toi 1 Technisch onderwijs in de Haarlemmermeer groeit snel auviKiin lfi Lotion met VI PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws STOFZUIGERS In Augustus grote uitbreiding van Burg. Jansoniusschool De radio geeft Donderdag Meine Pot is nog in Nederland -Zoek ió het ZO 2 Vliegtuigtechniek neemt belangrijke plaats in Verwijten van sigaren winkeliers aan de tabaksindustrie Stuurman van „De Hoop" krijgt EHBO-médaille Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Vitoil geeft dor haar nieuw leven eist f/lTOll" Voorzitter van LOOIS: Militairen liepen weg bij dijkherstel Mr. Reinink opende internationaal congres van amateurtonelisten Twee beurzen beschikbaar voor jonge schilders H. J. MAERTEN S N. V. Vleesetende planten WOENSDAG 10 JUNI 195S Er zijn weinig nijverheidsscholen in ons land, die zo'n snelle opkomst en uitbrei ding hebben gekend als de Burgemeester Jansoniusschool in Hoofddorp. Want nog geen vijf jaar nadat deze technische school aan de Hoofdvaart met 90 leerlingen begon is zij al ruimschoots uit haar ommuring gegroeid: er zijn reeds verschillende klas sen elders ondergebracht. Een project voor een geheel nieuw gebouw ten Zuiden van het bestaande, dat in Januari in principe werd goedgekeurd, zal dit jaar reeds voor een deel worden uitgevoerd om de grote leerlingen-aanwas te kunnen bijhouden. Dit is mogelijk geworden doordat eindelijk na onderhandelingen, die nu al 16 maan den hebben geduurd, de overdracht van de benodigde grond door het ministerie van Oorlog weldra kan worden tegemoet ge zien. De aanbesteding van het eerste deel van het project zal zeer binnenkort ge schieden. Het gehele plan omvat een hoofdgebouw met twee verdiepingen, waarin de theorie lokalen zijn ingedeeld, via een hal verbon den met een reeks, praktijklokalen op de begane grond, een bouw- en metselloods, een gymnastiekzaal en een sportterrein. Vier van de praktijklokalen, voor vliegtuig monteurs, vliegtuig-electriciens, alsmede de bouw- en metselloods, hoopt men reeds in Augustus onder leiding van de architect L. Kraak te gaan bouwen en het overige gedeelte zal zo spoedig mogelijk volgen. En dan heeft men mèt de bestaande ruim te vast negen praktijklokalen, zeven theo riezalen en twee tekenzalen. Daarmee wordt een eind gemaakt aan de ongewenste „inwoning" van twee klassen elders in Hoofddorp, één in een lokaaltje achter de Incassobank en één in een garage achter het politiebureau. Een derde klas heeft een K.L.M.-barak achter de school tot tijdelijk onderkomen. Bedrijfsleven: open armen Deze snelle uitbreiding (1948: 90 leerlin gen; 1949: 175; 1950: 225; 1951: 285; 1952: 330 en dit jaar September naar verwach ting: 375, waarmee bij de huidige toestand het plafond is bereikt) is een bewijs voor de grote behoefte aan technisch onderwijs in de Haarlemmermeer, die de oprichters van deze school voor ogen heeft gestaan. Die behoefte blijkt niet minder uit de belangstelling, die het bedrijfsleven in de Haarlemmermeer tegen het einde van de cursussen aan de dag pleegt te leggen. De mechanisatie in de landbouw, en de zich ontwikkelende industrie in het Noorden van de polder en aan de buitenrand ervan kan heel wat technisch geschoolde werk krachten gebruiken en daarbij voegen zich ook nog de K.L.M. en de Fokkerfabrieken. Want ook in deze grote bedrijven is ge bleken wat een van de algemene ervarin gen van vier jaar industrialisatie in Neder land is geweest: dat de plattelandsjeugd uitstekende technische krachten oplevert. „Straks zullen 75 jongens deze school xrerlaten", zo vertelde ons de directeur, de heer A. den Hertog, in een onder houd, „vijftien gaan doorstuderen en zestig zijn werkzoekend. Maar uit in formaties, waarmee verschillende be drijven bij ons aan hebben geklopt, is mij al gebleken dat deze wel 180 tot 200 jongens onmiddellijk kunnen plaat sen. Ieder van die zestig knapen kan wel drie bazen krijgen Kopklasse vliegtuigmonteurs Dit is de enige ambachtsschool in ons land, die vliegtuigmonteurs opleidt. Op 1 September 1950 kreeg zij de toestemming van het ministerie van Onderwijs om de twee leerjaren metaalbewerking (voor dit vak telt zij thans vier eerste- en vier twee de klassen) aan te vullen met een „kop- klas" vliegtuigmonteurs. Leerlingen, die deze met succes doorkomen, kunnen, indien zij dit wensen en er bestaat veel animo voor geplaatst worden in de tweede klas van de Luchtvaart Nijverheidsschool in Seheveningen, waar zij dan nog een jaar moeten studeren om het rijksdiploma voor vliegtuigmonteur te behalen. En dan is de mogelijkheid voor hen niet uitgesloten dat zij verder worden opgeleid tot boordwerk tuigkundige. Er bestaat een zeer nauwe samenwerking tussen de Burgemeester Jansoniusschool en de uitgebreid technische school in Seheveningen. Wanneer de nieuwe praktijklokalen ge reed zijn, zal de school nog verder uitge breid kunnen worden met twee kopklassen voor vliegtuig-electriciens en vliegtuig radiotechnici.'Onder deze nieuwe lokalen komt een groot souterrain waarin de onge veer 20 vliegtuigmotoren, die dan bij het onderwijs in gebruik zijn, kunnen worden bewaard. De K.L.M. stelt voor het onder wijs verscheidene typen beschikbaar: men kan er leerlingen bezig zien aan Constella tion-, Convair-, D.C.-6, Dakota- en andere motoren. En zodra ook hier de straalmotor zijn intrede in de burgerluchtvaart doet, hopen zowel de Scheveningse als deze school spoedig zo'n exemplaar te pakken te krijgen. Binnen bouwen Er is ook een kopklas metselen in het programma ingevoegd, deze volgt op de twee eerste en tweede klassen timmeren. Deze tak van het onderwijs zal zich na de uitbreiding voller kunnen ontplooien.' Een gedeelte van de daartoe te bouwen loods wordt zo ingericht dat de leerlingen er binnenin hun huisje in de steigers kunnen zetten. Het bouwen geschiedt tot nu toe in dempen lucht, maar binnen de termen van de cursussen kan men daarbij regen- en vorst-„verlet" allerminst gebruiken. Het is beter om zo'n proefhuisje „onder de kap onder de kap" te brengen. In volle groei gaat deze technische school in het centrum van de Haarlemmermeer straks met de cursus 1953'54 beginnen: er wordt weer een flinke toeloop verwacht (omdat die gemeenlijk op het laatste mo ment geschiedt, heeft men nu 1 Juli als uiterste termijn gesteld) en daar is men zeker van een zeer willige arbeidsmarkt daarna. ADVERTENTIE De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers „St. Antonius" heeft in Maastricht een congres gehouden. De bondsvoorzitter, de heer Th. Pannekeet, uit Den Haag, sprak over de problemen in de détailhandel van tabakswaren, onder meel de verkoop van tabakswaren in café's en de handhaving der winkelsluitingsbepalingen. De drie Nederlandse sigarenwinkeliers- bonden hebben brieven gericht tot de tabaksverwerkende industrieën over de toeneming van de verkoop in gemengde bedrijven en horeca-zaken. Hoewel de ge specialiseerde zaken in tabakswaren 7580 procent van de industrieproducten betrek ken, hechten de fabrikanten een grote be tekenis aan de overige 2025 procent af zetmogelijkheden. De industrie is onwillig met de bonden van sigarenwinkeliers te praten over het standpunt der industrieën om meer verkooppunten te vestigen tegen het belang der gespecialiseerde winkeliers in. Overwogen wordt een krachtige actie te doen voeren voor de belangen van de ge specialiseerde sigaren- en tabakszaken, aldus de voorzitter. Bij de behandeling van de afdelingsvoor- stellen werd brede aandacht gewijd aan de verkoop van tabakswaren door coöpera ties, waaraan de bond via de rechterlijke uitspraken vergeefs getracht heeft een einde te maken. Als het hospitaalkerkschip „De Hoop" van zijn eerste reis met de vissersvloot zal zijn teruggekeerd, zal in een plechtige bij eenkomst aan boord de draagmédaille van E.H.B.O. aan de stuurman, F. van de Nieuwendijk, worden uitgereikt. Waarschijnlijk zal „De Hoop" op 26 Juni te IJmuiden aankomen. De médaille zal de stuurman, die een kwart eeuw dienst op het hospitaalkerkschip heeft gedaan, door het hoofdbestuur van E.H.B.O. worden aangeboden. De médaille is in 1943 ingesteld voor die vereniging of persoon, .die zich voor het E.H.B.O.-werk zeer verdienstelijk heeft gemaakt, hetzij in de practijk, hetzij op organisatorisch gebied. Zij werd in de loop der jaren toegekend aan de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij, aan de Zuidhollandse Reddingmaat schappij, het Nederlandse Rode Kruis. Thans ontvangt ook „De Hoop" deze on derscheiding „voor het prachtige werk door vereniging en schip verricht, ten bate van onze vissers". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen)12,55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan, fluit en piano. 13.55 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.35 Tenor, hobo en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Eben Haezer, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Voordracht. 18.05 Kamer muziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heilskwartier (platen). 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.25 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.15 Good old England, klankbeeld. 21.45 Promenade-orkest. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Musette-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.35 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Suriname, rivierenland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amusementsmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.25 Kommer Kleyn 60 jaar, vraaggesprek. 21a.35 Voordracht met muziek. 22.20 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.30 Platen. 23.4024.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Symphonie-orkest en soliste. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Wienerblut, operette. 16.15 Kamer muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Platen. 20.30 Verzoek programma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Ver zoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22,00—22.30 Nieuws. Vaandelparade. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Droog haar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtig! De voorzitter van de Landelijke Orga nisatie Oud-Illegale Strijders (L.O.O.I.S.), de heer W. Kicken', heeft onlangs ver klaard, dat Meine Pot een van de daders van de in 1952 op de Indonesische militai re attaché gepleegde aanslag in tegen stelling tot andersluidende berichten zich in Nederland bevond en met zijn vrouw op een boerderij verblijf hield. Meine Pot zou volgens de heer Kicken niet van plan zijn zich aan zijn berechting te onttrek ken. Nu het Haagse gerechtshof een arres tatiebevel heeft uitgevaardigd tegen Meine Pot, die in afwachting van de behandeling in cassatie op vrije voeten was gesteld, heeft de heer Kicken opnieuw medege deeld, dat Pot zich nog steeds in Nederland bevindt. Hij zal zich verborgen houden tot dat de Hoge Raad op 23 Juni uitspraak zal doen, aldus de voorzitter van de L.O.O.I.S. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeyer, heeft op 2 Juni tot verwerping van de ingediende cas satiemiddelen geconcludeerd. Meine Pot zou het van de uitspraak van de Hoge Raad willen laten afhangen, of hij zoals blijkbaar in zijn bedoeling lag zich aan de hem opgelegde straf zal onderwerpen of zal trachten zich geheel aan een berech ting te onttrekken. De raadsman van Meine Pot, mr. A. G. Veldhuis uit Naarden, heeft naar aanlei ding van het arrestatiebevel tegen zijn cliënt verklaard dit een zeer terecht geno men maatregel te achten, die een normaal gevolg is van de ontwikkeling van de gang van zaken. Bij de behandeling voor het hof heeft Meine Pot beloofd in Nederland te zullen blijven. Hij is daarom toen ook niet in ar rest genomen. Tegenover zijn raadsman heeft hij eenzelfde belofte gedaan en toe gezegd zich aan diens advies te zullen houden. Mr. Veldhuis heeft zijn cliënt er op ge wezen welke consequenties het zou hebben als hij zich door een vlucht aan de justitie zou onttrekken. De raadsman noemde het zeer onverstandig, dat Meine Pot, met wie hij sedert begin April geen contact meer heeft gehad, weg blijft. Zijn persoonlijke overtuiging is, dat Meine Pot niet zal te rugkeren. Mocht zijn cliënt zich in het buitenland bevinden en wordt hij daar aangehouden, dan zal, naar de mening van de raadsman, indien het een land is waarmede Neder land een uitleveringscontract heeft, zijn uitlevering volgen omdat het hier geen po litiek delict betreft. Indien de Hoge Raad het arrest van het gerechtshof vier jaar gevangenisstraf bevestigt en Meine Pot niet is terugge keerd, zal zijn raadsman geen gratie kun nen aanvragen. Mr. Veldhuis zei dat hij noch met de Landelijke Organisatie van Oucl-Illegale Strijders noch met de voorzitter contact heeft gehad of dit zou opnemen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heb ben drie sergeants terecht gestaan, die zich tijdens de watersnoodramp aan de dienst onttrokken zouden hebben. Het wa ren de sergeanten L. v. d. G. uit Middel burg, C. J. uit Souburg en J. K. uit Sou burg. De eerste twee waren door de krijgsraad veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, K. tot drie maanden. Zij waren op 1 Februari 1953 te Ritthem (Z.) te werk gesteld bij het dichten van een dijk en zouden in de nacht hum posten hebben verlaten. De advocaat-fiscaal was van mening dat, hoewel de inlichtingen over de beklaagden zeer gunstig waren, zij hadden gefaald op het ogenblik dat het er op aan kwam. Hij vorderde tegen v. d. G. en J. zes maanden en terugzetting tot de rang van soldaat en tegen K. 3 maanden en eveneens terugzet ting tot de rang van soldaat. De raadsman van de beklaagden zei, dat de drie militairen tot een uur of twaalf 's nachts gewerkt hadden en toen niet meer konden. Zij waren weggegaan en hadden de fout gemaakt hun commandant niet te waarschuwen.. Pleiter wais van me ning dat hier militaire detentie op zijn plaats was en geen gevangenisstraf. Het hof zal later uitspraak doen. Dinsdagmiddag is in de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage het jaarlijkse internationale congres van organisaties voor het amateurtoneel begonnen. De aanwezi gen werden begroet door mr. P. Cleveringa, voorzitter van de Nederlandse Amateur- toneel-Unie. De secretaris-generaal van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Reinink, begon zijn openingsrede met te wijzen op de waarde van het toneel in het algemeen en van het amateurtoneel in het bijzonder. Behalve •aan de artistieke zijde schonk hij vooral aandacht aan de paedagogische rol. Het zou wel eens vooral deze kant geweest kunnen zijn, aldus spreker, die de rijksoverheid destijds heeft doen besluiten haar grote be langstelling voor deze materie om te zetten in daadwerkelijke steun. Groot is de betekenis van dit toneel voor onze volksontwikkeling. Dit wordt duide lijk, als men bedenkt dat honderden ver enigingen dikwijls in het verborgene werk zaam zijn op dit terrein en dat haar leden voor een groot deel bestaan uit arbeiders in onze grote industrieën. De leden der toneel verenigingen krijgen, eenmaal zelf werk zaam, aldus meende spreker, tévens be langstelling voor het beroepstoneel. Wissel werking tussen deze beide vormen is niet alleen gezond, maar ook noodzakelijk. Mr. Reinink wees er verder op, dat in ons land beduidend minder op het gebied van het amateurtoneel tot stand zou komen, indien er niet twee organisaties bestonden, die aan de werkzaamheden leiding gaven, namelijk de Nederlandse Amateurtoneel Unie en het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel. Deze beide instellingen behar tigen de belangen van het amateurtoneel op alle mogelijke gebied, door middel van een centrale bibliotheek, van scholings- werk voor regisseurs en spelers, van wed strijden en van een maandblad. Betere stukken nodig De congresvoorzitter, de heer E. Mai-tin Browne, sprak er zijn voldoening over uit, dat het conges thans wederom in Nederland wordt gehouden, omdat men de eerste keer na de oorlog ook in de Lage Landen bijeen is geweest. Het eerste doel van elke toneelorganisa tie, zo betoogde hij vervolgens, dient van artistieke aard te zijn. In de eerste plaats zijn er betere toneelstukken nodig en dient het peil van het spel op een hoger niveau te komen. De amateur-tonelisten hebben meer belangstelling voor het onmiddellijke toneeleffect dan voor de inhoud of de kwa liteiten van het stuk. Tegenwoordig zien wij hoe'in de schouwburg de regisseur, de ac teur en de toneelmeester samenwerken wanneer het om de mise-en-scène van meesterwerken gaat. Dit maakt dat de to neelvoorstellingen van onze dagen een ni veau hebben bereikt, dat voor geen enkele periode uit de theatergeschiedenis onder doet. Onze vereniging is ervan overtuigd, zo ging de heer Browne verder, dat de amateur de grootst mogelijke steun aan het beroepstoneel dient te geven, omdat dit de inspiratiebron en de basis is voor de op voeringen der amateurtonelisten. Het groot ste deel van de stukken, die de amateurs opvoeren, is reeds door het beroepstoneel gespeeld. Dit is nu eenmaal onvermijdelijk. Juist met deze stukken bereikt men het hoogste artistieke niveau.Men moet niet vergeten dat de amateurs vaak een publiek bereiken, dat het beroepstoneel niet be naderen- kan. De heer Browne wees er tenslotte op, dat de internationale contacten van de amateurtonelisten ook in sociaal opzicht van veel betekenis zijn. Men leert elkaar kennen, er ontstaan vriendschappen, die tot verbreding van de belangstelling voor het theater en tot uitwisseling kunnen leiden. Door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen worden twee beur zen beschikbaar gesteld ten behoeve van jonge schilders, beeldhouwers en grafici, die na een degelijke studie van enkele ja ren aan een instelling in Nederland door een verblijf in België hun opleiding zou den willen voltooien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de afdeling buiten landse betrekkingen van het ministerie. Het aantal geëvacueerden in de provin cie Noord-Brabant ten gevolge van de wa tersnoodramp bedroeg op 1 Juni nog 2925. Hiervan kunnen 1400 evacué's pas over ge ruime tijd naar hun woonplaats terugkeren. Opheffing. Het Amerikaanse Huis v.an Af gevaardigden heeft een voorstel om de beperking van invoer van boter en melkpoeder op te heffen, voorlopig goedgekeurd. Met 123 tegen 97 stem men werd een amendement aangenomen waarbij het artikel wordt geschrapt. Het is mogelijk, dat later bij de stem ming over de verlenging van de wet, die 30 Juni afloopt, dit besluit weer ongedaan wordt gemaakt. Tevreden. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Dinsdagavond meegedeeld, dat volgens het oordeel van negen Zweden, die een reis van zes weken door China hebben gemaakt, de Chinezen op hun regering zijn gesteld en vertrouwen in haar hebben. Onder de Zweden bevond zich bisschop Ar- vidsson.Hij deelde mee, dat „godsdienst vrijheid in het nieuwe China werkelijk heid is". Ongeregeldheden. In te Wenen ontvangen Tsjechische kranten wordt melding ge maakt van ongeregeldheden onder ar beiders als gevolg van de geldzuivering in Tsjechoslowakije. Er wordt een aan tal processen verwacht tegen de aan stokers. De ontevredenhéid zou zich vooral hebben geuit in 't district Ostrava een centrum van mijnbouw en zware industrie. Het te Ostrava verschijnende blad „Nova Svoboda" schrijft: „Som mige arbeiders vielen ten prooi aan de verleiding door provocateurs en begin gen ernstige inbreuken op de arbeids discipline. Staking. Het werk in de havens van Athe ne en Piraeus lag gisteren geheel stil als gevolg van de algemene staking van 24 uur, ter ondersteuning van looneisen in verband met de recente devaluatie van de Drachme. Slechts buitenlandse schepen konden de havens verlaten. De politie arresteerde de leiders van de. vak vereniging van havenarbeiders irf Pi raeus en vijf anderen. Volgens de politie staakte ook 20 a 30 procent van de fabrieksarbeiders. Rosenbergs. Een delegatie van Franse socialistische leiders heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Parijs een ver zoekschrift overhandigd waarin op gra tie voor de wegens atoomspionnage ter dood veroordeelde Rosenbergs wordt aangedrongen. De delegatie stond onder leiding van partij-secretaris Guy Mol- let en de vroegere minister van defensie Jules Moch. Een groep Belgische advo caten, onder leiding van de deken der advocaten, Henri Botson, heeft besloten met medewerking van buitenlandse rechtsgeleerden te pogen een interna tionale rechtbank op te richten, die de spionnagezaak, waarbij het echtpaar Rosenberg is betrokken, opnieuw zal onderzoeken. In een mededeling aan de pers verklaren de Belgische advocaten ongerust te zijn over de omstandigheden waaronder dit proces in de Verenigde' Staten is gevoerd. Ongerüst. Te Londen is Dinsdag de inhoud gepubliceerd van een rapport over de herbewapening dat is samengesteld door een commissie uit het Lagerhuis. In dit rapport wordt gezegd, dat de Russen hun luchtmacht tweemaal zo snel van jachtvliegtuigen voorzien dan Engeland. De productie in de Sovjet- Unie wordt geschat op 300 jachtvlieg tuigen per maand. Volgens het rapport is de Engelse luchtmaarschalk Sir John Boothman van mening, dat de „Sabre" op het ogenblik het enige toestel is, dat zich kan meten met de Russische „Mig". Vogelmens. De Zwitser Rudolf Böhlen, bekend als de „vogelmens", is te, Augs burg aan een hersenbloeding gesiorven. Böhlen placht bij diverse gelegenheden uit een vliegtuig te springen, gekleed in een soort vleermuispak, met behulp waarvan hij eerst een eind naar bene den zweefde om op het laatst zijn val te remmen met een gewoon valscherm. Zondag voerde hij nog enkele sprongen uit op de internationale luchtvaartdag te Augsburg, maar daarbij kwam hij ongelukkig op zijn hoofd terecht.Böhlen trad ook op de ILSY in Ypenburg op. Inlichtingen. In een communiqué, dat is uitgegeven door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt ver klaard, dat Herbert Blankenhorn van het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken naar Parijs is gekomen om Bidault in te lichten over de besprekin gen die hij te Washington heeft gevoerd over de Duitse wensen met betrekking tot de aanstaande conferentie op de Bermuda-eilanden. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 4. Wat is dat voor een apparaat, dat de houthakkers tussen de bloemen hebben ge vonden?", vroeg Panda. „Het heejt het uiterlijk van een moderne schemerlamp, mijnheer", antwoordde Jolliepop, het in de handen nemend en met waarderende blikken bekijkend, „ja, inderdaad, het zal een schemerlamp zijn, zwaar verchroomd en van solide afwerking". Die schemer lamp schijnt je nogal te bevallen, Jollie pop!", merkte Panda op. „Zeker, mijn heerantwoordde de knechtdeze mo derne vormgeving vind ik in haar strenge doelmatigheid uiterst bekoorlijk. Een be kend architect heeft eens zo treffend op gemerkt, dat indien het doel van een voor werp in de vorm is uitgedrukt, het altijd harmonisch zal zijn". „Wel", zei Panda, als die lamp je zo bevalt, mag je hem, wat mij betreft, hebben; als wij tenminste de eigenaar niet vinden". „Dank u, mijn heer", riep Jolliepop verheugd, „ik zal haar meteen meenemen naar mijn kamer. Het zal een genoegen zijn, bij zo'n lamp een boek te lezen!" Terwijl Jolliepop zich met zijn nieuwe bezitting naar zijn kamer spoedde, liet Panda zich uit zijn stoel glij den en begaf zich naar de tuin om eens te kijken, hoe het opruimen van de reuzen- bloemen vorderde. En daar ontmoette hij een oude bekende. „Dag professor Kal- ker!", riep hij, „hoe maakt u het?" „Dag. ehDinges", zei de geleerde, „heb je mijn dinges ook gezien?" „Uw wat?!", vroeg 'Panda. VELE planten zijn tot ware insectenja gers geworden en voorzien op deze wijze in de voedingsstoffen welke zij zich niet of in onvoldoende mate op an dere wijze kunnen verschaffen. Zij groeien dan ook meestal op arme gronden. U kent waarschijnlijk wel de zonnedauw met haar rood gevlekte en sterk behaarde bladeren, waarop glanzende druppeltjes kleverige vloeistof parelen. In dit vocht plakken de insecten vast, waarna alle haartjes in de omgeving zich naar het spartelende dier overbuigen en het overgieten met een soort slijm, waarin het beest stikt. Dan worden over het dode dier sappen uitgestort, die het li chaam ontleden en verhinderen dat het tot ontbinding overgaat. Eerst dan schei den de bladeren spijsverteringssappen af die, mèt de daarin opgeloste stoffen, ten slotte weer worden opgezogen. Al kunnen de vangmethoden der vlees etende planten onderling verschillen, op het beginsel van de zonnedauw berusten ze toch allemaal. Het vetkruid rolt zijn bladen op en sluit het insect in, zodat het niet meer kan ontsnappen, de venusvlie- genvanger vouwt haar twee bladhelften tezamen, waardoor de prooi eveneens op gesloten zit, en de bekerplanten zorgen door hun gladde ivanden dat de slachtof fers linea recta in de verterende sappen glijden, welke zich onder in de beker heb ben verzameld. Maar de meest ingenieuze methode wordt wellicht toegepast p.m. door. het ""N blaasjeskruid, dat ook in onze veenplassen voorkomt. De onder water groeiende plan- tjes zijn voorzien van blaasjes, die door een deur zijn afgesloten. In de blaasjes be vinden zich bovendien haren, die door os mose water aan het blaasje onttrekken. Er ontstaat in het blaasje dus een onderdruk, waardoor de deur stevig wordt vastgezo gen. Wanneer nu een voorbij- zwemmend diertje deze deur of de daaromheen gegroe peerde haren maar even be roert, treedt een vormveran dering op, waardoor de deur niet meer sluit. Er wordt dus water naar binnen gezogen en het insectje wordt hier door meegesleurd. Onmiddellijk wordt daarna de vorm van het blaasje weer her steld, waardoor de deur weer stevig sluit, zodat iedere ontsnapping van het gevangen diertje onmogelijk is. De vertering, waar van men niet weet of deze plaats vindt door activiteit van bacteriën in het blaas je, of door werkzaamheid van afgescheiden verteringssappen, kan nu een aanvang ne men. De hele vangst, die vele regels vraagt om te worden verklaard, speelt zich af in 1/16 seconde. O ja, en dan moeten we het nog hebben over het purper, waarvan u weet, dat het de koningskleur is. Maar weet u ook waar óm? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)j

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2