Beheer Wandelbos te Hoofddorp Zie Boven: Hoe heet is die ster en hoe groot? De man met een millioen op zijn ra; Heemstede Eén jaar Kunstkring Zandvoort Brazilië heeft kansen voor harde werkers Castricum Kort verhaal door Gerth van Zanten D' Amsterdamse Beurs 8 Wethouder Disselkoen opende schaaktournooi Wedstrijd voor brandweren uit Noordholland Postduivensport Nieuwe politiepost strandtentenkamp Voetbal Kennemer B-elftal tegen Haarlem-B Waterpolo Kikvorsen voor 11 Juni Dammen Om het HDC-dambord Tennis I.C. Nederland Om het wereldkampioen schap briefdammen Bliksem sloeg in radiodistributienet Scheepvaart DINSDAG 2 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het wandelbos te Hoofddorp is volgens raadsbesluit van 3 December 1936 aange legd als een van de middelen ter bestrij ding van de destijds heersende grote werk loosheid. Deze aanleg geschiedde volgens een plan, ontworpen door de stedebouw- kundige adviseur der gemeente, prof. Wie- ger Bruin terwijl het beplantingsschema is ontworpen en uitgevoerd door de Neder landse Heidemaatschappij. Na de voltooiing van de aanleg is het wandelbos zonder enig ceremonieel voor het publiek opengesteld en in de loop dei- jaren is het door verder uitgroeien van bo men en struiken geworden tot een fraai recreatie-centrum voor de bevolking van Hoofddorp en verdere omgeving. De bedoe ling welke in 1936 voorzat om voor de noodzakelijke werkverschaffing een zo danig object te kiezen dat iets van blijven de culturele waarde voor de gehele bevol king zou worden verkregen is dan ook ten volle verwezenlijkt. Het wandelbos wordt onderhouden door de gemeentelijke plantsoenendienst. Van regelmatige bewaking van het bos door een boswachter, zoals in de meeste gemeente lijke parken elders gebruikelijk, is tot nu toe afgezien wegens de daaraan verbonden kosten. Dit heeft zeker zijn bezwaren om dat de neiging van de opgroeiende jeugd om baldadigheden te plegen niet steeds vol doende kan worden tegengegaan. Aan de politie is opgedragen hierop zoveel moge lijk toe te zien. Dit geringe toezicht maakt het echter te meer noodzakelijk enige regelen te stellen, waarnaar een ieder die zich in het wandel bos ophoudt zich behoort te gedragen. AIS straf op de niet-naleving daarvan zouden B. en W. de overtreders de toegang tot het Het zo juist verschenen eerste jaarver slag van de Heemsteedse Kunstkring wordt gekenmerkt door een optimistische toon, doordat deze organisatie in de korte tijd van haar bestaan reeds van een ge zonde groei heeft blijk gegeven. Op 10 Juli 1952 kon met een 600 leden worden gestart, welk aantal thans tot 801 is ge stegen. Het openingsprogramma werd door de dames Miep van Luin en Ans Bouter, met medewerking van Godfried Bomans, ver zorgd. In de bioscoopzaal van het Minerva- tbeater traden voor de Kunstkring de to neelgroep Puck, het Hollands Strijkkwar tet, de voordrachtkunstenares Georgette Kagedoorn, het Ballet van Sonia Gaskell, de pianist Theo Bruins en een Zuid-Afri kaans gezelschap met uitstekende pro gramma's op. In de kleine zaal werden brie concerten gegeven, te weten door het duo Hesmerg-Bouter, de zangeres Didi Sanders, de pianisten Miep van Luin, Annette de la Bije, Jan de Man en het Haarlems Trio. De financiële uitkomsten waren niet al tijd geheel bevredigend. Vooral het bezoek aan de concerten heeft nog veel te wensen gelaten. Slechts door het feit, dat 206 le den bereid gevonden werden een abonne ment op de uitvoeringen te nemen, kon den de tekorten tot zodanige proporties worden teruggebracht, dat zij door het overschot der contributies gedekt werden. Doordat op deze wijze evenwel elk te ne men risico tot ongedekte tekorten moet leiden, heeft het bestuur inmiddels tot het gemeentebestuur van Heemstede een ver zoek om subsidie gericht, waarop reeds gunstig werd beschikt. Tenslotte maakt het bestuur nog mel ding van pogingen tot samenwerking met andere organisaties op kunstgebied. Het idéé om ook de schilderkunst een passende positie in de Kring te verlenen kon niet worden verwezenlijkt, omdat in Heemstede een behoorlijke expositieruimte ontbreekt. Onder leiding van de voorzitter der Haar lemse Kunstgemeenschap hebben bespre kingen plaats gehad met instellingen en verenigingen op cultureel gebied in Haar lem en omgeving. Tot nu toe werden even wel geen belangrijke resultaten bereikt. Het volgend seizoen Op de gisteravond gehouden eerste jaar vergadering werden deze verslagen nader toegelicht. De periodiek aftredende be stuursleden J. G. M. van Walsem en N. Vos werden op voorstel van voorzitter mr. dr. H. Kahrel bij acclamatie herkozen. Ge zocht zal worden naar een mogelijkheid om de jongeren meer invloed te doen la ten gelden. De openingsavond van het volgende sei zoen zal worden verzorgd door het Rotter dams Toneel, de sluitingsavond door de Haagse Comedie. Daartussen zullen op treden: de voordrachtkunstenares Geor gette Hagedoorn, het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel, de Haagse danseres Han Rijnbeek, het duo Nap de Klijn en Alice Heksch of de pianist Hans Henkemans. Maandagavond is weer een aanvang ge maakt met het jaarlijkse zomer-tournooi van de Heemsteedse schaakclub ,,Het Oude Slot", dat- in het parochiehuis ..Anno Santo" zal worden verspeeld en waarvoor zich ditmaal niet minder dan 66 deelnemers hebben aan gemeld. Zij werden door de voorzittter. de heer W. A. Turkenburg met enige hartelijke woorden van welkom begroet, waarbij deze zich in het bijzonder richtte tot de vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wethou der H. Disselkoen, die zich ook dit jaar weer bereid had verklaard het tournooi te openen. Wethouder Disselkoen noemde het schaak spel een gunstig tegenwicht voor de onrust van deze dagen, omdat men zich enigszins aan de gejaagde tijd onttrekken kan door de rustige problemen, welke deze sport te bieden heeft. Nadat wethouder Disselkoen vervolgens op het bord van één der beide deelnemende dames de openingszet had verricht, ruimde hij het veld voor de schakers, die zich met animo aan hun zwijgende en inspannende spel overgaven. Op het terrein voor het restaurant in het wandelbos Groenendaal zal op Zaterdag 6 en Zaterdag 13 Juni, van twee uur af. een wed strijd voor de brandweren uit de provincie Noordholland worden gehouden. Op de eer ste dag nemen acht vrijwillige brandweren (klasse 3) en zeven bedrijfsbrandweren (klas se 3 a) deel en op 13 Juni dertien bedrijfs brandweren. CABARET VOOR RODE KRUIS Dinsdagavond 9 Juni zal het cabaretgezel schap Arabesque bestaande uit Hetty Blok, Cruys Voorbergh en de pianist Cor Lemaire met het programma „Van snotneus tot neon" ten bate van het Nederlandse Rode Kruis in het Minerva-theater optreden. wandelbos voor kortere of langere tijd willen ontzeggen, naar gelang van de min dere of meerdere ernst van het gepleegde feit. Wordt dit verbod genegeerd dan kan door de politie op grond van art. 461 Wet boek van Strafrecht proces-verbaal wor den opgemaakt. B. en W. hebben de gemeenteraad een ontwerp-verordening op het gebruik van het wandelbos te Hoofddorp aangeboden. Daarin wordt bepaald dat het wandelbos omvat het bos en plantsoen met bijbeho rende waterpartijen, begrensd door de Kagertocht, de Kruisweg, de Boslaan, de Prins Hendriklaan, het gemeentelijk sport terrein en de provinciale demonstratietuin voor fruitteelt. Het bos is voor het publiek toegankelijk dagelijks van een half uur vóór zonsopgang doch niet vroeger dan 6.30 uur tot een half uur na zonsondergang. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wedvlucht van Orleans af, over een afstand van 531 km. Des morgens om zeven uur gelost, werd de eerste vogel getoond om 16 uur 53 min. 9 sec. De uitslagen waren als volgt: A. Paap 1, 12, 14. 15. 17; C. K. Draijer 2. 8; C. Visser 3, 7; P. Koper 3, 22; G. Driehuizen 5. 13. 28; A. J. Spolders 6, 30; A. Dorsman 8; B. Luk- kassen 10. 20: V. C. de Muinck 11; H. Lans dorp 16; P. Peters; 18. H. Bartens 19. 24. 25: J. Koning 21: W. G. Koning 23. 26; C. Koper 27; K. Kramer 29; A. Molenaar 31; J. Schran ders 32; J. N. Huijer 33. B. en W. van Zandvoort hebben aan de raadsleden nog een voorstel doen toekomen om in de hedenavond te houden raadsverga dering te besluiten, over te gaan tot de bouw van een nieuwe politiepost op het strand tentenkamp aan de Noord Boulevard en hier voor een crediet beschikbaar te stellen van 9750.—. Van dit bedrag zal echter door de N.V.. die de „Toko" in eigendom heeft, waarvan een gedeelte bestemd werd voor politiepost, en waarvoor een huur van 250.— plus 15 procent wordt betaald, 5000.in de kosten van deze bouw worden bijgedragen, zodat de jaarlijkse lasten voor de gemeente slechts 379.— zullen bedragen, t.w.: annuïteit 6.4 pet. van 4750.(bij een rentevoet van vier procent en een afschrijvingstermijn van 25 jaar) is 304.plus 75.voor jaarlijks onderhoud. De exploitant van de Toko verzocht n.l. in 1952 de politiepostruimte aldaar weder te harer beschikking te stellen, omdat de ruimte voor het bedrijf te klein werd. Zij bood toen aan. naast de Toko een klein apart staand houten gebouwtje te plaatsen als politiepost, hetgeen geschiedde, doch deze nieuwe behui zing van de kampopzichter bleek het vorig jaar te primitief. Hoewel de definitieve oplossing van dit probleem kosten mede brengt, die wat hoger liggen dan de tegenwoordige huur. achten B. en W. in verband met de vele voordelen eraan verbonden, deze hogere uitgave ten volle verantwoord. In het kader van de Haarlemse Sportweek zal een Kennemer B-elftal op Maandag 3 Juni voetballen tegen een Haarlems B-elftal. Het Kennemer elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Geerlofs (ADO); achter: Meijer (Velsen) en Groeneveld (Kinheim): midden: Starreveld (Kinheim), Dirks (Wijk aan Zee) en Boon Velsen); voor: Appel (DEM); de Boer (DEM), Bakkum (Velsen), Voormeer (ADO) en Nyenhuis (Beverwijk). Als reserves zijn aangewezen: Akkerman (Terrasvogels); Ketting en Markx (beiden Beverwijk) en Schippers (Terrasvogels). „Het goud valt niet uit de hemel, het zit in de grond. Maar je moet er hard voor werken om het in handen te krijgen". Deze woorden sprak de heer Atahualpa Gui- maraes tot een aantal aspirant-emigranten, die zich voorbereiden voor de grote sprong naar het onbekende land Brazilië, waar zij zich een nieuwe toekomst willen opbou- wen. De heer Guimaraes is Braziliaan, die. in opdracht van zijn regering, als deskundige voor de vakopleiding thans door Europa reist, om zich van de voorbereiding der aar staarde emigranten on de hoogte te stellen. Hij heeft in ons land een onder houd gehad met mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissaris voor de Emigratie. Een gedeelte van zijn tijd heeft, hij be steed met het bezoeken van een leslokaal van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag, waar de aanstaande emigranten zich de taal van Brazilië, welke haar oorsprong vond in het Portugees, trachten eigen te maken. Het is voor de Nederlander wel een van de moeilijkst te leren talen en wie de zestig lesuren als minimum gesteld om althans een redelijke kans te hebben zich verstaanbaar te maken ten einde toe met succes volgt, heeft daarmede al een bewijs van uithoudingsvermogen gele verd. En uithoudingsvermogen is wel een eerste voorwaarde om als emigrant in Bra zilië te slagen. De heer Guimaraes heeft tijdens zijn bezoek verteld van de moge lijkheden, welke zijn land biedt. De Brazi liaan maakt geen onderscheid in ras of in godsdienst. Hij is bij voorbaat bereid de vreemdeling welwillend tegemoet te tre den. Hard werkende mensen zullen onmid dellijk als burger in de Braziliaanse sa menleving worden opgenomen. Velen onder de aanstaande emigranten zijn gerepatriëerden uit Indonesië, In dische Nederlanders, voor wie de toe komst in Nederland wemig uitzicht biedt. Het waterpolozevental van de Kikvorsen, het officieuze Nederlands waterpoloteam, dat 11 Juni in Haarlem tijdens de selectiewed strijden tegen het Haarlems zevental speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Gelder (HZPC): achter: Luchs (Robben). Korevaar (Merwede) en Bijlsma (Haai-lem); voor: Cabout (GZC). Van Feg- gelen (Meeuwen) en Smol (HZPC). In het damtournooi om het zilveren HDC- bord werden de volgende partijen gespeeld: L. F. van Steenbergen remise met J. H. Meure: W. Verheijde remise met H. Berk; G. P. Luske remise met J. B. Sluiter Jr.: P. Mul wint van P. Venema; J. H. Meure wint van H. Berk. Het tennisteam van de Internationale Club Nederland, dat Zaterdag 6 en Zondag 7 Juni in Noordwijk tegen de Amerikanen Mulloy en Fox uitkomt, bestaat uit Van Swol, Van Meegeren, Van Dalsum en Dehnert. Er zijn nog pogingen gedaan het Nederlandse team met de Duitser Von Cramm te versterken, doch deze heeft laten weten dat hij voor het komende weekeinde niet, beschikbaar is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Sterren hebben kleuren iedereen die goed op let kan dat met het blote oog zien op een heldere avond. Sommige stralen een roodachtig licht uit, andere zijn blauw als een lasvlam. En daar tussen liggen allerlei nuances. Ergens in het midden ligt onze zon: zij is een gele ster. Dit kleurenspel is niet alleen boeiend maar heeft ook wetenschap pelijke waarde. De kleur van een ster geeft name lijk een aanwijzing om trent haar temperatuur. Rode sterren hebben de laagste temperatuur, daarna komen oranje en vervolgens gele. Witte sterren zijn nóg heter en de blauwe sterren zijn het heetst. Op aarde kan me??, dit tot op zekere hoogte imiteren (en dui delijk maken) met be hulp van electrische stroom en gloeidraad. Een zwakke stroom maakt de draad rood gloeiend, maar naarmate wij de stroom verster ken (dat ivil dus zeggen dat de draad meer wordt verhit) verandert de kleur van rood via oranje naar geel en ten slotte wordt zij bij zger sterke hitte wit. Een be kende firma te Eindho ven kan u hierover alles vertellen. Nu kan men met zeer fijne instrumenten het zou te ver voeren die hier te gaan beschrij ven die temperaturen nauwkeurig meten en daarbij blijkt dat de temperatuur van rode sterren zich altijd be weegt tussen 2000 en 3000 graden. Oranje sterren zijn ongeveer 4500 graden, gele ster ren (zoals de zon) circa 6000 graden. De witte sterren hebben tempera turen van omstreeks 10.000 graden en wor den op hun beurt nog weer overtroffen door blauwachtige sterren (20.000 graden). Wij geven hier ronde getal len maar men krijge hieruit niet een indruk van onnauwkeurigheid. Want in feite is er spra ke van instrumenten die fijnere nuances roeten te onderscheiden dan het. menselijke oog en dat oog hoeft niets anders te doen dan.. af te lezen. Het mag dus zelfs kleu renblind zijn. Men houde goed in het oog dat het hier steeds gaal over de tempera tuur van de buitenste lagen van een ster, de oppervlakte-tempera tuur dus. Over het in wendige zeggen deze cij fers niets: daar heersen temperaturen van soms millioenen graden. De astronomen roeten nu precies hoeveel kaars per vierkante centimeter oppervlakte correspon deert met een gegeven temperatuur. Bij drieduizend graden is dat duizend kaars: zo veel licht geeft elk op- pervlakjc van één cm2. bij een ster van 3000 graden. Bij een ster als onze zon 50.000 kaars per vierkante centime ter. En bij Sirius (op- pervlakte-temperatuur 11.000 graden) is het 400.000 kaars per vier kante centimeter, acht keer zoveel als de zon dus. Wij ruisten reeds dat Sirius een totale kaars sterkte had gelijk aan die van 31 zonnen. Maar als dat waar is dan is de lichtgevende oppervlakte van Sirius 31 8 oftewel ongeveer vier maal zo groot als die van onze zon. Wie zijn meetkunde nog niet helemaal is ver geten kan nagaan dat de middellijn van Sirius dus tweemaal de zonne- middellijn moet zijn. Nu hebben wij dus van een ster, die ook in de telescoop niet als schijf je zichtbaar wordt doch zich altijd als één punt, zonder afmetingen, ver toont, diverse geheimen onthuld: de afstand, de lichtsterkte en de grootte! C. v. W. 10 5 5 0 15 10 4 6 0 14 10 3 6 1 12 10 3 6 1 12 10 3 5 2 11 10 3 6 2 11 10 2 5 3 9 10 2 4 4 8 10 1 5 4 7 10 1 4 5 6 10 1 2 7 4 B. Dukel op de eerste plaats De eindstand van de voorwedstrijd om het wereldkampioenschap briefdammen luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. p.t B. Dukel. IJmuiden O. Doornbos, App.dam P. Lome, Nancy O. Baecke, Antwerpen A. Guingard, Genève A. Guingard. Genève P. Piccioli, Livorno P. Zawiolkowsky, Kaalheide G. Aubier, Paris M. Rausch, Caluite G. Kalfon, Oran In twee groepen is de strijd nog niet ge ëindigd. De bovenste drie spelers van iedere groep krijgen de titel van „meester" brief- speler en komen uit in de finale om de wereldtitel dammen., welke wedstrijd door de Internationale dambond wordt georgani seerd. Deze finale welke in September zal aanvangen loopt over een speelperiode van twee jaa Het hevige onweer van Maandagmorgen heeft vier woningen aan de dokter Jacobi- laan te Bakkum via een oud radio-distri butienet getroffen. De lichtstoppen van de woningen sprongen en een radio in de woning van de heer J. de Groot begaf het eveneens. De muren waren op vele plaat sen zwart geblakerd, maar gelukkig ont stond er geen brand. rug naar het publiek toe. RIOLI drukte zijn gezicht dichter te gen de ruit en keek de winkel binnen. De muren hingen vol schilderijen. En wat een mensen liepen er rond! Het was ken nelijk een bijzondere tentoonstelling. Plotseling keerde Drioli zich om, duwde de deur van de winkel open en stapte naar de ontblote rug. binnen. Wat een grote zaak, wat uw leven als mijn gast door te brengen, in „Zien jullie wel?!" schreeuwde hij kort- luxe en comfort. Het zal u aan niets ont- aóemig. „Daar is 't! Zien jullie wel!" Met één slag was iedereen stil. Iedereen breken". De man pauzeerde even om iedereen tijd bleef staan waar hij stond, keek bijna te geven de betekenis van zijn woorden angstig naar het getatoueerde schilderij op goed tot zich te laten doordringen. „Uw enige plicht of laten we zeggen: uw genoegen dat is dat u de zonnige Veertig jaar geleden een had Termasso het jonge meisjesportret op prachtig licht. En zo behaaglijk warm! Drioli's rug geschilderd en daarna met ge- dagen doorbrengt op mijn privé-strand bij Het publiek keek aandachtig naar de kleurde inkt getatoueerd, maar de kleuren het hotel, wandelen, zonnebaden, zwem- schilderijen. Deftige, keurige mensen, al- waren nog even fel gebleven. Alleen de men, cocktails drinken, wat u maar wilt, len met een catalogus in de hand. Drioli rug van de oude man was magerder ge- maar alles in badpak. Hoe lijkt u dat?" keek verlegen rond, zich afvragend of hij worden, de schouderbladen stonden meer zich in zijn versleten plunje wel onder dit naar binnen en gaven een vreemd, gerim- verfijnde publiek zou kunnen bewegen, peld aanzien aan het schilderij. Iemand zei: „Allemachtig, maar dat is Maar nog voordat hij een beslissing had genomen, hoorde hij zich toespreken met werkelijk een Termasso!" „Wat is er van uw dienst?" De man droeg een zwart colbert. Hij was kort, gezet en had een bleek gezicht, van hun plaats en begonnen zich om de Er kwam geen antwoord. „Begrijpt u, alle gasten zullen zo het fascinerende schilderij van Termasso kun nen zien. U zult beroemd worden. De mensen zullen zeggen: „Kijk, daar gaat die Plotseling was de ruimte weer vol lawaai man met een millioen francs op zijn rug! en gegons van stemmen. De mensen' liepen Want het is veel waard, M'sieu. Hij had zulke vlezige wangen, dat hij wel oude man te verdringen, een spaniel leek. Hij nam nog een paar „Verdraaid, het is werkelijk een Ter passen en stond vlak naast Drioli. Op- masso!" nieuw vroeg hij: „Wat is er van uw „Een van vroegere werken!" dienst?" Drioli stond stil. De man zei: ,,'t Is fantastisch. Fantastisch!" „Wilt u alstublieft dezë tentoonstelling „En kijk, 't is gesigneerd", verlaten!" „Buig je schouders omlaag, beste man, „Mag ik niet naar de schilderijen kij- zodat het schilderij plat wordt ken? Ik heb de schilder nog persoonlijk gekend". „Ik heb u al tweemaal gevraagd om in ken. „In de herfst van 1913". te rukken!" Drioli zag nu duidelijk dat alle geëxpo seerde schilderijen van Termasso waren. Onwillekeurig begon hij uit te rekenen hoeveel jaren het nu al geleden was dat hij en Termasso op één kamer hadden ge woond en samen armoede hadden geleden, de pafferige hand, liep op Drioli toe. Bittere armoede. „Maakt u geen moeilijkheden", zei de man. „Kom, deze kant uit!" Hij legde een pafferige hand op de arm van Drioli en voor „Niet doen", fluisterde iemand uit het publiek. „Het is driemaal zoveel waard De handelaar streek met een yette, nieuwe baas de tentoonstelling uit. 1 /-. 1 - tÜ v\ riAiir T 1 rt^l or\ I duwde hem zo onopvallend mogelijk in de richting van de deur. „Hou je jatten thuis!" schreeuwde Drioli plotseling. Zijn stem schalde luid door de bleke vinger over zijn neus. „Ik geloof' ruimte. Alle hoofden keerden zich op slag zei hij. „Dat ik u moet nemen, als ik dit in zijn richting .verschrikt, nieuwsgierig, schilderij neem...." Hij streek weer over Enkele assistenten kwamen aangesneld en zijn neus. „Dat is niet zo prettig. Het schil- tezamen probeerden zij Drioli naar buiten derij heeft geen waarde tot u dood bent. te werken. Het publiek keek zwijgend en Hoe oud bent u, beste vriend?" Iemand stelde voor de huid operatief van de rug te laten wegnemen, maar vele mensen zèiden, dat zo iets te gevaarlijk was op die leeftijd. De hótel-eigenaar zei glimlachend: „Laten wij samen wat gaan eten, Drioli. Dan praten we er nog eens rustig over. Hebt u geen honger?" Drioli keek hem aan, peinzend. Hij mocht die lange, bewegelijke nek van de Ouwe jongen, wanneer is dit gemaakt?" man niet, die zich als een slang kronkelde, „In 1913", zei Drioli, zonder om te kij- als hij sprak. „Gebraden eend en Cham- bertin", zei de man. Hij sprak de woorden uit als een fijnproever. „Of misschien een soufflé aux marrons. Drioli's mond ging open staan. Dromerig keek hij omhoog. Men kon zien dat de arme drommel de poorten van een andere wereld zag open gaan. „Hoe wilt u de eend hebben?" vroeg de man. „Bruin, en croquant aan de buiten kant, of liever „Ik kom al," zei Drioli kort, met een bruusk gebaar. Zijn overhemd had hij met een vlugge beweging over zijn hoofd ge trokken. Geen minuut later liep hij met zijn En wie heeft Termasso leren ta- tcueren?" „Ik zelf. Ik was een tatouïst". „En dat meisje?" „Zij is mijn vrouw geweest". De eigenaar van de zaak, de man met „Monsieur", zei hij. „Ik wil het kopen". „Hoe kan dat nu?" vroeg Drioli zacht. „Ik geef er tweehonderdduizend francs gespannen toe. „Ik ook!" schreeuwde Drioli. „Ik heb ook een schilderij van Termasso. Ik ben zijn vriend geweest. Hij gaf 't me!" Meteen klonk er van alle kanten gemom- Eenenzestig' „Maar misschien niet zo sterk, wel?" SLECHTS enkele weken later werd er een schilderij van Termasso, een meisjes portret, op een bijzondere wijze geschilderd en zwaar gevernist, te koop aangeboden in Buenos Aires. Dat bericht en het feit dat Hij bekeek Drioli als een boer een oud er in Cannes geen hotel Marivel bestaat paard. „Dit bevalt me niet", maakt dat men zich een beetje bezorgd zei Drioli, zich over het welzijn van de oude man gaat voe len. Laten wij echter van ganser harte hopen dat hij nu eindelijk in luxe en com fort kan leven, waar hij ook is. En dat hij en gilde: „Ik zal 't laten zien. Ik zal 't ling glimlachend. „Ik ben de eigenaar van de gehsie dag nan zwemmen, zonnebaden jullie laten zien!" Hij trok zijn jas uit, zijn Hotel Marivel in Cannes. Ik nodig u uit en gebraden eend eten. shirt en zijn hemd en draaide zijn blote met mij mee te gaan en daar de rest van (Nadruk verboden) pel, dat men stellig met een gek te doen omkerend. Maar meteen werd bij opgevan- had en dat het tijd werd de politie te gen door een lange man. waarschuwen. Maar Drioli rukte zich los „Luister, beste vriend", zei de vreemde- In Augustus 1952 is een inwoner van Hamont. (B.) in Nederland gearresteerd, nadat hij met zijn auto, waarin zijn vrouw en kinderen zaten, op weg van Helmond naar Hamont in de Zuid-Willemsvaart is gereden, waarbij zijn vrouw en kinderen om kwamen. Hij werd ervan verdacht de wagen opzettelijk in het water te hebben gereden. De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft besloten hem niet te vervolgen. Aagtekerk, 31 v. Aden n. Suez. Alioth, pass. 31 Ouessant n. Rio de Janeiro. Altair, 31 v. Rio Grande do Sul!. Arendskerk, 2 Juni Ilo Ilo verwacht. Abbedijk, 1 Juni te Antwerpen. Ampenan, 31 v. Priok te Netw York. Amstelpark, pass. 31 Kp. Ray n. Quebec. Albireo, pass. 1 Juni Vlissingen. Aiblasserdijk, 30 te Antwerpen. Alhena, 31 te Rio de Janeiro. Arendsdijk. 30 te New York. Akkrumdijk. 30 v. Sydney n. Brisbane. Aagtedijk, 31 100 m. N.NO. Recife. Aal-dijk, 31 190 m. W.NW. Flores. Alderamin, 31 v. Khorramshar n. Bushire. Aletta, 31 v. Pladju. Alphard, 31 185 m. N. Madeira. Alpherat, 31 110 m. ZW. St. Pauls Rock. Alwaki, 21 675 m. NW. Recife. Amor. 31 65 m. O. Kp: Passera. Ar.nenkerk, 31 v. Rotterdam te Hamburg. Arnedij'k, 31 te Hamburg. Arundo, 31 dwars r.-ssabon n. Huil. A'diinda, 1 v. Singapore n. Lienchieu. Agatha, 2 v. Singapore te Haiphong verw. Algenib, 1 v. Bas Palmas n. Antw. Amsteltoren, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Armilla, 31 v. Haiphong n. Pladju. Abbedijk, 2 v. New York te Rotterdam. Agamemnon, 2 v. Maracaibo te New York verw. Alamak, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Ark el dijk, 2 Vlissingen v. Antwerpen. Alkaid, 1 te Victoria. Amstelveen, pass. 2 Ouessant. Argos, 2 dwars Kp. Bon. Averdijk, 1 te Bremen. Aalsum, 31 te Ohittagong. Abbekerk, 1 te Colombo Bennekom, 1 Juni v. Buenaventura n. Guayaquil BPiigkalis, 31 v. Port Said. Baud, 31 v. Soerabaja n. Semarang. Bantam,' 1 te Belawan. Bloemfontein, pess. 1 Dakar n. Teneriffe. Boissevain, 2 Singapore verw. Boschfontein, pass. 1 Perim n. Aden. Barendrecht, 4 v. Antwerpen te Port Said verw. Bonaire, 1 180 m. NO. Barbados. Borneo, 2 te Colombo. Caltex Delft, 31 Pantellaria gepass. Caltex Nederland, pass. 31 Bizerta. Celebes, 1 Juni Singapore verw. Chama, 31 ten anker Liverpool. Cistula, 31 v. Singapore n. Sydney. Clavella, 31 v. Rotterdam n. Oslo. Cleodora, 31 Sombrero eil gepass. Caltex Utrecht, 1 Juni v. Sidon te Rotterdam. Camphuys, 31 v. Singapore n. Priok. Ceronia, 31 320 m. ZÖ. Mogdishu. Congostroom, 2 Freetown verwacht. Cottica, 1 170 m. W.ZW. Oporto n. Plymouth. Cirrus, 1 v. Rotterdam n. Station Atl. Oceaan. Cronenburgh, 1 v. IJmuiden te Castro. Drente, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Danae, 30 v. Amsterdam n. Gothenburg. Dongedijk, 30 v. Rotterdam te New York. Deifshaven, pass. 31 Camperduin. Delft. pas. 31 Lizard Head. Diemeidijk, 31 v. Londen n. Hamburg. Duivendijk. 2 Cartagena verwacht. Delfland. 31 te Santos. Edam. 30 v. New York n. Rotterdam. Esso Amsterdam. 31 480 m. NO.t.O. Fayal. Eendracht, 4 Alexandrië verwacht. Farmsum, 1 v. Balikpapan. Garoet, 1 v. Singapore. Gooiland. 1 v. Las Palmas. Groote Beer. pass. 1 Kp. Kace. Gordias. 1 te Tunis. Graveland. 30 te Santos. Heemskerk, 31 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Hersilia, 31 v. Antwerpen te Amsterdam. Heelsum, 1 Juni v. Hamburg te Bremen. Hector, pass. 1 Ouessant n. Algiers. Helicon, pass. 1 ten Z. Scilly's n. Madeira. Haarlem, 1 v. Man C'War Cays n. Cristobal. Hoogkerk, 2 te Cadiz. Indrapoera. 31 te Genua. Japara (KRL), 1 te Damman. Java, 1 v. Suez n. Djeddah. Joh v. Oldenbarnevelt. pass. 2 Perim n. Suez. Jagersfontein, pass. 2 Vlissingen n. Amsterdam. Kota Inten, 1 Juni te Genua. Karaton, 1 v. Priok te Soerabaja verw. Kertosono, 31 320 m. ZO. Kp. Sable. Kota Gede, 2 te Madras. Kieldreoht, 1 v. Napels n. Port Said. Laurenskerk, 31 v. Cochin n. Bombay. Liseta, 31 v. Tjilatjap n. Pladju. Loppersum, pass. 31 Kp. Race. Lutterkerk, 31 v. Genua n. Port Said. Lekkerkerk, 30 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Leopoldskerk, 1 Juni te Muscat. Lemsterkerk, 2 Juni v. Hamburg verwacht. Laertes, 31 350 m. O. Socotra. Larenberg, 31 530 m. W.t.Z. Flores. Lek kei-kerk, 31 dwars Dover n. Marseille. Leuvekerk, 31 120 m. O. Masira eil. n. Aden. Luna, 1 v. Kopenhagen te Amsterdam. Lemsterkerk. 1 v. Basrah te Rotterdam. Langkoeas, pass. 1 Guardafui 4 Djeddah verw. Leopoldskerk. 1 van Muscat n. Dubai. Modjokerto, 31 v. 'Aden n. Djeddah. Molenkerk, pas. 31 ten Z. Kreta n. Port Sa'd- Muiderkerk, 31 te Le Havre. Murena, 31 v. Mirl te Shimotsu. Myonia, 31 te Rastanura. Meerkerk, 30 te Karachi. Mariekerk, 31 100 m. ZW. Oporto. Marisa, 31 v. Kobe n. Yokohama. Mirza, 31 310 m. W.ZW. Lands End. Marken, 31 570 m. W.t.Z. Valentia. Maas, 2 te Malta. Maasdam, 1 260 m. O.ZO. Kp. Race. Maashaven, pass. 1 Wight. Macuba, 1 v. Miri n. Sydney. Merwede, 1 v. Le Havre n. Antwerpen. Malvina, 2 v. Wellington n. Dunedin. Maasland, 2 v. Hamburg te Amsterdam. Mentor. 2 v. Istanboel n. Izmir. Markelo, 1 v. Aarhus te Karlshamn. Nigerstroom. pass. 1 Juni Las Palmas n. Dakar Nieuw Amsterdam, 1 Juni v. Lissabon te Rot terdam. Notos, 30 v. Carthagena. Noordam, l 330 m. W.t.Z. Lands End. Nestor, 1 v. Grenada n. Amsterdam. Oot: ve Pari Papen i v. Quebec, juardafui. Oi aiijestad 1 Juni v. Curagao n. Aruba. Ondana, 31 440 m. O. Ras Fartak. Ophir, 1 te Belawan. Omala, 1 v. Napels n. Spezia. ranje pass, l Kp. St. Vincent n. Port Said. i anjefontein, 2 Durban verwacht. "ion, pass. 1 Ouessant. •erijsel, 1 v. Cochin n. Djibouti, -la, 1 v. Soerabaja n. Pladju. on. i v. Puerto Plata n. Antwerpen, larsum, 2 v. New Orleans te New York wacht. aven, l Juni n. Bremen. 'recht, pass. 31 Malta n. Port Said. Jius: pass- 31 Malta n- Poi"t said. Prins Fr Hendrik. 31 v. Hamburg n. Montreal oh^c wmS I". Pass. 31 Belle Isle n. Le Havre Prins Willen, 29 te Philadelphia. Polyphemus; startpoint gepass. Pnns Maurits, Kp Engaho. Poseidon, pass. 1 - Prins Joh. W. Fris> Raki, 31 450 m. ZO. Riouw. 31 te Koewaif. Rita. 31 150 m. N. Str. Radja, 1 v. Amsterdam n. Rijnkenk, 31 v. Tanga n. Amsti adni- Rijndam, 1 v. New York te Lon_ Straat Makassar, 31 v. Rio de Janfc.^0 n- Kaap- stad. Sibajak, 31 300 m. Cook eilanden. Salatiga, 28 te Vancouver. "S Sarangan, 27 te Honolulu. Stad Breda, 1 Juni v. Threerivers te A'dam. Sumatra, 31 v. Antwerpen te Amsterdam. Salland, 1 Juni Bremen verwacht. Saroena, pass. 31 ten Z. Billlton. Sigh, 3 v. Sanana te Makassar verw. Sinabang, 1 v. Semarang n. Sampit. Slamat, 31 v. Rotterdam te Hamburg. Sliedrecht, 31 140 m. w. Runsal Jebel. Stad Arnhem, 31 dwars Portland Bill. Stad Maastricht, pass. 31 Aland. Stan vac Benakat, 31 dwars eil. Linga. Swartenhondt, 31 v. Prok n. Cheribon. Saiawati, 2 te Douala verwacht. Sirrah, 1 te Madras. Straat Malakka, 3 v. Adelaide te Perth verw. Saparoea, 3 Antwerpen verwacht. Schie. 1 te Alexandrië. Stad Alkmaar, 2 20 u. Hoek v. Hol-1. verw. Stad Dordrecht, verm. 2 v. A'dam n. Setubal. Stad Schiedam, vertr. 3 v. Vlaardingen n. Narvik Tero. 1 Juni v. Dar es Salaam te Porto Amalia verwacht. Teiresias, pas. 31 Ceylon n. Penang. Tawali, pass. 31 Malta n. Alexandrië. Tomini, pass. 30 Ceylon n. Singapore. Tabian, 29 v. Tegal te Priok. Trajanus, 1 Juni v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Tabinta, 31 v. Panarukan n. Semarang. Talisse, 31 190 m. W. Lissabon. Tankhaven I. 31 v. Sungeigerong n. Belawan. Tanhaven II. 31 v. Tj. Uban n. Bangkok. Tankhaven III, 1 v. Sungeigerong te Penang verwacht. Tibia, pass. 31 Kp. Selatan n. Pladju. Tomini. 31 300 m. O. Ceylon n. Singapore. Tarakan, 1 v. Napals n. Genua. Thalatta, pass. 2 Finisterre n. Port Said. Tjikampek, 7 v. Kaapstad n. Duabn. Trompeniberg, pass. 1 Flores n. Mobile. Tjibodas, 1 v. Penang n. Port Swettenham. Tara, 1 v. Rotterdam te Buenos Aires. T'itba, pass. 1 Fernando Noronha n. Victoria. Titus, pass. 2 Vlissingen. Uni, 30 v. Zaandam n. Nykoping. Van Riebeeck, 31 v. Singapore n. Priok. Van Spilbergen, nacht 31-1 op rede Accra. Van Linschoten, 31 v. Hamburg te Amsterdam. Veen dam. 2 te Gravesend. Waal. 31 v. Cristobal n. Haïti. Willem Ruys. 29 17 u. v. Belawan n. Colombo. Waiwerang, 31 te Buleleng. Waterland, pass. 1 Kp. Frio n. Montevideo. Westerdam, 1 330 m. ZO. Kp Race. Westland. 1 Finisterre gepass. n. Santos. Wieldrecht, 1 v. Mena n. Suez. Willemstad, pass. 2 Vlissingen. Zonnewijk. pass. 1 ten Z. Bermuda. Zuiderkruis, 1 500 m. W.t.Z. Valentia. KLEINE VAART Arnoudspolder, 3 v. Oporto te Antw. verw. Atlas, 31 te Toulon n. San Feliu. Barendsz. 31 van Goole te Brugge. Barracuda, 31 v. Kotka n. Zwolle. Batavier III, 30 v. Bordeaux n. Casablanca. Birmingham, 30 v. Goole te Harlingen. Casablanca, 31 v. Nantes te Tonnay Charente. Caland, 30 v. Bergen te Narvik. Carpo, verm. 1 v. Cardiff n. Antwerpen. Casana, 30 v. Karlskrona n. Rotterdam. Catharina, 31 v. Calais te* Caen. Cornelia II, 31 v. Rijeka n. Belfast. Daviena Goekoop, 31 v. Huil n. Jersey. Deni, 30 v. Frederiksund te Londen. Deo Duce, 30 v. Gothenburg n. Rotterdam. De Ruyter, 31 te Norrkoping. Daje Bohmer, 31 v. Casablanca n. Caronte. Deneb, 30 v. Whitehaven n. Antwerpen. Duiveland, 1 v. R'dam n. de Tyne. Eliza, 30 v. Marseille n. Port Lyautey. Emergo, pass. 31 Brunsbüttel. FoUonica, l v. Portsmouth te Jersey. Friblo, 1 v. Rotterdam te Helsingborg. Frisia, 1 v. Duinkerken n. Rotterdam. Gaasterland, 30 v. Harlingen n. Leith. Glashaven, 1 v. Antw. te Odense verw. Goote, 2 v. Duinkerken te Rouaan verw.. Hagno, pass. 1 Lizard. Hartel, 2 v. Duinkerken n. Le Havre. Heemskerk, 30 v. Sunderland n. Rotterdam. Hondsrug, 30 v. Karlshamn n. Delfzijl. Harold, 1 te Brunsbüttelkoog. Haskerland, 30 v. Harlingen n. Goole. Hast III, pass. 30 Rouaan. Hast IV. pass. 30 Rouaan. Hast V, 30 v. Ayr te Rendsburg. Ida Pieter, 31 v. Haroen te Esbjerg. Java, 31 v. Cuxhaven n. Hambu: g. Josien, 31 v. Casablanca te Lonoen. Joost, 30 v. Blyth naar Sundsvall. Kenitra, 31 v. Fedala n. Nantes. Kortenaer, 1 te Gent. Lydia, 31 v. Caen n. Drontheim. Lacra, 31 v. Grangemouth te Londen. Leuvehaven 2 v. Assens te Rotterdam verw. Markab, 30 v. Cork n. Dublin. Midas, 31 van Napels naar Bari. Marne, pass. 30 Kiel. Meres. 31 v. Casablanca n. Rouaan. Mirach, 31 v. Tonnay Charente n. Bordeaux. Matthew, 30 v. Grangemouth te Leith. Megrez, 30 v. Casablanca n. Nantes. Monica, 31 v. Irvina te Belfast. Netta, 3 v. Rijeka te Port St. Louis du Rhone verwacht. Nettie, 31 te Bohus. Nijenburgh, 30 v. Oskarshamn n. Antw. Nassauhaven, 1 Kopenhagen verwacht. Nieuwhaven 2 v. Kopenhagen te R'dam verw. Noord, 30 v. Shellhaven te Billingham. Ponza, 30 v. Zaandam n. Antwerpen. Poortvliet, 31 v. Hamburg n. Grimsby. President Roosevelt, 31 te Harlingen. Prima, 1 v. Londen te Nantes. Palma, 31 te Drogheda. Rapid, 30 v. Parijs n. Rotterdam. Robert, verm. 1 v. Newport n. Gent. Rose Marie, pass. 31 Kiel. Silvaplana, pass. 31 Kiel. Spes, 31 te Stralsund. Spolanda, 31 v. Bordeaux n. Kirkaldy. Spora. 30 v. Boredaux te Cork. Spurt, 30 v. Halmstad te Londen. Sirius, 31 v. Duinerenk te Londen. Soemba, pass. 31 Oporto v. Teignmouth n. Genua Strijpe, vertr. 2 v. Liverpool n. Parijs. Theano. 31 te Amsterdam. Tom v. d. Heide. 31 v. Bordeaux te Fedala. Tromp, 30 te Irvine. Tyro. 1 v. Port Talbot te Amstredam. Urmajo. 30 v. Brest te Vilvoorde. Vecht. verm. 1 v. Delfzijl n. Goole. Vrouwepolder, 2 v. Rotterdam te Lissabon verw. Veenenburgh. 30 v. Rotterdam te Amsterdam. Vindicat Atque Polit, pas. 31 Kp. Finisterre. Vlieland, 30 v. Gothenburg n. Parijs. Westersehelde, pass. 31 Outergabbert. Westkust, 30 v. Tunadal n. Hartlepool. Wickenburgh, pass. 31 Kp. Vilano. Willem Barendsz, 2 v. Burea bij Holtenau verw. Wim, 30 v. Orviking n. Londen. SLEEPVAART Blankentourgh, 31 v. Vlissingen l.e Maassluis. Ebro, 31 v. Rotterdam te Portland. Rode Zee. 31 v. Rotterdam te Portland. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 96% 162% 189% 161% 305% 95 131 130 98% 89% 167% 160 165% 160 37% 51% 48% 67% 2215/ia 38% 96% 162% 189% 157% ex.d. 305% 95 131 129% 98 89% 167% 160 165% 161% 36% 50% 47% 66% 22 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10