Gillette apparaat „Bloemendaalse hoek" in Oudenhoorn Kort en bondig Geschenk van zes noodwoningen Koningin opende groothandelsgebouw Amsterdamse Beurs <=jBrieven aan de redactie Mendès - France vraagt investituur rrr% - WOENSDAG 3 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD1- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Padvindersband heeft nieuwe band-hopman Eerste lustrum van KNAC- waarschuwingsdienst Haarlemmer gebruikte geleend paspoort Requiem van Verdi in Grote Kerk Rotterdammers hoorden weer de stoomfluit van de „Statendam" Chiel de Boer op tournée met „Morgen Première" Neem de proef op de som! Feestelijke bijeenkomst Partij van de Arbeid Raadsleden tegen de Haarlemse journalisten Poppenverkoping voor Nederlandse Rode Kruis Het incident bij Fakfak Waren infiltranten afgedreven patrouille? Indonesische beschuldiging aan Nederlands adres Een zoete brief voor de jubilaris lïs «b China niet in UNO Amerikaans congres neemt voorzorgen Scapino naar Oostenrijk Tankschip „Ena" vastgelopen Burgerlijke Stand In Oudenhoorn, dicht bij het dorpsplein, is een „Bloemendaalse hoek" verrezen. Het is de plaats waar de twee noodwoningen, door Bloemendaal geschonken, zijn opge bouwd. Twee woningen van ongeveer zevenduizend gulden, die nog met vier zullen worden aangevuld. In Bloemendaal beschikte men nog over achtentwintigduizend gulden en op een samenkomst van burgemeester, secretaris en beide wethouders van Oudenhoorn met het gemeentebestuur van Bloemendaal werd besloten hiervoor nog vier noodwoningen aan te schaffen. Vóór de watersnoodramp kenden de negenhonderd inwoners van Oudenhoorn tezamen ongeveer 250 gezinnen vor mend, die de beschikking hadden over om streeks 260 woningen nagenoeg geen huisvestingsprobleem. Het klinkt haast on gelooflijk te vernemen dat de niet meer dan tien aanvragen voor een woning of een gedeelte daarvan reeds hadden kunnen worden opgelost met de bouw van vier of vijf woningen. Nu is dat anders geworden. Ongeveer twaalf huizen werden door de enorme kracht, die het water door en rond de hui zen dreef, onherstelbaar verwoest. Een twintigtal werd zwaar beschadigd. De overige huizen van de getroffen gemeente hebben op een enkele na alle in het watei gestaan. De stand van het water varieerde van twintig centimeter bij de hoogst tot twee meter bij de laagst staande percelen. De twee noodwoningen, die ongeveer vier weken geleden door Bloemendaal in bruik leen zijn afgestaan, worden bewoond door de gezinnen Bezuyen en Van Stigt. Wij hebben het verwoeste huis van J. Bezuyen gezien. Door de stroom hebben de muren het niet kunnen houden en het dak is ver nield. Bezuyen, vader van twee jongens van zes en twee jaar, die chauffeur van beroep is, heeft ondanks de verwoesting van zijn huis in de vreselijke nacht van de eerste Februari de handen uit de mouwen gestoken en heeft met de vrachtauto van zijn werkgever nog veel goed en nuttig werk kunnen verrichten. De andere noodwoning wordt bewoond door de brievenbesteller T. P. van Stigt met zijn echtgenote en een dochtertje van twee jaar. Zijn woning heeft twee meter in het water gestaan en is nog niet be woonbaar. Misschien wordt het huis als onbewoonbaar bestempeld. In zijn noodwoning konden we kennis maken met het comfort in dit houten huis van negen bij bijna zes meter waarin zich een hal, keuken met granieten aanrecht, W.C., een ruime zitkamer en drie slaap kamertjes bevinden. Bij gebrek aan een schuur en bergruimte wordt een der slaap kamertjes zo mogelijk voor opbergruimte gebruikt. Geen gas en leidingwaternet De Bloemendaalse noodwoningen heb ben een aapsluiting op de electrische lei ding, maar een aansluiting op het gas- of waterleidingnet is er niet. Dit is er trou wens ook niet in de overige woningen in Oudenhoorn. Zij die niet electrisch koken en dat zijn er maar weinigen koken op butagas. Voorlopig zal dit wel zo blij ven. Anders is het met de aansluiting voor leidingwater. Over twee jaar hoopt men, zo vertelde ons burgemeester Wentholt, een distributienet voor de watervoorziening in de gemeente gereed te hebben. Nu is er slechts de hoofdwaterleiding uit Rotterdam, waarvan men op enkele plaatsen water kan opnemen.Vele boeren houden er een water tank op na, voorts wordt een groot gebruik gemaakt van regenwater. Vier Noorse woningen Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van vier Noorse woningen, een ge schenk van de regering van Noorwegen. De Dinsdagavond kwamen vele leidsters en leiders uit het district Haarlem van de ver eniging „De Nederlandse Padvinders" in de Wethouder Westerveldschool in de Overtonstraat bijeen om getuige te zijn van de installatie van de heer J. J. den Doelder tot bandhopman-instructeur van de „N.P.V.-districtsband Haarlem". De in stallatie werd verricht door oubaas D. Renzenbrink in tegenwoordigheid van de waarnemend districtscommissaris, hopman P. J. Middelhoven. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. de Droog, verheugde zich er in zijn welkomstwoord over, dat thans met de heropbouw van de band een goede voortgang wordt gemaakt. Vervolgens sloegen en bliezen de tien tallen bandleden onder leiding van vaan drig Piet van Amstel enige marsen, waar mede de installatieplechtigheid werd ge ëindigd. Het is vijf jaar geleden dat de «KNAC een begin maakte met haar schriftelijke verkeerspaedagoog, een instituut dat in de vijf jaren van zijn bestaan duizenden brie ven richtte tot bestuurders van motorrij tuigen, die op de weg een steekje lieten vallen. De meest voorkomende fouten ble ken in deze periodé het niet verlenen van voorrang, het snijden en het rijden zonder brandend achterlicht, ieder ongeveer 25 percent van het totaal. Veel voorkomende klachten zijn verder het blokkeren van auto's op parkeerplaatsen en het bescha digen van geparkeerde auto's bij het weg rijden. Opmerkelijk is ook het feit dat veel fouten blijken te zijn gemaakt door be stuurders van huurauto's. Deze „Zondags rijders" maken zich volgens de automo bielclub vooral schuldig aan overtredingen van de voorrangsbepalingen. Het is naar de KNAC vermeldt nog slechts sporadisch dat over militaire chauffeurs klachten worden geuit, terwijl dit vroeger veelvuldig het geval was. Op 26 Mei werd in Venlo door de douane de 26-jarige Haarlemse chauffeurmonteur J. K. aangehouden, die trachtte gebrande koffiebonen over de grens te smokkelen. Hij legitimeerde zich met een paspoort, dat op naam stond van W. S. en onlangs bleek dat hij dit paspoort in bruikleen ge kregen had. Hij had er bij een reisbureau een deviezenboekje op aangevraagd en gekregen. Schriftelijk vroeg hij een visum voor Duitsland aan en toen hij dit een maal in zijn bezit had ging hij een keer of tien naar Duitsland. J. K., die inmiddels is ingesloten, zal nu vervolgd worden wegens valsheid in ge schrifte. verdeling van de geschonken woningen (enige honderden tezamen) geschiedt eens deels door het rijk en anderzijds door het Nederlandse Rode Kruis. De woningen hebben een inhoud van 270 kubieke meter en zullen de gemeente aan wie zij ten ge schenke worden aangeboden, nog ongeveer vijfduizend gulden gaan kosten voor het leggen der funderingen, bouw en verdere bijkomende kosten. Maar daarmede kan dan in Oudenhoorn ook weer een aantal van de negenhonderd inwoners worden ge holpen, een aantal inwoners dat even veel is als de gemeente Oudenhoorn hectaren groot. Nu we het dan toch nog over woningen hebben, mogen we niet verzuimen te ver melden hoe de landbouwer L. Zeelenberg, één oer beide wethouders, getroffen werd. Zijn boerderij, verwoest in de oorlogsjaren 19401945, was nog maar net weer her bouwd, toen de watersnoodramp over Zuid holland kwam. Weer werd wethouder Zee lenberg verdreven, maar zijn zoon is thans bezig de boerderij bruikbaar en bewoon baar te maken. En dat zal niet alleen Zee lenberg Jr., maar alle Oudenhoornaars ge lukken, die zich thans met grote ijver en vasthoudendheid aan hun taak opbou wen wat verloren ging zetten. ooocoooooooooo» Wij brengen nog even in herinnering dat morgenavond, Donderdag 4 Juni, m de Grote Kerk het Requiem van Verdi loordt uitgevoerd door Haarlems Ge mengd Koor met medewerking van de H.O.V. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het door de watersnood ge troffen en thans door Haarlem geadop teerde Oude Tonge, zodat men door een bezoek aan deze uitvoering niet alleen een muzikale gebeurtenis van betekenis beleeft, doch tevens een hulpverlenings actie steunt, die door de nood geboden is. De namen van de solisten: Greet Koeman, Akke de Vries en Herman Schey, staan mede borg voor de hoge kwaliteit van de vertolking van dit melodische meesterwerk onder leiding van de dirigent Jan Booda. Met een druk op de bij een maquette aangebrachte knop stelde Koningin Juliana vanochtend de stoomfluit in werking van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit is op gesteld op het dak van het groothandelsge bouw te Rotterdam. Tevens gingen op het gebouw de Nederlandse en Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van vele landen, waarmee de groothandel in dit gebouw betrekkingen onderhoudt en hoopt aan te knopen. Dit betekende dat het groothandelsge bouw, het eerste Europese collectieve tehuis voor de groothandel, officieel was geopend. De Koningin was aan de grens van de gemeente nabij het viaduct te Overschie welkom geheten door de loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder J. van Tilburg, die de burgemeester wegens ziekte verving, en door mr. K. P. van der Mandele, kamer heer in buitengewone dienst. In het groothandelsgebouw werd de Koningin begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper en de heren A. H. Veg- ter, voorzitter van de raad van beheer, F. Pot Jr., plaatsvervangend voorzitter en mr. W. F. Lichtenauer, secretaris. Verder waren aanwezig de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, en de staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G N. J. Veldkamp, de pre sident-directeur en de directeur van de Herstelbank. Nadat de voorzitter van de raad van beheer een korte toespraak had gehouden, opende de Koningin officieel het groothande'.sgebouw, waarna een rondgang door het gebouw volgde. De uitzendingen, die het kleinkunst- ensemble van Chiel de Boer eens per week voor de Avro verzorgt, worden altijd daags tevoren bij deze cabaretier in zijn woning aan de Zandvoortselaan te Aerdenhout op genomen. Zondagavond kan men voor het laatst zijn programma „Gaat u even mee" door de radio horen. Daarmede komt dan, voorlopig althans, het einde aan deze reeks. Zaterdag heeft de laatste opname in Aerdenhout plaats. Binnenkort verschijnen Chiel de Boer en de zijnen weer op de planken. Het ge zelschap gaat op tournée met een program ma onder de titel: „Morgen Prémière". Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 96 96 l3/ifl A.K.U 162% 162% Unilever 189% 190 Philips Gloeil. 157 ex.div 157 Kon. Petroleum 306% 307 A'dam Rubber 94% 95 Holl. Amer. Lijn 130% 130 N. Scheepv. Unie 129% 129% H.V.A 98 98 Deli Mij 89 88% Amsterd. Bank 168 168 Ned. Handel Mij. 159% 160 Rotterd. Bank 166 165 Twentsche Bank 161% 161 Anaconda Copper 36% 37 Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 47'/,, 48 Shell Union 66% 66% Tidewater 21% 22 U. S. Steel.. 37% 38% ADVERTENTIE Koop een Gillette scbeerapparaöl no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 et.) Reeds na de eerste keer scheren zult IJ bemerken dat U zich dan inderdaad heter en sneller scheert en dat een Gillette scheerapparaat en Blauwe Gillette mesjes de ideale combinatie vormen! BLAUWE GILLETTE MESJES IN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR l Een „goeie morgenbegint met Gillette In Dreefzicht heeft de afdeling Haarlem van de Partij van de Arbeid gisteravond een feestelijke bijeenkomst gehouden, ter ere van de verkiezingszege. In deze vergadering kon, zoals de heer W. F. Happé, voorzitter van de federatie, bij de opening opmerkte, de ernst van de tijd, voorafgaande aan de verkiezin gen, terzijde geschoven worden. Het Harmonie-orkest ..Haarlem", onder leiding van de heer J. Gorter, speelde een aantal pittige marsen. De enige spreker was wethouder Geluk. Hij wijdde enkele woorden aan de drukte, die aan de verkiezingscampagne van de Par- tii van de Arbeid verbonden was geweest en legde de nadruk op de enorme activiteit van honderden partijleden gedurende enkele maanden. In het bijzonder bracht hij d.ank aan de heer J. J. Voogd voor de samenstel ling van het rapport „Gezicht op Haarlem", waarin vele wensen worden geuit en toege licht. Ook dankte hij allen die de samenstel ling van het rapnort hebben mogelijk ge maakt. De heer Geluk richtte zich ook tot de jongeren, die op deze bijeenkomst in vrij grote getale aanwezig waren. Voor een nieuwe zege bij de volgende ver kiezingen was volgens de wethouder meer nodig dan alleen activiteit van de ouderen. Ook de jongeren dienden te begrijpen dat een goed politiek inzicht voor hen onmisbaar is bij de keuze op kiesgerechtigde leeftijd. De heer Geluk sprak de hoop uit dat de belangstelling voor de partij bij de jongeren in de nabije toekomst het bestaan van de Nieuwe Koers opnieuw mogelijk zal maken. De heer E. F. Albrecht. fractieleider, nam hierna met een hartelijk woord afscheid van de raadsleden J. van Boekhoven en mejuf frouw mr. M. van Beek, en heette de nieuw gekozenen, de heren D. Verbaan, _mr. G. J. H. de Leeuw en mevrouw E. Smitz—Peper, hartelijk welkom. Hij hoopte dat zij zich met even veel resultaat van hun taak zouden kwijten als hun voorgangers. Medewerking verleenden de zang- en mu ziekgroep ..De Gong", onder leiding van de heer J. Gorter en mevrouw B. de Vries met declamatie. Een volksdansbal onder leiding van de heer H. van de Wateren besloot de feestelijke bijeenkomst. Zaterdag op het Haarlem-terrein Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar een voetbalelftal, bestaande uit leden van de Haarlemse gemeenteraad, de strijd aanbinden met een team samengesteld uit Haarlemse journalisten. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op Zaterdag zes Juni aanstaande op het Haarlem-terrein aan de Planetenlaan, waar het strijdrumoer om drie uur 's middags begint. De nu wel haast traditionele wedstrijd tussen de raadsleden en de journalisten heeft dit jaar een bijzonder karakter. Het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem namelijk stelde voor de jaarlijks te spelen voetbalwed strijd een beker beschikbaar, die Zaterdag aanstaande voor de eerste maal de inzet zal zün van d»1 krachtmeting De burg meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, verklaarde zich bovendien be reid op min of meer officiële wijze de af trap te verrichten. Ook de wedstrijdleiding bevindt zich dit jaar in bijzondere handen. Toon Hermans namelijk - geregeld bezoeker van voetbal wedstrijden - zal twee speelhelften lang de fluit bespelen op een wijze waar - zoals hij zelf zegt - niemand iets tegen kan heb ben. Zoals vele belangstellenden zich wel licht kunnen herinneren wordt het batig saldo steeds bestemd voor een liefdadig doel. Ditmaal zal de opbrengst worden be steed aan het herstel van de door de wa tersnood getroffen terreinen van de sport verenigingen in Oude Tonge. Tenminste, indien voldoende liefhebbers van voetbal en plezier Zaterdagmiddag present zullen zijn aan de Planetenlaan. Wikken en wegen Over de samenstelling van de beide elf tallen zijn de keuzecommissies in beide kampen het nog steeds niet eens. Er wordt nog immer gewikt en gewogen wie wel en wie niet in staat wordt geacht de wed strijd op een verantwoorde wijze tot een goed einde te brengen. De opstellingen zullen dan ook pas aan het einde van deze week - uiterlijk één dag voer de wedstrijd - bekend worden gemaakt. (Verkort weergegeven) Huisvrouw. Als Hollandse huisvrouw zijnde, stuit het woord „kleden-ranselaar" in een brief aan de redactie van J. H. W. (Vrijdag j.l.) mij tegen de borst. Immers, iedere g o e de huisvrouw geeft haar kle den en matten van tijd tot tijd een „klop- beurt". Iets, wat volgens mij noodzake lijk is. Heeft men een tuin ter beschikking? Prachtig, dan kan zulks rustig overdag ge beuren. Maar hoe moeten mensen op bovenhui zen (zonder balcon) dat klaarspelen? Wei nig huisvrouwen zullen er, denk ik, voor voelen, overdag op straat te staan kloppen, hoewel daarvoor, meen ik, óók een vast uur gegeven is. Weet J. H. W. een oplossing? Mevr. P. v. d. B.—B. De firma H. en J. Lamp uit de Barteljoris- straat heeft een aantal poppen en beesten beschikbaar gesteld voor de afdeling Haar lem van het Nederlandse Rode Kruis. Deze poppen zullen Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur op de Gedempte Oude Gracht bij de Jaeobijnestraat Amerikaans ver kocht worden. De opbrengst is geheel voor het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem. De poppen zijn te bezichtigen bij de firma Walco aan de Kruisweg. PARIJS (Reuter). Pierre Mendès- France, de vierde kabinetsinformateur in de huidige Franse kabinetscrisis, is van daag in de Nationale Vergadering versche nen om te trachten de investituur te ver krijgen. Hij gaf een overzicht van de huidige po litieke toestand en verklaarde, dat een van de taken van de Franse afgevaardigde op de komende Bermuda-conferentie van dé Westelijke „grote drie" zou zijn het in herinnering brengen van de „verpletteren de" lasten, die de oorlog in Indochina op het Franse volk legt. De afgevaardigde zou „een nauwkeurig plan voor oplossing van dit pijnlijke conflict" indienen. Mendès-France zei, dat het land een aanzienlijk deel van zijn militaire hulp bronnen aanwendt voor het Verre Oosten, hetgeen in mindering moet worden ge bracht van de inspanning voor de Euro pese defensie. Vele Fransen vragen zich af, zo zei hij, of men hiermede een goede keus maakte. Zij vrezen, dat op zekere dag de Duitse militaire macht opnieuw de Franse boven het hoofd zal groeien. Mendès-France verklaarde dat hij, in- cïi'en hij gekozen zou worden, speciale be voegdheden nodig zou hebben om snel een aantal maatregelen te treffen met het oog op een radicale zuivering van de financiële toestand. Als de zaken zouden blijven verlopen als op het ogenblik, zou Frankrijk volgend jaar voor een begrotingstekort van 1.000 milliard franc komen te staan. De reserves aan buitenlandse valuta raakten snel uit geput en het restant van de goudreserve werd bedreigd, zo zei hij. Men meent, dat de stemming in de Na tionale Vergadering ten opzichte van Men dès-France verdeeld is. De informateur kan rekenen op de steun van zijn eigen ra dicale partij en op die van de meeste volks republikeinen, doch de communisten, de meeste gematigd-conservatieven en voor malige Gaullisten zullen mogelijk tegen hem stemmen. De socialisten schijnen hun standpunt nog niet te hebben bepaald. Luid applaus begroette de passage in zijn redevoering, waarin hij zei dat een einde moest worden gemaakt aan de Fran se economische afhankelijkheid van de Verenigde Staten. Ook zijn verklaring dat Engeland en Frankrijk zo nauw mogelijk moesten samenwerken, werd met instem ming door de vergadering ontvangen. DJAKARTA (Aneta). Majoor Saleh Lahade heeft Dinsdag namens het stafcom mando van het zevende territorium (Oost- Indonesië) verklaard, dat hij de Neder landse beschuldiging inzake infiltratie van Indonesiërs in West-Irian officieel kon tegenspreken. Hij deelde mee, dat het com mando op de Molukken gegevens omtrent het gebeurde heeft verzameld. Volgens deze gegevens was op 3 Mei een prauw met elf leden van de T.N.I., beho rende tot het 25ste regiment, onder leiding van sergeant Kalalo van het ten Zuiden van Ceram gelegen eiland Geser vertrok ken voor een patrouille naar de eilanden ten Zuidoosten van Geser. Op 7 Mei werd de prauw, die toen op weg was naar Wa- tubela ten Oosten van Geser door een Zuid-equatoriale stroom meegevoerd, waar door het vaartuig uit de koers geraakte. Op elf Mei, aldus majoor Saleh, spoelde de prauw aan op de kust van Nieuw- Guinea, op ongeveer 20 kilometer ten Wes ten van Fakfak. De uit drie man bestaan de bemanning en de elf T.N.I.-leden waren inmiddels uitgeput van vermoeienis en honger en hadden op dat ogenblik dringend hulp nodig. Een eenheid van het Neder landse leger, die in het genoemde gebied was gestationneerd, gaf deze hulp echter niet, doch viel daarentegen de Indonesiërs aan, die deze aanval beantwoordden, al dus de lezing van majoor Saleh. Naar zijn mening waren er waarschijnlijk doden ge vallen onder de T.N.I.-groep, terwijl ver moedelijk ook enkele Indonesiërs waren gevangen genomen en andere misschien in de bossen gevlucht. „Dit is de ware toedracht van de zaak", zo zeide majoor Saleh, die hieraan toevoeg de, dat via de centrale regering bij de Ne derlandse regering scherp zal worden ge protesteerd tegen de aanval op de T.N.I.- groep. Voorts zal geëist worden, dat zowel de overlevenden als de doden zullen wor den uitgeleverd en hun wapens en de prauw zullen worden teruggegeven. Ma joor Pietersz zal dezer dagen naar Djakar ta gaan om rapport uit te brengen aan de centrale regering. Majoor Saleh verklaarde voorts, dat in April van dit jaar 46 Indonesiërs, afkom stig van het eiland Gede dat deel uitmaakt van het Indonesische grondgebied, die naar het tot Nederlands gebied behorende eiland Gao gingen om hun tuinen te bewerken, door de Nederlanders gevangen werden ge nomen. Drie hunner werden ter plaatse doodgeschoten, terwijl drie werden vrijge laten en de overige veertig naar Hollandia werden overgebracht op beschuldiging van infiltratie in Westelijk Nieuw-Guinea, al dus de verklaring van majoor Saleh. Gedurende Mei is bij de Rijkspost spaarbank f33,4 millioen ingelegd en f33,2 millioen opgenomen. Hier is dus een spaar overschot van f 200.000 behaald tegen een ontsparing van f3,3 millioen in April. De heer J. v. d. Klin kenberg, 40 jaar be steller van de P.T.T. in Aerdenhout, ont ving bij zijn jubileum een prettige brief, die nu eens niet door de P.T.T. werd bezorgd: Een taart in de vorm van een brief met postzegel en stempel compleet. Het was een attentie van Aerden- houtse inwoners. BINNENLAND Er bestaat voor toeristen, die Italië bezoeken, de mogelijkheid een niet onbe langrijke reductie te verkrijgen op de prijs van benzine. Coupons hiervoor zijn aan de grens te koop terwijl deze ook in tal van. plaatsen in het binnenland verkrijgbaar zijn. Om deze coupons te kunnen verkrijgen is het noodzakelijk, dat het carnet, waarop de auto in Italië wordt ingevoerd, niet op naam staat van een firma of andere instelling, maar dat dit is uitgeschreven op een per soonsnaam. Op de Meerssenervveg bij Meerssen (L.) is in de grote bocht bij Mariënwaard een personenauto, komende uit de richting Sittard en bestuurd door de heer H. H. uit Amersfoort, directeur van een groot inter nationaal expeditiebedrijf, door de gladheid van de weg geslipt en in botsing gekomen met een uit de richting Maastricht komen de volkswagen, bestuurd door de heer A. W. G., vertegenwoordiger te Maastricht. Bei den werden ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht worden ongenomen. Vooral de toestand van de heer G. bleek zorgwerkkend. De auto's werden zwaar beschadigd. Het Utrechtse raadslid mr. W. H. J. Derks heeft B. en W. verzocht te onderzoe ken zo mogelijk in samenwerking met de besturen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de Kamer van Koophandel of het wenselijk is ook de gemeente Utrecht in te schakelen als landingsplaats voor een verbinding per helicoptère van België uit, zowel voor personen- als voor vrachtver voer. De gemeenteraad van Den Ilaag heeft benoemd tot eerste geneesheer (specialist- functionoloog) bij de Haagse gemeente ziekenhuizen dr. H. Labadie, die tot nu toe als functionoloog in het Nederlands Sana torium te Davos werkzaam was. De Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. heeft opdracht gekregen van de Anglo Saxon Petroleum Company voor het bouwen van een 360 pk. motor sleepboot, die gebruikt zal worden in de Perzische Golf. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebro ken in een kleine woning aan de Wasse- naarsestraat in Den Haag doordat een rekje met wasgoed tegen een brandende kachel viel. De woning is nagenoeg geheel uitge brand. De naastgelegen woning kreeg ook enige schade. De totale schade wordt ge schat od f4000. De bekende Nederlandse Alninist en Karakorum-reiziger dr. Ph. C. Visser zal Woensdagavond 3 Juni van kwart voor elf tot elf uur voor de V.A.R.A.-microfoon een. causerie houden naar aanleiding van de be klimming van de Mount Everest. De advocaat-generaal hij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping der cassatieberoepen van Meine Pot en A. Colson. die wegens de overval op de mili taire attaché van Indonesië door het ge rechtshof te 'sGravenhage zijn veroordeeld respectievelijk tot 4 en 3 jaren gevangenis straf. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal Donderdag geen spreekuur houden. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht de heer P. H. Kooymans te Heemstede. Ook over de maand Mei vertoonden de spaarcijfers bij de Nutsspaarbank een zeer gunstig verloop. De inleggingen bedroegen f 1.134.621 en de terugbetalingen f861.129, zodat een bedrag van f273.492 meer werd ingelegd dan terugbetaald, tegenover een saldo van f76.262 in Mei 1952. In totaal wer den 338 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg in de eerste vijf maanden van dit jaar met een bedrag van f 1.324.523,28 tot f26.253.647,49. Het aantal inleggers bedroeg per ultimo Mei 66.417. Washington (Reuter). De Amerikaanse republikeinse Congresleiders hebben zich Dinsdag eens verklaard met de nadrukke lijke wens van president Eisenhower om het voorstel tot het inhouden van de Ame rikaanse geldelijke bijdragen aan de UNO, indien communistisch China tot die orga nisatie zou worden toegelaten, te laten vervallen. Dit werd bekend gemaakt door senator Styles Bridges, nadat de republikeinse lei ders op verzoek van Eisenhower in het Witte Huis waren bijeengeweest. Bridges deelde voorts mede, dat de pre sident zijn instemming had betuigd met een ander voorstel, volgens hetwelk zowel de Senaat, als het Huis van Afgevaardig den, openlijk zouden verklaren, dat zij op het ogenbiik onder elke omstandigheid tegen het toelaten van de Chinese commu nisten in de UNO zijn. De algemene ge voelens van de vergadering, waarmede president Eisenhower instemde, waren volgens de senator, dat de Verenigde .Sta ten zich niet alleen zouden verzetten tegen het toelaten van communistisch China, maar dat zij zelfs de leiding op zich zouden nemen om de Chinese communisten uit de wereld-organisatie te houden. Bridges zei dat de republikeinen bijeen waren geroepen, omdat er aanwijzingen zijn dat sommige landen wel eens zouden kunnen aandringen op de toelating van communistisch China, in verband met een wapenstilstand in Korea. Donderdag 11 Juni vertrekt de balletgroep Scapino onder leiding van Hans Snoek naar Oostenrijk, waar tussen 14 en 30 Juni in der tien steden, waaronder Wenen, in totaal ruim twintig voorstellingen worden gegeven. Voor de Oostenrijkse schooljeugd worden onder meer opgevoerd de balletten „Er was eensen „De tijgerprinses". Het tankschip „Ena" van de petroleum- maatschappij La Corona heeft bij het ver laten van de haven van San Jüan (Porto- rico) de bodem geraakt èn is vastgelopen. Het schip liep enige bodemschade op. De sleepboot Tyne van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst is van Curacao op weg gegaan naar Portorico en heeft inmiddels de „Ena" bereikt om assistentie te verlenen. HAARLEM, 2 Juni 1953 ONDERTROUWD: 2 Juni, J. A. Kauffman en E. W. Spoor; F. van Zalen en G. W. Bout. GEHUWD: 2 Juni, H. Serné én J. M. P. Peters; A. Kooij en J. M. Lavooi; W. J. V. Aangenendt en R. Marechal. BEVALLEN van een zoon: 2 Juni, J. Th. NielenSchoen; G. E. RuissenWinnubst. OVERLEDEN: 31 Mei, J. van der Bijl, 69 j., K*amperlaan; H. J. H. Hermansvan der 'anden, 55 j., Kamperlaan; L. J. Zwaneveld, 66 j„ Leidsevaart; P. J. van der Giessen, 85 j., A. L. Dyserinckstraat; 1 Juni, H. M. Slikkerveerde Munnik, 69 j., Voorhelm straat; F. C. Bolle, 55 j.f Kenaupark.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3