2 Het Huis van de Saltimbanks verrees in Bloemendaal Bruinogige Haarlemse werd gekozen tot „Miss Holland 1953" PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws BB.B. De radio geeft Dinsdag MAANDAG 8 JUNI 1953 Zenuwrust, WASSERIJ DUYN Militair, die uit jeep stapte, dodelijk aangereden Concertgebouw-Orkest naar Amerika Friese Beweging wil tweetalige scholen Kerkelijk Nieuws Nederlandse gezant in Wenen overleden Politie vond autobus onder aan een dijk Heringa Wathrich LIKDOORNS WONDEROLIE Inkrimping Amsterdamse taxibedrijven voorgesteld Mr. Susanto vraagt inlichtingen Augurken-aanplant in Venlo bevroren Agenda voor Haarlem Coc h ió het zo r~ Een uitvinder Te zeggen dat het Zaterdagavond fris was in het nog weer mooier en weliger be groeide Openluchttheater te Bloemendaal, waar met een voorstelling door het Neder lands Volkstoneel het zomerseizoen begon, is een sterk euphemisme. Dank zij het N.V.V. waren er niettemin vele honderden toeschouwers, die zich blijkens het her haaldelijk opklaterend gelach tijdens en het krachtige applaus aan het slot van de opvoering van „Het Huis van de Saltim banks" door Luisa Treves, de weersom standigheden ten spijt, zo al niet naar har telust dan toch redelijk hebben vermaakt. En zo zal het ook bij de gisteren plaats gehad hebbende herhaling wel zijn geweest. Als het door de schrijfster in haar voor beschouwing uitermate slordig in het programma afgedrukt -- niet zo bijzonder pretentieus was aangekondigd, hadden wij veel geestdriftiger dan nu kunnen zijn over dit (ondanks de vaak te lange gesprekken) zeer onderhoudende blijspel. Want als wij het practisch resultaat met haar theore tisch geformuleerde bedoelingen gaan ver gelijken, dan moeten wij een mislukking noemen wat wij anders als een gelukkig probeersel hadden toegejuicht. Mevrouw Treves bestrijdt namelijk vooral met haar scherpe pen de „meesterlijk beschreven" halve waarheden van de existentialistische litteratuur, onder welke noemer zij ge makshalve maar onnauwkeurig nota bene Sartre, Camus en Anouilh samenvat, om daar de positieve mening tegenover te stel len dat de mens, juist na de verwoestende oorlog, duidelijk heeft laten zien dat hij ondanks alle slechtheid, ondanks de af wezigheid van een meeslepende wereld beschouwing, veerkrachtiger en gezonder dóórleeft als ik haar inzichten aldus verkort mag weergeven. Met haar stuk over reizende comedianten in het Spanje van enige eeuwen geleden tracht zij dan ook „iets te zeggen van de zelfverheerlij king van de mens, van de verschillende wegen en manieren waarop hij gelukkig kan worden, naar gelang van zijn aanleg en karakter". Misschien heeft Luisa Treves deze hoog lopende doelstelling te bewust nagestreefd, maar hoe men dit „optimistisch drama" ook beschouwt, het bewijst niets en men kan er geen enkele gevolgtrekking aan gaande het menselijk bestaan" uit trek ken. Nu zou men in het midden kunnen brengen dat kunst nooit bewijzen wil, maar dat wordt enigszins anders als de auteur, zoals in dit geval, met min of meer allego rische personen gaat werken. In het eerste tafreel ziet men de saltimbanks op een primitief toneeltje een opvoering geven van de parabel van de verloren zoon. Eén hun ner, ontevreden met het zwerversleven, weet zijn metgezellen (tevens familieleden) te overtuigen van de noodzaak zich ergens te vestigen en iets blijvends te bouwen. En dan wordt de genoemde gelijkenis in deze werkelijkheid doorgetrokken, als de jong ste zoon afscheid neemt van vrouw en vader om zijn geluk in de wijde wereld te zoeken, nadat, hij eerst geprobeerd heeft zijn creativiteit in een beeldhouwwerk uit te leven. Doch wat kreeg men in feite te zien? De personen handelden inderdaad geheel vol gens het schema der door de schrijfster nagestreefde bedoelingen, zonder daarbij echter van een innerlijke drijfveer blijk te geven. Menigmaal werd de noodzaak tot reeds genomen besluiten pas achteraf door argumenten toegelicht. Bovendien verhoog de een tweede intrige die van de moei lijkheden bij het bouwen van het huis, door toedoen van een even aanzienlijke als kort zichtige buurman de indruk van toe valligheid in hoge mate. Het geheel werd daardoor een divertissement met twee fina les, waardoor de hoofdzaak: de ontwikke- ADVERTENTIE .Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en istemmen U weer moedig en rustig. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Kinderkoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.45 Parijse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Me- tropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire causerie. 13.25 Salon orkest en sopraan. 13.45 Platen. 14.00 Geva rieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's cycloop gebergte. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Rond de oude Wereldzee: De invloed van de Islam. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.00 De gewone man. 20.05 II Trovatore, opera. (In de pauze: pl.m. 21.30—21.45 De Radiodok ter). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Dansmuziek en reportage. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11,00 R.V.U.: Ervaringen met het microscoop. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Hammondorgel en piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Zeg eens, Amerika 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of gram. 18.35 Gram. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Gram. 19.05 Harmonie-orkest. 19.30 Alt, clavecimbel en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.45 Voordracht, 21.00 Tiroler muziek, 21.30 Mededelingen, 21,35 Disco-causerie. 22.15 Surinaamse mu ziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gra- mofoon. 23.00 Nieuws. 23.15 New York cal ling. 23.20-24.00 Gram. TELEVISIE N.C.R.V. 19.45-21.15 Progr. van zang, muziek en volksdans; Journaal; Weerbericht; Dagslui ting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Muziek voor mil- lioenen. 14.00 Schoolradio. 15,30 Herdenking D-Day. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest en soliste. 21.00 Vlaamse liederen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. B.B.C. 22.00-22.30 Nieuws. Vraaggesprek: Boeken en schrijvers (op 224 en 49 m.). ling van het thema van de verloren zoon, op het tweede plan geraakte en in de al gemene vrolijkheid verloren ging. Dit is misschien wel in de eerste plaats een tech nische tekortkoming en ik moet dan ook mevrouw Treves adviseren een dergelijk dubbelspel van motieven aan betere archi tecten over te laten. Dat men zich bij „Het Huis der Saltim banks" niet verveelt, is vooral te danken aan de dikwijls zeer geestige tekst, waar van de humor voor een groot deel berust op pikante formuleringen van elementaire levenswijsheid. In de vertoning door het Nederlands Volkstoneel sloeg de jongere generatie Elly Ruimschotel, Els Bouw man, Emmy Lopes Dias, Piet Kamerman, Jan Handling en Ad van Gessel een tamelijk goed figuur. Er ging over het al gemeen een frisse zwier van hun optreden uit. Sterneberg leverde een kluchtige ty pering van twaalf in een dozijn, Tonny Foletta zorgde voor de tanige volksroman- tiek en Hans van Meerten liep als vader Carlos eindeloos te zeuren. Het stuk bleek zich voor montering in het openluchttheater zeer goed te lenen. Naar mijn smaak hadden de kamerscher men en meubelstukken voor het tweede tafreel zelfs gevoeglijk achterwege kunnen blijven. Nog één opmerking tot slot: de schrijfster in wier talent men groot ver trouwen mag koesteren kan wel bewe ren, dat zij de toeschouwers meeneemt naar de verre oorden der fantasie, maar als zij daarmede kennelijk het oog heeft op Spanje, dan zijn een paar onbeholpen dans jes toch beslist onvoldoende om een locale sfeer te schilderen. DAVID KONING. ADVERTENTIE amstkri)VMSEV.\.\HT20 TEI..U0>3 Droogwas thans 32 ct. per kg Op de Apeldoornse weg i.n Hoenderlo is Maandagmorgen omstreeks half negen de 25-jarige vaandrig <fl. F. Gravestein uit Gouda, die een militaire colonne per jeep begeleidde, door een auto, komende uit tegenovergestelde riohting gegrepen, toen hij zijn wagen verliet. Hij werd 20 meter meegesleurd en zodanig gewond dat hij ter plaatse overleed. De heer L. B. uit Epe, hoofdassistent van de Landbouw- voorlichtingsdienst, die de luxe auto be stuurde, treft, naar de politie mededeelde, geen schuld. Van de zijde van het bestuur van de stich ting, die het Concertgebouw-orkest beheert, wordt over de tournée van dit orkest door de Verenigde Staten medegedeeld, dat op 6 Juni in hoofdtrekken overeenstemming met Ame rikaanse instanties is bereikt. Het is de be doeling, dat in October en November 1954 in een periode van zeven tot acht weken een veertigtal concerten gegeven wordt in het Oosten. Midden-Westen en Zuiden van de Verenigde Staten. Het orkest zal per boot reizen en verder per autobussen. De concerten zullen onder leiding staan van Eduard van Beinum en een nader aan te wijzen dirigent. Over een aantal bij zonderheden zullen nog besprekingen worden gevoerd. Mogen wij u voorstellen miss Holland 1953 alias Yvonne Meijer die Vrijdag of ficieel uit elf eveneens beeldschone mede dingsters gekozen is als de mooiste vrouw van Nederland. Zij is bovendien wat wij zo mogelijk nog belangrijker vinden een geboren en getogen Haarlemse, maar u moet er ons niet kwaad om aankijken, als u haar niet thuis treft in het gezellige huis aan de Grote Houtstraat 122, want als alle mooie meisjes verwijlt ook dit sieraad van de zwakke sexe maar zeer weinig in de ouder lijke woning. Ook wij vingen trouwens bot, toen we daar vanochtend het nieuwbakken schoonheidskoninginnetje wilden inter viewen, maar we hebben tenminste een blik mogen slaan op de regalia van haar hoge staat, te weten een bouquet in rood- wit-blauw van irissen en anjers plus een sjerp in dezelfde kleuren, waarop met trotse gouden cursieven „Miss Holland 1953" prijkte. En of wij het verder dan maar met papa Meijer wilden doen, want Yvonne was op het ogenblik in de hoofd stad allerlei vorstelijke verplichtingen aan het nakomen. Nu was deze heer Meijer er uiteraard zeer verguld mee, een schoonheidskoningin tot dochter te hebben, maar hij onthulde ons ook, dat Yvonne aanvankelijk hele maal geen zin had om mee te dingen naar die titel, dewijl zo ondanks haar successen als kappersmodel en mannequin (zij heeft onder andere voor Parijse groten als An tonio, Jacques Fath en Dior „gelopen", zo als dat in de vaktaal heet) altijd een uiterst eenvoudig en bescheiden meisje gebleven is. Toen had papa zijn dochter dan maar stiekum laten inschrijven als candidate voor het schoonheidsconcours, met het re- ADVERTENT1E In Leeuwarden is Zaterdag een congres gehouden, uitgaande van de Raad van de Friese Beweging, naar aanleiding van de conclusies in het rapport-Kingma Boltjes over het gebruik van de Friese taal op de scholen en in het maatschappelijk verkeer. Het congres, dat onder leiding stond van de heer Fedde Schurer, sprak als zijn mening uit, dat ook op paedagogisch-didac- tische gronden het onderwijs in Friesland tweetalig dient te zijn en invoering van het Fries als verplicht leervak noodzakelijk is, derhalve ook op de kweekscholen. Het on derwijzend personeel moet door middel van aanvullingscursussen in staat gesteld wor den zich voor zijn taak te bekwamen. Ten aanzien van het rechtsverkeer dient meer op recht en regel van het Friese volk dan op de practische moeilijkheden te worden gelet. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Iliensch) C. v. d. Boogert te Harderwijk; te Pieter Maritzberg (Z. Afr.) G. H. J. Marsman te Volksrust (voorheen te Bruinisse); te Rot- terdam-Charlois J. v. Kuiken te Baarn; te Rijnsburg (vac. M. J. J. Bonting) H. v. Gosliga te Hattem; te Scherpenzeel H. v. d. Linden te Rhenen. Aangenomen naar Ureterp I. Strikwer- da, cand. te Britswerd, die bedankte voor Grijsperk. Bedankt voor Lage Vuursche (toez.) H. Harkema te Zeist; voor Neerlangbroek W. van Tuyl te Lopik. Geref. kerken Beroepen te Zuidbroek-Harkstede S. S. v. Dijk, cand. te Baambrugge. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Pretoria M. J. C. Blok te Utrecht N.W. Ds. K. Fernhout overleden In de ouderdom van ruim 95 jaar is te Baarn overleden ds. K. Fernhout, emeri tus-predikant der Geref. kerken en de laatste van de predikanten uit de Lolean- tietijd (1886). Hij werd 12 Maart 1858 te Smilde geboren en diende eerst de Ned. Herv. gemeenten van Buitenpost en Tzum en vervolgens de Geref. kerken van Zwart sluis, Dordrecht, Utrecht, Amsterdam en Vreeland. In 1933 ging hij met emeritaat. Ds. Fernhout is praeses geweest van de Generale Synode van Assen die in 1926 de zaak-dr. J. G. Geelkerken heeft behandeld. Zijn verdiensten werden erkend in zijn be noeming tot officier in de Orde van Oran je Nassau. De teraardebestelling zal Woensdagmid dag op de Nieuwe Algemene begraafplaats te Baarn geschieden. De Oostenrijkse kanselarij heeft mede gedeeld, dat gisteravond tijdens een soiree te Wenen plotseling is overleden jhr. P. A. van Buttingha Wichers, Nederlands ge zant aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. De chef van het protocol van de legatie, Haymerle, heeft heden uit naam van. de minister van Buitenlandse Zaken condo leance bezoeken afgelegd bij de weduwe van de overledene en bij het Nederlands gezantschap. Jhr. Petrus Adrianus van Buttingha Wichers, die op 28 November 1889 te Rot terdam werd geboren, begon op 21 Novem ber 1912 als adspirant-vice-consul -bij het consulaat-generaal te Antwerpen zijn loop baan in de diplomatieke dienst, die kern achtereenvolgens bracht in Hamburg, Mel bourne, Sydney, Kaapstad, Teheran, Ve nezuela, Lissabon en Wenen. Jhr. Van Buttingha Wichers was officier in de Orde van Oranje Nassau, grootoffi cier der Daneborgorde van Denemarken, grootkruis der Militaire Orde van Christus van Portugal en grootofficier der Homa- youn-orde van Iran. Een autobus van de fa. Verschoor te Hardinxveld werd Zondagmorgen net bui ten Leerdam onder aan de voet van de op dat punt vrij steile Horndijk aangetroffen. De politie vond in de zwaar beschadig de bus het werkboekje van de chauffeur, van wie bekend was, dat hij geregeld met deze bus werklieden vervoerde, en een das. De chauffeur, die te Acquoy in de ge meente Beesd woont, verkeerde in de ver onderstelling, dat de bus rustig voor zijn woning stond. Tegenover de politie, die hem uit bed belde, verklaarde hij dat de das toebehoorde aan zijn dorpsgenoot en collega S. Deze werd daarop uit zijn bed gehaald en bleek een hoofd- en beenwonde te hebben. Hij wist zich echter niets van een ongeval met de bus te herinneren, kon niet verklaren hoe zijn sjaal in de bus kwam en hoe de bus ongeveer 10 kilometer had afgelegd. Bij nadere informaties bleek de Leer- damse politie, dat S. Zaterdagavond ver schillende cafés had bezocht en daar flink gedronken had. Hij gaf zelf ook toe dron ken te zijn geweest. Daar hij echter vol bleef houden niets van de bus te weten, werd hij in verzekerde bewaring gesteld. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Drie van de vijf Amsterdamse taxibe drijven hebben het gemeentebestuur voor stellen gedaan tot sanering van het taxi bedrijf in- de hoofdstad. Deze voorstellen beogen onder meer het aantal chauffeurs vergunningen met een-derde van het hui dige aantal in te krimpen. De suggesties moeten worden gezien als een laatste poging van dé drie onderne mingen zo hebben zij medegedeeld een oplossing voor de dreigende moeilijk heden te vinden. Als de voorstellen zou den worden verwezenlijkt betekent dit, dat in een tijdsverloop van drie jaar 200 taxi's van de 610 en 400 van de totaal 1000 chauffeurs (loonchauffeurs en eigen rijders) moeten afvloeien. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft aan de Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, inlichtingen verzocht over berichten inzake samenwer king tussen Australië en Nederland in Nieuw Guinea. Deze inlichtingen zijn aan mr. Susanto verstrekt, waarbij van Neder landse zijde werd ontkend, dat er sprake zou zijn van een verdrag tussen Australië en Nederland op het gebied der defensie. Wel wordt deze samenwerking gezocht op het gebied van de ontwikkeling van land en volk van Nieuw Guinea en voor wat be treft de technische samenwerking op be stuursgebied. Nadat enige weken geleden de in Venlo en cmgeving te velde staande vroege aard appelen en bonen ernstige nachtvorstschade hadden geleden zijn in het afgelopen week einde de pas ontkiemde planten op hon derden augurkenvelden bevroren. Augur kenzaad is op het ogenblik schaars en zeer duur. Ten gevolge hiervan verwacht men een kleinere heraanplant van augurken. Venlo en omgeving vormt het grootste centrum van Nederland voor de augurken teelt. 2. Zich een weg tussen de reuzenbloemen banend bereikte Panda de deur en belde aan. Jolliepop deed open. Hij zag er zor gelijk uit, maar toen de trouwe knecht zag, wie voor de deur stond, verscheen een blij de lach op zijn gelaat. Welkom thuis, meneer Panda!", riep hij verheugd. „Het doet mij genoegen, u in goede gezondheid terug te zien, als ik zo vrij mag zijndit op te merken!" Goeie Jolliepop!", riep Panda, die in de vreugde van het weerzien even zijn brandende vragen over de gigan tische bloemen vergat, hoe gaat het er mee?!" „Dank u, slecht, mijnheer", ant woordde Jolliepop, „als gevolg van de overweldigende bloemengeur word ik ge teisterd door migraine. Het zal u wellicht opgevallen zijn, dat de bloemen rond het huis ongewone afmetingen hebben- gekre gen". „Dat is mij zeker opgevallen'!', riep Panda, „het lijkt wel....". Hij stokte en keek verschrikt naar zijn been, waar een uitschietende rank zich vrolijk omheen wikkelde. „Het is èen raadselachtig feno meen, als ik het zo mag uitdrukken", zei Jolliepop, men ZIET de bloemen groeien!" „En je. VOELT het ook!", riep Panda, zich uit de knellende omarming van de ranken bevrijdend. Yvonne de Lieftallige sultaat dat zij Donderdag j.l. hals over kop uit Zürich moest komen vliegen om nog tijdig voor de finale jurering in Amster dam te kunnen zijn. Maar verreisd als zij was, zag zij daar toch kans, om publiek en jury in het Am sterdamse Casino met een slag voor zich te winnen, zodat zij tenslotte met een veertig- punten voorsprong op een blonde concur rente de titel in de wacht sleepte. Erg veel „doet" die onderscheiding de twintigjarige Yvonne echter niet, al verheugt zij zich wel op de reis naar Zuid-Europa en het Nabije Oosten, die er aan vast zit. En als zij straks ook bij de verkiezing van miss Europa (die in Juli in Turkije gehouden wordt) tot de uitverkorenen behoort, dan volgt er misschien nog een uitstapje naar Californië, waar dit najaar de wereldtitel vergeven wordt. Maar hoe dat ook uit pakken zal, Yvonne is niet van plan, zich door al deze dingen over het paard te laten tillen en als het. allemaal achter de rug is, gaat zij weer rustig „lopen" voor de haute couture. Voor hen die het naadje van Yvonne's kous willen weten, kunnen wij nog onthul len, dat zij bruine cgen en zwart krullend haar (a la poodle cut) heeft en dat zij haar miss Hollandschap veroverde in een avond toilet van Jacques Fath uit groen brocaat met geplisseerde zwarte tulle en een strapless badcostuum van hoogglanzende zwarte Ottomanzijde, hetgeen haar bijzon der charmant gestaan moet hebben. Het speet ons dan ook bovenmate, dat de lief tallige schone vanochtend elders was, zo dat wij een en ander helaas niet persoon lijk constateren konden. ADVERTENTIE Hl I'll?!- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. 'De helder IlltSldO vl°eibare D.D.D. dringt diep ln -J de poriëi' door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN «I UUUi, flUlYCHi UIHBmCl MAANDAG 8 JUNI Waalse Kerk: Herman Zaiss comité, bij eenkomst, 7.15 uur. Sportpark Heemstede: Circus Fr. Althoff, 8 uur. City: „All about Eve", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivelseiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De man in het grijs", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Schoonheids specialist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het uur voor middernacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Orkaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: Lido: „Liefde van een frontsoldaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 JUNI Sportpark Heemstede: Circus Fr. Althoff, 8 uur. City: „All about Eve", 18 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivels eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Schoonheidsspecia list", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Ochtendvoorstellingen „Kroning van ko ningin Elizabeth", alle leeft., 10, 11 en 12 uur. „Het uur voor middernacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ochtendvoorstellingen „Kroning koningin Elizabeth" en „Het ko ninklijk bezoek aan Noorwegen en Dene marken", 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Orkaan", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liefde van een frontsoldaat", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „Lajla" 14 jaar, 8.15 uur. j Onderzoek. De internationale commissie tegen de concentratiekampen heeft via de Sovjet-ambassade in Brussel de Sov jet-minister van Binnenlandse Zaken, Beria, officieel verzocht een onderzoek te mogen instellen naar politieke gevan genen in de Sovjet-Unie en naar de nieuwe koers van het Sovjet-recht", al dus heeft de Franse journalist David Rousset bekendgemaakt. Tevens vroeg de commissie publicatie van bijzonder heden over de amnestie in de Sovjet- Unie na Stalins overlijden en zij wees er op, dat geen nieuws was ontvangen van de door Beria in Maart beloofde herziening van het wetboek van straf recht, die een maand na publicatie van het amnestiebesluit van kracht zou worden. Wapens. Amerikaanse functionarissen op het gebied van de atoomenergie, die het jaar 1954 als critiek beschouwen, heb ben het Congres meegedeeld dat zij van plan zijn de productie van wapens van „nieuwe en grotere uitwerking" te ver hogen. Voor het komende jaar wordt een productieverhoging van 25 procent beoogd wat atoomgrondstoffen en -wapens betreft. Van de muur. Het West-Berlijnse blad „Telegraf" meldt in zijn editie van Zon dag, dat portretten van de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, op aanwijzing van de Oost-Duitse regering uit open bare gebouwen, de onderkomens van de Volkspolitie en scholen moeten worden verwijderd. Pieck is enige weken ge leden voor medische behandeling naar de Sovjet-Unie gegaan. Eis. Birma heeft de overgave geëist van Mong Hsat, hoofdkwartier van de Chi nees-Nationalistische guerilla's op Bir- mees gebied, als voorwaarde voor het besluit van een bestand. Dit bestand was verleden week voorgesteld door de nationalistische afgevaardigde in de militaire commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de V.S., Birma, Thailand en nationalistisch China, die te Bangkok beraadslaagt over regeling van de kwestie der guerilla's in Noord- Birma. Smokkelarij. Het Amerikaanse Congres stelt een geheim onderzoek in naar het smokkelen van geweren van Texas naar Panama, zo wordt te Washington ver nomen. De wapens zouden door com munisten per vliegtuig worden vervoerd en bestemd zijn voor revoluties in La- tijns-Amerika. Senator McCarthy zou aanwijzingen hebben gevonden, dat het in de bedoeling lag de regeringen van Bolivia, Ecuador, Venezuela en Colum bia omver te werpen en mogelijk nog enk Je regeringen in Centraal-Amerika. Ook Cuba wordt genoemd. Er zouden enkele Amerikaanse communistenbij het plan betrokken zijn, die over'ver scheidene millioenen dollars zouden kunnen beschikken. Expeditie. Kolonel John Hunt, de leider van de expeditie naar de top van de Mount Everest, is benoemd tot Knight, en Edmund Hillary, die tezamen met de gids Tensing de top heeft bereikt, is benoemd tot Knight-commander van de Ordeï of the British Empire. In de des betreffende verklaring wordt gezegd, dat .Tensing geen Brits onderdaan is en dat deze zaak daarom nog nader onder zocht moet worden. Tensing krijgt wel een Indiase onderscheiding. Activiteit. Een woordvoerder van de Egyp tische regering heeft verklaard, dat men te Cairo binnen enkele dagen een her nieuwde activiteit verwacht ten aanzien van een regeling van het geschil tussen Engeland en Egypte betreffende het Suez-kanaal. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat Egypte haar stand punt in het geschil niet heeft veranderd, en dat het er nog steeds bij blijft dat het geschil buiten de verdedigingsplannen van het Westen om moet worden ge regeld. Gevorderd. De Deense regering zal bin nenkort de Amerikaanse regering doen weten, dat Denemarken geen Ameri kaanse hulp meer nodig heeft, omdat de opbouw in het land zeer ver gevorderd is, aldus deelde Zaterdag de Deense minister van Visserij, Knud Ree, mede, Koopwoede. Volgens langs diplomatieke weg te Wenen ontvangen berichten heeft de devaluatie in Tsjechoslowakije terug slag gehad in andere volksdemocratieën, waar een ware koopwoede is ontstaan, Volgens uit Boedapest, Warschau en Boekarest ontvangen berichten heeft de bevolking in de steden uit vrees voor soortgelijke maatregelen als in Tsjecho slowakije, haastig haar geld van banken en spaarbanken gehaald en getracht zoveel mogelijk geld in goederen met constante waarde te steken. Het meest gevraagd zijn levensmiddelen, vooral conserven, textiel en schoenen. SPREKEND over een succesrijk uitvin der, moeten we onwillekeurig denken aan Edison, die in totaal een 1400 patenten op zijn naam had staan. Dat is een record, dat de gemiddelde mens die op geen en kele uitvinding aanspraak kan maken, tot stomme verbazing brengt. Een record ook, dat moeilijk door enig genie zal kunnen worden geëvnaard, laat staan overtroffen. methode van de meubelmaker hebben ge had, maar Ellis ergerde zich groen en geel over de tijd die met dit werk verloren ging en hij overwoog dat er toch chemische op losmiddelen moesten bestaan die dergelijke werkzaamheden aanzienlijk zouden kunnen bespoedigen. Dus toog Ellis naar zijn labo ratorium en nam daar onophoudelijk proe ven met de vreemdsoortigste mengsels, tot 1 och is Carleton Ellis, die plm. tien jaar hij tenslotte zijn eerste patent vond, dat geleden stierf, een goede twee de in de rij der kampioenen, want hij was houder van 810 patenten en er zijn weinig Amerikanen die niet dagelijks met de resultaten van zijn ver nuft in aanraking komen. Evenals Edison, was Ellis een noeste werker, die dagelijks met slechts weinig uren slaap kon volstaan en de rest van de tijd rusteloos zocht naar de problemen die hij zichzelf gesteld had. In tegenstelling tot Edison, wiens school opleiding ivel zeer summier was geweest, had Ellis echter een wetenschappelijke op leiding achter de rug en als zodanig had hij dus een geweldige voorsprong. Voorals nog bleek echter uit niets, dat in hem een uitvindersgeest school, want hij kwam na voltooiing zijner studies voor de klas van een technisch instituut in Massachusetts te staan en alles scheen er op te wijzen dat hij daar zijn pensioen wel zou verdienen. Maar op een dag keek Ellis toe hoe een meubelmaker de verf van een meubelstuk verwijderde. Eerst werd de verf met alco hol week gemaakt, waarna zij door moei zaam en langdurig krabben van het hout kon worden gescheiden. Het hout verkreeg dan een vuil-bruine kleur en moest met zuur -worden .opgebleekt. De meeste toe schouwers zouden geen critiek op de werk- "N hem reeds na korte tijd vol doende inkomsten verschafte om zijn leraarsbaan er aan te geven en zich geheel aan het oplossen van practische proble men te wijden. Hier dus geen flitsende in- y vallen en geen zolderkamer- tjeswerk, maar systematische wetenschappelijke proefnemingen, gepaard aan nuchter koopmanschap. Hij vond een soideermiddel voor aluminium, een pro cédé voor het winnen van benzine uit pe troleum, een methode om harde vetten uit plantaardige oliën te vervaardigen, enz., enz. In zijn laboratoria werden meeer dan 100.000 kunstharsen vervaardigd, waarvan tenminste 12 grote successen werden. Maar daarnaast bemoeide hij zich eveneens met hondenvoer uit slachthuisafvallen en met goedkope harsen voor minderwaardige kauwgums. Hij werd „de man met een milUosn ideeën" genoemd, maar naar onze smaak ivas zijn werkzaamheid, hoe geniaal ook, wel érg nuchter en volkomen ge speend van iedere romantische noot. Laten, we daarom maar eens aandacht schenken aan schimmels, die Inin prooi met lasso's vangen. Als dat niet rotnantisch is, weten we het niet meer! Daarover morgen. (Nadruk verboden) i Jf. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2