Haarlem won de voorronde om de Prins Hendrik-beker Ruime overwinning van RCH na uitstekende wedstrijd tegen GVAV Ha/. HUNTER Heerlijkf Goed spel van EHS na rust leidde tot ruime zege op Animo Fa. B. ENGEIENBERG .Clowntje Rick 'MORRIS' Het meisje uit BoisColombes Venlo hockeykampioen door zege op HHYC (4-0) 4 Gewijzigde Racing-voorhoede scoorde vijf maal WASSERIJ DUYN Alcmaria Victrix verliest protest en degradeert Zwaluwen-elftal tegen Rode Duivels LIKDOORNS wXerolie U hoeft ons niet te geloven als wij iets goeds van Hunter zeggen. Engeland verloor opnieuw nu van Uruguay THB na nederlaag tegen Docos (5-0) nog in gevaar IJmuiden 2 in finale van Kennemerlandbeker Softball Haarlemse A en Jtf-ploegen speelden selectiewedstrijd OFilCME VERKOOP SIKKENS LAKKEN Voor de kfcidcren GOEDE ATHLETIEK IN ROTTERDAM Vingerhoedt Europees kampioen driebanden Wagtmans gaf op in Ronde van Italië FEUILLETON MAANDAG 1 JUNI 195S R.C.H. speelde gistermiddag tegen G.V.A.V. alsof het geen vierentwintig wedstrijden in'dit overladen seizoen achter de rug had. Er werd vlot gecombineerd, af en toe scoorde een van de spelers een doelpunt en van het begin tot het eind werd er en dit was wel de voornaamste oorzaak van de grote vijf-één overwinning een zeer hoog tempo ingehouden. Daarbü kwam nog dat de voorhoede van de Racing in een andere opstelling uitkwam met Hoonhout als linksbinnen en Biesbrouck als rechts binnen. En het was vooral aan deze twee spelers te danken, dat er keer op keer gevaarlijke situaties voor het Groningse doel ontstonden, die de spelers van G.V.A.V. heel wat hoofdbrekens bezorgden. Na ruim een kwartier spelen stond het al drie nul voor R.C.H. en de gehele wedstrijd zijn de Haarlemmers verder de meerdere geweest, zodat zij met een verdiende vijf-één zege tenslotte de kleedkamer konden opzoeken. Het begon al direct bijzonder prettig voor de spelers van R.C.H., want de Gro ningers bleken voor hun tegenstanders een enorme kruidkoek uit hun stad te hebben meegebracht. Direct na dc overhandiging begon R.C.H. met een overdonderend of fensief. Binnen twee minuten mochten Biesbrouck en Van Lieshout ieder een cor ner nemen en na vier minuten spelen, waarbij de thuisclub enkele fraaie kansen kreeg, speelde Biesbrouck de bal naar Gal lis, die hard inschoot. Doelman Bakker keerde het schot echter en nu was het de beurt aan Hoonhout, die echter tegen een der Groningers aanschoot. Biesbrouck, die intussen was komen toelopen maakte aan alle onzekerheid een einde en passeerde keeper Bakker met een harde lage schui ver in de rechter benedenhoek (10). Steedst bleef R.C.H. op de Groningse helft en het verwonderde dan ook niemand, dat na tien minuten Hoonhout, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, met de bal aan zijn voeten vier G.V.A.V.-verdedi- gers voorbijliep, doelman Bakker incluis (2—0). Weer zes minuten later kreeg Biesbrouck, de beste speler van het veld, een meter of vijf buiten het strafschopgebied de bal te pakken en schoot onhoudbaar in (30). Kalmer aan R.C.H. deed het met deze veilige voor sprong toen een beetje kalmer aan en het gevolg was, dat G.V.A.V. nu enigszins het heft in handen nam. De Groningers bouw den een reeks goede aanvallen op en dat resulteerde tenslotte in een doelpunt van de goedspelende Lacroix, die de bal na een voorzet van Van Oosten feilloos over de handen van Wille in het doel kopte. (31). Dit gebeurde na twintig minuten en R.C.H. kreeg het gevaar in de gaten en nam ogen blikkelijk het initiatief weer over. Lacroix werd nog even gevaarlijk toen hij enkele meters voor het Haarlemse doel de bal tegen Wille aanschoot, maar toen was het de beurt weer aan R.C.H. Gallis schoot hard over en enkele minuten voor de rust veranderde Hoonhout een ver schot van Lasschuit zodanig van richting dat doelman Bakker volkomen verrast werd. ADVERTENTIE Droogwas thans 32 ct. per kg De protestcommissie van de K.N.V.B, heeft de aanvraag van Alcmaria Victrix tot revisie van het aan De Spartaan toegewe zen protest behandeld en afgewezen. Door dit besluit is Alcmaria Victrix thans defi nitief naar de derde klasse gedegradeerd. Zoals bekend werd op 19 April in Alk maar een strafschop genomen en in een doelpunt omgezet door een Spartaan speler. waardoor de eindstand van de op 22 Februari gespeelde wedstrijd Alcmaria VictrixSpartaan van tweeéén in tweetwee veranderde. De protestcommissie had namelijk het protest van De Spartaan tegen het niet toekennen van een strafschop toegewezen en daarom aanvaardde op die dag een Spartaanspeler de reis naar de kaasstad om één schot te lossen, zoals later bleek een belangrijk schot. Het elftal van de Zwaluwen, dat op 3 Juni in het Feijenoord-stadion in Rotterdam tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Oosterholt (Hermes DVS), of Cools (RBC) en Lagerwaard (Excelsior). Midden: Van Schijndel (SVV), Utermark (BW) en Dörr (Excelsior). Voor: Meyers (NEC), Lugthart (Be Quick), Cor van der Gijp (Emma), Bak (Excelsior) en Clavan (ADO). Reserves: Muehring (Xerxes), Van Woer den (Feijenoord), Schouten (Excelsior) en Wim van der Gijp (Emma). Hij bukte om de bal op te rapen, terwijl deze hoog in het net belandde (41). Ook na rust bleef R.C.H. sterker. De Groningers deden wel wat zij konden, maar zij schoten wat techniek en uithou dingsvermogen betreft bijzonder veel te kort. Wel zetten zij enkele malen de R.C.H.- voorhoede buitenspel, maar dit verhinderde Biesbrouck toch niet om een scherpe pass aan Gallis te geven. Deze schoot eerst tegen Bakker op maar tenslotte rolde de bal toch via de paal in het doel (51). R.C.H. bleef sterker, maar er werd ver der niet gescoord. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wondei olie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 1.1.35 bespaart U veel ellende. ADVERTENTIE Rook zelf 'n paar pakjes en ook U zuil hei eens zijn rr,et de vele honderdduizenden rokers, die al jarenlang zeggen: HUNTER MILD in 'n pakje HUNTER NAVY CUT in 'n doosje De talrijke E.H.S.-supporters, die Zon dag op het E.D.O.-terrein aanwezig waren bij de eerste promotiewedstrijd van hun club tegen het Amsterdamse Animo, trok ken bij de rust benauwde gezichten. Een nulnul score na een sterk overwicht in de eerste speelhelft dank zij de straffe wind was nu niet bepaald hoopvol voor de Haar lemmers maar de rood-witten hebben zich na de pauze weten te herstellen. Een povere eerste helft werd gevolgd door een tweede helft, waarin E.H.S. uitstekend speelde en met vier treffers, de ene nog mooier dan de andere, tenslotte een volkomen verdiende viernul overwinning behaalde. Van de eerste helft valt niet veel goeds te vertellen. E.H.S. had een sterk veldover- wicht, dat te danken was aan de krachtige wind, die van doel tot doel stond. De Haar lemse voorhoede kon de juiste maat niet vinden en alle ballen warden te bard en te onzuiver aangegeven om de Amsterdam se achterhoede in moeilijkheden te brengen. Vier doelpunten Na de pauze waren de bezoekers aanvan kelijk sterk in het offensief. Het zag er somber uit voor E.H.S., maar na acht mi nuten bouwde de Haarlemse linkervleugel een fraaie aanval op. Uit de voorzet van de uitstekend spelende De Nieuwe kopte Dautzenberg het leder niet minder fraai in het Amsterdamse doel (10). E.H.S. kwam er thans goed in en met goed opgezette aanvallen bracht de thuis club de Amsterdamse achterhoede in grote moeilijkheden. Na 28 minuten moest de hoofdstedelijke defensie opnieuw capitule ren. Spil Minnebo werkte een bal onvol doende weg; de actieve Van Esveld profi teerde daar dankbaar van en passeerde de uitlopende doelman met een beheerst schot (2-0). Kort na het tweede doelpunt wist Van Esveld zijn tegenstander Minnebo weder om de bal afhandig te maken en met een lage schuiver was het drienul. Animo was volledig verslagen en in de resterende tijd domineerde E.H.S. over alle linies. Kort voor het einde zag De Nieuwe zijn uitstekend spel bekroond met een goed Het Engelse elftal bleek zich in de wed strijd tegen Uruguay, die in Montevideo werd gespeeld, nog niet te hebben hersteld van de malaise, die zich na de wedstrijd tegen Chili bij enkele spelers had geopen baard. De Engelsen verloren met twee een. Gedurende de gehele wedstrijd waren de Zuid-Amerikanen in de meerderheid. Uru guay nam de leiding met een prachtig doelpunt van Abbadie. Een kwartier na de hervatting werd het tweenul toen Miguez de Engelse doelman met een kopbal passeerde. Pas in de laat ste minuut kon Taylor de eer voor Albion redden. Het doel van de gastheren ontsnapte een maal op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring toen een hard schot van mid denvoor Lofthouse van de linkerpaal via de rechterpaal het veld weer insprong. doelpunt zodat met viernul het einde kwam van deze vooral in de tweede helft door E.H.S. goed gespeelde wedstrijd. De vierde klassers Er zijn nog enkele Haarlemse vierde klassers in actie geweest. T.H.B. kwam nog niet in veiligheid omdat het de belangrijke wedstrijd tegen Docos met vijfnul ver loor. Reeds met rust had Docos een drie nul voorsprong en in de tweede helft kwa men de Haarlemmers er evenmin aan te pas. T.H.B. moet Zondag de wedstrijd tegen V.V.S.B., die destijds vijf minuten voor het einde werd gestaakt, uitspelen. T.H.B. heeft een tweeéén voorsprong en wanneer de Haarlemse club deze voorsprong weet te behouden of V.V.S.B. komt niet verder dan een gelijk spel, dan is T.H.B. pas definitief in veiligheid. D.S.S. verloor de laatste wedstrijd tegen Lijnden met drietwee en E.T.O. zege vierde met dezelfde cijfers over D.J.K. En hiermede is het seizoen voor de vierde klassers ten einde. Het wachten is op E.H.S. dat de promotie wedstrijden uitste kend begon door Animo met viernul te verslaan en dus de volgende week aan een gelijk spel genoeg heeft om zich derde klasser te kunnen noemen. In de demi-finale om de Kennemerland beker voor Zaterdagmiddagelftallen uit de afdeling Haarlem is R.C.H. door IJmui den 2 met eennul verslagen. IJmuiden 2 komt Zaterdag in de finale uit tegen Nieuw Vennep. De stand achtdrie in de softballwedstrijd tussen de A- en B-ploegen van Haarlem was reeds na de vierde innings bereikt. Bij een selectiewedstrijd als deze komt het natuurlijk meer aan op de persoonlijke prestaties dan op de uitslag. Dit is dan ook de oorzaak van het feit dat de wedstrijd pas na de achtste innings gestaakt werd. Bij Haarlem A trokken mejuffrouw Jan sen (RCH) als catcher en de dames Olthoff en Vermaat (Gymnasion) als velders de aandacht door haar prestaties. Bij het B-team was het onder andere mejuffrouw Van der Meulen (HHC) die goed veldwerk te zien gaf. ADVERTENTIE Uniistraai :5« - lla.irhm - Tri. c Toen de dokter Bunkie's knie goed had onderzocht, knikte hij geruststellend. „Het loopt wel los, hoor", zei hij. Het is niets ergs. Maar je zult alleen 'n paar dagen met je been moeten rusten. Waar woon je?" Ze zeiden het. in Speelgoedstad. Dat is nog een eindje hier vandaan. Ik zal jullie even in de auto naar huis brengen". De dokter haalde zijn auto uit de garage, en toen stapten ze in; maar eerst hadden ze Jaap nog hartelijk bedankt voor zijn hulp. „Ja, dat is wel in orde hoor", lachte de boerenzoon. „Het beste met je been!" Toen reden ze in de auto van de dokter naar Speelgoedstad. Bunkie had al iets min der pijn, want de dokter had een stevige zwachtel om zijn knie gedaan. Oom Tripje keek verschrikt, toen hij de deur opende en de dokter met Bunkie op de armen zag slaan. „Schrikt u maar niet", lachte de dokter. „Dit jongetje is op het ijs gevallen en heeft zijn knie bezeerd; maar het is niet ernstig!" En hij bracht Bunkie in huis. Toen zei hij oom Tripje precies, wat er gedaan moest worden. liet schijnt, dal de H.AM. „Haarlem", die reeds enige jaren een voor haar doen bescheiden rol op de athletiekvelden heeft gespeeld, de teeg naar herstel defini tief heeft gevonden. Cisteren tuerd in Rotterdam de voorronde om de P. H. heker wedstrijden op fraaie wijze gewonnen, waarbij verenigingen als D.O.S. uit Rot terdam, Hellas uit Utrecht en Parthenon uit Dordrecht resoluut werden terug gewezen. En het is een overwinning geworden, die des te meer spreekt, als men bedenkt, dat de „Haarlem"-ploeg zijn beste sprinter Hendriksz geblesseerd thuis had moeten laten en tijdens de wedstrijd zijn athleten Willems en Vossen dus danige blessures zag oplopen, dat deze niet in de estafetteploegen konden wor den opgesteld. En als of dit alles nog niet genoeg was, kwam er op de 1500 meter ook nog een ongelukkige disqualificatie van de jeugdige Jansen, die voor de eerste maal op deze afstand startte, zich in de laatste 100 meter fraai naar de vierde plaats opwerkte, doch zich vergiste in de finishlijn en daardoor te vroeg de baan uitstapte. Weliswaar herstelde hij zich onmiddel lijk, doch toen tegen deze handeling een protest werd ingediend, kon de scheids rechter dit niet anders dan toewijzen. Meyboom maakte op deze afstand echter veel goed door een uitstekende 2e plaats in te nemen in 4 min. 14.9 sec. Inmiddels hadden op de 100 m. Sloos en Hartloper zich in de finale kunnen plaatsen, doch moesten daarin genoegen nemen met de 5e en 6e plaats. Beiden noteerden 11.3 sec. Dezelfde plaatsen namen Wullems en Imthorn in op de 400 m., hetgeen van Imt- horn na zijn fraaie serietijd van 52.8 sec., wel enigszins tegenviel. De 800 m. leverde „Haarlem" ook al een 5e en 6e plaats door Soomer en Vossen in tijden van resp. 2 min. 3.3 en 2 mm. 3.6 sec. Niet direct daverende prestaties dus, maar „Haarlem" kwam op deze nummers toch in ieder geval in de punten, zoals de ploeg op ieder nummer in de punten zou komen. Daarmee bewees het team zijn homogeniteit en dit zou uiteindelijk door slaggevend blijken te zijn. Want naast uitstekende verrichtingen van de DOS athleten Groen won de 800 m. in 2 min. 2.1 sec. en Aret de 100 m. in de fraaie tijd van 10.7 sec. had de DOS ploeg ook enkele nummers, waarop geen enkel punt werd behaald, bv. op het polsstokhoogspringen, waar ook nu weer „Haarlem" excelleerde met Swart, die won met 3 40 m. en B. Jansen, die verras send de 2e plaats voor zich opeiste met 3.20 m. Bij het verspringen waren de prestaties zeker niet best te noemen, waaraan ook ongei wijfeld de slechte weersomstandig heden debet waren. Broertjes van „Haar lem" werd hier 2e met 6.12 en zijn club genoot Willems 3e met 6.08 m. waarbij aangetekend dient te worden, dat de laat ste zich met zijn le sprong reeds dusdanig blesseerde, dat hij van verder springen moest afzien. Van Zweden faalde enigszins op hoog springen door niet hoger te komen dan 1.63 m., waarmede hij de 4e, 5e en 6e plaats met een tweetal andere athleten moest delen, doch daarvóór had hij prach tig werk geleverd bij kogelstoten door hier met een schitterende stoot van 13.50 m. te zegevieren. De captain van de Haar lemmers Kluft deed op dit nummer echter niet veel voor hem onder door met 13.32 de 3e plaats in te nemen, een verrichting, die hij bemaalde bij het discuswerpen. Hier was de prestatie 37.28 m. Met een laatste krachtsinspanning wist Wernik zich bij het speerwerpen nog 5e te plaatsen met een worp van 43.40 m. Vlak daarvoor had Ruseler de Haarlem mers doen juichen' met een onverwachte 5e plaats op de 110 m. horden in 16.8 sec. Het laatste persoonlijke loopnummer, de 5000 m., gaf een verrassend „Haarlem" succes. Nadat Spek (Suomi) en Verra (Haarlem) gezamenlijk een grote voor sprong hadden genomen, sprong deze laat ste op de laatste 200 m. als het ware van de loper uit Velsén weg en in een werke lijk imponerende eindspurt zegevierde de HAV'er in 16 min. 17.2 sec. Spek noteerde 16 min. 19.6 sec. Van Gog (Haarlem), plaatste zicli 3e in 16 min. 42.2 sec., zodat het lange afstandnummer „Haarlem" on verwacht 10 punten opleverde. In Madrid werd het Europees kampioen schap driebanden beëindigd. De laatste uit slagen luidden Lagache (Frankrijk) 50 69 6 0,724 Sweering (Nederland) 40 69 3 0,579 Ventura (Spanje) 50 74 5 0,675 Pereira (Portugal) 41 74 4 0,554 Fauconnier (Belg) 50 67 6 0,746 Domingo (Spanje) 48 67 4 0,716 Vingerhoedt (Belg) 50 53 4 0,943 Tiedtke (Did.) 43 53 4 0,811 Het eindklassement luidde 1. Vingerhoedt (Belg) 14 matchpnt. 2. Tiedtke (Did.) 9 matchpnt. 3. Ventura (Spanje) 8 matchpnt. 4 en 5 ex aequo Domingo (Spanje) en Fauconnier (Belg) 6 machpnt. 6. Lagache (Frankrijk) 5 matchpnt. 7 en 8. Sweering (Ne derland) en Pereira (Port.) 4 matchpnt. Op de estafettenummers de 4x100 m. en 4x400 m., moesten de Haarlemmers nood gedwongen met 2 invaders aantreden en dat het in beide gevallen een 4e plaats werd, was dan ook niet zo verwonderlijk. De tijden waren resp. 45.9 sec. en 3 min. 41.7 sec. Doch deze minder goede resulta ten op de estafette's konden de zege van „Haarlem" niet meer in gevaar brengen. De einduitslag luidde: 1. Haarlem 69 punten; 2. DOS 61 punten; 3. Hellas 46 punten; 4. Parthenon 42 punten; 5. Suomi 24 punten; C. Minerva 23 punten; 7. KMA 20 punten; 8. de Meteoor 7 punten; 9. SW 2 punten. ADVERTENTIE STRAND-BADKLEDIMG In de omgeving van Klein-Zwitserland in Den Haag stonden Zondagmiddag enige honderden auto's geparkeerd en het aantal fietsen was nog veel groter, waaruit wel de belangstelling voor de hockeywedstrijd om het kampioenschap van Nederland tus sen het Haagse HHIJC en de ploeg van Venlo blijkt. Spanning ook daarom, omdat een beslissingswedstrijd noodzakelijk zou worden, als HHIJC onverhoopt mocht winnen en beide ploegen in de kampioens competitie met negen punten zouden ein digen. Maar op een beslissingswedstrijd zou het niet neerkomen; dat bleek al spoedig na de beginbully toen de enthousiast spe lende Venlo-ploeg bij de rust een een-nul voorsprong had door middenvoor P. Nef- kens. In de eerste tien minuten van de tweede helft voltooide hij zijn hattrick door er nog twee doelpunten bij te maken, nadat Reijntjes de voorsprong van Venlo al eerder had vergroot. Kort na het begin van de tweede helft was het vonnis over HHIJC dus al geveld en de laatste twintig minuten van de wedstrijd getuigden noch van spanning, noch ook van goed spel. R. Rruize, die bij de laatste interland wedstrijd, op 10 Mei in Amstelveen, een knieblessure opliep was niet van de partij en volgde de wedstrijd langs de lijn. Het herstel van zijn blessure zal nog wel enige maanden duren en hij zal in het begin van September misschien weer in het veld kunnen verschijnen. De uitslag van de zeventiende étappe van de ronde van Italië van Vicenza naar Auronzo over een afstand van 186 kilometer luidt: 1. Monti (Italië) 5.21.15; 2. Benedetti (Italië) zelfde tijd; 3. Koblet (Zwitsei-land) zelfde tijd; 9. Van Est (Nederland) 5.22.19. Daarna volgde het grote peloton in de zelfde tijd als Van Est. De uitslag van de achttiende étappe, van Auronzo naar Bolzano, 164 kilometer, luidt: 1. Coppi (Italië) 5.19.29; 2. Koblet (Zwitser land) zelfde tijd; 3. Fornara (Italië) 5.23.25. In deze étappe is Wim van Est 33ste ge worden in 5 uur 34 minuten en Roks 34e in dezelfde tijd. Van Breenen werd 64ste (5.41.31). Na de sluiting der controle arriveerden in Bolzano onder anderen fuykerbuyck (Neder land) en Dekkers (Nederland) allen in 5.55.50. Wagtmans (Nederland) heeft op gegeven. Wat de renners betreft, die te laat bin nenkwamen, zal de jury op korte termijn beslissen of zij de wedstrijd al dan niet kun nen voortzetten. Klassementen Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet (Zwitserland) 101.48.05; 2. Coppi (Italië) 101.50.04; 3. De Santi (tlalië) 101.50.26; 7. Van Est (Nederland) 101.53.07; 65. Dekkers (Nederland) 103.02.21; 83. Suykerbuyck (Ne derland) 104.04.32; 75. Van Breenen (Neder land) 104.08.54. Na de 18e étappe ziet het bergklassement er als volgt uit: 1. Fornara (Italië) 29 pnt.; 2. en 3. Coppi (Italië) en Koblet (Zwitser land) 15 pnt. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 33) Lysou huilde nog. Hij zag haar niet, want ze stak nauwelijks af in het duister, maar hij stelde zich haar tere gezichtje voor, overdekt met tranen. Droog je tranen maar, Lvsou. Het is afgelopen Het kleintje zocht in de zak van haar kamerjas. Gilles hoorde een zwak geluid van papier. Ikik heb geen zakdoek Hij glimlachte voor de derde maal. Hier, neem die van je vriend Gilles maar. Lysou veegde haar ogen af en haar wan gen, en gaf toen de zakdoek terug. Dank u wel, mijnheer Gilles. En toen ram zii plotseling een besluit. Ik heb de brief meegebracht. Welke brief? kon Gilles niet nalaten te vragen, omdat hij bijna Dorsel en Fa- vier vergeten was, zowel als het feit, dat hij een moordenaar zooht. De brief, waarvan u wist. Natuurlijk. Maar hoe komt het dat jij die hebt? Omdat oom me gezegd heeft die te pakken. Wanneer was dat, Lysou? De eerste dag nadat hij die beroerte heeft gehad, 's Avonds. Maar ik dacht, dat hij niet meer kon praten? Neen. Maar hij heeft het me met zijn oog gezegd. Gilles, die naar de kinderstem, die uit het duister tot hem kwam, zat te luisteren, dacht af en toe dat hij droomde. Wie was dit mysterieuse kind, dat hem voor een fee hield en dat de ogen van ster venden hoorde spreken? Lysou bracht in deze zaak zonder schoonheid, dit smerige zaakje, waarvan hij zelf die ochtend tegen Heltzer had gezegd, dat het hem niet in teresseerde, een aangenaam element, waar van hij zich niet meer kon losmaken. En Gilles had bijna zin om te glimlachen, om het lot te bedanken dat hem in dit don kere vak af en toe pauzes gaf, waarin hij de poëzie herkende. Hij vroeg evenwel: Hoe, met zijn oog? Ja O! Jk heb het goed gezien. En ik alleen, omdat ik me op zijn hoogte be vond, begrijpt u. Hij had een oog, dat hij" niet kon sluiten waar hij niet mee zag, wijd open. Maar het andere, dat leefde nog een beetje. En met dat oog heeft hij met me gepraat. Begrijpt u het? Niet erg goed, Lysou. Leg het me maar eens uit. Toen legde zij uit, nog altijd fluisterend en zonder veel variatie in de woorden die zij gebruikte, hoe de pupil van oom's oog haar de secretaire had aangewezen en daarna de volgende dag had aangegeven, dat het de door haar gevonden brief was, die zij moest pakken. En hoe zij toen de enveloppe verborgen had; en hoe angstig zij was sedert de dood van mijnheer Dor sel, een amgst, die met het uur groter werd tot op het ogenblik, dat zij, door de ma gische smaak ven de kauwgom, het gevoel had dat zij hem aan mijnheer Gilles ter hand moest stellen. Gilles luisterde aandachtig, verrast. Hij zei geen woord, bang haar te onderbre ken. Alleen drukte hij van tijd tot tijd een beetje de arm van de kleine om haar te laten begrijpen, dat hij luisterde, om haar aan te moedigen. Want zij zagen eikaars gezichten niet en het is moeilijk om In het duister te praten en te luisteren. Toen ze klaar was zocht Lysou opnieuw in haar zak, haalde daar de in tweeën ge vouwen enveloppe uit, want haar zak was klein. Alstublieft, zei zij, ik geeft h'ern u. Gilles liet zijn zaklantaarn branden en zag het opschrift: Ter hand te stellen aan Mijnheer Anselme Dorsel Moest hij hem nu dadelijk maar openen, of wachten tot hij alleen was? Geen mo ment was de gedachte bij de commissaris opgekomen, dat Lysou zou kunnen jok ken, dat ze een of ander verhaaltje ge fantaseerd had. Men fantaseert zo iets niet. Een kind zou er nooit aan gedacht hebben dat het lot haar had gekozen als instru ment om een drama te ontknopen. Gilles draaide de enveloppe twee of driemaal in zijn hand om, daarbij bemer kende dat er maar weinig in zat. Lysou was weer gaan staan en stond nu voor hem, ook naar de enveloppe kijkend, waarvan de witheid onder het felle licht van de zaklantaarn haar verblindde. Zij wachtte. Zij twijfelde er niet aan of mijn heer Gilles zou de enveloppe openmaken. Zij wilde de inhoud weten. „Goed beschouwd is het haar recht", dacht Gilles. Zonder haar!Maar mis schien was het een testament, misschien werd er over haar gesproken en was het beter, dat re niet maar zo plompverloren te weten kwam, wat oom voor haar had beslist. Gilles stond op, zodat hij hoger was dan zij en zij niet in staat was te lezen, wat er geschreven stond. Uit de opengemaakte enveloppe haalde hij een klein stukje pa pier. En op dat papiertje waren slechts twee regels geschreven. XXVII Zoals afgesproken met Jeanne Lambert verliet Gilles die veertig sigaretten had gerookt, om half zeven heel zachtjes het kleine huis van Bois-Colombes, en deed de deur weer achter zich dicht. Zolang hij in de warmte en de rook was gebleven, had een lichte bedwelming hem op de been gehouden, had hij zich goed gevoeld. De koude van de vroege ochtend drong nu echter door hem heen, deed hem bevriezen. Hij voelde plotseling hoe moe hij was en dat hij veel slaap tekort was gekomen. Draai, draai, Samba De formule, die hij al duizend maal her haald had in zijn gedachten sinds hij de brief had geopend, welke Favier voor Dor sel had nagelaten, kwam hem weer voor de geest als was het een refreintje. Hij bemerkte, dat hij luidop liep te neuriën, terwijl hij met snelle pas door de verlaten straten liep. Het werd een obsessie. Gilles vermande zich. Het is helemaal niet koud en ik ben niet moeHet is Hij zei het hardop in de ochtendstilte. Een ogenblik lukte het hem zich zelf te overtuigen. En het is een feit, dat dit zijn spieren ontspande, dat een diepe adem haling zijn bloed sneller deed stromen en dat hij het plotseling minder koud had. Wac waren die straatjes van de voorstad doods, gezien onder het licht van de trieste dageraad, waardoor alles zo'n grauw as pect krijgt. Gilles herkende nauwelijks zijn weg. Gewoonlijk nam hij als herkennings punten de étalages; maar die waren geslo ten. Op een kruispunt aarzelde hij. Wat was de kortste weg naar het station? En kele haastige voorbijgangers, die precies de gang hadden van mensen die naar de trein gaan, brachten hem er toe hen te volgen. Gilles streed hevig tegen de slaap en tegen dat voortdurend terugkerende refrein: Draai, draai, Samba, En de muur zal vallen. Hij had de hele nacht zitten peinzen, wat de betekenis kon zijn van dat twee regelig couplet, dat Favier aan Dorsel had willen bekend maken als een laatste bood schap. Lysou begreep er niets van, dan dat „het op Roodkapje leek" En Gilles was niet veel verder gekomen dan zij. Die Samba zei hem niets wat de moeite waard was. I-Iij had het gevoel of zijn hoofd leeg was. Hij werd geplaagd door het verlangen in heel warm water te duiken, zich te ontspannen Hij kwam bij het station aan. Over hoeveel tijd naar Parijs? Vier minuten, mijnheer. Hij had gevreesd op het ijskoude station te moeten wachten. Maar vier minuten, dat ging nog. Tien minuten over half ze ven. Vooruit, een beetje moedig. Over drie kwartier zou hij thuis zijn. Zou hij het warm hebben. Zou hij oo zijn gemak toilet kunnen maken, wat voor hem een uitste kende rust betekende. Hij kocht kranten, om niet tijdens de reis in slaap te vallen! (Wordt vervolgdji

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6