Oost-Duitse regering maakt reuzenzwaai naar een milder, verdraagzamer politiek Bidaults hoofd viel onder parlementaire guillotine Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Getal Rhee weigert een bestand Centrum-partijen gaan stag leveren om betwiste stemmen Leerling - j ournalist gedagvaard Tot bevordering der Duitse eenheid Communistische partij geeft fouten toe en Adenauers program staakt propaganda voor de volksdemocratie Het woord is aan... Stijgende verlieslijst in Worcester (V. S.) Zapotocky geeft onlusten toe Godsd iens tv rijheid hersteld Einde van de collectivering In telegram aan Eisenhower Eén stem tekort Onregeerbaar Frankrijk drijft af naar politieke en economische chaos ITALIAANSE VERKIEZINGEN 67e JAARGANG No 281 DONDERDAG 11 JUNI 1953 297e JAARGANG No 128 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsnian DE GROTE STAD ROTTERDAM heeft haar zevenhonderdduizendste inwoner be groet. In een grijs en ver verleden is de zevenduizendste inwoner wellicht een ver moeide en bestofte reiziger geweest, die te paard voor een herberg verscheen en de waard "verraste met zijn voornemen, zich hier blijvend te vestigen. Zo had het nu ook kunnen gaan, zij het dan zonder paard en zonder waard, die tegenwoordig anders heet. Maar door een merkwaardig toeval, als ik het zo noemen mag, zijn het in deze moderne tijd altijd babies, die stadsbevol kingen op een rond getal brengen die op het ogenblik zelf, dat zij het levenslicht aanschouwen en hun eerste kreet slaken, meteen belast zijn met een geducht getal. Veel later, in hun grijsheid, zullen zij nog met trots tegen hun lichtelijk verveelde kleinkinderen, die dit verhaal al zo vaak gehoord hebben, zeggen: Ik was nummer een half millioen in Den Haag, of nummer honderdduizend in Enschedé; dat waren tijden; en kijk nou'es. De vraag dringt zich inderdaad op hoe het met Rotterdam gesteld zal zijn, en met andere steden en stadjes, en met Nederland als geheel, als dit pasgeboren jongetje oud en grijs zal zijn en in het verleden delven ten bate van zijn nageslacht. Niet dat het jongetje het slecht getroffen heeft met zijn geboorteplaats. Als mij door een vreemde ling gevraagd werd, het sterkste centrum van ondernemingsgeest en energie in het huidige Nederland te noemen, zou ik zeg gen: Rotterdam. En ik geloof dat de meeste mensen dat antwoord zouden geven. Er leeft in de Maasstad een geest die wars van aarzeling en van uitstel is, die grote plan nen maakt in onverbrekelijke samenhang met hef besluit, ze op de kortst mogelijke termijn tot uitvoering te brengen en die de daad bij het woord voegt. De zware slag, die de stad in de oorlogsdagen heeft ge troffen heeft Rotterdams energie niet ge schaad maar, zoals in deze jaren gebleken is, veeleer gestimuleerd. Het gaat onver vaard zijns weegs en ontwikkelt een nieuw stadsbeeld, dat minnaars van de Oudhol landse stedelijke intimiteit ontstellen moge en aan Amerika doen denken, maar dat van wilskracht en durf spreekt. Het kan zeer goed zijn voor een klein jongetje, dat eenmaal zich zijn eigen weg door het harde leven zal moeten banen, in een dergelijke sfeer te zijn geboren en op gegroeid. Dat zij niet van stedenschoon vervuld is, dat poëtische gedachten niet de eerste zijn die in haar omgeving opwellen zal hem misschien aanvankelijk ten nadele 7ijn. Maar hij kan het later vergoeden door erop uit te trekken en alweer: wat in spireert daar sterker toe dan 's lands groot ste zeehaven? Ik vraag mij evenwel af of dit jongetje, evenals zoveel andere jongetjes en ook meisjes, in deze tijden in ons land geboren, niet in een nabije toekomst voorgoed Ne derland zullen moeten verlaten. Dat getal 700.000 voor Rotterdam heeft mij namelijk opnieuw doen schrikken van onze groeien de overbevolking. En ik heb een oud boekje opgeslagen, dragende de weidse titel „Geïllustreerde Encyclopaedic", tussen de zeven en achthonderd pagina's in duodeci mo en voorzien van het jaartal 1891. Dat is dus nog geen zestig jaar oud. Het ver meldt het Nederlandse bevolkingstotaal: 4% millioen. Dat is nu 10/2 millioen. Wij zijn in minder dan zestig jaar bijna twee ënhalf maal zo groot in aantal geworden in hetzelfde kleine, schoon wel in energie gestegen land. In 1894 werd de Rotterdamse bevolking opgegeven als 210.900. Zij is dus meer dan verdrievoudigd. Amsterdam had toen 415.000 inwoners. Nu meer dan twee maal zoveel. Den Haag 160.000 minder dan Haarlem nu. Er zijn meer dan driemaal zoveel Hagenaars en ook meer dan drie maal zoveel Haarlemmers, want Haarlem telde in 1894 nog maar 53.000 zielen; nu 166.000. Ge kunt bij deze steden u annexa ties herinneren, maar zij zijn niet van be tekenis ten aanzien van de groei der be volkingscentra. Als ge aan het oude Haar lem uit de negentiger jaren denkt, met de dorpjes Heemstede, Bloemendaal en Scho ten in de onmiddellijke nabijheid, moet ge denken aan een gemeenschappelijke bevol king die niet veel hoger dan 53.000 kwam: maar even over de 60.090. Nu: over de 200.000, in een aaneengebouwd, aaneenge sloten geheel. Hoe sterk nok de trek naar de steden en de groei van de industrie in zestig jaar zijn geweest bewijzen wel het sterkst de getallen van de (te snel) ge groeide steden Enschedé en Eindhoven, die in 1894 vijftienduizend en vijfduizend in- inwoners telden. Nu: 110.000 en 130.000. Maar het sterkst en het meest waarschu wend spreekt dat verschil van het gehele land: van 41/2 naar 10l/2 millioen, zodat Nederland het dichtstbevolkte land van Europa is geworden met het vooruitzicht, dat de toeneming zich voorlopig in snel tempo zal blijven voortzetten en dat telken jare 40.009 mannen en vrouwen hun plaats op de arbeidsmarkt moeten vinden. Rotterdams 700.000ste heeft weer eens sterk aan een probleem herinnerd, dat in de naaste toekomst steeds meer zorg zal gaan baren. En dat, als weer eens een pe riode van economische inzinking mocht komen op de bekende wijze door in vloeden van buiten, die niet door de vader landse energie gestuit kunnen worden op zeer pijnlijke wijze acuut zou worden. R. P. Hij zou geheime gegevens hebben gepubliceerd De officier van Justitie te Rotterdam heeft de leerling-journalist L. I. A. werk zaam bij Het Rotterdams Parool, gedag vaard om op 23 Juni voor de Strafkamer te Rotterdam te verschijnen. De dagvaarding tegen hem vermeldt dat hij een adjudant van de luchtmachtdienst zou hebben uitgehoord over de opzet, de bouw en de inrichting van een bunker, zulks in opdracht van de redactie van Het Rotterdams Parool en gegevens waarvan de geheimhouding in het belang van de Staat der Nederlanden zou zijn geboden, zou hebben verwerkt in een door hem ge schreven en voor publicctm bedoeld arti kel. Als raadsman zal mr. T Bie Jr. uit Rot,erdam optreden. BERLIJN, (Reuter, DPA, United Press). 11 Juni. Als bij toverslag is de politiek van de Oost-Duitse regering omgezwaaid van fanatiek communistisch naar ver bluffende mildheid. Blijkbaar zijn ingrijpende instructies uit Moskou er de oorzaak van. Volgens de bekendmakingen der regering en de S.E.D., de Oost-Duitse commu nistische partij is de hele „socialistische opbouw" in Oost-Duitsland stilgelegd. De agrarische collectivering is stopgezet. De voorbereidingen tot een militaire organisatie zijn gestaakt. Verdedigingswerken zullen niet meer worden afgebouwd. Vluchtelingen mogen zonder risico voor lijf en goed terugkeren. Er zal een algehele amnestie voor politieke misdrijven in werking treden. De godsdienstvrijheid wordt hersteld er is reeds een overeenkomst tussen kerk en staat gesloten. Het verkeer tussen de zones zal worden geregeld met nieuwe passen. Het particuliere initiatief zal worden hersteld in de economie. En dit alles heeft ten doen: Bevordering der Duitse eenheid. „Alle hinderpalen moeten uit de weg", is thans de leuze van Oost-Duitsland. Het hoofd van de Evangelische kerk in Duitsland, bisschop Oito Dibelius, en de Oost-Duitse premier Grotewohl ziin het eens geworden over een program van ne gen punten ter beëindiging van het con flict tussen kerk en staat, meldt het Oost- Duitse nieuwsbureau ADN. De regering heeft beloofd de gearresteer de geestelijken in vrijheid te stellen. Het godsdienstonderwijs op de scholen kan weer worden gegeven en de „jonge ge meente" een jeugdvereniging van de kerk, kan haar werk ongehinderd voortzetten overeenkomstig de door de grondwet ge waarborgde vrijheid van geweten. De kerk heeft harerzijds beloofd zich te onthouden van „critiek die strijdig is met de grondwet en zich niet te. bemoeien met het economische en politieke leven van het land". Kerkelijke functionarissen hebben ver klaard dat zij geen reden zien om te twij felen aan de oprechtheid der Oost-Duitse onderhandelaars. Belangrijk achten zij de volgende zin snede in het officiële Oost-Duitse verslag van de vergadering: „Het feit dat de her eniging van ons vaderland en een vredes verdrag dringend noodzakelijk zijn, eist dat alle hinderpalen uit de weg worden geruimd". Andere punten van overeenstemming zijn: Het grootste deel van de eigendom men van de kerk wordt teruggegeven. De om godsdienstige reden ontslagen studen ten zullen weer tot de universiteiten wor den toegelaten. De staatssubsidies aan de kerk zullen volgens de overeengekomen re gels worden betaald. De Oost-Duitse regering heeft 40.000 mark beschikbaar gesteld voor herstel werkzaamheden aan een door bommen beschadigde veertiende eeuwse kerk te Er furt in Thüringen. Deken Heinrich Grueber, de verbindings man tussen de evangelische kerk en de Oost-Duitse regering, verklaarde tegen over het West-Duitse persbureau DPA dat de overeenkomst naar zijn mening geen overwinning van de evangelische kerk was, maar een wonder van God. Hij zei dat niet alleen de vonnissen tegen geestelijken en leken van de kerk maar alle vonnissen in Oost-Duitsland zouden worden herzien. Bisschop Lilje van Hannover, voorzitter van de Lutherse Wereldraad, die op het ogenblik in Berlijn verblijft, juichte de overeenstemming toe als een teken, dat het gezonde verstand opnieuw de overhand zou krijgen bij regeling van alle kwesties tussen kerk en staat. De Oost-Duitse regering heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag ingrijpende wijzingen ingevoerd. Zij heeft een nieuw program gepubliceerd, waarin wordt be paald dat gevangenen amnestie zullen krij gen, dat particuliere handelaren credieten zullen worden verschaft en dat vluchtelin gen, die naar het Westen zijn uitgeweken, naar Oost-Duitsland mogen terugkeren en hun oude posities innemen zonder dat zij zullen worden gestraft. Het politieke bureau van de Oost-Duitse communistische partij zeide in een verkla ring, dat een van de doelen van deze ver anderingen is de weg te bereiden voor de Duitse eenheid. In de verklaring van de partij, bekend gemaakt door het Oost-Duitse persbureau A.D.N., wordt gezegd, dat zowel de Oost- Duitse regering als de Oost-Duitse commu nistische partij zich realiseren dat in het verleden bij de economische politiek ern stige fouten zijn gemaakt. De vergissingen waren gemaakt bij het innen van de belastingen, het overnemen van boerderijen, zekere maatregelen op het gebied van de landbouw en het invoeren van een distributiestelsel waarbij zekere groepen van de bevolking van hun bon kaarten werden beroofd. De boeren, die naar het Westen waren uitgeweken, zouden hun boerderijen dienen terug te krijgen als zij naar Oost-Duitsland terugkeren. Waar dit niet mogelijk zou zijn, dienden zij volledige schadeloosstelling te ontvangen. Alle vonnissen wegens het niet leveren van landbouwproducten, het niet betalen van belastingen en achterstand bij het be talen van contributies voor sociale zeker heid moeten worden herzien, aldus de ver klaringen van de Oost-Duitse communis tische partij. In de verklaring wordt geopperd, dat allen die naar hot Westen zijn uitgeweken, naar Oost-Duitsland kunnen terugkeren, waar zij geen nadeel mogen ondervinden van hun vlucht naar het Westen. Zij zou den volledige burgerrechten krijgen, aldus de verklaring. Verder kondigt het politieke bureau aan dat de gehele kwestie van de passen tussen de zones in Duitsland zai worden herzien. Ruime credieten op korte termijn dienen te worden verschaft aan handwerkslieden, groot- en kleinhandelaren, particuliere aannemers en transportondernemers om de productie van consumptiegoederen door particuliere bedrijven te vergroten. Ook beval het politieke bureau amnestie aan voor alle gevangenen die korter dan drie jaar gevangenisstraf uitzitten en die veroordeeld zijn wegens misdaden jegens de eigendommen van de staat. Het politieke bureau beval verder aan de spoorwegtarieven voor arbeiders en enige andere groepen met vijftig procent te verlagen. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft Woensdag gemeld, dat tot een aanzienlijke wijziging in de politiek van collectivering van de landbouw is besloten. Op een conferentie van de voorzitters en de leden van de Oost-Duitse productiege nootschappen te Oost-Berlijn werd bekend, gemaakt, dat er geen productiegenoot schappen meer zullen worden gevormd. „Ter verbetering van de arbeid in de bestaande productiegenootschappen" werd aanbevolen „geen nieuwe leden meer aan te nemen." De leden van de genootschappen moeten, aldus het bericht van A.D.N.„het recht hebben uit het genootschap te treden zon der dat zij hierdoor in hun rechten schade ondervinden." De West-Duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft Woensdag voor de Bondsdag m vijf punten de richtlijnen van zijn bui tenlandse politiek uiteengezet. Hij wil: vrije verkiezingen voor geheel Duitsland; vorming van een regering voor geheel Duitsland; het sluiten van een vredesver drag in vrij overleg; het regelen van alle territoriale vraagstukken in dit vredesver drag, en vrijheid van handelen voor een regering voor geheel Duitsland tot het aan knopen van betrekkingen met andere lan den, volgens de beginselen en bedoelingen van de Verenigde Naties. Adenauer verklaarde, dat de drie Weste lijke geallieerden geen toezegging hebben gedaan ten aanzien van een deel van Duits land, zoals in Korea het geval is. De ge allieerden zouden veeleer verzekerd heb ben, „tezamen met ons langs de weg ener vreedzame politiek te komen tot een her eniging van geheel Duitsland in vrede en vrijheid". SEOEL. (AFP.). Te Seoel is verno men, dat de Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, Eisenhowers jongste schrijven aan hem heeft beantwoord. Pre sident Rhee zou hebben verklaard dat „re gering en volk van Zuid-Korea niet zul len instemmen met een wapenstilstand". De president zou opnieuw hebben mede gedeeld dat „elke wapenstilstand, waarbij Korea verdeeld blijft, door Zuid-Korea zal worden verworpen". Rhee's antwoord zou, via de Amerikaan se ambassadeur te Seoel, telegrafisch ter kennis van president Eisenhower zijn ge bracht. Voorts wordt nog vernomen dat presi dent Rhee een buitengewone zitting van het Zuid-Koreaanse kabinet heeft uitge schreven, ter bespreking van de wapen stilstandskwestie. Rhee heeft heden officieel te Seoel vei'- klaard het te betreuren, dat president Eisenhower de mening is toegedaan dat een wapenstilstand voor Zuid-Korea in vele opzichten voordelig zal zijn. „Wij nemen een ander standpunt in", al dus Rhee", en dit is onvermijdelijk,, aan gezien een wapenstilstand volgens de door het Amerikaanse staatshoofd aanvaarde voorwaarden de doodsteek voor Zuid- Korea zou zijn". André Maurois: De stem waarmee een man voor leest onthult niet wie hij is, maar wie hij wil zijn. Het is de stem van de persoon, die hij zich voor stelt als hij aan zichzelf denkt De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft, met 76 stemmen voor, géén tegen en 55 onthoudingen een motie aan vaard, waarin een beroep op de Zuid-Ko reaanse regering wordt gedaan een verdrag te sluiten met iiet Chinees-nationalistische bewind. Vijftigduizend Zuid-Koreaanse betogers trokken heden, in een demonsti-atie tegen de overeenkomst voor cle uitwisseling van krijgsgevangenen, zingend door de straten van de grote Zuid-Koreaanse haven Poe- san. Alle winkels en kantoren waren ge durende de demonstratie gesloten. In Seoel werd voor de derde, achtereen volgende dag tegën de overeenkomst ge- demonstreei-d. Scholieren verzamelden zich weer buiten de gebouwen, waarin buiten landse journalisten zijn ondergebracht. Later trokken ongeveer vijfhonderd leden van de Zuid-Koreaanse artistenbond, met muziek voorop, door de straten van Seoel. Groepen toneelspelers gaven korte voor stellingen van een „Veldtocht naar de Jaloe": De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft president Syngman Rhee buiten gewone bevoegdheden verleend. (Van onze correspondent in Parijs) George Bidault is al niet gelukkiger dan zijn voorgangers geweest, die probeerden de investituur als kabinetsformateur te krijgen, al kreeg hij dan ook wat meer stemmen. 313 wist hij er op zijn program ma te verenigen, en dat was precies 1 te weinig. Zodat de crisis nu haar vierde week in gaat. Zijn executie geschiedde om goed 2 uur in de nacht. Als volgend nummer, subsi diair slachtoffer voor de parlementaire guillotine wordt nu de radicaal Edgar Fax re genoemd, een leeftijdsgenoot van Mendès-France, die evenals hij het cen trum van zijn verhoopte meerderhpid een paar plaatsen naar links zou willen ver- -gon rljpenT schuiven. Maar voor tot definitieve aanwijzing van de zevende formateur over te gaan, heeft president Auriol voor vanmiddag eens nog maar eerst de fractieleiders op het Elysée ontboden om zo de schuldvraag nauwkeu riger te kunnen onderzoeken. Wat' Bidault's falen betreft ligt de hoofd- schuld zeker wel bij de radicalen. Die heb ben de jongste formateur, die vorige week Mendès-France niet bij 'wilde staan, met gelijke munt betaald en slechts 28 van hun 75 stemmen geleverd. Als politieke oorzaken van dit échec, af gezien dus van de zo belangrijke persoon lijke ressentimenten, mag men wel Bi dault's programmapunten aanwijzen, waar bij hij pi-actisch volmachten voor een jaar heeft geëist voor het doorvoeren van een dirigistische economische politiek. Bidault heeft gistermorgen een regerings- verklai-ing voorgelezen, die zich over het algemeen onderscheidde door klaarheid en preciesheid, en waarin de gevoeligheden van de partijen, welker medewerking hij behoefde, zo veel mogelijk werden ontzien. Zo-explosief en sarcastisch als Mendès- France zich had uitgedrukt, zo omzichtig en diplomatiek was over het algemeen Bi dault. Bidault, de derde foi-mateur, die al thans een poging tot een oplossing waagde, stond niettemin in feite voor hetzelfde probleem als zijn beide voorgangers, de gematigde conservatief Reynaud en de linkse radicaal Mendès-France. Het wordt algemeen nu wel als een on weerlegbare waai'heid erkend, dat op .basis van de heersende grondwet met een al machtig, doch verdeeld en wispelturig par lement Frankrijk niet meer te reageren is. Het parlement zal dus eeirst een deel van -i, Een tornado, die de stad Worcester in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft getroffen, richtte daar grote verwoestingen aan. en maakte vele slachtoffers. Ettelijke woningen werden door de hevige rukwinden, die met zware hagel gepaard gingen, vernield. zijn bevoegdheden aan de thans machteloze regering over moeten dragen. Ziedaar het centrale p"ob!eem waarvoor de huidige crisis voor het eei-st met deze dwingende kracht alle formateurs gesteld heeft en zal blijven stellen. De pil, die Bidault gisteren de Kamer te slikken gaf, was zeker niet minder bitter dan die van Reynaud en Mendès-France, al had hij die dan ook op een even andere wijze verguld. Eigenlijk vroeg Bidault zelfs nog meer dan zijn voorgangers. Dat hij niettemin een dozijn stemmen meer dan Mendès-France verwierf, zal wel kunnen worden toegeschreven aan de om standigheid, dat hij wat later kwam en dat de crisis, gelijk dat hier heet, iets verder Van Mendès-France had de formateur intussen wel de voornaamste financiële en economische clausules overgenomen. Ook Bidault wees op de absolute urgentie van de sanering van het economische leven en de handel en op de noodzaak de wederop bouw nu eens eindelijk ernstig ter hand te nemen. Stok achter de deur Bidault zette nog een stok achter de deur. Omdat René Mayer met een absolute mere- dei'heid ten val is gebracht,is nu een grond wetsartikel van toepassing geworden, dat een volgende minister-president het recht geeft de Kamer te ontbinden, indien ook hij binnen een tijdsverloop van 18 maanden, tenminste 314 stemmen tegenover zich zou vinden. Dit was het zwaard van Damocles, dat Bidault gisteren, al was het dan ook nog zo behoedzaam, boven de hoofden der gedeputeerden hing. Het is wel zeker dat deze omstandigheid nu een extra factor vormt die de oplossing van deze crisis, die een duidelijke ci-isis van het regiem is ge worden, in hoge mate bemoeilijkt. Het parlement weet, dat een volgende premier óver deze bevoegdheid zal beschik ken. Hij zal het lot en het bestaan van deze 627 gedeputeerden en beroepspolitici prac- tiseh in handen hebben. Aan de andere kant kan een formateur moeilijk minder vragen dan zijn voorgan ger, omdat het elke dag wel duidelijker wordt hoezeer dit parlement in ernst en verantwoordelijkheid tekort schiet. Er wordt de wijsheid van een politieke Salo mo vereist om dit probleem tot een oplos sing te brengen. ROME, (AFP) De Italiaanse eerste minister, De Gasperi, heeft Woensdagavond verklaard, dat de verkiezingsstrijd de een heid en samenhang van de Christen-demo cratische partij en de Italiaanse katholieken heeft hernieuwd. HU achtte het „zeer moei lijk te voorzien, of de nieuwe kieswet (die de partij met vijftig procent van het aan tal stemmen plus een stem een premie geeft) zonder gevolg zou blijven". Het scheelde maar weinig, zo zei hij, of deze meerderheid was behaald. Zoals men weet worden er 1.300.000 stemmen betwist. Een regeringswoordvoerder verklaarde, dat de communistische afgevaai'digden op de 49.000 stembureaux opdi-acht hadden geki'egen de geldigheid van zoveel moge lijk stembiljetten te betwisten, bijvoorbeeld als deze wat wai'en bezoedeld door vuile handen of lippenstift. Hij achtte het heel wel mogelijk, dat het nieuwe Huis van Af gevaardigden de meeste der betwiste stem men geldig zal verklaren. Woordvoerders van linkse en rechtse partijen gaven Woensdag te kennen, dat hun pai-tijen alles in het werk zullen stel len om te voorkomen, dat de aangekondig de zetelverdeling drastisch wordt gewijzigd. Zetelverdeling Hieronder volgt een overzicht van de ze tels. die de verschillende partijen bij de verkiezing voor het Huis van Afgevaai' digden hebben geki'egen, een en ander in vergelijking met de in 1948 vei'kregen re sultaten. Centrum-coalitie: 1953 1948 Christen-democraten 262 zetels 305 Sociaal-democraten 19 zetels 33 Liberalen 14 zetels 19 Republikeinen 5 zetels 9 Andere partijen 3 zetels 5 Totaal 303 zetels 371 WORCESTER (Reuter). Het aantal slachtoffers van de wervelstorm, die Dins dag het gebied rond Worcester in de Ame rikaanse staat Massachusetts teisterde, is nog steeds stijgende. In de ruïnes van on geveer 200 huizen kunnen zich nog slacht offers bevinden. Volgens de jongste niet-officiële gege vens kwamen 85 personen om het leven en wei'den 800 pei'sonen gewond. 2500 perso nen zijn dakloos geworden. De schade wordt geraamd op 50 millioen dollar. Door de wervelstorm, die Worcester Country teisterde, is het aantal slachtoffers van zeer recente wervelstormen in de Ver enigde Staten gestegen tot 423. Linkse oppositie: Communisten 143 zetels Linkse socialisten 75 zetels Linkse onafhankelijken zetels Totaal 218 zetels (In 1948 vormden de linksgéöi'iënteerden het z.g. Volksfront. Dit kreeg 183 zetels.) Rechtse oppositie: Koningsgezinden Nieuwe fascisten Totaal 1953 40 zetels 29 zetels 69 zetels 1948 14 6 20 WENEN (Reuter). De Tsjechoslo- waakse president, Antonin Zapotocky, heeft Woensdag voor radio-Praag mede gedeeld, dat er zich in Tsjechoslowakije op vele plaatsen ongeregeldheden en protest bewegingen tegen de herziening van het geldwezen, die onlangs werd uitgevoerd, hebben voorgedaan. Zapotocky deelde mede, dat deze acties tegen de herziening geen succes hebben gehad. Dit was, naar hij zeide, grotendeels te danken aan het verenigd front van de arbeiders. Volgens de president zijn er bij de uit voering van de herziening van het geld wezen talrijke tekortkomingen geconsta teerd. De leiding van een aantal fabrieken had onvoldoende voorbereidingen genomen en financiële autoriteiten hadden geen schikkingen getroffen om de inwisseling vlot te doen geschieden. De mensen hadden uren in de rij moeten staan. „Al deze tekoi'tkomingen hebben," aldus betoogde Zapotocky, „vijanden van ons re giem gelegenheid gegeven voor het begin nen van een tegen de staat gerichte activi teit." STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Hier en daar enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperaturen. 12 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 4.31 uur, onder 22.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 Juni Hoog water: 3.06 en 15.37 uur. Laag water: 11.10 en 23.34 uur. Vrijdag 12 Juni Hoog water: 3.54 en 16.24 uur. Laag water: 11.57 en uur. JCOQOOODOOCCOÖOOQOCOOOQCOQOGCCO^DOCÖOCOOCOrOCOCO-' - «VLO

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1