Overwinningen van Haarlems softball- en voetbalteam Virus- en aaltjesziekte leverde verlies op voor iriskwekers Kort en bondig SPORT De tiende Haarlemse Sportweek DE SPORTWEEK HEDENAVOND En morgen De TT-races op Man Post overwinnaar in Ronde van IJselmeer Hitier had geen wonderwapens Weense walsen DINSDAG 9 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook voetbal XI won Tentoonstelling Zevenhandbal Volleyball Singelloop gaat niet door Grote deelname aan de atletiekwedstrijden op Haarlem-terrein Korfbal Het Nederlands twaalftal op 21 Juni tegen België Samenstelling van het Haarlems twaalftal Slot der schoolkorfbal- wedstrijden Grote belangstelling voor de avondvierdaagse 1953 Engelse voetbalploeg versloeg V.S.: 6-3 Toeschouwer gewond bij cricketwedstrijd Wielrennen Bromfiets gestolen V erkeersexamens Evangelisatietent op Pretoriaplein Kroning in kleuren HAARLEM De wedstrijd, die het Haarlems softball- tcam gisteravond in het programma van de tiende Haarlemse Sportweek op het sportterrein aan de Kleverlaan speelde tegen het stedelijk team van Amsterdam, stond op een zeer behoorlijk peil. Het werd een alleszins verdiende overwinning voor de Haarlemse dames, die haar tegenstand sters met drie-twee de baas bleven. Nadat vier innings geheel puntloos ver lopen waren, zagen de Amsterdamse dames kans in de vijfde in nings drie honken be zet te krijgen. Dit le verde uiteindelijk een een-nul voorsprong op. Hierna ontbrand de een felle strijd, doch het duurde tot de zevende innings voordat Haarlem door een honkslag en een veldfout twee hon ken bezet kreeg. De Haarlemse dames lieten zich deze kans niet afsnoepen en scoorden twee punten. Het tweede dank zij een fraaie opofferingsslag van Riet Bisschop. Amsterdam dreigde hierna met de dames Kok en Van der Walle op de hon ken nog gelijk te maken, doch de Haar lemse werpster voorkwam dat door twee maal drie slag. De laatste innings leverden de meeste spanning op. Met een honk bezet en twee speelsters uit voor nul, zorgde Nita Jansen dat Leni Hüner over de thuisplaat kon komen. En hoewel de Amsterdamsen er in de gelijkmakende innings nog in slaag den de stand op drie-twee te brengen, ver der kwamen ze niet. Dit dank zij het goede veldwerk van de Haarlemsen. De werpersresültaten waren: Truus Voorting: 8x3 sl., 1 x 4 wijd, 5 honksl. tegen (Haarlem). W. van Scherpenzeel: 6x3 sl., 0 x 4 wijd, 3 honksl. tegen (Am sterdam). Het is Maandagavond op het Haarlem terrein een aardige wedstrijd geworden tussen het Haarlems B-elftal en een Ken- nemer elftal, waarbij de Haarlemse ploeg een verdiende vier-twee overwinning be haalde. Speciaal in de eerste helft was de Haarlemse combinatie sterker en kon haar meerderheid in een drietal doelpunten tot uitdrukking brengen. Van der Meer (Hil- legom) opende de score, waarna Duiven voorde (HBC) de stand op twee-nul bracht. De Kennemers vielen wel fel aan, maar Smit (TYBB) en doelman Klop (DCO) bleken onoverkomelijke struikelblokken. Voor de rust werd het nog drie-nul voor Haarlem door toedoen van Wijnen (Terras vogels). In de tweede helft had de Kennemer ploeg het windvoordeel en was daardoor veelal in de aanval. Door Voormeer werd het vrij spoedig drie-een, maar de vreugde was van korte duur, want wederom door Wijnen werd het vier-een voor Haarlem. De' Kennemers gaven echter de moed niet od en vielen verwoed aan, doch doelman Klop hield er enige felle schoten van Bak- kuni en Voormeer uit. Toch moest hij nog eenmaal zwichten voor een fraai schot van Donker (Velsen). Verder dan deze vier- twee score kon de Kennemer ploeg het niet brengen. Op de sporttentoonstelling, waarvoor grote belangstelling bestaat, werd Maan dagavond een judo-demonstratie gegeven. Vanavond wordt er een athletiekTfilm vertoond, waarbij Jan Hut een technische toelichting zal geven. Woensdagmiddag zal de film over zwemmen nog eens vertoond worden. De demonstratie van het zevenhandbal, die de teams van HOC en IJmond gister avond boden op het parkeerterrein aan de Planetenlaan heeft velen bekoord. De beide ploegen hebben zich tot het uiterste inge spannen om het talrijke publiek te laten zien wat dit zevenhandbal 's winters in het RAI-gebouw in Amsterdam met veel succes gespeeld als zaalhandbal eigen lijk betekent. En hierin zijn zij zeer goed geslaagd. Het spel voldeed aan de eisen, die gesteld worden ten aanzien van snel heid, behendigheid en reactiesnelheid. Het was een verrassing, dat HOC dat nog niet aan de zaalhandbalcompetitie heeft deelgenomen zich zo uitstekend wist aan te passen. Weliswaar waren de aanvallen van IJmond mooier en iets snel ler, maar de grootste productiviteit bezat HOC. Zo kon het gebeuren dat HOC met 11-8 won. Overigens van weinig belang, deze deel cijfers, wat wel belangrijk was: de spelers smaakten het genoegen het publiek tevre den naar huis terug te doen gaan. En daar gaat het in de sportweek toch om. Vanavond kan men dan ditzelfde spel in het Krelagehuis gedemonstreerd zien, maar dan natuurlijk van hoger gehalte. Hier komen een paar teams uit de eerste klasse uit, namelijk het Haarlemse tiental en de bekende Amsterdamse kampioen The Catchers Op het speelterrein aan de Hendrik Roo- zenlaan werden gisteravond tenslotte enige volleyballdemonstratiewedstrijden gespeeld De resultaten waren: Dames: Ramplaan Die Raeckse 2 12-15 en 14-16; heren: CIOS Velox 15-6. 19-17. Wegens gebrek aan belangstelling zal Donderdagavond de singelloop in de Haar lemse Sportweek geen doorgang vinden. Vorig jaar hadden zich vele militairen als deelnemer aangêmeld; op het ogenblik zijn' er echter minder liefhebbers onder de mi litairen in Haarlem dan in 1952. „In memoriam Hil v. d. Mey" Als Woensdagavond a.s. op het „Haar- lem"-terrein het startschot wordt gegeven voor de eerste series, zal dit het begin be tekenen van een ongetwijfeld zeer interes sante athletiekwedstrijd, waarin weliswaar door blessures en wedstrijden in het bui tenland enkele topathleten als Fanny Blan- kers-Koen en Wim Slijkhuis zullen ontbre ken, doch waarin Puck Brouwer wel zal starten op de 100 m., terwijl ze later op de avond in de 4 x 100 m voor dames nog maals in actie zal komen. Wil dit dus zeggen, dat de overwinning op de 100 m dames practisch reeds bij voorbaat vast staat, van de andere num mers kan dit geenszins gezegd worden. Op de 100 m heren krijgt Aret zijn grote kans.nu Saat wegens een aanval van ischias niet kan starten. Op de 800 m zal de strijd wel hoofdzakelük gaan tussen Kroon (de Trekvofelsï en Rem (Lycurgus). Nu Slijkhuis niet start op de 3000 m, maakt dit de strijd wel interessanter. Van Zeeland (AAC) heeft nu zeer zeker de bes te papieren, of zou de coming man van „Haarlem" Verra voor hem een spaak in het wiel kunnen steken? Onmogelijk lijkt het ons niet. Op de 1500 m voor Junioren zal men een Haarlemse overwinning kun nen toejuichen. De HAV'er Jansen zal ook op dit nummer zijn klasse laten zien. Onze nationale kampioen op de 110 m horden Broeken zal op dit nummer laten zien, dat hij zijn kampioenstitel met ere draagt. De kampioen 1951, v. d. Hoéven, zal hem ook hier niet kunnen benaderen. Wat de technische nummers betreft, er zullen enkele Haarlemse overwinningen bij zijn. Niet omdat deze nummers minder ^oed bezet zijn, integendeel, maar omdat Swart van „Haarlem" momenteel de beste Nederlandse polsstokspringer is, nu zijn clubgenoot Lamoree zijn spikes beeft op geborgen en Van Zweeden van „Haarlem" zal aantonen niet voor niets lijstaanvoerder te zijn van de Nederlandse kogelstoters. Bii de 4 x 100 m estafette dames zal de strijd wel hoofdzakelijk gaan tussen Cele bes, Sagitta en Gita, waarbij wij aan de Haagse meisjes de beste kansen geven, of schoon ze vooral van het Haarlemse Gita, dat bekend staat om haar uitstekende wis seltechniek, sterke tegenstand zullen on dervinden. :»oooooooroDoooooooooooocx*»ooco->-r 19.00 uur: Nationale wielerwedstrijden parcours Delftlaan en omgeving. 19.00 uur: Estafette-athletiekwedstrijden voor scholieren gem. sportterrein Van Oosten de Bruijnstraat.. 19.00 uur: Gymnastiekdemonstraties op het H.F.C.-terrein, Spanjaardslaan. 19.00 uur: Volleyballdemonstraties dames: Die Raeckse 1Velox; heren: P.W.N.Rapiditas, Pladellastraat. 20.00 uur: Basket- en Zaahandbalwedstrijden in het Krelagenus. WOENSDAG 10 JUNI: Athletiekwedstrijden om de Hill v. d. Meij-beker op het Haarlemterrein. Jeugdhengelwedstrijd in het Zuider Buiten Spaarne. Betrouwbaarheidsrit voor motoren, start Die Raeckse, Raaks. Volleyballdemonstratie dames: RapiditasH.B.C.; heren: Brand weerP.S.V.H. op het Leidseplein. 19.15 uur: Basketballdemonstratie SchotenH.O.C., speelplaats J. P. Coen- school, Gijsbrecht van Aemstelstraat. Korfbalwedstrijd H.K.B.-Junioren XII—Nieuw Flora, gemeentelijk sportterrein Van Oosten de Bruijnstraat. 19.00 uur: 19.00 uur: 19.00 uur: 19.00 uur: 19.30 uur: Het Nederlands korfbaltwaalftal is voor de op 21 Juni a.s. in Groningen te spelen wedstrijd tegen België als volgt samenge steld: Verdediging: dames: A. Koper-Van Es, T. Heespelink (beiden Westerkwartier); he ren: Woudstra (Blauw Wit), Van de Pie terman (ZKC); midden: dames: D. Woud stra-Schenk (Blauw Wit), H. Merk-Schui- ten (Het Zuiden); heren: Ten Have (Roh- da), Kindt (Het Zuiden); aanval: dames: C. Helden-Vlietman (Blauw Wit), A. Baas (HKV); heren: Mulder, Buurman (beiden Óns Eibernest). Reserves: dames: L. Kort land (Het Zuiden), A. Smittenaar (Olym- pia): heren: Kruit (Vicus Orientis), Ver steeg (Allen Weerbaar). Mevr. A. Koper- Van Es zal wederom als aanvoerster fun geren. Tn het kader van de Haarlemse Sport week speelt het Haarlems-twaalftal Don derdagavond aanstaande om half acht op het sportterrein aan de Kleverlaan tegen Allen Weerbaar uit Amsterdam. De samenstelling van het Haarlems-12- tal luidt als volgt: Aanval: dames: A. Schornagel (O'kwar- tier); T. Jonker (Aurora); heren: M. Din- kelberg (O'kwartier); J. Starink (O'kwar- tier). Midden: dames: P. Wernes (Haar lem); F. Waagmeester (Watervliet)heren: W. Klasen (Haarlem); J. Schinkel (Sport Vereent). Verdediging: dames: W. Sterk (Animo Ready); R. Tjeertjes (Aurora); heren: W. v. d. Bel (Animo Ready); G. Deen (Aurora). Reserves: dames: F. Pool- geest-Handgraaf (O'kwartier); heren: W. Berghuys (Watervliet). Aan deze wedstrijd gaat een jeugdwed strijd vooraf van de kampioen van de HKB Watervliet, tegen de Rest van Haarlem. Deze wedstrijd begint reeds om half zeven. De Haarlemse Korfbalbond houdt Zater dag a.s. op het terrein „Rooswijk" in Vel- sen-Noord de laatste groep schoolkorfbal- wedstrijden. Het programma luidt: Afd. A: Duinwijk- school IOpenbare School Ulo 2; Openbare School Ulo IW. de Zwijgerschool; Duin- wijkschool IOpenbare School V.G.L.O.: Openbare School Ulo IOpenbare School TTlo 2; Openbare School V.G.L.O.—W. de Zwijgerschool. Afd. B: Zeewijkschool 2Openbare School Ulo 3; Duinwijkschool 2Lange- veldtschool 3; Openbare School Ulo 3 Duinwijkschool 2; Langeveldtschool 3 Zeewijkschool 2; Zeewijkschool 2Duin wijkschool 2: Openbare School Ulo 3Lan geveldtschool 3. Bij zonnig weer zijn op het bochtige cir cuit van Snaefell op Man de TT-races be gonnen met de wedstrijd in de 350 cc. klasse over 7 ronden of 395.89 kilometer. Honderd deelnemers vertrokken met tussenpozen van 10 seconden. De uitslag luidde: 1. Ray Amm, Z. Rhodesia, op Norton, 2 uur 55 min. 5 sec., gem. snelheid 145.67 km/u.; 2. Ken Kava- nagh, Australië, op Norton, 2.55.14,6, gem. snelheid 145.54 km/u.; 3. Fergus Anderson, Engeland, op Guzzi, 2.57.40,6, gem. snelheid 143.89 km/u.; 4. Jack Brett, Engeland, op Norton 2.58.40,4, gem. snelheid 142.74 km/u.; 5. Bill Doran, Engeland, op AJS 4.02.23. gem. snelheid 139.84 km/u.; 6. D. Farrant, Enge land op AJS 3.03.02gem. snelheid 139.34 km/u. Zowel Amm als Kavanagh bleven in hun laatste ronde beneden het rondenrecord. Amm noteerde 24 min. 40 sec. en Kavanagh 24 min. 42.6 sec. Het record stond met 24 min 47 sec. op naam van Geoff Duke, die ditmaal niet deelnam. Dodelijke ongevallen Twee Britse deelnemers verloren tijdens deze race het leven: H. L. Stephens, die met zijn Norton in de tweede ronde verongeluk te en op slag dood was, en Thomas Swar- brick die de macht over het stuur van zijn AJS verloor en eerst tegen de ene en toen tegen de andere berm van het verraderlijke circuit reed, met noodlottige gevolgen. De belangstelling voor de Avondvierdaagse wandeltochten in Haarlem is dit jaar groter dan vorig jaar. Reeds hebben zich honder den aangemeld. Zoals bekend wandelen kinderen van 10 tot en met 13 jaar 4 x 10 km. terwijl van 14 jaar af de afstanden zijn: 3x15 en 1x15 km. Er wordt gestart van restaurant „Dreefzicht", Fonteinlaan 1 's avonds tussen 6 en 7 uur voor de ouderen en tussen 5 en 6 uur voor de junioren. Deelnemers, die door werkzaamheden niet op Zaterdag kunnen wandelen kunnen reeds op Dinsdag beginnen. Groepen van minstens 11 personen komen in aanmerking voor een speciale groeps- herinnering terwijl alle deelnemers die met succes meewandelen het sierlijke Avondvier daagse kruis zullen ontvangen. Dit jaar zul len voor de eerste maal ook personen mee wandelen die voor de tiende maal deelne men. Zij zullen een speciaal kruis ontvangen alsmede klein model draagkruisje. In het Yankee-stadion in New York heeft Engeland Maandagavond met zesdrie van de Verenigde Staten gewonnen. De rust stand was eennul. Hiermee hebben de Engelsen revanche genomen van de verrassende nederlaag, die de Amerikaanse ploeg hun toebracht tij dens het tournooi om de Jules Rimet-beker in 1950 in Brazilië. Overigens zouden de cijfers nog veel spre kender zijn geweest als de Engelse voor hoede gebruik had gemaakt van de vele kansen in de eerste helft. Nat Lofthouse en Tom Finney namen ieder twee doelpunten voor hun rekening en Ivor Broadis en Red- fern Froggatt maakten het halve dozijn vol. Voor de Verenigde Staten scoorde Otto Dek ker. die voor rust inviel als midhalf, twee doelpunten. De midvoor George Atheneos maakte het derde doelpunt. Slechts ongeveer 6000 voetballiefhebbers woonden de lichtwedstrijd in het reusach tige honkbalstadion bij. Tijdens de cricketwedstrijd, die Rood en Wit Zondag speelde op haar veld aan de Spanjaardslaan tegen VW, heeft een on geval plaats gehad, waarbij de 76-jarige heer T. Ph. Adrian werd gewond. Bij een harde slag namelijk belandde de bal buiten het speelveld, waar zeer vele toeschouwers de wedstrijd volgden. De heer Adrian een trouw bezoeker van cricket wedstrijden zag de bal te laat aankomen en kon deze niet meer ontwijken. Met drie bloedende hoofdwonden werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar de wonden gehecht werden. Met een taxi kon de heer Adrian daarop naar huis gaan, waar hij enige tijd rust zal moeten houden. Krijn Post, de negentienjarige wielrenner uit de Haarlemmermeer, liet vorige week. al zien dat hij in goede conditie is, toen hij voor de tweede achtereenvolgende maal in de Wijde Wormer de Noordhollandse weg- titel veroverde. En het afgelopen weekeinde heeft de knaap uit het dorpje Nieuw Ven nep velen versteld doen staan door de wijze waarop hij de zesde IJscImeer-étapperace van „De Germaan" op zijn naam bracht. In de eerste rit, van Amsterdam naar Meppel, plaatste hij zich als derde achter de twee groten in de eindfase van die 217 km rit: de Zuidhollanders Piet van Steen- selen en Wout Verhoeven. En Zondagmid dag ontnam hij alle favorieten de kans ver voor het peloton uit te komen. De uitslag van de eerste étappe luidde: 1. Van Steenselen (Mijnsheerenland), 5 uur 37 min. 44 sec.; 2. Verhoeven (Over- schie); 3. Post (Nieuw Vehnep); 4. Piet van Roon (Haarlem; 5. Stolker (Zuilen); 6. Donker (Amsterdam); 7. Bos (Greup); 8. Piet Peters (Haarlem); 9. Daan de Groot (Amsterdam); 10. Mehagnoul (Amster dam), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de tweede étappe van de Ronde van het IJselmeer, van Meppel naar Amsterdam over een afstand van ongeveer 180 km, luidde: 1. Daan de Groot (Amster dam), 5 uur 1 min. 33 sec.; 2. Krijn Post (Nieuw Vennep), z.t.; 3. Donker (Amster dam) 5 uur 2 min. 6 sec.; 4. Looyen (Steen bergen), 5 uur 3 min. 4 sec.; 5. Versluis (Waddingxveen) z.t.; 6. Tonny Peters (Haarlem) 5 uur 3 min. 20 sec.; 7. Wout Verhoeven (Overschie) z.t.; 8. J. Verhoe ven (Overschie) z.t.; 9. Boellaard (Am sterdam) z.t.; 10. Bos (Greup) z.t. Het eindklassement luidde: 1. Krijn Post (Nieuw Vennep) 10.39.17; 2. Daan de Groot (Amsterdam) 10.39.17; 3. Donker (Amster dam) 10.39.50; 4. Wout Verhoeven (Over schie) 10.41.05; 5. Bos (Greup) 10.41.05; 6. Van Roon (Haarlem) 10.41.05; 7. Van Steenselen (Mijnsheerenland) 10.41.05; 8. Boellaard (Amsterdam) 10.41.05; 9. Stolker (Zuilen) 10.41.05; 10. Mehagnoul (Amster dam) 10.41.05. BUENOS AIRES (Reuter) Kolonel Werner Baumbach, voormalig deskundige van de Duitse luchtmacht en thans tech nisch adviseur bij het Argentijnse ministe rie van verdediging, heeft alle in de laat ste tijd verschenen Duitse persberichten over „dodende stralen" en „vliegende schotels", die tijdens de laatste wereldoor log in Duitsland uitgevonden zouden zijn, fantastische onzin genoemd, slechts dienend om de „sabotage-Iegende" nieuwe glans bij te zetten. De voorsprong, die Duitsland bij het begin van de oorlog had op het gebied van de constructie van straaljagers en ge leide projectielen, was volgens kolonel Baumbach teloor gegaan door een van Hit- Iers „persoonlijke bevelen" kort na de Duitse veldtocht in Frankrijk in 1940, op grond waarvan het werk er aan ruim twee jaar opgeschort is geweest. Baumbach en Speer, toenmalig minister voor oorlogsproductie, die thans te Spandau als oorlogsmisdadiger gevangen zit, hadden wel dikwijls hoge nazi's op bezoek gehad die fantastische plannen kwamen aanbie den, zoals een „dodende-straalbatterij" in een sigarenkistje van de leider van het arbeidsfront Robert Ley. In Engeland, aldus Baumbach, kregen de officiële instanties ook dergelijke uitvin dingen aangeboden. Men loofde daar toen een prijs van duizend pond sterling uit voor degene die 'n apparaat zou kunnen demon streren, waarmede een schaap op een af stand van dertig meter door middel van een „dodende straal" om het leven ge bracht zou kunnen worden. Tot nog toe is er echter nog nimmer melding gemaakt van een schaap, dat op die manier aan zijn eind is gekomen, aldus Baumbach. Een inwoner van Haarlem heeft bij de Zandvoortse politie aangifte gedaan dat een bromfiets, die hij tijdens de races van Zondag op slot tegen het hek van de hoofdingang bij het circuit had neergezet, bij zijn terugkomst was verdwenen. Aan de rand van Haarlem strekt zich de Spaarne-woestijn uit, een onafzienbare zandvlakte waar geen plantenleven mogelijk is en waar geen enkele beschutting voor de moordende zonnestralen is te vinden.Het klinkt allemaal echt, maar in werkelijkheid spelen de Haarlemse kinderen opgewekt in deze enorme zandbak, ook al omdat er van moordende zonnestralen zelden sprake is. Het opspuiten van zand voor de nieuwe verbinding naar Amsterdam vordert snel. In de verwoede strijd tegen het virus- en aaltjeszick hebben de irissen-kwekers dit jaar een verlies geïncasseerd. Beide ziekten breidden zich iets uit met als on middellijk gevolg, dat de maatregelen weer moeten worden verscherpt. Alle irissen zul len moeten worden gekookt om de aaltjes dood te krijgen en de strijd tegen het virus zal weer scherper moeten worden gevoerd. Dit is de conclusie uit de vergadering van de Vereniging „De Iris" die Maandag in het Krelagehuis te Haarlem werd ge houden. Behalve deze tegenslagen was er ook nog die van de handel in 1952, de kwekerij had zich uitgebreid, het gewas viel zeker niet tegen met als klap op de vuurpijl een export, die deze snelle ont wikkeling met kon bijhouden. Overschot ten en dus lage prijzen maakten deze teelt niet tot een van de winstgevende. Dit is, volgens de voorzitter, de heer A. H. Berg man, zeker geen abnormaal verschijnsel. Het is een kwestie van aanbod, die zich zelf moet regelen. De secretaris van de vereniging, o'e heer H. J. v. d. Laan, zei, dat de financiële resultaten van de oude kern van kwekers die weten hoe het moet misschien nog wel lonend zijn geweest. De „gelegenheidskwekers" die alleen gingen kweken omdat het plantgoed zo goedkoop was, zullen echter wel leergeld hebben be taald. De teleurstellingen in deze teelt hebben er toe geleid, dat de kwekers vrij willig ongeveer 24 minder hebben opge zet dit jaar. De directeur van de Keuringsdienst, de heer Limburg, heeft niet zulke prettige ge luiden laten horen over de ziektebestrij ding, die overigens aanleiding zijn gewor den tot de maatregelen die de heer Berg man al in zijn inleidingsrede had aange kondigd, koken van alles. De selectie-keuring volgens het 'nieuwe plan werkt al en blijkt noodzakelijk te zijn. De monsters op de proeftuinen hebben hun plicht gedaan en de eigenaars is verteld, hoe hun partijen er voor stonden. Uiter aard is men hiermede pas een jaar bezig en dus kan men van het geheel nog niet veel zeggen. Uit het feit, dat reeds 500 kwekers hebben deelgenomen aan deze selectiekeuring moge blijken, dat een goede kern van kwekers aanwezig is, die hun cultures werkelijk volkomen in orde willen hebben. Volgens de exporteurs is er verleden jaar niet geheel correct gehandeld. Er ble ken A-partijen te zijn verkochi, maar B of C geleverd. De heer Limburg vroeg of er werkelijk was nagegaan of de verschijnse len, die de afnemers hadden gezien werke lijk op virus duidden. Dr. Beijer, die even als ir. A. F. Vlag de vergaderingg bijwoon de, deelde nog mede, dar er vooral bij een verkeerde behandeling bij de broei, symp tomen waar te nemen zijn, die op virus lij ken, maar toch niets met deze ziekte te maken hebben. Hoewel er zo hier en daar bezwaren te gen „alles koken" te horen waren, bleek toch wel, dat men niet van plan was het principe van „zachte heelmeesters" te vol gen. Wel is er bij voortduring op gewezen dat de export in het algemeen wel eens wat beter moest gaan opletten bij wie men de irissen kocht. De bonafide kwekers zijn werkelijk goedwillend en beschikken meestal over uitstekende partijen. Hier mede moet rekening worden gehouden. De iets hogere prijs, die deze kwekers verlan gen, zal toch geen bezwaren opleveren. Er is vrij uitvoerig over dit punt ge sproken. Veel langer dan over de financiën van de vereniging. De stemming verliep eveneens zeer vlot. De heren Aten, Ant Moolenaar en A. Nijssen zullen de plaat sen van de heren Bergman, P. A. de Groot en Th. Valkering in het bestuur innemen. Aan de verkeersexamens te Haarlem hebben dit jaar 2292 meisjes en jongens deelgenomen. Hiervan slaagden er 2164; 128 candidaten werden afgewezen of on geveer 5,5 percent. De geslaagden ontvangen een diploma. De uitreiking is bepaald op 16, 17 en 18 Juni in het Rembrandttheater. De kinde ren trekken in optocht naar de Grote Markt, waarbij de Haarlemse Politiekapel medewerking verleent. Er wordt van de Dreef of van de Kleverlaan vertrokken. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar voor de interkerkelijke Evangelisatie van de Nederlands Christelijke Gemeenschaps- bond een tent worden opgericht. Van Zaterdag 13 Juni tot en met Zondag 21 Juni zal deze opgesteld staan op het Pretoriaplein. Aldaar zullen voorgangers van onderscheiden kerken spreken over: „De Weg tot het ware geluk". Als sprekers verwacht men de heren: P. D. Bardelmeijer, Noord wijk aan Zee; J. Dammuller, Alkmaar; Th. Dikkes, Leiden; dr. A. Dondorp, Heemstede; H. J. Heilbron, Den Haag; ds. H. P. J. Kalf, Bennebroek; ds: P. J. Mackaay, Haarlem; Joh. H. van Oostveen, Voorburg; E. W. Pera, Den Haag; G. B. van Prattenburg, Driebergen; ds. D. L. Ringnalda, Overveen; ds. D. W. Veld kamp, Hilversum; en prof. M. J. A. de Vrijer, Heemstede. Verschillende zangkoren hebben mede werking toegezegd en de dames Punt en Verboom uit Amsterdam zullen enkele avonden duozang doen horen. BINNENLAND By het Nationale rampenfonds is thans een bedrag van 115.3 millioen gulden bin nengekomen. In Nijmegen heeft iemand een ruit van een juwelierswinkel ingeslagen en, hoewel direct een alarmschei in werking trad, een greep gedaan in de voorraad gouden ringen, die in de étalage lagen uitgestald. Er wordt voor een waarde van f2500 vermist. De dader is er met een auto vandoor gegaan. Uit Roosendaal zijn 201 Korea-vrijwil ligers onder leiding van kapitein H. W. Wolf uit 's Hertogenbosch naar Marseille vertrokken. Met een Frans troepenschip zullen zij vandaar naar Ko-ea gaan. Te Rotterdam is overleden dr. E. Slij per, die van 1919 tot 1939 conrector van het Utrechts Stedelijk Gymnasium is geweest. Van zijn hand verschenen leerboeken in Grieks en Latijn en verscheidene artikelen in „Antieke Cultuur" en „Hermeneus" waarvan hij redacteur was. Op 83-jarige leeftijd is te Lunteren in een rusthuis overleden de heer A. J. Lafeber, oud-directeur van de Bussumse en Helderse Waterleiding Maatschappij. Hij was niet alleen een bekend waterleidings- en gas- voorzieningsexpert maar nam ook in het politieke leven een plaats in. Hij was van 1919 tot 1933 raadslid te Bussum en van 1923 tot 1927 lid van de Provinciale Staten van Noordholland. De ambassadeur van België, de heer E. Graeffe heeft in zijn ambtswoning aan de heer N. H. L. van den Heuvel uit Den Bosch, lid van de Tweede Kamer, de onderschei ding uitgereikt van officier in de Kroon orde van België wegens zijn verdiensten voor de culturele samenwerking tussen België en Nederland. De Vlissingse Zeevaartschool, de „De Ruyterschool", viert dit jaar haar gouden bestaansfeest. Al ligt de oprichtingsdatum eigenlijk in het voorjaar, de'officiële viering is om verschillende redenen uitgesteld tot medio-September. Tegelijkertijd zal het nieu we schoolgebouw aan de Boulevard Bankert officieel in gebruik worden gesteld. De voorzitter van het uitvoerend comité, waarin leraren en oud-leerlingen vertegenwoordigd zijn, is de heer J. C. Anker te Heemstede. In Nijmegen zijn acht nieuwe klokken aangekomen, bestemd voor de gerestaureer de toren van de historische St. Steven. Deze toren werd in de oorlog gedeeltelijk ver woest. De N.V. „De Schelde" te Vlissingen heeft opdracht gekregen voor de Amer-cen- trale te Geertruidenberg een stoomketel te leveren, die een der grootste zal worden, die ooit in Europa is opgesteld en de grootste, die ooit in Nederland werd vervaardigd. De hoogte van de ketel wordt 44 meter, de in houd van de vuurhaard 3000 kubieke meter. In ons bericht van gisteren betreffende een rede van de heer P. Scholten, hoofd bestuurslid van Steunt Wettig Gezag, is als jaarlijkse subsidie voor de Stichting Be scherming Bevolking genoemd een bedrag van een kwart millioen. Dit moet echter een bedrag zijn van ongeveer anderhalf millioen. Op Dinsdag 23 Juni zal het telefoonnet Nieuwkoop worden geautomatiseerd. Het netnummer zal zijn 01725. De N.V. Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage heeft aan de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam opdracht verstrekt tot het bouwen van een motorvrachtschip van circa 10.500 ton draagvermogen. Op het bovengrondse bedrijf van de mijn Laura te Eygelshoven is de 38-jarige arbeider F. van D. uit Haanrade om het leven gekomen, doordat hij bij rangeerwerk zaamheden bekneld raakte tussen twee spoorwegwagons. In een ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" in het groot audito rium der rijksuniversiteit te Leiden gehou den en door de Pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, bijgewoonde vergadering is aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, het erelidmaatschap van deze studentenvereniging aangeboden. Dr. K. Huizinga. oud-directeur van de Chr. kweekschool te Middelburg en sedert 1931 inspecteur van de Vereniging Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs in de inspec tie Zeeland, is op 68-jarige leeftijd te Mid delburg overleden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer J. Foudraine te Bloemendaal. Een Oostenrijkse professor, al twintig jaar in Amerika woonachtig, heeft betrek kelijk kort geleden aangekondigd een boek te zullen schrijven met als titel „Een filo sofie van de wals". Inderdaad geeft de ont wikkeling van deze oude dansvorm, waar in de mens voor het eerst om zijn eigen as ging draaien en zijn persoonlijkheid het volledigst kon uitvieren, ruimschoots stof tot een boeiende studie. Ongetwijfeld be tekenden in dit proces de grotendeels in driekwartsmaat geschreven composities van Johann Strauss een verschijnsel van deca dentie en het is geen wonder dat deze me lodieuze walsen, met hun programmatische titels, nog steeds gretig beoefend worden in de Duitssprekende landen, die zijn ver slaafd aan de zogenaamde „uitdrukkings- dans". Met haar beide zusters is Grete Wiesen- thal met haar fascinerende verschijning een vurig propagandiste voor dit genre ge weest. Te oud geworden om zelf nog op te treden stuurt zij thans haar leerlingen op tournée met een programma, waarvan de Nederlandse première gisteren ip de bijna geheel gevulde Stadsschouwburg te Am sterdam werd gegeven en dat Zaterdag avond in Bloemendaals Openluchttheater tot vertoning komt. Om geen vooringeno menheid te kweken stel ik mijn oordeel liever uit tot de volgende week, temeer daar de verwachting gerechtvaardigd is dat al deze zwierige, sentimentele of patheti sche tafrelen tussen de vijver en de groene bosschages veel gunstiger tot hun recht zul len komen. Gezegd moet worden, dat de vijf meisjes (waarvan er dikwijls twee in travestie optreden) een waarlijk verba zingwekkende lichaamsbeheersing demon streren, gebruik makend van een techniek volgens Laban en Balcroze, maar waarin het sterkst wellicht de invloed van Isadora Duncan merkbaar is. Wie van de Weense walsen houdt, zal stellig een aangename avond beleven, als ook het weer zijn medewerking wil ver lenen. D. K. Van Vrijdag af worden in Cinema Palace afzonderlijke voorstellingen gegeven van een kleurenfilm over de kroningsplech tigheden in Londen. Deze reportage, die 40 minuten duurt en niet in de gewone pro gramma's wordt vertoond, wordt aange vuld met een 'filmpje over het leven van Koningin Elisabeth. In de tweede avondvoorstelling van Don derdag wordt voor sportliefhebbers nog- eens „Sportparade 1951—1952" gedraaid.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7