Kennemer Balletstudio vertoonde Sylvia IB RR |j|P^ c .Clowntje Rick Kort en bondig Nederlands debuut van Amerikaanse pianiste HEDENAVOND IN DE SPORTWEEK Nieuwe composities voor mannenkoor In Londen staat een huis Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs Rosario komt naar Bloemendaal MAANDAG 8 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Aanbesteding kinder boerderij in Haarlem Examens „De Karpervin" verschalk te vijfenzestig visjes Districtsdag kabouters in de Kennemerduinen Bloemendalers bij opening Antwerps openluchttheater D. J. Botje overleden Theo Saat dit jaar niet meer aan de start? Amateurtoneel Eerste steen gelegd voor nieuwe parochiekerk Voor de kiadcren Wedstrijd voor brandweren Cabaret voor Rode Kruis gaat niet door „Nut en Genoegen" voor ouden van dagen yy Er zijn voor een dansschool twee ma nieren om een uitvoering met leerlingen te geven. Artistiek gesproken is de beste, die welke door Netty van der Valk in Rotterdam werd gevolgd, voor zij zich on der de beroepsgezelschappen schaarde: het laten optreden van de meestbegaafden in speciaal op hun krachten en mogelijk heden berekende werken, die dan in een betrekkelijk hoge graad van perfectie voor het voetlicht konden komen en een stimu lans tot intensieve training voor de an deren betekenden. Maar men kan ook naar een oplossing zoeken om iedereen op de één of andere manier te laten meedoen om de gemaakte vorderingen te bewijzen en het is begrijpelijk dat de Kennemer Balletstudio, die thans precies een jaar bestaat, aan deze methode de voorkeur heeft gegeven. Ook daarvoor is trouwens veel te zeggen, al was het alleen maar omdat het de belangstelling van de ouders levendig houdt. De leiders van de school Jan Leo Zielstra en het echtpaar Tschernoff hebben afgezien van de over het algemeen gebruikelijke openbare les, waarbij men een eindeloze reeks van in moeilijkheid opklimmende oefeningen aan de barre of „au milieu" te zien krijgt. In plaats daar van kozen zij het door zijn sprookjesach- tig-romantische inslag uitermate voor kin deren en jonge mensen geschikte ballet „Sylvia" uit 1876, met de vertrouwd en prettig in het gehoor liggende muziek van Delibes, waarin honderd leerlingen op meer of minder belangrijke plaatsen kon den meespelen. Waarom de titel in het Frans moest worden opgenomen in het programma mag een raadsel heten, temeer daar de toeschrijving aan Barbier en Mé- rante onjuist, althans onvolledig is. Louis Mérante was als de oorspronkelijke cho reograaf ongetwijfeld de geestelijke vader van dit tegenwoordig zo goed als nooit meer vertoonde werk, maar zijn zetting werd thans vervangen door een uiteraard sterk vereenvoudigde. Het in enigszins verkorte en gewijzigde vorm gebruikte scenario is van Jules Barbier en Baron de Reinach. Men kan niet anders zeggen, dan dat met deze „Sylvia of de nimf van Diana" een aantrekkelijk schouwspel werd gele verd, mede door de kleurige aankleding van het toneel en de uitzonderlijk goed verzorgde costumering, geheel op eigen atelier vervaardigd. De ware balletlief hebber kon bovendien zijn hart ophalen aan het waarlijk veelbelovende dansen van de jeugdige solist in de rol van Amin- ta, de herdersjongen. Zijn goede lichaams bouw en sterke benen doen het beste voor de toekomst verwachten. Hij draait ver bluffend rustig en gemakkelijk, ontwik kelt vloeiende lijnen, springt uitermate soepel, draagt het hocfd mooi hoog en vertoont zelfs enig acteertalent. Het zal gewenst zijn hem vooral in allegro te trai nen in het na de pauze vertoonde strandtafreel schoot hij duidelijk in tempo tekort en zijn attaque een manlijker allure te geven. Het is jammer, dat ook bij deze school zich zo weinig jongens als leerlingen aan melden. Gelukkig is men zo verstandig ge weest voor dit tekort geen oplossing in travestie te zoeken, al leed het ballet uiter aard schade door hét wegvallen van de caractèredansen en daarmede van het con trast tussen aardse en bovennatuurlijke elementen. Zielstra leverde een bekoorlijke choreografie, waarin ieder een kans kreeg om zoal geen talent, dan toch verworven lichaamsbeheersing te bewijzen. Hartelijke hilariteit verwekte het aandoenlijke corps van bacchantjes, die als speldeknoppen over het grote toneel rolden. Veel steun ondervonden de meisjes aan de niet alleen melodieuze, maar ook dramatisch gekleur de muziek, op de vleugel door Leen Kram mer vertolkt, die steeds aanvulde wat er nog aan expressiviteit van beweging ont brak. Tegen de soms waarlijk niet geringe technische eisen toonde men zich aardig opgewassen, hetgeen het vertrouwen in de school bevestigde. Behalve in een evident geval als het hierboven gesignaleerde is het uiteraard Ten huize van de familie Hesmerg te Heemstede concerteerde Zondagavond de Amerikaanse pianiste Mary Bishop die haar opleiding ontving aan het Peabody- conservatorium en verder studeerde onder Harold Bauer en Walter Gieseking. Mary Bishop trad reeds verscheidene keren in Amerika op. Haar recital te Heemstede was echter het eerste na een gedwongen onderbreking van haar werk gedurende drie jaar. Voor Nederland was het een debuut, dat ons kennis deed maken met een pianiste van uitstekende technische scholing. Muzikaal is zij ongetwijfeld, maar haar muzikaliteit kan zich door een psy chische rem niet steeds in volle omvang laten gelden. Dit was vooral merkbaar in het begin van de avond bij de voordracht van drie Intermezzi van Brahms, de Noc turne in cis opus 27 en de Etude in As opus 25 nr. 1 van Chopin. Vrijer klonken al weer Les collines d'Anacapri, Reflets dans l'eau, La soirée dans Grenade en Poissons d'or van Claude Debussy. De voordracht van de Sonatine van Ravel viel te loven, hoewel uit dit werk nog menig muzikaal juweel opgediept had kunnen worden. Na de pauze had de pianiste zichzelf her vonden. Alle vertolkingen klonken althans veel overtuigender. Na de bewuste uitvoe ring van dansen van Sjostakowitsj, Baga tellen van Tsjerepnine en Préludes van Gershwin, bereikte Mary Bishop een grote hoogte met Evocation en El Puerto van Albeniz en nog meer met Danse espagnole van M. de Falla. Zij bewees nu met haar spel, dat zij vertrouwen in zichzelve mag hebben. Een Mazurka van Chopin kwam nog als dank voor de betoonde hartelijke waarde ring. P. ZWAANSWIJK HAARLEM, 6 Juni 1935 GEHUWD: 6 Juni, W. Brugmans en M. A. Obert. BEVALLEN van een zoon: 4 Juni, M. K. Broekhofvan Es; 5 Juni, D. J. Lastdrager —Stulp; 6 Juni, M. Hofsté—Kinders. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, M. E. Daalmanvan Excel; C. J. M. Vissers Hoes; 6 Juni, IJ. Noordzij—Nijhuis; E. Bee kelaar— Keddeman. OVERLEDEN: 4 Juni, C. H. Vrugt, 87 j.,- Bilderdijkstraat; 5 Juni, W. de Jonge, 56 j., Zaanenstra^t; G. A. Lindemans, 35 j., Da maststraat; J. H. Metten 71 j., Marsstraat. nog te vroeg om conclusies aangaande eventueel aanwezig talent te trekken. De vertolkster van de titelrol wekte een gun stige indruk, vooral in de walsen. Van de overigen onderscheidde zich nog speciaal de negerslavin in het bekende pizzicato in de derde acte, hoe slordig de posities van de voeten ook waren. Over de rest van het programma, dat kort geleden als illustratie bij een lezing voor de Haarlemse Kunstgemeenschap heeft gediend en waarin in hoofdzaak leer lingen van de beroepsklasse meewerkten, behoef ik geen commentaar meer te geven. De middag resulteerde in hartelijke toe juichingen voor het drietal danskunste naars, die met hun prachtige studio Haar lem wezenlijk hebben verrijkt. DAVID KONING. Maandagmorgen vond op het stadhuis In Haarlem de aanbesteding plaats van de bouw van een kinderboerderij in het Noordersport park met inbegrip van glas- en verfwerken. De hoogste inschrijver was de firma Boman en Leuven uit Vijfhuizen met 18.775. De laagste inschrijver was de firma P. de Jong uit Haarlem met ƒ11.437. Er waren in totaal 21 inschrijvingen binnengekomen. Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum Aan het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen Gymna sium, diploma B: de heren J. M. C. Koeke- bakker, K. J. J. Meertens, K. Mesdag, R. Stuart en mejuffrouw P. M. Niekerk. Het examen wordt voortgezet. Da Costa-kweekschool Voor het eindexamen zijn aan de Da Costa- kweekschool te Bloemendaal geslaagd de dames C. L. Krijgsman te Aerdenhout; S. Lyklema te IJmuiden; W. C. Plevier en A. Spruyt te Haarlem en de heren I. C. Collet te Heemstede en W. F. Pauw te IJmuiden. Het programma van de tiende Haarlemse Sportweek vermeldt voor hedenavond de volgende wedstrijden: 19.00 uur: Softball-wedstrijd tussen de teams van Haarlem en Amsterdam op het terrein aan de Kleverlaan. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd tussen het Haarlems B-elftal en het Kennemer B- elftal op het Haarlem-terrein aan de Planetenlaan. 19.00 uur: Volley ball wedstrijden aan de Hendrik Roozenlaan tussen Ramp laan en Die Raeckse (dames) en C.I.O.S. en Velox (heren). 19.15 uur: Basketballwedstrijd tussen I.H.J, en Harlem Tigers op het Leidse plein. 19.00 uur: Zevenhandbal-wedstrijd tussen H.O.C. en IJmond aan de Planeten- laan. 19.00 tot 23 uur: Sporttentoonstelling in de H.K.B. aan de Tempeliersstraat met filmvoorstellingen over volleyball. CO DOOOOCOOOOOOOOOOOOCO OCC<XXXOOOC<XXDOCCCC<XXX Sinds korte tijd mag ook Haarlem er zich op beroemen een visclub voor dames te bezit ten; de echtgenoten der leden van „Het Kar- pertje" hebben zich als „De Karpervin" tot een eigen visclub verenigd. „De Karpervin" koos zich een enthousiaste vissersvrouw, de 68-jarige mevrouw J. Deen— Heitveld tot presidente en men besloot de af gelopen Zondagmiddag voor het eerste optre den naar buiten te bestemmen. Uiteraard behoorde deze wedstrijd een enigszins feestelijk karakter te dragen, zodat de veertien deelnemende dames zich in een kleurige kledij hadden gestoken en met een kroontje getooid, voor het. clublokaal in de Voortingstraat op een geïmproviseerde Jan Plezier plaats namen. Langs de Leidsevaart. bij het station Heemstede—Aerdenhout, werd de met spanning verbeide krachtmeting ge houden. Aan het water werden de wedstrijdbepalin gen onder de toeziende en deskundige blikken van de respectievelijke echtgenoten streng in acht genomen, zodat er precies op tijd werd ingelegd, waarna de vangst gedurende drie keer een half uur was opengesteld. Toen de tijd verstreken was, bleek de gezamenlijke actie vijfenzestig exemplaren te hebben opge leverd. Mevrouw H. HinLabberté werd met veer- ten gevangen vissen de kampioene van de middag. De tweede plaats werd ingenomen door mevrouw MolenkampSmit met negen stuks plus het grootste exemplaar, waarna de derde prijswinnares, mevrouw DriehUis-Heit- veld. zich mét dertien stuks evenmin onbe tuigd gelaten heeft. De jaarlijkse districtsdag van de kabouters van het Nederlandse Padvindersgilde, meis jes van acht tot twaalf jaar, voor de leden van tien kringen uit deze omgeving, werd Zaterdagmiddag gehouden op het terrein de Kalverwei in de Kennemerduinen. De bij eenkomst stond onder leiding van mevrouw J. N. A. van DitmarschJacometti, district- commissaresse van het district Haarlem- Noord. Een gedeelte er van werd bijgewoond door de directeur van de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk. De kabouters hebben onder meer twintig posten af moeten gaan. Bij elke post hadden zij zeven minuten de tijd een opdracht uit te voeren, zoals letter leggen, geheimschrift ontcijferen, verschillende soorten kimspelen, een wedstrijd opmerkingsgave en nog veel meer van deze voor de kleine meisjes onge twijfeld plezierige bezigheden. Sinds 1946 wordt deze districtsmiddag elk jaar gehouden. Het vorige jaar werd een wisselprijs, een houten schild, ingesteld, dat de Elfregi-kabouters van oehoe groeps leidster) mevrouw A, C. Wij mavan Leer- sum voor 1953 hebben moeten afstaan aan de leden van de Caprera-groep uit Bloemen daal (leidster oehoe C. Okx), die met 18 5/13 punt eerste werden. De Elfregi-kabouters eindigden met 15 4/10 punt op de tweede plaats en de Klimop-kring van de Harlu- groep uit Bloemendaal met 15 3/10 punt op de derde plaats. Zaterdagavond is in Deurne bij Antwerpen een openluchttheater geopend met een voor stelling van „Gudrun", spel in vijf bedrijven van Albrecht Rodenbach. De voorstelling werd bijgewoond door het voltallige college van B. en W. van Bloemen daal en de gemeentesecretaris. Het college had een uitnodiging ontvangen, omdat het in 1950 aan de gouverneur en de bestendige de- putaten van de provincie Antwerpen in de gelegenheid had gesteld zich op de hoogte te stellen van het Bloemendaalse openluchtthea ter. Bij de bouw van het Antwerpse theater is rekening gehouden met hetgeen in Bloemen daal aanwezig is. Tijdens een maaltijd, die aan de opening vooraf ging, heeft jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester, het woord gevoerd. In de ouderdom van 76 jaar is te Heem stede overleden de heer D. J. Botje, oud gezagvoerder van de Stoomvaart Maatschap pij Nederland. De thans overledene is op 27 Maart 1877 geboren, ontving zijn opleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart en trad op zeventienjarige leeftijd in dienst van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. Hij doorliep alle rangen en werd op 20 Februari 1912 gezagvoerder. Hij had de leiding op de grote passagiersboten van de maatschappij. De heer Botje was een bekende figuur in scheepvaartkringen, ook na 1 April 1932, toen hij de maatschappij met pensioen ver liet. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 10 Juni om halftwce op de begraafplaats te Heemstede. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse sprintkampioen Theo Saat dit seizoen niet meer aan de start zal verschijnen. De V. en L'er lijdt al enige tijd aan ischias en ge zien de aard van ae kwaal kan verwacht worden dat hij de eerste maanden nog niet in staat zal zijn serieus te trainen en in wedstrijden uit te komen. Wie het programma inkijkt van het mu ziekfeest, dat te 's-Hertogenbosch plaats heeft ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Koninklijk Nederlands Zangers verbond, kan zich verbazen over de gron dige wijziging die zich in het répertoire van de mannenkoren aan het voltrekken is. Van deze geest van vernieuwing en artis tieke schoonmaak getuigde ook het concert, dat Zaterdag in de Baehzaal gegeven werd door het G E.W.A. Mannenkoor en dat deel uitmaakte van het programma der „Kunstmaand Amsterdam". Deze zanglustige bedienden van de ge meentelijke electriciteitsbedrijven van de hoofdstad voerden, onder de degelijk mu zikale leiding van Joep Schreurs, werk uit van Bruckner, Janacek, Debussy, Kees Kef, Lex van Delden, Joep Schreurs en Schu bert muziek dus uit verschillende stijl perioden, de romantische niet uitgezonderd. Waarmee aangetoond werd, dat de tendenz naar vernieuwing zich niet uitsluitend toe spitst op moderne werken, maar op alles wat potentiële waarde bezit. Hieraan dank ten wij, benalve een paar mooi klinkende Bruckner-composities (Locus iste en Ave Maria) ook de vertolking van het prach tige „Nachtgesang im Walde", uitgevoerd met de oorspronkelijke begeleiding van hoorhkwaftet. „Fleurs des' blés" van Debussy (bewer king voor koor van een lied uit 1878) bleek een typisch staaltje van tere Franse lyriek en „Odpocinti" van Janatsjek een stukje stevige mannenzang. Van Kees Kef hoorden wij „Herwonnen Paradijs", een modern stuk met treffende momenten, die speculeren op impressionistisch kleuref fect. Van de dirigent van het koor, Joep Schreurs, werden „Suite Caecilia" en „Scotse Trije" ten gehore gebracht, welk laatste nummer bijzonder geestig doorge werkt is. En van Lex van Delden werd „Het Spoorboekje" gezongen, op teksten uit de treingids, dus zoiets als de fameuze „Lucifersmarsch" van Johan Wagenaar, die de Zweedse tekst van een lucifers doosje op muziek zette. Het werk van Van Delden is een muzikale grap met verze kerd succes, maar dan een groep, die niet alleen teert op het spirituële van de vondst, maar tevens op het voortreffelijk vakman schap, waarvan het qua vorm,, rhythmi- sche verscheidenheid en klank getuigt. Het G. E. W. A. Mannenkoor bleek dit zware programma uitstekend in zijn macht te hebben. Joep Schreurs beheerst het vak mannenkoordirectie op voorbeeldige wijze. Het medewerkend hoornkwartet was dat van het Radio Philharmonisch Orkest. Het liet zich ook horen in een on beduidend stuk voor vier hoorns van wij len Koos van der Griend en in „Cinq Interludes" van de Franse organist Daniel Lesur, muziek met folkloristische inslag en gezond van karakteristiek. De vier hoornisten speelden bijzonder knap en muzikaal. De eerste hoornist, Kees Ver- sney, vervulde tevens een mooie beurt als obligaat speler bij het „Auf dem Strom" van Schubert, dat met fris geluid gezon gen werd door Jeanette van Dijk, met Jan Huckriede aan de vleugel. Zo krijgt men op deze zomermanifesta- ties ook nog eens composities te horen, die anders nooit aan bod komen. JOS. DE KLERK Men herinnert zich misschien uit de op voeringen van Het Vrije Toneel het blijspel van Michael Clyton Hatton „In Londen staat een huis". Het huis wordt bewoond door de familie Lord, een eerzame op haar rechten staande familie, die op een kwade dag te horen krijgt dat er een weg is ge projecteerd dwars door het home, dat hun castle is heen. Het festival of Brittan is er schuld aan, of liever de architect, die voor dat festival een tentoonstellingsterrein ont wierp. De architect heeft de woning van de Lords over het hoofd gezien. Lagerhuis en Hogerhuis, ja het hele kabinet wordt in de zaak gemoeid. De weg kan men niet meer veranderen. Een ander huis moet aan de familie Lord aangeboden worden. Maar daar willen de Lords niet aan. De strijd nu, die het rechtschapen Engels gezin tegen de overheid voert om meester van het terrein te blijven, vormt het uitgangspunt van de handeling, die meer uit woorden dan uit daden bestaat. Maar de verhoudingen in het gezin liggen zo geestig, de verschillen de leden der familie vertonen onderling nog zoveel contrasten, dat er voortdurend wat valt te beleven. Men amuseert zich met hen en om hen. Daarbij speelt de ty pische Britse geaardheid een grote rol, die de Engelsman het aanschijn geeft van een souverein op de paar vierkante meter grond welke hij zijn bezit mag noemen. Hij ver dedigt dat bezit tegen welke belager ook. Noch voor Attlee noch voor Churchill weet hij de baas in huis van wijken. Ofschoon deze karaktertrek in de voor stelling welke De Spaarnespatters Zater dagavond in de Stadsschouwburg van „In Londen staat een huis" gaven, niet gepro nonceerd genoeg naar voren kwam en het tempo het nodige te wensen overliet, heeft de opvoering toch een zeer gunstige indruk achtergelaten. Dat danken we dan aan de persoonlijke spelprestaties. Mama Lord, even bij de hand als doortastend, stond bij Tiny Smink wat men noemt op poten: haar echtgenoot kreeg van Koos Toorernd een fraai „droog"-komisch voorkomen; de jong ste dochter (Mies Fatel-Priester) was zo rad sweet-seventeen als wenselijk. Bep Verdonckschot-Windt hield zich treffend met occulte verschijnselen bezig in een welberekende typering. De overige huis genoten waren stuk voor stuk bekwame vertolkingen van Jo Werits, Leo Fabel, Her van Dijk en Truus Woelinga-Kroese. Ver meldenswaard is dan nog de zij-ige mr Filch van Jan Smit en de charge van Al fred de Vries als Morris Henessey. Men ziet dus: de executanten leverden bevredigend spel. Willem van der Veer's regie zal daaraan debet zijn. De door mij gesignaleerde zwakheden mogen hem daar om niet zwaar worden aangerekend. Wat de voorstelling van de Spaarnespatters dus betreft: alle lof. Met de naam slechts der toneelgroep kan ik het maar niet vinden P. W. FRANSE. ADVERTENTIE SSJR FIELDJACKETS - SWEATERS Op het terrein op de hoek van de Bloe- mendaalseweg en de Korte Kleverlaan kwamen Zaterdag velen bijeen om getuige te zijn van de eerste steenlegging voor de nieuwe kerk van de Bloemendaalse paro chie, die in het begin van het volgende jaar de algehele voltooiing zal bereiken. De eerste steen, die door de vicaris-ge neraal van het bisdom Haarlem werd ge metseld is een hoeksteen, waar op de twee zijden een doorlopende tekst is te lezen: „Deze steen is gelegd door mgr. J. M. Groot, vic.-gen. Bisdom Haarlem als hoeksteen van de kerk van de Allerheiligste Drieëen- heid. In de parochie waarin gevestigd is de Prima Primaria Zetel van het Wereld- ziekenapostolaat. Zaterdag 6 Juni 1953". Later heeft de pastoor L. Beune van Bloe mendaal in die steen een in een loden ko ker gevoegde oorkonde ingemetseld, waar op staan vermeld gegevens met betrekking tot de burgerlijke- en kerkelijke gemeente Bloemendaal. De vicaris-generaal, mgr. Groot, heeft na de wijding en de steenmetseling de paro chianen toegesproken. „Hij zeide, dat de noodkerk spoedig vervangen zal worden door een parochiekerk, die 't steeds groeien de getal der gelovigen zal kunnen bevatten. Gedurende 36 jaar hebben parochianen zich met een noodkerkje beholpen. Bovendien wordt nu ook een betere zetel voor de Prima Primariazetel van het wereldzie- ken-apostolaat verkregen. Daarna deed mgr. Groot nog een oproep op de aanwezi gen om de bouw van de kerk zoveel moge lijk te bekostigen opdat uit het bouwfonds weer kerken in andere delen van het Bis dom gebouwd kunnen worden, om het ge loof te bewaren en uit te breiden. Ja, toen zagen ze 't goed..... het was een zeilstee. Door de wind voortgedreven, die het uitgespannen zeil vol blies, kwam het ding met grote snelheid naderbij. Rick en Bunkie stonden aan de kant van de vaart en keken met aandacht naar het ding. En toen het vlak langs hen heen ging, keken ze met grote ogen naar de stuurman van de zeilstee. Want. „Dat is Plop!", riep Bunkie. Ja, het was de vrolijke Plop, die parmantig in het stoeltje van de slee zat. „Ha, die Plop!", riepen ze. Toen keek hij op en zag de jongens. „Hallo!", lachte Plop. Hij liet het zeil slap hangen en remde. En toen de slee stilstond aan de kant, stapte hij uit en kwam op Rick en Bunkie af. „Wat heb je nou weer, Plop?", vroeg Rick. „Heb je die zelf gemaakt „Ja, lachte Plop trots. Hoe vind je 'm?" „Mooi!", vond Rick. Daar kun je zeker, wel lekker hard mee vooruit komen, niet?" „En of!", zei Plop. ,,Hij gaat fijn, hoor!" En de jongens bekeken de zèilslee van alle kanten. Zaterdagmiddag werd in Groenendaal de brandweer uit verschillende plaatsen niet minder dan zeventien maal gealarmeerd voor een plotseling uitgebroken boerderij- brand, welk. sein dan telkens weer een an der corps tot een snelle ontplooiing van energie en activiteit bewoog. Gelukkig kraaide de rode haan ditmaal slechts ge luidloos en dan nog geheel in de fantasie van de jury, welke de diverse manipulaties met argusogen gadesloeg en haar bevin dingen over de geleverde prestaties volgens een bepaald punter.stelsel op een rapport honoreerde. Gelet werd op de start der ploegen, de verzorging der kleding, het be dienen van het materiaal, de vuurbestrij- ding en het afkoppelen en opruimen der slangen. Bovendien hield de jury nog re kening met de tijdsduur der oefening, het ploegverband en het practisch en logisch werken. Voor dit doel was óp het wed strijdterrein een eenvoudige stellage aan gebracht, welke als brandende hooimijt fungeerde en waarover door de deel nemers telkens een watergordijn moest worden gelegd. Daarbij ontvingen van elk corps steeds twee spuitgasten de opdracht, zich aan beide zijden van de „brandende hooimijt" op te stellen en el kaar met behulp van de krachtige water straal een houten schijf toe te spuiten. Op dezelfde wijze dienden twee emmers met water te worden gevuld, waarvoor gebruik werd gemaakt van een ingenieus bedacht apparaat, dat deze taak nu niet bepaald vereenvoudigde. Aan deze wedstrijden namen alleen de Vrijwillige- en Bedrijfsbrandweer uit Noordholland deel: volgende week Zater dag komen de beroepscorpsen aan de beurt. Voor de eerste afdeling waren tien ploegen opgekomen uit Blaricum, Broek op Langen- dijk. Grotebroek, Heemstede, Huizen, Den Helder, Kwadijk. Schoorl en Weesp (met twee corpsen). De tweede afdeling werd vertegenwoordigd door de Bedrijfsbrand weer van de Alluminium-fabrieken, de Artillerie-fabrieken te Hembrug, Bayers- dorf. N.S.F.-Hilversum (met drie ploegen) en de Persil-fabrieken. Voor de aanvang der wedstrijden waren de deelnemers op het raadhuis ontvangen door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. die de leden der corpsen welkom in zijn gemeente heette. Omstreeks zes uur maakte de burgemees ter de volgende uitslag bekend: Vrijwillige brandweer: 1. Den Helder met 745% punt; 2. Weesp II met 741% punt en 3. Grote broek met 738 6/10 punt. De overige plaat sen werden achtereenvolgens ingenomen door Huizen, Weesp I, Broek op Langen- dijk, Blaricum, Kwadijk, Heemstede en Schoorl. Bedrijfsbrandweer: 1. Bayersdorf met 779% punt; 2. Persil met 770 3/10 punt; 3. N.S.F. III met 760 4/10 punt. In deze afdeling eindieden de overige deelne mers al volgt: N.S.F. I; N.S.F. II; Allumi nium-fabrieken en Artillerie-fabrieken Hembrug. Bij het uitreiken der médailles merkte de burgemeester op, dat de concurrentie deze middag bijzonder zwaar is geweest, zodat de overwinnaars met een alleszins gerechtvaardigd trots op hun prestaties mochten terugzien. De inspecteur voor het rijksbrandweer- wezen in Noordholland, de heer K. Fehres, zeide buitengewoon enthousiast te zijn over het verloop der wedstrijden, de perfecte organisatie en de hartelijke ontvangst in Heemstede. Zoals bekend werd gemaakt heeft het afde lingsbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor Dinsdag 9 Juni een cabaretavond geor ganiseerd, waarop het ensemble „Arabesque" bestaande uit Cruys Voorbergh, Hetty Blok en Cor Lemaire) in het Minerva-Theater te Heemstede een opvoering zou geven van het programma „Van Snotneus tot Neon". Nu heeft het bestuur van Cruys Voorbergh be richt ontvangen, dat deze er de voorkeur aan geeft die avond in Den Haag een costuum- show te verzorgen. Het bestuur voelde, zich baserend op de gemaakte afspraak, niets voor uitstel, zodat de avond moet worden afgelast Hoewel de heer Voorbergh alle gemaakte on kosten en de zaalhuur heeft vergoed, een gift voor het Rode Kruis stortte en ook de andere artisten schadeloos stelde, is het bestuur over een dergelijke gang van zaken uiteraard wei nig gesticht. Te minder, omdat de betreffende costuumshow reeds was aangekondigd op het moment, dat de overeenkomst met het Rode Kruis nog bestond. De directie van het Minerva-Theater heeft de vrijgekomen Dinsdagavond inmiddels be zet door de vertoning van de film „Lajla" met een dag te vervroegen. De reeds gekochte plaatskaarten voor de afgelaste cabaretavond zullen normaal aan de kassa worden terugbe taald. De toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft de leden van de afdeling Heemstede van de Bond voor ouden van dagen Zaterdag een bijzonder amusante middag bezorgd, door in hotel „Het Wapen van Heemstede" een speciale voorstelling te geven van het blijspel „Ik trouw met de melkboer" van A. den Hout De toeschouwers hebben met dit pretentie loze verhaaltje een danig plezier beleefd. Na afloop was de voorzitter van de Bond dan ook niet karig met woorden van lof en dankbaar heid. Als blijk van grote waardering over handigde hij de penningmeester van „Nut en Genoegen" een enveloppe, welke een kleine bijdrage in de gemaakte kosten bevatte. 's Avonds werd de opvoering voor de eigen leden herhaald, waarbij het succes niet min der groot is geweest. Aan het einde der voor stelling nam het bestuur afscheid van de heer A. Schipper, die wegens vertrek naar Canada zijn laatste rol bij deze vereniging had ge speeld. Onder het uitspreken van de beste wensen voor zijn toekomst werd hem ter her innering een fraaie cigarettenkoker met in scriptie aangeboden. 3-3% Nederl/47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 96l5/ie 160 189% 157 305% 95 130 130% 97 91 169 159% 167% 162 36% 50"' 47! 66" 22 38 Openings koersen 97 160% 190% 157 307 95% 130 132 97 91% 169 160 167% 162 36% 50% 47% BINNENLAND De Nederlandse Spoorwegen gaan de spoorbaan tussen het station Schiedam en de plaats, waar de spoorlijn naar Vlaardingen en Delft afsplitst, verhogen. Er komt een viaduct bij de Overschiescheweg, waar de spoorwegovergang een groot obstakel voor het verkeer vormt. De uitvoering van dit plan gaat tegen de opvattingen van B. en W. van Schiedam in. Tijdens een jachtpartij te Doorn is de tandarts J. H. Lunshof uit Amerongen door een schot hagel uit zijn eigen jachtgeweer in de buik getroffen en kort daarop over leden. De burgemeester van Wassenaar heeft de nieuwe Louise-hal in het Wassenaarse dierenpark officieel geopend, waarin een. groot aantal zeldzame vogels zijn onder gebracht. Tot burgemeester van Didam is be noemd de heer H. J. A. Verberk, wethouder van de gemeente Arnhem. Hij is lid van de K.V.P. Tot burgemeester van Mook en Midde laar is benoemd de heer J. Th. Hendrix, secretaris der gemeente Heythuizen. Ook hij is lid van de K.V.P. Luitenant-generaal B. R. P. Hasselman, chef van de Generale Staf, die een reis van drie weken door de Verenigde Staten heeft gemaakt, is met de „Westerdam" in ons land teruggekeerd. Hij heeft de bekende militaire academie te Westpoint en vele andere mili taire instellingen bezocht. Het bestuur van de coöperatieve fabriek van zuivedproducten De Ommelanden te Groningen zal niet ingaan op het aanbod van de Semarangse Administratiemaatschap pij f51.000 te deponeren, teneinde de faillis sementsaanvrage van De Ommelanden in getrokken te krijgen. Te Nijmegen is op 73-jarige leeftijd overleden ir. Th. Rosskopf, oud-directeur on stichter van de N.V. Willem Smit en Co. transformatorenfabrieken te Nijmegen. Er blijkt verwarring te bestaan over de regeling betreffende visa voor Duitsland. Het ligt wel in het voornemen, de visa voor Duitsland geheel af te schaffen, maar er is dienaaneaande nog steeds geen officiële mededeling ontvangen van de Duitse Bonds regering. Op het ogenblik moet men der halve voor reizen naar of door Duitsland nog in het bezit zijn van een visum. Te Bussum is aanbesteed het aanleggen van een ceintuurbaan, welke de rijksweg AmsterdamGooiAmersfoort zal verbin den met het viaduct in de weg Amsterdam Hilversum. Deze weg zal een nieuwe ver binding vormen tussen de rijksweg door het Gooi en de provinciale weg Hilversum— SchipholHaarlem. Laagste inschrijfster was de N V. voorheen gebroeders Hogenbirk te Laren met f 594.430. De Staatscourant bevat een algemene vergunning van de Nederlandsche Bank aan ingezetenen om uit de huren of pachten van hun in eigendom toebehorende in het bui tenland gelegen onroerende goederen be talingen in het buitenland te doen verrich ten voor normale onderhouds- en exnloitatie- kosten, noodzakeliike reparaties, belastingen en andere dergelijke op het onroerende goed drukkende lasten en voor rente en: aflos singen op hynotheken, rustende op het on roerende goed. HAARLEM EN OMGEVING Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en huisvesting te Bloe mendaal is op Dinsdag 9 Juni verhinderd spreekuur te houden. Dinsdag zal een veertigtal kinderen van de kleuterschool, Haarlemmerliedestraat met het onderwijzend personeel- een- dagje naar Artis gaan. Dit reisje, wordt ieder jaar gehouden voor die kinderen die na de grote vacantie de lagere school gaan bevolken. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer J. M. Hulleman te Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdagavond van 8—9 uur, door George Robert luidt: 1. Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Bach; 2. a. Kyrie, Gott Vater. in Ewig- keit; b. Christe, aller Welt Trost; c. Kyrie, Gott, heiliger Geist (Koraalvoorspelen met koraal), J. S. Bach; 3. Pasacalles; J. Caba- nilles; 4. Pièces d' orgue sur les Psaumes huguenots; a. Ps. 24: la terre appartient au Seigneur; b. Ps. 25: a Toi, mon Dieu. mon coeur monte; c. Ps. 29: La voix du Seigneur tonnant va sur les eaux résonnant, Henri Gagnebin: 5. Choral III. César Franck. Dinsdag 9 Juni hoopt de heer W. J. Groothuis, wonende Acaciastraat 63, de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam van N.V. Stork Hijsch te Hen gelo, sedert 1933 Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer H. S. Reinhold. Heemstede. De oud-Bloemendaler de heer J. R. Houtgraaf, sinds enige jaren onderwijzer aan een Christelijke school te Sliedrecht, is als zodanig benoemd aan een Christelijke school in Den Haag. Wegens de orgelbespeling in de Grote of Sint Bavokerk door de stadsorganist de heer George Robert op Dinsdagavond van 20 tot 21 uur, zal de beiaardbespeling door de Parijse beiaardier Maurice Lannoy plaats hebben op dezelfde avond van 21 tot 22 uur en niet, zoals reeds eerder is aangekondigd, van 20.30 tot 21.30 uur. Van de tweedelige film „Duivelseiland", die deze week in het „Spaarne"-theater draait, worden beide delen in één program ma vertoond. Abusievelijk is in de recentie vermeld, dat dit niet het geval is. Donderdag J1 Juni houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen Vrou wenbond zo mogelijk buiten bij de kapel van de Nederlands Hervormde gemeente Aerdenhout een samenkomst. De ochtend vergadering zal een gezellig karakter dragen en des middags spreekt mevrouw Pos over „Indrukken van en ontmoetingen in India". De wet tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen is Vrijdag in het Staatsblad verschenen. Zeer binnenkort kan een Koninklijk Besluit te gemoet worden gezien, waarin de datum wordt vastgesteld van de plechtige afkon diging der wijziging in de Grondwet die dan in werking zal treden. 22% 38 Zoals wij reeds hebben meegedeeld zal de in de programma's aangekondigde folkloristische dansgroep van de Balearen niet in het Bloemendaalse Openluchtthea ter optreden. De gehele tournee van deze groep is komen te vervallen, daar de im presario bij kennismaking het repertoire te beperkt achtte. Inplaats daarvan heeft Bob Peeters thans het pas gevormde Spaanse ballet van Rosario - bestaande uit 20 personen - kunnen engageren. Ro sario verwierf zich internationale be roemdheid door haar samenwerking met Antonio, het beste Spaanse danspaar dat de wereld wellicht ooit heeft gezien en dat deze winter na het seizoen in Londen defi nitief uit elkaar ging. In het nu naar Ne derland komende ensemble fungeert de opkomende ster Roberto Iglesias, die reeds opzienbarend succes in Parijs oogstte als haar partner. Het optreden te Bloemen daal heeft in de tweede helft van Augus tus plaats.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3