Daan de Groot vestigt aandacht op zich bij achtervolging amateurs Koningin woonde voorstelling in de Amsterdamse Kunstmaand bij Het meisje uit Bois-Colom bes .Clowntje Rick Locomotief en Magneet RIJWIELEN JAN v. d. MEER Fergus Anderson won de 250 cc klasse Zwitsers mogelijk tóch naar Korea Nederlandse Raad der Europese Beweging NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN TT-races op Man Waterpolo Twee gelijke spelen in de water polocom petitie Waterpoloprogramma Biljarten Om de Nobelsbeker Roeien De Holland-beker wedstrijden Onderneming geplunderd personeel mishandeld Russische concessies aan Turkije? Voor de kinderen FEUILLETON J. Tersteeg overleden Fie Garelsen hersteld Bijeenkomst over Europese gemeenschap Het proces tegen de Rosenbergs Motorrijder verongelukt; meisje zeer ernstig gewond DONDERDAG 11 JUNI 1953 Het was vrij koud en vochtig toen gister avond de eerste wielrenners startten voor de baankampioenschappen 1953 van de KNWU. De wielerbaan van het Olympisch Stadion was door de vele regen doornat en dus zwaar, zodat in de voorrltten en kwart finales van de achtervolging voor amateurs geen bijzonder goede tyden verwacht kon den worden. De KNWU heeft onlangs besloten met in gang van deze kampioenschappen uit de voorrittèn de acht snelsten toe te laten tot de kwart finales, zowel bij de profs als de amateurs, waardoor alle ingeschrevenen zou den kunnen starten. Vorige jaren immers werd en dit geldt vooral voor de amateurs een selectie gemaakt van 32 renners, zo dat de mogelijkheid bestond, dat sterke achtervolgers aan de kant moesten blijven staan, omdat over hun capaciteiten niets bekend was. Welke gevolgen dit kan hebben, is in 1952 gebleken, toen Piet van Heusden op het laatste moment mocht invallen, om dat een der „geplaatsten" niet was versche nen en hij niet alleen de Nederlandse, maar ook de wereldtitel behaalde.... Nu kwamen er van de 38 inschrijvers slechts 29 aan de start. Van Heusden kwam als eerste in de baan tegen Haster en liet een goede 5.23 voor zich afdrukken. Er zijn dit jaar echter meer ernstige gegadigden voor de titel. De be langrijkste van hen is wel de wegrenner Daan dè Groot. De stijl van deze Amster dammer gaat steeds meer op die van Gerrit Schulte lijken. Wie De Groot ziet rijden, ziet de jonge Sohulte van vijftien jaar ge leden: dezelfde zit, dezelfde forse gestalte, hetzelfde machtsvertoon en. wat zoveel meer verwonderlijk is, bijna dezelfde gelaats uitdrukking. Daan de Groot 'plaatste zich in de kwart finales en moest tegen Krijn Post de over winnaar in de Ronde van het IJselmeer ADVERTENTIE in alle mod. en kl. Zojuist ontvangen de Sturmey 3-versnellings- naaf met remnaaf ƒ41.Betaling in overleg CRONJéSTKAAT op de hoek - Tel. 16152 Zie onze showroom: Schoterweg 55 De T.T.-races op Man werden Woensdag voortgezet met de wedstrijd in de 250 cc. klasse over vier ronden of 242.88 kilometer. Winnaar werd Fergus Anderson, Engeland, op Moto Guzzi, 1 uur 46 min. 53 sec., gem. snelheid 136.35 km/u. Op de tweede plaats kwam W. Haas, Duitsland, op NSU 1.47.10, gem. snelheid 136.02 km/u. De uitslag luidde verder: 3. S. Wunsche. Duitsland met DKW. 1.51.20, gem. snelheid 130.90 km/u.; 4. A. Wheeler, Engeland, op Moto Guzzi, 1.51.40, gem. snelheid 129.35 km/u.; 5. S. Willis, Australië, op Velocette, 2.00.08, gem. snelheid 121.31 km/u.; 6. T. Wood, Engeland, op Moto Guzzi, 2.01.02, gem. snelheid 120.41 km/uur. De start moest een uur worden uitgesteld in verband met de weersomstandigheden. De baan was buitengewoon glad na de regen- stormen van de afgelopen nacht en de deel nemers werden gewaarschuwd om een meer dan gewone voorzichtgheid bij het rem men in acht te nemen omdat overal op het circuit gevaarlijke natte plekken waren. Na het vertrek gingen Haas (NSU) en Wunsche (DKW) meteen naar voren, met vlak achter zich twee Moto Guzzi's, resp. bereden door de winnaar van verleden jaar Fergus Anderson en de wereldkampioen 1952 in deze klasse Lorenzetti. Na de eerste ronde lag Anderson evenwel aan kop met zes seconden voorsprong op de jonge Haas, die voor de eerste maal aan een wedstrijd op dit circuit, het lastigste van de wereld, mee deed en zich uitmuntend hield. In de tweede ronde noteerde Anderson een tijd van 26 min. 29 sec., overeenkomend met een gemiddelde snelheid van 137.64 km/u., een nieuw wedstrijdrecord. Hij liep steeds verder uit op Haas en Lorenzetti, in weerwil van het slechte zicht dat op som mige stukken van het parcours minder dan 109 meter bedroeg. In de derde en laatste ronde zette Haas -- Lorenzetti had opgegeven een gewel dige aanval in op Anderson, het verschil tussen hen geleidelijk terugbrengend van 26 tot 17 seconden. Anderson'bleef de toestand echter meester. Hij liet de Duitser niet dichter bij komen en pas 17 seconden nadat hij door de finish was gestormd kwam Haas aan daveren. Deze legde beslag op een eer volle tweede plaats. In verband met de weersomstandigheden zijn de verdere wedstrijden van Woensdag uitgesteld tot vandaag of morgen. De mist was namelijk komen opzetten, met het ge volg dat het zicht op gedeelten van het berg- traject tot enkele meters beperkt was. rijden. Beiden hadden in de voorrittèn de zelfde tijd gemaakt: 5.28.6. Zij startten even snel, kwamen na één ronde gelijk door, maar in de volgende ronde had De Groot één meter winst. Bij de derde doorkomst lagen de ren ners weer gelijk en het duurde tot de zesde ronde alvorens Daan de Groot de beslissende slag kon toebrengen. Hij kromde de rug nog eens extra en nam in deze ronde zeker vijf tien meter voorsprong. 5.21.0 Krijn Post was toen een verslagen man. Van Heusden zal wel even hebben opgekeken toen de tijd van De Groot werd bekend ge maakt 5.21.0, de snelste van de dag. Van Heusden zelf had in de kwart finale tegen Donker, zij het zonder tegenstand, 5.26.6 ge maakt. De acht beste tijden in de voorrittèn wer den genoteerd door: Piet van Heusden 5.23.0. Vreeswijk 5.28.0, Van 't Hof 5.28.2, Krijn Post 5.28.6, Daan de Groot 5.28.6, Buker 5.34.2, Boelens 5.36.4 en Donker 5.37.0. De uitslagen van de kwart finales -waren: eerste rit: 1. Van Heusden 5.26.2; Donker 5.40.8; tweede rit: 1. Buker 5.31.8; 2. Van 't Hof 5.33.8; derde rit: 1. De Groot 5.21.0; 2. Krijn Post 5.25.0; vierde rit: 1. Vreeswijk 5.31.0; 2. Boelens 5.49.0. De halve finales worden Zondag 14 Juni aanstaande gereden. Voor de tweede klasse dames van de waterpolocompetitie werd in de zwem inrichting aan de Houtvaart gespeeld de wedsVijd DWR 1—DZV 1. Nadat enkele aanvallen van de Haagse dames door de DWR-verdediging waren afgeslagen be zorgde Rie Thuis—van Veen DWR de lei ding. Na de rust bracht Loes, van der Tas de partijen op gelijke voet DWR 1DWT 1, heren DWR—DWT was een fanatieke partij, die voor de tweede klasse heren werd gespeeld. Alhoewel DWT steeds in de meerderheid was wisten de gastheren een achterstand van driezes geheel weg te werken, zodat de punten werden gedeeld. Uitslagen Reserve hoofdklasse: HPC 2HZPC 2 08. Reserve tweede klasse G: Haarlem 3 HVGB 3 4—3; HPC 3—LZC 3, LZC n. o.; Zian 4—DWR 2 7—5. Reserve derde klasse E: Haarlem 4—HPC 4 12—0. Het waterpoloprogramma van in de week van 14 tot 20 Juni luidt: Maandag 15 Juni: dames, tweede kl.: VZV 1—ADZ 1; res. tweede kl. A: DWT 3—HZPC 2Nereus 2. Heren, res. eerste kl.: DJK 2 HVGB 2. Tweede kl: DJK 1—DWT 1. Res. derde kl.: AZ '70 3—HVGB 4. Dinsdag 16 Juni: heren hoofdkl.: Merwede 1—HVGB 1; res. tweede kl.: Haarlem 3— HPC 3. Woensdag 17 Juni: dames, res. tweede kl.: DWR 2—HVGB 2. Heren, tweede kl.: DWR 1 De Zijl 1. Res. derde kl.: HPC 4AZ '70 3. Donderdag 18 Juni: dames: ADZ 1 HVGB 1. Heren, res. tweede kl,: LZC 2 DWR 2. Res. derde kl.: Nereus 3—VZV 2. Vrijdag 19 Juni: dames tw. kl.: HZPC 1 —DWR 1. Derde kl.: Haarlem 1—Waterlelie 1. Heren, res. hoofdkl.: ZIAN 2HPC 2. Eerste kl.: UZSC 1—HPC 1. Res. derde kl.: HVGB 4IJ 3. Zaterdag 20 Juni: heren: DWT 2AZ '70 3. Voor de kringcompetitie luidt het pro gramma: dames: VZV 2HPC 2. Meisjes: HaarlemVZV. Jongens: Haarlem aHVGB; Haarlem bHPC. Woensdag 17 Juni: jongens: DWRDWT. Zaterdag 20 Juni: heren: DWT 3—HVGB 5. De wedstrijd om de Nobelsbeker tussen Hof van Holland uit Haarlem en 't Centrum uit Heemstede werd met 102 door laatst genoemde biljartvereniging gewonnen. De resultaten waren: Duwel 75 75 32 10 2.34 Duinker 85 74 32 14 2.31 V. d. Erf 110 110 35 21 3.14 Koster 225 163 35 23 4.65 Nieuwenhuis 50 50 23 8 2.17 Van Dijke 40 21 23 5 0.91 Hogeboom 40 40 30 9 1.33 Peterse 40 36 30 6 1.20 Van Veen 85 85 30 10 2.83 Loerakker 85 43 30 8 1.43 Van Kempen 70 29 18 i0 1.61 Kloos 60 60 18 13 3.33 ADVERTENTIE Voor de wedstrijden van de Iïollandbeker- wedstryd Vereniging op Zaterdag 20 en Zon dag 21 Juni op de Bosbaan bij Amsterdam zijn voor de internationale nummers inschrij vingen binnengekomen uit Joegoslavië. Bel gië, Duitsland, Nederland, terwijl waar schijnlijk ook een Franse ploeg in de vier zonder stuurman zal starten. De lijst van deelnemers op de internatio nale nummers ziet er als volgt uit: Jonge vier B: Ruderverein Munster (Duitsland), Willem 3, Cadetten, De Laak en Triton. Jonge twee B: Societé Royale Nautique Anversoise (België), Argo, Skadi en Triton. Oude twee: Royal Sport Nautique Bruxel- les (België), Mladost (Joegoslavië), Argo, Triton en een combinatie van De Hoop en Nereus. Dubbel twee: Royal Sport Nautique Bruxelles, Spaarne en Viking. Jonge acht B: Royal Sport Nautique Bruxelles, Nereus, Cadetten, Laga, Njord en Triton. Twee zonder stuurman: Royal Sport Nau tique Bruxelles. Societé Royale Nautique Anversoise, Mladost, Willem 3, Nereus, Spaarnë, Triton en De Hoop. Oude vier: Ruderverein Munster, Nereus, Aegir, Spaarne, Njord. Jonge skiff A: Sport Nautique Universi taire de Bruxelles (België"», Triton, Rowing Club de Grammont (België), Societé Royale Nautique Anversoise en Nautilus. Oude skiff: Neumeijer (Willem 3), Van der Meer (Willem 3), Goudberg (Adelborsten) en Van Mesdag (Cornelis Tromp). Vier zonder stuurman: Club de Regatte de Bruxelles (België) Willem 3. en Nereus. Oude acht: Ruderverein Munster, Laga en Njord. Dames. Oude skiff: Mej. Waltraud John (Ruderverein Munster) en mej. Agnes Reu ter (Nautilus). DJAKARTA (Aneta). Naar heden pas wordt vernomen, is de vorige week de Amerikaanse onderneming „Pasir Koppo", gelegen in het Bantamse op West-Java ten Zuiden van Rangkasbitung, aangevallen door een uit zes man bestaande, gewapen de bende. Uit het kantoor van de onderneming, waar op het moment van de aanval de ad ministrateur en drie stafemployés bijeen waren, roofden zij een bedrag van 65.000 rupiahs. Hoewel de aangevallenen geen weerstand boden, losten de bandieten niet temin een aantal schoten, waardoor de ad ministrateur D. de Rotte, aan het hoofd werd gewond, en de employé A. J. de Witte en een Indonesisch employé in de buik wer den getroffen. Vervolgens gingen de aan vallers hun slachtoffers met messen te lijf, waardoor van de heer De Rotte de linker arm werd afgehakt en de heer De Witte aan de neus zwaar gewond raakte. PARIJS. (Reuter). Volgens niet- Franse diplomatieke kringen in Parijs heeft d.e Sovjet-Unie onlangs Turkije een verzoening door concessies aangeboden. Molotof, de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, zou in een officiële nota aan de Turkse regering hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie enige vroeger gestelde eisen Iaat vallen. Noch het Franse ministerie vain Buiten landse Zaken, noch het Turkse, heeft dit bericht willen bevestigen. Na de tweede wereldoorlog heeft de Sovjet-Unie een speciale positie bij het beheer van de toegang tot de Zwarte Zee (Dardanellen) geëist. In gezelschap van een klein gevolg en van burgemeester en mevrouw d'Ailly heeft Koningin .Juliana gisteren in de Stadsschouwburg onofficieel een voorstel ling bijgewoond, die een onderdeel van de Kunstmaand Amsterdam vormde. Hare Majesteit werd bij de ingang van het thea ter verwelkomd door de voorzitter en de secretaresse der organiserende stichting, te weten de heer Jan Huckriede en mevrouw R. Marx-Reiss. Vóór de pauze bracht de voordracht kunstenares Georgette Hagedoorn zoals altijd door Pierre Verdonck subtiel aan de vleugel begeleid een programma ten gehore, samengesteld uit nagelaten werk van de dichter Martinus Nijhoff: een drietal speciaal voor haar vervaardigde vertalin gen. Daar zij deze enige weken geleden reeds te Haarlem vertolkte, kan een uit voerige bespreking daarvan thans achter wege blijven. Wel moet gezegd worden, dat „De reis van de drie koningen" van T. S. Eliot veel gunstiger klonk, dan toen het orgel van Cavaillé Coll de verstaanbaar heid bedenkelijk in gevaar bracht. Een an dere kwestie is, dat nu duidelijk bleek, hoe weinig het sterk plastische talent van deze begaafde actrice zich met de eigenaardige praattoon van deze epische poëzie kan ver enigen. Hoogtepunt van haar korte optre den werd wederom het door zijn zangerige eenvoud zo treffende Zweedse wiegelied. Over de keuze van de grafschriften van Edgar Lee Masters kan ik echter evenmin erg enthousiast zijn, hoe voorbeeldig de bewerkingen ook genoemd mogen worden. Misschien dat 'n „drogere wijze" van voor dracht en uitbeelding, met achterwege la ten van de misplaatst-verheven pogingen om de sfeer van een kerkhof op te roepen, deze tussen het sporadisch sublieme en doorgaans banale zwevende teksten nog kan redden. De tweede helft van de avond werd ge vuld door de Nederlandse Comedie met de tiende en laatste voorstelling van het to neelspel „De Bezoeker" van; Ed. Hoornik, dat de vorige maand een serie van veer tien opvoeringen in „Het Theater op Zol der" te Antwerpen beleefde en waarvoor thans ook van Engelse zijde belangstelling wordt getoond. Het is heel jammer, dat dit belangwekkende stuk van het répertoire moet worden genomen. Men zag een prach tige, uiterst gespannen vertoning. Het spel van Ton Lutz als Jozef de dromer bereikte c (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 42) Ze ging om de klep heen zoals ze een vorige avond had gedaan om de brief te pakken, ging op haar tenen staan, drukte met haar vinger op het plankje van iai de was gezet hout. En toen hoorde men het geluid van een zachte „klik", zó zacht, dat Gilles het maar nauwelijks hoorde. Maar Lysou week terug, met enigszins angstige ogen. De spiegel, zei zij. Wat dan? Gilles boog zich voorover. Die heeft bewogen. Ben je er zeker van? Ja, ja, die heeft een beetje bewogen. Kijk maar En inderdaad boven de spiegel aan de achterkant was ongeveer een centimeter van de muur te zien. Dat is juist. Doe het nog eens. Geïntimideerd drukte Lysou opnieuw op dezelfde plaats op het hout. Harder. Zij spande haar kleine arm, rekte hem zover ze kon uit. En plotseling gleed de spiegel helemaal weg, verdween in een onzichtbare gleuf, een st.uk muur zichtbaar makend. Voila! zei Gilles, zoals hii het al had gezegd, toen de neef uit Toulouse de trap was afgerend. Inderdaad was nu de deur van een kleine vierkante safe zichtbaar, waarvan een fijn slot verborgen werd door een klein plaatje. Lysou verrukt, keek haar ogen uit, zon der iets te zeggen. XXXII Gilles verliet de volgende morgen om tien uur het bureau van de hoofdcommis saris. Hij was bijna een uur bij hem ge bleven en niemand wist precies wat er tussen hen besproken was. Gilles ging een ogenblikje naar zijn eigen bureau waar Moreau op hem wachtte. Heeft hij gesproken? vroeg hij aan Moreau? Neen. We hebben hem van vijf urn 's middags tot zeven uur 's morgens onder vraagd. Maar hij heeft geen moment toe gegeven. i Moreau had een vertrokken gezicht en Er stond een koffietentje aan de kant van de vaart. Stond, jawant bij die onver wachte draai botste de slee, tot grote schrik van Plop en Rick, vlak tegen de tent op. En dat was daar opeens een geweldig gekraak en gerinkel, toen de hele boel in elkaar zakte! Het tentje was maar opgebouwd van latten en zeildoek, dus dat kon geen zware stoot velen. Toen de slee met grote vaart bovenop het geval botste, kwam alles naar benedende kopjes, de koffie- en de chocoladeketel vielen in gruis, de bankjes vielen over elkaar en het gevaarte van zeildoek werd één ruïne. Ook de slee was kapot; de mast brak en het onderstel kraakte in elkaar. Rick gaf een schreeuw en schoot in een boog van de slee af, waarbij hij boven op de stapel zeildoek terecht kwam. Dat was eigenlijk maar gelukkig ook, want zo deed hij zich tenminste geen pijn. En Plop schoot voorover het ijs op en verdween met z'n zwarte kop onder het zeildoek. Tjonge jónge.wat 'n schrik was dat! Even was het stil. Rick krabbelde bibberend van de ruïne af en Plop kwam ook overeind. En toen toas er een geproest en gesnuif onder het zeil, waarna opeens de woedende baas van het tentje z'n hoofd boven de warboel van zeil en latten uit stak. rode ogen van iemand, die niet geslapen heeft. Gilles keek glimlachend naar hem. Maar jij bent op! Dat geef ik toe, chef Wel, ouwe jongen, ga slapen. Laat je een fameus maal voorzetten door mevrouw Moreau, want ik weet, dat zij goed kookt, en slaap dan tot morgenochtend. O! maar ik Vooruit, kerel. Het werk is gedaan. Van het ogenblik af, dat we Muhlfischer in die zaak hebben ontdekt, is alles dui delijk geworden. Ik heb alles wat ik no dig heb. Dan. Ga er van door, Moreau. Ik moet ver trekken Gilles nam zijn dikke jas, want de win ter was in de afgelopen nacht plotseling begonnen, zijn grijze vilthoed en stak een sigaret op. Moreau was er nog altijd. Wel? vroeg Gilles hem. De inspecteur aarzelde. Ik.... ik zou er graag iets van be grijpenIs Neen. Moreau. Ik mag je absoluut niets vertellen. De moordenaar van Dorsel is gearresteerd. Dat is alles wat we moe ten weten. Goed, chef. Maar dat verhinderde Moreau niet een teleurgesteld gezicht te trekken toen Gilles was vertrokken. Na haar optreden in de Kunstmaand Am sterdam werd Georgette Hagedoorn aan Koningin Juliana voorgesteld, die zich ge ruime tijd met deze voordrachtkunstenares onderhield. Geheel rechts op de foto ziet men nog juist de heer Jan Huckriede, de enthousiaste organisator van dit populaire festival, dat in hoofdzaak aandacht aan Nederlandse werken schenkt. in het tweede bedrijf een waarlijk ontroe rende intensiteit en Ank van der Moer leverde met haar subtiel genuanceerde mimiek en het emotionele rhythme van haar dictie naar mijn smaak een van de mooiste creaties uit haar loopbaan. De andere rollen werden door Han Bentz van den Berg en Greet Groot eveneens uitmun tend voor het voetlicht gebracht. Gedurende de pauze heeft Koningin Juliana zich hartelijk met Georgette Ha gedoorn, met regisseur Johan de Meester en met de genoemde leden van de Neder landse Comedie onderhouden in de grote foyer. DAVID KONING. T„ 's-Gravenhage is Maandagochtend in de ouderdom van 80 jaar de litterator J. Tersteeg overleden. Deze ontving zijn op leiding aan de Koninklijke Militaire Aca demie en was van 1895 tot 1905 officier van de infanterie. Daarna werd hij kunst handelaar en directeur van een uitgevers maatschappij. Onder pseudoniem J. Eilke- ma de Roo schreef hij: De man van veer tig jaar, De weg van Paul de Raet en Lief des veelvuldigheid. Onder eigen naam: Mensen en boeken, Mensen en manuscrip ten. De begrafenis heeft vandaag in alle stilte plaats gehad. Heden Donderdag 11 Juni zal Fie Ca- relsen, hersteld van een korte ziekte, haar werkzaamheden hervatten. Zij zal in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag weer als Madame Alexandra in „Colombe" van Jean Anouilh optreden. BERN. (AFP.). Van officiële Zwit serse zijde wordt verklaard, dat Zwitser land misschien zal terugkomen van zijn besluit niet deel te nemen aan het werk van de neutrale commissie voor de repa triëring van Koreaanse krijgsgevangenen. Dit zou dan worden gedaan om de tot standkoming van een wapenstilstand niet te vertragen. Uit Washington wordt vernomen, dat Amerika de Zwitserse regering had ver zocht haar standpunt te herzien. Een regeringswoordvoerder zei, dat in lichtingen waren ontvangen, waaruit bleek dat het Zuid-Koreaanse leger onder opper bevel van de UNO staat en alle Noord- Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen onder jurisdictie van de UNO staan. Ge zien de feiten zou de federale raad er mogelijk toe kunnen worden gebracht goed te vinden, dat Zwitserland zitting in de commissie neemt. Zweden heeft de Verenigde Staten offi cieel meegedeeld, dat het bereid is deel te nemen in de vijf-landen-commissie voor toezicht op de repatriëring der krijgsge vangenen na een bestand. De chef van de Zuid-Koreaanse gene rale staf, generaal Paik Soen Joep, heeft Woensdag verklaard, dat het Zuid-Kore aanse leger alle anti-communistische ge vangenen, die onder zijn bewaking staan, zal vrijlaten, voordat de repatriërinigs- oommissie van de UNO in Korea aankomt. Desgevraagd voegde de generaal hieraan toe, dat hij van president Syngman Rhee order hiertoe had gekregen. Tal van afgevaardigden van kerken en vertegenwoordigers van belangrijke orga nisaties zijn gistermiddag in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag bijeen geweest, alwaar het uitvoerend comité van de Ne derlandse Raad der Europese Beweging een speciale zitting had belegd over het ontwerp-verdrag, behelzende het statuut van de Europese gemeenschap. Dc voorzit ter van het uitvoerend comité, ds. O. T. Hylkema, heette de aanwezigen welkom. Spreker las vervolgens de preambule voor uit het ontwerp-verdrag, waarin tot uiting wordt gebracht, dat de Duitse Bondsrepu bliek, België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland - zich bereid verklarend in hun midden op te nemen alle andere lan den van Europa, die door hetzelfde ideaal bezield zijn - besloten hebben een Europese gemeenschap in het leven te roepen. „Er is veel geestelijke kracht nodig", al dus ds. Hylkema, „om een stuk van zijn vrijheid te geven, om de werkelijke vrijheid te verkrijgen. Grote nuchterheid-, bezonnen heid en realiteitsbesef is er nodig, om te weten wat men doet en er rust een grote verantwoordelijkheid op hen, die de deel nemende volken vertegenwoordigen".- Eerste spreker was de heer Bruins Slot, die de institutionele aspecten van het ont werp-verdrag belichtte. Mr. Blaisse sprak vervolgens over de be voegdheden, aan de diverse organen in het ontwerp-verdrag toegekend. Spreker ging allereerst na welke bevoegdheden in het ontwerp-verdrag waren neergelegd en meende dat niet alle toegekende bevoegd heden voldoende waren. Hij herinnerde in dit verband aan de verklaring van de Ne derlandse gedelegeerden te Straatsburg, welke verklaring geïnspireerd was door de resolutie van Luxemburg, in September 1952, waarin gezegd werd: „geen politieke integratie zonder economische integratie". Vandaar dat de Nederlandse regering met nadere voorstellen op economisch gebied gekomen is. De hoofdpunten hiervan gaf spreker weer. Meer dan ooit bestaat thans de overtuiging, dat het oorspronkelijk door de Nederlandse regering en door de parle mentariërs ingenomen standpunt juist is. Er moet een begin gemaakt worden, zo zei spreker en pas dan heeft het zin zich te binden op politiek gebied op supranationale basis. Overigens echter wil deze samenhang tussen de politieke en economische inte gratie geenszins zeggen, dat de gemeen schappelijke markt dus met één slag, ge lijktijdig met de politieke integratie, tot stand moet komen. Dit is irreëel en ook nimmer aan Nederlandse zijde als voor waarde gesteld. Maar een begin moet ge maakt worden, zo besloot spreker, geba seerd op de verplichting van de deelne mende landen de gemeenschappelijke markt te realiseren. Nadat jhr. mr. Van der Goes van Naters gesproken had over de democratische func tionering der gemeenschap en haar plaats in het totaal der Europese samenwerking, was er gelegenheid tot het stellen van vra gen en om in discussie te treden. Te Amsterdam heeft het „Nederlandse Comité ter verdediging van de Rosenbergs" een bijeenkomst gehouden voor intellectu elen en kunstenaars, waarin mr. L. Mok een uitvoerig resumé gaf van het proces. Naar zijn mening ontbrak aan de tenlaste legging elke juridisch vaststaande feitelijk heid. Hij releveerde de zeer omstreden ver klaringen van de getuigen Greenglass en betoogde dat het aan het licht gekomen be wijsmateriaal aantoont dat deze getuige nissen, die in het proces de doorslag gaven, niet betrouwbaar zijn. „Er is hier sprake van een verwaarlozen van de rechtvaardig heid ten koste van een heersende rechts opvatting", zei mr. Mok, die voorts op merkte, dat vooraanstaande Amerikaanse natuurphysici betwijfelen of de beweringen van de getuigen Greenglass juist zijn. Ook de Paus zond twee keer een boodschap aan president Eisenhower om het proces Ro senberg te laten herzien. Na mr. Mok sprak de letterkundige C. J. Kelk, die vooral de nadruk legde op de morele achtergronden van dit proces dat zijns inziens wel de vorm van de moderne wetgeving maar niet de rechtvaardigheid eerbiedigt. Te Apeldoorn is op de hoek van de De- venterstraat en de Zutphensestraat de 42- jarige motorrijder J. C. B. uit Niewen- hoorn (Z.H.) uit de bocht gevlogen. Na het 15-jarig meisje M. Diks uit Apeldoorn te hebben aangereden sloeg de motor om. De mottorrijder werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar het Julianaziekenhuis overleed. Naar dit zie kenhuis werden ook het meisje en de duo passagier van de mottorrijder, de 31-jarige L. Schipper uit Oostvoorne, overgebracht. De toestand van het meisje, dat een gecom pliceerde bcenfractuur en een zware her senschudding had gekregen, was zeer zorg wekkend. De heer Schipper had een lichte hersenschudding en een gekneusde hand. Toen hij het kantoor van Heltzer bin nentrad, voelde Gilles de ondergang. Dezelfde secretarissen waren op hun post, dezelfde gegallonneerde portier open de de deur voor hem. Maar er was in de lucht, in de blik van de typistqs, in de pet van de loopjongen iets ongewoons, dat de catastrofe deed voelen. Ik weet niet of mijnheer Heltzer u zal kunnen ontvangen, mijnheer, zei men dadelijk tegen hem. Noem hem mijn naam maar. Ik geloof integendeel dat hij me dadeliik zal ont vangen. De portier had een superieure glimlach. Maar die ochtend, waarop het gerucht liep, dat de patroon geruïneerd was, kon niets hem meer verbazen. De ineenstorting van de rubbernoteri.n- gen aan het eind van de vorige Beursdag, ondanks de tussenkomst van de regering, was van een verschrikkelijke betekenis. Maar hoe te geloven, dat een man, die de ene dag nog twee milliard bezit, de vol gende dag niets meer heeft? Het is inieder geval een feit, dat Gilles gelijk had. En de portier keek met een mengeling van verbazing en respect naar hem, toen •hij hem onmiddellijk nadat hij hem had aangekondigd, in het bureau van de direc teur binnenliet. Heltzer liep heen en weer, zoals de vo rige dag en de dag daarvoor. Het was op de duur verbijsterend, die man, die maar nooit ophield heen en weer te lopen, die men verliet en weer te rugvond, nog altijd bezig met dezelfde be weging, zoals ijsberen, die men opsluit en die alleen Mijven staan om te slapen of te sterven. Zo, komt u nog eens terug? De storm, die hij moest doorstaan, deed hem niet van toon veranderen. Hij had in zijn stem dezelfde autoriteit, dezelfde onverzoenlijkheid. Misschien een wat koe lere toon. Gilles ging rustig in de fauteuil zitten, waarin hij de beide vorige malen ook had gezeten. Ja, zei hij. Ik ben tamelijk ver weg geweest, maar toch teruggekomen Dat wil zeggen Oh! Ik heb me tevreden gesteld met alleen op eer» atlas te reizen. Die atlassen zijn tegenwoordig zeer volledig. Speciale kaarten vertellen je de loop van de pro ductie van verschillende cultures in de diverse landen. India is geel op de atlas, Ind-ochina is lichtpaars. Een stippellijn geeft Laos aan. Ik heb de vooruitgang van de rubberplantages bestudeerd Heltzer stond nog altijd voor Gilles. Nooit was hij zolang stil blijven staan. Ter zake! bromde hij. Gilles glimlachte enigszins: Maar dat ben ik, mijnheer. Wees er van overtuigd, dat ik me midden in de feiten bevind. Hij stond plotseling op. Wilt u, dat ik ze u vertel, of geeft u er de voorkeur aan ze me zelf te ver tellen? Ik begrijp u niet, zei Heltzer terwijl hij opnieuw begon heen en weer te lopen. Gilles zuehte van verveling. Goed. Ik zal het u dus uitleggen. Ik vraag u alleen de detailfouten te ver beteren, die ik zou kunnen maken. Hij zweeg een ogenblik, vervolgde toen: Voor alles zal ik u toch eerst een vraag moeten stellen. Gaat uw gang. Uw financiële ondergang zal belan gen meeslepen, die de uwe te boven gaan en die de vorm van een catastrophe zou den aannemen. Uw hele positie berust op vertrouwen. Indien ik zo tot u praat, is dat, omdat ik gemachtigd ben dat te doen. Begrijpt u me? Ja. Bent u in staat de markt te herstel len, indien men u steunt? Ja. Goed. Ik vraag u niet hoe. Ik ben on bekend op het gebied van financiën. Weet alleen, dat als men u steunt, dat zulks ge beurt met kennis van zaken. Heltzer was nu zeer bleek. En Gilles liep nu ook heen en weer, in tegenovergestelde richting; zo kruisten zij elkaar en verwijderden zij zich weer van elkaar, in een vreemde weef beweging, alsof zij bezig waren een of ander reus achtig weefsel te maken, opdat het lot er zijn schimmen op kon borduren. (Worcit vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6