Mount Everest - hoogste berg ter wereld - overwonnen Een rechtstreekse busdienst Haarlem-Utrecht? (Otmu Londens straten leken met mensenhoofden geplaveid PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Hevige gevechten in Korea De radio geeft Woensdag Alle goede dingen bestaan in drieën Zo ook bij Castella Spoorwegen maken bezwaar tegen aanvraag van Maarse en Kroon Val van Indonesisch kabinet verwacht In 1 dag retour TocU ió het zo DINSDAG 2 JUNI 1953 KRONINGSGESCHENK VAN BRITSE EXPEDITIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Kon. Fabriek J. J. Beynes In Rampenfonds thans 114,8 millioen „De Sonnehoeck" als hotel geopend Canadese jeeps voor Nederland Congres van de ANVV Genees krachtige bronnen Volgens een in Londen op de dag vóór de kroning ontvangen bericht is de Britse Mount Everest-expeditie er in geslaagd de hoogste bergtop van de wereld (8840 me ter) te beklimmen. Dit is de eerste maal dat deze top door mensen is betreden. Het nieuws werd door de menigte die langs de route van de kroningsstoet wacht te met groot enthousiasme ontvangen. De gelukkigen waren de 34-jarige Nieuw- Zeelander E, P. Hillary en de 39-jarige Sherpa Tensing. De Britse expeditie verliet haar basis in Katmandoe. in Nepal, op 10 Maart jongst leden. Met 362 dragers, 20 Sherpa gidsen en ongeveer 5.000 kilo bagage trokken de 13 Britten onder leiding van de kolonel John Hunt de bergen in. Men was uitge rust met speciale zuurstofapparaten, nodig voor de laatste klim in de ijle lucht. Het gezelschap beschikte over twee uitvoerin gen, één waarbij 100 procent zuurstof wordt toegediend, en een ander waarbij een zeker percentage buitenlucht in het circulatiesysteem wordt toegelaten. In het verleden vormde vooral het ge wicht van de zuurstofapparaten een be lemmering. Slaapzakken, tenten, kleding en schoeisel van de expeditie zijn alle spe ciaal ontworpen en gericht op bescherming tegen de felle koude en de stekende zon. Men maakte gebruik van legerrantsoenen. Radiostations zonden speciale meteoro logische rapporten uit ten behoeve van de expeditie. De gelukkigen Hillary is een bijenhouder uit Nieuw- Zeeland.' Hij heeft veel ervaring als bergbeklimmer opgedaan tijdens zijn .toch ten door het Nieuw-Zeelandse hooggeberg te, waar de omstandigheden enigszins over eenkomen met die in het Himalaya ge bergte. Tensing, de Sherpagids, heeft meer er varing in het beklimmen van de Mount Everest, dan wie ook ter wereld. Hij maak te ook deel uit van de groep gidsen die het vorig jaar een Zwitserse expeditie bege leidde bij haar poging om de top te berei ken. De Zwitsers moesten toen op een af stand van minder dan 800 meter hun po gingen opgeven. Ook de leider van de expeditie, kolonel Hunt, was reeds eerder in het Himalaya gebergte geweest, en in 1935 maakte hij deel uit van een expeditie in de Karako- roem. Men bereikte toen een hoogte van ruim 8.000 meter. Gedurende de veldtocht in Italië in 1943 oefende hij de berg- patrouilles van zijn regiment. De jongste deelnemer aan de expeditie, de 24-jarige geoloog George Band, werd uitgekozen om de eerste aanval op de top te wagen. Tezamen met Tensing. Zoals ge meld mislukte deze aanval, evenals de volgende. Dit was de eerste ervaring van Band op de Himalaya. De verdere leden van de expeditie zijn: de 29-jarige Ton Bourdillon, de 34-jarige dr. Charles Evans, de 40-jarige Alfred Gregory, de 28-jarige Nieuw-Zeelander G. Lower, de 35-jarige Wildred Noyce, de 42- jarige dr. L. G. C. Pugh, de 35-jarige T. R. Stobart, de 28-jarige dr. Michael Ward, de 28-jarige M. H. Westmacott en de majoor van het Britse leger C. G. Wylie. De samenstelling van de expeditie was buitengewoon sterk, maar de Britten heb ben bijna alles te danken aan hun voor gangers, die ten koste van twee hunner het pad hadden vrijgemaakt. ADVERTENTIE De expeditie deed haar aanval op de ..godin-moeder van de sneeuw" van het Zuiden van Nepal uit. De mannen droegen drie vlaggen met zich mede, de Britse slag, de vlag van de Verenigde Naties en de vlag van Nepal, om deze op de top te planten. De Zuidelijke route was reeds in 1951 verkend door een Brits.e expeditie onder leiding van Eric Shipton, en ook de Zwitserse expeditie van het vorige jaar trachtte de berg van die zijde te beklimmen. Daarvoor had men steeds geprobeerd de top van Tibet uit te bereiken. Op weg naar de top moesten de mannen grote oppervlakten met zeer gevaarlijk ijs en „slechte" sneeuw oversteken, waar onder diepe afgronden liggen. Een kleine verkenningsgroep ging steeds vooruit, ge wapend met een soort „lawine-geweer", waarmee zij losse en gevaarlijke sneeuw, die lawines zou kunnen veroorzaken, uit elkaar schoten. Het nieuws, dat in een extra editie van het Londense dagblad „The Times" werd bekend gemaakt, is ook aan Koningin Eli zabeth meegedeeld. Felicitaties Premier Sir Winston Churchill heeft de Britse ambassadeur in Katmandoe, Nepal, een gelukwenstelegram gezonden, dat be stemd is voor kolonel Hunt, de leider van de Britse Everest-expeditie. „Mijn geluk wensen voor deze gedenkwaardige Britse prestatie" zo luidt het telegram o.m. Het nieuws van de beklimming was ver vat in een kort radiobericht van kolonel Hunt, dat luidde: „Hillary en Tensing klommen op 29 Mei. Alles wel". Dit nieuws, dat door de Britse ambassa de in Katmandoe werd doorgeseind aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen om aan de vooravond van de kro ning aan Koningin Elizabeth te worden meegedeeld, was dus goed geheim gehou den. FRONT IN KOREA. (AFP). In de afge lopen nacht zijn hevige gevechten begon nen aan het Oostelijke front in Korea. Noordelijke troepen ter sterkte van, naar schatting, een regiment vielen stellingen der UNO aan in het gebied van de Anker heuvel, waar zij twee voorposten bezetten. De gevechten duren voort. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Fabriek voor Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, stelde de balans per 31 De cember 1952 en de verlies- en winstreke ning over 1952 vast. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 8 pet op de preferente aandelen A en 7 y2 pet op de gewone aandelen. Een 73-jarige Engelse dame mevrouw Zoe Koningin Elizabeth heeft Dinsdagochtend Neame heeft Zondagmorgen om 9 uur als een telegram naar Katmandoe, Nepal, ge- eerste haar plaats ingenomen op de tribunes zonden, waarin zij de Britse expeditie, die langs de routedie de Kroningsstoet van- de top van de Mount Everest heeft bereikt, daag ging. Ze zit aan de voet van het gelukwenst. standbeeld van Karei I op Charing Cross. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. _7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Be- drijfsdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Jaarvergadering van de Hervormde Vrouwengroep C.J.V.F. 14.45 Platen. 15.00 Zang en piano. 15.20 Pla ten. 15.40 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 13.00 Platen. 18.15 Kapelkoor en soliste. 18.30 R.V.U.: Nieuwe aspecten in de medische we- tenschanpen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Alt, hobo en orgel. 20.50 Nederlandse Staats lieden van de 19de eeuw, causerie. 21.20 Hammondorgel. 21.30 Omroeporkest en soilst. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiïan- ensemble. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.10 De weg omhoog, causerie. 14.25 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Piano recital. 16.10 Voor de Jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: De brievenbus gaat open ol..v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Platen. 19.15 Het vraag stuk van de ouderdomsvoorziening, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Par lementair overzicht. 20.15 Concertgebouw orkest en solist. 20.55 De zaak Hoogerhuis. hoorspel. 22.15 Instrumentaal sextet. 22.45 Het kankernrobleem. causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Or eel. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE Uit Londen: 19.15—21.00 Telefilm Kroning. 21.00—21.30 La même route. film. 21.3022.30 Serenade aan de Koningin. 22.3024.00 Kroninesbal. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zang en niano. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Operaconcert. 14.00 Schoolradio. 15.40 Balletmuziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Christ!, operette. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Verdere Kronings feestelijkheden. De eerste rit door Londen. (Op 224 en 49 m.). (Van onze correspondent in Londen) Tegen 8 uur, toen voor het eerst de zon even doorbrak, stonden en zaten de toe schouwers onbeweeglijk op hun plaatsen. Elk hoekje, elke verhoging, elk raam, elk balkon en elke daklijst was opgevuld met kijkers en Trafalgar Square leek met men senhoofden geplaveid. De Koningin zou daar drie maal passeren en de toeschouwers stonden er zeker twin tig rijen dik. De eerste hulpdienst was voortdurend in actie. Honderdduizenden, die de nacht op straat hadden doorgebracht, waren door weekt van de regen, en dat bij een tempe ratuur van 5 graden Celsius! Niettemin werd er uit volle borst gezon gen en met onnavolgbare humor hield men vol. Van onze plaats aan de Mali zagen wij het tafereel van de duizenden, die hier in volkomen rust wachtten achter een scheer- messcherpe haag van bont-gemutste garde soldaten, wier felle helrode tunieken eerst helaas bedekt waren door korte grijze capes. Later konden zij zich hiervan ge lukkig ontdoen en toen vlamde het schar laken van deze speelgoedfiguren ineens prachtig op. Ook zorgden hier matrozen mef hun witte mutsen voor de afzetting. Hier rees het klassieke décor van Londen op: aan het uiterste einde het enige ge bouw, dat niet versierd is, het grijze, som bere Buckingham Palace, waarvan slechts de Koninklijke standaard waait. Boven het volle groen van het park verhieven zich de massieve donkere torens van regeringsge bouwen en van het parlement. De admiraalspoort met zijn rijke décora- ties was thans een echte zegepoort, een waardige afsluiting van de luchtige triomphbogen die de brede Koninklijke avenue met zijn paleizen en terrasgebou wen overhuifden. In het Nationale Rampenfonds is tot nu toe f 114,8 millioen bijeengebracht. He*- fonds heeft wederom een gift ont vangen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens- en Staalfabrieken te IJmui- den, thans van ruim f 78.000. Hierdoor is het totaal van de door de Hoogovens nehoeck" de gedachte had gehad, ter ere Even verder zaten popelend 30.000 schoolkinderen op hun ijslollies te zuigen. De Koningin maakt speciaal voor hen, op haar weg naar de abdij, een omweg. Vierduizend auto's zijn sinds de prille morgen bezig geweest om de gasten, die de kerkdienst zouden bijwonen, naar de abdij te voeren. Om kwart voor negen gleden de eerste limousines langs de Mali, waarin de jongere leden der Koninklijke Familie zich naar de abdij begaven. Kort daarop ver lieten de vertegenwoordigers van het bui tenland, onder wie Prins Bernhard, het paleis van St. James. In totaal waren er 9 stoeten, die naar de abdij gingen. Huzarèn in groot tenue begeleidden de volgende stoet van de eerste minister van het Britse rijk, sir Winston Churchill, die een ovatie in ontvangst moest nemen. Dit was een van de grootste dagen in zijn leven. Hij diende Koningin Eliza beth's overgrootvader, grootvader en vader en nu haarzelf. In nauwelijks drie weken tijd is een in slechte staat verkerend woonhuizen-com plex verbouwd tot een fris, fleurig hótel- bedrijf. Het oude café „De Sonnehoeck", dr. Smitsstraat no. 5, tot voor kort een beschei den bedrijfje met daarboven enkele woon huizen, is veranderd in een gebouw, dat reeds van verre, door de zilverachtige kleur der nieuwe dakbedekking, zichtbaar is. Het oorspronkelijke bedrijf, in handen van de heer W. J. Kruijs, werd aangekocht door de N.V. exploitatie Mij. „Jobra" te Amsterdam, directeur de heer W. Driessen. De heer W. J. Kruijs is in het nieuwe be drijf aangesteld als directeur. Op 5 Juni zal een capaciteit bereikt zijn van 30 bedden, enkele weken daarna 50 en in het najaar 70 bedden. Maandagmiddag is het hotel onder grote belangstelling geopend. De benedenverdie ping bleef café-restaurant, waaraan een bar werd aangebouwd. Op de beide boven verdiepingen zijn de hotelkamers. Het geheel wordt omgeven door een ter ras en hoewel op de openingsdag nog niet alles geheel gereed was, hoopt men hier mede voor de komende „Grand Prix" ge reed te zijn. Ook in kinderhuis „Groot Kijkduin", de naaste buren, was het tijdens deze ope ningsdag feest, daar de directie van „Son- ADVERTENTIE aan het Nationaal Rampenfonds afgedra gen gelden uit inzamelingen onder per soneel en directie en uit overwerk geko men op bijna f300.000. Nu drie soorten Wijw en zijd is nu het nieuws bekend: Castel la brengt thans een voortreffelijke, onver pakte Bloemenzeep in de handelvoor slechts 20 cent. Fris en mild schuimend, in vier zachte tinten en geurend naar ontlui kende rozen. Er is nu altijd een Castella zeep voor U. Castella Spécial met het wonderbaarlijke schuim (32 cent) zal vooral worden gewaar deerd door de dames, wier huid extra-veel schuim nodig heeft. De klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) blijft voor ontel bare vrouwen en meisjes HET aangewezen middel voor het verzorgen van haar teint. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep verkrijgbaar voor samen 50 cent, een aanbod dat U niet moogt overslaan. En dan is er nu ook de Castella Bloemen zeepvoor slechts 20 cent heeft U toch een gegarandeerde merkzeep op Uw toilettafel Men zegt dan ook niet teveel, wanneer men vaststelt, dat er thans een Castellazeep is voor iedere vrouw, precies geschikt voor haar huid e n voor de inhoud van haar beurs. De N.V. Autobus-onderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer lieeft bij de Com missie Vergunningen Personenvervoer een aanvrage ingediend voor een vergunning, die deze onderneming in staal zal stellen een vaste autobusdienst te onderhouden tussen Vinkeveen en Utrecht. De busonderneming maakt er geen ge heim van, dat deze uitvalsweg uit haar vervoersgebied tevens zal dienen om een rechtstreekse autobusverbinding tussen Haarlem en Utrecht tot stand te brengen. De Nederlandse Spoorwegen, die hier door een vermindering van het aantail pas sagiers tussen Haarlem en Utrecht vre zen, dienden tegen deze aanvrage een be zwaarschrift in. Tijdens een openbare zitting van de Com missie Vergunningen Personenvervoer in de Haagse Dierentuin werden de aanvraag en het bezwaarschrift behandeld. Mr. A. van Leeuwen, die voor de Neder landse Spoorwegen optrad, zei dat het voor iedereen reeds jaren duidelijk was, dat Maarse en Kroon een uitvalsweg uit haar gebied naar Utrecht zou zoeken. Tot nu toe gaat het traject in die richting niet verder dan Loenersloot, waar de passa giers moeten overstappen op NBM-bussen. De nieuwe rijksweg geeft Maarse en Kroon kans zelf naar Utrecht te rijden. Mr. Van Leeuwen noemde de aanvrage begrijpelijk, maar hij had er bezwaar te gen, dat een vergunning voor het traject Vinkeveen-IJtreoht zou worden beschouwd als een sluitstuk van een doorgaande autobusverbinding HaarlemUtrecht. Hij herinnerde aan de rechtstreekse verbin ding Amsterdam—Leiden, die Maarse en Kroon zich op soortgelijke wijze had we ten te verwerven en waarvan de N.S. schade ondervinden. Hij. drong er daarom op aan de vergunning aan bepaalde voor waarden te binden en adviseerde een ver- voerverbod voor Maarse en Kroon voor doorgaand vervoer HaarlemUtrecht, een verbod van afgifte van plaatsbewijzen voor het gehele traject en bepaalde tarief voor schriften. van de opening alle kinderen te tracteren op ijs en een flesje limonade, terwijl direc tie en personeel een grote taart kregen toe gezonden. In aanwezigheid van een aantal militai re autoriteiten heeft de Canadese ambas sadeur in ons land, de heer Th. A. S. Stone, een vijftigtal jeeps overgedragen aan de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Dit geschiedde aan de IJselhaven te Rotterdam, waar de jeeps uit Canada waren gearriveerd met het m.s. „Prins Willem V". Deze jeeps, een deel van een zending van totaal 824 stuks, die ons land buiten het gemeenschappelijk militaire hulppro gramma van Canada ten geschenke kreeg, zijn bestemd voor diverse Nederlandse le geronderdelen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) zal haar jaarlijks congres in Noordwijk hou den. Op 4 Juni wordt het congres door het Noordwijkse gemeentebestuur ontvangen. Tijdens de vergadering op 5 Juni worden referaten gehouden door mr. J. Moolen- burgh over toeristische mogelijkheden in Zeeland na de ramp en door ir. H. Vis over de betekenis van personenverkeer over de weg voor het vreemdelingenver keer. Voorts het rapport over het vreem delingenverkeer, dat op verzoek van het ANVV-bestuur door de commissie-Iiirsch- feld werd opgesteld, ter sprake komen. 56. „Waarom stoort ge onze onderhande lingen, collega Bottebleker?", vroeg pro fessor Mekker hooghartig. „Dat zal ik u zeggen", antwoordde de anders zo goed aardige geleerde met ongewone heftigheid, „omdat deze schelm u een handvis ver koopt, die hij niet alleen reeds aan mij verkocht had, maar die hij bovendien var, mij had gestolen!" Hij prikte Joris mei zijn parapluie in de buik. „Kom, schavuit", riep hij, „geef ons het geld terug. Ik straf u met een berisping!" Maar deze straf scheen veel te licht naar Pat's smaak. Be- korrah!", riep hij, een paar rinkelende handboeien te voorschijn halend, „dat dief. dat oplichter hoort in de gevangenis thuis Steek je handens uil, schurk, ik heb hier een paar aardige armbandens voor je!" verloren in een luide plons. „Pardon", antwoordde Joris preuts, „ik j neem nooit geschenken van vreemde heren aan". Meteen keerde hij zich om en koos de enige uitweg, die hem nog restte: de vijver. „Pak hem!" gilde professor Mek ker, die nu wel begreep, hoe de zaken stonden, „geef eerst mijn geld terug!" „Geen tijd", antwoordde Joris, „hoe gaarne dzde rest van zijn woorden ging Voor Maarse en Kroon pleitte mr. M. van Vugt. Hij zei een rechtstreekse auto- busverbinding tussen beide steden onver mijdelijk te achten. Men kan het publiek het ongerief van het overbodig overstap pen niet aandoen. De door mr. Van Leeu wen genoemde voorwaarden noemde hij zwak, omdat deze een rechtstreekse Ver binding niet zullen tegenhouden. Verder was mr. Van Vugt van oordeel, dat het algemeen vervoersbelang boven dat van de N.S. behoorde te gaan. Hij merkte op, dat treinreizigers van Haarlem naar Utrecht altijd moeten over stappen in Amsterdam en dat door de bus verbinding tegemoet werd gekomen aan de verlangens van het publiek. Een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer steunde het betoog van mr. Van Vugt en verklaar de, dat de bevolking van dit gebied reik halzend uitziet naar een verbinding met Utrecht. De beslissing van de commissie volgt later. DJAKARTA (Aneta). Het aftreden van het Indonesische kabinét in de komen de dagen wordt waarschijnlijk geacht. Achtereenvolgens werden het afgelopen etmaal vergaderingen gehouden door het hoofdbestuur van de Partai Nasional Indo nesia, de parlementsfractie van die partij, en de leiders van de Masjumi. Men zei in het algemeen, dat de situatie thans critiek is en dat de huidige stilte de stilte voor de storm is. Vooraanstaande politici, die réeds voorbereidingen hadden getroffen Djakar ta te verlaten in verband met de komende Lebaranviering, hebben hiervan afgezien wegens de critieke situatie, waarin het ka binet verkeert. In politieke kringen beraadt men zich reeds over de vorm van een toekomstige regering. De aapleiding tot de huidige moeilijk heden is een weigering van het Indonesi sche parlement om in te stemmen met het verzoek van de regering om de kwestie van de grondverdeling in Noord-Sumatra in plaats van Woensdag pas Donderdag te behandelen, zodat de motie-Sidik Kerta- pati toch Woensdag aan de orde komt. In deze motie wordt geëist: het stoppen van de verdeling van voormalige concessie- gronden in Noord-Sumatra; het doel ver vallen van de leidraad voor de grondver deling in Noord-Sumatra; het herzien van de kartering van de gronden van de Deli- planters-vereniging; het oprichten van een comité, dat tot taak krijgt de grondverde ling in Noord-Sumatra te regelen waarin vertegenwoordigers van de desbetreffende landbouwersorganisaties zitting hebben en het vrijlaten van allen, die aangehouden zijn in verband met de grondverdelings- kwestie. Het aannemen van deze motie zou volgens de regering „aangezien zij geacht wordt in te druisen tegen het beleid van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Roem, het voortbestaan van het kabinet in gevaar brengen." Oordeel. De verdediger van het wegens spionnage ter dood veroordeelde echt paar Rosenberg had bij het Amerikaan se federale hof van beroep een verzoek ingediend om het tegen de Rosenbergs gewezen doodvonnis om te zetten in ge vangenisstraf van twintig jaar, daar hij de kenschetsing „verraad" voor het op treden zijner cliënten aanvechtbaar achtte. Het hof heeft zich zijn oordeel nog voorbehouden. Kosten. Volgens deskundigen zullen rege ring en particulieren van Groot-Brit- tannië ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth in totaal een bedrag van honderd millioen pond ster ling, dat is ruim een milliard gulden, uitgeven. Afschaffing. President Tito heeft in een Maandag uitgevaardigde dagorder be paald, dat de functie van „politieke commissaris" bij de Joegoslavische weermacht wordt afgeschaft. Hiervoor in de plaats komt een „onder-bevelheb ber voor politieke en culturele ontwik keling", die de commandant van een eenheid zal bijstaan. Straaljagers. De Amerikaanse minister van Marine, Robert Anderson, heeft Maandag een subcommissie van de Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen medegedeeld dat het aan tal straaljagers der Amerikaanse ma rineluchtmacht in de komende tweeën eenhalf jaar meer dan verdubbeld zal worden. Thans wordt zestien procent dezer vliegtuigen door straalmotoren voortgedreven. Liberalisatie. Oostenrijk heeft besloten on geveer 35 van zijn invoer te liberali seren. De Oostenrijkse regering kan hiertoe overgaan wegens de verbete ring van de betalingsbalans als resul taat van de recente devaluatie van de Schilling. Bescherming. De commissie voor land bouwzaken van de West-Duitse bonds raad heeft Maandag de bondsregering verzocht de invoer van landbouwpro ducten niet verder te liberaliseren. De commissie nam een motie van deze strekking aan, waarin gezegd werd, dat de Duitse landbouw als gevolg van de liberalisatie van de invoer is blootge steld aan een ondragelijke concurrentie van het buitenland. De buitenlandse landbouwers kunnen goedkoper produ ceren dan de Duitsers en brengen de West-Duitse productie in gevaar. Alleen wanneer de West-Duitse landbouw wordt beschermd kan de productiviteit worden verbeterd, aldus de motie. Schot. Een onbekende heeft Maandag te Tunis met een geweer een schot gelost in de richting van de Tunesische minis ter van Handel, dr. Ben Rais, .toen laatstgenoemde zich in zijn tuin bevond. Het schot trof geen doel. Investering. In de Duitse en de Franse pers zijn berichten verschenen, volgens welke er plannen zouden bestaan voor Amerikaanse investeringen ten bedrage van ongeveer 800 millioen dollars in de vorm van leningen in de zware indu strieën van Frankrijk en West-Duits- land. Deze berichten hebben de aan dacht getrokken van het Hoge Gezags orgaan van de kolen- en staalgemeen schap te Luxemburg. Waarnemers ves tigen er de aandacht op, dat de berich ten tot dusverre niet zijn tegengespro ken door het hoge gezagsorgaan. Hervatting. In diplomatieke kringen te Cairo verwacht men dat de Brits-Egyp tische onderhandelingen spoedig zullen worden hervat. Vrij. Naar van bevoegde Rooms-Katho- lieke zijde in Keulen verluidt, heeft de Israëlische regering zich bereid ver klaard de in beslaggenomen eigendom- men van de Duitse Katholieke kerk in Israel vrij te geven. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat de regering van Israel bereid is alle schade te vergoe den, die door de Joods-Arabische oor log aan de bezittingen van de Katho lieke kerk is toegebracht. De bezittingen van de Duitse Katholieke kerk in Israel, die tot nu toe als buitenlands vermogen in beslag werden gehouden, omvatten talrijke stukken grond en gebouwen, waaronder de Benediktijner-abdii op de berg Zion. ADVERTENTIE uw MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE G RA A FF Gr Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem HET bezoek van zieken aan geneeskrach tige bronnen heeft na de beide we reldoorlogen een geweldige terugslag on dervonden. Dit verschijnsel, alsmede het feit dat de badplaatsen die dergelijke bron nen exploiteerden méér geleken op oorden van zeer wereldse vermaken dan op centra, waar zieken genezing konden vinden, deed bij velen de mening postvatten dat het be zoek aan de Kurorten niet meer dan een modegril was en dat de geneeskracht van de bronnen daarom ook niet al te ernstig moest worden genomen. Wat de eerste conclusie betreft, staan wij geheel aan de zijde der cynici, doch we zouden wat te ver gaan wanneer we aan de veroordeling van de smaak van een zeker soort publiek tevens koppelen de ontkenning van de genees krachtige althans weldadige werking van bepaalde bronwateren. Een overzicht te geven van de soorten bronnen of van de samenstelling hunner wateren is een onmogelijkheid. Buiten Rus land zijn er over Europa alleen reeds hon derden badplaatsen verspreid met een nog groter aantal bronnen, welker wateren van verschillende samenstelling inwendig wor den toegepast per drinkkuur, of als inhala tiemiddel, of als clysma, öf uitwendig als verschillende soorten van baden, douches, bespuitingen, begietingen, enz., enz., alles naar de aard der ziekten en der plaaiseiijkk gebruiken. Volgens Russische gegevens zijn er in de Sovjet-Unie bovendien méér dan 2500 plaatsen, waar de minerale wateren óver, of in de Sovjetburgers worden gego ten, zodat we ons gevoegelijk ontslagen kunnen achten van iedere nadere specifi catie, alsmede van de werking dezer wate ren op de talloze ziekten en aandoeningen. Vooral het achterwege laten van dit laat ste is bijzonder belangrijk, aangezien van deze werking eigenlijk maar weinig be kend is. Ook Nederland kent enige bronwateren, die in de regel echter weinig uitwendige toepassing vinden en voornamelijk gebot teld worden geleverd. Om niet de indruk te wekken, dat we deel der verkoopsorga nisatie uitmaken, zullen we de namen dezer producten hier buiten beschouwing laten. Dit argument behoeft echter niet te gelden voor het water van de hoogovens te IJmuiden, dat uit den aard der zaak sterk ijzerhoudend is en bo vendien zwavel bevat. Reeds geruime tijd deed bij de aldaar werkzame arbeiders y het gerucht de ronde, dat dit water een heilzame werking zou hebben, in het bijzonder bij rheumati- sche aandoeningen. In Rusland is de wer king van dergelijk ijzer- en zwavelhoudend water bij rlieumatische gewrichtsaandoe ningen clinisch onderzocht, waarbij bevre digende resultaten zouden zijn bereikt. Dus wie weet welk Kurort we nog eens naast de Hoogovens zien verrijzen! Deze hoogovens brengen ons in herinne ring. dat onze beschaving na de Steen-, de Brons- en de Ijzertijd in het Stalentijd- perk is beland. Het staal kan immers slechts bogen op een leeftijd van ruim 200 jaar, sinds Huntsman uit Sheffield dit product door een geheim procédé wist te vervaar digen. Ja, dat dachten we, maar ook het staal blijkt zich weer op een ouderdom van enige duizenden jaren te kunnen be roemen! Dat zal morgen blijken. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2