Strijdlustige Wim Rusman winnaar in de spannende wielerronde van Haarlem-Noord SPORT Kort en bondig De tiende Haarlemse Sportweek Fraaie turndemonstratie op HFC-veld Heemstede DE SPORTWEEK HEDENAVOND En morgen Amsterdamse Beurs Santpoort WOENSDAG 10 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 WEEK DE SPORTWEEK Haarlem-Amsterdam op het sluitingsfeest Burgemeester reikte verkeersinsignes uit TBCf-collecte in Heemstede Eenvoudiger berekening der loonbelasting Sleepboot verloor drijvende bok Inauguratie prof. dr. W. Rip Koersdaling in Wall Street Burgemeester ontving aannemers op stadhuis Gasaanval op studenten Dr. Malan brengt bezoek aan dr. Drees HAARLEM De Haarlemmer Wim Rusman is er gis teravond in geslaagd om voor de tweede achtereenvolgende maal de Ronde van Haarlem-Noord op zijn naam te brengen. Deze tijdens de tiende Haarlemse Sport week gehouden wielerronde voor amateurs kreeg door de strijdlust waarmede Rus man bezield was een zeer spannend ka rakter. Steeds weer probeerde deze sterke Haarlemse wielerathleet om uit het pelo ton te ontsnappen daarbij luide aange moedigd door zijn stadgenoten, die in grote getale waren gekomen om de plaatselijke favoriet te zien zegevieren. De jury bevestigde haar waardering over de door Rusman geleverde strijd door Rusman naast de eerste prijs tevens de prestatieprijs toe te kennen. Om kwart over zeven vertrokken de circa zestig reners om de 4 kilometers op het fraaie Delftlaan-parcours af te leggen. Onder degenen, die verstek hadden laten gaan, bevonden zich onder anderen de Velser favoriet Henk Kuitwaard en de Hoofddorper Harry de Koning. Als invaller verscheen aan de start de schaatsenrijder wielrenner Egbert v. 't Oever uit Lisse. Na een mislukte poging van Van 't Hof probeerde de Beverwijker Jan Hofland te ontsnappen maar de Utrechtse renner Gijs Pauw zette de achtervolging in en riep de vluchteling tot de orde. Van 't Hof kreeg daarna een lekke band en was uitgescha keld. Ook Jan Hofland stapte af en ver dween evenals de Haarlemmers Keij- zerswaard, v. d. Wel en Kroezen naar de kleedkamers. Hiermede werd de eerste fase van de wedstrijd besloten. Rusman ontsnapt Nadat er ongeveer 28 kilometers waren af gelegd wist de Brabander Driesen een kleine voorsprong te nemen. De Haarlem mer Rusman, die wel wat voor een ont snapping voelde, voegde zich bij hem, maar toen liet de Bra bander zich terugzak ken. Rusman zette evenwel alleen door en had enkele ronden lang een voorsprong van 20 seconden en liet zich daarna weer inlopen. De Haarlem mer Piet van Roon en de Brabanders De Bruin en Verstraeten namen vervolgens een kleine voorsprong maar weer riep Rus man de vluchtelingen een halt toe. Halverwege Halverwege de wedstrijd de eerste 42 kilometer werden in een tijd van 1 uur, 6 minuten en 35 seconden afgelegd stoof de IJmuidenaar Eelsing als eerste over de streep na een felle sprint met Tonny Peters hetgeen hem een premie opleverde. Met nog 35 kilometer te rijden vormde zich een kopgroep van vijf man, bestaande uit de Haarlemmers v. Roon en Kruyer, de Amsterdammers Mahn en Wuurman en de Brabander Driesen. Slechts één ronde wist deze vijfmans kopgroep haar positie aan de leiding te handhaven. Door toedoen van Pauw en Wallet kwam alles weer bij elkaar. Driemans kopgroep De renners v. d. Elshout uit Made, Verse- veld uit Aalsmeer en de Utrechtse favoriet Pauw schenen meer succes te hebben toen zij 30 kilometer voor het einde ontsnapten. Zij voerden hun voorsprong op het peloton geleidelijk op ook al poogden Wim Voor- ting, De Graaf en Eelsing en even later La Grauw en Verstraeten, het tempo in de grote groep te verhogen. Bruggenkamp. Wiese, Tonny Peters, v. Roon en Rusman zagen ook geen kans om de ruimte tussen kopgroep en peloton te overbruggen. De Amsterdammer Boelaard en de Haar lemmers Rusman en Bes hadden met nog elf ronden te rijden eindelijk succes. Zij wisten uit het peloton te ontsnappen en ontketenden de jacht op de koplopers, die een drietal ronden verder moesten capitu leren. Hergroepering Acht ronden voor het einde deed zich een algehele hergroepering voor. Verseveld moest uit de kopgroep lossen, Pauw pro beerde nog alleen om weg te komen, maar ook hij kon het tegen de jagende achter volgers niet bolwerken. Ook het peloton kreeg in deze ronde weer aansluiting, zo dat het hele veld renners weer in één grote groep verenigd was. Voor korte duur slechts, want weer liet de actieve Rusman het peloton zijn hielen zien. De Brabantse kampioen Piet de Bruin, zijn provinciegenoot Driesen cn de Amster dammer Zieleman zetten de acthervolging op de vluchteling in. Deze richtte zich in de volgende ronde op om te drinken en liet zich. door zijn drie De deelnemers aan de wielerwedstrijd voor amateurs, die in het kader van de tiende Haarlemse sportweek werd gehouden, gaan hier de hoek van de Delftlaan naar de Orionweg om. achtervolgers in lopen. Zodat een kopgroep van vier renners ontstond. Kopgroep onbereikbaar Gijs Pauw en Jaap Bruggenkamp ver lieten het peloton om de kopgroep te ach terhalen en kregen daarbij gezelschap van Wallet en Mehagnoul. Doch wat dit tweede groepje ook probeerde onder leiding van de sterke Pauw, een verschil van 23 seconden konden zij in die laatste ronden niet meer goed maken. De kopgroep bleef onbereik baar voor hen. Van Roon en Verstraeten reden in de slotfase van deze spannende wedstrijd nog uit het peloton weg. De beslissing in deze wedstrijd viel pas op de eindstreep. De vier koplopers De Bruin, Driesen, Zieleman en Rusman snel den gezamenlijk op topsnelheid op de eind streep af. Rusman uit derde positie werkte zich met een lange spurt naast Zieleman. Naast elkaar gingen zjj op de streep af, waar de Haarlemmer met een laatste krachtsinspanning zijn voorwiel iets eerder over de streep kreeg dan zijn rivaal. Hier mede kwam de overwinning bij de renner die daar liet meeste aanspraak op mocht maken. De uitslag luidde: 1. Wim Rusman (Haar lem), tevens de prestatieprijs; 2. Ko Ziele man (A'dam); 3. Piet de Bruin (Roosen daal); 4. J. Driesen (Terheyden); 5. G. Pauw (Utrecht); 6. R. Wallet (Leimuiden); 7. J. Mehagnoul (A'dam); 8. J. Bruggen kamp (IJmuiden); 9. A. Verstraeten (Bre da); 10. P. van Roon (Haarlem). Tijd winnaar: 84 kilometer in 2 uur en 10 minuten. De organisatie van deze wedstrijd was bij oudere jongens deden het met een mooie serie grondgymnastiek veel beter. I^ij het klassikaal bokspringen van de oudste meisjes werd correct gesprongen, doch dit nummer boeide niet omdat 't tem po te langzaam was. Een vluggere opeen volging van een zelfde sprong zou dit num mer zeer ten goede komen. Een flinke groep oudere dames liet een keurig uitgevoerde oefening met één knots zien, en verwierf daarmede een verdiend applaus. Doch ook de andere nummers mogen met ere genoemd worden, t.w. de trainingsoefe ning van de dames van Concordia; de knotsoefening van Leonidas, eenvoudig van samenstelling doch feilloos uitgevoerd; de rhythmische oefening van Kracht en Vriendschap, nummers waarnaar met zeer veel genoegen gekeken werd. Ook de toestelnummers van enkele ver enigingen verkregen een verdiend applaus. Ringenzwaaien van de meisjes van Gios; de fcvenwichtsbalk van de dames; de oefe ningen op de lange mat van de heren van Bato; de oefeningen op en over lange ban ken door pittige jogens van Concordia; zeer goed paardspringen door dames van Virtus (welke vereniging dit jaar voor het eerst deelneemt en een zeer behoorlijk debuut heeft gemaakt) en ten slotte tremplin hoog- brug door een gemengde groep heren. Tegen deze demonstratie hebben wij slechts één bemerking, namelijk de te lange duur bijna tweeënhalf uur is voor een avond-openluchtuitvoering te lang. Handbal Vele toeschouwers zijn gisteravond in het Krelagehuis niet in de hoog gespannen ver wachtingen teleurgesteld. De zaalhandbal demonstratie die daar werd gegeven was van zeer hoog gehalte. Het Haarlemse team hoofdzakelijk bestaande uit spelers van Concordia en Rapiditas was zeer snel ingespeeld. En dit bleek ook wel nodig, want de Amsterdamse gast, The Catchers, is niet voor niets kampioen van de eerste klasse geworden in de afgelopen winter: deze ploeg had een goede spelopvatting. Na veel spanning werd het acht-zeven voor het Haarlemse team. De doelpunten voor Haarlem werden ge maakt door Philippo (3x), Nederkoorn (2x), Zieren, Braakman en Stuy. Estafette-wedstrijden Op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat beleefden vele scholieren gis teravond veel spanning aan de estafette wedstrijden hardlopen, die daar gehouden werden voor leerlingen van scholen voor Voorbereidend Hoger Onderwijs, Middelb. Onderwijs, M.U.L.O. en Nijverheidsonder wijs. Bij de meisjes van 14 en 15 jaar werd de tweede ploeg van het Eerste Christelijk Ly ceum winnaar en bij de meisjes van 16 en 17 jaar de ploeg van de Ketelaarschool. Bij de jongens waren in deze beide categorieën respectievelijk de eerste ploeg van het Eerste Christelijk Lyceum en de ploeg van de Klaas de Vriesschool de snelsten. In de Pladellastraat in Haarlem werden voorts twee volleyballwedstrijden gespeeld. Bij de dames won Velox met 2-1 (15-5, 4-15 en 16-14) van Die Raeckse en bij de heren was Rapiditas de meerdere van PWN (15-13, 12-15 en 15-0). &88W9""! m de Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen" in goede handen. T urndemonstratie Als er één van de tot nu toe in de Sport week gehouden demonstraties geslaagd mag heten, dan is het wel de turndemonstratie, die gisteravond op het H.F.C.-terrein ge houden werd. Was de deelneming van de samenwerkende gymnastiekverenigingen al zeer goed, de belangstelling overtrof de stoutste verwachtingen. Bijna zeventien honderd personen zijn getuigen geweest van een demonstratie, waarbij vele vormen van gymnastiek werden vertoond. Het openingsnummer was al zeer aardig. Achter een keurig marcherende groep van circa 45 trommelslagers en trompetters de beide corpsen van Bato en Concordia kwam een grote groep jongens en een nog grotere groep meisje het veld op en vorm- uen tezamen een grote „tien" als hulde aan het Sportweekcomité voor de tiende Sport week. Na een korte toespraak van de heer S. Keijers namens het comité en een correcte afmars volgde een buitengewoon aar dig optreden van een zeer grote groep kleine meisjes met oefeningen op een kleuterliedje. De kleine jongens deden niet voor deze meisjes onder met oefeningen aan klimpalen. Een aardig nummer was ook het bewe gingsspel van de middelste meisjes in 2 grote cirkels, zeer gevarieerd van samen stelling en correct uitgevoerd. De middelste jongens met behendigheidsoefeningen aan bruggen maakten niet zo'n goede beurt. De Finish van de 4 x 100 m. dames-estafette. Op het sluitingsfeest van de tiende Haar lemse Sportweek, Zaterdag 13 Juni a.s. op het Haarlem-terrein wordt de voetbalwed strijd HaarlemAmsterdam gespeeld. De op stelling der beide elftallen luidt: Haarlem: Doel: v. d. Berg (EDO). Achter: Odenthal en Kuys (Haarlem). Midden: v. Tielrooy (VSV), De Voogd (Haarlem) en Stijger (VSV). Voor: Snoeks Jr. (Stormvogels), v. d. Kuil (VSV), H. v. d- Sluis (Kennemers), Mul (EDO), Groeneveld (Haarlem). Reserves: v. d. Wint (VSV), Lejeune (De Kennemers) en Boeree (Haarlem). Amsterdam: Doel: Hagenaars (Volewijckers). Achter: v. d. Oord (Volewijckers) en Bos kamp (Ajax). Midden: Van Houten (W'meer), Meijer (DWS) en Bulder (DWS). Voor: Oldenhof (W'meer), Dahrs (BI. Wit), Brom (WA), Vonhoff (DWS), v. d. Wel (Ajax). Revanche Volleybal Vrijdagavond worden in het Krelagehuis volleybal wedstrijden gespeeld die bedoeld zijn als revanche voor de Nederlandse kam pioenschappen. Bij de dames ontmoeten el kaar de. twee sterkste ploegen van Nederland namelijk Boemerang (Amsterdam) en RVC (Rijswijk). Ook de twee sterkste heren-teams komen tegen elkaar in het strijdperk. RVC (Rijswijk) bindt de strijd aan met SMH uit Amsterdam. Bovendien vermeldt het programma in het Krelagehuis .Micro-korfbal. Twee bekende teams, DTV en LUTO, zullen dit korfbal „binnenshuis" demonstreren. Voetbal Jeugdwedstrijd De jeugdploegen van Haarlem en Leiden spelen Vrijdagavond op het Schoten-terrein in Haarlem-Noord de revanche van het Vier- bondentournooi. Haarlem klopte de Leide- naars Zondag jongstleden met drie-een en hebben ook nu een goede kans op de over winning. Verleden week zijn te Heemstede de jaar lijkse verkeers-examens gehouden, waaraan ditmaal 401 kinderen deelnamen. Hiervan moesten er 31 worden afgewezen; van de 370 geslaagden legden 41 leerlingen het examen zonder fouten af. Hierbij sloegen de Craye- nesterschool en de Nicolaas Beetsschool het beste figuur, doordat alle 37 en 46 van deze scholen deelnemende leerlingen, het diploma mochten, behalen. Vandaar dat hun de ere plaatsen werden toegewezen op de speciale kindermiddag, die Dinsdag in het Minerva Theater ter gelegenheid van het uitreiken der verkeer.s-insignes was georganiseerd. Aanwezig waren de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, wet houder H.. Disselkoen en hoofd-inspecteur A. Berentsen. De burgemeester vestigde er de aandacht op, dat de kinderen hun eerste diploma in ontvangst zullen nemen en hij hoopte dat deze in hun verdere schoolleven nog door velen gevolgd zullen worden. Ver volgens zeide hij, dat het gemeentebestuur en de politie de verkeerslessen van het groot ste belang achten, omdat jaarlijks nog steeds duizenden mensen de dood langs de weg vinden. Dit cijfer moet omlaag en daarom drukte de burgemeester zijn jeugdige toe hoorders op het hart, de instructies steeds nauwkeurig in acht te nemen, omdat juist de kleinste fout noodlottig kan zijn. Tenslotte besloot hij mfet een driewerf hoera uit te brengen op de politie, die zich bijzonder heeft ingesDannen om de jeugd bij de ver keerslessen en examens behulpzaam te zijn. Hoofdinspecteur A. Berentsen wenste de geslaagden namens het politiecorps geluk en ook hij vertrouwde er op, dat zij de ver keersregels in het belang van hun eigen veiligheid steeds zouden opvolgen. Spreker verklaarde het daarom zeker te zullen be treuren, wanneer van sommigen het diploma wegens nalatigheid weer moet worden in getrokken. Vervolgens werden de 41 leerlingen, die het examen zonder fouten hebben afgelegd op het toneel ontboden, waar zij het ver- keersinsigne uit handen van de burgemeester en de hoofdinspecteur in ontvangst mochten nemen. De overige 370 geslaagden zullen hun diploma op de scholen ontvangen. Behalve een tractatie werd de kinderen verder nog een filmprogramma aangeboden, waarvan de reportage over de kroning van Koningin Elisabeth een extra verrassing was. Met veel bijval begroette het jeugdige publiek de avontuurlijke Arthur Rank-hoofd- film „Het geheim van de wildstroper". Evenals in de vorige jaren wordt er ook thans in Heemstede weer een gezamenlijke collecte voor Zonnestraal en N.V.V. gehou den. Deze keer vindt deze collecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding plaats op Zaterdag 13 Juni. De collectanten en collectrices kunnen zich opgeven bij de heer Th. L-^. d. Berg, Java- laan 4, in Heemstede. 19.00 uur: Athletiekwedstrijden om de Hill v. d. Meij-beker op het Haarlemterrein. 19.00 uur: Jeugdhengelwedstrijd in het Zuider Buiten Spaarne. 19.00 uur: Betrouwbaarheidsrit voor motoren, start Die Raeckse, Raaks. 19.00 uur: Volleyballdemonstratie dames: RapiditasH.B.C.; heren: Brand weerP.S.V.H. op het Leidseplein. 19.15 uur: Basketballdemonstratie SchotenH.O.C., speelplaats J. P. Coen- school, Gijsbrecht van Aemstelstraat. 19.30 uur: Korfbalwedstrijd H.K.B.-Junioren XIINieuw Flora, gemeentelijk sportterrein Van Oosten de Bruijnstraat. DONDERDAG 11 JUNI 18.30 uur: 19.00 uur: 19.00 uur: 19.00 uur: 19.00 uur: 19.15 uur: 19.15 uur: 19.30 uur: 19.30 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: Korfbal wedstrijd adspiranten. Kaatsdemonstraties m.m.v. militairen, gem. sportterrein Klever!. Honkbal-stedenontmoeting HaarlemRotterdam, E.D.O.-terrein. Volleyballdemonstraties dames: V.C.R.P.S.V.H.; heren: H.S.V.— V.C.R., aan de Planetenlaan. Handbalwedstrijden, terrein Van Oosten de Bruijnstraat: Kam pioen van HaarlemRest van Haarlem (jeugd); Haarlems Elftal Blauw Wit (heren). Nationale selectiewedstrijden zwemmen in Stoops Bad. Basketballdemonstratie AntilopenOosterkwartier, aan de Zomer- vaart (Speeltuin Oosterkwartier). Korfbalwedstrijd Haarlems K.N.K.B. XIIAllen Weerbaar (A'dam). Demonstratie met de werphengel, Schalkwijkerweg voor Slacht huisstraat. Kano-sprintwedstrijden in de Nieuwe Gracht. Zelfverdedigings- en Krachtsportwedstrijden in het Gem. Con certgebouw. Een wetsontwerp, dat beoogt enige be palingen van de Loonbelasting èn de Ver eveningsheffing te coördineren met over eenkomstige bepalingen van sociale ver zekeringswetten, is bij de Tweede Kamer ingediend. Tevens zijn ingediend drie wets ontwerpen, welke eenzelfde coördinatie der sociale verzekeringswetten ten doel hebben. De wetsontwerpen beogen voornamelijk te bereiken, dat de loonbelasting, de ver eveningsheffing en de premies voor de sociale verzekering zoveel mogelijk over eenzelfde loonbedrag worden berekend. Het voor de werkgever zo omvangrijke en tijdrovende berekenen van de heffings grondslagen voor de onderscheidene wet ten wordt aldus tot een minimum terugge bracht, daar gebruik zal kunnen worden gemaakt van één sterk vereenvoudigde loonstaat. Verwacht mag worden dat de nieuwe regeling op 1 Januari kan ingaan. Kapitein vrij van schuld De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de zeesleepboot „Blanken burg", de heer D. Strijbos uit Maassluis, vrij van schuld verklaard aan het verlie zen van een drijvende bok nabij de Franse kust. De „Blankenburg" was begin April van dit jaar uit Rotterdam vertrokken naar Port en Bassin in Frankrijk. Het schip had een dubbele sleep: een drijvende bok en een pompvaartuig. In de nacht van 13 op 19 April is de bok plotseling gezonken. De beide runners werden door de sleepboot gered. Ter zitting zei de kapitein, dat de run ners niet voor hun taak berekend waren. Prof. dr. W. Rip uit Voorburg, lid van de Eerste Kamer, heeft Dinsdagmiddag het ambt van bijzonder hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen aan vaard met een rede over „Beginselen voor het economische handelen van de onderne mer in de landbouw". Hij zei onder meer dat wegens de gewijzigde economische en sociale omstandigheden aan deze onderne mer de laatste tientallen jaren veel aan dacht wordt gewijd. Hij beheert in het overgrote deel van de gevallen de produc tiemiddelen zelfstandig en exploiteert op eigen risico. De economische handelingen van de ondernemer in de landbouw kun nen in drie rubrieken verdeeld worden. De kern ligt in het doelmatig beheer van schaarse middelen voor een veelheid van doeleinden. Na een globale aanduiding van die doeleinden gegeven te hebben werd de vraag of het kiezen daarvan en de wijze waarop men tracht het gestelde doel te be reiken aan bepaalde nonnen gebonden is, bevestigend beantwoord, waarbij de hoog leraar drieërlei normen of beginselen, die een eenheid behoren te vormen, nader on derscheidde. De hoogleraar besloot met een uiteenzetting van de gezichtspunten waaronder hij ziin leeropdracht wenste te vervullen, weerlegde een aantal inge brachte bezwaren tegen deze beschouwin gen en besloot zijn rede met de gebruike lijke toespraken. De hierna volgende receptie werd onder meer bezocht door de ministers Algera, Van de Kieft, Mansholt en Staf, door de voorzitter en leden van de Eerste Kamer, en door hoogleraren van de Vrije Univer siteit. NEW YORK (AFP). Gisteren ontstond een belangrijke koersdaling in Wall Street als gevolg van soms omvangrijke liquida ties. De verkopen werden veroorzaakt door de ontwikkeling van de internationale toestand, met name de kansen op wapen stilstand op Korea en de opheffing van controlemaatregelen door de Russen in Oostenrijk. Bij het slot was de stemming flauw en de indexcijfers lagen tenslotte op het laagste niveau van de dag. De omzet bedroeg 2.2 millioen aandelen, waarvan 520.000 in het laatste uur. De Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers en de gemeente-secretaris mr. H. E. Phaff hebben gisteren het hoofdbestuur met de ereleden van de Ne derlandse Aannemersbond en patroonsbond ten stadhui ze officieel ontvangen ter gele genheid van de op 9, 10 en 11 Juni in deze gemeente te houden bondsvergade ring. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat de bonden besloten hadden tn Haarlem bijeen te komen. Verder wees hij op het grote belang, dat een goede ver standhouding tussen overheid en aanne mers bestaat. Ingenieur J. J. G. van Hoek, voorzitter van de bond, dankte de burgemeester voor zijn goede wensen en sprak de hoop uit, dat de jaarvergadering in alle opzichten zou slagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 NederI.'47 97 97 A.K.U 16234 163 'Jnilever 192)4 190)4 Philips Gloeil. 15834 158)4 Kon. Petroleum 30734 306)4 A'dam Rubber 97/4 96)4 Holl. Amer. Lijn 133)4 133)4 N. Seheepv. Unie 131 <4 131 H.V.A 101 100)4 92)4 92)4 Amsterd. Bank 170 170 Ned. Handel Mij. 162)4 163 H Etotterd. Bank 169)4 169)4 Twentsche Bank 163)4 163)4 Anaconda Copper 35% 35)4 Bethlehem Steel 50% 49 Republic Steel 47)4 48% Shell Union 66l3/i« 6434 21% 21 37^4 37 BINENLAND In de afgelopen nacht is het woonhuis van het gezin A. Peters te Groesbeek afge brand. Het meubilair kon slechts ten dele worden gered. Het uit 7 personen bestaande gezin, onder wie een tweeling van 6 jaar, kon met moeite worden gered. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 44-jarige T. A. S. uit Amsterdam, die zich had schul dig gemaakt aan het vervalsen van munt en bankbiljetten van f 2,50 en f 10. De rechtbank veroordeelde S. tot vier jaar ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de apparatuur. Hoewel het vliegveld Eelde voor de luchtvaart nog gesloten is, is het eei-ste vier motorige verkeersvliegtuig reeds op de nog gloednieuwe betonbaan gelai.d. Een ver keersvliegtuig van een Noorse luchtvaart maatschappij dat op weg was van Antwerpen naar Hamburg, had te kampen met benzine gebrek als gevolg van sterke tegenwind. De viermotorige De Havilland maakte daarop een landing op de nieuwe baan van Eelde. Na benzine te hebben ingenomen is de vlucht naar Hamburg voortgezet. De stichter en mede-directeur van de Robinson schoenfabrieken te Nijmegen, de heer F. Verschuur, is na een langdurige ziekte op 73-jarige leeftijd overleden. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft in de Sche- veningse Kurzaal ongeveer duizend meisjes bedankt namens de regering voor haar kra nig optreden in de rampgebieden. Deze meisjes vormden de „emmer- en bezemploe- gen", die in Zuidholland de overstroomde woningen in twaalf gemeenten van modder zuiverden. Namens zijn ambtgenoten uit de getroffen gemeenten dankte burgemeester P. W. Hordijk van Ooltgensplaat de grote schare vrijwilligsters. De Ziekenfondsraad heeft voor ver plicht verzekerden van algemene ziekenfond sen een nieuwe regeling vastgesteld betref fende geneeskundige hulp buiten de woon plaats. Deze regeling is 1 Juni in werking getreden. Zij is vooral voor verplicht-verze kerden, die met vacantie gaan, van belang. De raad heeft de fondsen verzocht de rege ling ook op vrijwillig-verzekerden toe te passen. Verzekerden, die met vacantie gaan, wordt aangeraden, eerst inlichtingen aan hun fonds te vragen. Het behoud van de Geertekerk te Utrecht is zo goed als verzekerd. De restau ratie eist een bedrag van zes ton. Hierin zal door het rijk, provincie en gemeente voor 85 percent worden bijgedragen. De Remonstrantse Gemeente wil de gerestau reerde kerk gaan gebruiken waarmee f185.000 gemoeid is. De Geertekerk is 20 jaar buiten dienst geweest. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 29-jarige sergeant-instructeur P. O. B. uit Semarang veroordeeld tot een gevange nisstraf van 5 jaar en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad bij de Nederlandse militaire missie in Indonesië had hem tot de zelfde straf veroordeeld, omdat hij destijds in dat land onder bedreiging met geweld geld en goederen had gestolen. De Utrechtse rechtbank heeft de 59- jarige commies-secretaris bij de rijksbelas tingen te Utrecht W. S. wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Hem was ten laste gelegd dat hij valse beschikkingen had opgemaakt voor terugbetaling van om zetbelasting, op de afschriften waarvan hij de daarin vermelde bedragen had geïnd. Het ging om een bedrag van meer dan tien duizend gulden. Dr. J. R. Bulsman, rector van het Ste delijk Gymnasium te Leeuwarden, is na een kortstondige ziekte in de leeftijd van 59 jaar overleden. HAARLEM EN OMGEVING Gisteren is door de Haarlemse politie de 36-jarige metselaar R. B. uit Haarlem aangehouden, die verdacht werd van de dief stal van een rijwiel. Bij het verhoor bekende hij, dat- hij op 7 Juni uit een café op het PretoriaDlein in Haarlem een fiets had ge stolen. Voorts zou hij een fiets, die hij in huurkoop had gekocht en nog niet geheel had afbetaald in Landsmeer verkocht hebben. De gestolen fiets is in Amsterdam en het verduisterde rijwiel is in Landsmeer in beslag genomen. De einduitvoering van de Muziekschool van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Haarlem heeft plaats op Za terdagavond 13 Juni in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Als vertaler in de Russische taal heeft de Haarlemse rechtbank beëdigd P. E. Stof fel, Westzijde 146, Zaandam. Twee mannen met gasmaskers voor zijn Dinsdag de sociëteit van het R.K. studenten corps in Groningen binnengedrongen. Zij schoten een traangaspistool af en wierpen een gasbom in een gezelschap studenten. Er ontstond grote consternatie, waarvan de beide mannen gebruik maakten om ijlings te verdwijnen. Men vermoedt met een stu- denten-„grap" te doen te hebben. De Zuid-Afrikaanse minister-president, dr. Malan, die gisteren voor een kort, niet officieel bezoek aan ons land op Schiphol is aangekomen, heeft des middags een onder houd gehad met dr. Drees. Daarna is hij naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gegaan, waar hij door de ministers Beyen en Luns werd ontvangen. Vandaag zou dr. Malan een bezoek aan het rampgebied brengen en wel aan 's Gravendeel. De Zuid-Afrikaanse minis ter-president, die veel aandacht heeft ge schonken aan de hulpverlening aan ons land, wil zich een beeld vormen van de ramp en van de wederopbouw. Vanmiddag vertrekt hij met de trein via Brussel naar Rome, op doorreis naar Israël. Bij zijn aankomst op Schiphol heeft dr. Malan gisteren een verklaring voor de pers afgelegd, waarin hij zeide dat Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika welkom zijn. „Een versterking van de blanke bevolking is nodig en wij geven de voorkeur aan stamverwante volken, het Nederlandse in de eerste plaats," aldus dr. Malan. Hij gaf een uiteenzetting van de omstandigheden, die naar het inzicht van zijn regering tot haar huidige apartheidspolitiek nopen. „P Santhaes" met aannemersbedrijf in het veld I winkeliers-voetbalelftal „De Sant haes komt Donderdagavond weer in het veld. Er zal gespeeld worden tegen een elftal van het aannemersbedrijf Van Gel- dorp op het terrein aan de Kweekerslaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7