Het meisje uit Bois Colombes Sportluchtvaart verliest terrein in Nederland ..Clowntje Riek RHEUMIN he Gymnasten beoefenden de athletiek Jubileumwedstrijden van Frisia f 20 Tensing Norkay: tijger van de sneeuw Kinder-profs Wielrennen Sprintwedstrijd „De Kampioen" Schaken Gortlever eerste in candidatentournooi Athletiek Jeugdwedstrijden in Amsterdam Roeien Spaarne tweede in nachtwedstrijd Sport in 't kort Voor de kiaderen FEUILLETON Waterpolo DWT vierde successen op polodagen tabl. Bezorgde toon in jaarverslag Nationale Luchtvaartschool Delfts Blauw-rit Om het HDC-dambord DINSDAG 9 JUNI 1953 Vele zeilers namen deel aan de wedstrijd over de 56 mijl voor jollen rond het eiland Wight. Een beeld van de strijd. Ondanks drukke voorbereidingen voor verschillende demonstraties voor de Haar lemse Sportweek vindt het normale pro gramma van de Kennemer Turnkring ge woon doorgang en zo ontmoetten de gym- nasten-athleten elkaar op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal voor de eerste wedstrijd van de athletiekcompetitie. Voor deze competitie waren 14 ploegen aangemeld, waarvan er 13 volledig waren opgekomen. Het koude weer in aanmerking nemende vielen de prestaties niet tegen; de favorieten van verleden jaar wisten zich gemakkelijk te handhaven. De dames hadden voor de eerste avond te verwerken 80 meter hardlopen, verspringen en sneerwerpen: de heren hadden 100 meter hardlopen, hoogspringen en discuswerpen. De verenigingsresultaten na de eerste wedstrijd luidden: Dames le klasse: Bloemendaalse GV 5628 punten; Cóncordia, Haarlem 5363 punten. 2e klasse: Bloemendaalse GV 4362 punten; Concordia. Haarlem 4106 punten. 3e klasse: Bloemendaalse GV 3810 punten; Concordia. 3616 punten; Bloemendaalse GV II 3370 punten. Heren, le klasse: OSS, Zandvoort 3419 punten. 2e klasse: VOLO, Haarlem 4073 punten; Concordia 3223 punten. 3e klasse: Turnlust. Beverwijk 2670 punten. De beste nersoonliike prestaties waren: Dames. 80 meter hardlopen: 1. T. Hand- graaf, Concordia. 10.6 meter; 2. M. W. Beijen, Bloemend. GV 11.1 sec. Vèrsnringcn: 1. M. W. Beijen. Bloemend. GV 4.65 meter; 2. T. Handgraaf, Concordia 4.56 meter. Speerwerpen: 1. T. Handgraaf. Concordia 26.43 meter; 2. W. Leijs, Concordia, 22.60 meter. Heren. 100 meier hardlopen: 1. H. Fok- kelman. VODO 11.4 sec.: 2. G. Halderman, OSS 11.6 sec. Hoogspringen: 1. M. Handgraaf. Concordia 1.60 meter; 2. H. Wardenier. OSS 1.50 meter. Discuswerpen: 1. M. Handgraaf. Concordia 25.50 meter; 2. H. Fokkelman. VOLO 24.14 m. De prestaties van de eerste in ieder onder deel gelden tegelijk voor de persoonlijke kampioenschappen, zodat deze athleten zich reeds kampioen (e) 1953 op dit nummer kun nen noemen. HSV „De Kampioen" hield Zondag een sprintwedstrijd voor haar leden waarvan de uitslag luidde: A- en B-klasse: 1. Koper; 2. Piersma; 3. Asma: 4. P. Voorting; 5. Hoppenbrouwer. C-klasse: 1. v. d. Hulst: 2. Mathot; 3. Zon neveld: 4. Petersen: 5. Steenkist. Een klassementswedstrijd met zes klasse menten werd gewonnen door W. Voorting met 13 p.; 2. Koper 10 p.; 3. Petersen 7 p.; 4. Hoppenbrouwer 1 p. In Amsterdam werd het candidatentour nooi van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond beëindigd. Winnaar werd de Amsterdammer Cortlever. De uitslagen van de laatste ronde waren: SchefferVan den Berg 01; CortleverOrbaan 10; Karper Van Doesburgh 10; CrabbendamVisser 01: Van SteenisSpanjaard 10; De Jong Vinken 10. De eindstand luidt: 1. N. Cortlever (Am sterdam) 9"2 punt (uit 11 partijen); 2. B. van den Berg Amsterdam) 8'4 pnt.; 3. mr. E. Spanjaard (Utrecht) 7 pnt.; 4. C. Orbaan (Amsterdam) 6!a pnt. Tijdens jeugd-athletiekwedstrijden van het district Ncordholland in Amsterdam is opnieuw aangetoond, dat de HAV „Haar lem wat de toekomst betreft, niet bevreesd behoeft te zijn. Vooral de jongste junioren, de z.g. C-junioren, toonden op hun nummers een zekére overmacht. Bakker van „Haar lem" won de 60 m. in 7.7 sec. (Serietijd 7.5 sec.) met zijn clubgenoot Steenbergen op de 3e plaats in 7.8 sec. Het hoogspringen in deze groep was verrassend voor Meeuwse met 1.50 m„ die daarmede voor de eerste maal in dit seizoen Joachim, eveneens van „Haar lem", naar de 2e plaats wist te verwijzen. Joachim sprong 1.45 m. Meeuwese toonde ook zijn aanleg bij het vèrspringen door hier met 5.10 m. te zegevieren. Hier eiste Steen bergen met 5.02 m. de 2e plaats voor zich op. Bij de B-junioren won Doornbosch het vèr springen met een overigens voor hem ma tige sprong van 5.80 m. Bij het kogelstoten moest hij echter zijn meerdere erkennen in Borger (AAC), die met een prachtige stoot van 13.75 m. won. Doornbosch werd 2e met 13.30 m. De 600 m. werd ondanks een ontactisch gelopen race hij liep een hele bocht naast zijn voornaamste rivaal gewonnen door v. d. Pol in de fraaie tijd van 1 min. 30.4 sec. Halderman bezette bij de A-junioren in de goede tijd van 11.3 sec. de 2e plaats op de 100 m„ terwijl hij met 6.11 m. de 3e plaats innam bij het vèrspringen. Jansen van „Haarlem" liep op de 3000 m. zien dat hii in tactisch opzicht nog veel heeft te leren. Hij won weliswaar deze afstand in 9 min 38 sec., doch bij een betere verdeling van de race zou hij hier geen eindspurt voor nodig gehad hebben en zou hij ook on getwijfeld een veel betere tijd genoteerd hebben. De 4x60 m. en 4x80 m. estafette waren beide voor „Haarlem" met tijden van resp. 29.9 sec. en 37.5 sec. Op de 4x100 m. estafette zegevierde de goed lopende ploeg van „Estafette" uit Amsterdam in 45.2 sec. met de „Haarlem"ploeg op de 2e plaats in 47.1 sec. Met drie autobussen zijn de 124 deel nemers aan de nachtwedstrijd van Wil lem III er waren 31 boten ingeschreven, elk met een bemanning van vier personen naar de toen nog onbekende startplaats gereden. De organisatoren hadden ditmaal Swammerdam als startplaats gekozen voor deze nachtwedstrijd voor in- en outrigged wherries. Om half vier kwamen de eerste wherries na de in totaal 32 km. lange tocht binnen. De uitslag werd: 1. Nautilus (Rotterdam) kapt. De Jong, 13 strafpnt.; 2. Het Spaarne (Haarlem) kapt. Mulder Jr., 33 strafpnt.: 3. RIC (Amsterdam) kapt. Steeman, 34 straf- punten; 4. en 5. DDS (Delft) kapt. Bik en Die Leythe (Leiden) kapt. Sommerwil bei den 36 strafpnt ITALIë WINT EUROPEES- EN WERELD KAMPIOENSCHAP ROLHOCKEY. Het Europees- en wereldkampioenschap rol- hockey in Genève gehouden, is gewonnen door Italië, dat in de finale-ronde alle wed strijden wist te winnen. Op de laatste dag won Italië met eennul van Spanje. FENNY TEN BOSCH IN FINALE DUB BELSPEL. In de halve eindstrijd dames dubbelspel van het internationaal tennis- tournooi in Saarbrücken verloren de dames Hammann en Fucks (Duitsland* met 46, 75. 46 van het Amerikaans-Nederlandse paar Dorothy KnodeHead en Fenny ten Bosch. ARIE VAN VLIET VERSLAGEN. - Op de Paddington-baan in Londen werden wie lerwedstrijden gehouden, waarvan het hoofdnummer werd gevormd door een sprintwedstrijd over 3 manches van 440 yards tussen Van Vliet en Harris. Harris zege vierde door in twee races als eerste in 24.9 seconde te eindigen. c (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 40) De oude dienstbode antwoordde niet. Blijft de kwestie van Lysou. Jean Favier begon weer heen en weer te lopen. Het is wel zeker, dat ik dit kind niet in de steek zal laten. Ik ben de natuur lijke voogd. Wel is waar ben ik niet erg rijk, maar dit is een plicht, waaraan ik me niet zal onttrekken. Aan de andere kant, het zal nodig zijn, dat ik in Toulouse enige De deur ging plotseling open. Gilles kwam weer binnen, met een glim lach om zijn mond. En daar Favier in de rede gevallen was: U zei- „dat ik in Toulouse enige De ander trok een wat verbijsterd ge zicht. Jaenige stappen doe Gilles stond nog tegen de weer gesloten Plop stond er trots bij te lachen. „Ik geloof, dat jullie er ook wel eeris op zouden willen, niet?", vroeg hij. Nou, eerlijk gezegd, dat wilden ze best. „Goed", zei Plop. „Eén voor één dan. Ik moet zelf het roer houden, want het is niet zo gemakkelijk, een zeilslée te besturen". Dat vonden ze prachtig. Plop nam weer plaats op het stuurstoeltje en pakte het touw van 't zeil. „Kom jij maar eerst, Buukie", zei Plop. Bunkie ging op de stangen van de slee zitten, voor Plop. „Je moet je goed vasthouden, hoor, dat je er niet afvalt!", zei Plop. „Nou, daar gaan we dan. Jij komt zo dadelijk aan de beurt, Rick!" Toen trok hij het zeil strak en nam het roer, en daar gingen ze er vandoor. Zodra het windje 't zeil bol blies, begon de slee te glijden. De ijzers gingen zo lekker over het gladde ijs, en het werd al direct een flinke vaart. „Goed gaat-ie, hè?", zei Plop. „Reusachtig!", riep Bunkie. Plop hield het roer stevig vastwant telkens moest hij uitwijken voor zo'n tentje op het ijs hij de vreemde v/aridelstok van gebeeld houwd hout had, die op geheimzinnige wijze verdwenen was. De wandelstok van mijnheer Favier, die u alleen in handen hebt kunnen krij gen door mijnheer Dorsel te doden. Toen ging het zo vlug, dat Gilles zelf er door verrast werd. De man deed een geweldige sprong, duwde de commissaris ruw opzij, opende de deur en verdween op de trap. Alstublieft, zei Gilles, terwijl hij de wandelstok op bed wierp. Maar hij zal ontsnappen! riep Jeanne terwijl ze haastig naar het raam liep. Neen, zei Gilles, die zijn jasje recht trok na de harde duw. De jubileum-kaatswedstrijden van Frisia die Zondagmiddag op het terrein aan de Kleverlaan werden gespeeld, hadden on der leiding van de heer L. de Graaf (scheidsrechter) een vlot verloop en al speeide de harde wind een hartig woordje mee. er werden toch prachtige partijen gespeeld. Haarlem I bleek veel sterker dan Haarlem 2: Haarlem 1:0888888 48 7 Haarlem II: 8 0 4 6 4 6 0 28 1 Zaandam was voorts de meerdere van Utrecht, dat geen bordje aan de telegraaf kreeg. Fraaie strijd Amsterdam: 8640688280 50 4 Haarlem I: 2888844868 64 7 Dit was een partij zoals men maar wei nig ziet. Jammer, dat de gebroeders Schuil van Amsterdam, door de wind gehinderd, dikwijls het perk misten. Nota (A'dam) plaatste 3 bovenslagen: Zijlstra van Haar lem eveneens 3 en De Haan 2, waaronder een Herculesslag van ruim 70 meter. Zaandam was de meerdere van Haarlem II, ofschoon de Haarlemmers zich kranig weerden en jammer genneg, vijfmaal op 6-6. een half spel aan de tegenstanders moesten afstaan. Algera plaatste enige prachtige bovenslagen. UtrechtAmsterdam werd een neder laag voor Utrecht, dat met slechls één halfspel het hoofd moest buigen. Vooral No'a van Amsterdam zat fel op de bal. HaarlemUtrecht was een partij, van begin tot eind vol spanning en vol enthou siasme. Huisman c.a. weerden zich in het perk geducht. Huisman plaatste 3 boven slagen, maar Bergstra en Rodenburg, waar van de eerste aan- de opslag zeker was, wisten de overwinning te bevechten. Haarlem IT: 0 8 6 8 8 8 6 6 2 4 56 4 Utrecht: 8684628888 66 7 Geli.ikop^aand Haarlem T en Utrecht waren aan elkan der gewaa«d. Hibma was zeker van de op slag en Zijlstra en De Haan vulden elkan der goed aan in het perk. Bij Utrecht kwam JeUesma heter te voorschijn dan de vorige partijen. De partii eindigde met de stand 5-5 en 6-4. met Haarlem in het voordeel met 64 tegen 58 punten (wedstrijdpunten 7-5). Haarlem TT was een gemakkei"ke nrooi voor Amsterdam dat met 5-1 on 6-0 Haar lem IT uit het veld stuurde. Nota (A'dam) plaatste 6 bovenslagen. Haarlem I verloor verder van Zaandam. Ook deze nartij was de moeite waard, aan gezien beide partii en om iedere bal fel streden en verschillende trik-trak slagen verhoogden de spanning. Jammer dat aan de onslag noeal geknoeid werd. Zaandam veroverde 7, Haarlem I 5 wedstrijdpunten. AmsterdamZaandam verliep als volgt- Amsterdam: 648688888 64 7 Zaandam: 886842240 42 3 Prijzen le prijs: 26 wedstriidpunten Haarlem I. met de spelers: R. Hibma, Y. Zijlstra en A. de Haan. 2e nrijs: 25 wed'drndounfen Amsterdam, met de spelers: D. Schuil, P. Schuil, H. Nota. Derde werd Zaandam met. 24 nun+en, met de spe'ers: Sj. van der Heide, C. Bouma en H. Aleera. De prijzen bestonden uit médailles, aan geboden door leden en oud-leden van Fri sia en iuxe voorwerpen aangeboden door 't comité van de Soortweek. De verliezende spelers kregen een zilveren lepeltje. ADVERTENTIE Aan het jaarlijks waterpolofestijn van UZSC in het bad „de Kromme Rijn" te Utrecht namen 13 ploegen uit de Kring Haarlem deel: 5 van HVGB, 3 van Zwem- club Haarlem, 3 van de Watertrappers, een van HPC en een van VZV. Hiervan be haalde DWT het beste resultaat.Hun dames werden winnaar van afdeling 2 f en de h"ren van DWT verloren de finale van afdeling 2 c op het nippertje met de on even goal van RZC 1 uit Rotterdam. De DWT-dames waren Zaterdag tegen Surae uit Breda gestart. Ondanks 3 inval sters wist de kern van DWT 1 het wel te klaren: 2-1. Op Zondag kwamen zij in de finale en klopten hierin het volledige Rot terdam 1 na een prima wedstrijd met 6-3. De DWT-heren deden het op Zaterdag legen het Hilversumse HZC keurig. De eindstand (6-3) was volkomen verdiend. Zondag werd een oude bekende. Polar Bears uit Ede, volkomen overspeeld. Bij rust was het reeds 4-0, waarna de heren het wat rustiger aan deden, zodat deze stand tevens de eindstand werd. De finale van de afdeling 2 c tegen de oud-eerste klasser RZC 1 werd in hoog temno be gonnen, doch de verdedigingen hielden de overhand. De rust ging in met gelijke stand (2-2). waarna beide ploegen nog eenmaal scoorden. Enkele seconden voor het einde zag de gevaarlijke RZC-midvoor Van Driel nogmaals kans de zeer goed keepende Mel- chior te kloppen, zodat de eindstand 4-3 voor RZC werd. De jeugdploeg van DWT werd op Zater dag reeds uitgeschakeld door LZC uit Lei den (2-0), welk lot 00V HVGB 2 heren beschoren was. Tegen GZG 2 verloor het met 1-2. HVGB 3 heren won reglementair door niet onkomen van Pinguins 2. waarna het tegen De Vest 2 met. 3-5 vorloor. De HVGB-.ieugd soeelde gelijk tegen de jeugd van het IJ (4-4). Door het beter nemen ^an strafwornen gin» het over naar de finale. Tegen de Robbeoieugd werd het een 6-1 nederlaag. De HVGB-dames won nen hun eerste wedstriid *rarfen LAG uit Rotterdam; de finale tegen SZC 1 uit Rnhie_ dam werd echter met 0-1 verloren. HVGB 2 (dames) werd in de eerste ronde door Meeuwen 2 uitgeschakeld (3-5). De Haarlem-dames k'opten de Ve^t uit Naarden met 5-1, in de finale tegen RZ^C 1 uit Rotterdam werden zij met 1-0 geklopt. Haarlem 3 heren startte tegen Branden burg 2 uit Zeist met een 3-1 overwinning, waarna het de finale tegen Nereus 2 met 1-0 verloor. De dames van HPC 1 werden in de eerste wedstrijd tegen RZPC 1 uit Rotterdam met 3-0 geklopt, waarna tot slot het jubileren de VZV 1 heren voor een succesje zorgde door tegen de Kroosduikers uit Westzaan met 1-0 te winnen, waarna het de finale tegen RZPC met 3-2 won. 4->T 'FRTFNTIE 55 cis „Het is wel een droevige coïncidentie dat juist in het jubileumjaar de twijfel werd weggenomen inzake de aanleg van een lange startbaan op het vliegveld Ypen. burg ten dienste van de militaire lucht vaart", aldus een passage in het jaarver slag over 1951 en 1952 van de Nationale Luchtvaartschool. „Voor onze school, maar ook voor de rijksluchtvaartschool, zijn hieraan grote consequenties verbonden, daar de instructie op Fchte vliegtuigen niet kan samengaan met het verkeer van de snellere militaire vliegtuigen en de in structie zich dus naar een ander veld moet verplaatsen. De militaire belangen moeten wel heel zwaar hebben gewogen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat deze gang van zaken niet heeft kunnen verhoe den". Ofschoon de resultaten van 1951 en 1952 gunstig zijn, geeft de ophanden zijnde nieuwe situatie van Ypen.burg en de gevol gen hiervan voor de N.L.S. het bestuur daarvan aanleiding tot bezorgdheid. „Zal het mogelijk zijn een ander veld ter be schikking te krijgen, dat het uiterste Wes ten van ons land met zijn dichte bevolking kan „bedienen" en zo ja, zal dit veld ter beschikking komen op het tijdstip dat Ypenburg verlaten moet worden?", zo vraagt het zich af. „De militaire luchtvaart heeft zich van burgervliegvelden (Leeuwarden, Twenthe, Eindhovenmeester gemaakt en met de oude en nieuwe zuiver militaire velden onzes inziens geen reden tot klagen. An ders is het gesteld met de privéluchtvaart, die juist gestimuleerd moet worden door de mogelijkheid bepaalde delen van het land per vliegtuig te bereiken of in staat moet zijn centra te scheppen, waar de pri véluchtvaart zich kan ontwikkelen. Hilversum, Texel, Teuge en Beek in Limburg staan nog voor de privévliegea- open, terwijl Eelde, wanneer daar een druk verkeer van de gevorderde opleiding van dt rijksluchtvaartschool is voor lichte vliegtuigen niet een ideale landingsplaats is. De watersnood heeft wel bewezen dat goede, niet te grote vliegvelden een waar devol bezit kunnen zijn. Wil ons land zijn privéluchtvaart behouden, dan is het geen luxe te streven naar de aanleg va,n meer vliegvelden. Het is te hopen dat de rege ring hiervoor een open oog zal hebben en in samenwerking met de gemeenten tot uitbreiding zal overgaan", aldus het jaar verslag van de Nationale Luchtvaart- school. Er moge aan worden herinnerd dat in de polder Zestienhoven te Rotterdam on langs grond ter beschikking is gesteld on der meer voor sportluchtvaart. Naar wij menen te weten heeft de Nationale Lucht vaartschool toestemming haar bedrijf van Ypenburg naar de Zestienhovense polder over te brengen, wanneer de uitbreiding van Ypenburg een aanvang heeft geno men. Dit laatste is nog niet het geval. Het schijn' dat nog een onderzoek wordt inge steld naar de eventuele overlast, die on der meer door de spoorwegen zou kunnen worden geducht ten aanzien van de spoor lijnen 's-Gravenhage-Gouda. Middelerwijl ziet men in kringen van de sportluchtvaart de tijd met lede ogen ver strijken. deur. Hij had zijn linkerhand achter zijn rug, en in zijn rechternand had hij een net aangestoken sigaret. Bent u er zeker van, dat u in Tou louse stappen gaat ondernemen? vroeg hij zachtjes. Koe bedoelt u. Ik begrijp u niet? Hij had kortaf gesproken. O! Dat is eigènlijk best mogelijk. Ik vroeg u dat omdal ik op sommige ogen blikken vindt, dat uw accent een marsei- liaanse keer neemt. En bovendien Favier keek hem strak aan, en ant woordde niet. Gilles trok eens aan zijn sigaret, en wierp deze toen weg. En bovendien, vervolgde hij, terwijl hij rustig zijn rechterhand in zijn jaszak stak, vraag ik me af hoe het mogelijk is, dat u, wonend in Toulouse, drie dagen ge leden om twee uur 's nachts in de buurt van de brug van Neuilly hebt kunnen wandelen De man maakte een plotselinge bewe ging. Beweeg u niet, zei Gilles met een •spottende blikik schiet heel goed door mijn zak heen, en ik wil mijn revolver niet te voorschijn halen om de dames niet bang te maken Maar wat denkt u. Favier stamelde. Oh! alleen dit Maria en Jeanne Lambert onderdrukten een kreet. Gilles liet zijn linkerhand zien, waarin Beneden hoorde men veel lawaai en de voordeur, die met veel kabaal dichtsloeg. Ohh! zei Jeanne met afgrijzen. Wat ziet u door het raam, juffrouw? Zij trilde zo hevig, dat ze niet kon ant woorden. De valse Jean Favier was naar buiten gei-end. Maar hij had nog geen drie pas sen gedaan of hij werd links en rechts door twee mannen aangegrepen, wier doortastendheid de strijd, die hij wilde le veren, ondoeltreffend maakte. Als het u bang maakt, kijkt u dan niet meer, juffrouw. Gilles ging zelfs niet naar het raam toe. Het is nu afgelopen. En hij voegde eraan toe, daar Jeanne Lambert, op van de zenuwen zich van het raam afwendde en haar handen voor haar gezicht sloeg: Maar we mogen allemaal Lysou wel bedanken. Als zij niet, door in de koffer van de beroemde neef te snuffelen, de wandelstok van haar oom had gezien, zou hij hem vanavond misschien naar Toulouse hebben meegenomen. En het was een pracht van een onderpand Jeanne liet zich in de fauteuil vallen, schokkend van het snikken. Maria, die niets gezegd had, bleef als vastgenageld op haar plaats staan, wreef alleen over haar heup en haar dij, zoals ze altijd deed wanneer de jicht plotseling zijn aanval hervatte. XXXI Het is voorbij. Het is voorbij. Dat wil zeggen, dat het begint! Gilles was helemaal alleen in de kamer van Favier. Lysou waj gaan wandelen met Aglaé. Maria lag cp bed. Jeanne Lambert was vertrokken om zich te verkleden. Ja, voor mij begin het. Hij sprak half fluisterend tegen zich zelf. Dat was bij hem een teken van op winding. En dat deed zich vaak voor als hij alleen was. „Trouwens", was hij gewoon te zeggen, „zodra een mens alleen is, vertoont hij alle kenmerken van waanzin". Kom. kom.. Dat alles is niet zon der reden. Noch de wandelstok, noch de brief aan Dorsel. Draai, draai, Samba.... Laten we die stok eens wat onder zoeken. Hij nam het vreemde stuk hout, dat op het bed was blijven liggen, liep naar het raam om in het volle daglicht te zijn. Hij floot even van bewondering. Aardig werk. Het was inderdaad een prachtig stuk werk, zoals alleen de geduldige Oosterlin gen het konden uitvoeren. Geen centi meter van het hout was ongebruikt geble ven. Bloemen, vogels, vreemde minuscule figuren draaiden in alle richtingen in krul len van een onvergelijkelijke gratie om de hele stok heen. Gilles keek eerst heel nauwkeurig, klopte daarna voorzichtig met zijn vinger. Het geluid was vol. De stok was dus niet hol. De stok eindigde met een vreemd rond hoofd waarvan de schedel de knop vorm de. Als men nauwkeurig keek, leek hetof de stijl van het gebeeldhouwde gezicht van iets andere aard was, de neus was breder, de lippen dikker. Er zou een expert nodig zijn, mom pelde Gilles. Men kan toch die stok niet in stukken breken. Te meer. Hij stond voor het raam en keek pein zend naar buiten zonder te zien. En met een machinale beweging speelde hij met de wandelstok, met de knop op de palm van zijn linkerhand tikkend. Hij kreeg plotseling, zonder er zich eerst precies re kenschap van te geven, de vreemde in- Het was voor de negende keer dat hij de poging ondernam, toen de in Nepal ge boren en in India gedomicilieerde Tensing Norkay er in slaagde om tezamen met de Nieuw-Zeelander Hillary, de 8760 meter hoge Mount Everest tot de top te beklim men. De „tijger van de sneeuw", zoals zijn erenaam luidt, is geboren in Solo Khumbo, een dorpje in Oost-Nepal. Reeds op jeug dige leeftijd liep hij van huis weg om zich t\ -lït_ .m 1mi «m«m amm in Darjeeling bij een groep bergbeklimmers te voegen. Tensing moest nog verscheidene jaren wachten voor hij zich geheel aan het bergbeklimmen kon wijden. Het was een grote dag voor hem toen Frank Tilman, de bekende Himalaya-beklimmer, hem een kans gaf die zijn gehele toekomst zou be palen. In 1938 klom Tilman met de hulp van Tensing tot op een hoogte van ongeveer 7860 meter. Van dat ogenblik af was Ten sing vast besloten, tot iedere prijs de top van de berg te bereiken. Tn de jaren van 1938 tot 1953 werd Ten sing die behoort tot de stam der Sjerpa's, een werkelijke „tijger van de sneeuw". Te zamen mét Raymond Lambert, de Zwitser se bergbeklimmer, houdt hij het record van een nacht logies op de hoogte van 8460 meter. Dit record werd behaald bij hun poging om de Everest te beklimmen'in de lente van het jaar 1952, in een kleine tent zonder slaapzak of matrassen of zelfs maar drinkwater. Hun met ware doodsverachting volvoerde klimpartij moest tengevolge van slechte weersomstandigheden vroegtijdig opgege ven worden. Nadat hij was ontslagen uit het zieken huis in Patna ging Tensing naar huis in Darjeeling, West-Bengalen, waar hij moe maar gelukkig begroet werd door zijn vrouw, zijn twee blonde dochtertjes en zijn Tibetaanse lievelingshond. Nauwelijks de vermoeienis te boven, keerde hij terug tot zijn taak: het beant woorden van de uitdaging van de Mount Everest. Zijn moed en doorzettingsvermo gen bezorgden hem de lofprijzing van Ga briel Chevalley, de leider van de Zwitserse expeditie van 1952. Chevalley zei: als an deren faalden en uitgeout waren, kon Ten sing, ODgewekt en vrolijk, nog grote afstan den afleggen zowel naar boven als naar beneden. Niettegenstaande honger, dorst en vermoeienis scheen Tensing maar één doel te hebben: de top te bereiken.Vanwege zijn capaciteit om tot op grote hoogte te klim men zonder van zuurstof gebruik te ma ken, werd door zijn vrienden gezegd, dat hij een „derde long" bezat. tooooooog* x"ooooooooooooooooc Onder de dorpelingen van Wingerworth heerst enige onrust in verband met het feil dat veertig schoolkinderen wellicht tot „professionals" zullen uiorden ver klaard, omdat ze bij wedstrijden tijdens de kroningsfeesten geldprijzen hebben aangenomen variërend van 1 gulden 25 tot 4 gulden. Vóór de wedstrijd had de secretaris van het district Derbyshire van de Amateur Athletic Association de organisatoren gewaarschuwd dat de kinderen profs zouden worden als zij de prijzen aan vaardden, in welk geval ze later niet meer aan A.A.A.-wedstrijden zouden kiinnen deelnemen. Thans heeft hij het hoofdbestuur van de A.A.A. van de in breuken op de amateursregels in kennis gesteld. De heer Ridd, voorzitter van de ge meenteraad en van de commissie voor de kroningsfestiviteiten, meent dat de houding van de A.A.A. zeer onredelijk is en dat zij haar eigen reglementen ver keerd uitlegt. En nu wacht men in Win gerworth in spanning af wie gelijk zal krijgen en of de kinderen verder als amateurs dan wel als profs door het leven zullen gaan. Voor de Vierde Delfts-BIauw-Rit, ge organiseerd door de RAC West voor auto mobilisten. bes.tond grote belangstelling. Er werd gereden in de A en B klasse. De uitslag luidde: A klasse: 1. Seegers Teding van Berkhout 6 str.p.; 2. Gcbr. Ruyg- rok 73 str.p.; 3. Langestraat—Tetenburg 78 str.p. 4. heer en mevr. Biesheuvel 134 str.p.; 5. HeidendahlLeenheer 140 str.p. B klasse: 1. Meyland—Jansen 5 str.p.; 2. en 3. heer en mevr. Overtoom en Visser- de Jonge 24 str.p.; 4. heer en mevr. Lank- hof 28 str.p.; 5. v. d. Werf—v. d. Werf 32 strafpunten. Voor de 6de ronde van het tournooi om het zilveren HDC-dambord werd de- volgen de partijen gespeeld: W. "'erheyde wint van L. F. van Steenbergen; J. H. Meure remise met P Venema; J. B. Sluiter Jr. remise met P. Mul; H. Berk wint van G. P. Luske. De stand na de voorlaatste ronde luidt: Nos. 1 en 2. J. B. Sluiter Jr. en J. H. Meure elk 9 punten (6 partijen); 3. W Verheyde 7 punten (6); 4. H. Berk 5 punten (5); 5. P. Mul 5 punten (6); 6. L. F. van Steenbergen 4 punten (5); 7. G. P. Luske 4 punten (6); 8. P. Venema 3 punten (6). druk, dat iets zich bewoog, meegaf, als het harde hout zijn huid aanraakte. Het was bijna niets en ternauwernood te bepalen wat er gebeurde. Toch staakte hij zijn beweging, onderzocht nauwkeurig het gezicht van zwart hout van de knop, wreef zachtjes met zijn hand over het fijne beeldhouwwerk. Er was geen twijfel mogelijk, de neus bewoog zich; hij verzonk bijna onmerk baar als men er op drukte, en die ver plaatsing onthulde een smalle spleet rond de neusgaten. Wat voor geheim mechanis me kon die beweging teweegbrengen? Gilles drukte steviger. Hij bereikte niets meer. Maar commissaris Gilles liet zich nooit ontmoedigen. „Kom, dacht hij. ik ben toch op de goede weg. Nog een beetje geluk. Opnieuw liet hij het minuscule veertje verscheidene malen werken. Och maar, zei hij plotseling tegen zichzelf Hij herinnerde zich opeens het tweere gelig versje uit de brief, dat hij een ogen blik had vergeten. Die platte neus, die dikke lippen van het figuurtje, herinner den natuurlijk aan het negertype. Wat deed die neger in een werkstuk uit het Verre Oosten? Samba is een negernaam Hij probeerde de knop van de wandel stok een draaiende beweging te geven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6