Het meisje uit BoisCo lom bes Turpin verslaat Humez op punten .Clowntje Rick BANDEN PRIJSVERLAGING KREMER'S KOFFIE Courses te Hilversum Aanwijzing formateur in Indonesië aanstaande KilDmeters Ester! 4 ENGELSMAN OPVOLGER VAN SUGAR RAY? Biljarten Om de Nobelsbeker KREMER'S KOFFIE Gewogen en te zwaar bevonden dee MORRIS êefmijcu ftiy! BARTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 OM DE LANDSTITEL RCH speelt de eerste wedstrijd tegen Sparta Het Haarlems B-elftal Het Haarlems elftal van Zaterdagvoetbal Olympische Spelen Bridgeford volgt Coles op Moeilijkheden in de diamantindustrie Informele besprekingen op Beneluxconferentie Tensing was het eerst op de Mount Everest Voor de kinderen Amerikaanse hulp voor het buitenland Examens LICHT Jr LOPEND Bijzetting P. J. Schmidt Verzending van zeepost Faillissementen FEUILLETON WOENSDAG 10 JUNI 1953 Het in het White City stadion in Londen gehouden gevecht om het Europese kam pioenschap in het middengewicht tussen de Engelsman Randolph Turpin en de Frans man Charles Humez is door Turpin op pun ten gewonnen. De partü ging over 15 ron den. Turpin zal nu de winnaar van de op 19 Juni in New York te boksen wedstrijd tussen Carl Olson en Paddy Young ont moeten in een partij met de vacante wereldtitel in het middengewicht als inzet. Van een felle slagen wisseling was er in de eerste ronden nog geen sprake. Beide boksers hielden elkaar nauwlettend in het oog, speurend naar een opening. Wel kreeg Humez in de tweede ronde een afstraffing, toen hij met twee linksen en een rechtse naar het hoofd tegen de touwen werd ge drongen. In die fase van de strijd was Turpin met zijn snellere en hardere punch in de meerderheid. Ook in de derde ronde ging het initiatief voornamelijk van de Engelsman uit. Hij had een betere controle over zijn stoten en ongetwijfeld had hij op dat moment reeds een kleine voorsprong. Toen de bel voor de vijfde ronde klonk, was de neus van de Fransman sterk gezwollen en zijn verweer werd langzamerhand onzeker en af en toe leek hij zelfs in r?mekstemming te ver keren. Meer actie Erg levendig was het gevecht tot dusver nog steeds niet en bij het begin van de elfde ronde zag de scheidsrechter zich zelfs genoodzaakt beide boksers tot meer actie aan te sporen. Dit hielp. Een onstui mige aanval van Humez werd door Turpin opgevangen met felle slagen naar het lichaam en op een linkse hoek ging de Franse ex-mijnwerker even naar het can vas. Maar hij was alweer op de been voor de arbiter met tellen kon beginnen. De zelfverzekerde grijns, die het gehele ge vecht op het gelaat van Humez had ge legen, was zelfs niet verdwenen toen hij in de vijftiende ronde voor het laatst uit zijn hoek kwam. Zonder twijfel wist hij op dat ogenblik, dat hij een aanzienlijke achter stand in punten had. Hij drong Turpin nog eenmaal met de rug tegen de touwen, maar het was alleen om nog hardere slagen terug te ontvangen. Toen de gong voor de laatste maal klonk en Turpin tot winnaar op punten werd uit geroepen. was dan ook niemand verbaasd. Wèl ontevreden over hetgeen door beide boksers deze avond te zien was gegeven en het afkeurende geloei overstemde het applaus voor de winnaar, die in Britse De biljartwedstrijd van Hof van Holland tegen de biljartvereniging 1939 om de Nobelsbeker in een 168 zege voor Hof van Holland geëindigd. De resultaten waren: Timmer 145 145 32 26 4.53 Thoolen 135 116 32 27 3.62 Bertholee110 100 34 15 3.23 v. d. Berg 155 152 34 32 4.47 Schravendijk 60 39 22 7 1.77 Duinker 85 85 22 13 3,86 Lodder 35 19 35 5 0.54 Aufderheide 60 60 35 17 1.71 Schravendijk 60 21 24 4 0,87 Bouwmeester 50 50 24 10 2.08 Bertholee 110 100 30 12 3.66 Hoek Jr100 60 30 9 2.— ADVERTENTIE Exquisa 2.50 Dessert melange 2.30 Roodmerk 2.10 Witmerk 2.— Bruinmerk 1.90 per 250 gram voor het ouderwetse koffiegenot Met waardepunten o«»occooocooooooooocx»oooooaoocxxicooocxx»oooccooooooooo Toen Randolph Turpin zich Dinsdagmid dag liet wegen voor de wedstrijd tegen Charlez Humez in het White City Sta dion bleek, dat hij 226 gram te zwaar was. Hij had één uur om het overtollig gewicht kwijt te raken. Hij nam een Turks bad, liet zich krachtig masseren en keerde terug naar de sportzaal. Maar de schaal wees nog altijd 57 gram te veel aan. Wederom werd hij gemasseerd. En toen hij voor de derde maal op de schaal stapte haalde hij precies de limiet voor de middengewichten, nl 72.514 kilo. Charles Humez, die vroeger op de dag ook een Turks bad had genomen, woog 72.253 kg. cccoooco30ocoooooroocococooe<Moooocx30oix>oacoooooococecoot kringen thans, behalve als Europees ook als wereldkampioen wordt beschouwd. De Britten staan echter alleen in die op vatting, want zowel de E.B.U. als de twee Amerikaanse boksbonden zullen pas degene die in de wedstrijd tussen Turpin en de winnaar van de partij OlsonYoung zege viert, als de opvolger van Ray Robinson erkennen. ADVERTENTIE SHORTS - SPORTSHIRTS Het programma van de competitie om het voetbalkampioenschap van Nederland ziet er als volgt uit: WOENSDAG 17 JUNI R.C.H.Sparta VitesseKampioen afdeling D. ZONDAG 21 JUNI SpartaV itesse Kampioen afd, DR.C.H. WOENSDAG 24 JUNI R.C.H.Vitesse SpartaKampioen afd. D ZONDAG 28 JUNI Kampioen afd. DSparta VitesseR.C.H. ZONDAG 5 JULI R.C.H.Kampioen afd. D VitesseSparta ZATERDAG 11 JULI Kampioen afd. DVitesse SpartaR.C.H. Dit programma zal in zijn geheel worden opgeschoven, wanneer de beslissingswed strijd tussen P.S.V. en Eindhoven, welke Zaterdag 13 Juni in Den Bosch wordt ge speeld, onbeslist eindigt. In dat geval zal een tweede ontmoeting tussen de beide Eindhovense clubs op Woensdag 17 Juni worden gespeeld. De voor Woensdag 17 Juni vastgestelde wedstrijden worden dan verschoven naar Zondag 21 Juni, die van 21 Juni naar Woensdag 24 Juni, die van 24 Juni naar Zondag 28 Juni, die van 28 Juni naar Zon dag 5 Juli en die van 5 Juli naar Woens dag 8 Juli. Het programma van 11 Juli blijft dus gehandhaafd. Zaterdagavond spelen de B-voetbalelftal len van Amsterdam en Haarlem een voetbal wedstrijd op het JOS-terrein in Amsterdam. Het Haarlems elftal ziet er als volgt uit: Doel: Klop (DCO). Achter: De Wildt (TYBB) en Tiggeloven (Ripperda). Midden: Starmans (DEM), Hendrikse (DIO) en v. d. Werff fZandvoortm.), Voor: v. d. Zalm (DSS), v. d. Meer (Hil- legom), Duivenvoorde (HBC), Bakkum (Velsen) en Voormeer (ADO). Reserves zijn: Geerlof (ADO), Boon (Vel sen). Meijer (Velsen), Appel (DEM) en Dekker (ETO) Op Woensdargavond 17 Juni a.s. wordt in 's Gravenzande een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Haagse en Haarlemse Za terdagmiddagelftal van KNVB-clubs. Het Haarlems elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Zonneveld (SVJ). Achter: Ligtvoet (SVJ) en Kleine (SIZO). Midden: Leonhardt (Kennemerland), De Boer (Zandvoortm.), Guyt UJmuiden). Voor: Reijneveld (SIZO). H. Feller (Ken nemerland), Staring (Telefonia), De Rijk (Telefonia), Wielinga UJmuiden). Reserves zijn: Dubbelman (VEW), Treu ren (Telefonia). Spanjer (Kennemerland), v. Egmond (VEW), Wouda (Kennemerland). Bovenstaand elftal speelt Donderdagavond om 7 uur op het Schotenterrein een oefen wedstrijd tegen Schoten. De minister-president van Zuid-Afrika dr. Daniel Frangois Malan is Dinsdag op Schiphol aangekomen voor een niet officieel bezoek van enige dagen aan ons land. Foto: van links naar rechts: dr. Malan, mevrouw Hoogenhout, echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. J. Hoogenhout, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, een Zeeuwse, die bloemen aanbood, en mevrouw Malan, Donderdagavond staat in Hilversum Mac Kinley opnieuw voor de zware taak 60 m. voorgift te geven aan zijn naaste concurren ten. Hoewel dit klassepaard hiertoe in zijn huidige vorm in staat is zal de hengst ver moedelijk niet aan de start verschijnen, daar hij Zondag as., in Hamburg in een grote internationale draverij zal uitkomen. Start hij in Hilversum, dan zal hij winnen. De tweede favoriet in Oriënt Express G, ge volgd door New Spencer. In de serie-draverij zal Martini Spencer, zowel in zijn serie als in de finale veel ver trouwen genieten. Oppassen blijft de bood schap voor de veel verbeterde Our Volann, die met de 4-jarige crack Quick Star onze favoriet het vuur na aan de schenen zal leg gen. Het openingsnummer zal een strijd wor den tussen Romeo Spencer en Redloff W B, welk duel Romeo in zijn voordeel zal kun nen beslissen. De aan het hoofd van het veld startende Quasi A zou kunnen verrassen. In de afdeling voor de merriën is stal Geersen zeer sterk vertegenwoordigd, doch de aanwezigheid van Querelle Spencer maakt de winkans onzeker. Deze merrie liep bij haar debuut uitstekend, doch startte in enige weken niet. In vorm zal zii de keuze van Geersen achter zich kunnen laten, doch zij zal zich daarbij van haar beste zijde moe ten laten zien. De overige paarden komen slechts bij verrassing in aanmerking. Een keuze uit het 14 paarden tellende veld in de Kal verstraat-prijs is zeer moeilijk. De kanspaarden zijn aan de vingers van een hand niet te tellen. De Friese stal Oosting heeft echter in Micntje O en Oscar twee vlugge starters, die met enig geluk direct uit het gedrang zullen zijn. De préféré Oosting wordt dan ook als eerste aan de finish verwacht, vóór Parel Holland C, Odysseus K en Queeny Dillon. William Bridgeford. de vroegere comman dant van de strijdkrachten van het Britse gemenebest in Korea, is benoemd tot direc teur van de Olympische Spelen in 1956 te Melbourne. Hij zal een salaris van 2200 pond sterling per jaar genieten. Bridgeford volgt Arthur Coles op, die enige tijd geleden zijn functie ter beschikking stelde omdat hij het niet eens was met de bepaling van de plaats, waar het Olympisch zwembad gebouwd zou worden. „Door het uitbetalen van lonen, die be neden de basisionen volgens de C.A.O. lig gen, zijn moeilijkheden ontstaan tussen de werkgevers en de werknemers in de dia mantindustrie", zo heeft de Algemene Ne derlandse Diamantbewerkersbond mede gedeeld. De bond verlangt uitbetaling van de overeengekomen garantielonen en intrek king van de ontslagen, die na het ontstaan der moeilijkheden zijn verleend. Na het afkondigen van een werkverbod door de bonden heeft het College van Rijks bemiddelaars werkgevers en werknemers bij elkaar geroepen teneinde een oplossing te vinden. In vergaderingen, die met het College van Rijksbemiddeiaars zijn gehouden, is nog geen oplossing gevonden. In welingelichte kringen in Den Haag verwacht men niet dat op de komende Benelux-conferentie tussen de eerste mi nisters en de ministers van Buitenlandse Zaken uit de drie Benelux-landen ver strekkende besluiten zullen worden geno men. Men legt er de nadruk op dat het hier een informele bespreking betreft die ten doel heeft nader kennis te nemen van de voorstellen die men wederzijds over weegt teneinde de Benelux wederom in het juiste spoor te brengen. Aangenomen mag worden dat de Neder landse regering niet afwijzend zal staan tegenover het in incidentele gevallen tref fen van maatregelen ten behoeve van die Belgische bedrijfstakken, die door de Ne derlandse concurrentie in moeilijkheden zouden geraken. NIEUW DELHI (A.F.P.) --Volgens de laatste te Katmandoe ontvangen persbe richten, die nauw bij de Britse Himalaya- expeditie betrokken bronnen aanhalen, was de Sjerpa-gids Tensing de eerste die de top van de Mount Everest bereikte, vóór de Nieuw-Zeelander Hilary. c Dat was 'n leuk ritje. Toen ze een flink eind de vaart op waren geweest, kwamen,ze weer terug bij de plaats, waar Rick stond te wachten. „Het gaat geweldig!", riep Bunkie, toen hij van de slee stapte. „Nou is het jouw beurt, Rick!", zei Plop. Stap maar op, meneer!" Nu ging Rick op de slee zitten. En daar ging het weer. Rick vond het ook prettig. De slee stoof met grote vaart over het ijs. „Wat gaat dat hard!", vond Rick. „Haast zo hard als 'n auto!" „Ja", zei Plop. „Vooral, nu we 'n goed windje hebben!" Rick hield zich stevig vast. Nu en dan ging de slee helemaal scnum aoor een oocht, ep dan moesten ze zorgen, dat ze hun evenwicht niet kwijt raakten. Iedereen, die op het ijs was, keek naar de snelle zeilslee, en ging opzij, als ze kwamen aansuizen. Het was ook 'n mooi ding, waar Plop heel wat werk aan had gehad. En dat was eigenlijk jammer, want. ...er ging iels gebeuren! Toen ze op de terugweg waren, glipte opeens de stuurstok uit Plop's hand, en de slee maakte een onverwachte draai. „Opas op!", schreeuwde Rick verschrikt. Maar het was al te laat. DJAKARTA (Aneta). In politieke krin gen wordt het mogelijk geacht, dat presi dent Sukarno reeds Woensdag een forma teur zal aanwijzen. De partijen die gehoord zijn hadden geen principiële bezwaren tegen een zakenkabinet, dat zich verzekerd zal weten van de steun van het parlement. De wens van de Masjumi, dat vice-pre sident Hatta het nieuwe kabinet zal leiden, noemde een woordvoerder van de P.S.I. (Partai Sosjalis Indonesia) „een gezond voorstel, dal overwogen kan worden". Ook de woordvoerder van de P.I.R. (Per- satuan Indonesia Raya) had geen princi piële bezwaren tegen de vice-president als kabinetsformateur. President Sukarno heeft Dinsdagmiddag na beëindiging van de consultaties ver klaard dat de resultaten hiervan Dinsdag avond aan Hatta zullen worden voorgelegd, waarna de president en de vice-president Woensdagochtend besprekingen zullen voe ren. Desgevraagd zei Sukarno, dat de aan wijzing van een formateur op Woensdag tot de mogelijkheden behoort, maar hij voegde hieraan toe, dat indien Hatta meent, dat nadere toelichting op bepaalde zaken nodig is, het ook mogelijk is, dat de raadplegingen herhaald zullen worden. Su karno legde er de nadruk op, dat de aan wijzing van een formateur zo spoedig mo gelijk zal geschieden. Dinsdagochtend werden de Partai Buruh. de Partai Sjarikat Islam Indonesia (P.S. I.I.), de Parkindo (Partai Keristen Indo nesia), de Parindra (Partai Indonesia Raya), de Partai Murba, de Sobsi, de Pro- gressieve Partij en de Partai Tani Indone- sia gehoord. In samenwerking met de rijkspolitie te Raalte hebben opsporingsambtenaren van P.T.T de clandestiene zender „De vrolijke Frans" in beslag genomen. .Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 23-jarige koopman M. R. en de 18-jarige landarbeider H. R. De zender is in beslag genomen. WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag in be sloten zitting de belangrijkste bedragen van Eisenhowers program voor hulp aan het buitenland voorlopig goedgekeurd. Senator Wiley, voorzitter van de com missie, die dit mededeelde, zei, dat het be sluit van Dinsdag nog zou kunnen worden herzien voor het program uiteindelijk naar do Senaat wordt gezonden. De commissie hechtte Dinsdag haar voorlopige goedkeuring aan de volgende onderdelen van het program: 2,1 milliard dollar aan militaire hulp voor Europa; 1 milliard voor militaire hulp aan Azxe en het gebied van de Stille Oceaan; 405 millioen voor militaire hulp aan het Nabije Oosten en Afrika; 984 millioen voor de wederzijdse ver dediging, waaronder gelden voor de bouw van straalvliegtuigen in Frankrijk en En geland; 400 millioen als Amerikaanse bijdrage aan de oorlog in Indochina en 453 millioen voor hulp bij ontwikkeling en technische bijstand in de gehele wereld. Jac. P. Thysse Montessori-Lyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen Gym nasium diploma A: de heren: Ch. Boisse- vain, J. Jansen, H. B. J. van Praag en de dames: L. Spanjer, S. H. Stelma. Voor het diploma B slaagde de heer R. G. Mülder. Het examen wordt met één candidaat voortgezet. Da Costakweekschoo! Voor het eindexamen Da Costa-kweek- school te Bloemendaal zijn geslaagd de heren H. Appelo te Santpoort; G. A. v. d. Belt te Overveen; E. Bruinsma te Heem stede; S. Pleysant en P. Tijsma te Haarlem en W. v. d. Pijl te Velsen. ADVERTENTIE RIJWIEL MOTOR Secretaris Ontwapenings commissie van de UNO In de aula van het crematorium te Vel sen is Dinsdagmiddag het stoffelijk over schot van de in December in New York overleden secretaris van de ontwapenings commissie van de U.N.O., de heer P. J. Schmidt, bijgezet. Aan de voet van de ka tafalk, waarop de urn, die omringd was met bloemen, stond opgebaard, prijkte een krans van witte bloemen met linten in de nationale kleuren. Nadat de organist „Aan de strijders" ten cehore had gebracht, sprak mr. dr. C. L. Patijn woorden van afscheid namens het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zei onder meer dat de heer Schmidt de naam van Nederland in den vreemde op zeer bij zondere wijze her ft hooggehouden. Hij be zat de specifieke kwaliteiten van de Neder lander: nuchterheid, kundigheid en vol strekte betrouwbaarheid; hij was een man met zeer sterke eigen meningen, die toch de ideale bemiddelaar was en op onopval lende manier zeer constructief werk deed. Prof. dr. ir. W. Schermeihorn, die hier na sprak, zei dat de- heer Schmidt ondanks de schijn van cosmopolitisme door en door Nederlander was. De synthese van radica lisme, werkelijkheidszin en drang tot ver nieuwing vormde zijn aantrekkelijke sterke persoonlijkheid. Prof. Schermerhorn, die sprak namens do groep „Je Maintiendrai" noemde Schmidt de ziel van dit werk. Mr. J. W. A. Burger, oud- minister van Binnenlandse Zaken, noemde de heer Schmidt de grote strijder voor het socia lisme, voor v/ie de zaak belangrijker was dan een partij. Hij heeft een heer aparte bladzijde in de geschiedenis van het socia lisme geschreven, aldus mr. Burger, en het is een voldoening voor de partij, dat hij aan de U.N.O. zijn krachten heeft kunnen geven. Minister J. G. Suurhoff merkte op, dat de heer Schmidt heel veel vrienden had, niet alleen in de kring van geestverwan ten, maar ook daarbuiten, doordat bij hem de zaken vóór de personen gingen. Neder land, de socialistische beweging en zijn vrienden lijden met zijn heengaan een groot verlies. Nadat de organist gedeelten uit de ne gende en de vijfde symphonie van Beet hoven had gespeeld, heeft een zwager, mr. J. van Leuven, dank gezegd voor de be langstelling. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door leden van de Tweede Kamer, mr. ir. B. Haveman, regeringscommissaris voor de emigratie, de heer D. Westra na mens het Nationaal Steunfonds, de heer B. van Dam namens de illegale vrienden, de heer H. Oosterhuis namens het N.V.V., wethouder H. de Boer uit Velsen en vele anderen. Met de volgende schepen kaïn zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (22 Juni); naar de Ned. Antillen: s.s. „Breda" (16 Juni); naar Suriname: m.s. „Nestor" (24 Juni); naar Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Juni); naar Zuid- Amerika: m.s. „President Perón" (13 Juni) en m.s. „Alnati" (17 Juni); naar Australië m.s. „Strathaird" (13 Jun.i): n. N. Zeeland via Engeland (13 Juni); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Preto ria" (13 Juni). De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag in staat van faillissement verklaard: J. van Herwaarden, fabrikant van ver lichtingsartikelen, Kleine Houtstraat 66 rood, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. B. E. van Tijn, advo caat en procureur te Haarlem. A. J. Dittmer, loodgieter, Sloterweg no. 52, Badhoevedorp. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, advocaat en procureur te Haarlem. L. Timmerman, Roosveldstraat 56, Haar lem en H. J. J. Roest, Molukkenstraat 56 rd, Haarlem, tesamen gehandeld hebbende onder de opgeheven vennootschap onder firma Timmerman Roest. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. Hugen- holtz, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op Dins dag opgeheven de faillissementen van: M. J. van Baar, technisch handlanger bij de K.L.M., Spaarne 43, Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. G. Rietkerk, advocaat en procureur te Haarlem. G. J. Verwer, aanlegger van sportvelden, Kamperstraat 10 rd, Haarlem. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: H. J. M. Holt, koopman, Alb. Thymlaan 75, Heemstede. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet vernietigd het vonnis dier rechtbank van 26 Mei waarbij P. van Vliet, Jan Luyckenstr. 43 en R. O. v. Schaik, Klooster straat 12 rood, beiden te Haarlem tesamen gehandeld hebbende onder de vennootschap onder firma Van Vliet en Van Schaik, ge vestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Kloosterstraat 12 rood, in staat van faillisse ment zijn verklaard, met benoeming van mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. C. F. van den Belt, directeur van een N.V., Boulevard Paulus Loot, Zandvoort. Rech- ter-comissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 41) Niets bewoog zich. Maar hij probeerde het weer, na het kleine veertje te hebben in gedrukt, en het hoofd van de neger draaie nu om zijn as, kwam weer in zijn oor spronkelijke stand terug. Alleen een lichte insnijding in het hout werd zichtbaar. Draai, draai Sa m b a Er zijn twee draaien nodig. Hij herhaalde dezelfde manoeuvre en na weer om zijn as gedraaid te zijn, maakte het hoofd van de neger zich dit keer los van de wandelstok. Hij trok er zachtjes aan. Het was een sleutel. Gilles glimlachte vain genoegen. Ach, Frangoisemijn arme zieke Frangoise!als ik je dat zal vertel len Het stond als een paal boven water: iedere keer als iets moeilijks hein lukte, dacht hij aan Frangoise, maakt hij haar deelgenoot van zijn vreugde. Zo! Nu moeten we uitvinden, wat men met die sleutel kan openen. Een geld kistje? Een geheime bergplaats? Hij ging het portaal op, en riep: MariaMaria Een soort gekerm antwoordde hem. Hij klom naar de tweede verdieping. Mag ik binnenkomen? Tegelijkertijd opende hij half de deur. Maria, op haar bed liggend, met haar lok voor haar ogen, keek met een ver bijsterd gezicht naar hem. Daar is het weer begonnenmijn heer de commissarisik heb zo'n pijn Ja natuurlijk, Maria, dat doet ver schrikkelijk pijnMaaj- het is niet ernstigMaria, als je het antwoord weet op mijn vraag, zal ik je de beste dok ter uit Parijs sturen en hij zal je gratis behandelen Och! warmte is nodig, ik weet het wel. Misschien, MariaMaar ik weet dat men ook injecties geeft in de zenuw en dan, fff ft.... helemaal geen pijn meer. Ik houd niet erg van al die, moderne middeltjes. Luister eens naar mij, Maria. Is er in huis ergens een geldkistje, een doos? Ik weet niet wat, maar iets dat ge sloten is. Begrijp je het? Ja, mijnheer. Aha! Ja, ik begrijp het. Maar er is geen enkele doos, mijnheer. Ik heb altijd de klerenkast van mijnheer Favier op orde gehouden. En daar is niets..het zou al leen maar in de secretaire kunnen zijn. Gilles was teleurgesteld. Ja, maar de secretaire, die heb ik van onder tot boven doorzocht. Beneden werd er twee of driemaal ge beld. Au! Zij vertrok het gezicht van de pijn. Dat ral Lysou wel zijn die weer thuiskomt. Ik zal open moeten gaan doen Ik geloof, dat ik me niet meer be wegen kan Gilles kalmeerde haar met zijn hand op haar schouder. Beweeg je niet, Maria. Ik ga wel opendoen. De oude dienstbode protesteerde, als het ware vernederd, dat ze haar plicht niet kon doen. Maar, mijnheer, ik wil niet.... Gilles was al op de trap. Aglaé hield Lysou bij de hand. Dag, mijnheer. Het is zo koud, dat ik bang ben, dat Lysou verkouden zal wor den. Gilles schudde de bleke en ijskoude hand van Aglaé Jullie komen, alsof je geroepen bent, Ik geloof, dat ik juist mijn collega Lysou nodig had. Heeft ze je haar heldendaden verteld? Aglaé keek naar de kleine. Maar die zei al: Ja, mijnheer Gilles. Ik heb haar alles verteld, alles wat ik gezien heb, omdat in de eetkamer, weet u.... Aglaé keek met haar wat droevige ogen, die op dit ogenblik door een vreemd licht opflikkerden, naar Gilles. Het is opwindend, mijnheer. Ik geloof, dat het dat nog meer zal worden, zei Gilles geamuseerd, en enigs zins ontroerd door de toon van Aglaé. Maar je zuit Lysou hier moeten achter laten. Goed, mijnheer. Wat gaan we doen? vroeg Lysou, die plotseling weer een heel klein meisje werd, dat er naar verlangt, dat men haar een nieuw spelletje leert. O! O! nieuwsgierig aagjeAlle gebreken, hè?.Weet dan, juffrouw Ly sou, dat de eerste kwaliteit van een detec tive de discretie en de stilte isJe gaat met me mee naar boven, en daar zal ik het je uitleggen. En juffrouw Aglaé, die zo charmant en zo gedienstig is, is wel zo lief om even bij juffrouw Lambert aan te gaan om haar te zeggen, dat de arme Maria een aanval van jicht heeft, dat zij zich niet kan bewegen, en dat ik haar erkentelijk zou zijn, indien ze zou komen, zodra ze kan. Goed, mijnheer. Ik ga er meteen heen. Ah! als de chef van de recherche me zag, dacht Gilles, zou hij denken, dat ik gek geworden ben. Hij was in de fauteuil in Favier's kamer gaan zitten, had Lysou op zijn schoot ge nomen en vertelde haar heel ernstig hoe hij het mechanisme van de wandelstok had losgemaakt. Hij verwachtte niet, dat het kleintje hem iets bijzonders zon kunnen vertellen. Maar het was een feit, dat zij hem in staat gesteld had zijn onderzoek te leiden tot het punt, waarop het nu was. Gilles geloofde aan het toeval en aan het geluk. En het toeval en het geluk hadden Lysou begunstigd. Wie weet door welke geheime instincten bepaalde willekeurige bewegingen van kinderen bestuurd wor den? Als Lysou groter was geweest zou zij nooit de beweging van Favier's pupil hebben gezien; als zij geredeneerd had in plaats van te voelen, zou ze dan begrepen hebben, wat de stervende wilde? Gilles dacht aan dat alles, en beloofde zichzelf er later aan terug te denken. Maar Lysou scheen in ieder geval in deze zaak zijn mascotte te zijn. Toen heb ik, begrijp je, me de brief herinnerd De kleine volgde met grote belangstel ling de redeneringen van Gilles. Toen hij uitgesproken was, toonde hij haar de geheime sleutel, die verborgen was geweest in het hoofd van Samba. Maar wat moet je daar nu mee ope nen? vroeg Lysou. Dat wilde ik jou nu juist vragen. Ken jij geen enkel geldkistje dat altijd geslo ten was? Zij dacht na, schudde teen het hoofd. Dan moet het een verborgen hoekje van de secretaire zijn. We gaan samen eens kijken, wil je? Ja, mijnheer. Gilles stond op en begon het meubel met veel zorg aan de buitenkant te onder zoeken. Toen probeerde hij het te ver plaatsen om de achterkant te bekijken. Maar de secretaire was stevig met haken aan de muur vastgemaakt. Duivels! mompelde hij. Zit het vast? Lysou volgde gespannen alle bewegin gen van Gilles. De dag begon ten einde te lopen en laaghangende wolken, die voor bijdreven, maakten het vertrek nog don kerder. Wilt u, dat ik het licht aandoe? Ja, Lysou, graag Zij ging de schakelaar omdraaien en de lamp aan het plafond, die men sedert het gebeuren met Favier niet meer had aan gestoken, gaf een fel en koud licht, dat slecht het schemerlicht van buiten ver dreef. Gilles sloeg de klep van de secretaire neer. Waar heb je de brief gevonden, Ly sou? Daar. Zij wees naar de nis tussen de twee pilaartjes. Precies daar? Ja. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6