Voor olie-industrie is een tijdperk van scherpere concurrentie aangevangen Het Openluchttheater van Antwerpen PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws A Jaarverslag Koninklijke Shell Productie nam met 10 pet toe, de omzetten stegen met 11 pet Krimpen van pijn Maak kennis met nieuwe aanwinst Thans 3 soorten Castella. De radio geeft Woensdag ZocU ió het zo r J DINSDAG 9 JUNI 19(53 Wereldolieverbruik steeg in vijf jaar tijds met 50 pet Echte Bloemenzeep voor 20 cent Benelux-conferentie in Den Haag op 16 Juni Ontploffing in vuilnisauto Prins Bernhard opende specialistencongres Toneelprijsvraag Gudrun van Albrecht Rodenbach Afkondiging van de Grondwetsherziening Schimmel vangt prooi met lasso Het jaarverslag: van de Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij is ook ditmaal weer fraai uitgevoerd en verlucht met vele foto's en kleurige grafieken. De cijfers zijn enkele weken geleden reeds be kend gemaakt; het dividend bedraagt 16% tegen 15 over 1951, van welke 15 toen 2 in aandelen werd betaald. De Koninklijke/Shell Groep omvat een groot aantal maatschappijen, waarin <fe Koninklijke Ned. Petr. Mij. en The Shell Transport and Trading Company Ltd deel nemen in de verhouding van 60 40. Deze twee maatschappijen zijn dus in de Groep de „Moedermaatschappijen" en zuiver „holding companies". Direct onder aeze twee staan drie maatschappijen welker aandelen geheel in handen zijn yan de Koninklijke en de „Shell" en die de top werkmaatschappijen zijn.Dit zijn de Bataaf- sche Petroleum Mij.,een Nederlandse maat schappij, alsmede The Shell Petroleum Company Ltd, en The Anglo-Saxon Petro leum Company Ltd, beide Engelse maat schappijen met hoofdkantoren te Londen. De opbrengsten uit eigen bedrijf van deze drie maatschappijen en uit hun deelnemin gen in andere maatschappijen vormen vrij wel alle inkomsten van de twee moeder maatschappijen. De deelnemingen hebben betrekking op een groot aantal vennootschappen, over de gehele wereld verspreid, waarvan de aan delen geheel of voor een groot deel in han den zijn van de drie top-werkmaatschap pijen. Deze vennootschappen zijn alle op ei- kaar afgestemd door coördinatie in beleid en werkprogramma, hetgeen van essentiële betekenis is. Wereldohepositie Het jaar 1952 kenmerkte zich door on zekerheid en dientengevolge door een nei ging tot afwachten; dit geldt ook voor de aardolie-industrie. Niettemin bedroeg de wereldproductie aan ruwe olie in totaal ruim 640 millioen ton, d.i. c.a. 5 meer dan in 1951. In de twee voorafgaande jaren bedroeg de gemiddelde jaarlijkse toeneming c.a. 12 Het huidige wereldverbruik van olie producten bedraagt thans c.a. 50 meer dan dat in 1947. Teneinde dit tekunnen verwerken heeft de olie-industrie zeker meer dan 6V2 milliard pond moeten in vesteren en dat voornamelijk uit eigen middelen. De vraag naar stookolie nam af, zodat er een overschot ontstond, waardoor de prijs daalde. Hoewel een verbetering intrad, is de basisprijs nog steeds lager dan die welke een jaar geleden gold. Het tempo van de uitbreiding in de aard olie-industrie overtrof in 1952 dat van de toeneming der vraag, waardoor een be langrijk ruimer aanbod van olie-producten ontstond. Het laat zich aanzien, aldus het verslag, dat voor de olie-industrie een tijdperk van scherpere concurrentie is ingetreden. Een soortgelijke situatie heeft zich ont wikkeld ten aanzien van de tankertonnage. De vrachten zijn aanzienlijk lager en een onmiddellijke verbetering wordt niet ver wacht. Toch zal het, omvangrijke tanker bouwprogramma het'herstel van de vrach- tenmarkt naar het oordeel van de Konink lijke niet in de weg staan, zolang het we reldolieverbruik zich op een normale wijze kan blijven ontwikkelen. Financiële positie Wat nu de financiële positie van de Ko ninklijke betreft deelt het verslag o.m. mede dat het kapitaal van de Nederlandse moedermaatschappij door het stockdividend van 2 en door conversie van obligaties in aandelen van ƒ917.43.000 tot ƒ959.388.000 is uitgebreid. De netto-winst van de Ne derlandse moedermaatschappij heeft in '52 ƒ165.612.349 bedragen tegen ƒ127.034.126 ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8. over 1951. De gehele Groep behaalde over 1952 een winst van 125 millioen tegen v.j. 120 millioen. De omzetten van de gehele Groep stegen met 11 doch ook de bedrijfskosten on dergingen een verhoging. Tengevolge van de teruggang in de belastbare inkomsten van dé Shell Oil Co* kon echter met een lager bedrag aan winstbelasting worden volstaan, n.l. met 99 millioen tegen v.j. 112 millioen. De kapitaalsuitgaven van de Groep be droegen tezamen meer dan 188 millioen en overtroffen de afschrijvingen met 61 millioen, welk bedrag aan de winst moest worden onttrokken. Het bedrijfskapitaal nam toe met 61 miflioen. De hernieuwde belangrijke ver hoging van het bedrijfskapitaal is weder het gevolg geweest van de grotere omzet van de Groep en ook van de gestegen raa- teriaalprijzen, alsmede van internationale betalingsmoeilijkheden. Voorzichtigheid ten aanzien van het fi nanciële beleid is temeer geboden omdat het aanbod van risicodragend kapitaal aan zienlijk is ingekrompen, zodat in belang rijke mate op interne financiering moet worden gesteund. In dit verband merkt het verslag verder op, dat „bij de overheid in vele landen een groeiend besef valt te con stateren, dat het belasten van bedrijfswin sten een punt kan bereiken waarbij in we zen een uitputting van kapitaalbronnen plaats heeft. Met nadruk zij betoogd, dat het een es sentiële voorwaarde voor een ongestoorde economische ontwikkeling is, de harmonie tussen de belastingheffing in haar verschil lende vormen en de behoeften van het be drijfsleven niet te verstoren." De regering moge deze waarschuwing, gelijk die van onze andere „captains of in dustry", ter harte nemen. Productie en tankervloot Boven bleek reeds dat de wereldproduc tie van ruwe olie in 1952 met 5 toenam; die van de Koninklijke/-Shell Groep nam echter met 10 toe. Zij kreeg over 84 mil lioen ton de beschikking tegen 77 millioen ton in 1951 (bij een wereldproductie van 640 millioen ton in 1952). Niettegenstaande de grotere productie waren de geschatte ruwe-oliereserves groter dan aan het begin van 1952. Het opsporingswerk in Canada en de V.S. vond voortgang. Sedert eind 1952 hebben de exploratiewerkzaamheden geleid tot het vinden van ruwe olie in commerciële hoe veelheden in Alberta. Een aantal nieuwe ontdekkingen in het Williston- en in het Denver-bekken leverden bemoedigende re sultaten op. Ook in andere werelddelen vonden de werkzaamheden goede voort gang. Wat de tankervloot betreft deelt het ver slag mede dat de eigen scheepsruimte een totaal draagvermogen heeft van 2,5 mil lioen ton. Met inbegrip van charters be schikt de Groep over 6,3 millioen ton tegen 6,3 millioen ton in 1951 (596 tegen 574 schepen). Het nieuwe bouwprograrh voor ziet in de bouw van 58 eigen tankschepen van 18.000 ton: in Nederland waren aan het einde van het jaar 22 tankschepen, merendeels van 18.000 ton, in aanbouw of in bestelling. Welk een „werkverschaffer" is dit gigantische concern ook voor ons land! Aan het einde van het jaar 1952 bedroeg de totale lengte aan grote pijpleidingen toe behorende aan Groepsmaatschappijen, met inbegrip van die in gemeenschappelijk be zit met deelgenoten, c.a. 23.000 km., d.i. meer dan de halve omtrek van de aarde! Wij besluiten met enkele vergelijkende cijfers (in millioenen): Totale kapitaaluitgaven Opbrengst van verkopen en andere inkomsten Kosten, omzetbel. en accijnzen, afschrijving Geraamde belastingen Netto-resultaat Niet-uitgekeerd ink. v.d. Groep, herbelegd in het Vaste eigendommen Deelnemingen Voorraden en vlottende middelen Vlottende schulden Niet direct opeisbare 1952 1951 188 164 1616 1424 1382 1177 99 112 125 120 548 442 562 507 77 69 777 717 368 371 30 25 ADVERTENTIE Hebt U al kennis gemaakt met Castella's nieuwste aanwinst? Een heerlijke frisse Bloe menzeep.... voor slechts 20 cent! Onver pakt: U ziet de fijne pastelkleuren en geniet vol behagen van de diepe rozengeur. Meer dan ooit is het thans waar, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn. Voor de komende warme zomerdagen, als U zich eens een keer tje extra wilt verfrissen, hebt U thans zelfs keus uit drie soorten Castella. Vraagt Uw huid om extra rijk schuim? Castella Spécial, mild en zacht (32 cent), schuimt schier on uitputtelijk. Is Uw huid vooral gebaat bij een zeep, waarvan het gehalte aan heilzame oliën bijzonder hoog is? Dan blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) aange wezen. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep thans verkrijgbaar bij Uw winkelier voor 50 cent. Profiteer nog gauw van dit bijzonder aanbod! En wilt U een echte merkzeep voor zéér be scheiden prijs, dan is er de onverpakte Bloe menzeep van 20 cent. Maak Uw keus HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Platen. 15.45 Accordeonorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.00 Lichte mu ziek. 21.30 Nederlandse Staatslieden van de 19e eeuw, causerie. 21.50 Hammondorgel. 22.05 Speurtocht door Zuid-Afrika, repor tage. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg om hoog, causerie. 14.15 Platen. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Vier handig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Antil liaanse jongeren bezien Nederland. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.15 Praatje over consumen tenbelangen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 21.00 Met eervol ont slag, hoorspel. 22.15 Pianorecital. 22.45 Pijn, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Koorconcert. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.10 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Volksliederen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Luit en mezzo-sopraan. 20.00 Hoorspel. 20.55 Platen. 21.15 Vlaamse liede ren. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Bas en piano. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 49 m.). Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de eerste ministers en de ministère van Buitenlandse Zaken van Ne derland, België en Luxemburg op 16 Juni in Den Haag bijeen zullen komen voor in formele vertrouwelijke besprekingen be treffende de Benelux. Aan de besprekin gen zullen van Belgische zijde deelnemen de heren J. van Houtte, eerste minister, P. van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken, en J. C. Snoy et d'Oppeurs, secre taris-generaal van het ministerie van Eco nomische Zaken. Luxemburg zal vertegenwoordigd zijn dooi- de minister-president, P. Dupong, en door de minister van Buitenlandsche Za ken, J. Bech. Van Nederland zullen aanwezig zijn mi nister-president dr. Drees, de minister zon der portefeuille mr, J. M. A. H. Luns, en de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brou wers. In de Luimastraat te Amsterdam heeft zich een ontploffing voorgedaan in de laad bak van een vuilnisauto. In de omgeving sprong een dertigtal ruiten. De laadbak van de auto werd vernield. De brandweer bluste de brand, die was ontstaan. Het vijfde vierjaarlijkse internationale congres voor neus-, keel- en oorheelkundi gen is door Prins Bemhard in het Con certgebouw te Amsterdam geopend. De Prins zei er trots op te zijn, dat Ne derland was uitgekozen als land waar dit congres wordt gehouden. Hij hoopte, dat de resultaten de wetenschap tol lering zou den strekken. In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen zijn daama de eerste drie van de vijf tig referaten gehouden. De Bond van Nederlandse Toneeluitge vers, gevestigd te Alkmaar, heeft in samen werking met de Vereniging van Neder landse Toneelschrijvers een prijsvraag uit geschreven, welke beoogt het répertoire voor het amateurtoneel te verrijken met een aantal stukken, die niet alleen aan hoge litteraire en artistieke eisen moeten voldoen, doch die vooral op hun practische speelbaarheid zullen worden beoordeeld. Uitgeloofd worden prijzen van 1500, 1000 en 500. Alle inkomsten, voort vloeiende uit opvoeringsrechten, zullen ten goede van de schrijvers komen. De jury zal onder andere bestaan uit de heren J. B. Schuil, mr. H. A. Keuls, P. Woudt en J. B. Vink. Gedurende de zomer worden de lessen in Korea in de openlucht gegeven. Het is gebleken, dat de kinderen zich niets aantrekken van hun omgeving en zich rustig concentreren. Zaterdagmiddag waren de burgemeesters en wethouders van Bloemendaal, Arnhem, Nijmegen, Breda en Oisterwijk, gemeentes dus, welke een openluchttheater rijk zijn, de gasten van de provincie Antwerpen ter gelegenheid van de inwijding van het openluchttheater in het provinciaal domein Rivierenhof te Deurne bij Antwerpen. De provincie Antwerpen had deze Nederland se magistraten met hun dames een ge zelschap van ongeveer vijftig in getal uitgenodigd uit erkentelijkheid voor de voorlichtingen, die de leden van de „Be stendige Deputatie" van de provincie Ant werpen dat zijn, wat wij 'in ons land de „gedeputeerden" noemen bij hun bezoek aan de meest bekende openluchttheaters in Nederland, hadden mogen ontvangen. Aan een grote feestmaaltijd, waaraan zij met ongeveer 150 Vlamingen aanzaten, sprak de gouverneur der provincie, de heer Richard Declerck, ook de 50 Nederlandse gasten hartelijk toe en het trof ons bijzon der, hoe enthousiast de Vlamingen op de hulde aan de Nederlanders gebracht, rea geerden. Ook de woorden van de heer Matser, burgemeester van Arnhem en van de heer jhr. mr. C. J. A. den Tex, die namens de gemeente Bloemendaal een mand bloemen aanbood, vonden bij de Vlamingen sympa thieke weerklank, zodat wij, als gasten uit het Noorden, ons onmiddellijk thuis gevoel den in deze ons zo verwante kring. Als een der bestuursleden van het open luchttheater te Bloemendaal had ik het voorrecht aan deze feestdis aan te zitten en bij de daarop volgende inwijding van het nieuwe openluchttheater tegenwoordig te mogen zijn. De eerste indruk van dit in het park van Deurne prachtig gelegen openluchttheater is werkelijk imponerend door de monu mentale wijze, waarop dit theater is ge bouwd. Vooral de entrée is niet minder dan groots en wij zouden geen enkel open luchttheater in Nederland kunnen noemen, dat in zijn architectonische bouw met dit nieuwe theater in Antwerpen de vergelij king zou kunnen doorstaan. De entrée doet denken aan een in lichte toon gehouden oud Romeins atrium, een met zuilen om ringd voorhof, die wordt afgesloten door een hoge, in-verschillende kleuren verlich te achterwand. Het grasperk in het midden wordt beheerst door een fraai groot beeld van de beeldhouwer L. van Esbroek, pro fessor aan de Koninklijke Academie van Schone Kunsten te Antwerpen. Ook de ruime tribunes met op de achter grond de drie grote vierkante lichttorens met hun schijnwerpers maken wel aller minst zoals bij vele andere openlucht theaters een min of meer primitieve, landelijke indruk. Integendeel, dit open luchttheater is blijkbaar uit ruime beurs gebouwi en het is vooral de toeschouwers- ruimte, welke plaats biedt aan 1341 per sonen/ die ons het bewijs geeft, dat de Bestendige Deputatie van de Provincieraad van Antwerpen veel vertrouwen stelt in de toekomst van dit nieuwe theater en zijn culturele taak. Over het toneel kan ik minder enthou siast zijn. De afsluiting door het hoge ge- ADVERTENTIE Aanhoudende stijging Trophy Cork Naar verluidt blijft de stijging in vraag van de laatste maanden naar Trophy Cork aan houden. De omzetten in Mei waren wederom 5,6 hoger dan in April. Insiders verwon dert dit niet, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. 3. Ook in huis hing een verpletterende bloemengeur; het leek, of alle kamers in parfum waren geweekt. „Wat is er toch met de bloemen aan de hand, Jolliepop?", vroeg Panda, hoe komt het, dat ze zo ge weldig groeien?" „Ik zou het niet kunnen zeggen, mijnheer Panda", antwoordde de knecht, „het begon reeds vroeg in de mor gen; ik werd gewekt doordat een boter bloem met haar kelk de schoorsten van het dak stootte". „Maar dat is toch te erg!", riep Panda„Ongetwijfeld, mijnheer", ant woordde Jolliepop. „Daar moet dadelijk iets tegen gedaan worden!", vervolgde Panda, „ik houd van een bos bloemen, maar niet van een bloerhenbos!" „Met uw welnemen", merkte Jolliepop op, „ik heb reeds een ploeg houthakkers om dit.... ehbloemenbos om te hakken. Zij zijn in de achtertuin bereids aan het werk getogen". Inderdaad klonk met regelmatige tussenpozen een geraas op, gevolgd door een dreun. Hieruit was af te boomte, dat mij deed denken aan Sonsbeek bij Arnhem, is niet minder dan ideaal. Dit is wel precies de omgeving, welke men voor een openluchttheater kan wensen. Maar het toneel is voor een zo groot thea ter te klein en te primitief en het lijkt mij toe, dat hieraan in de toekomst nog wel veel verbeterd kan worden. Ook het vij vertje tussen het toneel en de toeschou wersruimte vind ik niet bepaald geslaagd. Het is veel te ondiep en lijkt met zijn ce menten bodem ook te veel „aangelegd" om een natuurlijke indruk te maken. Voor de vijver zou men zeer zeker nog een voor beeld kunnen nemen aan ons Bloemendaals openluchttheater, dat geheel in de omge ving past. Nationaal toneel Als openingsvoorstelling had men het drama „Gudrun" van de in 1880 op vieren twintigjarige leeftijd gestorven Vlaamse dichter Albreght Rodenbach gekozen. Men heeft dit waarschijnlijk gedaan uit eerbied voor deze vurige strijder voor de Vlaamse herleving en als zodanig is deze keuze te verklaren. Als drama is dit romantische werk vol symboliek, echter te veel uit de tijd om een niet-Vlaams publiek nog te boeien, laat staan te ontroeren, vooral om dat in de jaren na zijn ontstaan te veel veranderd is. Het werk is dramatisch ook te onrijp om 70 jaren te overleven. Het stuk bood de spelers van de Konink lijke Nederlandse Schouwburg te Antwer pen ook te weinig gelegenheid tot sterk en ontroerend spel, zodat de indruk van deze opvoering maar matig was, vooral ook, doordat de actrice Stella Blanchart met haar te weinig vibrerende stem niet tegen de titelrol was'opgewassen. Het trof mij, dat door deze Vlaamse spelers 'over het al gemeen zo uitstekend en correct Neder lands gesproken werd en dat elk woord, dank zij ook de onzichtbaar opgestelde luidsprekers, ook op verre afstand kon worden verstaan. Na het einde der voorstelling, toen door het publiek met enthousiasme De Vlaamse Leeuw werd gezongen, voelden wij, Neder landers, dat de stem van de zo jong ge storven vurige Vlaming toch nog weer klank vond bij dit Vlaamse publiek en begrepen wij, waarom juist dit drama van Rodenbach als openingsstuk was gekozen. Tenslotte nog een aantekening naar aan leiding van een bericht in het programma, dat mij ten zeerste trof. Ik las, dat tot 4 Juli elke week een oorspronkelijk Nederlands of Vlaams stuk zal worden gespeeld na „Gudrun" „De Duivel op Aarde" van Ben van Eysselsteijn door het Algemeen Katho liek Vlaams Toneelverbond, „Jacoba van Beieren" door het Provinciaal Toneelver bond van Antwerpen, „Van den Vos Rei- naarde" door de Federatie van Vlaamse Socialistische Toneelverenigingen en „De eeuwige Ulenspiegel" door het Reizend Volkstheater. Vijf oorspronkelijke Neder landse of Vlaamse stukken, in de tijd van vijf weken, het is een bewijs van nationaal gevoel, waaraan wij, Nederlanders, wel een voorbeeld kunnen nemen. J. B. SCHUIL. ADVERTENTIE Typhoon. Twee typhonen hebben Kijoes- joe, het Zuidelijkste Japanse eiland, ge troffen. Negenentwintig personen zijn om het leven gekomen, 15 worden ver mist. De aangerichte schade beloopt ongeveer 75.000.000 gulden. Asyl. Maandag hebben 3232 Oost-Duit sers asyl in West-Berlijn gevraagd. Zondag waren het er 1400. Op deze beide dagen zijn 1700 vluchtelingeh uit West-Berlijn naar West-Duitsland ge vlogen. Verworpen. De Amerikaanse rechter Kaufman heeft Maandag het jongste beroep van Julius en Ethel Rosenberg, die wegens atoomspionnage ter dood veroordeeld zijn, verworpen. Commissie. Amerikaanse, Britse, Franse en Sovjet-afgevaardigden hebben Maan dag te Berlijn tijdens besprekingen over de veiligheid van het luchtverkeer boven Duitsland besloten een commissie van deskundigen in het leven te roepen, die technische kwesties zal bestuderen. Veroordeling. Een sergeant van de Ame rikaanse luchtmacht, Giuseppe Cascio genaamd, is Dinsdag te Taegoe in Zuid- Korea tot een gevangenisstraf van twin tig jaar veroordeeld op beschuldiging van het verstrekken van inlichtingen aan de Noordelijken en het overmaken van 47.000 dollar aan een Koreaan. Cas_ cio ontkende het tenlastegelegde. Plaag. Een grote zwerm sprinkhanen, komende uit Syrië, is Turkije binnen gevlogen en richt daar grote schade aan de gewassen aan. Er wordt met man en macht gewerkt om te verhinderen, dat de sprinkhanen de vlakte van Adana, het centrum van de katoenproductie in Turkije, zullen bereiken. Moord. Het lijk van de achttienjarige Christine Reed uit Hampton Hill, die vermist werd, is bij Richmond uit de Theems opgehaald. Ruim een week ge leden had men in deze buurt het lijk van de zestienjarige Barbara Songhurst uit Teddington, een vriendin van Chris tine, in de rivier gevonden. Beide lijken vertoonden steekwonden. Christine schijnt ook vijf slagen op het hoofd te hebben gehad. Zondag een week ge leden heeft men de meisjes voor het laatst gezien, fietsend langs de rivier bij Richmond. Spionnage. Twee Amerikaanse soldaten van Oostenrijkse afkomst, Otto Verber en Kurt Ponger, zijn Maandag te Washington respectievelijk tot gevange nisstraffen van tien en 15 jaar veroor deeld op beschuldiging van spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie. Het spionnagecomplot, waaraan zij bekend hebben schuldig te zijn, zou zijn geleid door de tweede secretaris van de Sov jet-ambassade te Washington, Joeri Nivikof. Ontheven. Volgens berichten in te Stock holm ontvangen kranten uit Riga is de minister van Binnenlandse Zaken van Letland, Nikolai Koezmitsj Kovaltsjoek, van zijn functie ontheven. Hem is ander werk opgedragen. Hij is vervangen door Janis Zoejans, een Let. Kovaltsjoek, een Rus van geboorte, is luitenant-generaal van de veiligheidspolitie. Voor zijn be noeming tot minister in Letland was hij minister van Binnenlandse Zaken van Oekraïne. Typhoon. Men vreest, dat meer dan zeven tig personen om het leven zijn gekomen als gevolg van wervelwinden, die Maan dagavond in Michigan en Noordwest- Ohio (V.S.) woedden. Verscheidene honderden personen werden gewond. De schade is groot. Vooral Michigan werd getroffen. Overeenkomst. De leiders van de Israëli sche en Jordaanse delegaties in de ge mengde bestandscommissie hebben te Jeruzalem, in tegenwoordigheid van generaal Riley, de UNO-afgevaardigde, een overeenkomst getekend ter bestrij ding van infiltraties in het grensgebied tussen Israel en Jordanië. Volgens deze overeenkomst, die drie maanden geldig zal zijn, zullen de plaatselijke autoritei ten in het grensgebied bevel krijgen een einde te maken aan illegale overschrij dingen van de demarcatielijn. De plechtige afkondiging van de grond wetsherziening inzake de buitenlandse be trekkingen zal in Nederland en in de over zeese rijksdelen geschieden op Maandag 22 Juni des ochtends om half elf. In Nederland gebeurt de voorlezing in iedere gemeente voor of in het Huis der Gemeente, in een openbare zitting van de Hoge Raad, van elk der gerechtshoven en van de rechtbanken, in Suriname in een openbare zitting van het Hof van Justitie, evenals in de Nederlandse Antillen, in Nieuw Guinea in een zitting van de Raad van Justitie. In de Overzeese Rijksdelen geschiedt de voorlezing tevens voor of in het paleis van de gouverneur. Van het ogenblik der afkondiging af treedt de wijziging in werking. leiden, dat bloem na bloem geveld werd. „Mooi", prees Panda, „dat heb je weer eens netjes opgelost, Jolliepop!" „Dank u, mijnheer", zei Jolliepop, zolang wij ech ter de oorzaak van deze groei-explosie niet kennen, dienen wij op een herhaling ervan bedacht te zijn". Op dat ogenblik kwam één van de houthakkers binnen, met een eigenaardig apparaat in de hand. „Pardon", zei hij, „wij vonden ditehding tussen die reuze bloemen. Zal ik het maar hier. neerzetten EEN paddenstoel is voor ons gevoel een hoedvormig maaksel, zoals we ons dat uit onze sprookjesjaren herinneren. Niemand, die deze sprookjessfeer in zijn voor- of achtertuin in herinnering wil houden, zal het in zijn hoofd halen het grasperkje te belasten met een kogel- of lobvormig ge val, noch zal hij er een op koralen gelij kend boompje neerzetten, of een vormloze sponsachtige massa, of een soort gezwel zoals er somtijds uit het hout van bomen te voorschijn treedt. Neen, als de tuin moet worden opgesierd met een houten paddenstoel, dan krijgt dat ding een hoed; anders is het geen paddenstoel. Daarmee uit! Toch, als we in het bos om ons heen zien, moeten we toegeven dat in de wereld van de paddenstoel de hoedvorm volstrekt niet het enige model is. Integendeel, velerlei vormen zoals wij er boven reeds enkele noemden komen door de ganse natuur verspreid voor en wat we zeer onnauw keurig als „schimmel" plegen te betitelen, is tevens een grote verzameling kleine paddenstoelen. Het zijn eigenlijk wonderlijke organis men, deze paddenstoelen. Want één deel parasiteert op ander leven, een tweede groep houdt zich bezig met het verteren cn ontleden van dode organismen en maakt dit daardoor weer dienstig aan de aarde, en wéér een uncLere groep beptaat uit lou ter. rovers en moordenaarsdie niet kunnen wachten tot zij een lijk vinden, maar zélf planten en dieren om zeep brengen, ten einde zich met hun eiwitten te voeden. Hun wapens bestaan in den regel uit vergif, waartegen de aangetaste planten en dieren zich welisivaar trachten te verdedigen, doch waaraan 'zij vaak ten offer vallen. Het doet daarom weldadig aan dat er ook schimmels zijn die op sportieve wijze trachten hun prooi te van gen. Zij gedragen zich dan ook meer als jagers dan als sluipmoordenaars (hoewel naar mijn smaak het verschil vaak niet zo erg groot is!) Een vijf tal soorten waarvan ik u de namen bespaar hebben draden gevormd die aan het einde van een lus zijn voor zien, gelijk de lasso van een cowboy. Zodra kleine diertjes wormpjes bijvoorbeeld door dit lusje kruipen, zwellen enkele cel len in de lus plotseling sterk op, waardoor de opening zodanig vernauwd wordt, dat liet diertje komt klem te zitten. In andere gevallen, waarin dergelijke opzwellende cellen ontbreken, bevat de binnenzijde van de lus een kleverige substantie, waardoor de prooi belet wordt te ontsnappen. Niet minder belangwekkend dan de schimmel, die met een lasso werkt, is de methode die door het blaasjeskruid wordt toegepast, en waarover we het morgen zul len hebben. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)j

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2