. Zo constateren de studenten van de universiteit, waar ook haar dochter college loopt, op zekere dag een niet te versma den nieuwe aanwinst. Dan beginnen ook de verwikkelingen: moeder en dochter ra ken verliefd op dezelfde jonge professor (Van Johnson), die het toch al zo moeilijk beeft met de platonische aanbidding van veel zijner vrouwelijke cursisten. De do cent in de Engelse litteratuur kiest de moeder en weet de dochter na veel moeite te overtuigen, dat de gevoelens, welke deze voor hem koestert, wel weer over zullen gaan. Wanneer de film deze en meer sorteringen in de liefde gaat uiteen zetten, voldoet zij helaas niet meer aan de verwachtingen die het vlotte en ver makelijke begin veroorloofde. Dat „Moeder is studente" dan toch nog alleszins beziens waardig blijft is te danken aan de koddige détails, die er kwistig doorheen gevlochten zijn. H. B. „Het eiland der begeerte" (Frans Hals) Juist nadat een troep gewonde soldaten op een hospitaalschip de dienst doende korporaal hebben gesard omdat hij geen baard heeft, loopt het schip op een mijn. Slechts twee opvarenden worden gered: de korporaal, bijgenaamd „Chicken", en een luitenant verpleegster, een cynische ongevoelige en bedilzieke ongetrouwde juffrouw. Het tweetal belandt op een onbewoond eiland, waar het zich voorbe reidt op een langdurig verblijf. Naar bei der genoegen, zoals al na enige tijd Dlijkt. Doch er komt „bezoek", waarna de ro mantische rust al spoedig verdwenen is. Het komt zelfs zover.... Maar nu heb ben we al genoeg verteld. „The Island of Desire" is een film waarnaar roen, on danks het feit dat de dialoog wel eens wat langdradig is, toch met genoegen zal kij ken. Al is het alleen maar om te vernemen wie van de twee mannen, de uiterlijk kin derlijke korporaal en de manlijke vlieger (Tab Hunter en Donald Gray), de schone luitenant (Linda Darnell) in de armen mag sluiten. In het voorprogramma draait een bij zonder aardige tekenfilm over een sprink haan en een mierenvolk. E. K. „De loodgieter en het atoomgeheim" (Lux or). Een onderhoudende persi flage op het IJzeren Gordijn en de gehei menissen erachter. Een deskundige in sanitair gaat per ongeluk op stap met de aktetas van een atoomgeleex-de. Hij belandt in Moskou, maar zo gemakkelijk als hij daar binnen komt, zo moeilijk raakt hij er weer uit. List en slimmigheid èn de zorg van een inmiddels op hem verliefd gewor den Russische schone helpen hem uit de perikelen. Hoe dat allemaal in zijn werk gaat moet men zelf maar zien. De film bevat heel wat spot en ironie, maar de zelfspot der Britten, men denke eens aan „Passport to Pismlico", is mij liever. De geestigheden in de film zijn niet altijd on gezocht, de situaties nogal duidelijk ver zonnen. Wie dat op de koop toe neemt, zal zich nochtans amuseren. Fr. „De schoonheidsspecialist" (R e m- brandt). Zonder Fernandel, de pani sche gemoedsaandoeningen, die men zo goed van hem kent, en de wijsheden, die hij debiteert, zou deze filmklucht niet veel te betekenen hebben door een nogal rom melige verhaaltrant merkwaardig ge noeg voor een Franse film en hier en daar gezochte effecten. Het gegeven open de grotere mogelijkheden: een dames kapper, die al een succesvolle carrière als schaapsscheerder en poppenpruikenmaker achter zich heeft, heeft het geheim van een bijna magisch schoonheidsprocédé in zijn vingers en verwerft daardoor een enorme clientèle, die hem verafgoodt. Er ontstaat een merkwaardige wisselwerking: hij zelf moet ondervinden hoe onweer staanbaar zijn eigen creaties kunnen zijn maar anderzijds beïnvloedt hii door zijn vakwerk de levenswandel van zijn cliën ten. Vooral dit veelbelovende gegeven wordt zeker niet ten volle rendabel ge maakt doordat men er nogal nonchalant mee omgesprongen is. Bij een klucht schij nen vaak nu eenmaal alle remmen los ts moeten, getuige ook de invoeging van een situatie, die sommigen misschien als „pi kant" maar velen alleen maar als teleur stellend zullen ervaren. De film bestaat bij de gratie van Fer nandel, die niet zozeer de held van het verhaal als wel de persiflage van die held is, een kwaliteit, waarop zijn kunstenaarsschap als filmkomiek berust. H. B. Van boek- tot offsetdrukkerij Na simpele overweging heeft de N.V. Rotterdamsche Boek- en Kunstdrukkerij, naar uit een communiqué van de dircctte blijkt, besloten de bestaande boekdrukkerij aan de Ged. Oude Gracht 88 in Haarlem op te heffen en in plaats van de huidige boekdruk-apparatuur -haar offsetdrukke- rij uit te breiden met drie nieuwe offset persen. Drukkerij R.B.K. zal dus door deze stap eon volledige reorganisatie door voeren van boekdrukkerij tot offsetdruk kerij met een capaciteit van zes machines. Van het huidige personeel van ongeveer honderd mensen zal dit voor 34 werkne mers enige consequenties met zich mede brengen. De directie heeft echter alle maatregelen genomen om de belangen van haar werknemers zo goed mogelijk te be hartigen. Van de desbetreffende 34 personeelsle den was al direct voor achttien personen een aannemelijke regeling gevonden. Tien anderen, oudere werknemers, zullen in dienst blijven, gedeeltelijk in het filiaal, de Zaanlandse Drukkerij, gedeeltelijk door omscholing tot offsetdrukker, zodat slechts zes mensen voor het feit komen te staan een nieuwe betrekking te moeten zoeken, hetgeen in het grafisch bedrijf op dit moment weinig of geen moeilijkheden met zich zal meebrengen. Een volledig overleg met de werkne mers- en werkgeversinstanties heeft in middels plaats gevonden, zodat de belan gen van het personeel bij deze belangrijke reorganisatie zoveel mogelijk zijn gewaar borgd. De voorlopige bekendmaking van deze reorganisatie werd dan ook in rustige sfeer ontvangen. ANWB stelt maatregelen voor De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de ge meente Haarlem verzocht de afwikkeling van het verkeer op het kruispunt Jansweg- Jansbrug-Nieuwe Gracht te vergemakke lijken door het aanbrengen op het wegdek van richtingspijlen. Het komt namelijk veel voor dat het ge motoriseerd verkeer, dat op dit punt rechts af wil slaan, zich op het linkerweggedeelte opstelt en na het oprijteken van de ver keersagent door de file wielrijders heen- breekt. Door het aanbrengen van richtings pijlen in de aanwezige opstelvakken acht de~Bond dit kwaad doeltreffend bestreden. vindt de een door zalig nietsdoen en zorgeloos genieten van de zon, de ander door het maken van wandelingen, excursies of door sportbeoefening. Maar wat U ook zoekt en waaraan U behoefte hebt na een jaar van ingespannen arbeid, I brengt Uw door, want dit gastvrije land met z'n machtige bergen en fantastische meren, z'n gezonde klimaat, met z'n bergbaantjes, boten en postauto's, prima hotels en pensions in iedere prijsklasse vervult al Uw vacantiewensen. Van 15 Mei (ot eind September kunt U profiteren ven voordelige relserrangementen met goedkope spoorbiljetten naar Zwitserland. Inlichtingen en prospectussen krijgt U bij de relsbureaux en het Sj Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam iiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiniiiiiiuiimiiiiiNiiiiiiiiiiitiiMiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiMiiiiimii miMinuiilliniumhuimillminna De reiziger, die goed ingelicht is, laat zijn keus vallen op de 1 (Zwitserse Luchtvaartmaatschappij) 1 vanwege haar regelmaat uitstekende service comfort - snelheid Nieuwe tarieven AMSTERDAM - ZURICH heen en terug per Moonliner fl 1 46.30 23 dagen geldig Inlichtingen bij Uw reisbureau of de SWISSAIR Koningsplein 11, Amsterdam, tel. 31400 (toestel 05) ffmimiHHimiiHHiiHiHiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiliiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiii Na een ernstige ziekte is Vrijdag in Zundert overleden prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, die Woensdag het feit zou herdenken dat hij een halve eeuw geleden het ambt van hoogleraar in de verlos kunde aan de Leidse Universiteit aan vaardde. Prof. Van der Hoeven heeft tot de ingrijpende wijzigingen die zich om streeks de eeuwwisseling zowel in de ver loskunde als in de gynaecologie hebben voltrokken, in belangrijke mate bijgedra gen en medegewerkt aan de opbouw van een nieuwe verloskunde. Hij kan worden beschouwd als een van de grondleggers der preventieve genees kunde. Prof. Van der Hoeven werd 28 Augus tus 1870 te Brielle geboren. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit. In 1896 behaal de hij het artsdiploma. Het jaar daarop promoveerde hij tot doctor in de genees- kunde. Van 1896 tot 1903 was hij assistent van prof. Treub te Leiden en Amsterdam. In 1903 werd hij benoemd tot hoogleraar in dé verloskunde en gynaecologie aan de Universiteit te Leiden. Een zeer groot aan tal publicaties en leerboeken is in de loop der jaren van zijn hand verschenen. Met ingang van 16 September 1940 werd hem op zijn verzoek door de toenmalige waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Hedenochtend om kwart voor acht is een ingebouwde cormiressor uit elkaar gespron gen bij de zuurstoffabriek van de staats mijn Emma II in Beek in Limburg. Hierbij zijn drie personen omgekomen De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Van twee van de drie slachtoffers zijn de namen reeds bekend. Het zijn de 53-jarige J. H. Franssen uit Maastricht en de 41- jarige J. H. Rouschop uit Meers-Elsloo, beiden gehuwd. Zij waren in dienst bij een aannemingsmaatschappij uit Amsterdam. Het derde slachtoffer was, naar later bekend werd, de 36-iarige M. Noppeney uit Brunissum, gehuwd, bedieringsvakman bij de Cokesfabriek van de Emma II. Het ongeluk geschiedde bij het stop zetten van de luehtcompressor. Behalve de genoemde drie slacntoffers werd nie mand getroffen. De beide eerstgenoemde slachtoffers wa ren in dienst bij de E.B.A. (Egas Braude Aannemingsmaatschappij) te Amsterdam. Ter opheffing van een blijkbaar heer send misverstand delen wij mede dat de Poesjenellenkelder onder het stadhuis van daag en Zondag nog geopend blijft. Het marionettentheater van Don en Ly Ver- meiere geeft des middags de laatste voor stellingen van „De baard van koning Dago- bert" en speelt des avonds de commedia dell'arte „De wonderpit of de schrandere dief". EDMUND DULAC OVERLEDEN Edmund Dulac, befaamd geworden door zijn illustratie van sprookjesboeken en la ter als ontwerper van postzegels, is deze week in de leeftijd van zeventig jaar in een Londens ziekenhuis overleden. Mr. A. A. M. Struycken, gouverneur-generaal van de Nederlandse Antillen heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag. Tijdens de rondgang: de directeur van Madurodam, G. G. Jungerius (lichte regenjas); mr. W. P. J. Wilde (donkere jas), penningmeester Stichting Bijstand Ned. Studenten Sanatorium, mevrouw B. Boon-van der Starp, voorzitster van de Stichting en mr. Struycken (zwarte hoed). Volgens de Parijse correspondent van de New York Times zullen de strijdkrachten van de NAVO in Europa het eerst met het nieuwe Amerikaanse atoomkanon uitge rust worden. De met deze atoomartillerie uitgeruste bataljons zouden eind 1953 of begin 1954 voor dienst bij de Amerikaanse troepen van de NAVO-strijdkrachten naar Europa wor den gezonden. Het besluit was genomen door de Ameri kaanse commissie van stafchefs. „Dit is een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West-Europa nog steeds als de sleutel voor de veiligheid van de vrije wereld beschouwt", aldus de corres pondent. Het kanon, dat een kaliber heeft van 280 millimeter, kan zowel atoom-projectielen als gewone projectielen afvuren. Van geallieerde militaire zijde in Parijs wordt „de essentie" van dit bericht juist genoemd. In het jaarverslag van het Nationale Krugerpark te Pretoria wordt, aldus be richt het persagentschap Belga, gewag ge maakt van een verwoede strijd tussen een inlandse boswachter en een vier meter lange python. De neger trad als overwin naar uit het strijdperk. Joe, de boswachter, maakte met enkele collega's een inspectietocht door het uitge strekte park, toen hij plotseling in de verte het angstige gepiep van een honingvogel hoorde. Joe verzocht zijn vrienden een ogenblik le wachten en toog alleen op onderzoek uit. Toen hij wat al te lang weg bleef, volg de een andere boswachter zijn spoor en al spoedig vond hij Joe. die in een hevig ge vecht gewikkeld bleek te zijn met een enorme python. De reuzenslang had zich om het lichaam van zijn slachtoffer ge strengeld, doch de neger had zijn handen nog vrij. Hiermede greep hij vastberaden de afschuwelijke kop van de slang en beet deze krachtig in de neus en ogen. Na tien minuten zocht de python ernstig toegeta keld, haar heil in een overhaaste vlucht. Joe moest worden opgenomen in een missie-ziekenhuis, daar de slang bijna al zijn ribben had ingedrukt. Hedenmorgen is Prins Bernhard, in ge zelschap van mr. G. C. D. baron van Har- denbroek, opperceremoniemeester van de Koningin, en majoor W. F. Bischoff van Heemskerck, naar Londen vertrokken. De Prins zal Dinsdag de Koningin vertegen woordigen bij de kroning van Koningin Elizabeth. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: T. S. te Velde en C. van de Panne; J. O. H. N. van der Valk en H. A. E. Verzij lbergen. GEBOREN: Leo Nicolaas Maria, z. van N. J. Booms en E. D. R. Wubbe; Hubertus Martinus Cornelis, z. van M. B. A. Loomans en G. C. Lubken; Johan Christof, z. van J. Ch. Kleinhout en C. Goldschmeding; Elisa beth Johanna Maria, d. van W. Medemblik en E. v. d. Kroft; Hendrika Dorothea, d. van Th. van Kesteren en L. Krikke; Caro- lien Maria Josephien, d. van F. C. Bosman en J. C. M. van Tol; Ex-ic Jan Maria, z. van G. de Muijnck en P. M. E. van Tilborg. OVERLEDEN: P. Kramer, 69 j. DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdiensten worden in Heemstede waargenomen ctoor de artsen A. J. van Ravenswaaij, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: Zuster Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772, Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. van Straten—Lieftink, d.; N. M. A. de Hoog—Uijtendaal, d.; J. E. E. VernèdeHoeksema de Groot, d.; H. Th. VouteKeukenmeester, z. ONDERTROUWD: J. van Eerden en E. H. Helwegen; P. H. Huyg en C. C. Zonneveld; H. Leeuw en L. H. M. van Fraassen. GETROUWD: J. Kors en E. I. Mudde; H. G. G. Verbakei en E. A. Kuit; M. A. J. Hoo- gewerff en L. Biezeveld. OVERLEDEN: Wed. Tr. Ceelen—van Ber- kum, 62 j.; Wed. W. Brennstein—Sikkes, 90 j.; E. GroussotVerwer, 76 j. ZONDAGSDIENST De artsendienst in Bloemendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maan dagmorgen acht uur waargenomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telef. 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. v. Dijk. Bloemen- daalseweg 307, Overveen, telef. 12698 b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 6 Juni e.k. verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Over veen, tel. 16760 en de Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-sta tion, telef. K 2560 8249. Aagtekerk, 29 Bahia verwacht. Aletta, 29 v. Bangkok te Pladju verw. Alkaid, 28 v. Recife n. Bahia. Aïamak, 29 ca. 12 u v. Calcutta te Rotterdam verwacht. Alchiba, 28 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aldabi, 28 te Montevideo. Alpherat, 28 v. Bahia n. Antwerpen. Arendsdijk, 28 te Newport News. Aardijk, 28 185 m. ZW. Bands End. Abbedljk, 28 450 m. N.NO. Flores. Alblasserdijk, 28 370 m W.ZW. Lands End. Amstelpark, 28 460 m. O. Kp. Race. Abbekerk, pas. 29 Sabang n. Colombo. Algenib, pass. 29 St Vincent n. Las Palmas. Aldoth, 29 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Aimkerk, pass. 29 Cocos eil. n. Fremantle. Airrstelstad, 30 v. Kakinada te Calcutta. Amstelveen, pass. 23 Kp. St. Vincent. Arendskerk, 29 v. Singapore n. Ilo Ilo. Amstelvaart 29 v. Curacao. Arendskerk, 30 v. Buenos Aires te New York verwacht. Aagtedijk, 29 v. Buenos Aires n. New York. Ampenang, 30 te Boston. Andijk, 28 te New Orleans. Axeldijk, 29 te New Orleans. Akkrumdijk, 30 v. Rotterdam te Sydney. Altair, 29 v. San Francisco do Sul n. Rio Grande do Sul. Amor, 29 v Izmir n. Philippeville. Arundo, pas. 30 Gibraltar. Bacchus, 28 te Bremen. Bali, 28 v. Priok n. Semarang. Blommersdijk, 28 v. New York n. Boston. Blijdendijk, pass. 28 Scilly's n. Halifax. Bilüton, 29 Durban verwacht. Blitar, 28 op de Weser. Bloemfontein, 28 650 m. Z. Kp. Palmas. Bantam, pass. 29 Ceylon n. Belawan. Bonaire, 29 960 m. NO.t.O. Barbados. Benigkalis, 30 te Suez. Baarn, 29 v. Corral n. Iquiaque. Celebes, 29 Belawan verwacht. Castor, 28 v. Paramaribo naar Amsterdam. Callisto, 28 700 m. O.NO. Kp. Race. Ctaltex Pernis, 28 105 m. N.NO. Findsterre. Camphuys, 28 v. Priok n. Singapore. Ceronia, 28 370 m. ZO. Seychellen. Caltex The Hague, 30 v. Sidon te Rotterdam. Chama, 31 Stanlow verwacht. Clavella, verm. 30 v. Rotterdam n. Oslo. Cory da, 6 Juni v. Curaqao te Yokohama verw. Cleodora, 29 v. Curaqao n. Lands End. Cottica, 30 v. Madeira n. Plymouth. Drente, pas. 29 Vlissingen. Dui vend recht, 29 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. Diemerdijk, 29 v. Rotterdam n. Londen. Duivendijk, pass. 29 Antigua n. Curaqao. Dongedijk, 30 v. Rotterdam te New York verw. Dalerdijk, 29 v. Rotterdam te Vancouver. Delft, 30 v. Rotterdam n. Trinidad Esso Den Haag, 27 400 m. NO. Sombrero eil. Eos, 28 v. Genua. Esso Amsterdam, 28 v. Rotterdam n. Aruba. Dendracht, pass. 28 Algiers. Elmina, 28 rede Cotonu. Esso Den Haag, 28 750 m. NO. Sombrero eil. Ena, 28 v. Curaqao te San Juan. Etrema, 30 v. Far.ara n. Berre. Gadila, 27 v. Pladju n. Priok. Garoet. 28 v. Belawan. Groote Beer, 28 120 m. ZW. Valèntia. Gordias, 28 v. Tanger n. Tunis. Groote Kerk, 28 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Gooiland, 28 310 m. Z. St. Vincent. Graveland, 30 Santos verwacht. Hathor, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Helder, 28 v. Amsterdam te San Juan. Hersilia, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Hilversum, 29 Gibraltar gep. Hecuba, 30 v. Trinidad n. Cumana. Heemskerk, 29 te orenzo Marquez. Indrapoera, 30 Marseille verw. Jagersfontein, pass. 29 Vlissingen. Japara (KPM), 28 c. Makassar n. Batjan. Jupiter, 29 v. Lissabon n. Rotterdam. Kota Gede. 28 v. Bombay n. Madras. Kota Inten, pass. 28 ten Z. Kreta. Kaimana, 28 v. Soerabaja n. Kalianget. Karimata, 30 v. proeftocht te Rotterdam. Kedoe, 30 v. Rotterdam te Priok verw. Kertosono. 29 v. New York n. Perz. Golf. Kota Baroe, 30 v. Tjilatjap te Padang. Lutterkerk, 29 Genua verwacht. Leopoldskerk, 28 dwars Aden n. Muscat. Lawak, 30 Singapore verwacht. Loenerkerk, 29 v. Rotterdam te Calcutta. Laertes, 29 v. Aden n. Penang. Lekkerkerk, 29 v. Rotterdam n. Amsterdam. Leuvekrek, 29 v. Karachi n. Aden. Lombok, 31 Davao verwacht. Loosdreoht, 29 Cyprus gepass. n. Genua. Linge, 30 v. Las Palmas te Zaandam. Macuba, 28 Singapore n. Miri. Mariekerk, 29 Teneriffe verwacht. Molenkerk, 28 v. Genua n. Port Said. Marpessa, 27 v. Miri te Baiikpapan. Maasihaven, 28 500 m. N. Flores. Maasland. 28 v. Bremen te Hamburg. Marken, 28 360 m. O. Kp. Race. Maas, 29 v. Lissabon te O ran. Maasdam, 29 270 m- W.t.Z. Valentla. Macoma, 29 v. Singapore n. Miri. Malea, 2 Juni v. Las Piedras te Berre verw. Marisa, 30 v. Singapore te Kobe verw. Mirz.a 2 Juni v. Curasao te Stanlow verw. Mapia, 30 v. Port Said n. Halifax. Mataram, 28 v. Penang n. Belawan. Nieuw Amsterdam, 30 v. Lissabon. Noordam, vertr. 30 14 u. v. Rotterdam n. N. York Notos, 29 v.. Algiers n. Carthagena Ovula, 28 v.* Pladju n. Soerabaja. Ootmarsum, 29 Savannah verwacht. Overijsel. 29 7.15 u. v. Colombo n. Cochin. Omala, 31 v. Cyprus te Spezia verw. Ondina, 3 Juni v. Spezia te Bombay verw. Oranje, 29 v. Amsterdam n. Priok. Oranje, 30 te Southampton. Oberon, 30 v. Port au Prince n. Pto Plata. Oranjefontein, 29 v. Kaapstad te Port Elizabeth Oranjestad, 29 v. a Guaira n. Curaqao. Prins Willem V, pass. 28 ten Z. Ierland. Poseidon, 28 v. New York n. Curaqao. Prins Fred. Hendrik, 29 v. Bremen n. Hamburg Prins Joh. W. Friso. 28 450 m. O.NO. Belle eil. Pema, 22 v. Geraldton n. Wyndham. Prins Willem III, 29 op St. Laurens riv. naar Le Havre. Prins Willem IV, 29 v. Milwaukee n. Sarnla. PapendreCht, pass. 28 Gibraltar n. Port Said. Phrontis, 29 te Suez. Rita. 28 v. Bangkok n. Pladju. Rempang, 29 New York verwacht. Rottl, 28 v. Galveston te Houston. Rijnkerk, 28 v. Mombassa te Tanga. Reyniersz, 28 v. Menado n. Kota Bunan. Rotula, 28 780 m. W.ZW. Flores. Rijnkerk, 28 v. Mombassa n. Tanga. Rijnland, 28 140 m. NO. Bahia. Ridderkerk, 30 te Hamburg v. Perz. Golf, naar Rotterdam. Rijndam. 29 v. Lissabon n. Londen. Soestdijk, 28 v. New York te Baltimore verw. Stad Amsterdam, 29 v. v. Huelva te Amsterdam Stad Maastricht, vertr. 29 v. Lulea n. R'dam. Stad Vlaard'ingen, 29 v. Vlaardingen n. Wabana Sambas, 28 v. Singapore n. Bangkok. Seherpendrecht. 28 v. Santos te Rio Grande. Sloterdijk, 28 v. Rotterdam te Bremen. Stanvac Talang Akar, 29 v. Sungeigerong te Singapore. Salawati 30 te Pointe Noire verwacht. Schiedijk 29 v. Priok n. New York. Sliedrecht, 30 v. Mena al Ahmadi n. Port de Bouc. Stentor, 30 v. Amsterdam n. W. Indië. Schie. 29 v. Piraeus n. Alexandria. Stad Alkmaar, 3 Juni v Montreal tc Rotterdam verwacht. Stad Breda, 1 Juni v. Threerivers te Amsterdam verwacht. Stad Schiedam. 30 v. Kirken3es te Vlaaridngen. Tabian, 29 v. Cheribon te Priok verw. Tomini, pass. 28 Minicoy n. Singapore. Tabinta. 28 v. Banjuwangi n. Probolinggo. Tankbaven II. 29 Sungeigerong verwacht. Telamon, 28 90 m. Z.t.O. Ciudad Trujiilo. Tiiluwah, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tjipondok, 29 v. Makassar te Soerabaja verw. Talisse. pass. 30 Gibraltar n. Halifax. Tarakan, 29 v. Fiume n. Napels. Tegelberg. 29 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Ternate, 29 v. Djibouti n. Suez. Tibia, 28 v. Soerabaja te Baiikpapan. Titus. 30 v. Bremen te Rotterdam. Ternate. pass. 29 19 u. Perim n. Suez. Van Riebeeck, 28 v. Belawan n. Singapore. Van Spilbergen. 28 v. Abidjan n. Takoradi. Veendam, 30 15.30 u. voor Hoek v Holland verw. Waal. 29 v. Pto Limon te Cristobal. Willem Ruys, 28 v. Singapore n. Belawan. Waikelo, 29 v. Priok te Belawan. Wleldreeht, pass. 29 Ras al Hadd. Winsum, pass. 28 S2. Wonosari, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Westerdam, 29 v. New York n. Rotterdam. Waterman. 30 14 u. v. New York te Rotterdam verwacht. Westland, 29 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Zaan, vertr. 29 v. Toppila n. Zaandam. Zijpenberg. 28 v Mormugao n. Rotterdam. Zeeland. (SSM). 30 te Kopenhagen verw. Zonnewiik. 28 900 m. ZO. Bermuda. Zuiderkruis 29 v. Rotterdam n Halifax. Schepen met passagiers, repatrlërenden en emigrerenden Aidabi, verm. 30 v. Montevideo n. Paranagua. Alhena, 1 Junl Rio de Janeiro verw. Alnati, vertr. 19 Juni v. Rotterdam n. Buenos Aires. Bloemfontein, 9 Juni Southampton verwacht. Bonaire, 1 Juni Barbados verwacht. Boschfontein, 29 te Port Soedan. Boskoop, verm. 30 v Amsterdam n. Cristobal. Cottica, 4 Juni Plymouth 6 Juni Amsterdam verwacht. Groote Beer, 2 Juni Quebec 3 Juni Montreal verwacht. BINNENLAND Te Groesbeek is het gebouw van de Koninklijke Maréchaussée afgebrand. Het vuur ontstond in een gebouwtje achter de kazerne, waarin voorraden munitie waren opgeslagen. Deze zijn geëxplodeerd, waarna het vuur oversloeg naar het met stro ge dekte dak van het hoofdgebouw. Het gebouw brandde in minder dan een half uur geheel uit- j Te Hoogezand-Sappemeer zijn de fees telijkheden ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan begonnen. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, dr. E. H. Ebels, schetste in een rede de snelle ont wikkeling van deze veenkolonie en voerde als voornaamste facet hiervan aan de pioniersgeest en ondernemingslust van de bevolking. Voor de eerste keer na de bevryding heeft de Nederlandse Jeugdherbergcentrale een nieuwe jeugdherberg geopend en wel in een vroegere lekenschool te Terborg in de Achterhoek. Er is plaats voor 42 meisjes en 48 jongens. De Zutphense rechtbank heeft de 26- jarige G. van W. uit Apeldoorn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij een vriend, J. H. na een twist zo ernstig heeft mishandeld dat deze is overleden. Tegen de 30-jarige dienstbode E. J. P. uit Naarden, die op 17 Januari te Bussum haar pas geboren baby van het leven heeft beroofd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam drie jaar gevange nisstraf geëist. In een te Bussum gehouden vergade ring van ouders van leerlingen heeft de voorzitter van het schoolbestuur van het Goois Lyceum medegedeeld, dat de minister van Onderwijs besloten heeft de subsidie aan deze instelling niet te verlengen. In de rapporten van de inspecteur van het middelbaar onderwijs zijn bezwaren geuit tegen de leiding der school en de wijze, waarop het bestuur op de school experimen teerde. Het merendeel der ouders adviseert het bestuur thans tot opheffing der school over te gaan. HAARLEM EN OMGEVING Van de veertig leerlingen der A. H. Gerhardschool voor MULO, die aan het examen deelnamen, slaagden 39 voor het diploma Blindtypen. Cursusleider was de heer C. de Vries te Haarlem. Bij de dezer dagen te Rotterdam gehou den bibliotheek-examens slaagden de leer lingen van de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheken te Haarlem en Heemstede voor het eerste gedeelte de dames: M. van Aller, Th. van Andel, E. A. A. Drontmann, E. Roe- ters van Lennep, E. Tierie, E. Vermeulen en I. L. de Voogd en voor het tweede gedeelte de dames: H. C. van Exter, E. Ch. van Gas teren, K. W. Chalmers Hoynck van Papen- drecht, J. Timmers, H. E. Verbeek en de heer P. L. Rijff. Aan de heer B. Rijkens is met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Commissie in zake Onderhoudsplicht en Verhaal van Ver leende Onderstand, Jansweg 39 (Bureau Sociale Raad). Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer C. J. Ph. de Priester te Haarlem Tot besluit van de viering van haar tachtigjarig bestaan geeft Haarlems oudste toneelvereniging „Door Inspanning Uitspan ning" op 17 Juni in de Stadsschouwburg een opvoering van „De zaak Mary Dugan" onder regie van Willem van der Veer. Op 1 Juni is het 25 jaar geleden dat de heer G. Hoogendijk als kantoorbediende in dienst trad bii Franken's Broodfabrieken. De jubilaris is thans gérant van Franken's Lunchroom in de Grote Houtstraat. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heren R. Barendsen en S. H. van Gijn, beiden te Aerdenhout en A. E. Dangermond te Beverwijk. Zaterdag zal voor de gasten in het Pastoraal Centrum „Lindenheuvel" te Over veen, mevrouw Riek BonsetHorst voor- dagen uit „Mei' van Herman Gorter en „Lioba". van Fred. v. Eeden. Muzikale in termezzi worden verzorgd door Berta Bonset (piano). Bij de door het gemeentebestuur van Landsmeer gehouden aanbesteding voor het aanleggen van noodstraten en de riolerings werkzaamheden in complex III van het uit breidingsplan was laagste inschrijver J. G. Nelis te Haarlem met f336.900. Indrapoera. 30 Marseille 2 Juni Genua verw. Jagersfontein, 29 v. Hamburg te Antw. Joh. v. 01d,enbarnevelt, 5 Juni Suez 15 Juni Amsterdam verwacht. Maasdam, 4 Juni v. Rotterdam te New York verwacht. Nieuw Amsterdam, 1 Juni v. Lissabon te Rot terdam verwacht. Noordam, 30 ca. 14 u. v. Rotterdam n. New York Oranje, 30 v. Southampton n. Port Said. Oranjefontein, 25 te Kaapstad. Oranjestad, 30 Curaqao verwacht. Rijndam, 4 Juni Rotterdam verwacht. Sibajak, 7 Juni Wellington verwacht. Veendam. 30 v. New York te Rotterdam verw. Waterman. 30 v. New York te Rotterdam verw. Westerdam 7 Juni v. New York te Rotterdam verwacht. Willem Ruys. 1 Juni Colombo verwacht. Willemstad, 1 Juni Dover 4 Juni Amsterdam verwacht. Zuiderkruis, 6 Juni Halifax verwacht. KLEINE VAART Actinia, 28 v. Guernsey n. Londen. Admiraal Nelson, pass. 29 Owers. Asuncion, 27 v. Haifa te Mersin. Algarve, verm. 30 v. Manchester n. Lissabon. Atlas. 28 te Livorno n. Barcelona. Bernlsse 1 Juni v. Tunis te Dublin verw. Betty, 28 v. Tel Aviv te Alexandrië. Betty Anne, 30 v. Swansea te R'dam verw. Breezand. 29 v. Casablanca te Liverpool. Birmingham, 28 v. Harlingen te Goole. Catharina, 28 v. Calais n. Caen. Citadel, verm. 30 v. Portland n. Rotterdam. Daje Bohmer, 28 v. Marseille te Casablanca. Duivelend, pass. 29 Cromer. Eljo, 29 Dundalk op rede Millom. Express, 28 v. Parijs n. Rotterdam. Flevo (KNSM), pass. 29 Kp de Gata. Follonica, 29 v. R'dam te Jersey verw. Frisia, 29 v. Dakar te Fecamp verw. Gerry, verm 30 v. Antw. n. Dublin. Haskerland, 28 v. Goole te Harlingen. Henrica b, 29 v. Grangemouth te R'dam verw. Import, 28 v. Rotterdam te Lissabon. Ilias, 28 te Amsterdam v. Hamburg. Jakob Oorburg, 29 v. Goole n. Schwarzenhuette Julia, 29 v. Newcastle te Antwerpen. Joost, 28 van Zaandam n. Blyth. Kenitra. 28 v. Fedalah te Port Lyautey. Lacra, 28 v. Grangemouth n. Londen. Larix, 27 v. Kopmanholmen naar Jersey. Meres, 27 v. Casablanca te Sami. Mlrach, 28 v. Casablanca te Nantes. Matthew, 28 v. Grangemouth n. Leith. May Star, 1 Juni v. Cagliari te Great Yarmouth verwacht. Mirzam, 27 v. Duinkerken te Rouaan. Midsland, 28 v. Rotterdam te Leith. Muphrid, verm. 29 v. Ronneby n. Karlshamn. Midas, 28 te Tunis n. Napels. Nero. 29 te Rotterdam n. Lissabon. Netta, verm. 29 v. Reyka n. Pt. St. Louis du Rhone. Noorderhaven, vertr. 29 v. Rotterdam n. Norr- koplng. Noord, 28 v. Shellhaven n. Billingham. President Roosevelt, verm. 29 v. Londen n. Rot terdam. Prima, verm. 28 v. Londen n. Nantes. Rapid, 27 v. Amsterdam te Parijs. Sambre, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Sporota, 28 v. Bordeaux n. Cork. Strijpe, 31 v. Hamburg te Liverpool verw. Theano. 28 v Dublin te Drogheda. Tom van der Heide, 27 v. Bordeaux n. Fedalah. Tyro. 29 v. Manchester te Port Talbot. Ton, 29 v. Antw. te Ipswich. Volharding 29 v. Bordeaux te Vlaardingen. Viler, 30 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Vrede, 27 v. Bremen te Manchester. Vrij burgh, 29 v. Londen te Rotterdam verw. Westpolder, 31 v. Antw. te Rotterdam verw.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9