„Partai Kommunis Indonesia" geniet prettige bejegening mi Nederland Tweede Kamer wenst geen registratie van het pandrecht Verre reis '■LJ Fa. B. ENGELENBERG Alleen Sjahrirs partij houdt zich verre „Ze zijn milder, zachter en voller van smaak dan welke andere cigaret ook!'' "De KleineWeteld Te hoge lonen betaald bij De Ommelanden DONDERDAG 1 JUNI 19 53 P MET ANDEREN OP EEN PODIUM Agenda voor Haarlem Noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen verlengd Oud-directeur krijgt f600.- boete OFFICtëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN J aarvergader ing Christian Science O j M■/lm. ik. m 1 i ADVERTEN TIE „Evenals in de Philippijnen, is in Indonesië het communisme het belangrijkste gevaar dat het land bedreigt". Deze woorden werden onlangs in Manilla gesproken door de Indonesische oud-minister van Defensie, Sultan Hamenku Buwono. Nauwelijks waren ze de wereld overgeseind of er kwam een tegenspraak. Het bleek dat enkele journa listen in Manilla een indiscretie hadden gepleegd. De Sultan had de aangehaalde woorden wel gesproken, doch het was geenszins zijn bedoeling, dat ze gepubliceerd zouden worden. Deze korte geschiedenis is typerend voor de positie van het commu nisme in Indonesië. Iedereen weet, dat het communisme er is, maar niemand wil er over spreken. Het is of de gezamenlijke partijen en de regering een stilzwijgende overeenkomst zijn aangegaan om zo weinig mogelijk ten nadele van het communisme te zeggen en zo vriendelijk mogelijk tegen de „Partai Kommunis Indonesia" te zijn. Neemt men deze mei'kwaardige, althans voor Westerlingen merkwaardige, houding aan, omdat men het communisme als iets onafwendbaars ziet als een gevaar onder kennen slechts weinige Indonesiërs de leer van Moskou of omdat men, hetgeen eigenlijk op hetzelfde neerkomt, meent dat het met het communisme in Indonesië zo'n vaart niet zal lopen? (Van onze correspondent te Soerabaja) Gezien de gang van zaken in Indonesië zijn we geneigd de vriendelijke houding van de andere partijen en van de regering tegenover de P.K.I. toe te schrijven aan een „mélange" van deze verschillende mo gelijkheden. Dat dit zo is, is voor een groot deel toe te schrijven aan het feit, dat men hoe wonderlijk het ook moge klinken in Moskou de kampioen ziet van de be vrijding van de onderdrukte volkeren en aan het feit dat vele politieke partijen in Indonesië nog over weinig ervaring be schikken met het gevolg dat van een wer kelijke partijstrijd geen sprake is. De Partai Kommunis Indonesia is als geen andere organisatie in dit land strijd baar. En het best georganiseerd. In Indo nesië vormen de communisten bovendien geen geheel afzonderlijke staande groep, die door alle andere groepen gemeden wordt als een lepra-leider. Niemand legt hier de communisten een strobreed in de weg. Integendeel. Is er ergens een P.K.I- bijeenkomst, dan kan men er van verze kerd zijn er verschillende locale bestuurs- autoi-iteiten te vinden, evenals afgevaar digden van politie en weermacht. In vele gevallen ontbreekt zelfs een vertegen woordiger van de gouverneur niet. In allerlei comité's, die hier voor alle moge lijke en onmogelijke doeleinden worden opgericht door de gezamenlijke partijen, vindt men de mannetjes van de P.K.I., broederlijk naast leden van de Masjumi, de Islampartij, de Katholieke en de Chris telijke organisaties. De enige organisatie, die zich sinds korte tijd niet meer leent voor een samen gaan met de communisten is de „Pai'tai Sodalis Indonesia", de partij van Sjahrir. Dit jaar was deze partij de enige, die de eerste Mei afzonderlijk vierde en weiger de mee te doen aan een hei'denking van de eerste Mei volgens Moskou-recept: op tocht en met portretten van Sovjet-leiders en het verzamelen van handtekeningen voor de communistische Wereldvredesactie van Stockholm. Sobsi, machtig werktuig Nauw geliëei'd aan de P.K.I. is de geheel op communistische leest geschoeide Fede ratie van Arbeidersorganisaties, de Sobsi. Deze Sobsi heeft een zeer sterke greep op de lagere kringen van de bevolking. Zeker 90 percent van alle Indonesische arbeiders en boeren is in de Sobsi georganiseerd, hoewel de P.K.I. zelf op geen stukken na de grootste partij is in Indonesië. Zo op het eerste gezicht is de grote aanhang van de Sobsi dan ook een merkwaardig ver schijnsel. Kijkt men wat verder, dan is de oorzaak echter gemakkelijk te vinden: ook hier weer een volkomen overtroeven van de andere vakbonden door de communis ten. In feite is er slechts één vakbond in Indonesië, de Sobsi. De andere staan maar zo wat aan de kant en spelen eigenlijk in het geheel niet mee. Behalve, dat de Sobsi vrijwel geen tegenstanders heeft, heeft zij ook nog op andei'e wijze de wind in de zeilen. Er heerst immers ontevredenheid onder de massa. Ontevredenheid over tal van ver wachtingen, die men terecht of ten on rechte bij de overdracht van de souve- reiniteit koesterde en die niet in vervul ling zijn gegaan. Die ontevredenheid wordt Hussein Fatemie, de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, die momenteel in Travemiinde aan de Baltische Zee (Duits land) verblijft, waar hij herstelt van een ziekte, kijkt hier door een sterke verrekij ker naar de overkant", „achter' het ijze ren gordijn. De verrekijker staat opgesteld op een terrein ivaar men de rivier de Trave kan overzien. De Trave vormt de grens tussen Oost en West. Een gids lichtte de minister voor. DONDERDAG 11 JUNI Zuiderkapel: Spreker ds. J. Visser. 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Althoff. 8 uur. City: „Ail about Eve', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivelseiland", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Malou van Mont- martre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lajla", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Schoonheidsspecialist', 18 jaar, 7 en 9.15 u. Palace: „Het uur voor middei-nacht", 18 jaar, 7 uur; „Sporlparade", 9.15 uur. Luxor: „Or kaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liefde van een frontsoldaat". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 1Z JUNI Bioscopen: Nieuw programma. Concertge^VïPv, turnzaal: Haarlems Mu- ziekinst; ..- leerlingenuitvoering, 7.30 uur. door de Sobsi voortdurend aangewakkerd. Daarnaast levert zij een doorlopend ge vecht voor verbetering van de lonen. In vele gevallen gebeurt dit met succes. En wie is er ongevoelig voor een voortdurend stijgend loon? Dat aan de andere kant al deze loonsverhogingen niet tot grotere welvaart leiden, daar de prijzen in een nog veel sneller tempo stijgen, is natuurlijk niet de fout van de Sobsi, doch van de regering. Het feit, dat al die loonsverho gingen geen enkel effect sortei-en heeft te vens tot gevolg, dat men ontevreden blijft en wat kunnen de communisten zich meer wensen? Dit alles heeft echter het voor de Sobsi gewenste gevolg dat honderdduizenden In donesiërs, die in feite niet communistisch zijn, zich toch bij de Sobsi aansluiten, ver blind als zij worden door de telkens weer behaalde ogenschijnlijke successen op de regeerders in Djakarta, „die niet anders zijn dan reactionnaire kapitalisten". Critiekloos aanvaard In het Westen zouden de arbeiders zich al lang hebben afgewend van de vuist- zwaaiende zeepkistredenaars, die de Sobsi „leiden", hun dreunende beloften doen en met dat alles de arbeider van staking tot staking naar de afgrond leiden. Hier is men aan het critisch wegen van de woor den van vakbondleiders echter nog lang niet toe. Er is trouwens ook niemand, die het waagt hen aan de kaak te stellen. Bo vendien hecht de Indonesiër vaak meer waarde aan directe voordelen dan aan ge- spree kt er over VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG win in de toekomst. Ook deze mentaliteit is de Sobsi- en P.K.I.- leidei-s, niet onbe kend en het moet gezegd worden dat zij er hun voordeel mee weten te doen. De vraag of het communistische gevaar, dat er zeker is in Indonesië, op de duur een werkelijke bedreiging voor dit land zal gaan vormen, hangt voor een groot deel af van de houding van de andere partijen. Slagen zij er in de massa van de commu nistische Sobsi los te weken, dan zal er van de zijde van Moskou zeker geen dode lijk gevaar dreigen, althans niet van bin nen uit. Dat zal echter geen eenvoudige taak zijn. Vooralsnog heeft de Sobsi het terrein vrijwel alleen. Zij ligt vele lengten voor. En wanneer de andere vakbonden in actie zouden komen, dan nog zal hun aan trekkingskracht voorlopig niet groot zijn. Immers, het enige dat tot werkelijke ver hoging van de welvaart kan leiden en dat zij dus moeten propageren, is harder wer ken. En dat is waar de Sobsi nooit en te nimmer over spreekt. Dr. Malan, de eerste minister van Zuid-Afrika,, heeft Woensdagmorgen een bezoek gebracht aan het rampgebied. Dr. Malan bezichtigt de Molendijk te 's-Gravendeel. (Van onze parlementaire redacteur) Een van de denkbeelden door prof. Meijers voorgestaan: opneming als rechts figuur van het register-pand in het Burger lijk Wetboek, zal naar alle waarschijnlijk heid niet verwezenlijkt worden. De Tweede Kamer wilde er niet aan. c Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) maakte kenbaar, dat het door de hoogleraar bestre den amendement van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, dat een uit- spraak inhield ten gunste van opneming van regelen van een eigendomsoverdracht tot zekerheid, ook niet in alle opzichten aantrekkelijk was. Toch zou hij er vóór stemmen. Mr. Burger (P.v.d.A.) gaf de vooi-keur aan een amendement van zijn fractiegenote mej. mr. Zeelenberg, maar de door haar bepleite tussenoplossing raakte meteen van de baan, doordat de commissie voor pri vaat- en strafrecht het met 37 tegen 33 stemmen won; met de fractie van de P.v.d. A. stemden slechts de C.H. en drie K.V.P.' ers tegen. Verzet van de K.V.P. maakte nog een stemming nodig over een andere con clusie. die luidt: „Het verdient aanbeveling een regeling te maken, volgens welke in stellingen, die bedrijfscredieten verlenen, bij inpandneming van vorderingen op naam, de mededeling aan de (derde) debi teur nog rechtsgeldig kunnen doen op het ogenblik, dat tot inning wordt overgegaan, terwijl dan die mededeling slechts nodig is voor het uitoefenen van het recht. Met 49 tegen 23 stemmen werd deze conclusie aan genomen. Tenslotte ging de conclusie omtrent de wenselijkheid van voorschriften met be trekking tot overdracht en verpanding van de handelszaak, en dan wèl met behulp van het stelsel van registerpand, er zonder hoofdelijke stemming door. Dit gebeurde eveneens met het voorstel tot verlenging met één jaar van de Nood wet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, na een korte gedachtenwisseling tussen de heer Reuter (C.P.N.) en de minister van Sociale Zaken. Bij de bespreking van het wetsontwerp ter goedkeuring van de overeenkomst tot herziening en verlenging van de interna tionale tarwe-overeenkomst kon minister Mansholt mededelen bij zijn jongste be zoek aan Canada de verzekering te hebben gekregen, dat de Canadezen hun tarwe niet tegen lagere prijzen zullen aanbieden aan Engeland dat zich buiten de overeen komst heeft gehouden dan aan de andere landen. Dit was het enige belangrijke in het debat over dit zonder hoofdelijke stemming aanvaarde voorstel; de communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Dat deden zij ook bij het ontwerp tot goedkeuring en uitvoe ring van het verdrag van Londen van 19 Juni 1951 tussen de Nooi-d-Atlantische ver dragsstaten inzake de rechtspositie van hun krijgsmachten. Volgens de heer Haken (C.P.N.) was men hiermee op het hellend vlak en zouden Amerikaanse troepen een zelfde positie krijgen als de bezettings troepen in Duitsland. Minister Staf was het met de heer Haken eens, dat dit wets ontwerp een gevolg is van onze aanvaar ding van het Noord-Atlantisch Verdrag, maar hij bestreed de mening dat de over eenkomst een eenzijdig karakter zou heb ben. Onder meer zal het ook op Neder landse troepen elders van toepassing zijn. Er bestaat geen plan hier vreemde troepen te legeren. Hoek van Holland, zo zei de minister na. een interruptie van de heer Welter (K.N.P.), is slechts een tussen station voor Britse bezettingstroepen onder weg van en naar Duitsland. Op 30 Juni komt de Kamer weer in open bare vergadering bijeen voor behandeling van de tweede reeks vraagpunten en con clusies betreffende het Burgerlijk Wetboek. Wij hebben onze huisvriend enkele weken moeten missen, omdat hij op zijn jaarlijkse vacantiereis naar het buiten land was. Niet, dat hij ons in die tussentijd vergeten heeft. Wij hebben wat prentbrief kaarten van hem ontvangen uit het zonnige Zuiden, uit witte steden aan een blauwe zee, van eilandjes met wuiven de palmen en van eixoiTne ho tels, met een kruisje bij het raam waarachter hij logeerde. Hij is teruggekomen met een bi'uin gezicht en vele interes sante verhalen over verre, schone landen. Hij weet er on derhoudend over te vertellen en hij wijst ons in de boeken, die hij daarginder kocht, de plaatsen die hij heeft gezien. Ge moet in het oog houden, zegt hij, dat deze gekleurde platen de dingen wel wat mooier maken dan ze in wer kelijkheid zijn, maar dat is te excuseren. Wij mensen moeten van de naakte werkelijkheid niets hebben, wij willen liever met een exti-a kleurtje en een charmant leugentje in de luren worden gelegd. Daar betalen wij voor, om zo te zeggen, dus daar hebben wij recht op. Maar ik wil niet zeggen dat het niet mooi is, daar waar ik geweest ben. Ge moet Monte Carlo zien liggen van de zee uit, als een diamant op blauw fluweel. En de Middellandse Zee zou ik mee naar huis heb ben willen nemen om er mij zelf zo nu en dan eens in te spiegelen, als hier grauwe regen op zomerse herfstdagen de kleuren van het leven ver doezelt. Het eiland Corsica ligt als een bruine bruidsuiker tegen de horizon, als ge er met de boot heenvaart van het vaste land uit. Ik kan mij voorstellen dat Napoleon daar geboren is willen worden en dat er mpnsen zijn die er willen dood gaan, om met hun laatste blik die schoonheid mee te nemen naar de hemel, om te kunnen zeggen: Kijk eens, het was daar beneden ook niet alle maal kwade pap. Napels, aan de blauwe golf, is een paradijs waar de natuur haar verfpotten met gulheid heeft omgekeerd. Wij moeten ons hier wel behelpen, als ge- dat daar aanziet. Ik heb er ge- dineerd op een hoge rots in de stille, purperen avond, terwijl wat luie zeilschepen daar be neden over het water wiegden als slaperige zwanen. Ze zeg gen dat er op de wereld maar één zon is, doch de zon van Napels is bij morgen en bij avond een aparte, die ge ner gens elders ziet. En dan de bergen. Ik had een hotel gehuurd op aanbe veling. met een onvergelijke lijk uitzicht volgens de catalo gus. Toen ik voor het eerst in mijn kamer kwam en dpor het raam keek, zag ik een wanor delijk leger van reuzen over de horizon marchêren, met witte hoeden op en groene epaulet ten. Het waren bergen, bergen van grillige schoonheid, naast elkander gezet en op elkander gestapeld voor mijn raam. Ik moest mijn hoofd achterover- buigen om een stukje van de hemel te zien. Een onvergelijkelijk uitzicht, ja, zegde ik tot de hotelhouder, die achter mij in zijn handen stond te wrijven alsof hij de bergen zelve gemaakt had. Een prachtig uitzicht zou het zijn, wanneer die bergen niet in de weg stonden. Hij begreep dat niet zozeer en lachte wat op zijn Italiaans, doch ik heb die nacht niet rus tig kunnen slapen door de vrees, dat die bergen verder zouden marcheren over mijn hotel heen. Maar de volgende dag ben ik erop geklommen. Leer dit van mij, bergen zijn niet om togen omboog te kijken doch otn op te klimmen, zodat ge op de top de wereld onder u ziet di-aaien als een kermiscarrou- sel. Dan kunt ge tot in de da len de mensen en dorpen zien alsof ge door een omgekeerde verrekijker loert, en als ge geen mensen meer zien wilt, kijkt ge vooruit, recht de eeuwigheid in. Zo ziet ge. zegt onze huis vriend, dat ik van mijn reis geld heb weten te profiteren. Ik heb een vacantie gehad die mij heugen zal. Doch er is iets, dat mij dwars zit. Ge weet hoe ik de grote en kleine schoonheden van het leven weet te waarderen en te bewonderen, en de kleine vaak het meest. Ik kan een klaproos aan de voet van een eeuwen oude kathedraal schoner vin den dan de kathedraal zelve. En omdat ik van schoonheid houd, vind ik het spijtig als de grootste schoonheid mij ont snapt voorgoed. Die schoonheid was geen monument, geen berg, geen landschap en geen zee. Het was een vrouw, die mij voor de voeten liep en wier beeld in mijn geheugen is gegrift met een gloeiende naald. Zo is onze huisvriend. Hij is niet getrouwd geraakt omdat hij geen keus heeft kunnen maken. Hij heeft eens, bij een andere vacantie, in een een zaam Zwitsers hótel veertien dagen lang naar de dochter van de waard zitten kijken zonder verder iets van Zwit serland te zien. Zij zat dage lijks onder de waranda aan een truitje te breien. En toen het truitje af was, waren de veer tien vacantiedagen om en jo delde zij de bergen in met een struise Zwitser, terwijl onze vriend als een muilezel bepakt naar het station sukkelde. Onze vriend is wat te snel geïmponeerd door vrouwelijk schoon, hebben wij wel eens bezorgd gemeend. Wat hij een klaproos noemt aan de voet van een middeleeuwse kathe draal, is meestal een meisje dat hem met een blik en een lonk gevangen houdt en hem blind langs de serieuze schat ten van de wereld voert, waar voor hij eigenlijk op reis is ge gaan. Ook nu weer was een vrouw dus het schoonste wat hij in den vreemde vond. Ikj kan haar niet vergeten, zegt hi/1 somber, maar ik weet niet waar zij ge stoven is. Zij was jong en slank en zwart en alles tege lijk. Ik liep met drie koffers en een las, ik had mijn treinkaar tje voor het gemak tussen mijn tanden en ik was dus wat moeilijk in mijn bewegingen* anders zou ik haar zo niet heb ben laten ontsnappen. Ge denkt dat ik overdrijf, maar ik zeg u: Ze was schoner dan duizend purperen avonden in Napels op de rots en liefe lijker dan honderd eilanden bij elkaar. Haar ogen waren van een kleur die de Middellandse Zee tot zeepsop maakt. En de madonna's in de Romeinse ker ken leken viei-kant, bij haar sierlijke vormen. Maar ik heb haar slechts drie seconden kunnen aanschou wen, en de madonna's heb ik tot vervelens toe zevenmaal gezien. Dat is mijn noodlot ge weest en dat zit mij dwars. Maar dan is uw dure reis geld toch niet voor niets ge weest, zeg ik hem. Ge hebt er een schone herinnering aan overgehouden, ge hebt al was het maar drie seconden een kostbaar, exotisch sieraad op twee benen aan u voorbij zien wandelen daar ergens in het romantische Zuiden, waar ze thuishoort en waar ge ze wellicht een volgend jaar nog eens kunt gaan bezoeken. Hij kijkt mij somber aan met zijn gezicht van Italiaans bruin en schudt het hoofd. Het is een kleine vergissing, zegt hij, te menen dat ik die adembenemende bloem gezien heb in Monte Carlo, of in Na pels of op Corsica. Er waren geen wuivende palmen boven haar en geen rotsen als achter grond. Ik heb haar gezien in deze stad hier, op de dag toen ik als een pakpaard beladen het sta tion inging om op vacantiereis te gaan. De politierechter voor economische za ken te Groningen heeft de oud-directeur van de coöpei'atieve melkproductenfabriek De Ommelanden, de heer F. de Boer, ver oordeeld tot een boete van f 600, subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De heer De Boer was ten laste gelegd, dat hij als directeur van De Ommelanden tijdens de staking aan een gedeelte van het personeel twintig percent meer loon heeft uitbetaald daai geoorloofd was. Hij had daarvoor geen toestemming gevraagd. ADVERTENTIE IlitrUdaai - Huórlrtn - Tfl. irtï-Tï- De practische waarde van geestelijk be grijpen in het dagelijks leven was de grond toon tijdens de jaai'vei'gadering van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ, Scientist, in Boston, Massachusetts, waar voor meer dan 7.500 Christian Scientisten dezer dagen uit alle delen der wereld bij een waren gekomen. In zijn speciale boodschap deelde De Christian Science Raad van Bestuur aan het gehoor mede, dat het materialisme heden ten dage niet alleen wordt uitge daagd, doch dat het in toenemende mate zwicht voor de uitwerking van geestelijk inzicht. Ten getuige hiervan werden verklaringen van Christian Science genezingen op deze vergadering voorgelezen. Tot presidente van De Moeder-Kerk voor het komende jaar werd mevrouw Grage F. Cudworth uit Boston benoemd, een Chidstian Science practitioner, die reeds bijna 50 jaar het genezend werk van dit kerkgenootschap uitoefent. Zij zal deze functie gedurende een jaar bekleden. De nieuwe presidente legde de nadruk op de onscheidbaarheid van Christendom en genezing en zeide: „Het ware wezen van de kerk wordt duidelijk in onze ervaring door ons begrijpen en demonstreren van de ge nezende macht van het zuivere Christen dom." Verslagen omtrent de wereld-omvatten de activiteiten van het kerkgenootschap, dat overal in de Verenigde Staten en in ongeveer 40 andere landen vertakkingen heeft, werden door vooraanstaande func tionarissen uitgebracht. Ongeveer een millioen dollar werd in het afgelopen jaar voor liefdadige doeleinden uitgegeven, zo deelde Roy Corret Watson, de penningmeester, mede. Hij voegde daar aan toe, dat individuele Christian Scien tisten meer dan 70.000 aan vrijwillige bij dragen hadden geschonken als hulp bij de stormramp in Europa en dat De Moeder- Kerk meer dan een millioen dollar aan gif ten van leden en belangstellenden had ont vangen. Melding werd voorts gemaakt van de versteviging op verschillend terrein van het werk, dat het kerkgenootschap voor jonge lieden doet. De vorming van een afdeling ter behartiging van de activiteiten der Christian Science organisaties bij de uni versiteiten werd aangekondigd, aan het hoofd waarvan een voormalig Christian Science vlootpredikant staat. Het z.g. „Camp Welfare Department" maakte de instelling van een Britse afde ling bekend ten behoeve van Christian Scientisten, die bij de strijdkrachten in Hongkong, Malakka, Singapore, Egypte, Gibraltar en andere plaatsen dienen. Meer dan 400 burger-medewei'kers zijn werk zaam voor oud-strijders, die in hospitalen worden verpleegd en voor leden van de strijdkrachten. Veertien Christian Seience- veldpredikers zijn -in actieve dienst bij de troepen, waaiwan drie in Korea. Volgens een officiële mededeling werden gedurende het afgelopen jaar 34 nieuwe vertakkingen van De Moeder-Kerk ge sticht. Deze bevinden zich o.a. in Casablan ca, Marokko; Apeldoorn, Nederland; en verschillende in Duitsland. Leden van de raad van sprekers hielden in vele plaatsen van de wereld, met inbegrip van Korea, lezingen over Christian Science. Tenslotte werden nog nieuwe vertalin gen in het Zweeds, Nederlands, Grieks en Russisch van enige der geschriften van Mary Baker Eddy, de ontdekster en grond legster van Christian Science, aangekon digd door de uitgevers van haar werken, die verslag uitbrachten over een jaar van uitzonderlijke activiteit.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5