Dividendbeperking moet niet worden gehandhaafd „Functie van handel onmisbaar bij verruiming van de export" IVOROLp^: zó reinigt geen andere! PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws 2 Quantitatieve betekenis is gering PRINS BERNHARD: De radio geeft Vrijdag Toch ió het zo v__ Purper DONDERDAG 11 JUNI 1953 CONCLUSIE VAN DE S.E.R.: 'n TIP VA Kattenburg maakt weer winst Bus botste tegen tram; 25 lichtgewonden Franse textiel voor r am pslachtof f ers Kerkelijk Nieuws Rede in jaarvergadering van Mij. voor Nijverheid en Handel Amsterdam krijgt het Vondelpark ten geschenke Amsterdam wil beeldende kunst aankopen Motorsport Groot aantal fabrieksteams naar de Asser T.T. Zweedse deelneming De „Oldenbarnevelt" arriveert Maandag De Sociaal-Economische Raad heeft aan de minister van Financiën advies uitge bracht over het vraagstuk der dividend- beperking. Zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is bericht komt de S.E.R. unaniem tot de conclusie dat de dividend beperking niet als instrument van een economische politiek moet worden gehand haafd. De raad adviseert de wet nog met één jaar na de thans geldende termijn te verlengen en de huidige mogelijkheid van winstuitkeringen te verruimen. De Sociaal-Economische Raad gaat in zijn advies zonder zich te begeven in een behandeling van alle argumenten voor en tegen, welke in de loop der jaren met betrekking tot dividendbeperking zijn aan gevoerd na in hoeverre de dividendbe perking een nuttige functie vervult in het huidige economische bestel van ons land. Op grond van gegevens, ontleend aan een enquête van het ministerie van Financiën, komt de Sociaal-Economische Raad tot de globale schatting, dat, wat betreft de winst uitkeringen over 1951, de Wet op de Divi dendbeperking maximaal voor een bedrag van ongeveer 80 millioen heeft geleid tot niet-uitkering van winst. De betrekkelijk geringe betekenis van dit bedrag wordt in het licht gesteld door er tegenover te stel len de economische grootheden, die men door de dividendbeperking wenst te be ïnvloeden, namelijk de besteding van het inkomen van de bevolkingsgroep die geen loonarbeid verricht en de omvang der in vesteringen. Vervolgens worden in het advies het economische en het sociaal-politieke aspect van de dividendbeperking behandeld. Het is duidelijk, zo zegt de raad, dat de geringe quantitatieve betekenis van de dividendbe perking van invloed is voor de waardering van beide aspecten. Afgezien hiervan stelt de S.E.R. wat de economische werking van de dividendbeperking betreft, vast, dat aan deze maatregel onder de huidige om standigheden beslist bezwaren zijn verbon den. Het is namelijk waarschijnlijk, dat de aantrekkelijkheid van het verstrekken van risicodragend kapitaal door de dividend beperking wordt verminderd. Vdorts be staat het gevaar van een uit nationaal- economisch gezichtspunt bezien minder juiste besteding van kapitaal. Voorts zou opheffing van de dividendbeperking ertoe kunnen bijdragen een ongewenste discri minatie van investeringen in het binnen land ten opzichte van investeringen in het buitenland weg te nemen. Wat het sociaal-politieke aspect betreft dat zijn grondslag vindt in het verband dat veelal wordt gelegd tussen dividendbeper king en loonbeheersing stelt de S.E.R. vast. dat de feitelijke ontwikkeling van het looninkomen in vergelijking met de ont wikkeling van het inkomen van de groep zelfstandigheden in het algemeen en met dat van het dividendinkomen in het bijzon der weinig aanleiding geeft van het inko men van de groep zelfstandigen nu juist het dividendinkomen aan bijzondere be perkende bepalingen te onderwerpen. Ge constateerd wordt, dat de stijging van het dividendinkomen na de oorlog ten opzichte van vóór de oorlog in sterke mate is ach tergebleven bij de stijging van andere inkomenscategorieën. ADVERTENTIE Je merkt het bij 't klimmen der jaren, Bij 't dunnen en grijzen der haren, Bat, wat je ook probeert. De ervaring je leert: „Niets kan 'n Tip van Bootz evenaren"! Ten einde het bedrijfsleven in econo misch opzicht geen noemenswaardige na delen van een verlenging van de wet te doen ondervinden, stelt de S.E.R. voor een verruiming in de huidige mogelijkheid van winstuitkeringen aan te brengen, zodat als alternatief van het bestaande maximum, 6"'o van het gestorte aandelenkapitaal plus 2% van het zuiver vermogen, een uitkering wordt toegestaan van 6"/» over het totale zuiver vermogen. In de vergadering van aandeelhouders der n.v. Hollandia-Kattenburg te Amster dam heeft de heer H. Kattenburg mede gedeeld dat het bedrijf zich na een slecht boekjaar 1950/'51 heeft hersteld en dat het komende boekjaar zich gunstig laat aan zien. In het Hollandia-bedrijf wordt, met winst gewerkt en dat is, mede met het oog op de gunstige vooruitzichten, de reden waarom ondanks de slechte eerste helft van het boekjaar 1951/'52 alsnog een dividend van 3 pet. over dat jaar wordt uitgekeerd. De omzet in de export is tengevolge van ver hoogde invoerrechten en contingenteringen teruggelopen, met name naar Frankrijk, België en de Scandinavische landen. Op het Droogleever Fortuynplein te Rot terdam zijn gisterochtend een bus en een tram van de Rotterdamse electrische tram door de gladheid van de weg met elkaar in botsing gekomen. De bus, die evenals de tram niet snel reed, slipte en botste tegen de tram. Door de schok werden ongeveer 25 passagiers van bus en tram gewond, doch de verwondingen waren over het algemeen niet van ernstige aard. De schrik was groter. De bestuurders der voertuigen kregen lichte verwondingen. Tien personen werden in een ziekenhuis behandeld. Van alle kanten werden de passagiers geholpen om uit de voertuigen te komen. De bestrating bestaat ter plaat se uit kinderhoofdjes, het wegdek was glad tengevolge van regen en toen de bus slipte, verloor de chauffeur de macht over het stuur. Beide voertuigen werden aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. Vier gratiën, keurig aangedaan in witte japonnetjesdansen hier op het grasveld voor het Imperial Institute in South Kensington (London). De danseresjes maken deel uit van de Zuid-Afrikaanse volksdansgroep, die ook in ons land voorstellingen heeft gegeven. Te Rotterdam is een zending textiel, be stemd voor de textielpakketten voor de getroffenen van de watersnood, overgedra gen aan de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck. De zen ding is afkomstig van het Rode Kruis van de Beneden Seine te Rouaan. In het departement Normandië is een geldinzameling voor de Nederlandse slacht offers gehouden, die 14.300.000 francs op bracht. De helft hiervan werd bestemd voor de zending, die gisteren werd overgedragen. ADVERTENTIE Inz. Heer W. B. A., Utrecht ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz Oude Genever HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en claveeimbel. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14 00 Schoolradio. 14.30 Platen. Boekbespre king. 15.40 Pianotrio. 16.00 De strijd tegen mieren en bladluizen, causerie. 16.15 Viool en piano. 16.40 Platen. 17.00 Vrouwenkoor, sopraan, en piano. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Kerkconcert. 21.00 Robert, hoor spel. 21.55 Viool en piano. 22.10 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Bariton en Piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Snort en prognose. 12.48 Volkszang-Toogdag. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Piano-recital. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Muziekeauserie. 17.10 Voor de kinde ren. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Problemen rond de huurverhoging, causerie. 19.00 Koorzang. 19.15 Piano. 19.30 Humanitaire achtergronden van de samen werking tussen de volkeren, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Blaaskwintet en piano. 20.30 Benelux. 20.40 Aanpassing causerie. 21.00 Cabaret. 31.30 Het leven betrapt. 21.50 Platen. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte mu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 19.4521.15 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Nieuwe geluiden. 16.40 Jongenskoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijk kwartet. 17.50 Platen. 18.00 Platen. Letter kundige causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 20.10 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. (Om 20 45 Kunstkaleidoscoopl. 21.40 P'aten. 21.45 Vlaamse liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Twee honderd jaar Brits Mu seum. (Op 224 en 49 m.). Ned. Herv. kerk Beroepen te Ermelo J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee; te Oldebroek (toez.) (2é pred.pl.) J. v. Sliedrecht te Ede. Zes vacatures In de kring van de classis Sneek der Ned. Hervormde kerk komen binnenkort zes vacatures, nu ds. H. v. Niel te Sneek het beroep naar Nunspeet, ds. D. Lekker- kerker te Scharnegoutum dat naar Valken burg (Z.H.), ds. H. A. Jellema te Balk dat naar Wijhe, ds. A. D. Bakker te Nijland dat naar Voorburg en ds. Joh. H. W. Dick- hout te Jutrijp-Hommers dat naar IJmui- den heeft aangenomen. Bovendien gaat ds. J. W. Bruinsma te Gaastmeer een jaar als legerpredikant in dienst. Geref. kerken Beroepen te Een (Dr.) en te Eist (Gld.) H. J. Lugtigheid, cand. te Zwolle; te Nieuw- lande M. G. Ton te Geesteren; te Wijckel W. H. Melles, cand. te Maarssen. Bedankt voor Castricum J. H. v. Halse- ma te Tholen. Geref. gemeenten Bedankt voor Ermelo Chr. v. Dam te Amsterdam-C. Geref. kerken Beroepen te Kralingscheveer (vac. W. Griffioen) S. Hoekstra te Melbourne (Vic toria De gemeente Amsterdam heeft van de Vereniging tot Aanleg van een Rij- en Wandelpark te Amsterdam het in 1865 ge deeltelijk aangelegde en in later jaren tot 45 hectare vergrote Vondelpark ten ge schenke gekregen. Het park werd destijds ontworpen door de tuinarchitecten J. D. en L. P. Zocher. Het thans in dienst der ver eniging zijnde personeel zal bij de gemeen te Amsterdam in dienst komen, zoveel mo gelijk in een gelijkwaardige positie. Ook alle in het park aanwezige opstallen, waarvan er enige verhuurd zijn, zijn aan de gemeente overgedragen. De gemeenteraad heeft gisteren deze schenking aanvaard en zijn grote erken telijkheid jegens de schenkster uitgespro ken. Op advies van de Kunstraad hebben B. en W. van Amsterdam besloten, bij wijze van proef voor één jaar, de aankoop van werken van beeldende kunst (uitgezon derd beeldhouwwerken) ten behoeve van het gemeentelijk bezit te doen geschieden volgens de procedure van algemene inzen ding. Alleen kunstenaars, in Amsterdam of de randgemeenten werkzaam, kunnen in zenden. De werken moeten van dien aard zijn, dat zij een plaats in het Stedelijk Mu seum waardig kunnen worden gekeurd. Voor de aankoop van schilderijen is f 20.000 en voor die van tekeningen en gra fiek f 4.000 beschikbaar. De inschrijvingen voor de Grote Prijs van Nederland der KNMV, die 27 Juni aan staande op het circuit van Drente zal wor den gehouden, overtreffen alle voorgaande, nu Duitsland ook weer is toegelaten door de FIM. Niet alleen hebben Horex en NSU ingeschreven, ook BMW heeft zich thans officieel gemeld met als rijders Walter Zei ler, Hans Meier, Hans Baltisberger, en Gerhard Mette. Gestart wordt in de 500 cc. klasse, zodat deze aan officiële fabrieksteams de Norton en AJS uit Engeland heeft, tegenover Gilera, Guzzi en MV uit Italië en de Horex met H. P. Muller en F. Schon uit Duitsland. Een buitengewoon „veld" dus. waarbij de AJS heeft ingeschreven met Will Doran, de Nieuw Zeelander R. Coleman en R. Sherry. In de 350 cc. klasse komen uit Norton, AJS met bovengenoemde rijders Guzzi, MV in de 250 cc. klasse Guzzi, en NSU en in de 125 ce. klasse Morini, MV en NSU. De inschrijving sluit 13 Juni, maar nu reeds staan voor de 125 cc. 32 rijders in geschreven, van wie 17 Nederlanders; voor de 250 cc. 16, van wie vier landgenoten; in de 350 cc. 48, van wie 5 Nederlanders en voor de 500 cc. niet minder dan 59, van wie zes landgenoten. Prins Bernhard heeft hedenmorgen in de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Dordrecht een rede uitgesproken over het onderwerp „Handel een bestaansvoorwaarde voor Neder land". Bij een overzicht van de geschiedenis van de handel citeerde hij een geschiedschrij ver uit de 16e en 17e eeuw die zei: ,,In Holland waren er plaatsen met meer sche pen dan huizen. Navigatie en negotie zijn hier altijd nauw verbonden geweest. Hol land had haast geen graan, maar was toch de graanschuur van Europa. Het verbouw de geen vlas, maar verwerkte het in massa tot lijnzaad. Het had geen schapen, maar iveefde een overvloed van wol tot laken. Het had geen wijnbergen, maar bezat de stapel der Duitse en Franse wijnen. Het had geen bossen, maar timmerde meer schepen dan het overige Europa tezamen". „Laten wij ons realiseren," aldus de Prins, „dat soortgelijke wonderen nog steeds ge schieden. Nog steeds vloeit Nederland over van goederen, die het niet zelf maakt. Men vindt dit vanzelfsprekend. Maar men ver geet dan dat dit alleen mogelijk is dank zij het initiatief, de activiteit, de reactiesnel heid en het doorzettingsvermogen van de handel." Sprekende over de functie van de handel vestigde Prins Bernhard er de aandacht op dat deze functie onvervangbaar is. De zelfstandige handel heeft hierbij zon der twijfel een voorsprong. Imponderabilia als relaties, eeuwenoude vertakkingen van de Nederlandse handelshuizen, de welhaast geërfde capaciteiten op dit speciale gebied zij alle spelen een rol. „Toch is het merkwaardig, dat, ter wijl op bijna elk gebied het nut der specialisatie wordt erkend, de gespe cialiseerde taak van de handel niet al tijd op de juiste waarde wordt geschat. In het algemeen trouwens pleegt de waardering voor de handel nogal af hankelijk te zijn van de conjunctuur. Gaat alles voor de wind en is de afzet gemakkelijk, dan dreigt de handel als zelfstandige functie in het gedrang te komen. Komt de nood aan de man en stokt de afzet, dan beseft men opnieuw, dat de handel nuttig en nodig is. In wezen gaat het hier om het begrip van de handel als zelfstandige functie en daaraan ontbreekt het nog wel eens. Afzetvraagstuk De Prins sprak vervolgens over het nut van de handel nu ook de verhoogde export inspanning steeds meer een afzetvraagstuk wordt. Daarbij komt de typische taak van de handel naar voren. Het zoeken van de markt, dat soms geheel tevergeefs is en dan weer een slechts tijdelijk succes brengt, is voor menige producent te kostbaar. Dan kan de handel, die overal zijn vertakkingen heeft en op de vergankelijkheid van mark ten is ingesteld, bewijzen hoe nuttig en nodig zijn functie in het maatschappelijk bestel is. Emigratie, die reeds plaats gehad heeft, kan een waardevolle steun zijn voor de markten aftastende handel. De Nederland se emigrant past zich betrekkelijk snel aan bij de consumptiegewoonten van zijn nieu we vaderland. Toch betekent een blijvende stroom van emigranten een niet te ver waarlozen vraag naar Nederlandse pro ducten. Maar belangrijker is nog de steun, die een Nederlands bruggenhoofd in den vreemde kan geven aan de handelaar, diè zijn weg komt zoeken. „Bij mijn bezoeken aan verschillende landen van Zuid-Amerika ben ik onder de indruk gekomen van het feit, dat de emi granten van bepaalde nationaliteiten als het ware ontvangstcentra vormen voor de exporteur, de handelaar uit hun vroegere vaderland. Zij staan hem bij met hun locale kennis, met hun inmiddels verworven rela ties. En zij verlichten zijn taak daarmede zeer wezenlijk." Bij de emigratie van Nederlanders naar elders wekt men, naar de Prins zeide, bij het buitenland teveel de indruk, dat het hier om een surplus gaat, dat men blij is kwijt te raken. Maar het gaat hier om een waardevol surplus, dat alleen uit de Neder landse gemeenschap beschikbaar komt voor hulp aan landen met een bevolkingstekort mits aan bepaalde eisen wordt voldaan. „Laat ons beseffen, dat om het nu maar nuchter uit te drukken elke nor male geschoolde arbeider aan de Neder landse gemeenschap een bedrag van rond 20 000 heett gekost. Wij kunnen dus op zichzelf genomen dankbaar zijn voor de verlichting van onze bevolkingsdruk. Maar voorop dient te staan dat het ontvangende land dubbel dankbaar mag zijn. En dat wij zeer bepaalde eisen tot waarborging van althans de aanvanke lijke positie der emigranten kunnen stel len. Deze kijk op emigratie dient iedereen, die met het probleem te maken heeft, zich eigen te maken. Om der wille van de emi granten èn om der wille van de steun, die export en handelaar kunnen krijgen van emigranten-groepen, die zich nog verbon den weten met het oude land," aldus de Prins. Honger. Volgens het officiële Pekingse blad „Jean Minjii Pao" bedraagt hét aantal Chinezen, dat lijdt door de hon-* gersnood als gevolg van mislukking van de oogst door droogte en vorst op liet ogenblik verscheidene tientallen millioenen. De hongersnood teistert de rijke productiegebieden en in het bij zonder de centraal-Oostelijke provin cies ten Noorden van de Jamgtse. Samenwerking. Generaal Naguib, de Egyp tische premier, heeft te Cairo op een. bijeenkomst meegedeeld, dat een ver- bi ndingscommissie is ingesteld voor- nauwere samenwerking van buiten landse gemeenschappen in Egypte (Grieken, Italianen, Fransen, Britten, Amerikanen, Duitsers en anderen) met de Egyptenaren voor de economische, sociale en culturele verheffing van het land. Proefvlucht. De Amerikaanse luchtmacht is van plan proeven te nemen met be stuurbare projectielen, waarbij deze na op een proefterrein aan de Oostkust van Florida te zijn gestart, een vlucht, van 3.000 kilometer boven het Caraïbi- sche zeegebied maken en daarna op een landingsterrein aan de kust van Florida landen. Goede wil. Een groep Katholieke intellec tuelen heeft te Parijs ondei voorzitter schap van de schrijvers Frangois Mau- riac en Gabriel Marcel een „comité voor de herziening van het proces-Ro- senberg" gevormd. In een communiqué heeft het comité alle Christenen en mensen van goede wille in Frankrijk verzocht alles in het werk te stelllen, om het onherroepelijke te voorkomen. Graan. President Eisenhower heeft het Congres verzocht het zenden van een millioen ton tarwe naar Pakistan mo gelijk te maken. Er heerst voedseltekort in Pakistan. Operatie. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, is te Boston weer geopereerd voor zijn galaandoening. Zijn toestand na de operatie wordt be vredigend genoemd. Eenheid. Op grond van een wetsontwerp van de Argentijnse regering, dat bij het Congres is ingediend, zullen de vergun ningen voor alle radiostations worden ingetrokken en drie nieuwe grote sta tions binnen negentig dagen worden opgericht als „bijdrage tot de vorming en consolidering van de geestelijke een heid van het land". De voorgestelde maatregel heeft tot doel „de particulie re belangen ondergeschikt te maken aan de sociale, culturele, economische en politieke belangen van het land". Winst. Een 24-jarig lid van de Pakistaan se luchtmacht heeft ruim 1 millioen gulden gewonnen met een weddenschap bij paardenrennen, die zijn broer zon der ziin medeweten op zijn naam had afgesloten. Toen hij telegrafisch be richt kreeg, dat hij het bedrag had ge wonnen, viel hij flauw. Ziek. Senator Robert Taft lijdt aan een ernstige heupaandoening, die hem voor de rest van de huidige Congreszitting wel zal verhinderen ziin werk als leider van de republikeinen in de Senaat te doen. Mau Mau. Sinds het afkondigen va.n de noodtoestand in Kenya, acht" maanden geleden, zijn ruim duizend leden van de Mau Mau gedood, zo is door een rege ringswoordvoerder verklaard. Meer dan 400 werden er gewond. In dezelfde periode heeft de Mau Mau 411 inheem sen, 17 blanken en 4 Aziaten gedood en 229 personen gewond. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat Zweden zal deelnemen aan de twee neu trale commissies voor toezicht op een be stand. De Zweedse vertegenwoordigers in de commissie voor toezicht op de repatriëring van krijgsgevangenen zijn aangewezen en kunnen binnen een maand na onderteke ning van een bestand in Korea zijn. Ongeveer 20 van de 80 Zweedse verte genwoordigers in de commissie voor toe zicht op de uitvoering van de militaire bepalingen van het bestand kunnen binnen drie weken na ondertekening in Korea worden verwacht. De „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland wordt Maandagmorgen te Amsterdam uit Indo nesië verwacht. De ontscheping van de circa 1100 passagiers, onder wie een aantal leden van de Nederlandse Militaire Missie, (met familieleden 129 personen) begint om halfnegen. 5. „Wat zoekt u, professor?", vroeg Pan da. „Dat zal ik je zeggen.ehPam pa", antwoordde de geleerde, „je hebt mis schien gemerkt, dat de bloemen in je tuin nogal groot zijn geworden, nietwaar?" ,,Of ik dat gemerkt heb!", riep Panda, „een ploeg houthakkers is bezig ze om te hak ken!" „Juist", zei professor Kalker, „dan zal het je dus duidelijk zijn, dat dit v r- oorzaakt is door de groeistralen". „Dat is me helemaal niet duidelijk!", riep Pan da, „wat zijn groeistralen en waar komen ze vandaan?" „Kom, kom", zei de geleerde ongeduldig, „groeistralen zijn natuurlijk stralen, die de groei beïnvloeden, zoals je aan de bloemen hebt kunnen zien. Zij worden uitgestraald door mijn groei-stra- ler, een klein apparaatje, dat ik in deze tuin had achtergelaten en dat ik nu niet meer terug kan vinden". „Wal?!", riep Panda verschrikt, „ziet dat apparaatje er soms uit als een moderne schemerlamp?!" „Hm, ja", zei de professor, „daar Ujkt het inderdaad op". Jolliepop heeft het!", riep Panda opgewonden, „ik hoop, dat hij het nog niet heeft gebruikt!" Maar op dat ogen blik knipte Jolliepop op zijn kamer juist het apparaat aan en begon bij het licht ervan een boek te lezen. De arme knecht, die niet bemerkte, wat er onder invloed van de groeistralen met zijn nek gebeurde, moest het boek steeds hoger houden. „Vreemd", mompelde hij, „ik heb het ge voel, alsof mijn arm te kort is!" OUDTIJDS werden de kleurstoffen voor namelijk uit planten bereid. Als zo danig kennen wij allen nog wel bij name de meekrap die tot het einde van de vorige eeuw nog op grote schaal in Zeeland werd verbouwd en waarvan de wortel een vrij wel onverwoestbaar rood opleverde. Maar behalve de uit planten gewonnen kleur stoffen kende men destijds ook dierlijke kleurstoffen, zoals bijvoorbeeld het „purper der ouden", of ko- ningspurper. Deze kleur werd bereid uit een klier van verschillende soorten purperslakken, maar de juiste bereidingswijze is voor ons verloren geraakt, het geen niet zo onbegrijpelijk is, omdat na de 14e eeuw het purper als kleurstof weinig practische betekenis heeft gehad. Friedlander heeft ruim 40 jaar ge leden op dit gebied interessante proeven verricht, waarbij hij uit 12.000 slakken 1,4 gram kleurstof verkreeg. Nu weten we weliswaar niet, hoe duur een purperslak in de oude tijd was, maar het zeer grote aantal slakken dat voor de bereiding van een mespunt kleurstof nodig was, is toch wel een duidelijke aanwijzing dat het purper destijds bijzonder duur moet zijn geweest. En in één klap wordt het ons dan óók duidelijk dat deze kostbare stof alleen gediend kan hebben ter opfleuring van de gewaden van koningen en rijke heersers, omdat in die tijden weelde en macht onverbrekelijk mei elkaar gecom bineerd werden. In latere tijden trad deze kleurstof als symbool van macht duide lijker op de voorgrond, zodat het purper ook voor kerkvorsten de macht te symbo liseren kreeg. Het merkwaardige is, dat het product dat uit de hypobranchiale klier van pur- pcrslakken afkomstig is, oorspronkelijk bleekgeel ziet, maar door inwerking van het licht, via groen en blauw, een mat- violette tint krijgt. Deze kleur staat nog vrij ver af van het diepe purper, dat alleen verkregen kan worden door bijmenging van rood, zodat we moeten aannemen dat het koningspurper in de oud heid aldus door bijmenging is ontstaan. Van de verschillende soor- ten purperslakken die vroe ger het purper hebben gele verd, komen de meeste in tropische zeeën voor, maar de Purpura Lapilus is ook aan de Zuidkust van ons land zeer talrijk en wordt voornamelijk op pieren en hoofden van zeeweringen aangetroffen. Dit praatje over het purper geeft ons aanleiding nog eens iets over kleuren als zodanig te zeggen. We zien bijvoorbeeld een brievenbus als helder rood, een pas ge verfd hekje als geel, een boomblad als hardgroen. Wanneer we die kleuren zo helder en duidelijk waarnemen, hebben we de vast overtuiging dat die voorwerpen ook inderdaad de kleuren hebben, die wij zien. Maar nu het grappige: die voorwerpen hebben de kleur die wij zien, juist helemaal niet. Ja. welbeschouwd hebben ze helemaal geen kleur. Daarover morgen. H. PéTJLLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2