Aannemers in vergadering bijeen Amsterdammers stalen vulpennen uit vitrine in de Grote Houtstraat Kort en bondig Routewijziging autobus lijn Haarlem -IJmuiden Regisseurs Henk Rigters en Jan Retèl met beurs naar Engeland Eerste testinatch in Nottingham begonnen Amsterdamse Beurs DONDERDAG 11 JUNI 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OMECffÏE HAARLEMSCHE COURANT 8 Laatste wedstrijd van Cor Braasem Nederlandse troepen naar Duitsland? Heemsteedse Reddings brigade vergaderde Nieuw plakkaat in omgeving circus Althoff Vrijdagavond: micro korfbal Haarlemse kinderen met vacantie naar Nice Congres marktwezen Eisenhower: „Wij kunnen niet alleen strijden" Uitbreiding van Schiphol Scheepvaart Cricket Op uitnodiging van de afdeling Haarlem houdt de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland zijn congres in Haarlem. In de bij eenkomst van Woensdag is de voorzitter van de Haarlemse afdeling, de heer P. C. Zanen te Heemstede, tot erelid benoemd. De algemeen voorzitter, ir. J. J. C. van Hoek uit Leiden hield een jaarrede, waar in hij het beleid van de overheid ten aan zien van de grote vraagstukken op het ter rein van het bouwvak aan een beschouwing en somtijds aan ernstige critiek onderwierp. Oppervlakkig gezien gaat het in het bouw bedrijf goed, ja zelfs zeer goed. Immers er is veel werk en wat kan men meer verlan gen. Toch is de verhouding van vraag en aanbod in de arbeidersvoorziening scheef getrokken. Het aantal ondernemers is meer dan voldoende, maar de middelen, welke de ondernemers ten dienste staan, zijn on toereikend. Er is een tekort aan vaklieden, in het bijzonder aan goede metselaars. Bij het grondwerk is een tekort aan goed ma- chinepersoneel. De voorzitter vervolgde, dat weer vrij plotseling het getal van 65.000 woningen voor 1953 door autoriteiten op vergaderin gen en door radio de wereld is ingezonden. Dit zou op zichzelf geen bezwaar zijn, ware het niet, dat voor de industriële uitbrei ding en voor de defensie ook een hoge ur gentieklasse wordt gevraagd, terwijl de bouw van scholen, overheidsgebouwen enz. eveneens in vele plaatsen als zeer drin gend wordt gesteld. Het oorlogsherstel vraagt nog vele handen en de watersnood heeft weer veel werk gebracht, dat deels van allereerste orde is en anderdeels toch ook een zekere voorrang zal moeten heb ben. Spreker merkte op, dat er vaak critiek wordt uitgeoefend op particuliere bouwers. Volgens hem is de werkelijkheid, dat de particuliere woningbouw door de jaren heen heel wat meer heeft gepresteerd dan de zogenaamde „gesocialiseerde bouw". Van 1902 tot 1952 heeft de particuliere bouw 74.16" voor zijn rekening genomen; verenigingsbouw 16.81*/« en gemeente- bouw 9.03V#. „Wanneer de voorstanders van gesocialiseerde woningbouw mochten willen beweren, dat de particuliere wo ningbouwers na de oorlog ten aanzien van de volkswoningbouw in gebreke zouden zijn gebleven, dan betoog ik aldus spre ker dat het geen wonder zou zijn, indien de gesocialiseerde bouw meer zou hebben tot stand gebracht, omdat woningbouwver enigingen op veel gunstiger voorwaarden kunnen bouwen onder de tot dusver gegol den hebben regelingen. Bij de behandeling der voorstellen sprak de vergadering zich uit, dat Koninginnedag een verplichte snjpperdag dient te zijn. De vergadering nam een motie aan, waarin werd afgekeurd, dat nog steeds door openbare en particuliere besteders wordt voortgegaan met het stellen van be stekclausules. die de wijze van totstand koming van de inschrijvingssommen op onaanvaardbare wijze trachten te beïnvloe den; aangedrongen wordt om te komen tot invoering van een uniform inschrijvings biljet, waarbij 1 Januari 1954 als streef datum wordt gesteld, teneinde tot een op lossing van de bestaande wantoestanden te geraken. Voorts wordt in de motie gepro testeerd tegen de verdachtmakingen, waar aan de aannemersstand thans is bloot ge steld, zonder dat de critiserende overheden en andere betrokkenen ernstige pogingen doen om in plaats van een door de eeuwen heen gegroeide prijsvorming iets anders in overleg met de organisaties tot stand te brengen. Vrijdag 12 Juni worden in Stoop's Bad in Overveen een tweetal waterpolowedstrijden gespeeld voor de hoofdklasse der KNZB. Om acht uur wordt de wedstrijd Haarlem Meeuwen gespeeld; om half negen HVGB— HZ en PC- Voor Cor Braasem is het de laatste wed strijd voor de Zwemclub Haarlem. Er zijn reeds geruime tijd onderhande lingen gaande tussen Duitse en Britse mi litaire instanties enerzijds en de Neder landse regering anderzijds over het lege ren van Nederlandse troepen in West- Duitsland. Er is in Nederland een groot gebrek aan kazerneruimte en oefenterrei nen. De mogelijkheid bestaat dat in het na jaar een Nederlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te duiden plaats in de Britse zóne van Duitsland gelegerd za; worden. Van Maandag 15 Juni af zullen de bus sen van de autobuslijn HaarlemIJmui den tussen de Zeeweg/Velserduinweg en de Wilhelminakade te IJmuiden in beide richtingen de volgende route rijden: Zee weg, Lange Nieuwstraat, Kompasstraat, Snelliusstraat, Huygensstraat. Woensdagavond hield de Heemsteedse Reddingsbrigade in de zaal van dansschool H. v. d. Moolen aan de Raadhuisstraat een jaarvergadering onder leiding van de heer H. Hessels. Het jaarverslag van de secreta ris, de heer R. Abrahams, was in optimis tische trant opgesteld en vermeldde een ledental van 113. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. Roest, sloot met een batig saldo. Van de periodiek aftredende bestuurs leden had mei. N. de Vries zich niet en de heer C. Roest zich wel herkiesbaar ge steld. Laatstgenoemdewerd bij acclama tie herkozen en de heer K. de Vries werd gekozen. Het bestuur is als volgt samenge steld: H. Hessels, voorzitter; R. Abrahams, secretaris en mevrouw Pootjes, C. Roest en K. de Vries. Mede als gevolg van het besluit het aantal bestuursleden van zeven tot vijf terug te brengen, zal over de func tie van penningmeester nog .nader in het bestuur worden beslist. Vervolgens werden er waarderende woorden gericht aan het adres van de heer R. Abrahams, die dit jaar zijn zilveren jubileum als lid van de brigade zal vie ren: waarbij hem nog een blijvend aan denken in het vooruitzicht werd gesteld. Verder deelde de voorzitter mede, dat de feestavond die in Februari zou worden ge houden door de stormramp was afgelast, zodat het bestuur besloten heeft een be drag van vijftig gulden aan het Rampen fonds over te maken. Ten slotte hield hij een pleidooi voor een regelmatig bezoek aan de zomertraining, waarbij de voorzit ter nog eens speciaal de aandacht vestigde op het belang van een medische keuring en het behalen van het bondsdiploma. Naar aanleiding van de ongeregeldheden in de omgeving van het circus F. Althoff aan de Sportparklaan te Heemstede, waar bij bewoners plakkaten hadden aange bracht, heeft de burgemeester van Heem stede Woensdag een algemeen voorschrift van de politie uitgevaardigd, waarbij het verboden werd plakkaten aan te plakken of aan de openbare weg te hebben, welke beogen het bezoek aan het circus in een voor het circus ongunstige zin te beïnvloe den. De uitvaardiging was geschied volgens de gemeentewet en overwogen was, dat ernstige vrees voor de verstoring der orde te verwachten was, als opnieuw plakkaten zouden worden aangebracht. De bewoners van de Sportparklaan, die Dinsdagavond plakkaten hadden aange bracht, hadden een afschrift van het ver bod ontvangen. Een der bewoners heeft een nieuw plak kaat laten aanplakken op een bord in zijn tuin, waarin hij meedeelde, wat er Dins dagavond was gebeurd en dat er een ver bod door de burgemeester was afgekon digd. „Ik tracht de herinnering en het ge weten van de Nederlanders wakker te schudden," aldus besloot het plakkaat. Voor dit nieuwe plakkaat bestond Woens dagavond grote belangstelling. Toen het donker was geworden hebben enkele jon gens. die onbekend zijn gebleven, kans ge zien het bord uit de tuin te halen en het te vernielen. Een agent van politie trachtte de jongens het bord af te nemen, waarbij hij zijn hand verstuikte. De jongens lieten het bord vallen en verdwenen in de duisternis. Als demonstratiewedstrijd voor micro korfbal zou Vrijdagavond Luto tegen Wester kwartier spelen. Daar laatstgenoemde ver eniging verhinderd is, demonstreren thans Luto en Allen Weerbaar in het Krelagehuis, beide eerste klasse ploegen uit Amsterdam. Drie piepjonge reigers, strompelend en klapperend met hun kleine vlerken, poseerden in Artis voor de fotograaf. Het resultaat werd deze foto. In de nacht van 23 op 24 April zag een Haarlemmer voor de boekhandel De Boek- pers aan de Grote Houtstraat enkele vul penhouders liggen en daarna bleek hem, dat een vitrine van een der étalages open stond. De politie werd gewaarschuwd en uil een onderzoek bleek, dat een groot aantal vulpennen gestolen was. Enkele dagen later hield de Amsterdamse politie op het Waterlooplein twee personen aan, een vierendertig]arige kellner en een vierentwintigjarige Amerikaanse student. Zij waren in het bezit van vulpennen en het vermoeden rees, dat zij meer wisten van de inbraak in Haarlem. Beiden werden naar het bureau van politie overgebracht en daar beweerde de kellner, dat hij de vulpennen gekocht had van een onbekende Amerikaanse militair, die met verlof in Amsterdam vertoefde. Na enkele dagen is de kellner op vrije voeten gesteld. De stu dent zeide niets met de zaak uitstaande te Van 15 Juli tot en met 15 Augustus zul len dertig Haarlemse jongens en meisjes beneden de dertien jaar de gast zijn van de burgers van Nice en omgeving. De Alliance Frangaise, die de reis- en verblijfkosten zal betalen, organiseerde dit in verband met de Watersnoodramp en za melde geld in om enige honderden kinde ren een verblijf van een maand in Frank rijk te kunnen aanbieden. Aangezien de Zeeuwse aanmeldingen beneden de verwachtingen zijn gebleven, heeft men het getal aangevuld met enkele tientallen kinderen uit grote Nederlandse steden. Zo zullen op 15 Juli dertig Haarlemse kinderen per trein met slaapwagens en restauratiewagens, de reis naar Nice ma ken, alwaar ze voor een deel in de stad en in omliggende dorpjes ondergebracht zullen worden. Een maal per week zullen de kinderen bijeenkomen om gezamenlijke trips te ma ken. Een student in de paedagogie zal als hoofdleider fungeren en in die functie de kinderen in hun nieuwe thuis komen op zoeken. Het belooft zowel voor de kinde ren uit het Rampgebied als voor de jeug dige Haarlemmers een onvergetelijke va cantie te worden. Om halftwaalf vanmorgen zijn in het Haarlemse stadhuis officieel door het ge meentebestuur ontvangen de afgevaardig den van het congres door de Vereniging van Hoofdambtenaren van het Marktwe zen, dat gisteren en vandaag in Haarlem is gehouden. Deze eenendertigste jaarver gadering van de vereniging, voor de eerste maal in Haarlem gehouden, heeft men la ten samenvallen met een bezoek aan het Frans Halsmuseum en een wandeltocht door de stad. Vertegenwoordigd waren de afgevaardigden uit vele marktplaatsen in het land, die zich deze vergadering voor namelijk hebben beziggehouden met het vraagstuk van de publieke bedrijfsorgani satie. Wethouder W. F. Happé sprak zijn ver heugenis uit over het feit dat het congres dit jaar in Haarlem is gehouden en hoopte dat het congres bevredigende resultaten heeft mogen opleveren. De heer J. A. W. Bergvelt, directeur van het marktwezen in Amsterdam en voorzit ter van de Vereniging van Hoofdambtena ren, dankte het Haarlemse gemeentebe stuur voor de ontvangst. Voorts verzekerde hij dat behalve het congres, dat in vele opzichten verheiderend heeft gewerkt, het verblijf :n Haarlem bijzonder in de smaak is gevallen. Na de 'unch in Lion d'Or, bood het Haarlemse gemeentebestuur de vereni ging een autotocht aan door de omstreken van de stad. hebben; de kellner leidde hem in Amster dam rond. Hij werd na het verhoor heen gezonden. De Haarlemse recherche kreeg bericht, dat in het Huis van Bewaring te Amster dam drie Amsterdammers waren gedeti neerd, verdacht van diefstal van goederen uit geparkeerde auto's. Rechercheurs stel den zich in verbinding met de aangehou denen, omdat vermoed werd, dat zij destijds betrokken wapen bij de inbraak in de Grote Houtstraat, Een veertigjarige monteur en een drieëndertigjarige metselaar beken den in de nacht van 23 op 24 April in Hahr- lem te zijn geweest en de inbraak in de Grote Houtstraat te hebben gepleegd. Zij hadden de vulpennen verkocht aan de kellner, die een gedeelte verkocht had aan de Amerikaanse student. Dezen zijn in de loop van Woensdag aangehouden, verdacht van heling. Zij gaven thans toe, dat zij zich aan heling heben schuldig gemaakt. Ook heeft de recherche verhoord een vierenveertigjarige los werkman, die ook aangehouden is als verdacht van diefstal van goederen uit auto's. Hij ontkent bij de diefstal van de vulpennen betrokken te zijn geweest, doch de politie neemt aan, dat hij we} een aandeel in de diefstal heeft gehad. Geen eenheid zonder compromis MINNEAPOLIS (Reuter). President Eisen hower heeft Woensdag in een redevoering te Minneapolis gehamerd op het thema, dat eenheid van de geallieerden over de gehele wereld noodzakelijk is. Hij zei, dat de Ver enigde Staten, hoewel zijde krachtigste na tie ter w ereld zijn, niet hun eigen besluiten kunnen nemen om te staan en te strijden, waar zij dat zelf verkiezen. Tegen het communisme is een „totale verdediging" nodig, en, evenais er geen wa pen te klein is of een strijdtoneel te afge legen, zo is er geen vrij land te nederig om vergeten te worden", zo verklaarde de pre sident. „Wij hebben allen geleerd - eerst uit de aanvallen van de nazi's en later uit die van de communisten dat alle vrije landen te zamen weerstand moeten bieden om niet afzonderlijk te vallen. Deze essentiële, on ontbeerlijke eenheid betekent compromis sen, zo luidde Eisenhowers conclusie. De president stelde zijn opvatting van „totale eenheid" tegenover, wat hij noem de, een verdediging gebaseerd op de „for tentheorie." „Hoe kunnen wij ons losmaken van deze totale eenheid?" zo vroeg hij. ..Azië opgeven zou betekenen, dat een groot deel van de wereldbevolking gemobili seerd kan worden door de communistische aanvalsmachten". Het opgeven van Europa kwam volgens hem neer op verdubbeling van de industriële kracht van dezelfde machten. President Eisenhower kon heel wat van het gemopper over de UNO begrijpen, aan gezien niemand verheven is boven geprik keldheid over de schijnbaar nutteloze en langdradige politieke besprekingen in tij den van een grote crisis. Volgens de presi dent is misschien de grootste waarde van de organisatie, dat zij een spiegel ophoudt, waarin de wereld zichzelf kan zien zoals zij werkelijk is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft enige voorstellen van B. en W. aangeno men inzake te verlenen en reeds verleende credieten voor de wederopbouw en de uit breiding van de luchthaven Schiphol. De voor dit doel reeds verleende credieten, tot een totaal bedrag van f 66.758.550, werden verminderd met f 1.926.300, een bedrag dat na uitvoering der werken zal overblijven. Voor het uitvoeren van verschillende nieuwe uitbreidingswerken werd een nieuw crediet van f 6.800.000 toegestaan. Men kan deze week, nu in Den Haag het congres van het Internationale Theater In stituut wordt gehouden, vele vooraanstaan de schrijvers en regisseurs van Europa ontmoeten Ondanks het feit, dat het congres in het voormalig paleis aan het Noordeinde voor het grootste deel gewijd is aan het onder werp „Jeugd en toneel" zullen ook andere zaken aan de ox-de komen. Zo wordt ex- hard gewerkt om het contact tussen radio en toneel op internationaal niveau nauwer aan te halen. Het probleem televisie staat niet op de agenda, maar het is uiteraard onvermijdelijk, dat ook hierover vele woorden worden gesproken. De meeste af- gevaax-digden zijn van mening, dat tele visie niet als een concurrent van het to neel moet worden gezien. Zij zijn er van ovei-tuigd dat dit medium wanneer de pro gramma's artistiek verantwoord zijn, de belangstelling voor het toneel in bredere zin gunstig zal kunnen beïnvloeden. Het doel van het I.T.I. is de samenwer king op theatergebied tussen de natio nale centra momenteel zijn er dertig aangeslotenen te bevorderen. Niet alleen wox-dt er om het andere jaar een congres gehouden, tijdens welke bijeenkomst het beleid voor de komende periode wordt be- sproken, bovendien vex-gadex-t het uitvoe rend comité, dat in Parijs zetelt, intussen herhaaldelijk om actuele vraagstukken onder ogen te zien. Het Instituut wox-dt ge deeltelijk door de UNESCO gefinanciex-d. Maandelijks wordt een bulletin uitgegeven met gegevens over en besprekingen van nieuwe toneelstukken, opera's en balletten. Elk kwartaal verschijnt voorts een kost baar maandblad met prachtige foto's en artikelen in de Engelse en Franse taal, ge titeld „World Theatre". Tenslotte worden er ieder jaar twee studiebeurzen van elk honderd dollar ter beschikking gesteld van jonge i-egisseux-s, teneinde in het buitenland de nodige er varing te kunnen opdoen en nieuwe stuk ken te gaan zien. Dit jaar zijn twee Neder landen daarvoor in aanmei-king gekomen, te weten Henk Rigters van de Nederlandse en Jan Retèl van de Haagse Comedie, die binnenkort voor een verblijf van drie a vier weken naar Engeland vertrekken, waar zij de speciale voorstellingen ter ge legenheid van de kroning van Koningin Elisabeth in Londen en die in het Shakes peare Memorial Theatre in Stratford zul len bijwonen. Bij de Sociaal-Economische Raad zijn op het ogenblik twee belangrijke zaken in behandeling, waarover advies moet worden uitgebracht. De eerste betreft de ouderdoms voorziening. De behandeling hiervan zal nog geruime tijd in beslag nemen. De tweede zaak heeft betrekking op de kinderbijslag kleine zelfstandigen, waarover het ontwerp advies waarschijnlijk in September ge- x-eed is. Op een uitgesproken batting-wicket is hedenochtend in Nottingham de eerste test match begonnen tussen Engeland en Austra lië. De Australiërs wonnen de toss en be gonnen te batten. Om een uur hadden zij één wicket verloren dat van Hole voor 44 runs. Morris scoorde 22 not out en cap tain I'assett 21 not out. Het grote nieuws voor de duizenden toeschouwers op Trent Bridge was dat het werd vlak voor de wedstrijd bekend gemaakt de Australische fastbowler Miller zich toch fit genoeg voel de om te spelen. Of hij ook in staat zal zpn zijn aandeel te nemen in de aanval van de Australiërs is echter nog een grote vraag. Prettig weer is het bij het begin van de eerste van de serie testmatches geenszins. Het is een ietwat mistig en af en toe mot regent het Het wicket van Hole viel onver wacht toen er twee runs waren gescoord. De Australiër sloeg over een bal van Alec Bedser heen. waardoor zijn midstump werd geveld. Morris en Hassett speelden de En gelse aanval daarna gemakkelijker. De bowlingcijfers luidden tot dusver: Bedser 17; Bailey 019; Wardle 07 en Tatter- sall 0—8. Hoofdbrekens De opstelling van het Engelse cricketteam heeft overigens nogal wat hoofdbrekens ge kost. Diverse spelers van wie men aan het begin van het seizoen verwachtte dat zij wel in het testteam zouden worden gekozen bleken geheel'uit vorm. terwijl weer anderen zich juist op de voorgrond plaatsten. Evenzo hadden enkele spelers te kampen met oude en nieuwe blessures, zoals bijvoorbeeld de aan voerders van de beide teams. Hutton en Hassett. De Engelse captain bewees echter reeds vldoende hersteld te zijn in de wedstrijd tegen Middlesex en de Australiër werd na de laatste training in de netten met zijn dokter in staat geacht in de eerste test match uit te komen. Een gevoelig verlies voor de Engelsen is echter wel het uitvallen van de geblesseerde Lock. Deze linkse bowler betekende al meer een grote steun voor de Engelse aanval, te meer daar hij een uitstekende fielder is. Zijn plaats wordt ingenomen door Wardle. een verdienstelijk bowler en een batsman die als staartwicket als het moet tot verrassende scores kan komen. Zonder Trueman Voor de Engelsen is er voorts nog een pro bleem. waar zij enigszins mee in de ïnaag zitten. Het is namelijk de afgelopen maand gebleken dat de jeugdfge fastbowler Trueman nog lang niet in zijn oude vorm was. Zo werd de het vorig jaar zo succesvolle 22-jarige nu niet in het testteam opgenomen. Met meer dan normale belangstelling zal men de verrich tingen van Trueman in de komende weken blijven bezien, omdat de kans natuurlijk niet is uitgesloten dat hij alsnog zijn vorm zal her vinden. waarna hij ongetwijfeld zijn plaats in het Engelse testteam weer zal innemen. Want. zo is men vrijwel algemeen van mening, zijn afwezigheid betekent, een geduchte verzwak king van de aanval, waarin men een bowler met een snelheid als die van Trueman node kan missen. De komende dagen zullen bewij zen of deze mening juist is of dat Bailey. Tattersall. Alec Bedser en Wardle het wel zullen klaren zonder hem. 3-3 NederL'47 A.K.U 'Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97 164 191K 158 307 96% 131% 131 99% 92% 170% 162% 169 164 35 48'J/,8 46% 64% 20,1/is 371/ie e.d. Openings koersen 97 164 191% 158% 309% 96 132 130% 100% 92% 170% 162% 169 164 35 49 46'. 66 20% 37% Aardijk, 8 v. Rotterdam te New Orleans. Alcyone, 10 Santos verwacht. Agatha, 7 v. Haiphong te Saigon. Alblasserdljk, 9 v. Rotterdam n. Bremen. Algenib, 9 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amstelland, 9 v. Montevideo n. Santos. Amstelpark, 9 Kp. Race gepass. Adinda, 10 Haiphong verwacht. Ampenan, pass. 9 Kp. Hatteras. Amstelstad, 9 310 m. Satoang. Armilla, 9 v. Pladju te Priok. Aagtekerk, 10 v. Genua n. Marseille. Amerskerk, pass. 10 Lands End n. Genua. Amor, 10 v. Middel 1. Zee te Rotterdam. Amsteldiep, 10 v. Fremantle n. Aden. Arend,sdijk, 9 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aimed ijk. 10 Scilly's gepass. Abbekerk, 12 Suez verwacht. Aldabi, 10 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, pass. 10 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Alcyone, 10 te Santos. Alpherat, pass. 11 Viissingen 12 R'dam verw. Altair, 10 v. Rotterdam te Buenos Aires. Amsteltoren, pass. 11 Viissingen. Arendskerk, 11 te Hongkong. Annenikerk, 11 v. Hamburg n. Bremen. Barendrecht, pass. 9 Aden. Bloemfontein, 9 te Antwerpen. Boissevain, 10 te Manilla. Britsum, 9 te Brisbane. Boskoop, pass. 10 Viissingen. Bintang, 9 v. Khorramshar n. Muscat. Bonaire, 10 v. Paramaribo. Blommei'sdijk, 10 v. New York n. Rotterdam. Celebes, 10 v. New York te Priok verw. Ceronia, 9 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Callisto, pass. 9 Belle Isle. Clavella, 9 te Le Havre. Cleodora, 9 200 m. N. Flores. Caltex Pernis, pass. 10 Kp. de Gata. Caltex The Hague, 10 Cyprus gepass. Caltex Utrecht, pass. 10 Kreta. Castor, 1^ v. Paramaribo te Amsterdam. Congostroom, 11 Finisterre gepass. n. Le Havre Dalerdijk, 9 te San Francisco. Duivendrecht, 9 530 m. N.NO. Bermuda. Delft, 12 v. Rotterdam te Trinidad verw. Dongedijk, 10 v. New York n. Rotterdam. Drente, pass. 10 11 u. Finisterre n. Genua. Danae, 10 v. Gothenburg te Amsterdam. Etrema, 9 v. Napels te Piraeus. Elmina. 9 v. Freetown n. Dakar. Esso Amsterdam, 9 v. Rotterdam te Aruba. Enggano, 10 v. Bremen te Rotterdam. Ena, 7 v. San Guan te Curagao. Esso Rotterdam. 9 260 m. N.NO. Flores. Edam. pass. 11 Viissingen n. Antwerpen. Friesland (KRL), pass. 10 Viissingen n. Londen. Friesland (SSM), 10 v. Rotterdam te Setubal. Farmsum. 11-12 v. Portland te Vizagapatam verwacht. Groote Beer, 10 640 m. O.NO. Kp. Race. Graveland, 11 rede Rio Grande do Sul n. Port Alerge. Gaasterkerk, 9 v. Takubar te Chingtao. Gordias, 10 v. Beyrouth te Alexandrië. Helena, pass. 9 Scilly's n. Gent. Hecuba. 10 v. Maracalbo n. Cartagena. Heemskerk, 9 v. Beira te Dar es Salaam. Hoogkerk. 9 v. Japan te Rotterdam. Helicon. 9 1180 m. NO. Barbados. Hestia, 9 220 m. NO. Flores. Hydra, 9 250 m. ZW. Ouessant. Hersilia. 10 Flores gepass. n. Guanta. Heelsum, 11 v. Amsterdam n. Antwerpen. Haarlem. 11 v. Cristobal n. Curasao. Hathor, 10 v. Lissabon te Tanger. Hector, 10 te Malta. Indrapoera, ll' Aden verwacht. Ittersum, 13 v. Haiphong te Pladju verw. Java. pass. 9 Guardafui n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 9 Kp. de Fer. Jagersfontein, 10 v. Teneriffe n. Kaapstad. Jupiter. 11 v. Hamburg te Amsterdam. Kota Inten, 11 10 u. Hoek v. Holl. verw. Kota Agoeng. 9 380 m. O.t.Z. Ceylon. Kieldrechfc 10 v. Aden n. Colombo. Kota Baroe, pass. 10 Sabang n. Colombo. Kertosono. pass. 10 4 u. Malta. Lekkerkerk, 10 v. Genua. Linge, 10 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Loenerkerk, 10 v. Calcutta n. Chittagong. Loosdrec'ht, pass. 9 Kp. Palos n. Antwerpen. Laagkerk, 10 v. Vizagapatam. Laertes, 10 rede Belawan. Leuvekerk, 11 Suez verw. Loosrirecht, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Lutterkerk. pass. 11 Aden n. Karachi. Lar.gkoeas. pass. 10 Minicoy. Larenberg. 12 v. La Mariel te Rotterdam verw. Loppersum. 11 Duncanbay gepass. Metula. 4 v. Newcastle n. Balikpapan. Myonia, 13 Port Said verwacht. Mataram, 9 185 m. W.t.Z. Minicoy. Mitra. 9 v. Stavanger te Aalesund. Molenlkerk, 9 445 m. ZW. Karachi. Maas. 10 v. Saloniki n. Izmir. Maasdam. 16 10 u. Cobh verwacht. Mentor, 10 v. Saloniki n. Piraeus. Mirza, pass. 10 Finisterre. Muiderkerk, 11 Genua verwacht. Modjokerto. pass. 11 4 u. Gibraltar. Nieuw Amsterdam. 9 Kp. Race gepass. Orestes. 9 te Rotterdam. Orion, 9 v. Hamburg te Bremen. Ootmarsum, 9 420 m. N. Flores. Oranjestad. 10 Cartagena gepass. n. Aruba. Omala. 11 v. Tripoli n. Berre. Prins Willem III, 10 v. Le Havre te Duinkerken Prins Alexander, pass. 10 Viissingen n. Antw. Prins Willem IV. 9 v. Montreal. Papendreeht. 9 180 m. O.t.N. Aden. Per na, 11 v. Singapore te Manilla verwacht. Phrontis. 10 v. Indonesië te Amsterdam. Prins Joh. W. Friso, 10 v. Montreal n. R'dam. Prins Maurits, 11 v. R'dam te Montreal verw. Rotti, 10 v. Mobile te Baltimore. Rita. 8 te Bangkok. Rotula, 10 v. Curagao te Stockholm verw. lafaela, 9 Str. Singapore gep. n. Pulubukom. Houw, 9 v. d. monding v. Shattalarab n. Basrah Basrah. Rijnland. 9 140 m. O- Madeira. Radja. 10 te Port Said. Raki, 10 Str. Messina gepass. Roepat. 10 v. Koewait n. Bahrein. Rijndam, 10 Scilly's gepass. n. Quebec. Rijnkerk, 10 v. Port Said n. Genua. Rempang, pass. 10 Flores. Stad Leiden, 10 Osaka verwacht. Sunetta, 9 v. Pulusambu n. Manilla. Stad Amsterdam. 10 v. Narvik n. Birkenhead. Schle, 9 v. Golf v. Yera te Volos. Sloterdijk, 10 v. Antwerpen n. Havana. Stad Vlaardingen, 9 v. Wabana n. R'dam VI aardingen, ïaroena, 9 v. Tarakan n. Balikpapan. Scherpendreoht, 9 300 m. N.t.W. Belem. Sided recht, 9 t.h.v. Daedalus. Stad Alkmaar, 9 660 m. W. Scilly's. Stad Maassluis, pass. 9 ten N. Shetlandse eil. Stanvac Djlrak, 9 v. Sungeigerong n. Soerabaja Silindoeng, 11 te Colombo. Sirrah, pass. 10 Ceylon. Straat Banka. 11 te East London. Straat Makassar. 9 v. Kaapstad n. Durban. Sumatra, 19 v. Southampton n. Port Said. Salatiga, 10 v. Los Angeles n. San Francisco. Stad Arnhem. 12 v. Londen te Threerivers verw. Sibaiak. 11 v. Sydney n. Melbourne. Stad Maastricht, 12 v. Vlaardingen te Luelea verwacht. Tarakan, pass. 9 Ouessant. Themisto. 9 v. Sunderland n. St. Laurens riv. Titus. 9 Finisterre gepass. n. Funchall. Talisse. 10 v. Halifax te Boston verwacht. Tegelberg, 11 v. Japan te Buertos Aires verw. Tatoian, pass. 9 Banka n. Belawan. Tasman, 9 v. Yokohama n. Nagoya. Tawali. 9 110 m. N.NO. Massawa. Tjiluwah, 9 90 m. N.NO. Anamba eil. Tjiwangi, pass. 9 Banka. Tomind, 10 rede La Buan. Tomorl, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Tabian, 11 te Belawan. Tawali, 10 te Aden. Tjikwapek, 10 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Tjimenteng, 11 Paranagua verwacht Tamo, 10 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Tara, 11 Montevideo verwacht. Tiba, 10 te Santos. Ternate, 11 8.30 u. v. Genua n. Marseille. Trompenberg, 14 Mobile verwacht. Utrecht, 10 te San Francisco. San Spilbergen, 9 80 m. NW. San Thome. Veendam, 10 890 m. O.t.N. Kp. Race. Woensdrecht, pass. 9 Malta. Westland, 9 270 rn. NO. Fernando Noronha. Wieldrecht, 9 140 m. O.ZO. Port Soedan. Waterman. 10 900 m. O.NO. Kp. Race. Willem Ruys, pass. 10 ten Z. Kreta n. South ampton. Waterland, 10 v. Amsterdam te Buenos Aires Winsum, 11 v. Viissingen te Archangel verw. IJsel, 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Zaan. 9 v. Amsterdam n. Kalmar. Zeeland (SSM), 10 v. de Tyne te Amsterdam. Zuiderkruis, 10 v. New York n. Rotterdam. KLEINE VAART Albergen verm. 11 v. Liverpool n. Fowey. Aldo. 8 te Londen. Amazone, 9 v. Viissingen n. Antwerpen. Ambulant, 9 te Delfzijl. Anna b, verm. 9 v. Port Sudan n. Genua Annie. 10 v. Lenden n. Tees. Ary Scheffer, 10 v. Rotterdam r. Wisbech. Arnoudspolder. 11 Lissabon verwacht Betty Anne, 10 v. Billingham te Bremer, verw. Beekbergen, S te Liverpool. of BINNENLAND —Prins Bernhard zal een deel van de koempoelan bijwonen, welke leiders en leidsters van de vereniging De Nederlandse Padvinders op 27 en 28 Juni op de Gouds- berg te Lunteren zullen houden. Door de verschillende kerken over de gehele wereld is ruim 500.000 dollar geschon ken tot leniging van de nood tengevolge van de overstromingsramp. De eerste van de vier bij de N.V. De Schelde te Viissingen in aanbouw zijnde onderzeebootjagers van de Koninklijke Ma rine. zal op 27 Juni te water worden gelaten. Deze jager, de „Zeeland', heeft een water verplaatsing van 2160 ton en een maximum snelheid van 32 mijlen per uur. De beman ning zal 250 koppen tellen. De Provinciale Staten van Overjjsel hebben destijds besloten het waterleiding bedrijf te Borne ten behoeve van de pro» vinciale waterleidingmaatschappij te naasten. De gemeente Borne, die tot een minnelijke schikking niet bereid was, ging in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans beslist dat de provincie van haar bevoegdheid tot naasting terecht gebruik heeft gemaakt. In een buitengewone zitting der Pro vinciale Staten van Drente in het feit her dacht dat het college van Gedeputeerde Staten van Drente 350 jaar geleden zijn definitieve vorm kreeg als staatsrechtelijk bestuursorgaan. Op 67-jarige leeftijd is te Bad Pyr- mont. waar hij voor herstel vertoefde, vrij plotseling overleden de heer Otto Brennink- meijer, directeur der N.V. Algemene Con- fectiehandel van C. en A. Brenninkmeijer te Amsterdam. De 61-jarige kellner Th. H. M. K. uit Haarlem is in Amsterdaam aangehouden, verdacht van het belenen van een in Den Haag op afbetaling gekochte fiets. Hij was pas uit de gevangenis ontslagen waar hij een straf wegens verduistering had onder gaan. Tijdens een te Bussum gespeelde voet- de 21-jarige H. Knoppers plotseling over leden. De Enkhuizer Courant, die ruim 80 jaar geleden werd opgericht door de heer A, Ëgmond, is overgegaan aan de N.V. Ver enigde Noordhollandse Dagbladen te Alk maar, die de uitgave zal voortzetten. Da Nieuwe Enkhuizer Courant, die door da Alkmaarse N.V. werd uitgegeven, wordt per 1 Juli opgeheven. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr- A. G. A. ridder van Rappard, zal Vrijdag geen spreekuur houden. Tot lerares aan de Prot. Chr. Nijver heidsschool te Haarlem is benoemd mej. G. W. A. Aman te Haarlem en tot onderwijze* aan de Kon. Wilhelminaschool te Haarlem de heer W. Cuperus te 's Gravenzande. Mej. M. Fraenkel te Haarlem slaagde aan het Amsterdamse conservatorium voor het diploma piano C 2. Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" geeft Zaterdagmiddag van drie tot vijf uur een concert in het wandelbos Groenen- daal. De Haarlemse recherche heeft een twee- entwintigjarige Amsterdamse koperslager aangehouden, verdacht van diefstal van materiaal uit een werkplaats van de Holland Nautic, waar hij werkte. Het gcstolene heeft een waarde van f 100. Er worden nog werk tuigen vermist, o.a. ccn gassnij-ijzer, doch de Amsterdammer ontkent hiervan iets af te weten. Als verdacht van diefstal van een partij timmerhout ten nadele van een beton- maatschappij te Haarlem is aangehouden een vijfentwintigjarige chauffeur, die bij de maatschappij in dienst is. Borneo, pass. 9 Viissingen. Batavier III, pass. 10 Finisterre. Birmingham, 9 v. Harlingen n. Goole. Bornrif. 9 v. Middelfahrt n. Kotka. Brem, 10 v. Rotterdam n. Antw. en Lissabon. Citadel, 9 te Malmö. Colhaven, 10 v. Antwerpen te R'dam verw. Claes Compaen, 10 v. Leixoes te Jersey verw. Coeta, 8 te Londen. Coolhaven, pass. 10 Viissingen n. Rouaan. Corrie b, 15 te Marseille verw. Confiance, 9 v. Lerwick te Bergen. Capro, 10 v. Cardiff te Antwerpen verw. Depa, 9 v. Norrkoping n. Raumo. Delta. pass. 9 Viissingen n. Southend. Dollard. 8 te Ronskar. Dora, pass. 9 Viissingen n. Antwerpen. Deneb. verm. 10 v. Rotterdam n. Whitehaven. Domburgh, 9 te Port Lyautey. Duiveland, 10 v. Goole n. Hamburg. Emergo, verm. 10 v. Connah's Quay n. R'dam. Fiducia, vorm. 10 v. Maassluis n. Boston. Follonica, 10 te Esbjerg. Gerry, 10 te Antwerpen. Gerd, pass. 10 Viissingen n. Antwerpen. Gerry, pass. 10 Viissingen n. Antwerpen. Heerengracht, pass. 10 Viissingen n. Antwerpen. Helena, pass. 9 Viissingen. Hilda, 8 v. Delfzijl n. Londen. Hoflaan, pass. 10 Brunsbüttel n. Mantyluoto. Hondsrug, 10 op de Thames. Hoop, verm. 9 v. Londen n. Rostock. Haskerland, 9 v. Goole n. Harlingen. Hast III, pass. 10 Brunsbüttel. Henrica b. 9 te Einden. Hatel, 9 v. Reyjavik n. Huil. Hartel, 9 v. Reykjavik n. Huil. Julia. 9 v. Kopenhagen n. Oscarshamn. Jan Kreumer, verm. 10 v. Delfzijl n. Exeter. Jo, 9 v. Londen te IJmuiden. Jongkind, 11 te Antwerpen verwacht. Jorina. 9 v. Yxpilla n. Sharpness. Koningshaven, pass. Finisterre. Kemphaan. 9 v. Londen n. Rotterdam. Leendert b, 9 v. Stockholm n. Le Havre. Lydia, 9 v. Drontheim n. Hammerfall. May Star, 10 v. Grangemouth n. Rotterdam. Merwehaven, 9 v. Casablanca n. Belfast. Mupfarid, 10 v. Bremen n. Port Talbot. Maraat, 9 te Londen. Markab, 7 v. Connah's Quay n. Rotterdam. Martini, pass. 10 Viissingen n. Rotterdam. Meteoor, pass. 9 Viissingen n. Antwerpen. Michel Swenden, 9 te Fafso. Mypuck, pass. 10 viissingen n. St. Malo. Marne, 10 v. Sodertelje te Amsterdam. Marietje Bohmer, 12 v. Dakar te Nantes verw. Matthew, 9 v. Grangemouth n. Rotterdam. Myfem, 10 te Ronskaer. Myson, 10 v. Rouaan n. Parijs. Nassauhaven, verm. 10 v. Rotterdam n. Antw. Nero, 9 v. Barcelona n. Genua. Nassauhaven. verm. 8 v. Rotterdam n. Antw. Netta, 9 v. Port St. Louis du Rhone n. Rijeka. Nieuwehaven, 8 v. Rotterdam te Kopenhagen. Navis. 8 te Londen. Noordland, 9 v. Odense n. Frederikstad. Noord 9 te Shellhaven. Nottingham, 9 v. Leith n. Rotterdam. Nijenburgh, 9 te Stockholm. Olivier van Noort, verm. 10 v. Narvik n. Mesane President, pass. 9 Gibraltar. Peter Swenden, 9 v. Fakse n. Karlshamn. Poortvliet, 9 v. Goole n. Viissingen. Rijnhaven, 9 v. Port Lyautey n. Duinkerken. Rekulus, 8 v. Delfzijl n. Goole. Skagerak, 8 v. Delfzijl n. Londen. Spes, 9 v. Ljusne n. Norresundet. Sporota. pass. 10 Viissingen n. Gent. Schokland, pass. 9 Viissingen. Sirius, 9 v. Londen te Duinkerken. Soemba, verm. 10 v. Genua n- Bastla. Ton, pass. 10 Holtenau. Teun. 9 v. Vejle n. Frederikstad. Theodora. 9 v. Krimpen n. Jersey. Taormina, Verm. 10 Heroen. Trompenburgh. pass. 9 Ouessant. Theano, 10 v. Dublin te Belfast. Tyro, 9 v. Fowey n. Amsterdam. Vecht, 9 te Nykoping. Vlier, 9 v. Lissabon n. Oporto. Vrouwepolder, 11 v. Oporto te Antwerpen verw. Westerschelde, 10 te Boston verwacht. Westlaan, 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Wilja, pass. 9 Viissingen. Walenburgh, 9 v. Aberdeen te Middlesbro. Wickenfeurgh, pass. 10 Dungeness. Zwartewater, 9 v. Christinehamn te Delfzijl. SLEEPVAART Atlantis, 19 dwars Terschelling. Blankenburgh, met m.s. 9 v. Swansea n. Rot terdam. Ebro. met caisson pass. 9 Beachyhead. Noordzee, met zuiger 9 v. Casablanca. Oceaan, met caisson pass. 9 Beachvhead. Tyne met zuiger en bak, 10 v. Curacao naar Haifa. Witte Zee, 9 Kp. St. Vincent gepass.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10