Programma met veel variatie in circus Althoff „Uitgeputte" voedsel uit soldaten deelden aan bevolking Koor Katholiek Haarlem zong oratorium van Haydn Chiel de Boer besloot zijn radio-serie Den Haag tot Djakarta: Jongste lezing van incident op Nieuw- Guinea verworpen Indonesisch vliegtuig landde op Nieuw Guinea Opnieuw 3 jaar geëist tegen belastingambtenaar Orgelconcert door Louk Nelissen Trouwauto's Amsterdamse Beurs DINSDAG 9 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Na 80 uitzendingen weer op tournee W. Klaren overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Minister Beyen naar Londen Medebewoner met een priem gestoken Burgemeester van Haarlem naar congres te Wenen Scheepvaart Tarzan met zijn Berber-leeuwen. Heeft u wel eens een zeehond gezien die met het grootste gemak over een strakge spannen koord wandelt en daarbij boven dien nog een reusachtige bal op zijn spitse neus in balans houdt? Of een jeugdige jongleur die kans ziet achtereenvolgens aes kopjes cn schoteltjes, een suikerklontje en een lepeltje met verbluffende zekerheid van de punt van zijn schoen naar zijn hoofd te laten vliegen, terwijl hij zich ook nog op een vrijstaand laddertje in even wicht moet houden? En heeft u het wel eens meegemaakt dat mannen hun vrou wen aan haar haardos ophijsen en ze zo een poosje door het luchtruim laten zwe ven? Deze wonderlijke dingen kan men mee beleven in het circus Althoff, dat tot en met Donderdag in Heemstede in zijn reus achtige viermastertent elke middag en avond het publiek onthaalt op een pro gramma, 'dat niet alleen veel bekende, maar ook tal van nieuwe nummers bevat. Dat gebeurt soms in drie pistes tegelijk, maar men hoeft niet bang te zijn dat men daardoor ogen te kort komt, omdat deze nummers als het ware eikaars spiegel beeld zijn. Die drie pistes, de vele shownummers en het zeer uitgebreide wagenpark wek ken herinneringen op aan Barnum en Bailey en aan de film „The greatest show on earth". Men ziet een van de mede werksters aan deze film, Lilo Juston, in levenden lijve terug in een aantal ijzing wekkende prestaties aan de trapéze, alles zonder vangnet, dat trouwens ook niet door de andere artisten, die hun toeren vlak onder het tentdak verrichten, wordt gebruikt. Er zijn er een paar bij die hun apparatuur door een miniatuurvliegtuig laten rondzwaaien. Zaterdagmiddag werd het laatste pro gramma van Chiel de Boer en de zijnen op de geluidsband vastgelegd en dat gebeur de, als gewoonlijk, ten huize van de ca baretier te Aerdenhout. Het einde van de reeks uitzendingen, die hij eerst voor de KRO en later voor de AVRO verzorgde over een tijdvak van ongeveer vijf jaar, werd besloten met een toepasselijk onder werp, een speelse en spitse fantasie op de vacantie. Zó'n opname met publiek is altijd heel genoeglijk, maar brengt een hoop drukte met zich mee. Chiel de Boer vindt dat overigens geen bezwaar, vandaar dat bij elke uitzending steeds weer een groot aan tal genodigden aanwezig is. De studio een kleine, moderne zaal heeft een aar dig toneel aan het eind. De rijen banken en stoelen geven de indruk dat men in een echt theater beland is. Ongeveer 100 per sonen kunnen de voorstelling bijwonen, maar dan is een beetje inschikkelijkheid wel geboden' Om ongeveer vier uur Zaterdagmiddag startte regisseur Frans Muriloff het pro gramma. Hij zat in de tot opnamekamer gepromoveerde keuken en gaf via de mi crofoon aanwijzingen. „Zing en lach" adviseerde het ensemble in zijn herkenningsmelodie, een liedje dat altijd weer prettig aandoet. En enkele tech nische storing daargelaten verliep het pro gramma heel vlot. Diny van Amstel zong een afscheidsliedje, waarin het cabaret een vaarwel toeriep aan de radio. Jan Oradi met zijn kostelijk imitatietalent en Moesta- fa met zijn Amsterdamse liedjes zorgden weer voor de humoristische noot. Reny Boone, Chiel de Boer en Sylvain Poons weerden zich in rake woordschermutse lingen, allemaal over de vacantie en wat daarbij hoort. Bert Botterman verzorgde de composities, boeiend en vol raffine ment. Ook de muzikale omlijstng van Pe ter Kellenbach voldeed geheel aan de eisen. Chiel de Boer kan trots zijn op zijn medewerkers en dat is hij dan ook. Vóór de opname heeft hij voor ieder van hen een ogenblik attentie gevraagd. Smeele, die weliswaar niet dikwijls aan de radioprogramma's medewerkte, doch die in zijn kwaliteit van zeer kundig jongleur op de planken een onmisbare kracht voor hem betekent, kreeg nog een extra-ver melding van hem. Deze komt goed te pas bij de grootse plannen, die de cabaretier heeft. Hij gaat op tournee met het gezel schap. Dat is een welkome afwisseling, vooral omdat het steeds moeilijker wordt een nieuwe en boeiende radio-tekst te schrijven. Schrijven voor de microfoon valt niet mee, het stelt bepaalde eisen en vergt veel van je fantasie". Chiel de Boer is een idealist en een groot bewonderaar van Pisuisse. Hij wil zoveel als tegenwoordig nog mogelijk is in diens geest verder werken: in de stijl van het oorspronkelijke Franse cabaret in zijn stx-akke vorm. Chiel wil zijn geliefd schim menspel weer laten zien met een teder Frans liedje er bij, en ook een circusnum mer waarin Oradi naar hartelust kan imi teren. Dit wordt tevens de jubileumtournee van Sylvain Poons, die binnenkort 40 jaar in. het vak zit. De wildernis is bij circus Althoff goed vertegenwoordigd door leeuwen, die men op de foto hun temmer Tarzan vriende lijk ziet toebrullen, door tijgers, door grappige beren en door een imponerende stoet olifanten, die, gesecondeerd door lief tallige danseresjes, een ballet uitvoeren. Men kan verder uitbundig lachen om echte apenstreken er is zelfs een apen- orkest om de koddige lilliputclowns en om een drietal pinguins dat parmantig komt binnenstappen om een visdiner te consumeren. En na al deze vrolijkheid kan men weer perfecte paardendressuur be wonderen en de adem inhouden als cow boys brandende messen verpen naar een draaiende schijf, waarop een cowgirl is vastgebonden. Dit alles is slechts een bescheiden greep uit het vele, dat circus Althoff te zien geeft in zijn drie pistes, die worden sa mengevoegd tot één grote arena, waarin onder meer kozakken en Romeinse wagen menners voor een sensationeel en specta culair slot zorgen. Te Amsterdam is onverwacht overleden de heer W. Klaren, administrateur van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisa ties, die vroeger in Haarlem een actief aan deel heeft gehad in het speeltuinwerk. Zijn vader, de heer U. J. Klaren, was de stich ter van het speeltuinwerk in Nederland, de thans overledene heeft in Haarlem de stoot gegeven voor de oprichting van de eerste speeltuin in Haarlem, namelijk Het Oosterkwartier. Tot zijn benoeming als administrateur te Amsterdam van de N.U. S.O. was hij in Haarlem werkzaam, o.a. in het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen. De heer W. Klaren is in 1929 gekozen als lid van de commissie, die de vorming van de N.U.S.O. voorbereidde; twee jaar later werd hij tweede secretaris van deze unie, een functie die hij enkele jaren later verwisselde met die van eerste secretaris. Toen na de oorlog de subsidiëring van rijkswege dit mogelijk maakte werd hem gevraagd zich beschikbaar te stellen als administrateur op het inmiddels gevormde bureau. Met toewijding en grote werk kracht heeft hij deze functie gedurende ruim vijf en half jaar vervuld. In kringen van speeltuinverenigingen wordt zijn heen gaan zeer betreurd. De heer Klaren bereikte de leeftijd van ruim 57 jaar; terwijl hij voor het speeltuin werk aan de arbeid was maakte een hart aanval een einde aan het arbeidzame leven. Woensdagmiddag na aankomst van trein 13.30 uur zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. HAARLEM, 8 Juni 1953 BEVALLEN van een zoon: 6 Juni, G. Hop penbrouwerPaap; H. J. HendriksSie raad; J. P. SchönhuthKaersenhout; C. A. HoedtStoute; 7 Juni, J. W. de Mooij—Baan; M. J. Degeling—Greijmans; E. de Haan—van Zanten; E. HamelinkZwaan; S. Dalhuisen Meewis; M. M. StiphoutRuijsenaars. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, C. H. BrammerLe Noble; J. E. Reumann Bos; 6 Juni, M. JasperseBakker; 7 Juni, J. C. ApswoudeVeraart; C. H. Trompde Haan; G. C. de Vogelvan der Weijden;. 8 Juni, M. M. Balm—Dirks. OVERLEDEN: 5 Juni, J. C. Verlaan, 78 j„ Westergracht; J. W. van Vessem, 50 j., Gast- huisvest; Th. Mes, 60 j„ Weteringstraat; Juni, M. G. A. Zeelenberg, 52 j„ Schoter singel; P. Stempels, 71 j„ Zaanenlaan; 7 Juni, W. Zwart, 90 j., Crayenesterlaan. Vijftig jaar getrouwd zijn morgen de heer en mevrouw P. Vis—Van der Mooren, wonende in de Atjehstraat in Haarlem- Noord. Naar aanleiding van de Indonesische lezing van het incident met Indonesische militairen op de kust van West-Nieuw Guinea, als zou 't hier geen poging tot infil tratie, doch een stranding van uitgeputte militairen betreffen, die door zeestromingen uit de koers gedreven zijn, heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken een nieuwe verklaring uitgegeven. „Op zichzelf is deze Indonesische lezing reeds zwak," aldus de verklaring, „omdat thans wordt toegegeven, dat Indonesische militairen op Nieuw Guinea zijn geland, terwijl aanvankelijk zelfs de mogelijkheid daarvan werd ontkend, omdat „geen enkele militair in het zevende territorium zoek was." Voorts kan de vraag worden gesteld, hoe men te Djakarta wetenschap zou hebben van het afdrijven van de prauw door een Zuidequatoriale stroom en omtrent de toe stand waarin de opvarenden van de prauw zich bij aankomst op Nieuw Guinea bevon den. Met deze opvarenden heeft men van Indonesië uit geen enkel contact gehad. De woordvoerder verklaarde onder meer, dat de Indonesische militairen slechts één dag voor hun aankomst op Nieuw Guinea van Indonesisch grondgebied vertrokken zijn. In de prauw bevond zich voorts bij de inbeslagneming nog een voorraad levens middelen, terwijl de infiltranten bovendien vóór hun gevangenneming voedsel aan de bevolking hadden uitgedeeld. Er kan dus zeker geen sprake zijn van „uitgeputte militairen, die uit hun koers geslagen waren," aldus de woordvoerder. Geen gewoonte Het is trouwens ook geen gewoonte, dat uitgeputte en verdwaalde militairen, wan neer een politieboot overzee de plaats van landing nadert, deze boot met mortiervuur ontvangen, zoals in dit geval geschied is. Er werd ook propagandamateriaal buit gemaakt. De Nederlandse regering heeft van deze poging tot infiltratie op generlei wijze ge bruik willen maken om sensatie te verwek ken en verstrekte aan de pers slechts enkele summiere inlichtingen. Zij gaf er de voorkeur aan de zaak op de gebruikelijke diplomatieke wijze te behan delen en de eerste gegevens, die aan Den Haag bekend werden, zijn dan ook aan de Indonesische regering ter hand gesteld. In middels werden uitvoeriger inlichtingen ontvangen, waaruit duidelijk blijkt, dat hier sprake was van een doelbewuste poging tot infiltratie. Ook deze inlichtingen zullen aan de regering van Indonesië wor den overhandigd, aldus de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals reeds eerder vermeld zal minister Beyen te Londen besprekingen gaan voe ren over het vraagstuk van de convertibi liteit (omwisselbaarheid). De besprekingen zullen op 17 Juni plaats vinden, maar de minister vertrekt reeds op de 15e naar Londen aangezien hij metpen van deze ge legenheid gebruik maakt om aldus een be zoek aan vooraanstaande figuren in Enge land te brengen. DJAKARTA. (Aneta). Een Indonesisch vliegtuig, dat de vorige week Woensdag van Makassar naar Ambon vloog, moest wegens slechte weersomstandigheden door vliegen naar het dichtst bijzijnde vliegveld Sorong op Nieuw Guinea, zo bericht het te Makassar verschijnende blad „Pedoman Rakjat". Alle goederen en het geld werden aan de immigratie-autoriteiten in Sorong overgedragen, die deze later teruggaven aan de gezagvoerder van het vliegtuig. Twee inzittenden, Pattinasarany van Ra dio Republiek Indonesië en een officier van de Indonesische marine, Sutione, wer den door de Nederlandse commissaris van politie aangehouden en op het eiland Dom in de goedang van een politieman onderge bracht tot iiet toestel de volgende dag weer vertrok en zij konden meereizen, al dus het blad. Het vliegtuig, dat een toestel van de Garuda Indonesian Airways zou zijn, keerde Vrijdag te Makassar terug. Naar aanleiding van het bovenstaande bericht wordt voorts vernomen, dat het vliegtuig is geland op het vliegveld van de Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij op het eilandje Jefman. De bemanning en de passagiers, die hartelijk werden ontvangen, werden voor een deel in Sorong en voor een deel op het eilandje Dom onderge bracht. Toen het vliegtuig de volgende dag weer naar Ambon vertrok wei-den een kist sinaasappelen en 60 sandwiches en andere versnaperingen meegegeven., ADVERTENTIE Voor het Amsterdamse gerechtshof stond vanmorgen opnieuw de Haarlemse belas tingambtenaar H. B. v. W. terecht, die in Mei van vorige jaar zijn medebewoner v. d. M. in hun gezamenlijke woning in de Van der Vinnestraat met een zakmespriem elf steken aan het hoofd had toegebracht. Beide mannen en hun gezinnen verkeer den reeds geruime tijd op gespannen voet en in Mei 1952 kwam het naar aanleiding van een lekkage tot een handgemeen, waarbij de verdachte zijn medebewoner dusdanig met een priem bewerkte, dat deze levensgevaarlijk gewond werd en lange tijd in een ziekenhuis verpleegd moest wor den. In December 1952 was Van W., wie zware mishandeling ten laste gelegd was, door de Haarlemse rechtbank tot anderhalf jaar veroordeeld, maar in Februari van dit jaar eiste de procureur-generaal bij het Amsterdamse hof in hoger bex-oep vernieti ging van dit vonnis en een gevangenisstraf van drie jaar wegens poging tot doodslag. De zaak werd toen echter aangehouden omdat men over de verdachte een psychia trisch rapport wilde laten uitbrengen. Vandaag diende de zaak opnieuw" voor het hof waarbij zowel de verdachte en zijn slachtoffer als enkele getuigen nogmaals hun lezing over de toedracht der steek partij gaven. Nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor, zodat de procureur-gene raal in zijn requisitoir persisteerde bij zijn eis van drie jaar. In het psychiatrisch rapport stond wel dat v. d. W. een driftig man was en uit angst voor zijn medebe woner gehandeld had, die wellicht ook dreigend opgetreden was, maar dat alles rechtvaardigde volgens de procureur-gene raal nog niet de man zo toe te takelen als de verdachte gedaan had. De verdediger persisteerde mede op grond van het psychiatrisch rapport bij zijn beroep op noodweer respectievelijk nood weerexces. Over veertien dagen zal het hof uitspraak doen. In de reeks bespelingen van het Flen- trop-orgel in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond te Heemstede, trad Maandagavond de jonge organist Louk Ne lissen op met een omvangrijk programma, waarmee hij blijk gaf van zeer ontwikkelde technische en ax-tistieke kwaliteiten en waardoor tevens de mogelijkheden van dit kleine, maar goed geproportionneerde in strument van barokkarakter, prachtig aan het licht traden. Nelissen beging alleen maar de vei-gis- sing na de Trio-Sonate in Es van Bach de Ox-geltriptiek van Louis Vierne op zijn pro- granxma te nemen. Ten eerste leexxt deze muziek zich niet voor de dispositie van het barok-instrument en bovendien doet zij met haar vaag impx-essionnisme hopeloos slap aan, vooral als men te voren een stevig en positief meesterwerk gehoord heeft. Dit gaf een inzinking aan het programma, dat voor het overige uitstekend samengesteld was. Het hoogtepunt werd gevormd door de reeds genoemde Trio-Sor.ate van Bach, een veeleisend stuk, waaraan men de techni sche vaardigheid van een organist toetsen kan. De rhythnxische stevigheid van de beide hoekdelen getuigde van zeer goede beheersing. Ook met twee belangrijke ko raalvoorspelen van Bach wist de jonge or ganist een uitstekende indruk te maken. Met Sweelincks variatiewerk op het lied „Onder de linde groene" vertolkt in lichte clavecimbelstijd werden de mo gelijkheden van het instrument rijkelijk uitgebuit. En met het slotnummer, drie delen uit de Suite Frangaise van Jean Langlais, kon de gezonde sfeer, die we sinds Bachs Trio-Sonate kwijt wai'en, heroverd worden. Vooral „Arabesque sur les flutes'' en „Frangoise" demonstreerden een frisse, objectieve muziekgeest, dank mede aaxx de pétillante vertolking. Solistische medewerking werd veideenö door de mezzo-sopraan Didi Sanders, die met stijlbegrip geestelijke liederen van Bach en Wolf vertolkte en een bijzonder treffende indruk wekte met „Evening Hymn" van Purcell, waarin de fraaiste timbres van haar stem voortdurend op vol ledige spanning gehoord werden. Er was betrekkelijk veel belangstelling voor dit interessante concert. JOS. DE KLERK Amsterdamsche Rijtuig Mij., Haarlem Burgemeester mr, P. O. F. M. Cremers is Vrijdag 12 Juni verhinderd spreekuur te houden en de wethouders, de heren D. J. A. Geluk (onderwijs) en W. F. Happé (Sociale Zaken) zijn verhinderd op Woensdag 17 Juni. Toen de grote componist Joseph Haydn in de jaren 1791 en 1794 Engeland bezocht, maakte hij bij tal van muziekuitvoeringen kennis met de monumentale oratoria van Georg Friedrich Handel, die voor hem ver rassende muzikale ervaringen waren. Zij betekenden als alle ervaringen in het leven van de mens een beslissende schakel voor zijn ontplooiing. Handels oratoria maakten in Haydn het verlangen wakker ook een ora torium te schrijven. Een persoonlijke stimu lans kreeg hij nog van de hoffunctionaris Gottfried van Swieten, een intelligent en ar tistiek man van Nederlandse afkomst. Dit ora torium kwam: het was „Die Schöpfung", welk werk voltooid werd in 1798. Van Swie ten zelf had voor de tekst gezorgd: een ver- 'c lir.g van een gedicht van de Engelsman Lindley. Het is niet nodig hier nog eens de muzi kale schoonheid van het oratorium te gaan belichten. In de loop van meer dan honderd vijftig jaren heeft Die Schöpfung zijn positie als een der meest geliefde koorwerken weten te hanu'iaven. En zelfs de vooruitstrevendste koordirigent zal af en toe moeten zwichten voor het verlangen van zangers en zange ressen en van zovele minnaars van orato riumzang, die nog eens willen genieten van de frisse melodieën en de klare harmonieën, die Haydn voor zijn verheerlijkende muzikale toelichting van Gods wonderbaar scheppings werk vond. „Die „Schöpfung" werd gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem uitge voerd door het Koor Katholiek Haarlem on der leiding van Albert de Klerk. Zowel koor als dirigent kunnen overtuigd zijn van de dankbaarheid van hun toehoorders, van wie er ongetwijfeld velen met intensief genoegen naar de oude vertrouwde klanken hebben geluisterd. En voor de jongeren, die het ora torium voor het eerst hoorden, moet de uit- oering een nieuwe verrijking van hun leven geweest zijn. Hymnische grootheid Haydn heeft aan de muziek van „Die Schöpfung" een illustratief karakter gegeven. Maar overeenkomstig de wenk, die Beethoven bij zijn Zesde Symphonie (de Pastorale) ge geven heeft: „mehr Ausdruck der Emp- findung als Malerei", heeft Albert de Klerk de realistische kant van het werk op de ach tergrond gehouden en er in de eerste plaats voor gezorgd dat de muziek met haar eigen wezen tot haar recht kwam. Dat een rund in de „zoölogische aria" bij het loeien wat te veel uit zijn slof schoot stond aan het muzikale karakter der uitvoering niet in de weg. Men kan dit beschouwen als een van de geestige trekjes in het oratorium. Het koor had aan de uitvoering een dank bare taak. Het zong voortdurend met op vallend beheerste klank, ook daar waar er sprake was van een nadrukkelijke expressi viteit. En zo verkreeg het slot van „Die Him- mel erzahlen" door fraaie klank en stuwing een hymnische grootheid. Dit kon ook ge constateerd worden bij de uit'-oering van de fugatische koren. Tegen de eisen, die hier gesteld wo den, was het koor volkomen op gewassen. In he*, bijzonder denk ik terug aan het slotkoor „Des Herrn Ruhm", dat een prachtige bekroning van de gehele uitvoering werd. Voortreffelijk debuut Met de solisten had men het heel goed ge troffen. De sopraan Heieen Verkley maakte een v ortreffelijk debuut als de vertolkster van de partijen van Gabriël en Eva. Haar glasheldere, zuivere stem en haar uitstekend begrip van de oratorium-stijl maakten dit eerste optreden tot een succes. De tenor Henk Meyer moest aanvankelijk wat kam pen met een verkoudheid. Hij herstelde zich spoedig en toen kon hij zijn mooie stem weer overtuigend laten gelden. De bas David Hol- lestelle zong zijn aandeel in het werk met fraaie stem en uitnemende, bezielde zegging van het woord. Aan de H.O.V. had Albert de Klerk veel steun en het was begrijpelijk dat de diri gent behalve het koor en de solisten ook het orkest betrok in de zeer langdurige bij val, waarmede de uitvoering werd beloond en die zich uiteraard in het bijzonder tot hem richtte. P, ZWAANSWIJK. Van 15 tot 20 Juni zal te Wenen het jaarlijkse congres van de Internationale vereniging van gemeenten worden gehou den. Aan het congres zullen deelnemen burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouders D. J. A. Geluk en W. F. Happé. De politie waarschuwt voor (le 32-jarige bankwerker A. v. d. H., die er een gewoonte van maakt zich in verschillende plaatsen in Nederland uit te geven als rechercheur of opzichter van het electriciteitsbedrijf. Hij wendt zich dan tot diegenen, die door mid del van een advertentie een woningruil wensen aan te gaan. Met een smoesje werkt hij, wanneer hij ei-gens binnen is gekomen, de bewoners de kamer uit cn neemt dan alles wat van zijn gading is mee. Ook in Haarlem heeft hij al verschillende keren getracht zijn slag te slaan. Alioth, 6 100 m. N. Las Pa'.mas. Almkerk, 8 Adelaide verwacht. Albireo, pass. 8 Finisterre n. Recife. Amsteltoren, 8 v. Hamburg te Antwerpen. Aagtedijk, 9 v. Buenos Aires te New York verw. Abbekerk, 8 v. Aden n. Suez. Alphard, 6 300 m. ZW. St. Vincent. Amstel vaart, 6 1000 m. W. Azoren. Ariadne, 7 Jacmel. Ampenan, 8 v. Baltimore n. Galveston. Amsteiland, 7 v. Buenos Aires te Montevideo. Arnedijk, pass. 9 Vlissingen v. Antwerpen. Aiwaki, 8 v. Santos n. Montevideo. Alpherat, pass. 8 Finisterre n. Antwerpen. Aagtekerk, 9 te Genua. Abbedijk, 8 te Hamburg. Aldabi, 8 te Ilheos. Aigenib, 10 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Alhena, 8 te Montevideo. Altair, 8 te Montevideo. Andijk, 7 te New Orleans. Boissevain, 7 v. Miri n. Manilla. Bonaire, 8 v. Port of Spain te Paramaribo. Baarn, 8 Callao verwacht. Bennekom. 7 Callao verwacht. Breda, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Bantam, 9 v. Rotterdam te Priok verw. Bengkalis, pass. 8 Kp. St. Vincent. Boskoop, 9 v. Schiedam te Rotterdam. Bloemfontein, 8 v. Southampton n. Antw. Blijdendijk, 9 v. Rotterdam te New York. Bacchus, 8 v. Amsterdam n. W. Indlë. Boschfontein, 8 v. Mombassa n. Aden. Caltex Nederland, pass 7 Gavdo eil. Callisto, pass. 7 Father Point. Congostroom 8 Las Palmas gepass. n. Le Havre Caltex Delft, pass. 8 Algiers n. Rotterdam. Caltex Utreeht. pass. 8 Kp. Bon. Chama, pass. 6 Lands End. Cleodora, 6 600 m. W.ZW. Flores. Caltex Pernis, pass. 8 Panteilaria. Caltex The Hague, 9 v. Rotterdam te Sidon verwacht. Celebes, 8 v. Singapore Claveila. 8 v. Rotterdam n. Petit Couronne. Daierdijk, 8 san Francisco verwacht. Duivcnörecht, 7 130 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Drente, 3 v. Southampton n. Genua. Danac, 7 v. Gothenburg n. Amsterdam. Delfland, 8 te Iiheos. Edam. 6 480 m. N. Azoren. Er.a, 7 v. San Juan te Curagao verw. Etrema, 6 v. Napels n. Piraeus. Elmina, 8 v. Monrovia n. Freetown. Eos, 8 v. Middell. Zee te Amsterdam. Esso Amsterdam, 9 Aruba verwacht. Esso Den Haag, 8 v. Rotterdam n. Aruba. Farmsum, pass. 7 Sabang. Friesland (SSM) 6v. Rotterdam n. Setubal. Fx-iesland (KRL), 6 v. Rotterdarh te Antwerpen. Graveland, 8 Itajai verwacht. Gooiland, 7 v. Buenos Aires te Amsterdam. Gadilla, 6 v. Piadju n. Singapore. Gaasterkerk, 9 v. Tskubar te Thinotao verw. Grote Beer. pass. 8 Miquelon. Groote Kerk, 9 Amsterdam te Beira. Gaasterland, 8 te Paranagua. Gordias, 8 v. Beyrouth n. Alexandrië. Heemskerk, 9 v. Beira te Tanga verw. Hecuba, 8 v. Pto Cardon n. Maracaibo. Hera, 7 v. Pto Cabello te Curacao. Hersilia, 6 300 m. ZW. Lands End. Hector, 8 v. Algiers n. Malta. Hydra. 8 dwars Ouessant n. La Guaira, Hoogkerk, pass. 9 Vlissingen. Helder, 8 v. Barranquilla n. Tela. Hilversum, 8 Perim gepass. Indrapoera, 8 Brothers gepass. n. Aden. Jupiter,. 7 v. Amsterdam te Hamburg. Java, 8 v. T.iibouti n. Beta wan. Joh. v. Oldcnbarnevelt, pass. 9 Kp. Bon naar Southampton. Kota Inten, pass. 8 14 u. Finisterre 11 13 u. Hoek van Holland. Kota Gede, 7 te Calcutta verm. 11 v. Calcutta. Kertosono, pass. 7 Gibraltar n. Beyrouth. Kedoe, 6 v. C'heribon n. Semarang. Lekhaven, 8 v. Brisbane te Melbourne. Lieve Vrouwekerk, pass, nacht 7-3 Kp. St. Vincent. Laagkerk, 9 v. d. rede te Vizagapatam verw. Lekkerkerk, 8 te Genua. Liseta, 6 v. Piadju te Singapore. Loppersum, 6 890 m. W. Lands End. Lucita, fi v. Thameshaven n. Dover. Lieve Vrouwekerk, pass. 8 Gibraltar n'. Port Said. Lombok, 7 v. Cebu n. San Francisco. Loosdrecht, 8 v. Barcelona n. Antwerpen. Luna, pass. 9 Kp. St. Vincent n. Gibraltar. Leopoldskerk, 9 Damman verw. Linge, verm. 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Laurenskerk, 8 te Karachi. Mataram, 7 v. Colombo 13 Aden verw. Mariekerk, 7 v. Beira te Amsterdam. Merwede 8 v. New Orleans te Amsterdam. Mirza. 7 v. Liverpool n. Singapore. Meerkerk, 7 te Bombay Meiiskerk, 8 te Hongkong. Marpessa. 6 v. Puiubukom n. Pulusambu. Musi, 7 Piadju verwacht. Maas, 8 v. Piraeus n. Volos. Maasdam, 8 300 m. Z.ZW. Kp. Race. Mentor, 9 v. Kavaila te Saloniki. Myonia, pass. 8 Aden. Modjokerto, pass. 8 19 u. Kp. Bon 15 Rotterdam verwacht. Muiderkerk, 8 te Marseille. Malea, 9 v. Le Mede n. Tripoli. Nigerstroom, 8 v. Conakry n. Takarida. Noordam, 8 v. Rotterdam te New York. Ootmarsum, 6 330 m. Z. Kp. Race. Ophir, 6 v. Singapore n. Priok. Oranje, 8 t.h.v. Port Soedan n. Solombo. Oberon, pass. 9 Flores n. Antwerpen. Ondina, 10 te Mormugao verw. Orion, 8 v. Hamburg n. Bremen. Parkhaven, 7 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Polydorus, 7 v. Aden n Penang. Polyphemus, 7 v. Halifax n. Algiers. Prins Alexander, 7 v. Montreal te Rotterdam. Prins Willem If pass. 7 Scilly's. Prins Willem V, pass. 7 Vlissingen. Poseidon, 7 v. Pto Cabelio n. Maracaibo. Prins Fred. Hendrik. 7 640 m. O.NO. Belle Isle Prins Maurits, 7 350 m. O.t.N. Belle Isle. Prins Willem III. 6 400 m W.ZW. ScillVs. Prins Philips Willem. 4 te Milwaukee. Rotti, pass. 7 Key West. Raki. 8 v. Port Said n. Genua. Radja, pass. 7 Malta n. Port Said. Roebiah, v. Calcutta n. Amerika. Rotula, pass. 6 Beachyhead. Rijndam, 8 v. Rotterdam n. Montreal. Rijnland. 8 v. Las Palmas. Samarinda, 7 San Francisco verwacht. Sarangan, 7 te San Francisco. Sirrah, 7 v. Calcutta n Rastanura. Sloterdijk, 6 v. Rotterdam. Sloterdijk, 7 te Antwerpen. Sliedrecht, 8 v. Port Soedan. Sambas, 7 v. Bangkok te Singapore verw. Sa.nana, 6 v. Soerabaja n. Makassar. Saroena, 6 v. Ba'.ikpapan te Tarakan verw. Sarpedon, 7 v. Hoston te Mobile. Stad Alkmaar, pass. 6 Startpoint. Stad Breda, 6 X20 m. W. Lands End. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3%% Nederl.'47 97i/„ 96i% A.K.U 161 162 191 191» Philips Gloeil. 157% 157%' Kon. Petroleum 306% 306 A'dam Rubber 95% 96% Holl. Amer. Lijn 133% 133 N. Scheepv. Unie 132 131 H.V.A 97 97 Deli Mij 91 91 Amsterd. Bank 169)1 169% Ned. Handel Mij. 160 160% Rotterd. Bank 168)1 168)1 Twentsche Bank 163 163 Anaconda Copper 36*/«1 36 Bethlehem Steel 50% 50 Republic Steel 47% 47% Shell Union 67% 67 22 21% U. S. Steel 38 38 Stad Maassluis, 6 v. Newport n. Narvik. Straat, Makassar, 6 800 m. W. Kaapstad. Schiedijk, 3 v. Penang n. Belawan. Stad Leiden, 9 Osaka verwacht. Salatiga, 9 te Los Angeles. Schie, 9 te Mitylini. Sibajak, 9 460 m. O.ZO. Sydney. Siogkep, 8 v. Newport News n. New York. Stad Dordrecht, verm. 11 v. Setubal n. R'dam Stad Vlaardingen, verm. 8 v. Wabana n. R'dam of Vlaardingen. Saparoea, 9 Hamburg verwacht. Sumatra, 8 te Southampton. Stad Arnhem, 12 v. Londen te Threerivers verw. Teiresias, 8 Port Swettenham verwacht. Titus, pass. 7 Ouessant n. Funchall. Tjikampek, 7 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Tegelberg, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ternate, pass. 8 7 u. Str. Messina n. Ger.ua. Trajanus, 6 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Tabian, 8 v. Priok n. Amsterdam. Tankhaven I. 7 Sungeigerong verw. Tankhaven III, 5 v. Sungeigerong n. Salgor Tibia, 5 v. Piadju n. Singapore. Titus, pass. 6 Dover n. Funchall. Tjibadak, 7 v. Soerabaja te Makassar. Tjiwangi, 6 120 m. O.ZO. Kp. Padaran. Triton, 7 v. Pto Cabello te Ciudad Trujillo. Trompenberg, 6 500 m. O. Bermuda. Tarakan. pass. 8 Finisterre. Tawali, 8 v. Djeddah n. Aden. Thalatta, 9 Port Said verwacht. Tjibodas, 3 v. Singapore n. Priok. Tomini, 8 te La Buan. Talisse. 9 v. Halifax n. Boston. Taria, 9 v. Sydney n. Miri. Tosari, pass. 9 Key West. Tiba, 10 Santos verwacht. Van Linschoten, 8 te Bordeaux. Van Spilbergen, 7 v. Lagos n. Luanda. Veendam, 9 320 m. W. Scilly's. Wieldx^cht, pass. 8 Perim. Winsum, pass. .6 Tromso. Waterland, 3 te Itajai. Willem Ruys, 8 v. Suez n. Port Said. Waterman, 8 180 m. W. Lands End. Zijpenberg, pass. 8 Perim. Zijpenberg. 7 te Aden. Zeeland (SSM), 10 v. d. Tyne te Amsterdam verwacht. Zeeiand (KRL), 9 v. Damman n. Bahrein. Zaan, verm.- 9 v. Amsterdam n. Kalmar. KLEINE VAART Atlas, 6 v. Valencia n. Amsterdam. Albergen, verm. 9 v. Liverpool n. Fowey. Anna b, 7 te Port Soedan verw. daarna Genua. Ascunsion. pass. 6 Str. Messina. Bernisse, 7 v. Dublin te St. Nazaire. Binnenhaven, 8 te Casablanca. Barendsz, 6 v. Amsterdam n. Rostock. Beekbergen, 8 Liverpool verw. Birmingham, 7 v. Goole te Harlingen. Bornrif pass. 8 Brunsbüttel. Coolhaven, 7 v. Limerick te Antwerpen. Catharina, 7 v. Caen te Bergen. Claes Compaen, 6 v. Leixoes n. Guernsey. Citadel, pass. 8 Brunsbiittel naar Malmö. Daje Bohmer, 6 v. Marseille n. Casablanca. De Ruyter, 6 te Fagerviken. Duiveland, 7 v. d. Tyne te Amsterdam. Depa, 7 v. Heroen te Norrkoping. Eljo, 6 v. Plymouth n. Algiers. Eiisa. 7 v. Casablanca n. Caronte. Elsenburgh, pass. 7 Finisterre. Emergo, verm. 8 v. Liverpool n. Conrah's Quay Frans, 6 v. Rotterdam te Oslo. Fedala, 7 te Shoteham. Foionica. pass- 8 Noordhinder. Goote. pass. 7 Beachyhead. Harold, 7 te Revjkavik. Hartel. 7 v.Antwerpro te Bremen. Hast V. 6 v. Bergkvara n. Newcastle. Haskerland. 8 v. Harlingen te Goole. Hebe Nobel. 6 v. Londen te Middlesbro. Henrica b, verm. 8 v. Rotterdam n. Emden. Hondsrug, verm. 8 v. Greenwich n. Calais. Ida Pieter, 7 v. Esbjerg te Bristol. Josien. 7 te Norkoping. Koningshaven, pass. 8 Ouessant. Kortenaer, 6 te Leith. Lies, 7 v. Rostock n. Hernosand. Lydia, 7 v. Caen te Rontheim. Midas, 6 v. -Triëst n. Rijeka. Matthew. 7 v. Grangemouth te Leith. Meres, 6 te Rouaan. Mirach, 7 v. Bordeaux te Fedala. Mirzam, 7 v. Casablanca n. Nantes. Markab, 6 v. Manchester n. Connah's Quay. Marne. 6 v. Koping n. Rotterdam. Mies, 6 te Tunadal. My fern, verm 8 v. Stockholm n. Ronskar. Mypuck, verm. 8 v. Beeringen n. St. Malo. Myson. verm 8 v. Vlissingen n. Parijs. Maasym, 8 Wasklot te W. Hartlepool. Noord. 7 v. Shellhaven te Billingham. Neeltje b. verm. 9 v. Teignmouth ti. Amsterdam Nettie, 7 te Mantyluoto, Nieuwland. 7 te Grangemouth Noorderlicht. 8 te Grangemouth, Nottingham, 7 v. Harlingen n. Leith.. Niienburgh. pa^s. 7 Kiel. Netta, verm. 3 v. Port St. Louis du Rhone naar Rijeka. Olse. 6 te Hamburg. - Poortvliet, 6 v. Grimsby te Goole. Rijnhaven, verm. 9 v. Port Lyautey n. Duin kerken. Rapid. 6 v. Amsterdam n. Pariis. Sambre, 6 v. Parijs n. Amsterdam. Tormina, 7 v. de Tyne te Struer. Theano, 8 te Dublin. Theodora. 8 v. Nyborg te Krimpen a. d. IJsel. Trompenburgh. 6 v. La Palllce n. Rotterdam. Urmajo, 6 v. Brugge n. Goole. Vindicat Atque Polit, 7 v. Lowestoft te East Greenwich. Vrouwepo'lder, 6 v. Oporto n. Antwerpen. Vecht. 6 v Goole n. Nykoping. Vlier. 7 te Lissabon. Westkust. 6 te Hartlepool. Wim, 6 te Londen. Zwerver, 6 v Loriënt n. Swansea. OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 10 en 11 Juni a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen, worden enkele extratreinen ingelegd. Genoemde dienst plichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming, geen gebruik kun nen maken van een der hierna genoemde extra-treinen, moeten ingevolge hun last geving, reizen met de eerste reisgelegenheid na ,7.00 uur. Op Woensdag 10 Juni a.s lopen de volgende extra-treinen: voor dienstplich tigen, die Bergen op Zoom en legerplaats Ossendrecht als bestemming hebben: 1. Den Haag H.S. v. 8.37, Delft v. 8.46, Schiedam v. 8.56, Rotterdam D.P. v. 9.04, Rotterdam Blaak v. 9.09, Fijenoord v. 9.15, Dordrecht v. 9.44, Roosendaaal v. 10.23, Bergen op Zoom a. 10.38. 2. Amsterdam C.S. v. 8.53, Haarlem v. 9.14, Leiden v. 9.41, Rotterdam D.P v. 10.20 Roosendaal v. 11.47, Bergen op Zoom a. 12.02. Neemt geen reizigers op te Den Haag H.S., Delft. Schiedam en Dordrecht. Voor dienstplichtigen, die Tilburg, Breda, Bergen op Zoom of legerplaats Ossendrecht als be stemming hebben: .1. Nijmegen v. 9.45, 's Hertogenbosch v. 10.25. Tilburg v. 10.48, Breda v. 11.09. Roosendaal v. 11.33, Bergen op Zoom a. 11.48. De dienstplichtigen, komen de van de richting Enschedé, Oldenzaal en Hengelo moeten, al is hun vervoerbewijs uitgeschreven via Goor-Zutphen, via Almelo- Rijssen naar Nijmegen reizen, alwaar zij moeten overstappen op de vorengenoemde extra-trein. Op Donderdag 11 Juni a.s. lopen de vol gende extra-treinen: voor dienstplichtigen met bestemming Nunspêet Amersfoort, Apel doorn, Laren. Amsterdam en 's Hertogen bosch: 1. Leeuwarden v. 8.42. Heerenveen v. 9 08, Steenwijk v. 9.30, Meppel v. 9.45, Zwol le a. 10.12, combineert met een extra-trein: Groningen v. 8.42. Assen v. 9.12, Hoogeveen v. 9.37. Meppel v. 9.55. Zwolle a. 10.18. Zwolle v. 10.24, Nunspeet a. 10.48, Nunspeet v. 10.50, Amersfoort a. 11.23, Amersfoort v. 11.26, 's Hertogenbosch a. 12.58. Dienstplichtigen met bestemming Apeldoorn moeten te Zwolle overstappen op de trein van de normale dienstregeling in de richting Deventer-Apel- doorn. Dienstplichtigen met bestemming Laren en Amsterdam moeten plaats nemen in het treingedeelte bestemd voor Amster dam, hetwelk van Amersfoort af als extra- trein als volgt wordt doorgevoerd: Amersfoort v. 11.31, Hilversum a. 11.51, Hilversum v. 12.01, Amsterdam C.S. a. 12 28. 2. Rotterdam D.P. v. 8.50, let wel D.P., Den Haag SS. v. 8.51, Voorburg v. 8.58, Gouda v. 9.24, Utrecht C.S. v. 9.53. Geldermalsen v. 10.17, 's Hertogenbosch a. 10.37. Dienstplich tigen met bestemming Amersfoort en Nun speet moeten plaats nemen in het trein gedeelte bestemd voor Nunspeet, hetwelk van Utrecht C.S. af als extra-trein als volgt wordt doorgevoerd: Utrecht C.S. v. 9.57, Amersfoort a. 10.15. Amersfoort v. 10.19. Nunspeet a 10.52. Dienstplichtigen met be stemming Apeldoorn. Laren en Amsterdam moeten te. Utrecht C.S.. overstappen op de treinen van de normale dienstregeling in de gewenste richting.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3