Eiland Sark wordt nog steeds beheerst door feodaal instituut Het meisje uit Bois Colombes Alleen „La Dame de Sercq" mag er duiven en teven houden Massale turndemonstraties op de terreinen van HFC en EDO SPORT Clowntje Rick EEN STUKJE MIDDELEEUWEN Avondcourses in Hilversum Heringa Wuthrich 4 FEUILLETON Wielrennen Fausto Coppi winnaar Ronde van Italië Culturele Sportbond Competitie van zomeravond voetballers begonnen Zomer-schaaktournooi Haarlem en Het Oosten BLIKSEMAFLEIDERS OP 9 EN 12 JUNI AANSTAANDE WEEK Biljarten Om de Nobelsbeker Jaar met aftrek wegens diefstal bij watersnood Nederlandse Export Centrale in nieuw kantoor Er is beslist geen deel van West-Europa waar nog zulke vreemde, oude rechtsgebruiken heersen als op het kleine paradijselijke Kanaal-eiland Sark, misschien het enige gebied waar nog werkelijk feodale rechten be staan. Zij berusten thans in handen van de „Dame of Sark" of zo ge wilt „La Dame de Sercq". Zij is de enige op het eiland die het recht heeft een teef te houden, dat heet het „Droit de Chienne", en zij heeft ook het „Droit Colombier", het alleenrecht om duiven te houden. Ziedaar haar bekendste privileges. Maar er zijn er meer. La Dame de Sercq, die Sibyl Mary Ha thaway heet en met een Amerikaan is ge trouwd. die zich wonderwel thuis voelt op dit eiland waar auto's verboden zijn, is zo vriendelijk geweest mij op „la Seigneurie", het drie eeuwen oude huis, waar de Seig neurs van Sark wonen, te ontvangen. Ik ben er niet zonder schroom heengegaan, want als twintigste eeuwer betwijfelt men of men tegen Middeleeuwse situaties op gewassen is. En de witte pauwstaarten, de enige duiven van het eiland, die zich op de grijze, verweerde kantelen van het huis in de zon koesterden, mochten mij nog zo'n goed voorbeeld geven door elegant heen en weer te trippelen en hoofs te buigen, mijn zekerheid vergrotén deden zij niet. Ook al omdat mijn colbert niet erg best paste bij de ommuurde kasteeltuin waar metershoge azalea's en camelia's om fleuriger costuums vroegen. Het penibelste moment was echter de ontmoeting aan de deur met de enige teef van het eiland. Zij was een hautaine, witte poedel, die onbewogen kwam aantrippelen om mij opzettelijk te negeren. En toen pas begreep ik precies de ongelukkige gezichten van al die reuen op het eiland, die triestig- snuffelend hun eenzaam vrijgezellen-pad door het leven vervolgden. Gelukkig werd mijn onwennigheid op slag weggenomen door La Dame zelf, een bekoorlijke, grijze vrouw, die de halve we reld en ook Nederland bleek te kennen en onmiddellijk bereid was mij tekst en uit leg te verschaffen van haar feodale privi- lèges en hun historische of practische ach tergrond. Want die is er wel degelijk. Haar „droit de chienne" berust namelijk op de noodzaak om het hondental kort te houden, aangezien deze dieren er eertijds vermaak in schepten de schapen van de klippen te jagen. En duiven hebben nu eenmaal de onhebbelijke gewoonte om zich aan te vel de staande gewassen te vergrijpen. Oud statuut Voor de andere rechtsgebruiken, die dit vrijwel onafhankelijke eiland in het Britse Imperium in een uitzonderingspositie bren gen, moet men evenwel vier eeöwen terug gaan om hun oorsprong te zoeken. In 1570 verleende namelijk de toenmalige Konin gin Elizabeth van Engeland aan Heiier de Carteret de „Grant of Serck" de heerlijk heidsrechten naar oud-Normandisch mo del. En dat feodaal statuut beheerst er ook heden ten dage nog vrijwel het ganse bur gerlijk recht. De Carteret moest in ruil daarvoor slechts aan één conditie voldoen. Hij dien de er voor te zorgen dat veertig mannen met hun gezinnen het toen tijdelijk onbe woonde eiland zouden bevolken om te voorkomen dat het weer een basis voor zeerovers zou worden. Onder die veertig mannen, de „Tenants" werd het eiland verdeeld en hun afstammelingen bezitten nog steeds goeddeels dezelfde stukken grond. Zij heten nog steeds Tenants, moe ten met Sieur worden aangesproken en vormen voorts het parlement, „les Chef Plaids de Sercq" tezamen met de Seigneur, de Sénéschal (de rechter) en de Greffier (griffier). De Seigneur had het recht tot veto in dit parlement maar dit is door de huidige Dame zelf gewijzigd in een „recht tot terugzending tot nadere over denking", zodat de Chef Plaids het laatste woord hebben. De afstammelingen van de Tenants, die het land dus cadeau kregen, moeten daar voor overigens wel allerlei merkwaardige belastingen betalen. Hun graanoogst wordt belast met 10%, „les dimes", hun schoorstenen met de „poulage", een belasting die in levende kippen moet worden betaald en ook cider, lammeren en wol zijn belastbaar. Voorts bestond er tot voor kort „la corvée" een verplichting voor de mannen om twee da gen per jaar aan de wegen te werken. Deze is thans echter door een wegenbelas ting vervangen. De belangrijkste Normandische juridi sche restanten betreffen de verkoop van onroerend goed. Door een ingewikkeld stelsel van bepalingen, die voornamelijk ten doel hebben splitsing van grondbezit te voorkomen, vrouwen tegen hun echtgeno ten te beschermen en bovendien een zeer ver doorgevoerd systeem van verhaalbaar (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 35) Het schijnt, dat Dorsel vroeger ook in Laos is geweest. Hebt u hem daar toe vallig niet gekend? Of over hem horen spreken? Op mijn woord neen. Ik herinner het me niet. Maar weet u, dat is zo lang ge leden. Dertig jaar misschienSinds dien ben ikzelf daar nooit meer terugge keerd. U was in Boneng, geloof ik? Jadat wil zeggen, niet precies in de omgeving. Juist. Maar ik wil u niet langer ver velen, mijnheerGilles stond op. U verveelt me niet, commissaris, al leen Hij wees op de papieren, de telegram men op zijn bureau. Natuurlijk, mijnheer. heid van schulden kennen, is het kopen van huis of grond voor niet-Sarkianen een zeer riskante affaire, zulks ter waarschu wing voor hen die zich in deze Hof van Eden zouden willen vestigen. Trouwens ook zo'n koop is aan oude belasting onder hevig, „la triésième". Men moet een der tiende deel aan de Seigneurie betalen. Aan de andere kant moet echter de Seigneur wanneer hij zijn heerlijkheidsrechten over Sark wil overdoen en dat is al enige malen gebeurd ook de triésième aan de Koning van Engeland, of liever gezegd de Hertog van Normandië voldoen. Tevreden eiland Mocht men uit dit alles de conclusie trekken dat deze feodale rechten een uit- buting van vierhonderdvijftig inwoners ten gevolge zouden hebben, dan vergist men zich. Want de haast formele belastingen zijn onvoldoende om de status van de Seig neurie te handhaven. Er moet geld bij. En aan de andere kant betalen de inwoners van Sark véél minder belasting dan de an dere Britten. Overigens is daaruit niet al leen de verknochtheid van de Sercquiais aan hun Seigneurs te verklaren, die nooit om geldelijk gewin hun Heerschap hebben gehandhaafd. Veeleer is het de wens van deze eilan ders om de wijzers van de klok tegen te houden, om hun verrukkelijke eiland on bedorven te bewaren en om er de haast Middeleeuwse geest van tevredenheid te behouden die het rustige leven op dit zon nig stukje grond voltooit. En vergis u niet, het gaat hen niet om het handhaven van curiositeiten, maar om een diep onderbe wust gevoel van deze sobere, eenvou dige eilanders, dat het zo beter is. En daar staat ge, als ge u ook een twintigste eeuwse democraat waant, toch wel even van te kijken, wanneer ge merkt, dat zij nog gelijk hebben ook. W. L. B. Sark mug dan een aards stukje paradijs zijn, ook daar kan gezondigd roerden. En voor die zondaars is dit ongemeen genoeglijke gevangenisje bestemd, dat twee per sonen kan bevatten. Er zit maar heel zelden iemand in op dit eiland waar de tijd heeft stilgestaan, waar men geen motorvoertuigen kent en waar slechts een moderne uitvinding is toegelaten: de telefoon. Want de zeer practische Serquiais bezitten met hun ruim honderd telefoons op 450 inwoners het grootste aantal toestellen per hoofd in gans Groot-Brittannië. Voor de derde maal in dit seizoen zullen Donderdagavond de lichten opflitsen in het Hilversumse Sportpark, waar het uit 5 dra verijen bestaande avondprogx-amma, waarin een serie-draverij, wordt geopend met een course voor de Q- en P-paarden, die Que- relle Spencer, indien zij eindelijk weer eens van de partij zal zijn, moeilijk kan ontgaan. Haar zwaarste tegenstander is ongetwijfeld Geersen met Quartus Spencer, terwijl ook Queen Daria niet te onderschatten is. Afgaande op de tot dusverre getoonde kilometertijden heeft stal-Geersen in de sei'ie-draverij, waarvoor zich 19 deelnemers hebben aangemeld, de beste papieren in han den met Quirinus en Query Hanover. Naast deze paarden moeten noch Orkaan O, noch Prof Heny uit het oog worden verloren, Prince Maire is tot verrassende dingen in staat. De strijd om de overwinning bij de van meet vertrekkende driejarigen zien wij uit sluitend gestreden tussen Roelina en Ramona S, waarbij laatstgenoemde het meeste ver trouwen mag worden geschonken. Ook in de viei-de draverij staan Geersen's kansen met Querida Donum niet ongunstig, alhoewel Queeny Dillon en stal Van Leeu wen met Odysseus K en Quickline taaie weerstand zullen bieden. Het slotnummer belooft een enerverend gevecht te geven tussen Narciso van Zora enerzijds en de vertegenwoordigers van het Valkeveense enti-ainement, Mac Kinley en Orient Express G, anderzijds. Hoewel Nar ciso sterk vooruitgaande is lijkt het waar schijnlijk, dat hij ondanks een voorgift van 40 meter tegenover Geersen met Mac Kinley het onderspit zal moeten delven. ADVERTENTIE Dinsdag is de twintigste en laatste étappe van de Giro gereden, van Bormio naar Mi laan, een afstand van 200 kilometer. Alle 77 overgebleven renners ai-riveerden gezamen lijk op de Vigoreili-baan, waar Magni de eindspurt won vóór Maggini en Baronti. Tijd 6 uur 35 min. 21 sec. Het eindklassement van de ronde luidt: 1. Fausto Coppi (It.) 118.37.26; 2. Koblet (Zwits.) 118.38.55; 3. Fornara (It.) 118.44.21; 4. Bartali (It.) 118.51.34: 5. Conterno (It.) 118.58.17; 6. Ockers (België) 119.01.40; 7. Roma (It.). 119.02.01; 8. De Santi (It.) 119.02.32; 9. Magni (It.) 119.03.05; 10. Vincenzo Rossello (It.) 119.03.47; 11. Giudici (It.) 119.06.28; 12. Defilippis (It.) 119.06.52; 13. Wim van Est (Ned.) 119.07.23; 29. Baxmardo Ruiz (Sp.) 119.31.43; 30. Geminiani (Fr.) 119.31.54; 43. Van Steenbergen (B.) 120.01.14; 50. Roks (Ned.) 120.16.08; 70. Suykerbuyck (Ned.) 121.39.28; 72. Van Breenen (Ned.) 121.42.50. Het eindklassement der ploegen luidt: 1. Ganna (Magni-ploeg) 357.13.20; 2. Bottec- chia (Gornara-ploeg) 357.20.41; 3. Bianchi (Copni-ploeg) 357.24.11; 14. Nedexdand 361.02.59. De Italiaan Guido de Santi ontving een speciale premie van 230.000 lire daar hij als strijdlustigste renner van de Giro werd aangewezen. Op de dezer dagen gehouden vergadering is een nieuw bestuur samengesteld voor de Federatie Haarlem van de Nedexdandse Cul turele Sportbond. Voorzitter werd de heer B. Schraa en secretaris de heer C. A. Steen ken Jr., Djambistraat 6. Haarlem. Mevr. An Koome werd penningmeesteresse. De verdere leden van het bestuur ziin: M. van der Vecht, H. Roede, B. Woning. Toegevoegd zullen nog worden .vertegen woordigers uit de Sportbondsjeugd en Jonge Sportbondersgroepen. Evenals vorige jaren organiseert de Com missie Zomeravondvoetbal van de KNVB afdeling Haarlem een Zomeravondcompeti tie voor Bedrijfselftallen. Dit jaar nemen veertien elftallen deel. De indeling is als volgt: Afdeling A: Nederland I, Vermaat I, HSM I, SVOW, Holland Nautic, 't Westen, MHSV. Afdeling B: Nedexdand II, Vermaat II, HSM II, HAC, Heeremans, Haak, RBK. De eerste wedstrijden werden onlangs gespeeld. In afdeling A won SVOW met 41 van Nederland I. Holland Nautic won met 4—0 van 't Westen. En de kampioensploeg van het vorige jaar, Marine Hospitaal, speelde gelijk 00 tegen Vermaat I. In afd. B won Haak na een spannende wedstrijd met 21 van Vermaat II. HAC won met 53 van Nedexdand II, na met 5—1 te hebben voorgestaan. Heei-emans ver sloeg HSM II met liefst 12—0. De Haarlem-schaker J. Wijker schijnt het best op dx-eef te zijn in tournooien met een sterke bezetting. Na zijn succes in de tien kamp vorig jaar in het Zomerschaaktournooi van „Haaxdem" doet hij het nu ook weer uit stekend in de kamp van 14 spelers, die ge organiseerd werd door de schaakclubs „Haarlem" en „Het Oosten". Hij is thans ge stald met winstpunten op F. Abspoel (Het Oosten) en C. Hoving (Het Oosten) terwijl hij remise speelde tegen J. H. Bauer (Haar lem). Zijn winst tegen Hovingh was eigen lijk voor een groot deel te danken aan een typisch geval van schaakblindheid. Immers, na het middenspel stond Hovingh er veel beter voor. Bij de overgang naar het eind spel maakte de laatste echter een misreke ning, bij de ontdekking waarvan hij zo be duusd was dat hij de partij opgaf. Een korte analyse leerde echter, dat de partij geens zins vei'loren stond, alleen de winstkansen waren verdwenen. Gelijke tred met Wijker houdt diens club genoot E. J. de Ree, die eveneens 2V3 pnt. uit 3 scoox-de: winst op J. H. Bauer (Haar lem) en S. Herfst (Rolland), remise tegen A. Herfst (Het Oosten). Ook gaat de belang stelling uit naar de prestaties van de debu tanten in dit gezelschap, de 3 finalisten uit het tournooi om het schaakkampioenschap van Haarlem. H. Klein (HPW), de schaak kampioen le klasse, doet het van hen tot dusver het beste: hij scoorde VA pnt. uit 2 wedstrijden. P. Fris (Haaidem) maakte 1 partij remise en moet nog 2 afgebroken par tijen uitspelen. C. Hoogland (Het Oosten) behaalde op vex-diensteliike wijze een half punt tegen A. Herfst, doch verloor de 2 daaropvolgende partijen. De uitslagen van de gespeelde pax-tijen na de le x-onde luiden: F. Abspoel (Het Oosten) J. Wijker (Haarlem) 01: C. Hovingh (Het Oosten)J. Wijker (Haarlem) 01; J. H. Bauer (Haarlem)F. Abspoel (eHt Oosten) afg.; A. Herfst (Het Oosten)E. J. de Ree (Haarlem) Vixk\ S. Herfst (Rolland) C. Hoogland (Het Oosten) 10; W. Geuze- broekP. Fris (Haarlem) afg.; J. v. Pelt (Het Oosten)G. Weert (Kennemerland) 01; C. Hovingh (Het Oosten)J. Blokker (Haarlem) 10; S. Herfst (Rolland)E. J. de Ree (Haarlem) 01: J. v. Pelt (Het Oosten)P. Fris (Haarlem) afg.; J. H. Bauer (Haarlem)J. Wijker (Haarlem) V>G. Weert (Kennemerland)W. Geuzebroek afg C. Hoogland (Het Oosten)H. Klein (HWP) 01; A. Herfst (Het Oosten)F'. Abspoel afg.; A. Herfst (Het Oosten)C. Hoogland (Het Oosten) ViVs. ADVERTENTIE Haarlem Ileet stemt tot voldoening, dat de vorig jaar tot stand gekomen samenwerking tussen de tien Haarlemse gymnastiekverenigingen van alle gezindten by de gemeenschappelijke de monstraties ter bevordering van het jongens- en herenturnen op grond van de zo gunstig uitgevallen resultaten tot het eenstemmige besluit heeft geleid om ter gelegenheid van de tiende Haarlemse Sportweek tot een nog bredere basis van samenwerking te komen door nu alle jongens en meisjes, dames en heren van 6 tot 60 jaar daarin te betrekken. Hierdoor moesten de gebruikelijke plein demonstraties vervallen, wat evenwel op het aantal deelnemende gymnasten tijdens een sportweek geen nadelige invloed behoeft te hebben, want aan de demonstraties op elk der beide avonden zal thans door ongeveer 1500 leden worden deelgenomen. Het pro gramma, dat door de uitvoerende commis sie, bestaande uit de heren K. Boersma, P. Rol en C. Smal is op gesteld, beoogt een beeld te geven van de talrijke facetten van de vcrenigingsgymnas- tiek, al kon natuurlijk niet alles worden op genomen. Een achttal nummers is gewijd aan het massale turnen, welke nummers dan ook door de leden van alle verenigingen ge zamenlijk gegeven ..uilen worden, terwijl daarnaast een keuz- is gemaakt uit de beste nummers van iedere vereniging afzonder lijk, zodat het geheel een rijke schakering oxeat. Dinsdag 9 Juni is de demonstratie op het terrein van HFC en Vrijdag 12 Juni op het terrein van EDO, aanvang kwart over zeven. Deelnemende verenigingen zijn: Bato, Con cordia, CIOS, Kracht en Vriendschap, Leoni- das, Nederlandse Culturele Sportbond, Turn- lust, Vii'tus en VOLO. Algehele leiding: K. Boersma, P. Rol en C. Smal. Het programma luidt: 1. Opmars en ope ning. 2. A's ik 's avonds slapen ga, m. 6—9 jaar. 3. Grondgymnastiek, j. 13—15 jaar. 4. Knotsoefening, d. 3060 jaar. 5. Oefeningen met klimpalen, j. 69 jaar. 6. Bewegingsspel, m. 1012 jaar. 7. Brugoefeningen, j. 1012 jaar. 8. Klassikaal bokspringen, meisjes 1013 jaar. 9. Verenigingsnummers op mu ziek, a. Conocrdia, trainingsoefeningen; b. Kracht en Vriendschap, variaties op tango; c. Leonidas, knotsoefeningen 10. Verenigings nummers toestelturnnn: a. GlOS, ringzwaaien meisjes; b. Concordia, bankoefeningen jon gens; c- Bato, evenwichtsbalk dames; d. Vir- HAARLEM Gisteravond zette Hof van Holland de biljartwedstrijden om de Nobelsbeker tegen Scheywijk uit Beverwijk vooxd. De uitslag werd 1212. De resultaten waren: Sakkens 160 160 20 33 8.— Scholten 185 107 20 35 5.35 Van 't Hof...250 250 27 33 9.25 Phillippo 250 181 27 25 6.70 Dekker 225 225 27 44 8.33 Luiten 225 143 27 35 5.29 Pleging 70 70 26 9 2.69 Nouwland 70 43 26 9 1.65 van 't Hof 250 250 31 27 8.06 Hoek Sr250 215 31 26 6.93 Tofolie 110 110 28 17 3.92 Hoek Jr100 98 28 20 3.50 Voor de kmdcren Nog enkele dagen moest Bunkie blijven liggen. Toen was zijn knie beter en de dokter zei, dat hij weer op mocht; hij kon wel weer naar school ook. Toen stapten de drie op een morgen weer tevreden met elkaar naar de school. Dat was toch veel prettiger dan te weten, dat Bunkie niet mee kon! Ook meester was tevreden. Hij had het huiswerk nagekeken, dat Bunkie had mee gebracht. „Je hebt goed je best gedaan, Bunkie. Het is allemaal goed en je bent niets achter gekomen. Flink zo!" Bunkie lachte trots. En hij ivas blij, dat hij al die dagen zijn lessen had geleerd. Hij kon nu weer van de winter genieten ook, nu hij niet langer thuis hoefde te zitten. Want het was nog volop winter en het ijs en de sneeuw waren blijven liggen. Er was nog geen sprake van dooien, dus de jongens konden nog steeds hun hart ophalen! „Zo moest het maar blijven tot de zomer!", vond Bunkie. „Jawel", lachte oom Tripje. „Dat zou je wel willen.... IJs en sneeuw en dan op eens.... floepwarm zomerweer en gaan zwemmen zeker!" Maar zo gaat het nou eenmaal nooit. Na de winter komt er eerst nog een dooitijd, met regen en modder, en dan pas gaat het weer goed worden. Maar zover was het nu nog niet tus, paardspringen dames e. Gezamenlijk, tremplinhoogbrug heren; f. Bato, langemat heren. 11. Sluiting en afmars. De Sportlentoonstelling Vrijdagavond 5 Juni om 8 uur zal de bur gemeester van Haarlem de Sporltentoon- stelling in het gebouw van de HKB aan de T 'mpeliersstraat officieel openen. Voetbal: Haarlem—Kennemer Op Maandagavond 8 Juni wordt op het Haarlem-terrein een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een Haarlems B-elftal en een Kennemer elftal. De opstelling van Haar- lexn is Doel: Klop (DCO); a.: De Wildt (TYBB) en Tiggeloven (Ripperda); m.: Hendriks (DIO), Smit (TYBB) en v. d. Werff (Zandvooi-t m.); v.: v. d. Za)m (DSS), v. d. Meer (Hillegom), Duivenvoorde (HBC), Dekker (ETO) en Wij nen (Terrasvogels). Honkbal: HaarlemRotterdam Het Haarlems Honkbal negental voor de wedstrijd tegen Rotterdam op Donderdag 11 Juni is als volgt samengesteld: Werper: Jongeling, RCH; achtervanger: Tromp, EHS; le honk: Heemskerk, Schoten; 2e honk: Houtkamp, RCH; 3e honk: Keule- mans. Schoten: korte stop: Hartgers. TYBB; linksvelder: Klooster, Schoten; midvelder: Mnlleman, Kennemerland; rechtsvelder: Mul, EDO. Reserves Van Elteren, RCH en Broekhuizen, Kennemerland. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar met aftrek ge- eist tegen de bouwvakarbeider L. J. A. van D. wegens vei'duistering van goederen van het Rode Kruis. Na de overstroming van 1 Februari was Van D. naar Zeeland ge gaan, waar hij op een noodvliegveld bij Zierikzee tex-echt kwam. Hij kreeg daar onder zich een partij goederen van het Rode Kruis: dekens, ondex-goed, medica menten. Toen hij uit Zeeland wegging, leverde hij deze goederen niet in, doch nam ze mee. Verdachte werd later in Dor drecht gearresteerd. De zaak was reeds op 10 Maart voor ge weest, maar werd toen aangehouden om een psychiatrisch rapport over Van D. te laten uitbrengen. In dit inmiddels uitge brachte rapport werd geconstateerd, dat verdachte verminderd toerekeningsvat baar was. De verdediger mr. H. A. C. Brander horst zei dat bij zijn cliënt geen boos opzet aanwezig was geweest. Van D. is geen misdadiger en geen kwaad mens, maar een zwakke figuur. Hij vroeg een lichtere straf en wel zo, dat verdachte thans nog maar twee maanden in de bijzondere straf gevangenis zou behoeven door te bx'engen. Uitspraak over veertien dagen. De Nederlandse Exportcentrale (N.E.C.) heeft in Utrecht zijn nieuwe kantoor in ge bruik genomen, waarbij dóór de grondleg ger van deze organisatie, de heer L. Fok- kema, een rede wei-d gehouden over de exportbevordering. Hij zeide dat andere landen, zoals Duitsland, Engeland, Italië, Denemarken, België en Zweden ons land ver voor zijn bij de voorlichting over de export. De N.E.C. gelooft in staat te zijn veel te doen. Zij wil het buitenland doen schrikken door activiteit en doorzettings vermogen. Voortaan zal iedere buitenland se zakenman die ons land binnenkomt, worden attent gemaakt op het centrum in Utrecht waar hij uitstekende en gedocu menteerde hulp krijgt. „Wij gaan export- reizen maken met Holland-shows, zoals wij reeds deden, maar ook nog grotere over heel de wereld. Wij zullen geen markton derzoek doen en analyses maken. Wij gaan als kooplui met orderboek en monster koffer. En wordt de voordeur dichtgesmakt, dan komen wij door de achterdeur weer binnen. Er zullen trips van buitenlanders naar hier worden georganiseerd en wij zullen bereiken, dat onze export vergroot zal worden met veel millioenen," aldus de heer Fokkema. De N.E.C. heeft haar intrek genomen in het perceel Brigittenstraat 24 te Utrecht. VERZENDING VAN ZEErOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan achter de naam van het schip ver meld: Indonesië: ms. „Willem Ruys" (22 Juni), Nederlands Nieuw Guinea: ss. „Pa- troclus" (11 Juni), Nederlandse Antillen: ms „Willemstad" (9 Juni), Suriname: ss. „Cottica" (10 Juni), Brazilië: ms. „Santa Teresa" (6 Juni), Argentinië, Bolivia, Chi- lië, Paraquay en Uruquay. ms. „Alberto Dodero" (11 Juni), Australië via Engeland (6 Juni), Nieuw Zeeland via Engeland (6 Juni), Unie van Zuid-Afrika en Zuid- West Afrika: ms „Stiring Castle" (6 Juni), Canada: ss. „Rijndam" (6 Juni), ms. „Wes- terdam" (11 Juni). Heltzer keek hem na toen hij wegging. Vergeet niet me op de hoogte te houden. Zeker, mijnheer. In de Rue de la Paix riep Gilles een taxi aan. Oef! Ik ga even bij Frangoise aan wippen. Ik kan niet meer! Hij was met ontevreden. Zijn kleine lis ten waren niet gelukt, „en dat is wel goed voor mij", dacht hij, want hij had eigen lijk zelf een afkeer van die manoeuvres, van die valstrikken, waaruit hij bijna nooit voordeel trok, maar die hij zich toch verplicht voelde te spannen op grond van het een of andere dwaze beroepsbijgeloof. Maar hij had nu de bevestiging van Helt- zer's aanwezigheid in Laos, ongeveer der tig jaar geleden, en dat was alles wat hij voor het ogenblik wilde weten. De taxi reed langs de Cours de la Reine. Gilles deed het raampje open. Hij, die koude verafschuwde, had behoefte aan frisse lucht, wanneer hij niet geslapen had. Komaan.een uur vacantie.Ik hoop, dat Frangoise vandaag helemaal in orde is. Met een verkoudheid, weet je maar nooit.Soms verdwijnt het plot seling. ?disschien kan ze met me gaan lunchen. Saumon bewaakt het huis in Bois-Coiombes tijdens de begrafenis. Ik kan gerust zijn. Om twee uur zal ik er heen gaan. „Draai, draai. Samba Ach, verdraaid. Ik kan dat liedje maar niet kwijt raken. Hij sprak in de auto tegen zichzelf, zo als bijna altijd, zijn woorden enigszins in de maat brengend met het gezoem van de motor. Ach! Ik heb niet genoeg kruiswoord raadsels opgelost! zei hij plotseling tot zichzelf. Dat is een goede oefening voor de hersenen om puzzles uit te pluizen Als Frangoise maar.... Helaas! Het ging niet beter met Fran- coise! Mevrouw Herlki deed open. Och, v/at jammer zei ze. de dokter gaat net wegFrangoise heeft van nacht zo gehoest, dat ik hem heb laten komen. Het is een lichte bronchitis Gilles was hevig ontsteld. Bronchitis? Oh, het is helemaal niet ernstig. Maak je niet ongerust. Francoise moet drie of vier dagen in bed blijven. Mamamama De wat schorre stem van het meisje ontroerde Gilles meer dan hij zich wel be wust was. Ja, ik komZe heeft vast gera den, dat jij het was, maar Mevrouw Herlin bedacht, dat Gilles, Frangoise wilde zien en dat Frangoise Gil les wilde zien. Maar ze vroeg zich af of dat wel correct was. Tenslotte waren ze niet officieel verloofdEn bovendien was de slaapkamer nog niet opgeruimd Mama Excuseert u mij een seconde, ik zal eens gaan zien, wat er is. Gilles hoorde even later het verschui ven van meubelen in het vertrek ernaast, fauteuils werden verplaatst, kussens op geklopt, en de stem van het meisie: Mijn kam, mama, alstublieft. Hij werd er door getroffen, dat zij zxch mooi maakte om hem te zien. „Och, als ze eens wistMaar ze wist niet, dat zij op een leeftijd was, waarop de wan orde aan de schoonheid een hartroerender iets toevoegt voor een verliefde dan alle poeders en alle kammen ter wereld. XXVIII Nou je ziet er niet best uit, schat! Maria was al twee keer in de kamer van Lysou gekomen, maar die had zo diep en zo van ganser harte geslapen met haar neus onder de dekens, dat zjj haar niet had willen wekken. Nu was het bijna negen uur en de begrafenils zou om half elf plaats vinden. Ze moest dus wel. En Lysou, gezeten in haar bed, met ver warde haren, wreef met twee vuistjes de ogen uit en slaagde er maar niet in uit de droomwereld tot de realiteit teiaxg te keren. Kom, meisje, ie zult eens op moeten staanJe ontbijt staat benedexi al klaarKom vlug. Ja Maria. Wat was er vannacht toch gebeurd? Waarom was Lysou zo vermoeid? Ze kon zich moeilijk losmaken van de droom, twijfelde aan dat uur in het duister, dat ze met mijnheer Gilles had doorgebracht. Draai, draai, Samba Ook zij bexdnnerde zich de geheimzin nige formule, tevoorschijn geroepen door het beveidge handschrift van oom. Voor ze insliep had zij gepoogd na te gaan, wat dat wel kon betekenen. Zie je, ik heb alles op de leunstoel klaargelegd, je zwarte kousen, je jurk.... Juffrouw Jeanne zal direct je hoed mee brengen Ze zou er vanmorgen nog een lint omdoen, dat ze thuis had. Ja, Maria Zij zou niet naar de gevangenis gaan; ze had de brief niet meer, ze voelde niet meer het gewicht van het geheim, dat ze gedurende enkele dagen met zich mee gedragen had, met zoveel hartstocht en vreesDe dag kwam Lysou leeg voor, ondanks de begrafenis, ondanks Ik ga je melk inschenken, kom gauw naar beneden Ja, Maria. Het kostte Lysou veel moeite om naar Maria te luisteren, om te begrijpen, dat ze moest opstaan, dat ze morgen weer naar school zou gaan en dat het leven weer zijn loop nam. Toch stond zij op, trok haar pantoffels en haar kamerjas aan. Wat zou Aglaé wel zeggen, als ze haar vertelde van haar nacht met mijnheer Gilles, dat ze in het donker niet bang ge weest was en dat ze hem alles verteld had, en wat er in de brief stond, die hen zo had doen trillen? Draai, draai, Samba.... Mijnheer Gilles zou vast wel uitvinden, wat dit wilde zeggen. Vast en zeker. Mijn heer Gilles vond alles wat hij wilde vin den. Dan zou men weten, wie mijnheer Dorsel had vermoord, men zou weten.... Een hevig gerinkel van de voordeurbel deed Lysou opschrikken op het ogenblik, dat ze haar kamer wilde verlaten. Sinds twee dagen had men nxet gebeld, was er geen enkel zo hard geluid in huis geweest. Belt men zo aan het huis, waar een dode is? Zij snelde naar het raam. Beneden was een heer, die zii niet ken de. Ze zag alleen maar de bo\enkant van een zwarte bolhoed, een grijze overjas, een groot valies. Wie zou dat nu weer kunnen zijn? Juist op dat ogenblik opende Maria de deur. En dadelijk hoorde zij een luide stem, die uitriep: Ah! Ik hoop, dat ik niet te laat kom? Men heeft hem toch nog niet be graven, niet?. Die arme neefJa Lysou verstond het maar half. De luide stem vibreerde door het huis, maar be reikte haar slechts bij stukjes en beetjes, met daar tussendoor het ontstelde gesta mel van Maria. Rood van ongerustheid, opende Lysou haar kamerdeur en ging naar beneden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6