Overeenkomst in Panmoendjom over krijgsgevangenen getekend Rhee bereidt land voor op voortzetting van de strijd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laatste obstakel uit de weg geruimd, maar president Rhee bouwt nieuwe India arbiter Geringe opkomst bij verkiezingen in Italië Prinses Beatrix neemt hindernis Eisenhower zendt boodschap bereid tot enige concessies Het woord is aan.. Kranslegging op graf van Izaak Enschedé 6:7e JAARGANG No 278 MAANDAG- 8 JUNI 1955 29-7e JAARGANG No 125 Hatta Indonesisch premier? Indonesische radio: „machtsvertoon" Splitsing van Russisch bestuur in Oostenrijk Nederlandse schepen voeren op China Weldra beslissing over status van bromfiets Bonn protesteert tegen uitlevering van De Jonge Bidault Woensdag op het slappe koord Fabriekspijpen en nylonkousen Defensie van Pacific Bezwaren tegen een atoomcentrum in Genève Japanse tanker in Abadan Controverse tussen S.W.G. en Bescherming Bevolking Twee echtparen door auto aangereden Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- uedactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In Korea is vandaag het laatste punt dat een wapenstilstand nog in de weg staat: de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, geregeld. De generaals Harrison en Nam II hebben een overeenkomst hierover ondertekend. Nu resten nog slechts enige administratieve problemen, onder andere het vaststellen van een demarcatielijn. Naast dit verheugende nieuws is echter een nieuw probleem aan de orde gekomen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea weigert zich zonder meer neer te leggen bij de huidige condities voor een wapenstilstand. Hij heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd, al zijn hoge officieren teruggeroe pen en een ultimatum aan de UNO gezonden, waarin hij zegt: „Indien de UNO mijn tegenvoorstellen niet accepteert zullen wij ten goede of ten kwade over het lot van Korea beslissen door alléén Noordwaarts te marcheren". President Eisen hower heeft inderhaast generaal Mark Clark met een persoonlijke boodschap naar Rhee gezonden, maar de Zuid-Koreanen achten deze niet bevredigend. De overeenstemming in Panmoendjom werd bereikt op een besloten vergadering. Een woordvoerder der verbondenen legde er de nadruk op, dat het hier geen wapen stilstandsovereenkomst betreft, doch een overeenkomst over de repatriëring van de krijgsgevangenen. De overeenkomst voorziet in het volgen de: Er zal een neutrale commissie worden ingesteld, die het toezicht zal hebben op de terugzending der krijgsgevangenen. De commissie zal uit vijf leden bestaan. Zwe den, Zwitserland, Polen, Tsjechoslowakije en India zullen worden uitgenodigd een lid dezer commissie aan te wijzen. Slechts India zal de troepen leveren, die het toezicht op de kampen met krijgsge vangenen, die niet naar Noord-Korea of communistisch China teruggezonden willen worden, overnemen. De voorzitter der neutrale commissie zal een Indiër zijn. Vertegenwoordigers der Noordelijken krijgen negentig dagen om te pogen onwil lige krijgsgevangenen te overreden toch naar hun gebied van herkomst terug te keren. Daarna zullen deelnemers aan een politieke conferentie dertig dagen de tijd krijgen om te pogen overeenstemming over het lot dezer krijgsgevangenen te bereiken. Burger-status Indien dan nog geen overeenstemming zou zijn bereikt,zullen de betrokken krijgs gevangenen op vrije voeten worden gesteld en de status van „burger" verkrijgen. Alle krijgsgevangenen, die wèl naar hun land van herkomst wensen terug te keren, zullen dit binnen twee maanden na het tot stand komen van een volledige wapenstil standsovereenkomst kunnen doen. De in te stellen neutrale commissie zal haar zetel in de zone van Panmoendjom vestigen. Zij zal de beschikking krijgen ROME (Reuter) Bij de algemene ver kiezingen in Italië lieeft Zondag als gevolg van het slechte weer niet meer dan onge veer zestig procent der kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Dit wordt als een Voor de regeringspartijen ongunstig teken beschouwd en deze hebben daarom heden „liulpcommissies" gevormd, die trage kie zers in gehuurde auto's en bussen naar de stembureaux zullen brengen. Ook hebben zij parapluie's en regenjassen verzameld om zoveel mogelijk kiezers naar de stem bus te krijgen. De beter georganiseerde communisten en de met hen verbonden linkse socialisten, alsmede de neo-fascisten, komen in groten getale op. Het communistische partijblad „Unita" beschuldigde de regering heden van knoeie. rijen bij de stemming. Een aantal per sonen, onder wie geestelijken, zou dubbel hebben gestemd. De mogelijkheid bestaat, dat de communisten zullen weigeren de verkiezingsuitslagen te aanvaai'den. Regeringsaanhangers verklaarden er van overtuigd te zijn, dat de verkiezingen eer lijk waren verlopen en zeiden dat men zich aan de uitslagen zou houden. In Goriza werd een vrouw, die Zaterdag een drieling had gekregen, naar het stem bureau gedragen. Een man van 102 jaar reed vijf kilometer op de fiets om in Fal- dagno zijn stem uit te brengen. Een emigrante stemde, nadat zij daar voor uit Australië was overgekomen. Ar- turo Toscanini, de dirigent, die voor de verkiezingen uit New York naar Milaan was overgekomen, verloor zijn stembiljet. Hij kx-eeg een nieuw, waarmee hij Maandag kon stemmen. DJAKARTA, (Aneta) President Su karno is begonnen met het horen van ver- tegenwoordigei's van de partijen in verband niet de vorming van een nieuw kabinet. Tot dusver heeft hij vertegenwoordigers ont vangen van de Masjumi, de Partai Nasio- nal Indonesia (P.N.I.de Nahdatul Ulama, de Partai Katholiek, de Persatuan Indo- donesia (P.S.I.), de Partai Kommunis Indo- donesia (P.S.I.), de Partai Komunis Indo nesia (P.K.I.de Fraksi Demokrat en de Partai Rakjat Indonesia (P.R.I.)Morgen zal Sukarno nog vcrtegenwooi-digers van negen andere partijen ontvangen. Inmiddels heeft Moh. Natsir verklaard, dat de Masjumi de voorkeur geeft aan een regering, die door de partijen wordt ge dragen, met Mohammed Hatta als premier en wel wegens de anders te verwachten moeilijkheden bij de vorming van het ka binet en wegens de zoi'gelijke binnenlandse situatie. De technisch-formele moeilijk heden in verband ïmet het vice-president- schap van Hatta, kunnen overwonnen wor den, meende Natsir. over een aantal stafofficieren. Deze zullen woi-den gelevex-d door Zweden, Zwitser land, Polen en Tsjechoslowakije. De veidegenwoordiger van India zal, in overeenstemming met het bepaalde in ar tikel 132 van de conventie van Genève, een scheidsrechterlijke rol vervullen. De wa pens van de Indische troepen en van mili taire vertegenwoordigers der andere neu- trale landen zullen beperkt blijven tot klein model vuurwapens, zoals deze dooi de politie worden gebruikt. Er zal geen geweld of bedreiging met ge weld jegens de krijgsgevangenen worden toegepast. India zal zijn verplichtingen volgens een bestandsovercenkomst in Korea nakomen, zo heeft een woordvoerder van de Indische regering medegedeeld. Het inaiient op N. Guinea DJAKARTA, (Aneta). In de rubriek regeringsuitzendingen van Radio Republiek Indonesië heeft het ministerie van Voor lichting Zaterdagavond de Nederlandse beschuldigingen betreffende de infiltratie in Nieuw Guinea verworpen. Daarbij werd de verklaring aangehaald, die majoor Saleh Lahade op 2 Juni namens het staf commando van het Zevende Territorium (Oost-Indonesië) heeft afgelegd en ver volgt dan met te zeggen, dat de aanval van de Nederlanders op de hulpbehoevende troep ten zeerste wordt betreurd. „Een dergelijkê onverantwoordelijke aanval van het Nederlandse leger had niet mogen plaats vinden, waar steeds gestreefd wordt alle geschillen tussen Nederland en Indo nesië op vi-eedzame wijze af te wikkelen", aldus de verklaring van het ministerie van Voorlichting. De verklaring zegt dan, dat uit de toedracht duidelijk blijkt, dat er geen opzet in het spel is geweest. „Het ongeluk met de prauw, welke ge heel van de wind afhankelijk was, had moeilijk kunnen worden voorkomen. Het Nederlandse optreden had dan ook slechts machtsvertoon ten doel. Men krijgt de in druk uit hun optreden, dat de Nederlandse regei-ingsappai-aten zichzelf niet meer in de macht hebben, hetgeen mogelijk een gevolg is van een angstpsychose, die ont staan is door de Nederlandse pi-opaganda. Nog meer te betreuren is, dat de gebeur tenis door de Nederlandse regering wordt opgeblazen en zelfs verdraaid, zodat ge sproken wordt van een infiltratie in Nieuw Guinea. Als antwoord op de Ne- "derlandse beschuldigingen en verdraaiin gen past het ons aan Nederland de volle dige verantwoording te vragen voor de moorden, arrestaties en inbeslagneming van de wapens van leden van het Indone sische leger door machtsappax-aten op Nieuw Guinea". MOSKOU, (Reuter). De raad van ministers van de Sovjet-Unie heeft de functies van bevelhebber van de Sovjet- Russische troepen en van Hoge Commis saris in Oostenrijk gescheiden, aldus is Zondag te Msokou bekend gemaakt. De ambassadeur I. I. Ilichev is tot Sov jet-Russische Hoge Commissaris in Oos tenrijk benoemd, aldus deze bekendma king. Reuter tekent hierbij aan dat dit een soortgelijke verandering is als onlangs in Oost-Duitsland is ingevoerd. Men beschouwt de reorganisatie in Oos tenrijk als een middel om de onderhan delingen tussen Oost en West, evenals in Duitsland, te vergemakkelijken. A merikaanse beschuldiging WASHINGTON (A.F.P.) Een sub commissie van onderzoek van de Ameri kaanse Senaat heeft Zaterdag een lijst met 162 schepen gepubliceerd die in het tijdvak van 29 December 1952 tot 30 April 1953 handel op communistisch China zouden hebben gedreven. Op de lijst komen de namen van twee Nederlandse schepen voor, namelijk de „Meerkerk" en „Hoogkerk". Deze sche pen zouden in genoemd tijdvak samen vier reizen naar communistische havens hebben ondernomen. Verder komen op de lijst 100 Britse, 16 Griekse, 12 Noorse, 6 Deense, 6 Finse, 5 Zweedse, 4 Fi-anse, 4 Italiaanse, 4 Japanse, een Pakistaanse, een Panamees en een In disch schip voor. Deze buitenlandse sche pen zouden in het geheel 260 reizen naar communistische havens hebben gemaakt. Bij de viering van het acht-jarig bestaan van het „Contact Centrum op Vooidich- tingsgebied" heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, medegedeeld, dat een ontwerp met betrekking tot de status van de bromfiets thans gedrukt is en gereed ligt om naar de Raad van State te worden gezonden. Het betreft een ont werp van Algemene Maatregel van Be stuur dat na goedkeuring door de Raad van State in werking zal kunnen treden. Over de inhoud van het ontwerp kon de minister geen mededelingen doen. De minister betoogde in deze rede dat de liberalisatie van het handels- en betalingsvei-keer gepaard moet gaan met liberalisatie in de verkeerssector, die Ne derland de gelegenheid zal bieden tot handhaving en mogelijke uitbreiding van de export van verkeersdiensten. Wat de integratie in de spoorwegsector betreft achtte de minister echter grote voorzichtigheid geboden, speciaal ten aan zien van de tariefstelsels. Zij zullen in een geïntegreerde markt op uniforme interna tionale principes moeten worden opge bouwd, maar niet in die zin, dat er één groote Europese spoorwegmaatschappij zou moeten of zou kunnen worden gecreëerd. De gesloten tarief system en zullen echter moeten worden opengebroken (in de KSG is daartoe een eerste aanloop gemaakt). BONN, (Reuter) Prof. Hallstein, hoofd van het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft schriftelijk bij de Britse Hoge Commissie geprotesteerd tegen de uitlevering op Brits bevel van de Ne derlandse ooidogsmisdadiger De Jonge. De Britse woordvoei'.der, die dit Zater dag meedeelde, verklaarde, dat het schrij ven wordt bestudeerd en dat Sir Ivone ICirckpatrick, de Britse Hoge Commis saris binnenkort erop zal antwoorden. PARIJS, (Reuter/AFP) Bidault heeft medegedeeld, dat hij Woensdag voor de Franse Nationale Vergadering zal verschij nen oirx te pogen zijn investituur als for mateur te krijgen. Hij zal, evenals twee zijner niet geslaagde voorgangers, om speciale volmachten ver zoeken ter behandeling van de noodtoe stand op economisch en financieel gebied, waarvoor Frankrijk zich thans ziet ge plaatst. Tijd-ens een concours hippiq-uc van de Soester Sport Federatie kon men Zondag ook de verrichtingen van prinses Beatrix gadeslaan. De prinses neemt een hindernis met Atlanta. (Reuter). Terwijl de onderhan delaars vergaderden, kondigde presi dent Rhee van Zuid-Korea in een radio-rede de staat van beleg af en riep hij de bevolking op zijn politiek te steunen. Hij maakte bekend, dat alle ver loven waren ingetrokken en riep alle offi cieren, die in het buitenland verblijven, terug. Onder deze officieren bevindt zich Rhee's stafchef, generaal Paik Soen Joep. De president stelde vervolgens zijn ultima tum. Enige uren na Rhee's verklaring arri veerde generaal Clark, de geallieerde op perbevelhebber, in Seoel voor een tweede bezoek in drie dagen tijds aan de Zuid- Koreaanse president. Clark had Eisenho wer's antwoord op Rhee's protesten tegen de bestandsvoorwaarden bij zich. Rhee wil, dat alle buitenlandse troepen Korea verlaten, dat de V. S. en Zuid-Korea een wederzijds veiligheidsverdrag zullen tekenen en dat, als deze voorwaarden wor den verworpen,de Zuid-Koi-eanen het recht krijgen alleen de strijd voort te zetten. Rhee legde Zondag zijn verklaring af na een lange vergadering van zijn kabinet. Na de kabinetsbijeenkomst, die vier uur duurde, verklaarde de waarnemende pre- mier en minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Taj, dat gesproken was over technische kwesties om het land gereed te niaken, zodat het op elk ogenblik een uiter ste noodtoestand onder de ogen zou kunnen zien. Dit is de eerste officieel vrijgegeven foto van de „LaWc" het bestuurbare luchtdoel projectiel van het Amerikaanse Leger, dat door de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht gebruikt zal worden. Deze foto werd genomen aan boord van het schip „Norton Sound", dat speciaal voor het afvuren van deze projectielen ingericht is. Hij zei, dat elke Maandagochtend in alle regeringsgebouwen in het gehele land „voorbereidingsbijeenkomsten voor een noodtoestand" zullen worden gehouden, waarop het volkslied zal worden gezongen en zal worden gebeden voor de toekomst van het land. Een hooggeplaatste Zuid-Koreaanse func tionaris verklaarde Zondag, dat Rhee over weegt maarschalk Tsjiang Kai-Sjek te vra gen een nationalistische inval in China te laten samenvallen met een Zuid-Koreaans offensief in Noordelijke richting. In Seoel is verklaard, dat generaal Clark tijdens een ondei'houd van een half uur Zondag president Rhee het antwoord van generaal Eisenhower op de Zuid-Koreaanse tegenvoorstellen heeft overhandigd. In dit antwoord beloofde Eisenhower, aldus deze kringen, dat met Zuid-Korea overleg zou wórden gepleegd voor en gedurende de po litieke conferentie na een bestand. Hij be loofde te zullen onderhandelen over een verdrag langs de lijnen der bestaande ver dragen tussen de V. S. en de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. President Eisenhower schrijft voorts: „Het is mijn diepgewortelde overtuiging dat het, onder de gegeven omstandigheden, noodzakelijk is dat de UNO en de Zuid- Koreaanse republiek een wapenstilstand aanvaarden". Nog: geen besluit De Zuid-Koreaanse president heeft ver klaard, dat hij nog geen besluit genomen heeft over het antwoord, dat hij aan pre sident Eisenhower zal zenden. De Zuid-Koreaanse vice-premier, Pjoen Joeng Tai, heeft Zondag te Seoel tegenover journalisten verklaard dat de Zuid-Ko reaanse regering het schriftelijke antwoord van president Eisenhower op de door zijn collega Syngman Rhee opgeworpen bezwa ren tegen de jongste wapenstilstandsvoor- stellen van de UNO „niet bevredigend" acht. In Zuid-Koreaanse regeringskringen ver klaart men dat Eisenhower's voorstellen vooral daarom niet bevredigend zijn, om dat, de Amerikaanse president het sluiten van een Amerikaans-Zuid-Koreaans ver drag tot het verlenen van wederzijdse bij stand na het sluiten van een wapenstil stand voorstelt, waar president Syngman Rhee om de totstandkoming van een der gelijke overeenkomst vóór een bestand heeft verzocht. Volgens radio New York hebben het Zuid-Koreaanse kabinet en de nationale vergadering besloten de strijd voort te zet ten en het op handen zijnde bestand niet te erkennen. Op een herdenkingsplechtigheid voor de duizendste dienstdag van het Amerikaanse eerste korps zei Syngman Rhee heden, dat voor Korea geen eervolle vrede mogelijk is zolang aan Chinese communisten toege- DOOOOOOOOCXXXXCOOCXX^OOCOOCXXXIOCOOnOOCXIOOCCOCKDCOOOOOOOOOpc De dames die in de omgeving van de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek en de Oliefabrieken Calvé-Delftte Delft wonen, klagen er over dat haar nylons zo kort „mee gaan". De directies van de betrokken fabrieken zijn van deze klachten op de hoogte gesteld en die van Calvéheeft nu besloten met. ingang van heden een andere brandstof in haar bedrijf te gaan gebruiken teneinde te kunnen be oordelen of nylon misschien wordt, aan getast door stoffen welke uit de schoor stenen van de fabriek, ontsnappen. Zij wil hiermee echter geenszins de mening te kennen geven dat de schuld bij haar bedrijf ligt. Bij informatie bij het kunststoffeninsti- tuut T.N.O. te Delft vernemen wij. dat nylon een grote chemische bestendig heid heeft. Het is echter geenszins uit gesloten, zo zei men. dat het schade ondervindt van bepaalde stoffen welke er uiteraard in de omgeving van de grote industrieën in de lucht zweven. Ook is het heel goed mogelijk, meende men, dat de schade wordt veroorzaakt door kleine vonkjes uit de. fabrieks schoorstenen, Deze vonkjes kunnen zo klein zijn dat zij op buiten hangend wasgoed geen nadelige invloed hebben, doch wel het nylon, dat veel minder bestand is tegen warmte, aantasten. Met deze laatste veronderstelling klop pen de ervaringen welke men heeft op gedaan bij een kousenreparatie-inrich ting te Delft, Steeds zijn het weer dames, die. in de buurt van de genoemde fabrie ken wonen, vertelde men ons, die kou sen laten repareren waarin zich brand- gaaijes bevinden. Soms is het zo erg dat de kousen niet meer te repareren zijn. >DOOOOOOCKX)CXX>DOOOOOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOC>OODOCOOCOOOOCOCXX LONDEN (Reuter) De premiers van Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland en Aus tralië, respectievelijk Churchill, Holland en Menzies, zullen deze week te Londen besprekingen houden over vraagstukken betreffende de verdediging van het gebied van de Stille Oceaan en Malakka. Men hoopt de wrevel weg te nemen, die Groot-Brittannië heeft getoond over het feit. dat dit land geen deel heeft aan de militaire overeenkomst tussen Australië, N. Zeeland en de V.S. Alexander Wiley, hoofd van de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, heeft in een interview verklaard dat, „nu Amerika afzonderlijke verdragen heeft met de Philippijnen, Nieuw-Zeeland, Australië cn Japan", al deze landen, tezamen met Groot-Brittan nië en Frankrijk gebonden dienen te wor den in een „NAVO voor de Stille Oceaan". George Sand: Het eenvoudige is het moeilijkste ter wereld: het is het eindpunt der ervaring en de laatste inspanning van het genie. staan wordt op het Koreaanse schiereiland te blijven. Rhee zei verder, dat het hem zou spijten als de UNO-ti-oepen zouden vertrekken. Mochten zij echter het land verlaten, dan zou Korea alleen verder gaan te pogen het land te herenigen. Bij de herdenking van het 250-jarig be staan van de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé en Zonen op Donderdag 18 Juni zal namens directie en personeel een krans worden gelegd op het graf van Izaak En schedé, die in 1703 aan de Franckesteeg te Haarlem de grondslag voor het bedrijf legde. Izaak Enschedé werd in 1761 begra ven in de Kerstkapel van de Grote Kerk. Enige tijd geleden is besloten het door elt West-Europese landen te stichten atoomcentrum in Genève te vestigen. In Zwitserland zijn echter bezwaren gerezen tegen het feit, dat het atoom onderzoek ook ten dienste zou staan van militaire doeleinden. Men vreest in sommige kringen, dat daardoor de neutra liteit van Zwitserland geschonden zal wor den. Aan deze vrees heeft een groep in woners van het kanton Genève uiting ge geven in een petitie, welke 7000 handteke ningen droeg. Door de indiening van deze petitie is het bestuur van het kanton thans verplicht een referendum over deze aangelegenheid te doen houden. Als datum daarvoor is thans 28Juni vastgesteld. Spreekt de bevolking zich uit tegen ves tiging van het centrum in Genève dan zou den de elf Europese landen een andere vestigingsplaats moeten zoeken. De voor zitter van de Europese Raad voor het Kern- physisch Onderzoek, drs. J. H. Bannier, verklaarde dat de kans, dat het kanton Genève zal besluiten het centrum niet te huisvesten, uitermate gering is. Drs. Ban nier legde er de nadruk op, dat militaire belangen geen rol spelen bij de vestiging van het atoomcentrum. TEHERAN (Reuter) De 12.000 ton metende Japanse tankboot „Nissio Maroe" is voor de tweede maal in de haven van Abadan vei-schenen, om producten van de genationaliseerde Perzische oliemaatschap pij in te nemen. Een regen van bloemen daalde op de tanker neer, toen deze de haven binnen voer. Er waren ruikers voor de opvax*enden. Het kwam Zondag in de Perzische Twee de Kamer, bij een heiwatting der bespre king van het door de regering ingediende wetsontwerp, strekkende tot beknotting van de macht van de Sjah, tot een hand gemeen tussen vier aanhangers van premier Mossadeq en evenveel leden der oppositie. De sti-ijd werd met de vuist uitgevochten. Aan beide zijden werd een afgevaardigde zwaar aan het hoofd gewond. Tijdens een bijeenkomst te Groningen ter gelegenheid van het lustrum van het instituut „Steun Wettig Gezag" heeft de heer P. Scholten, hoofdbestuux-slid, de aan dacht gevestigd op de „controverse, welke er bestaat tussen het instituut Steun Wet tig Gezag en de Stichting Bescherming Bevolking. Hij constateerde een vrij on duidelijk beleid van de regering ten op zichte van het instituut. „S.W.G.,,, aldus spreker, „is geboren uit particulier initia tief, en de stichting Bescherming Bevol king is daarentegen veel meer een ambte lijke instelling". Hieruit meende de spre ker ook te kunnen verklaren, dat de Stich ting „Bescherming Bevolking" jaarlijks een subsidie van een kwart millioen krijgt, terwijl S.W.G. haar talrijke onkosten moet bestrijden uit een jaarlijkse subsidie van 300.000.Hij merkte verder onder meer op, dat verschillende vrijwilligers, die door S.W.G. waren aangetrokken en om veler lei redenen ook weer moesten worden af gewezen, zonder bezwaar konden overgaan naar Bescherming Bevolking, waar voor hen wel een taak was te verrichten. „Wij moesten ploegen op de rotsen", aldus de heer Scholten „en de Bescherming Bevol king kon zaaien op de akkers, die door ons rijp waren gemaakt." Een eenendertigjarige fabrieksarbeider had Zondag gevist en begaf zich des avonds huiswaarts. Zijn hengels had hij achter in zijn auto gelegd en toen hij omstreeks half- zes in de Pladellastraat in Haarlem-Oost reed werd hij in zijn hals geprikt door een hengelstok. De man draaide zich om en lette niet op het verkeer. Aan de rechterkant van de weg liepen twee echtparen (de mannen voorop) die door de auto werden aangereden. Het echtpaar D. uit Amsterdam werd per ziekenauto naar het Sint Elizabeths Gasthuis overgebracht, doch na ondei-zoek bleek, dat het geen letsel had opgelopen. Mevrouw G. uit Haarlem had haar linker onderarm ge- broken en vlees- en schaafwonden aan haar benen opgelopen. Zij is met de auto van de politie naar het ziekenhuis overgebracht. VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op on weer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 9 Juni Zon op 4.21 uur. onder 20.58 uur. Maan op 2.18 uur. onder 19.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 Juni Hoog water: 0.20 en 12.55 uur. Laag water- 8.10 en 20 53 uur. Dinsdag 9 Juni Hoog water: 1.25 en 13.55 uur. Laag water: 9.14 en 21.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1