Haarlem Lichtstad werd Haarlem Dichtstad Heemstede helpt financieel jonge mensen die willen studeren Kinderhuis „Rachel Steyn" wordt volgende week geopend Gelukkige evocaties van de ziel der stad Op de nieuwe Sint Bavo Twee Sonnetten Zandvoort „Je kunt het toch niet meenemen" Scheepvaart Zandvoorfse dames voor de televisie Zaterdagavond weer vuurwerk te Zandvoort Vertegenwoordiger zou weduwe opgelicht hebben Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 4 JUNI 1953 HAARLEMS DAGRLAD - OPRECHTE f IA A BI FAISCIH F COl/RAMT Eind April van dit jaar heeft de Haarlemse sociëteit Teisterbant twee prijsvragen uitgeschreven, te weten tot het vervaardigen van een tekening, pastel of aquarel op de Flora (of de bloembollencultuur in het algemeen) betrekking hebbend en tot het schrijven van een gedicht over Haarlem Lichtstad van ten minste 8 en ten hoogste 32 regels. In een bijzonder druk bezochte bijeenkomst onder leiding van voorzitter Godfried Bomans werden gisteravond de uitspraken van de beide jury's bekend gemaakt en de bekroningen uitgereikt. De prijs voor het beste gedicht is verleend aan Harriët Laurey uit Amsterdam. De commissie van beoordeling der eerste prijsvraag bestaande uit de heren H. P. Baard, P. Leffelaar en Cornelis Veth kwam bij monde van eerstgenoemde het eerst aan het woord en wel om een enigs zins somber geluid te laten horen. Niet alleen de kwantiteit, doch ook het gehalte der inzendingen werd teleurstellend ge noemd. De jury heeft dan ook gemeend de aangekondigde eerste prijs te moeten laten vervallen en in plaats daarvan vier nage noeg gelijk-gewaardeerde inzendingen elk met een boekwerk ter waarde van een kwart gedeelte daarvan te honoreren. De inzenders der aldus bekroonde werkstuk ken zijn in alfabetische volgorde de heren H. Meyer te Heemstede, J. Visser, J. S. de Vries en W. Watzema te Haarlem. Hun in zendingen, benevens die van de dames C. A. W. H. Hofstede Crull en H. Nieuwdorp en die van de heren P. Blok. B. J. Nel en J. F. Obermayer werden onder de gewel ven van Teisterbant tentoongesteld. In het rapport werd het betreurd dat, op een enkele uitzondering na de kunstenaars van professie verstek hadden laten gaan. De heer Jan Visser gaf in zijn dankwoord na afloop van de prijsuitreiking uitdruk king aan de veronderstelling dat hier weer eens het idéé fixe in het spel was, dat het schilderen van bollenvelden altijd tot prentbriefkaarten zou moeten leiden. Persoonlijke toon De dichter Bert Voeten, die in de jury de plaats van A. Roland Holst had ingeno men, kwam met heel wat prettiger be richten, toen hij verslag van de uitkomsten der poëzieprijsvraag uitbracht, al waren er bij de 67 inzendingen slechts enkele verzen, waarin een poging was gedaan enige af stand te nemen tot het onderwerp. De meeste inzenders, aldus het rapport, bleken zich met beide handen aan de actualiteit te hebben vastgeklampt, aan het festijn van Flora en Electra, de godin van het electriciteitsbedrijf. Zij gaven een soort feestverslag, waarin de poëzie niet aan bod kwam. Er waren inzendingen, die op een inventarisatie leken, waarin nauwkeurig alle bloemen, illuminaties, versieringen, standbeelden, gebouwen, poffertjeskramen en pick-up-installaties werden opgesomd. De voorkeur voor traditionele versvormen was algemeen. De jury heeft in de eerste plaats gespeurd naar een persoonlijke toon, naar een oor spronkelijke visie, naar een gedicht waarin iets van het Haarlem van alle tijden was voelbaar gemaakt. De drie bekroonde son netten bezitten deze kwaliteiten in aan zienlijke mate. Het gedicht „Op de nieuwe Sint Bavo" (ingezonden onder het verras sende motto: Beter te licht, dan ongewo- gen) trof de jury niet alleen door zijn gaaf heid en muzikaliteit, maar ook en vooral door de wijze waarop de actuele feiten in een nieuwe, boven-actueel verband waren opgeheven. Het maakt de stad, het leven rond de toren voelbaar en geeft tegelijker tijd een evocatie van het eeuwige. De glans van de aarde en het Licht Gods doordrin gen elkaar op mysterieuze wijze en de stad zweeft daartussen als een wonderlijk kleinood. Het vers draagt het waarmerk van alle echte poëzie: het voegt aan de werkelijkheid een dimensie toe. Vandaar dat dit sonnet van Harriët Laurey met de eerste prijs werd bekroond. Muzikaliteit en persoonlijke visie ken merkten ook de gedichten, minder hecht van vorm, die voor de tweede en derde prijs in aanmerking kwamen en beide op gelukkige w'jze evoceren wat men „de ziel van de stad" zou willen noemen. Het bijna hymnische karakter van de slotaccoorden van de inzending van de componist Sas Bunge deed de jury hieraan tén slotte de voorrang geven boven dat van mr. A. W. Hellema. Wedstrijd in voordracht De jury die gevormd werd door mevrouw Emmy van Lokhorst en de heren Dirk Cos- ter, Bert Voeten, Robert Peereboom en H. W. van Run kende eervolle vermeldin gen toe aan mevrouw Hans van Zijl en de heren A. J. Schneider en L. J. Breure. De inzenders van de beste gedichten kregen gelegenheid hun werk voor te dragen, waarbij de toehoorders door het geven van cijfers een prijs voor de beste voordracht konden toekennen. Ook deze viel met grote meerderheid ten deel aan Harriët Laurey, die in haar dankwoord hulde bracht voor het lumineuze denkbeeld, dat Haarlem Lichtstad in Haarlem Dichtstad veranderde. Hierbij aansluitend beloonde de schrijver arts Tjebbo Franken de initiatiefnemer J. Brants, penningmeester van de sociëteit, met een kist sigaren, waarop wethouder D. J. A. Geluk verklaarde dat deze prijsvraag zo voortreffelijk had aangesloten bij de be doeling van Haarlem Lichtstad, welke ma nifestatie immers de bedoeling had de schoonheid van de stad in nieuwe glorie te laten uitkomen. De bijeenkomst werd muzikaal opgeluis terd door Ans Bouter en Sas Bunge met vierhandig pianospel. Zij brachten een Sonate van Mozart en drie delen uit „Jeux d'enfants" van Bizet ten gehore. Voorzitter Godfried Bomans vertelde in de loop van de zeer geanimeerde avond nog een koste lijke anecdote over een dichter, die om vijf minuten voor middernacht op de sluitings dag van de inzendingstermijn door het werpen van stenen tegen de ramen de aan dacht van de secretaris, Otto B. de Kat, probeerde te trekken Toen deze in nacht gewaad en op pantoffels in de tuin van zijn afgelegen woning verscheen,bleek de mede dinger zich aan de overkant van een be lendende sloot te bevinden. Op de vraag of hij niet kon omlopen om zijn vers te over handigen, moest Otto de Kat, nauwgezet als een secretaris behoort te zijn, hem mee delen dat zulks binnen de vastgestelde ter mijn onmogelijk was. Daarop poogde de dichter zijn geesteskind naar de overkant te werpen, met het gevolg dat de enveloppe in het water terecht kwam. Met een hark werd zij op slag van twaalven veilig aan land gebracht, maar de jury vond bij de inzendingen een met kroos omzoomd son net oocodcx>30ooicxxdoockx)00cooooooooooocooooooooocoooccoociooooo<3ooooooooooooooooocoooi Gij hebt Uw eigen glans gegeven om hier een kathedraal te bouwen, uit zacht, onweegbaar licht gehouwen, dat in de nacht is nagebleven, dat, uit de stad omhoog gedreven, tot deze broze staat geraakte en U een nieuwe tempel maakte, maar onaanraakbaar en ontheven. Het uitgevierde leven blijft onzeker om de toren hangen, die vragend naar Uw raadsels stijgt. Maar Gij houdt in een dieper licht zwijgend de stad in evenwicht en in Uw ogen-blik gevangen. Harriet Laurey A mateurtoneel Het blijspel van George S. Kaufman en Moss. Hart „Je kunt het toch niet mee nemen" is nog altijd een succesnummer, Dinsdagavond mocht de recensent het op nieuw vaststellen tijdens 'de voorstelling, cïie de Vereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" ervan gaf in gebouw Sint Bavo. De zotte situaties in huize Vanderhof, een soort huishouden van Jan Steen waar het goede humeur het criterium is voor alle dingen, lokken telkens weer lachsalvo's los uit de zaal. Ieder doet er wat hem goed dunkt. Opa maakt vuurwerk en veroor zaakt ontploffingen. Mama ratelt op een schrijfmachine en belaagt de inspiratie; dochter Essie danst dat het een lieve lust is, vrienden en bekenden lopen in en uit: het is wel om je hart aan op te halen. En daar tussendoor speelt de liefdesgeschie denis van een rijke millionnairszoon en de oudste dochter uit huize Vanderhof, welke hisetorie bekroond wordt met een huwelijk maar niet dan na de nodige verwikkelin gen. Dankbare kost voor publiek en spe lers, die zich met dit lieve leven gezamen lijk kunnen amuseren. Nu zou men verwachten dat een stuk waarin het zo bont toegaat een malse kluif is, maar pas op. Alleen met veel routine en een waar gemak van speler kunnen de acteurs de situaties aan. Iedere zwakke ty pering doet een aanslag op de humor, ver brokkelt de uitwerking, maakt dat wij ons een tikje ergeren. Veel van die tikjes en het beoogde succes blijft uit. Want in een spel als dit mag niet gestunteld worden wil het niet een boemeltrein worden, die stopt telkens als men met grote vaart en élan langs de lijn wil zwieren. Ik moet vast stellen, dat de voorstelling van Vriendschap Zij Ons Doel mij nogal eens het gevoel heeft gegeven in een boemeltrein te zitten. De oorzaak daarvan moet men niet alleen in het gebrek aan speelkracht zoeken. Voor een belangrijk deel ligt het ook aan een tekort aan speelruimte. Het toneeltje van gebouw Sint Bavo leent zich niet voor een spel met zo'n grote bezetting als in „Je kunt het toch niet meenemen" het geval is. Binnen de beperking van dat toneel kan men niet vrij uit spelen. Ik zoek daarin dan ook de eerste reden van de matige in druk, die ik van de opvoering kreeg. Die indruk werd wel eens opgeheven door spelprestaties waaraan men plezier be leefde Leen van Merum, Annie Heijer- man, Rie Dammiaans en Henk v. d. Eijk- hof bereikten met talent het niveau maar overtuigend in haar geheel werd de voorstelling toch niet. P. W. FRANSE Alblasserdijk, 3 v. Golf v. Mexico te Rotterdam. Aligenib, pass. 2 Madeira n. Antw. Alhena, 3 te Santos. Amstelkroon 4 Sydney verwacht. Appin-gedijk, 3 te Mobile. Aalsum, 14 v. Chicatting n. Aden. Aldabi, 3 Santos. Amstelpark, 2 te Quebec. Amsteltoren, 2 te Bremen. Arundo, pass. 3 Ouessant n. Huil. Alamak, 3 te Bremen. Aagtedijk, 2 510 m- N.NW. Fort Aleza. Adinda, 2 260 m. NO. Singapore. Alphard, 2 150 m. W. Teneriffe. Annenkerk, 2 v. Hamburg n. Bremen. Arnedijk, 3 te Bremen. Aagtekerk, 4 te Suez. Abbekerk, pass. 3 Minicoy n. Aden. Aldabi, 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alioth, 4 Las Palmas verwacht. Amor. 3 v. Philippeville n. Rotterdam. Albireo. 4 v. Antwerpen te Rotterdam Alkaid, 3 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Alcjfone, 3 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Amsteldi.ik, 4 v. New Orleans te Corpus Christi Arendsdijk, 3 v. New York n. Buenos Aires. Aalsdijk, 3 360 m. O.NO. Bahamas. Akkrumdijk, 3 v. Sydney n. Brisbane. Almkerk, 3 te Fremantle. Amerskeik, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendskerk, 4 v. Ilo Ho n. Manilla. Arkeldijk, pass. 3 Scilly's. Averdijk, 4 18 u. voor Hoek v. Holl. verw. Bacchus, 3 v Bremen te Antwerpen. Bengkalis, 2 Kreta gepass. Britsum, 9 Brisbane verwacht. Barendrecht, 3 165 m. W.NW. Alexandrië. Blommersdijk, 1 v. Boston n. Philadelphia. Bintang, 3 nog te Kuwait. Bloemfontein, 3 te Teneriffe. Bonaire, 4 Port of Spain verwacht. Boschfontein, pass. 3 Guardafui n. Mombasa. Cottica, 3 210 m. ZW. Ouessant. Caltex Pernis, 2 200 m. O.ZO. Malta. Caltex Delft. 3 v. Sidon n. Rotterdam. Ceronia, 5 Lorenzo Marquez. Corilla, 3 v. Singapore n. Bombay. Congostroom, 4 v. Freetown n. Le Havre. Callisto, 3 v. Rotterdam te Montreal. Duivendijk, 2 v. Carthagena n. Cristobal. Delft, 2 400 m. W.NW. Finisterre. Delfland. 4 Rio de Janeiro verw. Domgedijk, 3 v. New York te Baltimore. Duivendrecht, 2 v. New Orleans n. Birkenhead Eos, pass. 2 Kp. Vincent. F.sso Amsterdam. 2 260 m. Z.ZW. Fayal. EVlmdna, 3 v. Cotonou n. Monrovia. Etrema, 3 v. Fanara te Napels verw.. Farmsum, pass. 3 Soerabaja. Gaasterland. 2 te Rio Grande. Gadilla, 3 v. Priok n. Pladjü. Garoet, 3 te Priok. Groote Beer, 3 v. Quebec. Hector, pass. 2 Finisterre n. Algiers. Helicon, pass. 2 Finisterre n. Madeira. Hecuba, 2 v. Guanta n. Curasao. Heelsum, 3 v. Bremen te Amsterdam. Helder, 2 v. Ciudad Trujillo n. Barranquilla. Hersilia, 3 v. Amsterdam n. West Indië. Hilversum, 4 te Port Said. Hoogkerk, 3 v. Cadiz n. Antwerpen. Hathor, 4 te Rotterdam n. Lissabon. Indrapoera, pass. 4 Str. Messina n. Port Said. Jagersfontein. 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Joh. v. O'der.barnevelt 2 150 m. NW. Perim. Java. 3 Dieddah verwacht. Japara (KRL), 2 nog te Damman. Jupiter, 3 v. Middel 1. Zee te Rotterdam. Kota Agoeng, 2 v. Priok n. Rotterdam. Kedoe, 30 v. Rotterdam te Priok. Kertosono, pass. 3 Flores n. Beyrouth. Kota Inten, 11 v. Indonesië te Rotterdam verw. Lekkerkerk, pass. 2 Finisterre. j»ooco»300ocxxxKxocoxooooco3cooxoocoo30ooocco<x»ooooc>ooo3eoooooooc«»oooxooooooooocoooo3r ooooooocooooooooococoo De gemeenteraad vari Heemstede heeft het vorige jaar gemeentelijke studiebeur zen ingesteld nadat reeds enkele jaren eer der een aanvang was gemaakt met de toe kenning van gemeentelijke bijdragen in studiekosten voorzover deze betrekking hadden op de aanschaffing van boeken en andere leermiddelen, reiskosten, beperkte schoolgelden, enz. Voor de studiebeurzen gelden o.a. twee belangrijke bepalingen, die gunstig afste ken bij de regeling, in vele andere gevallen geldig voor studiebeurzen. De eerste daar van is deze, dat de beurzen geenszins als renteloos voorschot doch geheel a fonds perdu verstrekt worden. Daarmede wordt beoogd te voorkomen, dat degenen die een beurs ontvangen na volbrenging van de aanvankelijke studie belemmerd worden in hun verdere maatschappelijke of weten schappelijke ontplooiing waardoor de „ge lijkstelling in kansen" tussen bemiddelden en onbemiddelden, die met de toekenning van beurzen wordt beoogd, in feite illusoir wordt. Natuurlijk wil dit geenszins zeggen, dat van de betrokkenen geen bijdragen als terugbetaling of althans als steun aan het fonds worden verwacht als zij zich hun maatschappelijke positie volledig hebben verworven. Dan immers-kunnen hun vrij willige bijdragen er toe medewerken, dat op ruimere schaal dan thans mogelijk is, voor andere begaafde doch onbemiddelde jonge mensen ruim baan wordt gemaakt. Deze terugbetalingen zijn evenwel volko men vrijwillig, d.w.z. dat het volledig aan het eigen verantwoordelijkheidsgevoel wordt overgelaten om te beoordelen öf en wanneer terugbetalingen mogelijk zijn. De andere afwijkende bepaling is de re geling, dat de beurs méér kan bedragen dan de studiekosten c.a. en dat het met name ook mogelijk is aan het gezin, waar- ooocc ooooooooooco T JET nu houdt, jagend op de langvervtogen tijd, J[De huizen die zich veilig waanden bij het duister Gevangen in het lichtkleed van een vreemde luister En heeft zijn stralen om de torens heen gespreid. Hoor hoe van feesten die niet sterven willen ons Uit holst der eeuwen echo's blijven op de pleinen Waar in het zomeravonduur de walsen deinen De rumba's schokken in de klank der carillons. Ga dan terzijd' in zalen waar de kaarsgloed speelt Op het damast, het zilvergoed, de luide statie Van tronie's in een dronken weelde uitgebeeld. En weet, in strengheid van een keurs en kanten gratie De blik is rust boven de plooien uitgesteven De harteklop van Haarlem uit de tijd geheven. SAS BUNGE. r rIT welke nacht trokken zij naar dit licht, wijdopen ogen in de schijn van kramen en langs het open vlak van élalageramen, een vlinder vindt bij licht geen evenwicht. Er is een lege ruimte achter elk gezicht, ik denk dat niemand weet waarom wij kwamen, want dromen krijgen altijd nieuwe namen en niemand zoekt zijn droom in slingers licht. Of het moest zijn een stad van goud en glas met twaalf poorten en met duizend zonnen, maar die wordt neergelaten op de as, waarmee de Openbaringen begonnen. Mijn vlinders kantelen weer terug, het was een scherzo, waar ik niets mee heb gewonnen. A. W. HELLEMA. toe hij of zij, die een beurs ontvangt, be hoort, een vergoeding te geven voor het inkomen, dat het derven moet doordat de studerende niet „mee verdienen kan". Dat bij zo ruime mogelijkheden het be stuur van het fonds grote behoedzaamheid betracht bij de toekenning van de beurzen ligt evenzeer voor de hand als het valt toe te juichpn. Zo wordt bij de beslissing over de vele aanvragen niet alleen reke ning gehouden met de tot nu toe behaalde studieresultaten en de daaruit af te leiden geschiktheid voor verdere studie in het algemeen en voor de beoogde opleiding in het bijzonder, maar niet minder ook met de karakter-eigenschappen van de aan vragers, c.q. met de vraag of de betrokken jonge man of vrouw na volbrenging van de studie zal kunnen slagen in de functies, waartoe de studie de weg bedoelt te openen. Dat bij een zodanige opzet heel veel tijd, moeite en inspanning gevergd worden van de bestuursleden van het fonds, ligt voor de hand. Trouwens, dit blijkt ten over vloede ook nog uit het eerste jaarverslag, dat dezer dagen aan het Heemsteedse ge meentebestuur is uitgebracht. Wij ontlenen aan dit verslag, dat reeds in dit eerste bestaansjaar van het fonds een zevental beurzen kon worden toege kend, waarvan er vier betrekking hadden op universitaire studie, één op studie aan een M.T.S., één in radio-techniek en één voor instrumentmaker. De vier, wie een universitaire opleiding mogelijk werd ge maakt, studeerden respectievelijk theolo gie, economie, geschiedenis en politieke en sociale wetenschappen. Bijzonder interessant is de vraag uit welk maatschappelijk milieu zij voortkomen. Het verslag vermeldt over bedoeld zevental: twee van de aanvragen (waaronder één studie aan de universiteit) kwamen uit ar beiderskringen; drie (waaronder eveneens één studie aan een universiteit) kwamen uit lagere ambtelijke kring; twee aanvra gen, die beide betrekking hadden op uni versitaire studie, kjvamen uit het gewone ambtelijke milieu. Dit schijnt te bevesti gen, dat in arbeiderskringen relatief weinig drang naar een universitaire opleiding be staat óók al wordt deze binnen het bereik der persoonlijke mogelijkheden gebracht. Vermelden wij tenslotte nog dat het be stuur van dit Heemsteedse fonds bestaat uit de heer H. Disselkoen, wethouder van Onderwijs, ambtshalve voorzitter; mevrouw mr. H. G. C. Mijnssen-Gelinck; professor dr. G. Ch. Aalders, oud-hoogleraar van de Vrije Universiteit; dr. W. J. Jong, rector van het Dr. Jac. Thijsse Montessorilvceum; J. v. d. Meulen, directeur van de Rijks kweekschool voor onderwijzers; dr. W. G. J. ten Pas, wiskundig adviseur; T. M. Schelling, chef van de afdeling Onderwijs ter gemeentesecretarie, secretaris-penning meester; Th. J. H. Verhoeven, onder-direc teur van de N.V. Draka. Het Zandvoortse dames accordeontrio, „The Marilini's", onder leiding van me vrouw Mary Hose, heeft van de K.R.O. de uitnodiging ontvangen, op 12 Juni in het televisie-programma op te treden. Als inleiding voor de autoraces die Zon dag op het circuit van Zandvoort gehou den worden, biedt de stichting „Touring Zandvoort" Zaterdagavond een vuurwerk op het strand aan. Het zal worden ontsto ken om tien uur tussen hötel Bouwes en Bad Zuid. Volgende week Zaterdag zal in Bloemen- daal het kindertehuis „Rachel Steyn" offi cieel geopend worden. Het zal worden be heerd door de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen", onder welke naam het kindertehuis te Bloemendaal tot nu toe al enige jaren de verzorging on zich nam van de verpleging van zogenaamde moeilijk opvoedbare kinderen. Vooral in het laatste jaar geschiedde dit in overleg met de ze vende afdeling van het departement van Justitie. Bijna vijf jaar geleden kon mevrouw dr. Anna de Vi Uiers de stichting kindertehui zen een groot bedrag overhandigen, bijeen gebracht door de Federatie van Afrikaanse Cultüurverenigingen. Deze aanzienlijke gift uit Zuid-Afrika werd bestemd voor de aankoop van het tehuis aan de Hoge Duin en Daalseweg 33; een gedeeltelijke ver bouwing kon er eveneens van worden be kostigd. Om de verbouwing geheel te doen geschieden werden gelden uit particuliere middelen verkregen. Naamsverandering Uit dankbaarheid voor de ontvangen gift is het kindertehuis „Wees een Zegen" sinds 30 Mei herdoopt in „Rachel Steyn"-huis. Rachel Steyn was de echtgenote van de vroegere Zuid-Afrikaanse president. Op dat de herinnering aan dit medeleven van Zuid-Afrika niet verloren zal gaan, zal op de dag der opening in de hal van het te huis een .eenvoudige gedenkplaat worden onthuld. Mevrouw Rachel Isabella Steyn vierde op 5 Maart van dit jaar haar achtentach tigste verjaardag. In 1948, 83 jaar oud, kwam zij per vliegtuig naar Nederland om aan Koningin Wilhelmina gelukwensen en geschenken van het volk van Zuid-Afrika aan te bieden. Haar echtgenoot studeerde eveneens in ons land. Nóóit werd op Ra chel Steyn tevergeefs een beroep gedaan als hulp nodig was. Zij wordt door het ge hele Afrikaanse volk gewaardeerd en kreeg de eretitel van „volksmoeder". Dank zij haar oproep, kort na de bevrijding in 1945 op de Oranje-Vrijstaters gedaan, werd ons land in ruime mate voorzien van dekens, kleding, schoeisel en levensmidde len. Het sinds enkele dagen Rachel Steyn- huis geheten kindertehuis ligt aan de Hoge Duin en Daalseweg. Van het terras af heeft men er een fraai uitzicht op Zand voort en bij mooi helder weer is de zee spiegel er zelfs zichtbaar. Het huis, ge bouwd boven op een duintop, wordt om ringd door een kleine hectare grond. Het kindertehuis is bij velen bekend, speciaal bij de beoefenaars van de sleesport. De directrice, zuster M. J. Buré, is bereid ge bleken haar medewerking te verlenen om een gedeelte van haar huis af te staan aan de E.H.B.O.-leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, die voor de verzorging van eventuele gewonden bij de sleesport zorgen. Op het ogenblik verblijven meisjes en jongens, ongeveer veertig in getal, waar van de leeftijd variëert van twee tot vijf tien jaar in het tehuis. Zij zijn voogdijkin deren en kinderen, die door gezinsmoei lijkheden niet thuis kunnen verblijven. Voortaan echter zal het tehuis alleen plaats bieden aan moeilijk-opvoedbare kinderen, dus neurotiseh-gestoorden, die naar wordt verwacht na een periode van zes tot negen maanden weer geschikt zullen zijn voor terugplaatsing in het ge zin of voor plaatsing in een pleeggezin. Er zullen aan het tehuis een psychiater en een psycholoog worden verbonden. De kin deren bezoeken onder andere de Christe lijke mulo en Christelijke lagere scholen in Bloemendaal en Overveen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. van ZoonLoot, z.; C. M. Dijkhof—Greijmans, d.; E. R. de Vink—Hein- sius, d. GETROUWD: H. J. van der Wende en A. Wolff; Th. J. van Haaster en B. J. M. War merdam; D. van Duren en B. Sanders; A. P. A. Boudens en M. J. Th. Michon. OVERLEDEN: A. A. van der LaanBrui gom, 68 j.; wed. M. Chr. C. VosveldVosveld, 87 j.; J. van Muiswinkel, 86 j. In December van het vorige jaar maakte de 31-jarige vertegenwoordiger J. H. A. W. kennis met de 26-jarige weduwe P. L. K. uit Haarlem. Hij vertelde haar, dat hij ma chinist was op een der schepen van de Hol- land-Amerika-lijn, dat zijn verloofde in Amerika gestorven was, dat hij helaas geen contanten bij zich had om zijn- hospita te betalen omdat hij juist voor drieduizend gulden wollen stoffen had gekocht en of de weduwe nu maar zo vriendelijk wilde zijn om hem f 100.te lenen. Hij kreeg deze' honderd gulden, maar op de zitting van de Haarlemse rechtbank ver klaarde hij, dat hij slechts om vijfentwintig gulden gevraagd had. Later zou hij nog eens om geld gevraagd hebben en toen gaf de weduwe hem toestemming om een tientje van een tafel te nemen. De verte genwoordiger nam echter een biljet van vijfentwintig gulden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, twijfelde aan de geest vermogens van de verdachte, maar eiste desondanks wegens oplichting en diefstal een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden, met aftrek van het voorarrest. Larenberg, 9-10 v. La Mariel te Rotterdam verw. Langkoeas, pass. 2 Perim. Laurenskex-k, 2 v. Cochin te Bombay. Loosdreeht, 3 te Genua. Luttekerk, 3 140 m. Gavdo eil. Leuvekerk, 2 155 m. O.NO. Ras Fartak. Lissekerk, 2 no-g te Khorramshar. Laertes, pas. 3 Minicoy n. Penang. Leopoldsker-k, 4 Bahrein verwacht. Lieve Vrouweker-k, 3 v. Rotterdam n. Calcutta Laagkerk, 4 v. Madras n. Vizagapatam. Mataram, 2 v. Belawan n. Colombo. Meliskerk, 2 v. Kobe n. Hongkong. Mitra, 2 v. Vlaardingen te Rotterdam. Modjokerto, 2 v. Djeddah n. Suez. Molen kerk, 2 v. Suez n. Aden. Myonia, 1 v. Rastanura n. Beyrouth. Mirza, 3 v. Curasao te Stanlow. Markelo, 3 v Karlshamn n. West Hartlepool. Madoera, 2 v. Soerabaja n. Makassar. Maasdam, 4 v. Rotterdam te New York. Mapia. pas. 4 Kp. Bon. Mariekerk, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Muiderkerk, 3 v. Le Havre n. Marseille. Marken, 5 4 u. Hoek v. Holl. verw. Mentor, 3 te Izmir. Merwede, 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Nieuw Holland, 2 Torrestraat gepass. Noordam, 3 350 m. N.NW. Flores. Nieuw Amsterdam, 3 v. Rotterdam n. New York Omala, 2 v. Napels op rede Spezia. Ondina, 3 v. Spezia te Bombay. Ootmarsum. 2 v. New York n. Le Havre. Oranjefontein. 2 v. Amsterdam te Durban. Overijsel, 3 680 m. O.ZO. Socotra. Oranje, pass. 3 Malta n. Port Said. Orion, 3 v. Middell. Zee te Amsterdam. Oranjestad, 3 120 m. NO. Carthagena. Papendrecht. 3 Port Said verwacht. Poseidon, 3 v. New York te Curasao. Poelau Laut. pass. 3 Sabang n. Aden. Prins Alexander. 2 700 m. W.t.N. Valentia. Prins Fred. Hendrik, 2 t.h.v. Orkaden. Prins Maurits, 2 190. m. W. Valentia. Prins Willem III, 2 400 m. O. Belle Isle. Polydorus, 3 v. Suez n. Aden. Prins Willem V. nacht 3-4 te Le Havre. Polyphemus. 30 v. Philadelphia n. Priok. Prins Fred. Willem, 31 v. Toronto n. Hamilton. Prins Philips Willem, 31 v. Rotterdam te Chicago Rijnkerk, 2 Aden verwacht. Ruys. 2 v. Singapore n. Penang. Reyniersz, 2 v. Belang n. Menado. Riouw, 2 te Abadan. Rotula. 2 410 m. NO. Fayal. Ridderkerk, 3 v. Basrah te Rotterdam. Rondo, pass. 3 Vlissingen. Rijndam. 4 12.30 u. voor Hoek v. Holl. verw. Scherpendrecht, 2 v. Paranagua n. Curacao. Stad Alkmaar, 3 v. Montreal te Rotterdam. Saparoea, 3 te Antwerpen. Saroena, 3 v. Pladju te Balikpapan verw. Stad Dordrecht. 2 v. Amsterdam n. Setubal. Sliedreeht, 9 Suez verwacht. Stad Arnhem, 2 370 m. W.t.Z. Lands End. Stad Vlaardingen, 2 250 m. W.t.Z. Valentia. Straat Makassar. 2 930 m. O.ZO. Rio de Janeiro Straat Soerda, 2 v. Kobe n. Hongkong. Sunetta, 2 60 m- N. Belawan.. Scire. 3 v. Alexandrië n. Beyrouth. Silirdoéng, pass. 3 Sabang. Sirrah. 3 v. Madras n. Calcutta. Soestdiik. 3 v. Norfolk te Mobile verw. Sommelsdij'k. 4 te Priok verw. Stentor. 4 te Madeira. Straat Banka. 4 Lorenzo Marquez verw. Sibaiak. 3 330 m. NW. Wellington. Singkep, 3 Kev West'gepass. Slamat. 3 v. Hamburg te Rotterdam. Sloterdijk, 3 v. Hamburg te Rotterdam. Stad Breda. 4 v. Amsterdam n. Montreal. Stad Maastricht. 4 16 u. voor Hoek v. Holl. verw. Tero, 2 Mozambique verw. Tibia. 3 v. Balikpapan te Pladju. Titus. 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Tomint. pass. 2 Sabang n. Singapore. Tali«e. 2 140 m. NO. Flores. Tankhaven III. 2 v. Penang n. Suneeigerong. Tasman, 4 v. Hongkong te Kobe verw. Tegelberg, 2 500 m. N.NO. Tristan da Cunha. Ttiluwah, 2 v. Makassar, n. Balikpapan. Tjipanas. 2 v. Yokohama n. Yokkoitehi. Trompenberg. 2 165 m. W.ZW. Flores. Teiresias. 4 Penang verwacht. Thalatta, 3 dwars Gibraltar. Tiibodas. 4 te Singapore. Tiikamp-ek. 4 v. Jap=n te Burban verwacht. Tarakan. 4 te Marseille. Tawali. 4 v. Alexandrië te Port Said. Ternate. 3 20.30 u. v. Suez n. Port Said. Van Linschoten. 3 v. Amsterdam n. Antwerpen Vcendam 3 v. Londen te Rotterdam. Van Spilbergen, 4 te Lagos. Willemstad, 12 v.. Cristobal te Amsterdam. Waal. 3 te Port au Prince. W'tisum, 6-7 v. Vlissingen te Archangel verw. Wonosari, 4 v. Makassar te Soerabaja verw. Waikelo. 2 v. Belawan n. Priok. Wieldrecht. pass. 3 Jezirattamb. Willem Ruys. 3 560 m. O.t.Z. Socotra. Westerdam. 3 480 m. N. Azoren. Woensdrecht. 4 v. Spezia te Tripolis. Ziipenberg. fi-7 Aden verw. Zeeland (SSM). 2 v. Kooenhasen n. Newcastle Zuiderkruis, 3 360 m. O.t.N. Kp. Race. KLEINE VAART Arak, pass. 3 Flambrohead. Arnoudspoider. 3 te Antwerpen. Batavier ITT. pass. 3 Ko. Espichel n. Cacablanca Birmingham. 2 v. HarMngen n. Goole. Barracuda, pass. 3 Holtenau. Binnenhaven. 3 Rouaan n. Casablanca, roolhaven. 3 v. Limmerick n. Duinkerken. Capro. 2 rede Falmouth met machineschade. Casablanca, 2 v. Tonnay Charente n. Bordeaux Diligentia. 2 v. Oran n. Marseille, nollard. pa«. 3 Brunsbtittel n. Ronskar. Frejo. 2 v. Requejada n. Gent. Glashaven-, verm. 4 v. Aalborg n. R'dam. Goote, verm. 3 v. Rouaan n. Duinkerken. Ha.gmo. 2 v. Rotterdam te Dublin. Harold, 1 v. Brunsbüttelkoop n. Reykjavik. Hertei. verm. 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Tmport. 2 v. Qporto n. Antwerpen. Java, 2 v. Hamburg n. Grangemouth. .Tokurma, 2 v. Londen te Antwerpen. Jongkind, verm. 3 v. Port L.vau,tey n. R'dam. Jan Kreumer. verm. 2 v. Munksund n. Exeter. Jo. 3 v. Delfzijl n. Londen. Koningshaven. 3 v. Limmerick te Duinkerken. Marne, 2 v. Rotterda te Stockholm. Monica, 3 v. Belfast te Irvine. Maasym, verm. 3 v. Wasklot n. W. Hartlepool Mirfak. 3 te Antwerpen. Muphrid. 2 v. Karlshamn n. Rotterdam. Markab, 2 v. Dublin n. Manchester. Menkar, verm. 4 v..Rouaan n. Casablanca. Merwehaven, pass. 2 Finisterre. Noord. pass. 2 Newarp. Noorderhaven, 2 te Norrkoping. Nassauhaven. verm. 6 v. Gothenburg n. R'dam. Palma, 1 v. Drogheda n. Gonfreville. Peter. 2 v.- Gent te Stockholm. president Roosevelt. 2 v. Harlinaen n. Riieka. R'inhaven. 1 v. Domkerken te Casablanca. Spes. 2 v. Stralsund n. Norresundet. Snmbre, 2 v Amsterdam te Parijs. Rian. 1 v. Lemmer te Moll. Sirius. 3 v. Londen n. Duinkerken. Swallow, pass. 3 Texel. Vindicat Atoue Polit, 4 Lowestoft verw. Virgo. 2 v. Vlissingen n. Rotterdam. Vrouwepolder. 2 v. Rotterdam te Lissabon. W'o^-mbureti, 2 te Rouaan. Westlaan. 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Wertpolder. 3 v. Rotterdam n. Oporto. Wiebold Bohmer. 3 Fedala verw. SLF.EP VAART Noordholland, 2 230 m. W. Lands End. HAARLEM, 3 Juni 1953 ONDERTROUWD: 3 Juni, J. P. Kelbling en P. Giling; J. C. Fluitsma en A. M. Lub bers; J. M. Schreuder en A. C. Maatje; G. B. Beulink en N. van Harberden; P. Zwart en A. Schabbing: J. P. W. Lodewijk en A. Vis ser; B. M. Dijkzeul en C .C. A. de Vries; Th. L. Buijs en Chr. M. van Nieuwmegen; G. A. Bosma en A. Dekker; L. A. M. Leeflang en E. van Buuren; D. J. Verpoorte en G. H. Dekker: B. G. Piepenbrink en A. van Brug ge; G. Th. Kors en M. J. J. Verver; A. W. Elskamp en A. C. H. Lamers; B. W. Oster- meijer en D. Nix; W. J. Murenbeeld en A. G. llooning; L. Moerland en G. K. Vollenga; J. W. Sloos en A. van Lunenburg. GEHUWD: 3 Juni. H. Cramer en C. C. G. van de Linde: L. F. L. Ost en Y. E. Pott- kamp; J. Zwemmer en G. Glazemaker; P. J. Oosterveer en M. de Muijnck: W. Koster en G. A. van Steen: Th. J. Jansen en M. I. Dreckmeier; J. H. G. Rose en J. Boeree: H. Piepenbrink en H. de Regt; G. Smolders en E. J. J. van Meulenaarsgraf: L. van Velzen en E. J. A. Mooijekind: F. Bala en M. A. te Paske; J. A. Bindels en F. Pasma; J. Th. Bos en C M. Rootlieb; J. J. Klinkhamer en H. A. Baard; A. J. van der Horst en W. A. Koop man. BEVALLEN van een zoon: 2 Juni, Th. C. de VriesPersson. BEVALLEN van een dochter: 30 Mei, Chr. J. Goossens—Kors; 2 Juni, J. A. J. van Ros- sumBlommestein; G. van den Wijngaard— Jongeneel: 3 Juni. M. Geeven—Romp; J. A. van der Eem—te Kloeze; M. J. Hopman— Hamminga; Th. J. H. Kroon—Kindermans; A. SeverijnseZoethout. OVERLEDEN: 1 Juni, R. van Wijnen, 2 d., Weltevredcnplein: 2 Juni. R. van 'Gijten- beek—Seip, 52 j., Anegang; J. C. van den Heuvel—van Beem, 85 j.. Lucas Meijerstr.; H. Kolderie, 73 j., le Hogerwoerddwarsstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9