Haarlemse Bakkerspatroons zijn vijftig jaar verenigd NZH nam bandenproeven op Zandvoorts circuit „In niemoriam Hil van der Mey-beker" voor mevrouw Panharst-Niesink SPORT Broodbezorgers waren vroeg op pad en waren tevens porders „Het meisje met de negen punten" DE SPORTWEEK HEDENAVOND En morgen Banden met stalen karkas doorstonden de zwaarste afbeulerij goed grieven aan de redactie Weinig tegenstand voor Puck Brouwer op 100 m. 7 Amateurtoneel Inbraken in Zaandam werden zwaar gestraft Examens Werk van Van Gogh voor 4200 geveild „Zang en Vriendschap'' treedt in Den Bosch voor Koningin op Beiaardconcert DE TIENDE HAARLEMSE SPORTWEEK WEEK MOVAM RIJWIEL- EN MOTORENVEILING Ongeluk bij spelen op landbouwwerktuig Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 11 JUNI 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het begin van deze eeuw bestonden er reeds verscheidene werknemersorganisaties; broodbezorgers hadden zich ook reeds verenigd. Haarlemse broodbakkers vonden liet in het begin van 1903 hoog tijd, dat de patroons hun handen ineen zouden slaan en op 10 Februari van dat jaar werd besloten tot oprichting van de Haarlemse Broodbak- kerspatroonsvereniging. Dit jaar bestaat de vereniging dus vijftig jaar. De viering is bepaald op Dinsdag 16 Juni, één dag voor te Haarlem de jaarvergadering van de Nederlandse Bakkersbond wordt gehouden. De Haarlemse vereniging, die een afde ling is van de Nederlandse Bakkersbond (vroeger sprak men van Nederlandse Brood-, Koek- en Besohuitbakkersbond) werd opgericht door de heren E. Felder, W. Berkemcijer, G. H. Japikse, H. Fran ken jr. en Henri J. Carels. De laatstge noemde twee heren zijn nóg in leven; bij de viering van hel zilveren jubileum wa ren zij ook de enige nog in leven zijnde oprichters. In de eerste jaren van het be staan der vereniging hadden de leden te maken met de problemen van salariëring van de broodbakkers. Er kwam in 1903 een voorstel aan de orde om het loon van een meesterknecht te bepalen op f 14 per week en van een gezel o;3 f 13. Een der pa troons had hiertegen bezwaren; hij betaal de aan een knecht f3,00Het aantal werkuren was in die tijd 78. Het bakken op Zondag was in het begin van deze eeuw gewoon. Er gingen stem men op om op Zondag niet te bakken, doch het heeft tot 1912 geduurd alvorens een verbod van kracht was. Nachtarbeid De nachtarbeid was cok een onderwerp van bespreking. Een patroon verklaarde in 1912: „Afschaffing van de nachtarbeid be tekent de ondergang van mijn bedrijf". De gemeenten kregen na de eerste wereldoor log de bevoegdheid tot afschaffing van de nachtarbeid over te gaan en Haarlem be sloot daartoe in 1919. Voor belangstellen den delen wij nog mee, dat het bedrijf van de patroon, die zijn ondergang bedreigd zag, nog bestaat en thans met andere moeilijkheden te kampen heeft. De broodbezorgers waren vroeg op pad. Zij fungeerden tevens als „porders" voor werklieden die om vijf of zes uur van huis moesten voor hun dagelijkse arbeid. Het viel in die tijd in de winter niet mee brood te brengen, want de straten waren schaars verlicht. De klanten kregen toch vers brood bij het ontbijt. Er is een groot verschil in de werkzaam heden van de besturen van de eerste vijf entwintig jaar en van die van de tweede kwart-eeuw. Dit vertelde ons de heer J. Scholtens, die dit jaar vijfentwintig jaar het secretariaat vervult nadat hij op 26 Maart 1925 in het bestuur was toegetre den. In de afgelopen jaren is veel gespro ken over collectieve arbeidsovereenkom sten en over de broodprijzen is het een en ander te doen geweest. Vijfentwintig jaar geleden werd geconstateerd, dat de brood prijzen in Haarlem het laagst waren; op dit ogenblik is dat ook het geval. De toe komst zal. het bakkersbedrijf nieuwe pro blemen brengen, omdat de techniek steeds vooruit gaat. In de loop der jaren" hébben vele'bak kers de vereniging goede diensten bewe zen. Wij noemden reeds enige namen van oprichters. Van dezen was de heer G. H. Japikse van 1903 tot 1916 secretaris. De heer Herman C. Kloet heeft de vereniging De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft .tot besluit van haar seizoen een goe de bekende gegrabbeld uit de bibliotheek der voor amateurs aanbevolen werken en ons vergast op de opvoering van „Het meisje met de negen punten". Herinnert u zich het stuk? De zoon van een millionnair gaat voor papa op zoek naar een kostbaar schilderij. Hij vindt het in het kasteel van graaf Ried-Reiffenstein. De graaf heeft zijn slot verhuurd aan een kunsthandelaar die het volhangt met valse en echte schil derstukken, welke hij aan de man probeert te brengen. Om de transacties vlotter te doen verlopen chartert de kunsthandelaar drie toneelspelers. De eerste fungeert als graaf, de tweede als lakei, de derde de enige vrouw in het spel als 's graven dochter. Natuurlijk wordt de millionnairs- zoon verliefd op de actrice. Natuurlijk komt ook de echte graaf vroeger te rug dan verwacht en ten derde male natuurlijk vallen de gelieven elkaar aan het eind in de armen met als extra attrac tie de adoptatie van de actrice als zijn dochter door Graaf Ried-Reiffenstein de Ware. Het ligt er allemaal nogal dik op, al dient erkent, dat de situaties zich naar het ge- noegelijke toespitsen, wanneer de toneel spelers hun vermomming afleggen en de grafelijke status verruilen voor parafrases uit toneelstukken, waarin zij nog hogere waardigheden bekleedden. In die gedeelten waren de acteurs van „Nieuw Leven" er wat men noemt in; over het algemeen ech ter werd er nogal getrokken en kon men mij niet bepaald van de rolvastheid over tuigen: Jaap Kuyper en Jaap Traksel res pectievelijk als kunsthandelaar en million- nairszoon, sukkelden daar erg mee. Het kwam het spel niet ten goede. De echte graaf, voorgesteld door Lo van Weene, maakte evenmin veel indruk. De pseudo- graaf in de gedaante van Chris Sluiters, was heel wat sterker: goed getypeerd met komische, overgangen en een plastiek, die de echte acteur verraadt. Ook de bedien- denrollen van Theo v. d. Have en Wim Plantema kregen een stijlvolle vertolking. Inge Troost als 's graven gewaande en uit eindelijk aangenomen dochter speelde haar rol zo bedreven, licht en genuanceerd van toon als men het maar kon wensen. Na afloop van de voorstelling nam Nieuw Leven's speelster van het eerste plan af scheid van haar vereniging en het publiek, dat haar nu al bijna vijftien jaar regelma tig op de planken zag verschijnen. Vesti ging elders noopt haar „Nieuw Leven" te verlaten. Een huldeblijk,vriendelijke woor den en hartelijk applaus vielen haar ten deel. Jammer alleen, dat de voorstelling, waarin zij opnieuw haar talent bewees, niet het peil bereikte, dat men haar had toegewenst. Ik zag van deze vereniging 'bétere. P, W. FRANSE. een groot aantal jaren gediend als voorzit ter. Toen hij op 3 Februari 1936 deze func tie neerlegde benoemde de vergadering hem tot erevoorzitter. Nog steeds staat hij de Nederlandse bakkers (van liet hoofdbe stuur was hij penningmeester en hij heeft nog zitting in enkele commissies) met raad en daad bij! De heer P. C. Bruijn is een aantal jaren secretaris geweest en toen na het afscheid van de heer Kloel een beroep op hem werd gedaan werd hij voorzitter. In de oorlogsjaren trad de vereniging niet naar buiten op. Na de bevrijding werd de heer K. J. Dijkstra benoemd tot voorzitter van de Haarlemse Brooöbakkerspatroonsvereni- ging en hij vervult de functie nog steeds. De heer Dijkstra wordt daarbij op het ogenblik bijgestaan door de heren Schol tens (secretaris), Jac. Koel (penning meester), A. P. Simons, J. Hart, D. van Vessem en L. J. Rinkel te Zandvoort. De vereniging telt op het ogenblik vijfenveer- ADV ERTENTIE tig leden. Het aantal heeft vroeger meer bedragen dan thans, doch door de oprich ting van de R.K. Bakkersbond in 1928 (in December wordt het zilveren jubileum ge vierd) traden leden uit. Er bestaat een goede samenwerking tussen de balckers van beide organisaties dank zii de regio nale bakkerijcommissie, aangesloten bij do Nederlandse Bakkerijstichting. Dat is de zer dagen gebleken, toen. er een conflict over de broodprijsverlaging uitbrak. Ereleden van de H.B.P.V. zijn de heren H. van Zilt, die vele jaren penningmeester is geweest, C. Snel, thans wonende te Apel doorn en I. Alkema, thans te Den Haag. Dinsdag 16 Juni houdt het bestuur der jubilerende vereniging een receptie in restaurant Brinkmann; des avonds volgt een maaltijd waaraan het hoofdbestuur, ereleden, oud-leden en leden zullen aan zitten Met een gezellig samenzijn wordt de dag besloten. Woensdag 17 Juni komt de Nederlandse Bakkersbond in Haarlem bij een. Dat is ue derde keer. Omstreeks 1910 is de eerste jaarvergadering in Haarlem Haarlemse rechtbank Voor de rechtbank in Haarlem stonden Donderdagmorgen de 28-jarige S. K. en 21-jarige matroos W. R„ beiden uit Zaan dam, terecht. W. R. zou in Maart van dit jaar een ruitje van een winkel op de Westzijde in Zaandam ingeslagen hebben en zou daarna de winkel binnengeklommen zijn. Hij scharrelde in de zaak rond en nam ten slotte dubbeltjes, kwartjes, postzegels en sigaretten mee. Tezamen met S. K. ging hij vervolgens in de nacht van 22 op 23 April opnieuw naai- de winkel en toen bestond de buit uit dassen, colbertjasjes, handschoenen en truitjes. De officier vaÉ Justitie, mr. B. van dei- Burg, eiste met het oog op de leeftijd van W. R. tegen deze verdachte een gevange nisstraf voor de tijd van één jaar. Tegen gehouden; ia 193u kwamen de afgevaar- A k. die reeds tien veroordelingen op zijn J l J ft/vie v> nn LT nmilo m rv\ nrl r\ for rf Qi/1 _i n i i ci digderi ook naar Haarlem mede ter gele genheid van het feit, dat in een gebouw aan de Kleine Houtweg onder de titel HABAT een grote vaktentoonstelling was ingericht. >30oococooootxxxx>occooooooococy 18.30 uur: Korfbalwedstrijd adspiranten. 19.00 uur: Kaatsdemonstraties m.m.v. militairen, gem. sportterrein Klever!. 19.00 uur: Honlcbal-stedenontmoeting HaarlemRotterdam, E.D.O.-terrein. 19.00 uur: Volleyballdemonstraties dames: V.C.R.P.S.V.H.; heren: H.V.S. V.C.R., aan de Planetenlaan. 19.00 uur: Handbalweds.rijden, terrein Van Oosten de Bruijnstraat: Kam pioen van HaarlemRest van Haarlem (jeugd); Haarlems Elftal Blauw Wit (heren). 19.15 uur: Nationale selectiewedstrijden zwemmen in Stoops Bad. 19.15 uur: Basketballdemonstratie AntilopenOosterkwartier, aan de Zomer- vaart (Speeltuin Oosterkwartier). 19.30 uur: Korfbalwedstrijd Haarlems K.N.K.B. XIIAllen Weerbaar (A'dam). 19.30 uur: Demonstratie met de werphengel, Schalkwijkerweg voor Slacht huisstraat. 19.30 uur: Kano-sprintwedstrijdcn in de Nieuwe Gracht. 20.00 uur: Zelfverdedigings- en Krachtsportwedstrijden in het Gem. Con certgebouw. VRIJDAG 12 JUNI 19.00 uur: Gymnastiekdemonstraties op het E.D.O.-terrein. 19.00 uur: Jeugdvoetbalwedstrijd HaarlemLeiden, terrein V.V. Schoten. 19.15 uur: Basketballdemonstratie H.G.A.S.C. Haarlem, aan de Planetenlaan, parkeerterrein Haarlem-veld. 19.15 uur: Demonstratie 7-hand'oal ConcordiaRapiditas, op het Teijlerplein. 19.30 uur: Volleyball- en Microkorfbal-wedstrijden in het Krelagehuis. 19.30 uur: Singelrace voor kano's, start Z.B. Spaarne, finish Nieuwe Gracht. croocoocoxwaxoccccoooocooccooccoocoono strafblad heeft staan werd een gevange nisstraf voor de tijd van twee jaar geëist. Handelsavondschool Aan de Gemeentelijke Handelsavond school met 5-jarige cursus te Haarlem zijn voor het diploma vijfjarige cursus de vol gende leerlingen geslaagd: de heren J. E. Alfrink, J. Bosch, H. Braaksma, F. H. Brandt, J. D. Jak, H. H. F. Kleinenbroich, W. Koper, C. Kruijff, H. N. Kuek, J. van der Laan, J. van der Reep, H. J. Versteeg, J. II, Weller en de dames K. Brouwer, L. J. Klaassen, E. J. van der Meij, C. R. Slingerland, I. A. E. M. Wreesmann. Afge wezen werden vier candidaten. Voor het diploma driejarige cursus slaag den de heren N. G. van Dooren, C. D. van Gelderen, A. de Graaf, G. W. Schaap, G. T. Witkamp, M. Th. Boonstra, G. P. Bras penning, C. A. J. Brugman, C. B. Lugl- meier, F. Roosjen, Th. J. van Steijn en de dames M. J. de Braai, J. Hartman, H. A. E. Hoogendoorn, J. P. de Jong, I. H. J. Nege- man, C. Rom, M. Koorn, H. M. C. Schut, L. A. Suerink, E. Teunissen. Afgewezen wer den acht candidaten. Op een kunstveiling in Dordrecht bracht het schilderij „Schemering" van Vincent van Gogh, een in 1883 gemaakt werk, een bedrag van 4200 op. Een mooi paneeltje van Jeroen Bosch: „De verzoeking van de Heilige Anthonius" werd verkocht voor 2000. De autoband is in het personenvervoer steeds een der belangrijkste en kostbaarste onderdelen van dit vervoer geweest. Ook op het gebied van de veiligheid in het verkeer spelen de banden van auto en autobus een uiterst gewichtige rol. Banden zijn dikwijls een voortdurend zorgenkind van de particu liere autobezitter niet alleen, doch óók van de grote vervoersmaatschappijen. Hoe kost baar deze bandenaffaire wel is, blijkt hier uit. dat elke autobus der N.Z-H.V.M., nog on geacht de reserveband, op een waarde aan buitenbanden rijdt van 3.000.zodat het wagenpark van 130 bussen ruim 400.000. aan buitenbanden vergt. Het is daarom, dat de technische dienst der N.Z.H. er steeds op uit is. naast het garan deren van de meest mogelijke veiligheid een zo economisch mogelijk gebruik van de ban den te verkrijgen. Men organiseerde daarom reeds in Januari van dit jaar banden-reactie-proeven op kleine schaal als voorbereiding tot de grote proef, die later zou worden gehouden. De geschikt ste tijd daarvoor werd de landelijke Veilig verkeersweek geacht en daarom organiseerde de N.Z.H. deze grote proef Woensdag op het circuit van Zandvoort, om uit de daar opge dane ervaringen conclusies te kunnen trekken die in het belang zouden zijn van de veilig heid van het personenvervoer in ons land. Deze proeven genoten de belangstelling van de heer J. A. M. Meyer, technisch hoofd ambtenaar van de Rijksdienst wegverkeer. Twee bandenfabrieken waren dcfor de N.Z.H uitgenodigd, om elk met een volledige ser vice-équipe aan de proeven deel te nemen. De heer H. J. Tweehuizen, technisch hoofdcon troleur der N.Z.H. vertegenwoordigde met een staf personeel deze maatschappij. De autobus, v/aarmede de proeven werden geno men. werd bestuurd door de instructeur der N.Z.H.. de heer Vallenduuk. Maandenlange theoretische voorbereidingen waren aan deze proefdag voorafgegaan, waar bij het er in dit geval om ging, aan te tonen, dat de zgn. „Mctalic" band. die thans op alle voorwielen der N.Z.H. bussen is gemonteerd, de band met ingebouwd stalen karkas, waar van gevreesd werd, dat zij een onder de ver eiste spanning rijden niet zou kunnen ver dragen. omdat de binnenband lek zou raken door het in de buitenband aanwezige staal, in werkelijkheid deze bezwaren niet zou heb ben. Bovendien wilde men de reacties van de zware autobus vaststellen tijdens het bestu ren met half lege, of bijna lege banden. Krachtproeven Zo werden dan met rigoureus uitgevoerde proeven deze banden aan de meest uiteen lopende krachtmetingen blootgesteld. De bus was hiervoor belast met een extra ballast van pl.m. 900 kg op de voorwielen, waardoor on geveer de normale druk op de vooras ont stond. die met een geheel bezette bus wordt bereikt. De proeven begonnen des morgens om 11 uur en duurden tot 's avonds om acht uur. Gedurende die tijd had men totaal 72 ronden op het circuit gereden, een totaal af stand van ruim 300 km. Op een buiten de bus gemonteerd houten platform filmde een film operateur de gedragingen van de band bij de meest uiteenlopende drukken. Koningin Juliana heeft het verlangen te kennen gegeven op Zaterdag 13 Juni een bezoek te brengen aan de „muziekstad" 's-Hertogenboseh, waar deze maand het eeuwfeest gevierd wordt van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond, waar van Hare Majesteit beschermvrouwe is. Het hoofdbestuur van het jubilerende Verbond heeft thans Nederlands oudste mannen- zangvereniging: de Haarlemse Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" aange zocht haar deelneming aan het eeuwfeest een dag te vervroegen (zij stond op het programma aangekondigd voor Zondag) teneinde voor de Koningin te kunnen op treden. „Zang en Vriendschap" heeft dit eervolle verzoek aanvaard. Zaterdag ochtend om half twaalf vertrekken de Haarlemse zangers per autobus naar Den Bosch. Het programma van hun uitvoering be staat voor een groot deel uit werken van Haarlemse componisten: „Morgenlied" van Philip Loots, „De Fluyt van Pan' van Jos. de Klerk (met fluitsolo van Jan Seven- stern), „Liedt" van Albert de Klerk, „Coplas" van Oscar van Hemel en drie Engelse koorliederen van Edward Elgar. Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier A. Peters op Vrijdag 12 Juni van 11.30 tot 12.30 uur luidt: 1. Improvisatie; 2. Geestelijke Liederen; 3. a. Klokkenspel Suite, Jul. Röntgen; b. Lied ohne Worte No. 18, F. Mendelssohn; c. Sarabande en Gavotte, G. F. Handel; 4. Lied bewerkingen, A. Peters; a. Ik had er mijn liefje, J. Worp; b. Toen onze mop: 5. Uit opus 39, P. Tschaikowsky; 6. a. Old Ken tucky; b. The Spanish Guitar; c. Old Folks at Home. (Verkort weergegeven) Monumenten. Langer dan een halve mensenleeftijd hebben de Haarlemmers gelezen over en gewacht op de voltooiing van het Hildebrandt-monument, bestemd voor plaatsing in Den Hout. Het is nu klaar en onze stadgenoten hopen de plaatsing nog te mogen beleven, een verlangen, waaraan zeker moet worden voldaan. Thans blijken evenwel afmetingen en broosheid bezwaren voor plaatsing in Den Hout te zijn. Aangezien Haarlem waarschijnlijk geen andere ruimten beschikbaar heeft of zal krijgen, zou het Florapark voor dit grote monument de meest geschikte plaats zijn. Mocht de aanwezigheid van Frans Hals een bezwaar zijn, dan late men hem ver huizen naar het Frans Halsplein, waar hij dagelijks zal worden gezien en gepasseerd door de tienduizenden, „die hij nogh so gaerne hadde geconterfeijt." In het raadsverslag wordt echter ver meld, dat het „Hannie Schaft"-comité op het Frans Halsplein een gedenkteken voor deze verzetsstrijdster zou willen plaatsen. Het lijkt mij toe dat plaatsing ervan op his torische grond, namelijk het bolwerk tus sen Kennemerbrug en Kennemerplein, waar enige eeuwen geleden Kenau Simons- dochter Hasselaer op de wallen ook tegen een bezetter streed, beter zou zijn. Abonné. Er zijn gisteravond ondanks het vrij koude weer en ondanks de nog geen 300 m lange grasbaan op het „Haariem"-terrein enkele uitnemende prestaties verricht, doch de ongetwijfeld beste verrichting van de avond kwam tot stand op het bijveld, waar mevr. Panhorst-Niesink (Sagitta) bij het discuswerpen voor dames zeer verrassend tot 41 meter kwam. Deze verrichting werd aan het eind van de avond gehonoreerd met de Hil v. d. Mey beker. Dat het publiek dit staaltje van uitstekend discuswerpen niet heeft kunnen bewonderen, omdat dit nummer evenals het kogelstoten nu eenmaal onmogelijk op het lioofdveld kan worden gehouden, toont weer eens aan hoe jammer het is dat Haarlem nog steeds niet over een goede athletiekaccommodatie beschikt, waar grote wedstrijden, zoals die van gisteravond, werkelijk goed tot hun recht kun nen komen. Ook tijdens de 1500 m. junioren kwam dit tot uiting, toen een dertig-tal athleten op de smalle 300 m. baan van start gingen en één van hen zo ernstig in het nauw kwam, dat hij kwam te vallen en een spikespunt van een achter hem lopende athleet in zijn enkel kreeg, waardoor hij met een vrij ernstige verwonding naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. Dit was gelukkig de enige wanklank van deze wedstrijden, waarvan het publick ondanks alles heeft kunnen ge nieten. Zonder moeite Puck Brouwer had volgens de verwach ting geen enkele moeite om de 100 m. dames te winnen, doch verrassend op dit nummer was wel, dat zowel mej. De Jong als mej. Buch (beiden Sagitta) door mej. Witkamp van GAC werden ge klopt. Puck Brouwer noteerde 12.1 sec. Mej. Witkamp 12.7 sec. Aan de 100 m heren werd door Griek (AAC) glans gegeven. En daarbij denken we niet alleen aan zijn uitstekende tijd van 10.8 sec., waarmede hij zegevierde, maar vooral ook aan de uitstekende stijl, waarmee hij dit deed. Aangezien Kroon Zondag geblesseerd was geraakt, nam zijn clubgenoot Verwey van de Trekvogels op de S00 m. zijn plaats in. En dat betekende, dat de overwinning toch naar Den Haag ging, want na een felle strijd met Rem (Lycurgus) won Verwey in de voor deze grasbaan prima tijd van 1 min. HAARLEM 58.5 sec. De 3000 meter Wat de technische nummers betreft, er u erden op het bijveld nog meer werkelijk goede prestaties verricht. Kluft van „Haar lem" eiste zeer verrassend het nummer dis cuswerpen voor zich op met een prachtige worp van 39.77 m. Het kogelstoten was bij afwezigheid van de Haarlemmer Van Zwee- den voor Preusser (V. en L.). Het zou Van Zweeden overigens toch veel moeite gekost hebben de werkelijk prima stoot van 13.68 m. te verbeteren. Kluft werd tweede met ook alweer een goede verrichting, 13.48 m. Bij de juniorennummers zagen we op de 80 m. meisjes een athlete lopen met zeer veel aanleg voor de sprint. Het was mej. Onrust van Lycurgus, die zich veruit de sterkste toonde in 10.2 sec. Hetzelfde nummer voor jongens was voor de V. en L. junior Van Vlaardingen, die daarbij echter felle legen- stand te overwinnen had van Douwes (Haarlem). De tijden waren 9.5 en 9.6 sec. De 80 m. horden voor jongens was voor de HAV'er Doornbosch, die een goede stijl demonstreerde en 12.1 sec. voor zich liet af drukken. Mej. Kalman (Zaanland) won dit nummer voor dames in 12.5 sec., terwijl de Nederlandse kampioen Broeken op de 110 m. horden verrassend verslagen werd door v. d. Hoeven. Beiden noteerden 15.6 sec. Hoogspringen Van d. Meulen (Parthenon) deed zoals het een nationale kampioen betaamt en won het hoogspringen met 1.80 m., terwijl Swart (Haarlem) liet zien dat hij straks met een goede kans naar de Nederlandse kampioen schappen op het polsstokhoogspringen toe gaat. Hij won dit nummer,, dat voor het grootste gedeelte bij kunstlicht verwerkt werd, met 3.50 m. Het meest opvallende op dit num mer was echter dat een andere Haarlem mer, Jansen, de tweede plaats voor zich op eiste met 3.40 m., waarmede hij een nieuw persoonlijk record vestigde. De 4 x 100 m. estafette was voor de ploeg van Sagitta. die in wisseltechniek de ploeg van Puck Brouwer, een lesje gaf. Sagitta had 51.2 sec. over de afstand nodig, Celebes 51.7 sec. en daarmede noteer de de Haagse ploeg dezelfde tijd als het Haarlemse Gita, dat de tweede serie won, zodat de 2e en 3e prijs gedeeld moesten worden. Uitslagen De voornaamste uitslagen waren: 100 meter hardlopen heren: 1. Griek (AAC) 10.8; 2. Van Poorten (V en L) 11.1; 3. Van der Meulen (V en L) 11.1. 800 meter heren: 1. Verwey (Trekvogels) 1 min. 58,5 sec.; 2. Rem (Lycurgus) 1 min. 59.4 sec.; 3. Veltman (Trekvogels) 1 min. 59,8 sec. 3000 meter heren: 1. Keesom (AV '23) 9 min. 4,2 sec.; 2. Bakker (Blauw Wit) 9 min. 8,4 sec.; 3. Mars (Zaanland) 9 min. 9,9 sec. 110 meter horden: 1. Van der Hoeven (Lycurgus) 15,6 sec.; 2. Brokken (Kunst en Kracht) 15,6 sec.; 3. Bazuin (Zaanland) 17 sec. 100 meter hardlopen dames: 1. Puck Brou wer (Celebes) 12,1 sec.; 2. Willy Witkamp (GAC) 12,7 sec.; 3. Dinny van Dijk (Sagit tal 12,8 sec. 8 meter horden dames: 1. Corry Kalman (Zaanland! 12.5 sec.: 2. Ida Vaal (Sagitta) 13 sec.: 3. Gfe de Jongh (Sagitta) 13.2 sec. Discuswerpen heren: 1. Kluft (Haarlem) 39,775 meter; 2. Koeten (Suomi) 38,81 meter; 3. Van Weenen (AV '23) 37,51 meter. Kogelstoten heren: 1. Preusser (V en L) 13,68 meter; 2. Kluft (Haarlem) 13.48 meter; 3. Van Weenen (AV '23) 13.13 meter. Polsstokhoogspringer 1. Swart (Haarlem) 3,50 meter; 2. Jansen (Haarlem) 3,40 meter; 3. Hofmeester (Pro Pallia) 3,40 meter. Hoogspringen heren: 1. Van der Meulen (Pro Patrja) 1,80 meter; 2. Van Oosten (Trekvogels) 1,75 meter; 3. Van Druten (V en L) 1,70 meter. De normale druk voor deze autobusband bedraagt 6 atmosferen. Men reed achtereen volgens 6 of 12 ronden met een druk van 3, 2V2. 2 en VA atmosfeer. Na elke proef werden de banden afgenomen en aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Na elk van deze proeven bleken de banden nog weinig of niets te hebben geleden. Pas toen men de spanning terugbracht op 1 atmosfeer, werd na 2 km rijden het ventiel weggerukt en raakte de binnenband lek. De wagen bleef echter bestuurbaar, zij het met véél meer moeite bij een snelheid van ruim 40 km per uur. Met open ventiel De grote proef was de rit met geopende ventielen. De banden werden tot de vereiste «panning opgevoerd, waarna de ventielen werden geopend. Met een sissend geluid spoot de lucht weg uit de keiharde banden. Direct daarop werd met 14 man als inzittenden ge start. Na ruim twee minuten rijden was alle lucht weg en waren de banden volkomen plat. Nog ongeveer een kwart kilometer werd met de platte banden doorgereden, waarna deze werden gedemonteerd. Ook nu waren de ventielen weggerukt, üch de banden zelf ver toonden weinig of geen beschadiging. De be sturing van de bus was, aldus instructeur Vallenduuk. zonder al te grote inspanning mogelijk gebleken. Het was een krachtproef, waarvan zelfs insiders volkomen perplex stonden. ADVERTENTIE JANSSTRAAT 50 Zaterdagmiddag veiling van pracht- collectie w.o. splinternieuwe d. en h. sportmodellen ver onder de waarde. Bezichtigen: Zaterdags van 93 uur. Inbrengen: Vrijdags van 25 en 7—9 u. De 3000 m. was voor de jonge Keesom (AV '23) die zich op de helft van de race van de kopgroep, waarin zich ook de „Haar- lem"-lopcr Verra bevond, losmaakte en onbedreigd de zege voor zich opeiste in 9 min. 4.2 sec. Verra, die dit keer een wat stroeve indruk maakte, werd vierde in de overigens goede tijd van 9 min. 10.1 sec. Ditzelfde nummer voor B-klassers werd gewonnen door Warmerdam van „Haarlem" in 9 min. 20.2 sec. En dit gebeurde in een dergelijke mooie en soepele stijl dat we van deze jeugdige loper ongetwijfeld nog meer zullen horen. Een andere jonge HAV'er, die gisteravond j •ndruk maakte, was Jansen, die schijnbaar uit verloren positie de 1500 m. junioren dank zij een geweldige eindspurt toch nog wist te winnen in 4 min. 23.1 sec. Vóór Veltman van LDA, die 4 min. 23.6 sec. noteerde. Enige kinderen uit het woonwagenkamp te Hoofddorp waren aan het spelen op een aantal landbouwwerktuigen, staande bij Visser's machinefabriek. De vijfjarige C. S. kwam, doordat een hoofdas met tand wiel van een dorsmachine is gaan draaien, mét haar hand tussen het hoofdtandwiel met als gevolg dat de linkerwijsvinger werd afgerukt. De rijkspolitie te Hoofddorp waarschuwt in verband met dit ongeluk tegen het spe len met of op stilstaande landbouwwerk tuigen, daar in de laatste tijd herhaaldelijk ongelukken hieruit zijn voortgevloeid. Discuswerpen dames: 1. Ans Panhorst Niessink (Sagitta) 41 meter; 2. Cor Aafjes (Lycurgus) 38,80 meter; 3. M. Begeer 29,58 meter. 4 x 100 meter estafette dames: 1. Sagitta (Amsterdam) 51,2 sec.; 2. Celebes (Den Haag) 51,7 sec.; 3. Gita (Haarlem) 51,7 sec. Korfbal Ondanks het gure weer bestond er ook voor de korfbalwedstrijd HKB-junioren Nieuw Flora I vrij grote belangstelling. De kampioen van de HKB was veel sterker dan de junioren en behaalde dan ook een ver diende zestwee overwinning, dank zij onder andere twee treffers van mevr. Box man—Wesseling en één van de heren Trap en Holleman. In de IIKB-ploeg speelde C. v. d. Pieter man een uitstekende partij. Hij was snel en bracht voortdurend variatie in zijn spel. Hij scoorde de beide tegenpunten. Volleyball Gisteravond speelden de volleyballteams van de Politie en Brandweer een op het Leidseplein spannende wedstrijd. De Brand weer niet geheel volledig moest tot grote teleurstelling van het talrijke jeugdige publiek het onderspit delven. De tussen standen waren 158, 158, 1015 en 1715. Hiervoor speelden de damesteams van Rapi ditas en HBC een matige wedstrijd. Hier waren de tussenstanden 153, 158, 156 en 15—11 (4—0). Vissende jeugd In het Zuider Buiten Spaarne bij de Bui- tenrustbrug hield een groep van vieren negentig jeugdige vissers zich gisteravond bezig met het verschalken van zoveel moge lijk witvis. Een uitermate koude bezigheid, waarvan al die knaapjes zich echter niet veel aantrokken. De wedstrijden waren be doeld als vóórwedstrijden. Zaterdag aan staande de laatste dag van de Sportweek wordt de grote wedstrijd gevist, even eens in het Zuider Buiten. Spaarne. Een deel van het heirleger der kleine vissertjes op weg naar de jachtgronden aan het Zuider Buiten Spaarne. ONDERTROUWD: 10 Juni, J. van Galen en J. A. van den Berg; J. Houtkooper en G. Th. Fontijn; Th. Buter en P. de Boer; H. A. Vreeburg en O. R. Wolf; W. Koeleveld en A. M. Bosch; A. M. A. W. P. Petit en M. J. •C. Bos; S. J. Suiker en H. F. M. Wolff; J. Koopman en W. Smink; Chr. Kuppens en M. Eerhart; C. Mienis en J. M. van Steenis; W. van Wonderen en A. G. Chr. Mounier; N. Vlaar en M. H. Houweling; A. A. van den Ham en A. Burggraaf; D. H. Hennekes en H. van der Monde; W. van den Brink en J. Oudman; A. Wouda en J. Th. Lubert; J. A. Kuijk en J. Wijtvliet; Th. A. H. Creemers en H. Th. Mulder; Th. J. C. Houtkamp en P. Versteegen. GEHUWD: 10 Juni. R. C. J. Tieken en A. T. G. Beelen; H. J. Broekhof en M. J. van Dansik; J. A. van Vaneveld en H. M. Gie- liam; G. Schous en M. A. van den Hoek; J. •Joosten en J. Chr. Prins; A. F. Horeman en W. Winkel; J. Roest en B. Stoete; G. de Vries en H. Knolle; J. Kalkhuis en J. Klaas sen; M. Bom en M. Balabrega; J. J. Delver en C. Th. Aarts: A. J. Aerts cn G. Hoekstra; C. Duin en D. Werdmuller von Elgg. BEVALLEN van een zoon: 6 Juni: A. W. II- KloesRatte, 9 Juni: E. J. Heinsbcrgen— Erb, H. C. SmeenkHilterman, A. E. M. BruijnGovers, H. E. van VeenHarmes, 10 Juni: E- M. VeelenturfVoordouw, F. Hui- zingaMeima. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni: W. M. Sillemvan Rijswijk, J. M. Roozen—Chabot, 10 Juni: J. Hendriksmavan Hofwegen, A. M. A. Oud—Kenter. OVERLEDEN 7 Juni: H. Tesselaar, 74 j., Schotersingcl; 8 Juni: K. de Nobel—Pel. 72 j., 72 j., Schouwtjeslaan; A. Kamender, 71 j., Kamperlaan; G. Janssenvan Abbeve, 74 j., Tetterodestraat; 9 Juni: Chr. S. Wonink, 70 j., Julianalaan; W. MaarsenPiet, 63 j., Ha-» zepaterslaan>

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9