Besteding van f900 millioen tegenwaardegelden Aanvaring van „Stella Maris" voor Raad voor Scheepvaart Negentienhonderd medewerkers brachten bezoek aan Meer en Bos BANDEN PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Derde deel voor militaire projecten Radio-reparatie Opzetten van f72.000 bij aanbesteding De radio geeft Donderdag Kilometers Beter! Geen vaart geminderd bij mist Zeelt ió het zo WOENSDAG 3 JUNI 1953 2 Kerkelijk Nieuws H. J. MAERTENS N.V. Faillissementen Oud-gemeentesecretaris van Leiden overleden De macht van het kleine Het is van belang in de toekomst kinderklinieken te bouwen' Winnaars opstelwedstrijd „Samen Europa" op reis LICHT 7 LOPEND Deviezenvoorraad met 8 millioen verminderd Bronstijd J Met de regering der Verenigde Staten is principiële overeenstemming bereikt over de besteding van de nog ter beschik king staande gelden op de tegenwaarde rekening bij de Nederlandse Bank. De ruim f 900 millioen, waaraan tot dus ver -nog geen bestemming was gegeven, zal voor de volgende doeleinden worden aangewend. In de eerste plaats zal f 400 millioen worden gebruikt voor dekking van rijks uitgaven voor het herstel van dijken, we gen, en landbouwgronden in de rampge bieden. Voorts wordt een bedrag van ongeveer f 200 millioen bestemd voor dekking van reeds in de rijksbegroting opgenomen pos ten, voorzover daarop nog geen uitgaven zijn verricht. Over deze besteding is nog overleg gaande. Tenslotte zal f 300 millioen worden aan gewezen voor de financiering van militaire projecten. Deze besteding dient te worden gezien als een deel van de financiering van de Nederlandse defensieopbouw in het ka der van het Noord-Atlanttisch Verdrag, voor welk doel de Nederlandse regering onder meer de verplichting op zich heeft genomen een bedrag van totaal f 600 milli oen aan tegenwaardegelden aan te wenden en waarvoor reeds eerder een bedrag van f 300 millioen werd bestemd. Omtrent de keuze der militaire projecten zal eveneens nog nader overleg plaatsvinden. Met de thans bereikte overeenstemming is een voor de Nederlandse economie be vredigende regeling getroffen met betrek king tot de besteding der nog beschikbare tegenwaardegelden. Met de Nederlandse wensen betreffende een in monetair op- Geref. kerken Beroepen te Kingston-Hobart (Tasma- nië) (Ref. Church) M. Hamming te Den Helder. Beroepen te Grootegast (2e pred.pl.), W. Stuursma te Midsland op Terschelling; te Halfweg L. Berger te Dedemsvaart; te Hijum-Finkum J. P. Dondorp, cand. te Heemstede; te Vlaardingen J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Bapt. gemeenten Beroepen te Hoogeveen-Assen B. Fabrie te Workum. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Warga (toez.) G. M. Spelberg, cand. te Hilversum. Bedankt voor Haastrecht (toez.) L. J. v. d. Kan^ te Kedichem. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Bruchterveld, B. de Vos, cand. te Utrecht, die bedankte voor Arum, Grootegast-Gerkesklooster-Stroo- bos, Uithuizen, Zuidbroek en voor Zwa gerveenZwaagwesteinde. Bedankt voor RotterdamCharlois E. Teunis te Monster. Chr. Geref. kerken Beroepen te Haarlem-C. J. C. v. Raven- swaay te Scheveningen. EXAMENS Da Costa-kweekschool Bloemendaal Geslaagd zijn voor het eindexamen van de De Costakweekschool te Bloemendaal de dames: G. de Boer te Overveen; E. A. Fled- derman, M. Meijer en J. E. Offenberg te Haarlem; S. G. Vlietstra en J. N. Westra te Beverwijk en C. M. de Korte IJmuiden. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 t zicht zo neutraal mogelijke besteding, heeft de regering der Verenigde Staten in aan zienlijke mate rekening gehouden. De mi nister van Financiën heeft inmiddels het hoofd van de M.S.A.-missie de erkentelijk heid betuigd van de Nederlandse regering voor de wijze waarop deze aangelegenheid is afgewikkeld. De Haarlemse rechtbank heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. Hermink, Zuiddijk no. 410 te Zaandam. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. F. W. van Dijk, advocaat en pro cureur te Amsterdam. P. J. Koene, handelende onder de naam Technisch Bureau „Roll Truck", wonende te Wormerveer, aan de Markstraat no. 61. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cu rator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag opgeheven het faillissement van: J. R. Plas, voormalig firmant van de ven nootschap onder de firma Plas en Heiligen berg, Kennemerstraat 35 zw„ Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: Drogisterijen v/h. K. van Eden N.V., ge vestigd en kantoorhoudende Spaarne 28, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: mej. mr. C. E. L. Gevaerts, advocate en procureur te Haarlem. H. van Soomeren, schilder. Radboutstraat 25, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. W. Lui- kinga, advocaat en procureur te Haarlem. In Heemstede, waar hij de laatste jaren woonde, is op 72-jarige leeftijd overleden mr. dr. C. P. van Strijen, oud-secretaris der gemeente Leiden. De heer Van Strijen studeerde te Leiden en werd op 24-jarige leeftijd benoemd tot commies-redacteur ter gemeentesecretarie van Leiden. Op 9 Fe bruari 1911 werd hij benoemd tot secreta ris, welke functie hij tot 1 Mei 1945 heeft bekleed. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is Dinsdag op de algemene begraafplaats te 's Graven- hage geschied. In de gemeenteraad va.n Deventer heeft burgemeester ma*. H. W. Bloemers geant woord op vragen van het raadslid A. L. Bauling of het waar is, dat bij d'e aanbe steding van de bouw van de nieuwe schouwburg voor de N .V. Deventer Schouwburg, waarvan de gemeente De venter aandeelhouder is, inschrijvers een opzet zouden hebben gedaan van f 72.000. De burgemeester deelde mede, dat de ra ming van de bouwkosten f 768.700 be droeg. De Laagste inschrijver had inge schreven voor f 739.250. Na de aanbeste ding is gebleken, dat een deel van de in schrijvers op het door hen gecalculeerde bedrag een opzet van f 30.000 hadden be rekend. Een ander deel had zelfs een op zet van f 72.C00 gecalculeerd. Commissaris sen van de naamloze vennootschap heb ben nu besloten het werk te gunnen aan een inschrijver die het laagste bedrag zon der opzet, f 690.000, had berekend. De zaak is in handen van de justitie ge geven. Burgemeester Bloemers noemde deze kwestie zeer onverkwikkelijk. ADVERTENTIE „De Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte" heeft reeds gedurende 42 jaar de traditie kunnen handhaven haar talrijke medewerkers, verenigd in „De macht van het kleine" op een bepaalde dag te verenigen, ten einde het onderlinge contact te versterken en de richtlijnen voor het komende jaar te kun nen vaststellen. Van niet minder belang is, dat zij door een bezoek aan de inrichting „Meer en Bos" te Heemstede in staat worden gesteld zich te overtuigen van de prach tige resultaten, die dank zij hun enthousiaste medewerking in de strijd tegen de epilepsie reeds verkregen werden. De belangstelling voor „Onze Dag" is steeds bijzonder groot en nam de laatste jaren dermate toe, dat er nu eigenlijk van „Onze Dagen" gesproken moet worden. Want de eerste bijeenkomst, welke Dins dag te Heemstede gehouden is, moet Don derdag 4 Juni wegens de bestaande inte resse door een tweede worden gevolgd. Ten einde alle deelnemers, die de eerste dag ongeveer ten getale van negentienhon derd bijeen waren gekomen, behoorlijk te kunnen ontvangen en onderbrengen, was op de terreinen van „Meer en Bos" een grote tent verrezen. Op de koudste dag in Juni sinds honderd jaar bood het linnen omhulsel een veilig onderkomen tegen de regen, hoewel de drassige grond de bezoe kers toch niet voor alle ongerief verschoon de. Desondanks leverde de geheel gevulde ruimte een indrukwekkend schouwspel op en onder de deelnemers, die uit bijna alle delen van ons land waren gekomen, was ook de Nederlandse folklore schilderachtig vertegenwoordigd. Er heerste een gemoe delijke stemming en doordat de organisatie vrijwel feilloos werkte, kon de predikant directeur, ds. J. A. de Klerk, de bijeen komst cp de vastgestelde tijd met een kort welkomstwoord openen. Vervolgens werd de nagedachtenis der ontvallen medewer kers met samenzang geëerd. De voorzitter van de vereniging, m r. C. C. van Helsdingen Sr., zeide bij de aanblik van de geheel gevulde tent min of meer ontroerd te zijn. Hij noemde het een voorrecht te midden van de groep en thousiaste medewerkers te mogen verkeren, omdat hierdoor de trouw van het Christe- De gezamenlijke omroepverenigingen, A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. hebben enige tijd geleden in samenwer king met de departementen van Buiten landse en van Economische Zaken een opstelwedstrijd georganiseerd voor jonge ren van. 16 tot 21 jaar onder de titel „Sa men Europa". Van de talrijke opstellen werden er tien bekroond. Onder de win naars is als derde J. M. P. J. Verstegen, Populierenlaan 50, Beverwijk, een 19-jarig chemisch student. De winnaars zullen van 11 tot en met 17 Juni een reis maken naar Parijs en Straats burg, waar hun verschillende officiële ont vangsten te beurt zullen vallen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de ziek- ken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan, klarinet en fagot. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.5 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Eben Haezer, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.40 Voordracht. 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Platen. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Metropole orkest. 22.15 Piano-recital. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8,00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Reli gieuze liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal kwartet. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, cause rie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of pla ten. 13.20 Populaire muziek. In de pauze: klankbeeld. Rode Kruis. 13.40 Désirée, hoor spel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Nieuwe Staatsmanwijsheid, toespraak. 15.15 Van hart tot hart, causerie. 16.00 Drie maal één, cultureel programma. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: De Radio-Omroep te Paramaribo, causerie. 18.00 Nieuws. Sport- problemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Hammondorgel. 19.20 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- monisch-orkest en solist. 21.20 Een partij schaak, hoorspel. 22.30 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE Uit Londen: 21.0021.15 Journaal. 21.15 21.45 Basketball. 21.45—22.00 Volksliedjes. 22.0022.35 Down you go, wedstrijd-pro gramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Music for mil lions. 14.00 Engelse els. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.15 Omroep orkest en solist. .17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Jeugdkoren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Letterkundige causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Nieuwe geluiden. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Londen in de Kro- ningstijd. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.) De eerste-minister van Groot-Brittannië sir Winston Churchill woonde de kronings plechtigheden in de Westminster Abbey bij in het uniform van Lord Warden of the Cinque Ports. De foto toont hem bij het verlaten van zijn ambtswoning Downing- street 10. Twee van sir Winstons klein kinderen, n.l. Arabella Churchill, de doch ter van zijn zoon Randolph en Nicholas Soames, zoon van zijn dochter Mary, doen hem uitgeleide. ADVERTENTIE RIJWIEL MOTOR De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van het 500 ton metende mo torschip „Stella Maris" op 12 Januari. Dit schip was op weg van New Castle naar Christiansand met een lading teer en kwam onder de Noorse kust in aanvaring met het Noorse m.s. „Lyngenfjord". De „Stella Maris" was zo zwaar beschadigd, dat zij enige tijd later in de golven ver dween. De bemanning en een vrouwelijke passagier werden gered. Het schip ligt in zeer diep water en moet als verloren wor den beschouwd. Als betrokkenen werden gehoord de ka pitein P. J. van H. uit Uithoorn en de stuurman C. S. uit Aalsmeer. De kapitein vertelde, dat hij om 4.15 uur, toen de stuurman hem kwam aflossen van de hondenwacht, in de kaartenkamer was gegaan om de plaats van het schip te be palen. Hij had de wacht niet aan de stuur man overgedragen, omdat hij zo dicht bij de kust zelf op de brug wilde blij ven. Het was toen al geruime tijd nevelig weer en om kwart voor vier was de kapi tein begonnen mistseinen te geven. Het schip voer echter op volle kracht. Kort nadat de stuurman op de brug was geko men, riep deze naar de kapitein: „Wit licht over stuurboord". De kapitein rende naar de brug en toen hij een wit licht schuin boven zich zag, begreep hij, dat hier niets meer te redden viel. De aanvaring volgde direct. De kapitein zei, dat tijdens de aan varing de mist potdicht moet zijn geweest. Naar zijn mening was het Noorse schip in een mistbank meegekomen. Op de vraag of hij een uitkijk op de bak had, antwoordde de kapitein ontkennend. „De brug is zover naar voren, dat men Van de brug een beter uitzicht heeft en eerder de seinen hoort dan van de bak", zo zei hij. Mistseinen De stuurman legde een verklaring af, die overeenstemde met die van de kapitein. Hij voegde er aan toe, dat hij zich niet ge rechtigd had gevoeld vaart te minderen omdat de kapitein, die de verantwoorde lijkheid droeg, nog op de brug was. Bei den zeiden geen mistseinen van het Noorse schip te hebben gehoord. Voor de Noorse Raad voor de Scheepvaart hebben de be trokkenen van de „Lyngenfjord" verklaard dat zij wel mistseinen hebben gegeven. De inspecteur van scheepvaart zei in zijn conclusie dat naar zijn mening de stuur man in deze zaak vrij uitgaat. De kapitein echter, aldus de inspecteur is schuldig aan de aanvaring. De wet schrijft nu een maal voor, dat bij nevelig weer de vaart gematigd moet worden. Bovendien had de kapitein een derde man op de brug moe ten nemen hij was er aanvankelijk al leen met de roerganger die permanent op de uitkijk kon staan. De heer Metz vroeg de raad tenslotte de kapitein de bevoegdheid te ontnemen voor de tijd van drie maanden. De raad was het niet geheel eens met de inspecteur en verklaarde zowel de kapitein als de stuurman schuldig aan de aanvaring. De kapitein werd de bevoegdheid ontno men voor de tijd van een maand, de stuur man voor de tijd van een week. De over wegingen van de raad zullen nader bekend worden gemaakt. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie vooral door de maandwisseling, een record stand heeft bereikt voor 1953, en wel 3101 millioen, hetgeen 52 millioen meer is dan de vorige week. De deviezenvoorraad heeft ditmaal een kleine vermindering ondergaan en is met ruim 8 millioen gedaald tot 1783 millioen. Daar de goudvoorraad on veranderd bleef, is de voorraad edele me talen en deviezen eveneens met 8 millioen verminderd tot 4072,6 millioen. 57. „Houdt hem!", gilde Pat O'Nozel, „vlug dan, Panda, Panda, spring hem na!" Maar over de anders zo actieve Panda was een merkwaardige verandering gekomen. Weifelend, keek hij naar de handboeien, waarmee Pat zwaaide. „Joris is een dief en een oplichter", mompelde hij, maar die handboeienhet zou zo'n naar ge zicht zijn, als hij die omkreeg en naar de gevangenis werd gevoerd!" Dit was na tuurlijk een verkeerde opvatting. Maar och, Panda is nog jong en gevoelig; later zal hij misschien leren, dat het Recht kei hard zijn weg moet hebben. Maar intussen beleefde Joris benauwde ogenblikken. Hij was al in het midden van de vijver geko men, toen de handvis hem herkende en hem met een blij geborrel tegemoet zwom. „Uit de weg, vriendje", hijgde Joris, „ik heb haast!" Maar het aanhankelijke dier stoorde zich^niet hieraan en sloey uitbun dig zijn armen om Joris heen. Dit bemoei lijkte het zwemmen in hoge mate. „Blob. blob....", gorgelde Joris, naar adem snakkend, „heus, kereltje, uwblob aanhankelijkheid ontroert mij in.... blob, blobhoge mate. Maar.... blob.... verdrink mij tr niet in!" lijke gedeelte van het Nederlandse volk aan het Evangelie op een overtuigende wijze kon worden vastgesteld. Tevens was spreker na zijn kennismaking met „Meer en Bos" „De macht van het kleine" eerst met recht duidelijk geworden, want de menslie vende arbeid wordt mogelijk gemaakt door de 220.607 leden, waarover de organisatie thans beschikken mag. Hoewel mr. Van Helsdingen uiteraard voor de offerzin en toegewijde arbeid buitengewoon erkente lijk was, wilde hij toch niet verhelen, dat de strijd tegen de vallende ziekte een voortdurende activiteit vereist, waarmee grote sommen gelds zijn gemoeid. Het is nog te weinig bekend dat een half procent van de Nederlandse bevolking, dus één op de honderd inwoners lijdende is aan een der vormen van epilepsie. Vandaar dat de bestrijders nimmer in activiteit mogen ver flauwen en in dit verband noemde spreker het een verblijdend teken, dat onlangs in de Haarlemmermeer de „Cruquiushoeve" kon worden aangekocht, die eveneens voor verpleegruimte is bestemd. Verder wordt binnenkort een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuw sanatorium, dat voor 600 patiënten moet dienen en waarvoor het bouwvolume reeds werd toegekend. Vooral op dit millioenenwerk besloot mr. Van Helsdingen met de opwekking, de ver eniging in woord en daad te blijven steu nen. De predikant-directeur, d s. J. A. de Kier k, trok een vergelijking tussen de barmhartige Samaritaan en het werk van de vereniging, waarbij sinds de oprichting in 1883 de naastenliefde als leiddraad had gediend. Hij herinnerde met eerbied aan het werk van de oude diaconen en diaco nessen, die zich in het begin tegen een maandelijkse beloning van slechts twee gulden vijftig, geheel in dienst der lijdende mensheid hebben gesteld. Dezelfde bewon dering koesterde spreker thans voor hen, die met een heilig vuur hun kennis en gaven aan de ware barmhartigheid wijden. Na een kort concert door de Mandoline club „Klim op", onder leiding van mejuf frouw Van Nierop, werd de ochtendbijeen komst gesloten door de geneesheer-direc teur d r. B. C h. L e d e b o e r, die van een studiereis door Noorwegen en Denemarken was teruggekeerd. Dr. Ledeboer had de merkwaardige indruk opgedaan, dat het practisch onmogelijk is de epilepsie op de juiste wijze te bestrijden, wanneer niet velen bereid gevonden worden dit werk te steunen. Zo was men in Noorwegen enigs zins jaloers bij het vernemen van het be staan van „De macht van het kleine" in Nederland en ook in andere opzichten kan ons land als voorbeeld dienen ten opzichte van de wijze, waarop de vallende ziekte bestreden wordt. Spreker was er van over tuigd dat de epilepsie, evenals kanker, t.b.c. en rheuma onder de volksziekten moet worden gerangschikt, waarbij hij het van het grootste belang achtte ook speciale kinderklinieken te bouwen. Hierdoor zou absoluut voorkomen kunnen worden dat zij tot epilepsie opgroeien, want vooral bij kinderen mogen er dikwijls prachtige re sultaten worden bereikt. Ook dr. Ledeboer meende op een blij vende steun te moeten aandringen, want wanneer de autoriteiten de wil en de drang tot epilepsiebestrijding bij het Nederlandse volk duidelijk kan worden gemaakt, zullen zij er ongetwijfeld toe medewerken dat ons land de huidige vooraanstaande positie in de strijd blijft innemen. Dit is mede in het belang van de tien millioen epilepsie- patiënten, die over de gehele wereld lijden aan de gevreesde vallende ziekte'. Na de gemeenschappelijke koffiemaal tijd werden de deelnemers aan „Onze Dag" 's middags in de gelegenheid gesteld „Meer en Bos" te bezichtigen, waarvan de gebou wen en werkplaatsen dank zij hun gaven en enthousiasme konden verrijzen en in stand worden gehouden. Sluiting. In de afgelopen 48 uür zijn te Buenos Aires bijna honderd winkels, waarin te hoge prijzen werden bere kend, op last van de politie gesloten; de eigenaars werden gearresteerd. Bezorgdheid. De grootste drie vakbon den in de V. S. hebben een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over de voortdurende bedreiging van de wereldvrede als gevolg van het „wel overwogen Russische vredesoffensief", over de gevaren voor de vrije vakbewe ging in communistische landen en som mige delen van centraal en Zuid-Ame- rika en over de „hardnekkige koloniale politiek van verscheidene democratische landen ten nadele van de vrije vakbe weging". Betoging. Inheemse betogers hebben gis teren te Lagos in Nigeria versieringen ter gelegenheid van de kroning afge rukt, blanke autobezitters afgeranseld en ruiten van regeringsgebouwen inge gooid. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Dienst. De HSmburg-Amerikalijn wil in October van dit jaar een rrtaandelijkse lijndienst op Indonesië openen. Zij her vat daarmede dan een oude dienst, die tijdens de beide wereldoorlogen onder broken werd. Voorlopig zullen vier tot vijf schepen gebruikt worden, die een gemiddelde snelheid hebben van 16 V2 zeemijl. Aan het einde van dit jaar zul len verder gecombineerde vracht-passa giersschepen, die nog in aanbouw zijn, voor de dienst op 'Oost-Azië gebruikt worden. De schepen zullen ook Rotter dam aandoen. Rapport. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris van de UNO voor vluchtelingen, heeft een rapport aan de algemene vergadering gezonden, waar in hij verklaart, dat tenminste geduren de vijf jaar een internationale organi satie de zorgen voor de vluchtelingen dient te dragen. Het bestaan van vluch telingenkampen vormt nog steeds een van de ernstigste sociale gevaren en rechtvaardigt een voortdurende aan dacht van de regeringen. De heer Van Heuven Goedhart acht het niet moge lijk, dat de vluchtelingen zich „langs normale economische wegen" zullen aanpassen. Mr. Van Heuven Goedhart's ambtstermijn verstrijkt dit jaar. Tekort. Volgens radio-Teheran wijst de nieuwe Perzische begroting een tekort aan van ruim 71.000.000 gulden. Bij het bepalen der inkomsten van de Perzische staat is geen rekening gehouden met de opbrengst van de verkoop van oliepro ducten, afkomstig van de genationali seerde olie-industrie. De begrotingscom missie beveelt de regering aan het te kort te bestrijden door vermindering der staatsuitgaven en belastingverzwa ring, waarvan de last in hoofdzaak door de welvarenden moet worden gedragen. Terechtstelling. Van officiële zijde is mee gedeeld, dat de Rosenbergs, die ter dood veroordeeld zijn wegens atoomspionnage op 18 Juni om 22 uur plaatselijke tijd zullen worden terechtgesteld. De Rosen bergs hebben in een telegram aan hun verdediger opnieuw hun onschuld be tuigd en verklaard, dat zij geen getui gen mogen laten horen, waaruit dit zou blijken. Het comité, dat ijvert voor her ziening van het doodvonnis, heeft be kendgemaakt dat in de komende twee weken in New York en de andere grote Amerikaanse steden wagens zullen rij den, waarop bewijzen zullen zijn te zien, dat „de belangrijkste getuigen-a-charge tegen de Rosenbergs hebben gelogen". Juni. In Tirol is gisteren veel sneeuw ge vallen, die de temperatuur snel tot het vriespunt deed dalen. Hier en daar viel in de bergen 25 cm. Auto's, die van de Arlbergpas gebruik wilden maken, moesten de sneeuwkettingen aanleggen. Onderzoek. President Eisenhower heeft opdracht gegeven tot het instellen van een speciale raad, die belast zal worden met het onderzoeken van de betrouw baarheid der in dienst van de UNO werkende Amerikanen. Het onderzoek zal geschieden volgens dezelfde richt lijnen, die gelden voor het inwinnen van inlichtingen omtrent de betrouw baarheid van ambtenaren in Ameri kaanse staatsdienst. Actie. Veiligheidstroepen in Kenya heb ben van Maandagochtend tot Dinsdag ochtend 54 opstandelingen gedood, 16 gewond en 21 gevangen genomen. De operaties werden in het Kikoejoereser- vaat en in gebieden waar nederzettin gen zijn gevestigd, door Britse en in heemse strijdkrachten uitgevoerd. In het district Emboe werden elf gezags getrouwe Kikoejoes door opstandelingen gedood en vijf gewond bij een aanval van opstandelingen op dorpswinkels. Umoet zich eens indenken het is een aardig spelletje! dat heel onze be schaving verdwenen is en dat aan u is opgedragen deze beschaving zoveel moge lijk weer op te bouwen met behulp van de kennis en de wetenschap, waarover u op dit moment beschikt. Behalve de rijk dommen van de aarde, staat dus niets te uwer beschikking, zelfs geen hamer, zaag of spijker. U staat er dus nog kaler tegen over dan wijlen ,R.obinson Crusoe. Nu iveet ik uiteraard niet, hoever uw capaciteiten strek- ken, maar ik mag wel verklap pen dat ondergetekende in het hierboven geschetste geval een volslagen prul zou zijn. Want waar en hoe te beginnen? Met de metaalertsen natuurlijk! Ac- coord, maar weet u ze te vin- den, kunt u ze herkennen en uitdelven? En kunt u ze uitsmelten bij een kamp vuurtje in de wildernis? Gelukkig zijn er verschillende metalen die in de natuur in zuivere toestand voor komen, zoals goud, koper en (zeldzamer) zilver. Bovendien meteoorijzer, doch aan de behandeling daarvan behoeven we voor lopig nog niet te denken. Door hameren en koud uitsmeden zouden we dan de eer ste noodzakelijke grove, maar vrij zachte, gereedschappen kunnen maken. Dan moeten we tin zien te ontdekken. Dit metaal zou echter eerst bereid moeten worden om daarna, met koper gemengd in een verhouding van 1 op 10, het brons op te leveren, dat zeer hard is en onder gunstige omstandigheden zelfs de hardheid van staal kan benaderen. Bovendien heeft brons het voordeel een lager smeltpunt te bezitten dan koper en het is gemakkelijker te gieten. Door het vervaardigen van zand en kleivormen zouden we dus reeds in staat zijn harde gereedschappen te ver vaardigen. Maar, bedenkt u dat wel, on danks onze kennis van de stelling van Pythagoras en van het dubbelboekhouden, zitten we nog steeds in de bronstijd, waar op wij als 20ste eeuwers zo geringschattend plegen neer te zien! Waarom gaan we niet direct het ijzer erts uitsmelten? Wel, bij ijzer ligt de smelt- temperatuur veel hoger dan bij brons en er is een groot verschil tussen de ontle- dingstemperatuur van het ijzererts en die van de bij deze ontleding vrij komende ijzerdruppeltjes. Zodat we bij het uitsmelten van ijzererts een sponsachtige massa van fijne ijzerbolletjes zouden krijgengemengd met ijzer slak. We d.w.z. u en ik, dus de niet deskundigen zijn n.l. nog niet in staat een zo hoge temperatuur in onze primitieve oven te bereiken dat de ijzerbolletjes kans krijgen tot een klomp samen fe smelten. Als we die vreemde, sponsachtige massa met een hamer gaan bewerken, springen de stukjes ijzerslak er uit en de bolletjes ijzer worden tot een vaste massa samengesmeed, het zgn. smeedijzer. Maar dat moeten we allemaal eerst ontdekken, gelijk de mensheid dit 5000 jaar geleden óók, moest ervaren. Stappen we na de ontdekking van het smeedijzer dan van de bronstijd over in het ijzeren tijdperk? Neen, we'gaan eerst staal maken. Want het zonderlinge is, dat de mens éérst staal heeft vervaardigd en dat het pas in de laatste tijd gelukt is ijzer te vervaardigen! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2