Commando Marinehospitaal te Overveen overgedragen Ballet Sonia Gaskell opende Kunstmaand Amsterdam Kort en bondig Moderne muzieknotatie De psychologie van de belastingbetaler DINSDAG 2 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 J. van den Klinkenberg hartelijk gehuldigd Fontein op Frans Halsplein blijft nog tot 1 Augustus Comité van het Esperantocongres 1954 Nieuwe melodieën van de toren der St. Bavo Bromfietser lette niet op verkeer Haarlems softballteam tegen Amsterdam Haarlemse Jachtclub won in Antwerpen A. Herckenrath over: Koningin Elizabeth II van Engeland temidden van haar Eerste Ministers, gefotografeerd na een lunch voor de vertegenwoor digers van de overzeese Rijksdelen door de Koningin gegeven op Buckingham Palace. Op de foto onderscheiden wij: links van de Koningin sir Winston Churchill en rechts mr. Menzies van Australië. Naast deze mr. Louis St. Laurent van Canada en achter sir Winston mr. Bustamente van India met voor zich Pandit Nehroe. Links van Nehroe staat de premier van Nieuw- Zeeland, mr. Holland. Tweede van rechts is dr. D. Malan van Zuid-Afrika. Bij beschikking van de minister van Marine is aan de kapitein ter zee arts A. W Mellema per 1 Juni ontheffing ver leend van het commando van het Marine hospitaal te Overveen. In een bijeenkomst, Maandagmiddag in de cantine van het hospitaal gehouden, heeft kolonel Mellema afscheid genomen en het commando aan zijn opvolger, de kapitein ter zee arts E. W. Creyghton overgedragen. De plechtige 'bijeenkomst geschiedde in tegenwoordigheid van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de kapitein-luitenant ter zee arts C. P. J. Modderman, vertegenwoordiger van de chef Geneeskundige Dienst, schout bij nacht P. C. Broekhoff, de luitenants- kolonel C. M. J. van Dommelen en J. Flink, de vroegere garnizoenscomman dant van Haarlem, respectievelijk zijn opvolger per 1 Jun-i, de korpschef van de Bloemendaalse politie, de heer J. Voer man, en in het bijzijn van officieren, on derofficieren en manschappen van de vaste bemanning van het Marinehospitaal, verpleegsters en burgerpersoneel, ongeveer honderd en vijftig personen tezamen De scheidende commandant heeft de geschiedenis van vijf jaar Marinehospi taal gemomoreerd. Het. was Maandag juist vijf jaar geleden, dat kolonel Mellema zijn functie als commandant van het hospitaal aanvaardde. Geboren in 1901 deed hij op 1 Augustus 1928 zijn intrede in de marine als officier van gezondheid tweede klasse. Later werd hij hoofdofficier en vier jaar geleden volgde zijn benoeming tot kapi tein ter zee arts. De oorlogsjaren bracht kolonel Mellema in Indonesië door en in Japanse krijgsgevangenschap. Hij herin nerde er aan hoe na de tweede wereld oorlog, waarin het marinehospitaal in Den Helder werd verwoest, men een ander hospitaal moest inrichten in een bestaand gebouw waarbij de keuze op Huize Duin- rust te Overveen viel. Een gebouw, dat door de Duitse- en Canadese bezetting en door het gebruik als gevangenkamp voor politieke delinquenten volkomen was ver nietigd en waaraan het rijk een grote som geld moest besteden om het gebouw op te knappen. Er heerst hij velen de vraag, al dus de heer Mellema, of de marine wel een eigen hospitaal behoeft en of men niet beter samen kan gaan met militaire of burgerinrichtingen. Maar de marineman nen weten, dat het specifieke karakter vam de marine een eigen specifiek Marinehos pitaal noodzakelijk maakt. Sprekende over de opbouw van het hospitaal vijf jaar geleden herinnerde hij aan de toendertijd ontvangen hulp van de medici uit Haarlem en omgeving. Hun medewerking had tot gevolg, dat het hos pitaal reeds binnen een half jaar op volle toeren kon draaien. Wat de toekomst van het Marinehospi- Maandag vierde de heer J. van den Klinkenberg, werkzaam op het postkan toor te Aerdenhout de dag, dat hij veertig jaar in dienst was bij de P.T.T.. In zijn woning is hij toegesproken door de waar nemend directeur van het Postkantoor t,e Haarlem, de heer A. Dekker, die de plichtsbetrachting van de jubilaris memo reerde en dank bracht voor hetgeen deze voor het staatsbedrijf heeft gedaan. De heer Dekker bood een geschenk in enve loppe en een oorkonde voor trouwe dienst aan. De heer H. J. Wernsen, besteller op het postkantoor Aerdenhout bood namens collega's een tafelkleed aan. Mevrouw N. de Jong Schouwenburg- Brandt sprak namens een commissie uit de bewoners van Aerdenhout en overhan digde een geschenk in enveloppe en een polshorloge. Van het jubileumfonds (de voorzitter, de heer P. Koomen voerde het woord) ontving de heer Van den Klinken berg een fauteuil en mevrouw Van den Klinkenberg bloemen. Onder hen die ge lukwensen aanboden waren de heren P. Lalleman, chef van het Stationspostkan toor en J. E. de Bont, chef van de expedi tie op dit kantoor. taal zal brengen weet spreker niet. Over een nieuw hospitaal zijn in de pers al vele publicaties verschenen. In de Tweede Ka mer is onlangs het voorstel tot bouw van een Marinehospitaal teruggenomen voor nadere inlichtingen. „Grieven zijn ook geuit op het feit, dat in het hospitaal burgers werden opgeno men. Onbegrijpelijke grieven overigens, want wij hebben dit juist gedaan na over leg met en op verzoek van de burgerlijke geneeskundige dienst in Haarlem omdat het aantal bedden daar te klein was. Men heeft ons dus eerst om onze medewerking gevraagd en nu achteraf wordt ons con currentie verweten", aldus spreker. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de nieuwe commandant vam het Overveense Marinehospitaal, kapitein ter zee arts. E. W. Creyghton, die reeds in 1949 gedurende vier maanden het comman do over het hospitaal had gevoerd toen dokter Mellema een internationale Roode Kruisconferentie in Genève bijwoonde. Reeds toen was het de liefste wens van kapitein Creyghton in de toekomst met het commando over dit Marinehospitaal te worden belast, een wens die nu in vervul ling is gegaan. Kapitein Creyghton, die in het begin van dit jaar uit Indonesië te rugkeerde' hij was daar de laatste com mandant van het Marlnehosptaal in Su- rabaja en was laatstelijk chef van de Ge neeskundige Dienst der Marinemissie bij het bestuursapparaat van Indonesië liet zich optimistisch uit over de toekomst van het Marinehospitaal, hetgeen niet zo zeer uit bekendheid met de feiten als wel uit een gevoelsovertuiging naar voren kwam. Hij vertrouwde van allen een loyale medewerking te. mogen ontvangen in het 'hospitaal, dat bij alle marine-on derdelen zo'n goede klank heeft en besloot met een dankwoord aan mevrouw J. A. E. C. P. Mellema-Van der Meer voor al het werk dat zij in weifareverband voor de mensen van en in 't hospitaal heeft ge daan. In de vorige vergadering van de ge meenteraad van Haarlem is de vraag be sproken of niet kan worden bevorderd, dat de fontein op het Frans Halsplein, welke aanwezigheid daar ter plaatse tij dens de periode van de Flora zo'n succes is geweest, nog enige tijd behouden blijft. Onderhandelingen met de eigenares heb ben geleid tot het resultaat, dat deze be reid is de fontein met toebehoren nog tot 1 Augustus aan de gemeente in gebruik af te staan tegen de zeer gereduceerde huur prijs van f 750 in totaal, aldus delen B. en W. aan de raadsleden mee. Ook de vlaggen op het Stationsplein blijken algemeen waardering te hebben verworven. De gedachte om dit welkom aan de vreemdelingen, die in Haarlem per trein arriveren, een blijvend karakter le geven, is B. en W. sympathiek. Zij hebben dan ook onderhandeld met de eigenares van de dertig vlaggenslokken met toebe horen en zij hebben deze bereid gevonden de palen voor de prijs van f 20 per stuk aan de gemeente te verkopen. De doeken zijn eigendom van de gemeente. Daar het palen van 9 meter lengte betreft, is deze prijs redelijk. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de bedragen van f 750 en f 600 te hunner beschikking te stellen. Dezer dagen is het voorbereidend comité benoemd voor het wereldcongres van Espe rantisten, dat gedurende de eerste week van Augustus 1954 in Haarlem gehouden wordt- Het comité bestaat uit zeven leden; tot voorzitter werd benoemd de heer P. M- Mabesoone te Amsterdam, lid van het dage lijks bestuur van de uitnodigende vereniging „La Estonto Estas Nia", tot secretaris de heer E. de Wolf, voorzitter van de ontvangende afdeling dezer vereniging, en tot penning- meesteresse mevrouw M. C- KeizerBlokker, beiden uit Haarlem. Aan de vaste staf wordt in October de permanente congressecretaris van de Wereld bond van Esperantisten, de Engelsman Mason Stuttard, toegevoegd, die de dagelijkse leiding van de administratieve werkzaamheden op zich neemt. Op het mechanisch speelwerk in de St. Bavo zijn door de stadsbeiaardier de vol gende melodieën „verstoken": heel uur: „Geen dingen sijn so geringe geschapen" (Valerius); half uur: „Menuet" van Joh. Krieger. Het speelwerk van de stadhuisklok zal Vrijdag worden verstoken. Daarna zijn de volgende liedjes te horen: heel uur: „Onze Heere God" (Valerius); half uur: „Daar kwam eene boer van Zwitserland" (Oud Ned. lied). Om halfdrie gistermiddag is op de Zand- voorter Allée te Heemstede een aanrijding ontstaan tussen een auto en een bromfiets. De bromfietser H. A. uit Heemstede, werd, doordat hij niet op het verkeer lette, door een auto, gaande in de richting van de Zandvoortselaan, aangereden. H. A. viel en kreeg enkele hoofdwonden. Per ziekenauto is hij naar de Mariastichting vervoerd,van waar hij na behandeld te zijn, naar huis kon terugkeren. De bromfiets werd aan de voorzijde ver nield. De auto kreeg lichte schade. De samenstelling van het vertegenwoor digende Haarlemse softballteam, dat ter ge legenheid van de sportweek tegen het Am sterdamse negental speelt, luidt: Truus Voorting (EDO), Nita Jansen (SC Haarlem), Rietje Bisschop (HHC), Bep van Beymer- werdt (HCK) aanvoerdster, Hanneke Olt- hoff (Gymnasion), Mien Berendonk (HHC), Greetje van der Meulen (HHC), Riet Ver- maat (Gymnasion), Frankje Veen (Schoten). Reserves zijn: Hélène Hüner (Gymnasion), Renèe de Haas (HHC) en Aadje de Goede (SC Haarlem). De wedstrijd wordt Maandagavond aan staande gespeeld op het gemeentelijk sport terrein aan de Kleverlaan. Aanvang 7 uur. De wedstrijd op de Boven en Beneden Schelde bij Antwerpen tussen de Royal Yacht Club de Belgique en de Haarlemse Jacht Club om de Wisselbeker „Vice-Pre sident Jan de Braey" is door de Haarlem mers gewonnen. Gezien de moeilijke omstandigheden, stroom en harde wind, waaronder de drie klassements-wedstrijden op de Schelde ge zeild werden, is het resultaat alleszins ver heugend. Immers, de Haarlemse zeilers en zeilster zijn met de plaatselijke omstandig heden niet op de hoogte geweest. In het Belgische team was de nationale kampioen, André Nelis, opgenomen. Het officiële klassement luidde: a. wisselbeker gewonnen door de HJC (met name drs. J. Bier, heer L. R. Koop- mans, mej. Holtrop. b. openwedstrijden: Senioren: 1. A. Nelis (RYCB)2. L. R. Koopmans (HJC); 3. Drs J. Bier (HJC); 4. G. C. Ebeli (HJC); 5. W. Huybrechts (RYCB); 6. L. Rens (RYCB). Junioren: 1. B. Dotsch (RYCB); 2. J. Gillard (RYCB); 3. J. A. Potjer (HJC); 4. mej. M. E. Holtrop (HJC): 5. R. Peeters (RYCB); 6. D. de Zaaijer (HJC). Het was een door hard werken verdiende en terecht verleende onderscheiding dat Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell gisteravond met een voorstelling in de Stadsschouwburg de Kunstmaand Amsterdam, het festival voor houders van kleine beurzen, mocht openen met een ge deeltelijk nieuw programma, waarin mede werking werd verleend door de zich op merkelijk goed werende H.O.V. onder lei ding van de jonge dirigent Anton Kersjes. Wij mogen echter niet verhelen dat dit optreden, al werden er ook nog zulke voortreffelijke prestaties door de technisch uitmuntend geschoolde en artistiek reeds aanzienlijk gerijpte leden van dit voor ons land unieke ensemble geleverd, een te leurstelling is geworden. Vooral na de pauze. Het bestuur van de stichting Kunst maand heeft in zijn prijzenswaardige en idealistische ijver om zoveel mogelijk Ne derlandse toonkunstenaars in te schakelen aan Géza Frid opdracht gegeven muziek onder het motto „Lucor et Emergo" te schrijven en aan Sonia Gaskell om daarop een choreografie te vervaardigen. Con Nicolai leverde het volgende gegeven als uitgangspunt: „Deze wapenspreuk geldt verder dan voor Zeeland alleen. De vreed zaam levende mens heeft immers de nei ging om te laat in een verstoring van zijn levensomstandigheden te geloven. Maar als hij er dan mee geconfronteerd wordt, vindt hij steeds de kracht om de situatie te over winnen". Het mocht welhaast uitgesloten worden geacht een dergelijke stelling, juist Het notenschrift, waarmede ook thans nog de muziek opgetekend wordt, is al ruim driehonderd jaar in gebruik. De mo derne mens is er mede vertrouwd geraakt als met zovele andere uitvindingen van de menselijke geest. Het notenschrift is voor hem geen bijzonderheid, geen grote merk waardigheid meer. En dat is het noten schrift toch wel degelijk, even merkwaar dig als het letterschrift, waarmede de ge sproken taal genoteerd kan worden. Ons notenschrift, dat vóór het zijn tegen- .woordige vorm kreeg, een ontwikkeling van eeuwen moest doormaken, wordt door tallozen beschouwd als een volmaakte no- teringswijze voor de muziek in al haar ont wikkelingsstadia. Dit is allerminst het ge val. Niet voor elke compositie kan ons no tenschrift dienen om een volstrekte aan duiding te geven van de toonhoogten, die de componist bedoeld heeft en die door de eisen van de harmonische samenklanken bepaald worden. Zelfs de toepassing van kruisen en mollen om verhoogde en ver laagde tonen aan te geven, kon niet vol doen aan de verla'ngens van hen, die in een absoluut nauwkeurige hoogtevoorstelling het ideaal zagen. Het probleem is niet een voudig. Maar steeds dringender vraagt het om een oplossing, omdat de ontwikkeling van de muziek voortgaat. En het gaat niet aan die ontwikkeling een halt toe te roe pen, omdat ons notenschrift te kort schiet. Het vraagstuk kwam in het middelpunt van belangstelling te staan op een dezer dagen te Heemstede gehouden bijeenkomst van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging. In een lezing ontwikkelde de heer A. Herckenrath zijn inzichten over de weg, die gevolgd zou moeten worden. De spreker hield bij zijn betoog vast aan de gebruikelijke indeling van het octaaf in twaalf toonsafstanden. In een relatief na mensysteem (voor de zang) en een abso luut becijferingssysteem werd door de heer Herkenrath de mogelijkheid gezien elke toon zowel in zijn melodische als in zijn harmonische betekenis te benoemen. Een en ander werd daarop in verband gebracht met de muzieknotatie volgens Klavarskri- bo, welk systeem zich a priori niet uitlaat over de functionele betekenis van de voor gestelde toon, maar dat deze betekenis wil overlaten aan de uitwerking in de practi- sche uitvoering van de genoteerde muziek. In de levendige discussie, die op de lezing volgde, werd de zienswijze van de heer Herkenrath soms fel en steekhoudend be- critiseerd. Van gezaghebbende zijde werd de opmerking gemaakt, dat door het vast houden aan de vijf-lijnige Klavarskribo geen rekening werd gehouden met de toe komstige ontwikkelingsgang der muziek, die om een verder doorgevoerde verdeling van het octaaf vraagt dan in twaalven. De heer Herckenrath reageerde ruiterlijk op de gemaakte opmerkingen. Hij vertrouwde er op, dat Klavarskribo zich bij de eisen, door de toekomstige ontwikkeling gesteld, zou weten aan te passen. Als voorbeeld van moderne muziek, die eigenlijk om een speciale notatie vraagt, vertolkte de pianiste Betsy Koopman het zeer persoonlijke Opus 11 van Arnold Schönberg. Haar bewonderenswaardige prestatie werd bijzonder gewaardeerd. Ook de heer Herkenrath bracht een paar van Schönberg's raadselachtige composities ten gehore. P. ZWAANSWIJK. Prof. dr. S. T. Bok heeft Maandag in de aula van de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn ambt van buitengewoon hoog- leraad in de neurobiologie aanvaard met een rede over de sturende taak van het zenuw stelsel. De Engelse posterijen hebben ter gelegenheid van de kroning vier speciale zegels uitgegeven, welke vanaf a.s. Woensdag gedurende vijf maanden zullen worden verkocht. Zij zijn twee maal zo groot als gewone zegels. omdat ze zo toepasselijk is, in abstracto uit te werken en Sonia Gaskell zou er dan ook verstandig aan hebben gedaan de op dracht terug te geven. Maar helaas is de situatie in het Nederlandse balletleven nog steeds zodanig, dat het commercieel niet verantwoord was zulks te doen. De voornaamste reden van de misluk king van het thans min of meer allegorisch opgezette ballet schuilt in het tekort aan afstand van de ramp, die ons land enkele maanden geleden getroffen heeft. Nooit immers kan het toneelbeeld wedijveren met de verbeelding van de toeschouwer. Het is heel goed mogelijk, dat het ballet „Luctor et Emergo" met zijn suggestieve (enigszins filmische) muziek in het buiten land veel succes zal oogsten, maar dan om redenen die slechts in de verte met dans kunst te maken hebben, al ziet men daar ook nog zulke voorbeeldige staaltjes van. Overigens zijn er talrijke goede kwaliteiten in het werk aan te wijzen, met name in de gestyleerde nabootsing van onderdelen van het arbeidsproces in het eerste deel. De daarop volgende strijd der elementen was een tenslotte door de onvermijdelijke herhalingen machteloos spel van conven tionele motieven, hoezeer de solisten (Ma rianne Hilarides, Maria Huisman en Jaap Flier) zich ook te onderscheiden wisten. In 't fiere tafereel van de wederopbouw wa ren verscheidene elementen aan Kurt Jooss ontleend. De costuums en décors van de op dit gebied begaafde Wim Vesseur dien den het werk bijzonder slecht. Jammer genoeg kan ik ook voor de twee de noviteit: „Le Festin de l'Arraignée" op de bekende muziek van Albert Roussel slechts weinig waardering opbrengen. Wie een dergelijke compositie kiest, moet zich nu eenmaal onderwerpen aan het pro gramma, dat daaraan ten grondslag ligt. En het is waarschijnlijk niet goed mogelijk om op het libretto van Gilbert de Voisins iets anders te borduren dan een nogal kin derachtig en vervelend insectenspelletje. Daar kwam nog bij, dat de ongetwijfeld bijzonder moeilijke solo van Marianne Hi larides als de libelle te lang was om te blijven boeien, mede daar de muziek te weinig mogelijkheden opende. De bewon dering, die het werk niettemin afdwong, was in hoofdzaak te danken aan de sublie me vertolking van de titelrol door Louki van Oven, die eigenlijk de ster van de ge hele avond genoemd mag worden. Haar karakteristieke bewegingen, speciaal bij het beklimmen en afdalen van de twee ladders naar haar web, de spanning van haar gehele houding als op prooi belust roofdier, kenmerken haar als een prima artiste. Fraai was het cortège aan het slot. Gelukkig waren er ook onverdeeld goe de dingen op deze avond. In de eerste plaats de enigszins gewijzigde, sportieve fantasie op „Ragtime" van Igor Strawinski, waarin speciaal Conrad van de Weetering zich met zeer elastische sprongen wist te onderscheiden. De Balletsuite van Gluck was een lust voor het oog. De leden van het gezelschap konden zich hierin zonder uitzondering als solisten doen gelden in een vloeiend spel van romantische bewe gingen. Speciaal Marianne Hilarides mag ondubbelzinnig worden geprezen. En toch geloof ik, dat dit muziek is die om méér dansers vraagt. Maar wat niet is, kan komen. Laat het spoedig zijn. Want nog altijd blijft Sonia Gaskell de houdster van de hoogste troeven, die de Nederlandse danskunst heeft uit te spelen. DAVID KONING Prof. dr. J. Wèterink, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft in Utrecht voor de Vereniging van Inspec teurs van 's Rijks Belastingen een lezing gehouden over de psychologie van de be lastingbetaler. Prof. Waterink betoogde volgens het ver slag in de N.R.C., dat, hoewel algemeen de noodzakelijkheid van het betalen van be lasting wordt erkend, er toch bij schier elke belastingbetaler een sterke neiging tot aggressie bestaat, voortvloeiend uit een in nerlijke drang tot zelfbehoud en voor een niet onbelangrijk deel steunend op histori sche ervaringen. De belastingambtenaar, aldus prof. Wa terink, ziet maar al te vaak één kant van de zaak, zodat bijvoorbeeld de eerlijkste lieden tegemoet worden getreden met een: ..alle belastingbetalers knoeien, dus u ook". De regels voor de belastingambtenaren be vatten te zeer algemene voorschriften, welke ten aanzien van vele vaak zeer schrijnende uitzonderingsgevallen geen voldoende oplossing bieden. Prof. Waterink zei voorts dat het belas tingbiljet voor een normaal mens een vol komen onbegrijpelijk document is; noch tans moet hij het invullen en ten slotte, bekrachtigd door zijn handtekening, ver klaren dat hij het, hoewel hij er geen spaan van begrepen heeft, naar waarheid heeft ingevuld. Na een aantal schrijnende gevallen te hebben opgesomd van zijns inziens on rechtvaardige belastingheffing, vertelde prof. Waterink wat hem zelf was over komen vlak voor hij naar Zuid-Afrika ver trok. Hij kreeg een aanslag voor een ver- mogensaanwas van 5000. Deze betrof blijkbaar geld, dat hij in de oorlogsjaren opzij had gelegd om na de bevrijding stu dieboeken te kopen. „Ik stuurde de belas tingen een machtiging", zo zei de hoog leraar, „dat zij over mijn tegoed op h«t Grootboek (ingevolge de geldsanering) kon beschikken en deelde voorts mede dat ik naar Zuid-Afrika vertrok met een studie opdracht van de regering. Desondanks kreeg ik weken later in Zuid-Afrika be richt, dat te mijnen huize achtereenvolgens waren gearriveerd: een bericht, dat de volmacht niet goed was: ik had niet for mulier 40b maar een ander moeten gebrui ken; een aanmaning; een dwangbevel, hoe wel men wist dat ik in Zuid-Afrika zat. Het rijk verlangt altijd prompte betaling, maar ik zelf kon negen maanden op het voorgeschoten reisgeld 4000) wachten. Tenslotte zei prof. Waterink dat het pu bliek oneerlijkheid als een ernstig kwaad beschouwt. Maar het bedriegen van de fiscus wordt niet gezien als een schande, omdat de normale'oneerlijkheden niet als iets verkeerds worden gezien, maar als het corrigeren van door de overheid begane onbillijkheden. Volgens prof. Waterink dient dan ook alleen ernstig te worden opgetreden tegen opzettelijke bedriegers, wier daden overi gens door het volksgeweten ook niet wor den goedgekeurd. Tegen ieder wissewasje moet niet worden opgetreden. Een vader, die zijn kinderen om het geringste pleegt te slaan, verliest zijn gezag en zal, wan neer hij eens terecht straft, geen begrip ontmoeten. BINNENLAND Het leidersconvent van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" heeft de heer B. M. van Griethuyzen benoemd tot secre taris van de vereniging. In deze functie volgt hij de op 1 Maart overleden reserve-kolonel G. Pruys op. Ex-kapitein Westerling heeft Maandag avond het woord gevoerd op een grote be sloten bijeenkomst in Bellevue van de afde ling Amsterdam van het „Veteranen Legioen Nederland", waarbij hii als ziin mening op de gebeurtenissen in Indonesië te kennen gaf, dat „alle doen en laten door commu nisten achter de schermen wordt bepaald". „Tachtig procent der machthebbers is com munistisch, en het grootste deel daarvan is te vinden in het republikeinse leger. Indo nesië staat onder een verkapte communisti sche dictatuur", aldus Westerling. Ter gelegenheid van de officiële opening van het groothandelsgebouw te Rotterdam op Vrijdag 5 Juni wordt door het Verbond van de Nederlandse Groothandel in dit ge bouw een groothandelsdag gehouden. Enige aspecten van de binnen- en buitenlandse handel zullen worden belicht door prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. P. Rij- kens, president-directeur van de N.V. Unilever en prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken. B. en W. van Delft hebben de raad voorgesteld een bijdrage van f 17.375 te ver lenen voor de restauratie van het voormalige St. Barbaraklooster aan de Oude Delft, een van f2460 voor de restauratie van het pand Oude Delft 241 en een van f900 voor de restauratie van de Sint Hubreehtstoren, waarin het clubhuis van de roeivereniging „De Delftsche Sport" is gevestigd. Tot algemeen secretaris van de Oecu menische Raad van Kerken in Nederland is benoemd dr. W. F. Golterman, lector van wege de Doopsgezinde Sociëteit aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam. De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Neder land. mr. L. R. J. ridder van Rappard, deelde in de te Utrecht gehouden jaarvergadering mede, dat het met de bijenteelt in Neder land niet rooskleurig is gesteld. De suiker prijs is zo hoog dat zij geen ^lonende exploi tatie mogelijk maakt. De gevraagde maat regelen tegen het in de detailhandel bren gen van importhoning zijn uitgebleven. Het ledental van de vereniging is van 24.000 in de eerste jaren na de oorlog teruggelopen tot 12.570. De Zuidelijke route die de K.L.M. twee keer per week vliegt tussen Curagao en Amsterdam zal per 1 October gewijzigd wor den. De route zal dan lopen: Curagao-Caracas ParamariboSanta Maria (Azoren)Lis sabon, Zürich, Frankfort, Amsterdam v.v. De nieuwe route eist drie uur minder vlieg- tijd. Het hoofd van de afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. F. P. Th. Rohling heeft de tentoonstelling „Kind en Spel" in het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft geopend. De Koninklijke Nederlandse Automo- bielclub heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht, door een wijziging van het Wegenverkeersreglement spoedig een einde te maken aan de verwarring ten aan zien van de status der bromfietsen, een ver warring die na recente tegenstrijdige von nissen van de Haagse kantonrechter en de Rotterdamse rechtbank nog groter is ge worden. Bij Koninklijk Besluit is mr. J. Lint horst Homan met ingang van 1 Juni 1953 op zijn verzoek eervol ontheven van de functie van voorzitter van de vaste commis sie van de Rijksdienst voor het Nationale F'an, met dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. Met ingang van gelijke datum is benoemd tot voorzitter van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg te Neerlangbroek. Twee inwoners van Middelburg zijn gearresteerd onder verdenking 500 dekens en 200 paar rubberlaarzen te hebben gesto len. Deze goederen waren bestemd voor bewoners van de rampgebieden. In Almelo is de 39-jarige J. de Kroon met zijn auto in het Twente-Rijnkanaal ge reden en verdronken. Op last van de officier van justitie te Dordrecht is te Gouda de 30-iarige A. L. gearresteerd, die ervan wordt verdacht vorig jaar ziin 26-jarige echtgenote met ver gif van het leven te hebben beroofd. HAARLEM EN OMGEVING Voor het aanbrengen van z.g. „Venetian blinds" en zonneschermen aan daarvoor in aanmerking komende ramen in het Stad huis vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f 1950 beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de termijnen van ontrui ming der volgende onbewoonbaar verklaar de woningen met zes maanden te verlengen: Spaarnwouderstraat 128 rd; Oranjeboom straat 5 en 13 en Zonnesteeg 10. Het secretariaat van het plaatselijk be stuur Haarlem van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale is overgegaan in handen van de heer B. Schraa, Roosveldstraat 28 te Haarlem. Donderdag 4 Juni zal in de Zuiderkapel een opwekkingssamenkomst worden gehou den. waarin ds. E. Reeser. Ned. Hervormd predikant uit Den Haag zal spreken over het onderwerp: „Geloof en genezing". De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Heemstede besloot de Lyceumwijk los te maken van Heemstede en deze te doen overgaan naar de per 1 October te vormen kerk van Haarlem-Zuid. Een commissie werd benoemd voor kerkbouw aan de Camp- laan. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe kerk ongeveer 500 zitplaatsen zal bevatten, alsmede vergaderlokalen en een kosters woning. Voor het door de Algemene Neder landse Esperanto-examencommissie te Am sterdam afgenomen examen voor diploma A zijn geslaagd de dames J. Ch. Janssen Wildschut te Bloemendaal en J. Jansma te Haarlem. Tot onderwijzer aan de dr. A. Kuyper- school te Haarlem is benoemd de heer M. Hiensch te Vroomshoop. Maandag was het 40 jaar geleden dat de heren IJ. Oudejans, P. Visser en F. Zwart hun intrede in 't bedrijf van P. Oud en Zn te Haarlem deden. Dezer dagen is de feeste lijke gebeurtenis in de kring van collega's gevierd. De directie overhandigde ieder van hen een geschenk in enveloppe. Namens het personeel werden de jubilarissen geschenken aangeboden. Het bestuur van de Stichting Huize Wildhoef, het rusthuis voor bejaarden te Bloemendaal, heeft tot geneesheer van haar tehuis benoemd de arts P. M. Wijkmans. De benoeming geschiedde bij de vacature, ontstaan door het vertrek van de arts W. J. Talsma. wiens praktijk eveneens door dok te- Wijkmans is overgenomen. De vereniging „Vriendschap zij ons doel" geeft hedenavond in het gebouw St. Bavo een voorstelling van het blijspel „Je kunt het toch niet meenemen" van George Kaufmann en Moss Hart in de verta ling van Arend Hauer. Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen belastingconsulent van het Neder lands college voor belastingconsulenten de heren H. J. Alles, P. N. van Berkel, J. A. Martin, P. A. van Staal, allen te Haarlem. De heer J. P. Dondorp te Heemstede stelt zich beroepbaar in de Gereformeerde kerken. Tot onderwijzeres aan een der Chr. scholen te Heemstede is benoemd mej. M. W. M. v. d. Korst te Berkel.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7