Een klucht van Shaw in modern costuum PANDA EN DE HAND-VIS Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Pijn, die U overval De radio geeft Dinsdag Vier doden bij verkeersongelukken Geslaagde proef met televisie uit Londen Klachten van Schouwen over schaderegeling Knap óp die onogelijke schuur met ?u'{enhÜts Nationaal Congres van Volkstuinverenigingen Baden J 2 Zandbak bij dijkherstel op Goeree omgeslagen Bevolking Rilland Bath kan terugkeren Eerste steen gelegd voor tweede crematorium Kerkelijk Nieuws Dochter van Cripps huwt met neger Geen goede verwachtingen van de fruitoogst Congres van Humanitas Jaarvergadering NCRV Henri Bosco bekroond ÊSfe AUTO-FINANCIERING George Bernard Shaw voltooide zijn plezierig stuk „You Never can Tell" (de hoofdletters zijn van hem) in 1897. Hij schreef het met de vooropgezette bedoeling te bewijzen dat hij, die toen nog allerminst als grootmeester op zijn gebied erkend was, heel goed voor een commercieel succes kon zorgen met een blijspel, dat letterlijk eten en drinken tegelijk, vandaar ook die omvangrijke lunch in het tweede bedrijf bij het op amusement gestelde publiek van het Londense West End in de smaak zou vallen. Toch duurde het geruime tijd eer het tot vertoning kwam. Enkele van de aanvankelijk uitgezochte actrices gaven haar rollen terug, omdat ze er te weinig gelegenheid tot het ontplooien van charme in vonden en de acteurs zeiden er niet uit wijs te kunnen worden, niet begrijpend wat Roodbaard, zoals men Shaw in die tijd wel noemde, met deze „lege en vormloze klucht" nu eigenlijk wilde. Amerika accep teerde deze luchthartige comedie pas tien jaar later en de reden voor dit uitstel lag in de veronderstelling, dat de toeschouwers het zien van een tandarts in zijn behandel kamer onmogelijk zouden kunnen verdra gen. Niettegenstaande dit alles kreeg Shaw gelijk: „Je kunt het nooit weten" (zoals de Nederlandse titel luidt) werd een van zijn meestgespeelde werken en heeft ook nu nog een sterke aantrekkingskracht. Blijk baar echter was A. Defresne toen hij het voor het Amsterdams Toneelgezelschap ging regisseren, enigszins huiverig of men deze zotternij, met slechts weinig karakte ristieke spotternij, in de oorspronkelijke vorm nog wel aanvaarden zou. En daarom deed hij Vrijwillig afstand van alle voor delen, die de bij schouwburgbezoekers van heden zo geliefde mode aan de negentiger jaren hem bood, om ter verhoging van het direct contact de spelers in moderne costuums te steken. Dit dunkt mij, rekening houdend met het voorgaande argument, is allerminst noodzakelijk, al kan ik mij le vendig voorstellen dat Defresne hiermede heeft willen doen uitkomen, dat Shaw hele maal niet zo ouderwets is, als men in dit geval wellicht zou denken. Voor zover ik uit de recensies van mijn Amsterdamse collega's na de enkele we ken geleden plaats gehad hebbende pre mière kon opmaken, heeft men hem dit nogal kwalijk genomen. Enigszins ten on rechte, naar het mij lijkt. Die critici gingen namelijk uit van de gedachte dat Shaw met „Je kunt het nooit weten" een zedencome- die heeft bedoeld, ter hekeling van zekere maatschappelijke vooroordelen en bij wijze van parodie op bepaalde vooruitstrevende denkbeelden, tot welke veronderstelling zij vermoedelijk zijn gekomen door de nogal vérgaande verwantschap met het werk van Oscar Wilde, wiens invloed hier onmisken baar is. Het kan natuurlijk ook een gevolg zijn van overdreven verering voor de al bijna legendarische reputatie van Shaw als praktizerend filosoof, van wie men een voudig niet wil aannemen, dat hij ooit een pretentieloze „klucht van toevalligheden" op schrift zou hebben gesteld. En toch is dat zo. In later jaren zei hij zelfs in een brief aan een vriendin zich te schamen voor al zijn trucs en goedkope grapjtjs in dit „verschrikkelijke voorbeeld van een poging om de gehoorzame dienaar van het theater te zijn." Mij dunkt de modernisering van Defres ne, hoewel geenszins noodzakelijk en er een extra bekoring aan ontnemend, dus wel gerechtvaardigd. Voor zover de aar- ADVERTENTIE Ien de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Jongenskoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Amuse mentsmuziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Platen. 13.45 Kroning van Koningin Elisabeth van Enge land. Pl.m. 17.00 Platen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederlanders in Australië en Nieuw-Zee- land, vraaggesprek. 18.00 Zang en Ham mondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.30 Platen. 21.40 Radiodokter. 21.55 Omroeporkest en solist. 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Reli gieuze liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 9.45 Kroning van Koningin Elisa beth. 13.45 Platen. 14.00 Zeg eens, Amerika.. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de huisvrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of Platen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Koorzang. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.30 Een kroningskro niek, klankbeeld. 20.55 Tiroolse muziek. 21.25 Kroning van Koningin Elisabeth. 21.55 Pla ten. 22.00 Mandoline-orkest en instrumen taal kwartet. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE Uit Londen: 10.15—13.50; 14.20—16.35 en 17.0017.20 Kroningsplechtigheden. 20.00 21.00 Telefilm Kroningsuitzending. 21.00 21.15 Rede van H. M. de Koningin. 21.15 22.20 Kroningsfeesten. 22.2023.30 Vuurwerk. BRUSSEL, 324 M. 10.15 Kroning H. M. Koningin Elizabeth. 13.45 Engele muziek. 14.30 Balletmuziek. 15.00 Platen. 15.15 Kroning H. M. Koningin Eliza beth. 16.35 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Rep. Buckingham Palace. 17.25 Voor de kleuters. 17.40 Engelse madrigalen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse muziek. 19.50 Syndicalistische kroniek. 20.00 Klank beeld. 21.30 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. De Kroning van Ko ningin Elizabeth II. Reportage van de plech tigheid in Westminster Abbey en van de optocht door Lenden. (Op 224 en 49 m.). digheid voortkomt uit de resultaten van vrije opvoeding heeft het stuk trouwens een zekere actualiteit behouden. Het is zo bekend, dat ik het niet nodig acht aan het navertellen van de inhoud veel ruimte te verspillen. Laat ik slechts in herinnering mogen brengen dat de voornaamste perso nen zijn: een gescheiden verkondigster van moderne denkbeelden over de wijze, waar op men zijn leven in de twintigste eeuw behoort in te richten, met haar drie kin deren, die op eigen initiatief maar moeten zien de waarheden van het leven te ont dekken. Zij worden geconfronteerd met de ouderwets-dogmatische vader en enkele tussen de partijen staande notabelen. Het stuk is vermaard door de bekoorlijke lief desscène (die bijna van Shakespeare zou kunnen zijn) tussen de beeldschone Gloria en de tandarts, waarin het gevoel de over winning op de wetenschap behaalt en door de verbazend leuke typering van de tactische kellner, als hoedanig de veteraan Jo Sternheim zijn te zelden aan de dag tredend talent fijnzinnig liet fonkelen. Overigens werd er het A.T.G. trad Zaterdag en Zondag in de Haarlemse schouwburg op over het algemeen te zwaar, te nadrukkelijk geacteerd. Maar Liane Saalborn en Jo Walhain waren heel vermakelijk als de enfants terribles. Annie de Lange suggereerde trots en vrouwelijk haar vergeefs gesublimeerde hartstocht en Louis van Gasteren vond in „sombrero" een woord, waarin hij de diepe „r" kon laten rollen als nooit tevoren. Vera Bon dam en Faul Huf waren niet helemaal de positieve tegenstellingen, die de misluk king van het huwelijk begrijpelijk maakten en Robert de Vries speelde zijn argeloze kunst om veroverd te worden, hoewel in nemend iets te bewust, meer uit het tekst boek dan uit de situaties. Doch vooral voor de pauze was het allemaal wel gezellig. Het ligt aan Shaw, dat men er in de laatste bedrijven al gauw genoeg van kreeg. DAVID KONING. Opvarende vermist Bij het herstelwerk aan de dijken aan de Noordkant van Goeree-Overflakkee bij de haven van Middelharnis, is Zatei'dag door de harde Noordenwind en de sterke stroom een zandbak van de aannemers- maatschappij fa. Boltje omgeslagen. De bak was geladen met zand van een van de zandzuigers, die op de rivier liggen, en werd getrokken door een sleepboot. Hij was bemand met twee personen. Een van de opvarenden wist zich na het kapseizen op de omgeslagen bak te werken. De an dere is vermoedelijk verdronken. Men zal nu de bak naar de Rijkshaven van Middelharnis slepen en deze met een kraan lichten. De vermiste is de 47-jarige A. Visser uit Lemmer (Fr.). Aan de bewoners van de gemeente Ril land Bath en omgeving (wonende ten Oos ten van de Nooddijk, Vierde weg) is het van 3 Juni af toegestaan in hun woning terug te keren. Zaterdagmiddag is te Swalmen (L.) een grote 6-persoons auto, waarin vijf volwas senen en vijf kinderen zaten, midden in het dorp met grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een lantaarnpaal gebotst. Daarna reed de wagen nog tegen een tele foonpaal en ramde het tuinhek van een villa. De bestuurder, de heer V. uit Wes- sem (L.) kreeg geen letsel. De 40-jarige H. J. uit Horn en de 36-jarige H. G. uit Roer mond, beiden gehuwd en vader van drie kinderen waren op slag dood. Mevrouw E. uit Maasniel werd ernstig gewond.. Iemand, die in de bagageruimte van de auto zat, werd uit de wagen geslingerd, maar kreeg geen letsel. Zondagochtend is op het Hildebrandplein een personenauto met zeven inzittenden met een vaart van omstreeks 60 km tegen een lichtmast gereden. Mogelijk heeft het stuur niet goed gewerkt. De bestuurder en de zes passagiers werden uit de wagen ge slingerd. Drie personen, onder wie de be stuurder, liepen een schedelbasisfractuur op. Zij werden naar een ziekenhuis overge bracht, waar bij een van hen operatief moest worden ingegrepen. De inzittenden waren allen leden van de familie S. uit de Vinkensteynstraat in Den Haag. In Rotterdam is de 21-jarige H. C. op de Kruiskade door een auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis Coolsingel is overleden. Op de Hoge Rijndijk te Leiden is een 67- jarige wielrijder, die plotseling de rijweg overstak, aangereden door een auto, waar in de burgemeester van Den Haag zat. De wielrijder was op slag dood. Voor de grote televisie-reportage over de Engelse kroningsplechtigheden hebben de gezamenlijke West-Europese televisiesta tions een laatste serie proefuitzendingen gegeven.Ook de Nederlandse kijkers heb ben op het televisiescherm de eerste uit zending van de BBC uit Londen kunnen ontvangen. In een korte uitzending werden Vrijdagavond uit Londen de vier Neder landse commentators voorgesteld. Zater dagavond van 10 uur tot middernacht bood de Engelse televisie een Coronation Music Hall programma en Zondagavond werd een televisiespel uitgezonden. Hedenavond volgt een journaal en van 9 tot 11 uur des avonds een gevarieerd programma onder de titel „The passing Show". Dinsdag, op de kroningsdag, beginnen de T.V.-uitzendingen om kwart over tien.Eerst worden reportages uitgezonden van het vertrek van Buckingham Palace en de aan komst aan Westminster Abbey. Van 11.15 tot 13.50 uur volgt de uitzending van de kroningsdienst. Na een pauze tot 14.20 uur volgt een reportage van de terugtocht, welke tot 16.35 uur duurt. Van 17.00 tot 17.20 uur wordt het verschijnen van de Engelse koningin op het balcon van Buckingham Palace uitgezonden. In de avond volgt van 8 tot 9 uur een samen vatting van de belangrijkste momenten van de kroningsdienst. Om 21.00 uur zal Koningin Elizabeth een rede uitspreken, welke alleen via de ge luidszenders wordt uitgezonden. De uitzen ding wordt besloten met een reportage van 22.20 tot 23.30 uur van het grote vuurwerk op de Theems. Woensdagavond wordt voor de kijkers van de Nederlandse televisie om 19.15 uur een film van de plechtigheden op de voor afgaande dag uitgezonden, welke tot 21.00 uur duurt. Daarna wordt het Engelse pro gramma weer overgenomen met van 21.00 tot 21.30 uur de Franse film „La même route", van 21.30 tot 22.30 uur muziek, zang en ballet, waarna van 22.30 tot 24.00 uur een uitzending volgt van het kroningsbal uit de Tottenham Royal Ballroom. De Stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land" heeft zich met een open brief over de rampschaderegeling tot de Minister raad en de Kamers gewend, waarin zij constateert, dat dit wetsontwerp regelin gen bevat die voor de getroffen bevolking zeer teleurstellend zijn er een gevoel van onbehagen hebben opgewekt, naast dank baarheid voor hetgeen op enkele punten wordt geboden. Als de gedupeerden aan de hand van het ontwerp van wet gaan cijferen komen zij tot de ontstellende ontdekking dat een dergelijk groot bedrag der schade voor eigen rekening blijft, dat het in vele ge vallen niet te dragen is. „Op basis van de cijfers van de toelich ting op het wetsontwerp blijft reeds f 32.000.000 alleen van de herstelkosten der gebouwen voor rekening van de slachtoffers", aldus de brief, waarin er voorts de aandacht op woa-dt gevestigd, dat de naschade in het geheel niet wordt geregeld. „Hoe zullen de landbouwers de eerste 5 jaren moeten leven wanneer het land vrijwel niets zal opleveren, en wat moet er van de middenstand komen in deze totaal verarmde streken", zo wordt in de brief gevraagd. „Het Nederlandse volk kan volgens mi nister Van de Kieft niet meer dragen dan in het wetsontwerp wordt aangeboden", zo vervolgde de brief, „doch waarom kan deze bevolking van ons eiland wel dragen wat het Nederlandse volk niet kan? Zijn deze 20.000 gedupeerden zulke super mensen?" De vergoeding van huisraadschade wordt zeer onbevredigend genoemd. Het is vol gens de brief een feit, dat zij, die hun in boedel welke vaak hun enige bezit was, in de golven hebben zien verdwijnen, tot de zwaarst getroffenen behoren aan wie door het wetsontwerp geen enkele vergoe ding wordt gegeven. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer Zaitsev, zal begin Juli voor drie maanden naar Moskou vertrekken. Voor het tweede crematorium in ons land, dat thans in aanbouw is op een ter rein aan de Imbosweg te Dieren, heeft burgemeester J. de Bruin van Rheden, Za terdag de eerste steen gelegd. De voorzitter van het hoofdbestuur der "Vereniging voor Facultatieve Lijkverbran ding, de heer A. H. Wegerif, herinnerde er aan, dat in 1874 de vereniging werd opge richt en in 1915 het eerste crematorium tot stand kwam. Hij releveerde voorts de langdurige voorbereidingen tot wettelijke regeling van de crematie. Jaar op jaar heeft men een request tot de regering ge richt. In West-Europa zijn thans 175 cre matoria, waarvan in Engeland 60, in De nemarken 20 en in Zwitserland 22 en in Zweden 30. Doordat het aantal crematies thans tot ongeveer 2000 per jaar is ge stegen, werd de bouw van een tweede crematorium onvermijdelijk. De totale stichtingskosten bedragen f 740.000. De bouw omvat tevens een toren met luidklok, drie dienstwoningen en een columbarium. De opening wil men zo mogelijk in het na jaar laten samenvallen met de algemene ledenvergadering, die dan ook in deze om geving wordt gehouden. Als directrice is aangesteld mej. H. E. Renses, die reeds dertig jaar te Velsen werkzaam is. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hilversum (vac. J. v. d. Vel den) A. Klein Kranenburg te Kootwijk. Bedankt voor Rijnsburg (vac. M. J. J. Bonting) A. J. v. Oost te Vriezenveen. Geref. kerken Beroepen te Witmarsum S. S. v. Dijk, cand. te Baambrugge. Ds. G. Eggink Ds. G. Eggink, Geref. predikant te Mun- nelcezijl die op 8 Januari wegens moeilijk heden in zijn gemeente voorlopig geschorst werd, is thans door de classis Grootegast van zijn gemeente losgemaakt na advies van de desbetreffende kerkelijke instan ties. Ds. Eggink die bijkans 41 jaar oud is diende deze gemeente, die zijn eerste was, sedert Juli 1946. ADVERTENTIE IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND In de Haagse Dierentuin is Zondag het Nationale Congres van Volkstuinvereni gingen gehouden, georganiseerd door het Algemeen Verbond van Volkstuinvereni gingen, onder praesidium van de algemene secretaris, de heer P. Visser. Bij dit con gres was minister J. G. Suurhoff aanwe zig. Er werd door dr. W. H. Vermooten, lector in de sociographie aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam een in leiding gehouden over de sociale aspecten van het volkstuinwezen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in een korte toespraak tot het congres gezegd, dat hij het volks tuinwerk van grote v aarde voor de sa menleving acht. „Bij emancipatie van het arbeidende volk", aldus de minister, „speelde het verkrijgen van vrije tijd een minstens even grote rol als het verkrijgen van materiële verbeteringen. Juist het ver krijgen van meer vrije tijd opent de mo gelijkheden tot bredere ontplooiing van-de inens. Nu zijn er tal van mogelijkheden tot vrije tijdsbesteding", aldus de minister. „De volkstuin speelt daarbij echter een bijzonder grote en belangrijke rol." Ir. J. A. Verhoef, hoofd van de dienst van gemeentewerken in Utrecht en chef van de stadsontwikkeling aldaar, sprak over het permanente volkstuincomplex, opgenomen in de stadsuitbreiding. Indien men een wijk ontwerpt met 4000 wonin gen voor ongeveer 15000 inwoners in de vorm van eengezinswoningen met tuintjes, dan heeft men daar, aldus de heer Ver hoef, ongeveer 94 hectaren voor nodig. Van deze oppervlakte is dan ongeveer 50 hectaren bestemd voor tuinen. Indien men deze zelfde 4000 woningen, gescheiden door groenstroken, in moderne hoogbouw of flatbouw optrekt, dan heeft men daar voor 43 hectaren nodig. Aangezien volgens een studie gebleken is, dat van een der gelijke bevolking van 15000 bewoners nog geen 2 percent in aanmerking komt voor een volkstuin, zouden voor deze 15000 flatbewoners 264 volkstuinen moeten wor den ingericht. Men komt thans op een be sparing ten opzichte van de woonwijk met eengezinswoningen van ongeveer 40 hectaren. Hij achtte het zeker voordeliger hoogbouw met groenstroken en volkstui nen toe te passen, dan woonwijken met eengezinswoningen en tuinen. Peggy Cripps, de 32-jarige dochter van wijlen Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van Financiën in het Labourkabinet van Attlee, heeft zich verloofd met Joseph Appiah, zoon van een stamhoofd der As- santi-negers aan de Goudkust. Na de huwelijksvoltrekking in Juli zal het paar in Afrika gaan wonen. Appiah studeert momenteel in Londen rechten. De komende oogst van zacht fruit ziet er niet rooskleurig uit. Vorst, hagel en regen hebben veel bloesem en vrucht vernietigd. De droogte in Mei heeft verder verval in de hand gewerkt. Ook de oogst van hard (najaars-) fruit zal niet gunstig zijn. Volgens de eerste schattingen zal ongeveer een derde van de boomgaarden geen vrucht opleveren. Over de kwaliteiten van het te oogsten fruit maakt men zich over het algemeen niet veel illusies. De nachtvorsten van dit koude voorjaar hebben vooral huisgehouden onder de jon gere aanplanten met nieuwe variëteiten. Oude hoogstammige boomgaarden hebben over het algemeen beter weerstand tegen de ongunst van het weer geboden, dan jonge, laagstammige bongerds. Het rooien van oude boomgaarden is dan ook op het ogenblik stilgelegd. Hoewel dit rooien op den duur noodzakelijk blijft, is zulks thans niet dienstig omwille van de fruitvoorziening in de komende winter. In de Philip's kleuterschool te Eindho ven heeft Humanitas, vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische gx-ondslag, haar jaarlijks congres gehou den. De voorzitter, mr. dr. J. In 't Veld, deelde mede, dat het ledental thans bijna 7000 bedraagt. Hij keerde zich tegen het geen in sommige bladen de laatste maan den over het humanisme is geschreven en verklaarde dat volgens het humanistisch beginsel werkelijke hulp slechts bestaan kan in versterking van de zedelijke krach ten in de mens. Vindt deze steun in een laatste sprankje Godsgeloof of in een slui merend religieus besef, dan zal de maat schappelijke werker daarop gaarne aan haken. Ontbreekt het, dan moet hij langs andere weg pogen door de geestelijke pas siviteit heen te breken. Op de onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen te Utrecht gehouden jaar vergadering van de Verenigingsraad der N.C.R.V. is medegedeeld, dat 1952 voor deze omroepvereniging een goed jaar was. Op 16 December 1952 werd het 300.000ste lid ingeschreven. In totaal is een netto aanwas geboekt van 37.937 leden. Op 31 December 1952 was de ledenstand 308.495. De groei van het ledental houdt aan, want het was op 29 Mei: 312.383. In het verslag van mr. A. H. van de Veen, directeur van de afdeling Omroep, werden ook de televisie-programma's besproken, waarbij werd opgemerkt, dat de toetsing van de mogelijkheden aan grondslag en karak ter van de vereniging veel en ernstig beraad vraagt. De experimentele periode heeft het bewijs geleverd, dat in de toekomst naast dagsluitingen nog andere verantwoorde vormen van evangelie-verkondiging kunnen worden uitgezonden. 55. Toen hij met professor Mekker het vijvertje naderde, waarin hij de handvis had achtergelaten, keek Joris behoedzaam om zich heen. „De kust schijnt vrij te zijn", mompelde hij, „tijd om te handelen". ,,Wat zegt ge?", vroeg professor Mekker. „Het is een lust om blij te zijn, bij het wande len", antwoordde Joris. „Ik wandel anders niet voor mijn plezier", zei de geleerde nors. „u zoudt mij een handvis tonen". „Welaan", zei Joris, „zo kijk slechts naar het rustieke rotsje in ginds vijvertje, daar troont het dier in al zijn schoonheid". „Waarachtig!", riep professor Mekker op getogen, „een heuse handvis! Welk een schat voor de wetenschap!" „Juist", zei Joris, „het dier is schatten waard. Doch ter wille van de wetenschap zal ik met tien duizend ducaten genoegen nemen". De ge leerde betaalde met een snelheid, die voor Joris aanleiding was om op te merken: „ik bedoel natuurlijk vijftienduizend ducaten". De schelm was er zich niet bewust van, dat drie paar ogen de transactie opmerkzaam volgden. „Hij verkoopt de handvis voor de tweede keer", fluisterde Panda, „ziet u nu wel, professor, dat hij niet betrouwbaar is!" „Ik zie het!", riep de goede geleerde verontwaardigd. En, zijn parapluie als een zwaard der vergelding boven zijn hoofd zwaaiend, stormde hij op de onthutste Joris af. „Op heterdaad betrapt!", riep Pat O'No- zel, „grijpt hem!!" De gi-ote Franse prijs voor letterkunde ter waarde van 350.000 francs is toegekend aan Hcnri Bosco voor zijn gezamenlijke werken. Henri Bosco werd in 1889 te Avignon geboren. Van zijn eerste boeken zijn te noemen: „Pierre Lampedouze" uit 1924, „Le Trestoulas" uit 1935 en „Hyacinthe" uit 1940. Pas in de loop van de laatste oor log werd hij door het grote publiek opge merkt door zijn romans: „Le Mas Théo- time" van 1944, dat de Prix Théophraste Renaudot kreeg. In 1949 bezorgde „Mali- croix" hem de Prix des Ambassadeurs. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3 Nederlandse Staats lening 1937 op 1 Juli 1953 aflosbaar zal wor- den gesteld een bedrag van f 5.950.000. De uitloting zal op 11 Juni gehouden worden. ADVERTENTIE HOOFDPIJN? Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijchardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. MAANDAG 1 JUNI Lido: „Het gestolen gelaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De verzonken stad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tijgerhaai", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het eiland der begeerte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Moeder is studente", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „De schoonheidsspecialist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur..Luxor: „De loodgieter en het atoomgeheim", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Paris", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 2 JUNI Stadsschouwburg: Eindexamen „De To neelschool", 8 uur. Dreefzicht: Partij van de Arbeid, feestelijke bijeenkomst, 7.30 uur. Lido: „Het gestolen gelaat", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: „De verzonken stad", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tijgerhaai", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het eiland der begeerte", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „New Orleans", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De schoon heidsspecialist", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het koninklijk bezoek aan Noorwe gen en Denemarken", 10.30, 11.30 en 12.30 uur. i ri ^00(^^e^er en ^et atoomgeheim", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Paris", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Terugkeer. De Israëlische socialistische partij, de „Mapai", heeft besloten van haar besluit terug te komen om van onderwijsgebouwen de rode vlag te laten wapperen en de scholieren de „in ternationale" te laten zingen. Zoals be kend, hebben de vier ministers der Zionistische partij naar aanleiding van deze kwestie enige dagen geleden ont slag genomen, hetgeen tot een crisis in de uit sociaal-democraten en Zionisten bestaande regering leidde. Premier Ben Goerion hoopt thans, dat de Zionisten in de regering zullen terugkeren. Proeven. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Zondag bekend ge maakt, dat er waarschijnlijk heden op nieuw een proef met een atoomwapen op het proef terrein bij Las Vegas in de staat Nevada zou worden ondernomen. Na deze proef zullen in het gebied van de Stille Oceaan atoomproeven worden gedaan, waarbij aanzienlijk meer ener gie vrij zal komen. Reputatie. Het Libanese parlement is Za terdag bij decreet ontbonden. Binnen drie maanden zullen nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Het kabinet kwam tot de conclusie dat de reputatie van het huidige parlement zó was ge daald, dat het diende te worden ontbon den. Op een stormachtige bijeenkomst van het parlement beschuldigden afge vaardigden elkaar Donderdag van cor ruptie en het verkopen van stemmen bij een vertrouwensstemming. Operatie. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, vertrekt Vrijdag naar Boston in de V. S. om nog een operatie wegens zijn galaandoening te ondergaan. Invitatie. President Tito van Joegoslavië heeft twintig Britse oorlogswezen uit genodigd voor een vacantie in zijn land deze zomer ter gelegenheid van de kro ning van Koningin Elizabeth. „Ik zou in het bijzonder kinderen van leden der Britse strijdkrachten die hun leven ga ven bij het helpen in de strijd der Joe goslavische volken, welkom willen heten", aldus Tito in zijn uitnodiging, die door minister-president Churchill onder hartelijke dankzegging is aan vaard. Eis. De fractievoorzitter van de Duitse partij in de Bondsdag, dr. Von Merkatz, heeft Zondag op een persconferentie verklaard, dat de afscheiding van Duits gebied ten gunste van Nederland en België definitief in een vredesverdrag moet worden geregeld. Von Merkatz zei, dat zijn partij niet accoord zou gaan met het beginsel van annexatie.Volgens hem moet het Atlantisch handvest ook op Duitsland worden toegepast. De Duitse partij is de kleinste en meest rechtse der drie coalitiepartijen van Adenauer's regering. Incidenten. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft te Tel Aviv mede gedeeld, dat Arabieren uit Jordanië Zondagochtend gevuurd hebben op Is raëlische verbindingswegen. De Arabie ren beschoten, aldus de woordvoerder, de trein Haifa-Tel Aviv,waar deze langs de Israelisch-Jordaanse grens loopt. Ook werden auto's onder vuur genomen. Jordaanse Arabieren vielen Zondag ochtend eveneens Israëlische nederzet tingen aan. Tot nu toe werd geen mel ding van slachtoffers gemaakt. Opheffing. Volgens Washingtonse berich ten hebben de Verenigde Staten be paalde beperkingen op de handel met Tsjechoslowakije opgeheven naar aan leiding van de recente vrijlating van de Amerikaanse journalist Oatis, die in Praag wegens spionnage was veroor deeld en gevangengezet. In de twee jaren sedert Oatis' veroordeling zijn echter de beperkingen op Amerikaanse verschepingen naar Oost-Europese lan den dermate verscherpt, dat de gemelde opheffingen waarschijnlijk maar weinig verandering zullen brengen in het Ame- rikaans-Tsjechoslowaaks handelsver keer. Noodweer. In verscheidene delen van Italië zijn hevige onweersbuien voorgekomen, gepaard gaande met hevige regenval. In het gebied van Asti werd twintig procent van de oogst vernield. In enige wijken van Rome ontstonden overstro mingen. Ook de verkiezingscampagne heeft van het noodweer te lijden gehad. Talrijke candidaten, die op dit laatste wèekeinde van de campagne hun denk beelden wilden verkondigen, moesten het zonder toehoorders stellen. ADVERTENTIE frahs vah daal£h assurantiën LODEWIJK VAN DEYSSEUAAM HAARLEM - TEL. 24414 TocU ió het ZO AX TANNEER, zoals sommige enthousiaste W verheerlijkers van onze eeuw willen doen, de ontwikkeling van het baden, het bad en de badgelegenheden, als graadmeter voor de ontwikkeling der beschaving zou worden aangelegd, komen de aan onze eeuw voorafgaande tijdperken er wel bij zonder bekaaid af, zulks in tegenstelling tot de oudheid en de middeleeuwen. Over de badgelegenheden uit de oudheid willen we het hier niet hebben, noch over de redenen, waarom deze in verval geraakten. Toch dienen we er op te wijzen dat, hoewel de Christelijke gezaghebbers der eerste eeuwen zich fel heb ben gekant tegen de, vaak om haar uitspattingen beruchte badgelegenheden, men zich van Christelijke zijde niet tegen het baden als zodanig heeft verzet. Dit blijkt o.m. hieruit, dat het systeem in vereen- voudige vorm in kloosters bleef voort bestaan. Over de badcultuur der eerste 12 eeuwen zijn we dan ook alleen door de kloostergebruiken onderricht. Daarna ont stond in verschillende West-Europese lan den weer een sterke voorliefde voor het baden, niet alleen als verfrissing, maar ook als amusement, zodat er vele open bare badgelegenheden ontstonden, waarin na verloop van tijd hier en daar weer de bekende misbruiken binnenslopen. Vooral in de 16e eeuw verhieven kerk en overheid haar stem tegen het publieke baden, zxilks op grond van zedelijke onge regeldheden, maar tevens om wille van het besmettingsgevaar. Tot diep in de 19e eeuw had dit ook in Nederland, dat om zijn uiterlijke reinheid zo vermaard was, een vermindering van het baden tengevolge die iedere zindelijkheid tot een illusie "~N maakte. Bij fatsoenlijke lieden ontstond een bad- en watervrees die tot de vreemd- soortigste vertogen leidde. Zo werd in een geschriftje uit 1780 in koelen bloede beweerd, dat bij het zwem men in zee het zeewater de bader in het bloed zou dringen, waardoor hij een lang zame dood zou sterven als gevolg van een nooit meer te lessen dorst! Maar aan de andere kant gingen de pioniers van het baden in zee zich te buiten aan uitbundige loftuitingen en zij stelden tegenover de verschrikkingen die de tegenstanders oprie pen, heerlijkheden zonder weerga. Een der Nederland se matadors op dit gebied, genoot in het begin van de 19de eeuw overigens slechts met mate, want volgens ei gen geestdriftige beschrijvingen liet hij zich driemaal in het water onderdompelen en hield het verder voor gezien. Nochtans waren zijn gewaarwordingen met geen pen te beschrijven!" Toch wilde men aanvankelijk de zeeba den méér als genees- dan als reinigings middel zien en als gevolg daarvan werd, naar het voorbeeld der Kurorten, de ge legenheid geboden dagelijks enige bekers klinkklaar zeewater te drinken, welke kuur zelfs de hardnekkigste badgast wel niet lang zal hebben volgehouden. En nu dan toch de Kurorten ter sprake zijn gekomen, kunnen we ook wel ver klappen dat ook de Hoogovens, ongewild overigens, genezend bronwater vervaardi gen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2