Zuid-Korea gaat militair verbond met nationalistisch China aan Verrassend hoge opkomst bij de Italiaanse verkiezingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Optreden Noordelijke bommen op Seoel Demonstraties tegen het bestand Verliesrekening van de Koreaanse oorlog Het Britse Gemenebest machtigt Churchill Stemmenwinst van rechtse extremisten bedreigde positie van De Gasperi Niagara 's nachts op halve kracht Het woord is aan... Russen worden veel soepeler in Oostenrijk Conferentie te Rome voorlopig uitgesteld Rotterdam heeft 700.000 inwoners Groninger stadhuis wordt uitgebreid De besprekingen Benelux-conferentie in Den Haag Het wachten is op een nieuwe Franse regering Belgische socialisten nog tegen de EVG 07e JAARGANG No 27 9 t *7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 9 JUNI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 126 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONGEKEND grote „show" waarmee het Britse kroningsfeest ditmaal gevierd is ongekend, als men hem in gedachten vergelijkt met de vorige kroningen der laatste halve eeuw heeft meer ten doel gehad dan de rijke omlijsting van een tra ditionele plechtigheid en het bewijzen van eer aan een bekoorlijke jonge vorstin. Ook een politiek doel is ermee nagestreefd: Groot-Brittannië en het Gemenebest in het middenpunt van de aandacht der wereld te plaatsen, het zelfbewustzijn en de eenheid van het Gemenebest te versterken, ook an dere volken voor te houden dat hier nog steeds een grote mogendheid, een grote macht zich doet gelden. Al weten zij zeer wel. hoeveel van die macht is verdwenen en dat Engeland, zoals wij het gemakshalve plegen aan te duiden, niet meer op de eer ste rang der wereldmachten vertoeft. Maar Winston Churchill is opnieuw wereldpoli tiek gaan voeren: hij heeft met. zijn voor stel om onderhandelingen met het nieuwe Russische bewind te openen een eigen be leid ingeluid, dat veel bijval heeft gevon den en president Eisenhower, na aanvan kelijke onwil, genoopt tot een conferentie met Engelsen en Fransen (maar er is nog steeds geen Franse regering) die op de Bermuda Islands gehouden moet worden. Churchill heeft nu, op de golf van het door de Coronation gewekte enthousiasme en in het door de Coronation versterkte Britse aanzien, met'de premiers van het Gemene best beraadslaagd. En toen hebben zij een stemmig besloten hem te machtigen tot het indienen van de vier voorstellen, die van daag bekend zijn gemaakt: 1. vóór de herfst conferentie van de Grote Vier, dus met de Russen; 2. geen voorwaarden, geen beper kingen dus, bij de uitnodiging die tot Mos kou gericht moet worden; 3. oplossing van het Duitse vraagstuk op grondslag van een Russische en een Westelijke garantie; 4. toelating van China tot de U.N.O. Dit zijn maar weer voorstellen, zult ge zeggen, 'die in de conferentie op de Bermu da Islands zullen- worden ingediend. Ja, maar zij kenmerken het feit dat het initia tief, het handelend optreden, op dit ogen blik niet meer bij het machtige Amerika maar bij het minder-machtige Engeland ligt en dat Churchill zich daarbij van de eensgezinde steun van het Gemenebest heeft verzekerd. Eensgezindheid kwam in Westminster reeds tot uiting, toen hij in het Lagerhuis zijn betoog vóór het openen van onderhandelingen met Moskou hield en Attlee. als leider der Labour-oppositie, hem krachtig en volledig bijviel. Hij kon toen zeggen dat hij sprak namens het Britse volk. Eensgezindheid blijkt opnieuw, in het grotere geheel van het Britse Gemenebest, nu hij deze voorstellen namens de Com monwealth kan indienen en daarbij zelfs zo ver kan gaan dat als punt vier: toelating van China tot de U.N.O. Mét de zekerheid, dat de andere landen in het Westen dit laatste punt evenzeer voorstaan en dat Amerika in zijn verzet tegen die toelating weinig steun van buiten meer kan ver wachten. In zijn dispuut over het te voeren we- reldbeleid is het minder machtige Enge land tegenover het machtige Amerika in de voordelige positie gekomen, dat het vol slagen eensgezind is. Misschien zal in een latere periode van president Eisenhower's bewind eenheid worden bereikt, maar nu ontbreekt zij in de Verenigde Staten. De president, die in de Senaat nauwelijks een meerderheid achter zich heeft en in het Huis van Afgevaardigden niet veel sterker steun bezit, is er tot dusver niet in geslaagd in samenwerking met de democratische op positie zijn beleid te voeren. Recente ont slagen en benoemingen hebben veeleer ge duid op zijn streven, om de restende in vloed der democratische partij op het be wind nog te verzwakken. Hij dient dus in samenwerking met de zeer moeilijke rech tervleugel van zijn eigen republikeinse partij te regeren en men heeft in Europa bij herhaling verbaasd gestaan over eikaar- tegensprekende uitingen uit het Ameri kaanse regeringskamp. Het is geen krach tige leiding, die het huidige Amerika aan de wereld geeft en de indruk, dat het in wendig te dien aanzien verdeeld is wordt telkens weer bevestigd. Geen wonder dat men in zulke omstandigheden de oude Churchill opnieuw naar voren ziet komen en zijn kans grijpen. Wat dit uit zal werken valt niet te voor spellen. Het communiqué van de premiers van het Britse Gemenebest, met zijn vier eensgezinde voorstellen, moet men zien als een nieuwe en zeker belangrijke zet op het schaakbord der wereldpolitiek. Waarbij op de achtergrond nog steeds de onzekerheid blijft: wat heeft de veranderde houding van de Russische regering van deze re gering waarin tot dusver niemand als „de Stalin" naar voren is getreden nu eigen lijk duurzaam, als het de grote tegenstel lingen geldt, te betekenen? Churchill's voorstel heeft de grote waarde dat men dit onderzoeken wil, op de proef stellen. Niet afwachten met de kans op nieuwe verwik kelingen, die misschien te voorkomen wa ren geweest, maar de kans op het bereiken van betere verhouding en verdrijving van oorlogsgevaar te baat nemen. In deze op vatting vindt hij niet alleen de volken van het Britse Gemenebest, maar ongetwijfeld ook de grote meerderheid in het Westen aan zijn zijde. R. P. De 46-jarige automonteur C. A. van Steen heeft. Maandag, op zijn verjaardag, in de kamer van B. en W. van Rotterdam van burgemeester Van Walsum een spaar bankboekje met 700 gekregen ten be hoeve van zijn vierde kind Antonius Cor nells Hendrikus Petrus, dat gistermorgen geboren werd en de 700.000ste inwoner van Rotterdam is geworden. De gemeenteraad van Groningen heeft het voorstel tot uitbreiding van het Stad huis met de bouw van de daarbij behoren de luchtbrug als verbinding tussen het be staande raadhuis en het nieuwe admini stratiegebouw, waaronder een winkelgalerij zal komen, volgens oen ontwerp van ir. J. J. M. Vcgier te Leeuwarden, met 334 stemmen a.sngenomen. Met deze stadhuis- uitbreiding z;jn enige millioenén gemoeid. SEOEL (Reuter). Drie Noord-Koreaan- se vliegtuigen hebben Maandag zeven bom men geworpen op Seoel, de Zuid-Koreaan- se hoofdstad, kort nadat president Syng- man Rhee in een toespraak had verklaard, dat Zuid-Korea de oorlog zal voortzetten bestand of geen bestand. Joen Tsji-joeng, onder-voorzitter der Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag een wetsontwerp in behandeling zal komen, dat een bepaling bevat betreffende onver wijlde sluiting van een militair bondge nootschap tussen Zuid-Korea en het natio nalistische China. Het ontwerp voorziet er onder meer in, dat wanneer de Zuid- Koreanen oprukken naar het Noorden, Chinees-nationalistische strijdkrachten langs de gehele Chinese kustlijn zullen aan vallen. Rhee maakte zijn besluit „om alleen door te zetten" bekend op een plechtigheid ter gelegenheid van het feit, dat het Ameri kaanse eerste legerkorps 1000 dagen in Korea heeft dienst gedaan. Onder zijn ge hoor bevond zich generaal Taylor, bevel hebber van het Amerikaanse leger. De vliegtuigen slaagden er in onopge merkt boven de stad te komen. Te laat werd luchtalarm gegeven, dat een half uur duurde. Een der bommen ontplofte nabij Rhee's woning, een ander bij het gebouw waar journalisten verblijven, Enige Zuid- Koreaanse wachtposten werden géwond, er vielen twee doden en vijf gewonden on der de burgerbevolking. Rhee's standpunt is goedgekeurd door het Zuid-Koreaanse kabinet, dat verga derde nadat bekend geworden was, dat de bestandsonderhandelaars overeenstemming hadden bereikt over de kwestie der krijgs gevangenen. Leden van de Zuid-Koreaan se Nationale Vergadering verklaarden, dat politieke organisaties demonstraties had den georganiseerd ter ondersteuning van president Rhee. Vandaag zullen de winkels gesloten zijn en de arbeidei's zullen vrijaf krijgen om demonstraties te kunnen bij wonen. De 78-jarige Zuid-Koreaanse president zei het te zullen betreuren, als het Ame rikaanse eerste leger Korea zou verlaten. De president heeft nog geen besluit geno men over een antwoord op Eisenhowers boodschap van Zondag, waarin deze hem aanbood na het bestand een verdedigings verdrag te sluiten. Tegenover correspondenten verklaarde president Rhee, dat hij ZUid-Korèh'nen had gelast zich van onvriendelijke daden tegen over de geallieerden te onthouden. Hij voegde hieraan toe, dat de U.N.O. het plan voor een bestand had gebaseerd op de veronderstelling, dat het de beste op lossing van het probleem was. „Hoewel onze geallieerden een van het onze afwij kend standpunt innemen, mogen wij niet vergeten dat wij hun veel verschuldigd zijn", zo verklaarde hij. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring verklaarde Maandag „geschokt en verbaasd" te zijn over een verklaring van haai' vice-voorzitter, Joen Tsji Jong, waar in deze oorlog tegen India eiste ingeval Indische troepen in Zuid-Korea zouden landen om het toezicht op de krijgsgevan genen over te nemen. Het Zuid-Koreaanse kabinet is te Seoel in buitengewone zitting bijeen gekomen. De vergadering is ook bijgewoond door af gevaardigden der Zuid-Koreaanse Natio nale Vergadering, die daarvoor uit Poesan naar Seoel waren overgekomen. De vergadering nam de volgende reso lutie aan: De regering en het volk van Zuid-Korea wensen tegenover de Verenigde Staten uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de hun verleende hulp. Tevens willen zij Amerika een uiteenzetting geven van de huidige toestand in Koeea. Het is wenselijk dat president Syngman Rhee zo spoedig mogelijk een samenkomst heeft met president Eisenhower, opdat hij het Amerikaanse staatshoofd de'toestand kan uitleggen. Tevens moet dan worden gepoogd een oplossing van het Koreaanse vraagstuk te vinden. Het Zuid-Koreaanse leger Het Zuid-Koreaanse leger telt op het ogenblik 400.000 man gevechtstroepen en 600.000 man ondersteuningstroepen. Elke dag komen er ongeveer 700 goedgecefende soldaten bij. Toen de Noordelijken op 25 Juni 1950 over de 38ste breedtegraad trok ken, telde het Zuid-Koreaanse leger slechts 25.000 man, slecht uitgerust en ongeor ganiseerd. De opbouw van het Zuidelijke leger is voor het overgrote deel aan de Amerikanen te danken. Het is thans nog bijna geheel afhankelijk van Ameri kaanse steun. Militaire deskundigen zijn van mening, dat binnen twee jaar een Zuid-Koreaanse strijdmacht van een millioen man zou kun nen worden opgebouwd. Of het land dit economisch zou kunnen dragen, is de vraag. Men zegt dat voor iedere jongeman die onder de wapenen wordt geroepen, een gezin van vier personen ten laste van de U.N.O. komt. Zuid-Korea heeft met een tekort aan of ficieren te kampen. In elke Zuid-Koreaanse divisie dienen thans een 12-tal Amerikaan se officieren. Als de U.N.O.-troepen geheel worden teruggetrokken, zal er een moeilijk op te vullen leegte ontstaan. Zuidelijke aggressic? Enige Amerikaanse senatoren waar schuwden Maandag, dat, als de Zuid- Koreanen de strijd zouden voortzetten na een bestand, zij als aanvallers bloot zouden komen te staan aan actie van de U.N.O. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken generaal Bedell Smith, voormalig ambassadeur in Moskou, ver klaarde Maandag in een toespraak tot stu denten, dat het waarschijnlijk nodig zou zijn gedurende enige tijd strijdkrachten in Korea te laten, in het belang van de vei ligheid. Een aaptal functionarissen in Washing ton meent, dat de tijd die nodig zal zijn voor ondervraging der krijgsgevangenen en voor de politieke conferentie (ongeveer vier maanden) wellicht nuttig zal blijken als „afkoelings-periode" voor de Zuid- Koreanen. In zijn schrijven zou president Eisen hower er bij president Rhee op hebben aangedrongen niet dezelfde gedragslijn te volgen als de Noord-Koreanen, toen deze, tot geweld hun toevlucht namen om Korea onder hun beheer te verenigen. Dit wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de U.N.O. gebonden is aggressie te bestraffen, van welke zijde deze ook komt. PANMOENDJOM (A.F.P./Reuter). De wapenstilstandsonderhandelaars te Pan- moendjom zijn Dinsdag twaalf minuten bijeen geweest voor hun verdere bespre kingen over een volledige wapenstilstands overeenkomst, na de oplossing van de krijgsgevangenenkwestie. Men ging tot Woensdagochtend uiteen. De verdaging geschiedde op verzoek der Noordelijken. Volgens uit New York afkomstige radio berichten is te Panmoendjom overeenge komen dat de oude, in November 1951 op- LONDEN, (Reuter) Het aantal mi litaire slachtoffers van de Koreaanse oorlog wordt door Reuter geraamd op 2.303.500. De verbondenen leden ver liezen van 406.542 aan doden en ge wonden (320.117 doden). De verliezen der Noordelijken worden door het op perbevel der UNO geraamd op 1.340.000. Amerika verloor 24.119 doden, 100.665 gewonden en 1.257 vermisten en ge vangenen. Zuid-Korea heeft 183.727 aan doden en gewonden en de andere ver bondenen, met inbegrip van Nederland. Turkije, Siam en de Philippijnen 1.965 doden en 7.135 gewonden verloren. Aan het begin van het jaar, toen de oorlog een statisch karakter droeg,- gaf Amerika naar schatting 45.000.000 gul den per dag uit, het normale onderhoud van de troepen niet inbegrepen. Voor Groot-Brittannië was dit bedrag 500.000 gulden. In Zuid-Korea zijn ongeveer 10.000.000 daklozen. Men schat het aantal slachtoffers van het oorlogsgeweld en. de oorlogsellende in Zuid-Korea op vier millioen doden. Het getal van 2.303.500 militaire slachtoffers omvat ook degenen, die buiten de strijd gewond of gedood zijn. gestelde wapenstiistandslinie in Korea, zal worden gewijzigd aan de hand van het verloop der huidige frontlinie. Wanneer definiiieve overeenstemming over een nieuwe bestandslinie is bereikt, zal een wapensiilstandsovereenkomst wor den getekend en zal er een einde komen aan de vijandelijkheden in Korea. LONDEN (AFP). De conferentie van premiers van het Britse Gemenebest heeft eenstemmig besloten premier Churchill te machtigen het volgende voor te stellen op de te houden conferentie van Bermuda. Ten eerste, dat er vóór de herfst een con ferentie van de grote vier wordt gehouden. Ten tweede, dat geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uitnodigen van de Sovjet-Unie. Ten derde, dat een oplos sing van het Duitse vraagstuk wordt voor gesteld op grond van een Russische en een Westelijke garantie en tenslotte dat China wordt toegelaten tot de UNO. De Amerikaanse gedelegeerde bij de U.N.O. Henry Cabot Lodge heeft Maandag in een radio-vraaggesprek te New York verklaard, dat de V.S. „alles wat nodig is" zullen doen om te verhinderen, dat Peking- China in de U.N.O. wordt opgenomen. Hij uitte voorts de mening, dat de kwes tie der toelating niet zou moeten staan op de agenda van de politieke conferentie, die bijeen zal worden geroepen na een wapen stilstand in Korea. (Van onze correspondent in Brussel) Op 16 Juni zullen de premiers en de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Benelux-landen in Den Haag in con ferentie bijeenkomen om te pogen de be langrijke loon-controversc op te lossen. Men heeft te Brussel de indruk dat het feit dat de ministers van economische za ken op deze conferentie niet aanwezig zul len zijn, een afkeuring inhoudt van de door het permanent comité, dat te Knokke werd ingesteld, gevoerde beleid. Het is niet logisch, aldus politieke waar nemers, dat de premiers en de ministers van buitenlandse zaken zich met een loon- kwestie bezig houden. Verder is men van oordeel dat er een meningsverschil bestaat tussen de Belgi sche premier en zijn minister van buiten landse zaken, Van Zeeland over te de vol gen koers tegenover Nederland. Premier Van Houtte zou een veel radicaler poli tiek willen voeren en desnoods het risico van een mislukte conferentie accepteren, Van Zeeland is gematigder. ROME (A.F.P.) In geheel Italië zijn Maandagmiddag om 2 uur de stemlokalen gesloten, nadat, volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, de kiesgerechtigden, althans wat de grote steden betreft, voor 93.78 procent hun stem hadden uitgebracht. Het tellen van de stemmen voor de Senaat is onmiddellijk begonnen. Wat het Huis van Afgevaardigden betreft, zal de telling later plaats vinden. In het industriegebied van Noord-Italië was de opkomst het grootst. In het bolwerk van de linksen Piombino bedroeg zij zelfs 93 procent. In partijkringen heeft de grote belangstelling der kiezers verrassing ge wekt te meer omdat op de eerste dag der verkiezingen een zekere lauwheid viel te constateren. Van communistische zijde worden thans beschuldigingen geuit over „vervalsing" en „verdraaiing van de volkswil". In de com munistische pers staan talrijke verhalen over geestelijken, die verscheidene malen hun stem zoyiden hebben uitgebracht. Premier De Gasperi beschouwde het hoge percentage uitgebrachte stemmen als een overwinningsteken. „Als Italiaan voel ik mij verheugd over het bewijs van burger plicht, dat wij de wereld bij deze verkie zingen hebben gegeven. Het hoge percen- Het loas druk op de „Heath" in Epsom toen er Zaterdag de kronings-Derby werd gelopen, want het was een speciale Derby. Zou het paard van de Koningin, Aureole, winnen of zou eindelijk Gordon Richards de lang-begeerde zege halen? Wel, Pinza met Richards was het eerst aan de finish (zie inzet) en de enorme mensenmenigte, waarvan overigens slechts een deel de race kan zien, bracht hem de ovatie die hij verdiende. En daarna ging zij welgemoed voort zich te amuseren in de duizend-en-één tenten en kramen, die de Heath qp Derby-day telt. tage stemmers, het kalme verloop van de stemming en het gevoel van verantwoorde lijkheid van de kiezers zijn een demon stratie van democratische rijpheid, die zeker in de uitslag zal worden bevestigd," zo zei hij. Volgens de eerste uitslagen hebben de centrum-partijen weliswaar een geringe meerderheid ten opzichte van de gecombi neerde oppositie, maar het aantal rechtse stemmen neemt belangrijk toe. De regeringspartijen moeten meer dan de helft van het totaal aantal geldige stemmen hebben om volgens de nieuwe kieswet auto matisch twee derden der zetels in de .Kamer van Afgevaardigden te krijgen. Deze regel geldt niet voor de Senaat. Volgens een onofficiële schatting was de verhouding, nadat ongeveer een kwart van het totale aantal stemmen voor de Senaat was geteld: Centrum-partijen: 2.718.188 (47,2 Linkse partijen (communisten plus linkse socialisten): 2.320.048 (40,4 Rechtse partijen: 711.586 (12.4%). Na telling van de helft van het aantal voor de Italiaanse Senaatsverkiezing uit gebrachte stemmen, was de stand, volgens niet-officiële gegevens, als volgt: Centrum (regerings-) partijen: 5.708.000 stemmen (49.8 procent): Linkse partijen: 3.900.000 stemmen (34,08 procent) Rechtse partijen: 1.502.000 stemmen (13,12 procent); Onafhankelijken: 345.000 (3 procent). Krappe meerderheid De centrum-partijen (Christen-demo craten en verbondenen) hebben een krap pe meerderheid van stemmen voor dc Ita liaanse Senaat behaald, aldus heeft een officiële woordvoerder medegedeeld. Vol gens de bijna volledige uitslagen hebben de centrum-partijen in totaal iets meer dan de linkse en rechtse oppositie tezamen gekregen. (Van onze correspondent in Washington) Velen in Amerika maken hun huwelijks reis naar de Niagara-waterval en menig jonge man, die naar het neerstortende wa ter staat te kijken, heeft dan ook op zijn minst evenveel oog voor de jonge vrouw naast hem als voor die watermassa. Liefde heet blind te maken en daar men bovendien meestal slechts één huwelijks reis onderneemt in het leven, valt het wei nig toeristen op, dat in de loop der jaren de beroemde waterval minder indrukwek kend geworden is. Maar dat is niettemin een feit en de huwelijksreizigers krijgen veel minder water voor hun geld dan voor heen. Waterbouwkundigen zijn van oordeel, dat hier iets aan gedaan moet worden. Zij hebben om toewijzing verzocht van ruim 17 millioen dollar, teneinde de waterstroom te kunnen regelen en het schouwspel in drukwekkender te maken. Zij gingen van de gerechtvaardigde ver onderstelling uit, dat genoemde categprie van toeristen niet 's nachts naar de water val zou komen kijken en zij hebben dan ook een plan gemaakt, waardoor de Niagara 's nachts op halve kracht zal daveren. Say: Als men machtig is behoeft men maar een klein beetje goed te zijn om voortreffelijk, en maar een klein beetje mooi om goddelijk te heten. WENEN, (AFP/Reuter) De Russische voorlichtingsdienst in Oostenrijk heeft be kendgemaakt, dat de Russische autoriteiten hebben besloten met ingang van heden dc controle aan de grens tussen de Russische zóne en de Westelijke zones af te schaffen. Zonodig zullen zo nu en dan nog steekproe ven worden genomen. De maatregel betreft zowel het perso nen- als het goederenverkeer. In de be kendmaking wordt gezegd, dat een en an der .geschiedt in overeenstemming met de wensen van het Oostenrijkse volk. „De Oostenrijkse regering heeft met vol doening kennis genomen van de benoeming van een Russische burgerlijke Hoge Com missaris", aldus verklaarde Maandag kan selier Raab tegenover een correspondent van A.F.P. te Wenen. De kanselier was van mening, dat de betrekkingen en besprekingen tussen Oos tenrijk en de Russische bezettingsautori teiten hierdoor zullen worden verbeterd en vergemakkelijkt. Bij de recente besprekingen zijn, aldus Raab, de volgende resultaten bereikt: De Sovjet-Unie heeft besloten, de onlangs afgekondigde amnestie ook van toepassing te verklaren op Oostenrijkse krijgsgevange nen en geïnterneerde burgers, die zich in Rusland bevinden. De Russische bezettingsautoriteiten heb ben de politieke gevangenen in vrijheid gesteld, op wie cle onlangs door de Oosten rijkse president afgekondigde amnestie van toepassing was en die zich in de Sovjet- zóne bevonden. De Russische autoriteiten hebben voor een aantal goederen het stelsel van uitvoer vergunningen vereenvoudigd, hetgeen de Oostenrijkse economie belangrijk ten goede is gekomen. (A.N.P.). De conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken, die op 12 Juni in Rome zou beginnen is als gevolg van de regeringscrisis in Frankrijk uitge steld. De Fransen hebben om dit uitstel gevraagd en de Italianen verklaarden zich hiermede direct accoord. Een nieuwe datum voor deze conferen tie is nog niet vastgesteld, doch men ver wacht. dat deze aan het einde van de lo pende maan ligt. De Franse politicus Bidault, dié door president Auriol is aangewezen als kabi netsformateur,' heeft Maandag besprekin gen gevoerd met politieke leiders om steun te verwerven voor de stemming in de Na tionale Vergadering over zijn ambtsbeves tiging. Bij de stemming, die morgen gehou den zal worden, moet Bidault 314 stemmen krijgen om in zijn ambt bevestigd te wor den. Aan het einde van de besprekingen deel de Bidault mede, dat hij óf een regering van lange levensduur óf geen regering zal vormen. De linkse radicaal Mitterand deelde na afloop van de besprekingen mede, dat Bi dault de Nationale Vergadering zal verzoe ken om maatregelen die de levensduur van zijn kabinet voor een tijd van achttien maanden garanderen. Waarnemers te Parijs geven Bidault een tamelijk grote kans dat hij het vereiste aantal stemmen zal krijgen. BRUSSEL, (AFP) Van de zijde van liet hoofdkwartier van de Belgische socia listische partij is Maandag medegedeeld, dat de partij blijft bij haar besluit tegen de bekrachtiging van het Europese leger- verdrag te stemmen, voordat de grondwet is herzien. Door dit besluit is het niet mogelijk, dat de bekrachtiging met een meerderheid van twee derden door het Belgische parlement wordt aangenomen, zoals door de regering wordt gewenst. De vier hoogleraren in de rechtsweten schap, die door de Belgische regering zijn geraadpleegd aangaande de vraag, of toe treding tot de Europese politieke gemeen schap grondwettig is, hebben volgens of ficieuze berichten een antwoord in nega tieve zin gegeven. Ook zouden zij hebben verklaard, dat het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap ongrond wettig is. Het antwoord, hoewel adviserend, dreigt de positie van de regering in deze kwestie nog te verzwakken. KANS OP REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Over wegend matige Noordelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 10 Juni Zon op 4.21 uur. onder 20.58 uur. Maan op 2.50 uur, onder 20.27 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Juni Hoog water: 1.25 en 13.55 uur. Laag water: 9.14 en 21.55 uur. Woensdag 10 Juni Hoog water: 2.17 en 14.48 uur. Laag water: 10.12 en 22.49 uur'.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1