Voor een zonnige naar de Kanaal- Agenda voor Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Het Gemenebest gaat meepraten Bezwaar tegen methode der factorencommissie Een Eeuw Geleden Naar het drukke Jersey, rustiger Guernsey of West-Europa's mooiste eiland: Sark Prins sprak bij begin Verkeersweek Veilig r Hoe is het ontstaan? v Oriënteringsbijeenkomst van Benelux-ministers In 1 dag retour Regeringsnota aan de UNO DINSDAG 9 JUNI 1953 Koninginneharing op Soestdijk aangeboden 'n KALE JAKHALS Amsterdamse verordening onjuist, zegt staatssecretaris Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 Junij 1853 -» O spoelt. Want zelfs de stoere hardheid van Bretagne, de melk en honing van Norman- dië en de enorme hemel over het hart van Europa, dat Frankrijk heet, zullen dan even moeten wijken voor dat kleine, geu rende bloemenparadijs op de rotsen, ge koesterd door de zon, beschermd door de zee en gestreeld door de zachte zeewind. Jersey mag dan de „Koningin van het Kanaal" heten, voor mij is Sark de sprook- jesprinses. Een prinses van het oude her- togdom Normandië, onberoerd door alles wat modern en efficiënt en lelijk is. Een prinses, die zich met haar hofdames, de kleine eilandjes Herm en Jethou, glim lachend baadt in de blauwe zee, die alle bloemen van de lente in heur haar vlecht en luistert naar de verhalen van de wind en het rustige praten van haar tevreden volk, dat arm is in geld maar rijk in stilte en tijd en vrijheid van begeerte. W. L. B. La Sc.iync.uric, het eeuwenoude huis waarin al sinds jaar en dag de Seigneurs of de Dames van Sark hebben gewoond. Het droomt er rustig voort, in de zon die ook de exotische planten koestert in de kasteeltuin, die de droom van iedere tuinarchitect moet zijn. En als ge heel goed kijkt, zult. ge in de deuropening een zeer bijzondere lwnd zien staan, een witte poedel, zich hautain bewust van het feit, dat zij de enige vertegenwoordigster van het zwakke hondengeslacht op het eiland is. Waar het vacantieseizoen voor de deur staat en de Nederlander, mits althans zijn portefeuille voldoende ge vuld is, graag eens een niéuwe hori zon ziet opdoemen, is het helemaal niet onmogelijk, dat zijn gedachten aan het dwalen zijn geslagen in de richting van de Kanaal-eilanden, waarover ik u in de afgelopen weken iets verteld hebt. Nu moet daarbij vooropgesteld worden dat zijn ge dachten er gemakkelijker heen kun nen dwalen, dan dat hij het in levende lijve kan doen, want het is een vrij omslachtige reishoewel een vliegtuig haar aanmerkelijk kan bekorten. En in ieder geval is zij zeer de moeite waard. De snelste, zij het misschien de kost baarste, manier om in de Kanaalarchipel te belanden, voert door de lucht. Men vliegt naar Londen en stapt daar over in een toestel naar Jersey of Guernsey. Maar er zijn ook andere mogelijkheden. Ge kunt per auto of trein naar St. Malo in Bretag ne om daar de boot naar Jersey te nemen of naar Dinard, vanwaar men voor het zelfde geld gemakkelijker en sneller per vliegtuig naar de eilanden wordt getrans porteerd. Natuurlijk betekent een reis als deze een extra-belasting voor het reis- budget, maar die wordt goeddeels gecom penseerd door de betrekkelijke goedkoopte van de eilanden, waar men zeker voor minder geld terecht kan dan bijvoorbeeld in Frankrijk. Zijt ge eenmaal in het zonnig klimaat van de Kanaal-eilanden gearriveerd, dan volgt het tweede probleem: welk eiland. In het algemeen vorderen de onderlinge verbindingen per boot tussen de eilanden namelijk opstaan op de vreemdsoortigste tijden en bovendien verloren dagen, zodat men het idee om alle eilanden te „doen", beter uit het hoofd kan zetten. Nee, ver standiger is om de keuze vooruit te bepa len. Wil men de pracht van een klein eiland met enige tienduizenden delen, dan moet men naar Jersey gaan, waar ge alle mon dain vermaak op z'n Brits dan kunt vinden, dat ge maar wenst. Zoekt ge het zelfde, maar dan in rustiger editie, welaan, dan wacht Guernsey u waar ge op uw ge mak kunt rond dwalen zonder daardoor werkelijk last van eenzaamheid te krijgen. Het mooiste eiland Wilt ge echter werkelijk iets héél bijzon ders, zoekt ge naar het mooiste eiland van West-Europa,- waar ge in alle zonnige rust en vrede en vriendelijke genoegelijkheid al vissend, zwemmend of luierend uw aan flarden gereten 20ste eeuwse zenuwen kunt sussen, dan moet ge naar Sark. Kalmerend middel nummer één daar is dat dit eiland het goedkoopste van de drie is. Ge krijgt er in het hoogseizoen in de drie hotelletjes van het eiland vol pension voor prijzen variërend tussen de negen en de veertien gulden per dag en wanneer ge er voor dat bedrag even zeer vertroeteld wordt als ik in het Dixcart-hötel, zult ge nergens over te klagen hebben. Behalve over uw lijn misschien, maar dat wandelt of zwemt ge er wel weer weg. En buiten het hoog seizoen, bijvoorbeeld in de maanden Mei of September, is het er nog goedkoper. Een tweede voordeel is, dat ge er uw geld ver- ADVERTENT1E VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID DINSDAG 9 JUNI Sportpark Heemstede: Circus Fr. Althoff, '3 uur. City: „All about Eve", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Het duivelseiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 18 jaar, 8 u. Minerva: „Lajla", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Schoonheids specialist", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het uur voor middernacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Orkaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liefde van een frontsoldaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 Juni. Sportpark Heemstede: Circus Althoff, 2.30 en 8 u. City: „All about Eve", 18 jaar, 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivels eiland". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Malou van Montmartre", 18 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: Schoonheidsspecia list", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Ochtendvoorstellingen „Kroning van ko ningin Elizabeth", alle leeft.. 10. 11 en 12 uur. „Het uur voor middernacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ochtendvoorstellingen „Kroning koningin Elizabeth" en „Het ko ninklijk bezoek aan Noorwegen en Dene marken". 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Orkaan", 18 jaar, 2, 7. en 9.15 uur. Lido: „Liefde van een frontsoldaat", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „Lajla", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. der eenvoudig niet kwijt kunt, tenzij ge alcoholische braspartijen op touw zoudt willen zetten en zelfs dan zoudt ge nog uw best moeten doen, want spiritualiën zijn er bijzonder goedkoop. Uit de extra-aandacht, die ik aan Sark besteed heb, valt wel af te leiden, dat het zeker mijn persoonlijke voorkeur heeft. Maar ik geloof stellig, dat dit ook voor de meeste Hollandse vacantiegangers zal gel den, althans wanneer zij niet uit zijn op mondaine pretjes. En het aardige is, dat wanneer ge met.de boot uit Guernsey dit rotsig eiland nadert, ge werkelijk het idee krijgt, dat ge een eiland gaat ontdekken. Waarin ge overigens wel gelijk zoudt heb ben, want onder de kleine familie van regelmatig terugkerende gasten, bevinden zich maar weinig Hollanders. Sprookjesprinses Om Sark nog een grotere pluim op de hoed te steken: iedere keer dat ik mij in het vervolg in Bretagne of Normandië zal bevinden, zal mij het verlangen bekruipen naar het Westen te gaan, om de diep blauwe zee over te steken die daar wit schuimend Sarks donkere, hoge rotsen om- Maandagmiddag zijn aan Koningin Ju liana op paleis Soestdijk twee oranje ge verfde tonnetjes Koninginneharing aange boden door cle burgemeester van Vlaardin- gen, mr. J. Heusdens, de schipper van de VL 70, de heer P. Keus, die de haring had gevangen, alsmede de opperrijkskeurmees- ter van Vlaardingen, de. heer W. Dom en de reder van de VL 70, de'heer D. Kwakkel- stein. De Koningin ontving het gezelschap en informeerde naar de haringvangst in het algemeen en naar de plaats, waar de aangeboden haring werd gevangen. De Koningin nam voor Prinses Wilhelmina, die eveneens ten paleize Soestdijk verblijft, ook twee tonnetjes in ontvangst. Prins Bernhard heeft gisteravond als be schermheer van het Verbond voor Veilig Verkeer de Verkeersweek 1953 via de radio ingeleid. Aan de toespraak is het volgende ontleend: „We staan nu wederom aan het begin van het sluitstuk van de nationale actie tot bevordering van het veilig wegverkeer: de opening van de veilig-verkeersweek. Het gehele land zal deze week staan in het teken van het veilig verkeer. Een inten sieve actie daartoe zal met medewerking van rijks- en gemeentepolitie worden ge voerd overal in stad en land. Als bescherm heer van het verbond wil ik deze nationale actie graag met een enkel woord bij u in leiden. Dit jaar zal gedurende de verkeers week de aandacht van u allen in het bij zonder worden gevraagd voor de voor rangsregeling van het verkeer. Het begrip „voorrang" speelt, immers zo dikwijls een rol bij de oorzaak van talloze verkeers ongevallen. Het is niet mijn bedoeling, om hier stil t.e staan bij de juridische en tech nische aspecten van de verschillende voor- rangsregels. Maar bijzondere aandacht zou ik willen vragen voor de ethische instelling van de weggebruikers allemaal tegenover het be grip „voorrang". Duidelijker geformuleerd stel ik u daarom de vraag: nemen wij voorrang of geven wij voorrang? Ik geloof, dat als zij zo gesteld is, de beantwoording van deze vraag niet erg moeilijk is. Het is mijn bedoeling om met deze vraag het pro bleem voorrang te brengen op een niveau, dat uitgaat boven dat van recht en van reglement. Ik raak hiermede andere be grippen. namelijk die van fatsoen en be leefdheid aan, begrippen van zelfbeheer sing en van sportiviteit. Begrippen, welke worden gedragen door de innerlijke be schaving van het individu. Een dergelijke houding, waarbij de ethische opvatting van de gedragingen op de weg voorrang heeft boven het gebruik maken van zijn recht zonder meer, zal heel veel moeilijkheden en heel veel misverstand voorkomen. Het is een innerlijke discipline, geboren uit een vrijwillig aanvaarde levensstijl, die de vei ligheid van het verkeer in hoge mate kan bevorderen. Mét de wens, dat deze levens houding steeds meer de levenshouding zal worden van alle weggebruikers, spreek ik hierbij mijn allerbeste wensen uit voor het welslagen van de Veilig-Verkeersweek 1953". De Prins werd ingeleid door de voor zitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Roëll. ADVERTENTIE entourage van het vliegen heeft een bij zondere charme. U reist in een sfeer van hoffelijke gastvrijheid en de KL Al beschouwt het als een eer U steeds met haar goede zorgen te mogen omringen. Gun Uzelf het genoegen Uw reis per KLM te maken, als een heerlijk onbe zorgd begin van een goede vacantie. Ideale verbinding met de bergcnweelde van de HAUTE SAVOIE Per KLM naar Genève, waar U de beste verbindingen heeft met de vacantie-oorden in de Haute Savoie. NAAR PARIJS stad van licht, kunstschatten en onweerstaanbare charme. NAAR NICE midden in het land van zon, palmen en azuurblauwe luchten. Parijs ret. Toeristenklasse f 99.— 23 d. ret. Moonliner f 82.50 Nice ret. Toeristenklasse f 275.40 23 d. ret. Moonliner f 199.50 "N Vlieaen »s °°C dan U denkt. De jakhals is een op lijken azend roofdier dat de gewoonte heeft andere roofdieren te volgen en zich te verza digen aan de door hen achtergelaten resten van de prooi: Daardoor krijgt het dier de reputatie van lafhartigheid en minderwaardigheid. Een oud aftands paard noemde men vroeger ook: een jakhals. Wellicht doordat men een be klagenswaardig of verachtelijk mens alreeds: een hals noemde, is het ge woonte geworden te spreken van een kale jakhals, wanneer men iemand wil aanduiden, die 't gelag niet kan beta len, een arme schooier. Het woord jak hals heeft evenwel met het Nederlandse hals niets uit te staan; het is via het Frans of Engels uit het Perzisch sjagal overgenomen en de volkscthymologie heeft het tot jakhals verbasterd. (Van onze parlementaire redacteur) Het besluit om een bijeenkomst te be leggen van de minisler-presidenten dei- drie Beneluxlanden en van hun ministers van Buitenlandse Zaken mag men be schouwen als een vrucht van dc besprekin gen de vorige weck in Den Haag gevoerd tussen de ministers Beyen en Luns en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, die daar een tegenbezoek bracht nadat de Nederlandse bewindslie den reeds eerder bij hem hun opwachting hadden gemaakt. Trouwens reeds vrij lang overwoog men om toch eens een dergelijk beperkt gezelschap maar dan tevens van ministeriële koppen bij elkaar te doen ko men. Gelukkig schijnt men, onder meer onze minister van Buitenlandse Zaken, in de laatste tijd in het algemeen het klimaat met betrekking tot Benelux wat verbeterd te achten en men ziet weer wat meer blauw aan de tot voor vrij kort wel sterk be wolkte Beneluxhemel. De bedoeling van de op 16 Juni in Den Haag te houden be sprekingen is niet zo zeer om terstond te komen tot besluiten ter oplossing van aller lei problemen, als wel om zich eens nader te oriënteren omtrent de mogelijkheden voor zekere grondslagen waarop dan verder de deskundigen ontwerp-regelingen zou den kunnen bouwen. Aan de Haagse samenkomst nemen ook geen deskundige ambtenaren deel met uit zondering van de secretarissen-generaal van Economische Zaken van Nederland en België. Gelijk bekend valt de Benelux on der de uitzonderlijk Europese aangelegen heden waarmee de minister zonder porte feuille mr. Luns zich bezig houdt de rest valt immers onder minister Beyen zo dat eerstgenoemde ons departement van Buitenlandse Zaken op deze conferentie zal vertegenwoordigen. Diezelfde avond nog vangt hij een reis naar het Verre Oosten aan. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50. 2 pers f 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haarlem De regering-Ëisenhower vecht op het ogenblik op verschillende fronten om maar eens een moderne oorlogsterm te bezigen. Door de verrassen de Noord-Koreaanse en Chinese concessies bij de onderhandelingen te Panmoendjom genoopt tot de erkenning dat een wapenstilstand thans be reikbaar is, heeft Eisenhower te maken gekregen met de ernstige tegen werking van de Zuid-Koreaanse minister-president Syngman Rhee, die zijn wens om geheel Korea onder het gezag zijner regering te brengen in rook ziet vervliegen. Maar niet alleen de Zuid-Koreaanse regering verzet zich tegen de wapenstilstand. In dc V.S. zelf zijn kringen van invloedrijke per soonlijkheden, onder wie senatoren en parlementsleden, heftig gekant tegen een vergelijk met rood China. Het zijn dezelfde kringen die zich verzet ten tegen het UNO-lidmaatschap van dit China en een invasie van Tsjang- Kai-Tsjek op het Chinese vasteland voorstaan. Aan de andere kant staat Washington bloot aan de druk van belangrijke UNO-partners als Enge land en India, die vrede wensen en geen nieuwe burgeroorlog in China willen ontketenen. Syngman Rhee meent dat hem en zijn regering te weinig garanties tegen een hernieuwde Noordelijke aggrëssie worden gegeven, en hoeft uit dien hooide een ulti matum gesteld aan de UNO, waarin hij dreigt met een eigenmachtige opmars, zo zijn voorstellen aan Eisenhower niet wor den aangenomen. Hel is te verwachten dat Rhee eieren voor zijn geld zal kiezen, als Eisenhower voet bij stuk houdt, doch deze situatie werpt in ieder geval een schril licht op de ondergeschikte positie, die de Zuid-Koreaanse regering in het Ko reaanse conflict inneemt. Wel heeft Zuid- Korea het grootste aantal militairen in de strijd en wel heeft het de grootste ver liezen geleden van alle aan de oorlog deel nemende staten, doch in de politieke dis cussies telt de stem van Rhee al heel wei nig mee. Zoals men zich herinneren zal heeft Eisenhower indertijd aangekondigd, dat hij de vrede in Korea zou trachten te her stellen door krachtige middelen, waarbij het zwaartepunt van de actie zou worden gelegd op Aziatische strijdkrachten, méér dan op Amerikaanse. Hij ging daar bij uit van de overweging, dat de offers voor het Amerikaanse leger te zwaar werden en dat in de V. S. zelf daardoor weerzin te gen een voortzetting van de oorlog ont stond, terwijl hij tevens een mogelijkheid meende te zien om de troepen van Tsjang Kai Tsjek een kans te geven hun „erf vijanden", de Chinese communisten, aan te vatten. Dit laatste niet zozeer uil het oogpunt van de Amerikaanse Aziatische politieke opvattingen, die over het punt China ten zeerste uiteenlopen, dan wel in het streven om de macht van rood China zoveel mogelijk afbreuk te doen. De Aziatische politiek van de V. S. is nog steeds duister ten aanzien van de uit eindelijke ordening, die zij zich voorstellen tot bereiking van een stabiele situatie in het Verre Oosten. Engeland en de andere gemenebestlan- den hebben daarover veel duidelijker en rechtlijniger denkbeelden. Zij willen rood China, dat zij als souvereine staat hebben erkend, een plaats in de UNO geven en daarna in de UNO de problemen proberen op te lossen, die de vrede in het Verre Oosten bedreigen. Zij geven daarmee de UNO de eer die haar toekomt als discussie centrum tussen de mogendheden. Een ver tegenwoordiging in de UNO van Formosa- China is inderdaad langzamerhand een symbolische geworden, die voor de wer kelijkheid geen enkele waarde meer heeft. Terecht zegt men in het gemenebest, dat het feit dat China door communisten ge regeerd wordt, geen belemmering mag vormen voor het UNO-lidmaatschap. aan gezien meer communistische mogendheden lid zijn. Meer nog, juist de tegenwoordig heid, van communistische mogendheden in de UNO bepaalt voor dit instituut de mo gelijkheden tot bespreking van geschillen, die rijzen tussen de elkaar bestrijdende politieke stelsels. Bovendien schijnt men in Engeland en India vooral de hoop te koesteren, dat door de aanvaarding van China in de UNO dit land schappelijker zal worden in zijn „omgang" met de anderen, nu de verhou ding tussen Moskou en Peking niet ondub belzinnig gunstig meer lijkt. Engeland en India hebben in dit opzicht een tamelijk gelijkgestemde politiek ge volgd ten opzichte van rood China, en zich volkomen afzijdig gehouden van de pseu do-Chinese regering op Formosa. Zij zien geen heil in een nieuwe Chinese burger oorlog, ook al omdat de Chinezen zelf, ofschoon onder communistisch bewind, geen sympathie hebben voor Tsjang Kai Tsjek, wiens Kwomintang ook allerminst democratisch regeerde en wiens fataal be leid de communisten indertijd in de kaart speelde. Veeleer hopen zij op een vermin dering van de communistische dogmatiek, een vermildering in bet systeem en een ir.dividualistischer houding tegenover Mos kou. Met een dergelijke ontwikkeling zou er een stabiele factor in het Verre Oosten kunnen worden verwacht in'de vorm van een vredig China, dat als lid van de UNO bereid zou zijn te onderhandelen over de strijdvragen, die de rust in het Verre Oosten verstoren: Korea, Malakka, Birma, Indochina. Deze gedachtengang heeft geleid tot het verlangen van Engeland en India om zo spoedig mogelijk een wapenstilstand in Korea te zien. De Amerikanen zijn daar voor gezwicht en hebben eveneens begre pen, dat de huidige strijd tot niets leidt, wanneer zij tenminste niet een oorlog met China en een snelle overwinning in die oorlog wilden forceren. Hoe Rhee zich voorstelt anders Noord-Korea tot capitu latie te dwingen en tegelijk China van aggressiczucht te genezen, is dan ook moei lijk te achterhalen. Het is mogelijk dat bepaalde Ameri kaanse kringen, onder invloed van Tsjang Kai Tsjek mede, erin zullen slagen na de wapenstilstand een vergelijk over China's UNO-lidmaatschap te verhinderen. De conferentie van Bermuda is in dit opzicht belangrijk, want daar zal Engeland de vast staande mening van het gemenebest als richtsnoer nemen en aandringen op meer soepelheid ten opzichte van de communis tische landen bij de pogingen om nu ein delijk eens precies te horen, wat zij willen en wat zij bedingen als voorwaarde voor hun medewerking aan een stabiele wereld vrede. Men behoeft, aldus het gemenebest, geen concessies te doen die de democrati sche principes aantasten, doch men kan in ieder geval hel standpunt innemen dat er ten bate van de vrede concessies mogelijk zijn, en horen wat ze zullen kosten. Of liever, horen wat er tegenover zal staan. Liever dan alles te willen oplossen met de wapenen en dan tenslotte te ondervinden, dat deze in het geheel niets oplossen. Deze zienswijze is wel niet geheel en al Engels, en zeker niet Churchilliaans, maar Engeland klampt zich heden ten dage vast aan de eenheid van het gemenebest en is bereid, de Oosters-democratische opvat tingen te aanvaarden als aanvulling voor de Westerse. J. L. De Nederlandse regering heeft bij de UNO een nota ingediend, waarin zij haar zienswijze uiteenzet ten aanzien van de taak en het werk van de zogenaamde „fac torencommissie", wier-taak bestaat in het opstellen van een lijst van criteria voor zelfbestuur. De reden, waarom deze com missie indertijd door de algemene verga dering der UNO werd ingesteld, is o.a. ge legen in het feit, dat een aantal x-egeringen zich niet langer verplicht achtte, voort te gaan met het indienen van de jaarlijkse rapporten aan de UNO over de economische en sociale toestand in onder hun beheer staande gebieden, sinds deze gebieden zelf standigheid in het beheer hunner inwen dige aangelegenheden hebben verkregen. Voor Nederland betrof dit de rapporten over Suriname en de Nederlandse Antillen. De verplichting tot het uitbrengen van deze jaarlijkse rapporten over Suriname, de Antillen gn Nieuw Guinea heeft de Nederlandse regering indertijd vrijwillig op zich genomen op grond van artikel 73e van het Handvest van de UNO. Gezien de ge wijzigde verhouding tussen Nederland' enerzijds en Suriname en de Nederlandse Antillen anderzijds heeft de Nederlandse regering deze rapportering gestaakt. Hier tegen is in de UNO verzet gerezen. De UNO heeft daarom een commissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken aan welke criteria een gebied zal moeten voldoen om als zelfbesturend te kunnen worden aan gemerkt. De Nederlandse regering stelt zich in haar antwoord op het standpunt, dat de beslissing, over de vraag, of een beherende mogendheid al dan niet zal voortgaan met het rapporteren inzake gebieden onder haar beheer, geheel is voorbehouden aan de be herende mogendheid. Hierbij komt, aldus de Nederlandse re gering, dat voor het vormen van een goed gefundeerd oordeel over de mate van zelf- bestur, die door een gebied is verkregen, een diepgaande kennis van het staatsrecht voor deze gebieden noodzakelijk is. Hier voor is bovendien een grondige kennis no dig van de ongeschreven wetten en ge bruiken van een dergelijk gebied. Volgens de Nederlandse opvatting kun nen politieke ontwikkelingen niet worden vastgelegd in staatsrechtelijke beginselen. Slechts van geval tot geval kan. worden beoordeeld of een gebied zelfbestuur heeft verkregen. Het beslissende criterium wordt niet gevormd door de wettelijke bevoegd heden van de betrokken bevolkingen, maar door de rijpheid van die bevolkingen, om van de verkregen bevoegdheden gebruik te maken. Het enige criterium, dat voor de UNO van belang is, is of de nieuwe staatkundige positie van het betrokken gebied aan de bevolking werd opgelegd, dan wel of de bevolking of de door haar verkozen orga nen deze wijziging uit eigen vrije wil heb ben aanvaard. De Nederlandse regering concludeert, dat een omschrijving van de begrippen zelfbe stuur en zelfbeschikkingsrecht alsmede die van de „vrijelijk uitgedrukte wil van de bevolking" uiterst moeiijk is te geven en dat de floor de factorencommissie in deze gevolgde methode in een verkeerde rich ting leidt. Deze methode gaat er namelijk van uit, dat een bij voorbaat vastgesteld systeem van regels en normen dwingend zou kunnen worden voorgeschreven voor alle mogelijkheden van politieke ontwik keling. Joodse winkeliers moeten Zondags om 14 uur sluiten Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over de bepaling in de Amsterdamse ver ordening op de winkelsluiting inzake het openstellen op Zondag van winkels van Joodse winkeliers, heeft de staatssecretaris can Economische Zaken aan het gemeente bestuur van Amsterdam medegedeeld, dat hij er bezwaar tegen heeft de bepaling in de winkelsluitingsverordening van die ge meente van 19 November 1952, waarbij voor de Sabbathhoudende winkeliers de mogelijkheid tot openhouden hunner win kels op Zondag tot 18 uur werd geopend, ter goedkeuring aan de Kroon voor te dra gen. De staatssecretaris acht. deze bepaling in strijd met de Winkelsluitingswet 1951. Voor zover de bepaling zou beogen een on voldoende geachte gelegenheid voor de Sabbethhoudende consumenten tot het doen van inkopen op Zondag te verruimen, wordt zij naar het oordeel van de staats secretaris niet gemotiveerd door plaatse lijke omstandigheden. De wetgever heeft openstelling van de winkels van Sabbathhoudende winkeliers op Zondag tot 14 uur een juiste compensatie geacht voor de sluiting dier winkels ge durende de Sabbath. De wetgever heeft bij het vaststellen van artikel 6 der Winkelsluitingswet 1951 juist rekening gehouden met de toestanden in gemeenten als Amsterdam. De staatssecretaris acht derhalve geen aanleiding aanwezig, op zijn beslissing te rug te komen. PARIJS. In de Wetgevende Vergade ring is de wetsvoordracht aangenomen betreffende de toepassing van de dood straf op staatkundige misdrijven. De heer Berryer heeft er op scherpe wijze tegen geprotesteerd, dat de politie op eigen gezag brieven opent, waardoor de rege ring in de gelegenheid wordt gesteld om lieden die haar niet aanstaan, naar de strafko'onië Cayenne te zenden. De heer Berryer heeft aangevoerd dat men thans eenen weg bewandelt, welke tot het on- beperkste despotisme moet leiden eri dat alleen de rechterlijke macht nog in staat is, de burgers tegen misbruik van gezag en tegen willekeur te beschermen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5