KLM neemt als eerste nieuw type Constellation in gebruik Kort en bondig J Volgende week „Super- Connie" op Schiphol grieven aan de redactie De ondergang van de „Princess Victoria" Hillegom Amsterdamse Beurs VRIJDAG 12 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Twee zebra's ontsnapt uit het circus Althoff Rekening van Rijnland sluit met een hoog saldo Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuw Volksfront Privé Dierentuin ANGOB: veertig jaar actieve drankbestrijding Synthetische wasmiddelen Britse Spoorwegen schuldig Overleg bij Kabinetscrisis in Indonesië duurt voort Russische kruiser op Britse rede Weer een top in de Himalaya overwonnen Elfjarig meisje door vrachtauto overreden Scheepvaart Omstreeks Donderdag of Vrijdag van de volgende week wordt de allereerste Lock heed ..Super Constellation", voorzien van Compound-motoren, op Schiphol verwacht. De K.L.M. is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld, die dit langste, ver keersvliegtuig met deze motoren ontvangt. In totaal zijn er 13 van deze toestellen besteld. De „Super-Connie", die volgende week van Burbank in Californië naar Schiphol komt, is de P.H.-T.F.R. „Electron". De vol gende arriveert een week later in ons land en de derde wederom een week later. Enkele K.L.M.-bemanningen hebben al enige tijd vertoefd in Burbank, waar de „Super Constellation" wordt gemaakt. Zij hebben daar al ervaring kunnen opdoen met dit nieuwste verkeersvliegtuig. In Nederland zullen zij hun ervaring doen uitgaan aan andere bemanningen die met deze nieuwe machines zullen worden ver trouwd gemaakt. Het is de bedoeling dat de „Super-Con- nies" half Augustus enkele vluchten per week voor de toeristendiensten over de Atlantische oceaan zullen maken. Voor dit vervoer ingericht zal het toestel tachtig passagiers kunnen vervoeren met een snel heid van tussen de vijfhonderd en zeshon derd kilometer per uur. Het zal de „Con stellation", die tot dusverre de toeristen diensten uitvoerde en die 62 passagiers kan vervoeren, daarin vervangen. Later in het jaar zal de „Super Connie" ook gaan vlie gen op de lijn AmsterdamJohannesburg v.v., AmsterdamCuragao via de Azoren, en nog later AmsterdamTokio v.v. Het vliegtuig kan een grote lading met grote snelheid over een grote afstand (6.000 kilometer) zonder tussenlanding afleggen. De „compound"-motoren leveren 3000 pk. per stuk, zodat de „Super Connie" over 12.000 pk. kan beschikken. De uitlaatgassen der motoren brengen turbines in beweging, die op hun beurt 'n straalmotor effect op- Vannacht om twee uur is het circus Althoff, dat enige dagen bij het Heem- steedse Sportpark was opgeslagen, afge broken. Tijdens de werkzaamheden zagen twee zeebra's kans te ontsnappen en zij begaven zich in de richting van het woon wagenkamp. De politie werd gealarmeerd en veertien man van het personeel trok er met de po litie op uit, om de vluchtelingen te achter halen. Daarbij werd gebruik gemaakt van schijnwerpers. Men vond de zebra's in het woonwagenkamp, waar door de komst van de politie en het circuspersoneel enige consternatie ontstond. De zebra's waren in het kamp, maar het bleek niet gemakke lijk te zijn de dieren te pakken te krij gen. Na enige tijd slaagde men er in een cler dieren met touwen vast te binden, waarna het zich in de richting van de Sportparklaan begaf. De andere zebra volgde daarna gewillig. De verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap Rijnland heeft de rekening over 1952 vastgesteld, die sloot met een batig saldo van ruim 100.000.Voorts zijn wijzigingen der begroting voor het jaar 1953 vastgesteld, betreffende het her stel der stormschade en de bijdragen dóór Rijnland voor de boezemwaterkerende polderkaden te verlenen. Besloten is, de bovenbouw van het nieuwe gemaal te Katwijk te gunnen aan V. de Vries' Bouwbedrijf te Haarlem. Een maquette van het gemaal werd vertoond en trok veel belangstelling. De dijkgraaf deed verslag aangaande de voltooiing van de inmalingsinrichting aan Rijnlands gemaal te Gouda, welke dezer dagen in tegenwoordigheid van het be stuur van Delfland in gebruik is gesteld. Deze inrichting dient om ook bij lage stan den van de Hollandse IJsel water daaruit te kunnen ontlenen ter aanvulling en ver versing van de binnenboezems. De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Bakkerstraat 19 zw. en rd. f 2900, Th. Bp- man; Korte Begijnestraat 11 f 100, C. Keur; Bouwterrein (Glipperweg) Heemstede f o400 A. Volkers q.q.; Glipperweg 126 en 130, Heem stede f 43000, A. Si eters q.q.; Dr. Leijdsstraat 85 f 2210. N. N.; Gedempte Raamgracht 14 zw. en rd. f 9200, F. de Jong q.q.; Eindenhoutstraat 46 f 9400. G. A. Brongers; Sacnredamstraat 76 zw. en rd. f 5725, .T. F. Kampes q.q.; Zuid- polderstraat 81, f 1900, D. J. van Rijn q.q. HAARLEM, 11 Juni 1953 GEHUWD: 11 Juni T. S. Oeij en E. de Vita. BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, J. Bosma—Boots: C. J. Verhoeven—Wagel- inans; M. Zuiderwijk—Grote; 11 Juni, P. G. Luiten—van Schaik; A. C. M. Pennings— Groen; D. van Huis—van As; E. Bergsma— Gerrits. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, M. H. W. Riemens—Kamer; G. C. Groot—Rijn- tjes; G. de Vries—Caldenhove; H. A. M. Garthoff—Mientjes: 11 Juni. A. van Gaste renLangenbach; P. J. van den Eijnde— Monné; J. M. R. van Brero—Rooijers: M. J. Leersnijder—Koopmans; W. Verburg— Klönne. OVERLEDEN: 6 Juni. G. Bosch, 54 j„ Delftstraat; 9 Juni, A. Steijaart—Mensen 70 jHeussensstraat; C. W. Chr. Stoppelsteen Hollenga, 75 j„ Gasthuisvest; 10 Juni. J. H Bekker, 94 j.. Professor van der Waals straat; H. C. Wildschut—de Zwart; 11 Juni, M. W. L. Hartt, 72 j., Tempeliersstraat. burgerlijke stand van heemstede ONDERTROUWD: L. J. W. Kleijntjons en M. J. Stijnman; M. W. Blom en A. M. Bo- tellho; W. A. Entzinger en F. M. T. van der Goot1 J. D. van Schoonhoven en A. H. Veld huis; J. M. van Dijk en W. J. Dnessen; D: H. van Werven en S. E. Weisenborn; C. van der Bend en J. W. van Luin; G. W. Fhpsen en J. N. L. van Hensbergen. GETROUWD: A. N. Verslui.is en E. H. M. Hioolen: A. de Wit en M. A. Lautenslager. GEBOREN: Joseph Alexander Willem z. van H. van Dalen en B. l. van der Ven; Petrus Maria, z. van W. Commissaris en M. J. E. Driessen. OVERLEDENA. W. Halderiet, (1 A. A. L. Schreurs. 69 j.; L. H. Kraak. 70 j.; D. J. Botje. 76 j.; Mej. M. Koenraads. 46 j. leveren waardoor extra vermogen wordt verkregen. Dit type is ook het eerste dat geschikt is voor een indeling in drie klas sen, maar kan evenzeer alleen voor één der drie groepen dienen en dan bijvoor beeld 43 passagiers in de luxe klasse ver voeren. Het zal een bemanning hebben van tien personen. Voor de vernieuwing en uitbreiding van de K.L.M.-vloot is verder van belang de komst van de twee nieuwe Douglas DC-6a „liftmaster"-vraohtvliegtuigen en de twaalf tweemotorige Consolidated Vultee „Con- vair-340" verkeersvliegtuigén. Guy Moilet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij heeft van daag plannen bekend gemaakt voor een nieuw volksfront naar analogie van het vooroorlogse volksfront en gezegd, dat hieraan ook de communisten kunnen deelnemen als zij het programma willen steunen. In een onderhoud met het pro-socialisti sche dagblad Franc Tireur heeft Moilet verklaard, dat zijn partij spoedig over zal gaan tot een nationale campagne voor de vorming van een „democratisch en maat schappelijk front", waarin alle linkse, maar nationale politici, vakbondsleden, beroeps organisaties onderdak kunnen vinden met als basis een stoutmoedig plan voor maat schappelijke vooruitgang. Het 21-jarige Bloe- mendaalse meisje Lia Speel houdt er een privé-dierentuin op na vlak bij haar ou derlijk huis. Lia is dierenverzorgster in Blijdorp geweest en verloochent haar lief de voor haar vak niet. Haar vader, hande laar in Aziatische producten, zorgt er voor, dat haar have regelmatig wordt uit gebreid. Begonnen met honden, katten en eenden, bezit zij nu de meest exotische dieren, drie zebra's, struisvogels, lama's, Wisents, witte en zwarte Zebu's, enzo voort. Haar grootste zorg heeft de 2 maan den oude Cacuaris, een Nieuw Guinese bergstruisvogel. Het is nooit gelukt een Casuaris jonger dan 6 maanden in het le ven te houden. Ongeveer veertig jaar geleden werd in Haarlem een afdeling van de Algemene Nederlandse Geheel Onthouders Bond op gericht. De juiste datum van de oprichting is 13 Maart 1913. Zaterdag en Zondag zal de afdeling de herdenking van dit feit laten samenvallen met het jaarlijkse congres van de bond. In 1913 stichtten vijf principiële geheel onthouders in Haarlem een afdeling van de A.N.G.O.B. en wel de heren J. Klein, M. Groeneveld, H. Groeneveld, J. Groeneveld en H. Bodegraven. Het werk werd direct met groot enthousiasme door twintig leden aangepakt. Haarlem bleek bij de colportatie een vrij vruchtbaar arbeidsveld. Het leden aantal groeide snel, hetgeen voor een be langrijk deel te danken was aan de regel maat waarmee gecolporteerd werd en de geringe abonnementskosten van het bonds blad de „Geheelonthouder". Het -succes werd echter onderbroken, toen enkele jaren na de oprichting een geheelonthouders voetbalvereniging aan de bond werd toe gevoegd. Bij niet weinig leden van de voet balclub moest na enige tijd geconstateerd worden, dat zij meer om het voetbal waren toegetreden dan om mee te werken aan de drankbestrijding. Met andere woorden: zij v/aren niet zo principieel tegen de drank als men verwacht had. Een ledenaantal van tachtig moest toen een schifting ondergaan, zodat er weinig van de uiterlijke glorie restte. Maar met een gezuiverd karakter werd de taak hervat. Door huisbezoek en Zaterdagse colportage, bleef het resultaat niet onopgemerkt. Spoe dig was de oplage van de „Geheelonthou der" gestegen tot dertienhonderdvijftig. In 1927 achtte het bestuur de tijd gekomen om het werk ook in de richting van de jeugd te sturen. Er werd een jeugdclub op gericht en aan de bond toegevoegd. Met veel succes liet men kinderen van acht tot veertien jaar in het „Exploitatie van ge- heelonthoudei-sgebouw", destijds aan de Raaks, handwerken, houtsnijden, boetseren, tekenen, schilderen, enzovoort. Daarbij werd de kinderen in geringe mate het ge vaar van de drank onder het oog gebracht. Gedurende de zomermaanden tijdens de vacanties maakten de kinderen wandelin gen en eenmaal per jaar werd uit een speciaal voor dit doel gevormd reiskasje een driedaagse tocht door het land onder nemen. De kinderen werden ondergebracht bij geestverwanten, zodat de kosten mini maal bleven. De leiding van deze afdeling was in handen van de heer J. J. Wikke, thans voorzitter van de A.N.G.O.B. te Haarlem, en zijn vrouw. Binnen korte tijd was de belangstelling zo groot voor deze club geworden, honderd- twee leden, dat het bestuur met zaalgcbrek te kampen kreeg. Later is dit euvel min of meer verholpen, door een splitsing in drie groepen. Bovendien raakte men tengevolge van verbouwing het „Exploitatie van ge heelonthoudersgebouw" kwijt, zodat het werk aan huis van leden voortgezet moest worden. Opnieuw kreeg de bond in 1930 een inzinking te verduren, ditmaal tenge volge van de werkloosheidscrisis. Zelfs de lage abonnementskosten van de „Geheel onthouder" konden de gevolgne van deze crisis niet doorstaan. De oplage liep terug tot 400. Het ledental bedraagt op het ogenblik 47. Dit aantal is weliswaar gering, maar vele geheelonthouders zien niet de nood zaak van drankbestrijding in bondsverband in. Zo kan men van de bond met zekerheid zeggen, dat hij een aantal bestaansjaren achter zich heeft, die niet van moeilijk heden zijn vrij geweest. Met een groot plichtsbesef echter hebben zich alle leden van hun doorzettingsvermogen eisende taak gekweten. En met de leuze: „Niet drinken, niet schenken", regelmatige colportage en even regelmatig huisbezoek heeft de bond een vruchtbare veertig jaar achter zich liggen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. de administratie. Ommekeer in industriële methoden In de te Rotterdam gehouden aandeel houdersvergadering van de Unilever N.V. is het dividend op de gewone aandelen vastgesteld op 12 pet., waarvan reeds 4% pet. is uitgekeerd. Dr. Paul Rijkens hield een rede over synthetische wasmiddelen, die, naar hij verklaarde, in Noord-Amerika en Europa op grote schaal ingang hebben gevonden. Zij zijn daarentegen geen factor van be tekenis geworden in landen, waar het wel vaartspeil nog laag is. De opkomst van de synthetische wasmiddelen vermindert de afhankelijkheid van de zeepindustrie van oliën en vetten,, hetgeen heeft bijgedragen tot een vermindering van de schaarste aan oliën en vetten, die gedurende enkele jaren na de oorlog heeft geheerst. De nieuwe producten hebben een markt geschapen voor belangrijke nieuwe che mische stoffen en de chemische industrie, die zich toelegt op de vervaardiging van grondstoffen voor de gemengde synthe tische wasmiddelen, is daardoor een con current van de oorspronkelijke zeepin dustrie geworden. Het belangrijkste feit is, dat de synthe tische wasmiddelen de zeepindustrie als geheel meer dynamisch hebben gemaakt. Zij hebben een aantal nieuwe en funda mentele problemen aan de orde gesteld, die de industrie dwingen haar methoden grondig te herzien, aldus dr.' Rijkens. (Verkort weergegeven) Gevaar. Sinds enige weken wordt er op ccn weiland, gelegen aan de Vondelweg vlak bij de Jan Gijzenkade, door een aan nemersbedrijf zand gestort. Wat de bedoe ling is hiervan weten wij niet, maar wel zien wij als bewoners, dat gezien de hoogte van deze zandlaag, ongelukken niet uit kunnen blijven. Kinderen laten zich n.l. met autopeds, fietsen e.d. van de steile berg langs ijzeren platen naar beneden rijden. Met dezelfde snelheid vliegen zij over de rijweg, wat op bovengenoemde weg een spelletje met de dood wordt, gezien het drukke verkeer op de Vondelweg. Ook het z.g. fortje bouwen is ccn riskant spelletje, daar door onder graving gevaar op het instorten en bedol ven raken niet denkbeeldig is. Een bewoner van de Vondelweg. Circus. Wij ontvingen ettelijke ont boezemingen van lezers over de kwestie circus-Althoff. Om deze zaak niet tot een onderwerp van vrucheloze discussie te maken, zullen wij niet tot plaatsing van brieven over dit onderwerp overgaan. Redactie. Reden? Bij de een dezer dagen voor de lagere school gehouden verkeersexa- mens kwam mijn zoontje met zijn in goede mechanische conditie verkerende fiets, voorzien van prima bel en twee perfect werkende remmen. De jongen is evenwel nog te klein om 's avonds te fietsen en dus heeft hij geen dynamo, geen voor-, en geen achterlicht. Het is dus een fiets, kennelijk voor gebruik uitsluitend overdag. Maar ondanks het feit, dat dit uit het ontbreken van een lichtinstallatie overdui delijk blijkt, vond de examinerende instan tie het nodig, dat er een reflector op het achterspatbord kwam („en laten zien op het politiebureau!") Is in dit geval van een „dagfiets" deze reflector nu bedoeld om de niet aanwezige lichtstraal van de overdag niet brandende koplamp van de achterop komende fiets of auto te reflecteren? Of is de reflector be doeld als decoratie van het anders zo kale achterspatbord?? Is dit een uitvloeisel van een verordening, waarvan ik de zin niet kan vatten? J. C. H. De Britse staatspoorwegen zijn Donder dag schuldig verklaard aan de ondergang van de door hen geëxploiteerde véèrböot „Princess Victoria", die in Januari bij een storm in de lei-se zee is gezonken. Hierbij kwamen 133 personen om het leven. In een uitgebreid rapport, uitgegeven door een uit vier personen bestaand tribu naal van het ministerie van verkeer, wor den twee hoofdredenen gegeven voor de onzeewaardigheid van het schip: onvol doende voorzieningen aan de achterpoorten van het schip, en onvoldoende voorzienin gen voor de afvoer van het over het dek slaande water. Het tribunaal zegt, dat het in gebreke blijven van de eigenaresse, de Britse ver- keerscommissie, de ramp heeft veroorzaakt, dan wel er toe heeft bijgedragen. Uit het rapport blijkt, dat de achterpoor ten in November 1951 waren beschadigd. De verantwoordelijke personen hadden echter geen voorzorgsmaatregelen genomen om herhaling te voorkomen. DJAKARTA (Aneta). Politieke krin gen menen, dat president Sukarno moge lijk nog: heden een lid van de P.N.I. zal aanwijzen tot kabinetsformateur, met de opdracht een parlementair kabinet te vor men, waarin de Masjumi èn de P.N.I. zit ting: zullen hebben. Als mogelijke forma teurs hoort men thans weer nieuwe namen noemen en wel die van de Indonesische ambassadeur in Amerika, mr. Ali Sastroa- midjojo, die Vrijdagmiddag uit Washing ton te Djakarta wordt verwacht en van de waarnemende hoge commissaris van Indo nesië in Nederland, mr. Susanto Tirto- prodjo. De politieke correspondent van Aneta schrijft, dat de voorzitter van de Masjumi, Natsir, tijdens een gesprek met vice-presi dent Hatta nog eens de wens van de Mas jumi heeft onderstreept, dat Hatta even tueel, niet als vice-president, zich met de leiding van de nieuwe regering zal belas ten. Moh. Hatta zou bereid zijn eventueel in het belang van het land het vice-presi- dentschap neer te leggen voor het premier schap, doch hij zou dit afhankelijk stellen van het standpunt van de grote partijen, van de bepalingen in de grondwet en van de mening van president Sukarno, die naar aangenomen wordt de „twee-eenheid" gaarne intact zou houden. LONDEN (United Press). Onder de oorlogsschepen die op het ogenblik op de rede van Spithead (Engeland) liggen trekt de 12.800 ton metende Russische kruiser Sverdlov de grootste belangstelling maar blijft tevens het ongenaakbaarste schip. De kapitein van de Sovjet-oorlogsbodem Olimpey Rudakov heeft zijn schip gisteren op de aangewezen positie gebracht tussen de andere ooi-l ogssch epen zonder gebruik te maken van een loods, een kaart of het uitvaardigen van gesproken orders. Alle orders van de kapitein werden door mid del van automatische handles van de brug af overgebracht. Marine-waarnemers zijn van oordeel dat -de Sverdlov er enigszins ouderwets uitziet ondanks de moderne instrumenten waax-- onder een radar uitrusting. De voornaam- ste bewapening bestaat uit 12 kanonnen van 15 centimeter. Na een etmaal van besluiteloosheid gaven de Russen hun matrozen ten slotte verlof om aan land te gaan. Ruim honderd Rus sische zeelui stapten te Portsmouth in drie bussen om Londen te gaan bekijken. Ande ren zouden gebruik maken van aangeboden tochten naar Windsor Castle en de kathe draalstad Salisbury. NIEUW DELHI, (Reuter). Een groepje van vijf Indische bei'gbeklimmers is er in geslaagd de top te bereiken van de Pantsj Tsjoeli. een 6.975 meter hoge berg in de Himalaja, aldus werd Vrijdag te Nieuw Delhi vernomen. De Pantsj Tsjoeli ligt in het Noordelijk deel van Oettar Pradesj op 320 kilometer ten Noord-Oosten van Nieuw Delhi en was nog nooit over wonnen. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur is op de Hoofdstraat een ernstig verkeers- oxigeval gebeurd, waarvan de elfjarige Nellie Kaptein het slachtoffer is gewor den. Het meisje, dat aan de Hoofdstraat woonachtig was, kwam per fiets van haar huis; een vriendinnetje reed op een aulo- ped naast haar, toen een vrachtauto met aanhangwagen haar passeerde. Zij viel door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak en werd door het rechterachterwiel van de aanhangwagen over het hoofd gereden en op slag gedood. De chauffeur en de andere inzittenden van de vrachtauto hadden van het onge val niets bemerkt en waren doorgereden, tot de politie, die direct de auto achterna was gegaan, hen van het gebeurde op de hoogte stelde. Hoewel de juiste toedracht nog een raadsel is, kon de politie toch wel mededelen, dat schuld bij de autobestuur der zeer onwaarschijnlijk is te achten. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Joseph-gestieht. 3-3'4 Nederl.'47 A.K.U 'Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'darn Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Uxiion Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97 163)4 193)4 158 3101', 97 131 y, 131)4 100)4 94)4 169 162 168 163% 35% 49)4 46'/,, 65% 20'/, 37)4 Openings koersen 96% 163-X 193)4 157 311 97 131)4 131 101)4 94)4 169 161)4 168)4 163)4 35% 49)4 46)4 67 20% 37)4 Amsteidiep, 10 v. Fremantle n. Aden. Arendsdijk, 3 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amedijk, 10 Scilly's gepass. Alchiba, 10 190 m. N.NO. St. Vincent. Alioth, 10 135. m. N.NO. Fernando Noronha. Amstelvaart, 10 400 m. N. Azoren. Aagtekerk, 11 v. Marseille n. Duinkerken. Albireo, M v. Las Palmas n. Recife. Alcyone, 12 te Rio de Janeiro. Aidabi, pass. 11 Recife n. Las Palmas. Athena, 11 te Montevideo. Alphacca, 12 te Montevideo. Alpherat, 11 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amerskerk, pass. 11 Finis ter re n. Genua. Ampenan, pass. 11 Key West. Amsteltoren, 11 v. Antw. te Amsterdam. Averdijk, 12 te Antwerpen. Aalsdijk. 15 v. Rotterdam te Vera Cruz verw. Abbekerk, 12 te Suez. Aikaid, 11 v. Santos n. San Francisco do Sul. Abbedijk, 12 v. Bremen n. Antwerpen. Amor, 12 v. Middel-l. Zee te Amsterdam. Akkrumdijk, 12 te Port Kembla. Almkerk, 12 v. Adelaide. Alphard, 11 te Recife. Alwaki, 11 v. Montevideo. Bonaire, 10 v. Paramaribo. Blommersdijk, 10 v. New York n. Rotterdam. Bacchus, pass. 10. Casquets. Barendreeht, 10 170 m. W.ZW. Rasfartak. Barumum, 10 v. Luwuk n. Bangaai. Bintang, 12 v. Khorramshar te Muscat verw. Benigikalis. pass. Hl Ouessant. Borneo, 11 v. Belawan n. Penang. Boskoop, 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Caltex Pernis, pass. 10 Kp. de Gata. Caltex The Hague, 10 Cyprus gepass. Camphuys, 11 v. Maikassar te Ambon. Ceronia, 11 v. Lorenzo Marquez te Belra. Cleodora, 10 270 m. W.NW. Finisterre. Corilla, 10 95 m. W.t.Z. Colombo n. Bombay. Cronenburgih, 13 v. Ontoo te Rotterdam verw. Caltex Utrecht, 12 v. Srdon n. Rotterdam. Dongedijk, 10 v. New York n. Rotterdam. Delfland, 10 ten anker ITheos. Duivendreeht. 10 450 m. Z-.t.W. Kp. Race. Delft, 12 v. Rotterdam te Trinidad. Diemerdijk. pass. 11 Vlissingen. Drente, pass. 11 21 u. Gibraltar n. Genua. Danae, 11 v. Gothenburg te Amsterdam. Edam. pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. F.emdijk. 10 300 m. N. Flores. Esso Rotterdam. 10 240 m. W.t.N. Flores. Elmina, 11 v. Dakar. Etretna, 1:1 v. Piraeus n. Aiexandrië. Esso Amsterdam, 11 v. Aruba n Rotterdam. Friesland (KRL). 10 te Tilbury. Farmsum, 11 v. Portland te Vizagapatam. Groote Beer, 10 640 rn. O.NO. Kp. Race. Gaasterkerk, 9 v. Takubar te Chingtao. Gordias, 10 v. Beyrouth te Aiexandrië. Graveland, 12 te Pto Alegre. Gouwe, 11 v. Sundsvall naar Amsterdam. Gooiland. 11 v. Amsterdam n. Bremen. Hersilia, 10 Flores gepass. n. Guanta. Haarlem, 11 v. Cristobal n. Curagao. Helena, 10 dwars Wight n. Gent. Helicon, 10 860 m. NO. Barbados. Hilversum, 10 180 m. W.ZW. Rasfartak. Hydra, 10 300 m. W. Finisterre. Hector, 11 v; Malta n. Piraeus. Hathor, 11 v. Tanger n. Tunis. Heelsum, 12 te Antwerpen. Ittersum, 13 v. Haiphong te Pladju verw. Indrapoera, 11 14 u. v. Aden n. Belawan. Jagersfontein, 10 v. Teneriffe n. Kaapstad. Jupiter, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Japara (KPM), 10 v. Inobonto n. Maakssar. Joh. v. 01 denbamevelt, 11 100 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Kieldrechfc 10 v. Aden n. Colombo. Kota Baroe. pass. 10 Sabang n. Colombo. Karsik. pass. 10 Billiton. Kasimbar, 11 te Lhoseumawe. Kertosono, pass. 11 Wes.tp. Kreta n. Beyrouth. Laertes. 10 rede Belawan. Lutterkerk, pass. 11 Aden n. Karachi. Langkoeas. 10 120 m. W.t.N. Minicoy. Lieve Vrouwékerk, pass. 10 Kp. Bougaroni n. Port Said. Liseta. 10 135 m. N.t.W. Str. Singapore. Lissekerk, 12 Basrah verwacht. Laagkerk. 12 Calcutta verwacht. Laurenskerk, 11 v. Karachi n. Aden. Leuvekerk, 11 te Suez. Laren-berg. 12 te Rotterdam. Loosdreeht, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Antw. Loppersum, 12 v. Montreal te Newcastle. Maas. 10 v. Saloniki n. Izmir. Mentor. 10 v. Saloniki n. Piraeus. Mirza, pass. 10 Finisterre. Maashaven. 10 650 m. N. Azoren. Madoera, 10 v. Balikpapan n. Kidjan. Mapia, 10 270 m. ZW. Flores. Marisa, pass. 10 ten W. Luzon. Mataram. 10 680 m. O.ZO. Socotra. Musi. 10 v. Pladju n. Pakanbaru. Myopia, 10 110 m. NO- Massawa. Maas-dam, 11 720 m. W.t.Z. Valentia. Maasland, lil v. Las Palmas n. Recife. Mariekerk. 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Mod.iokerto, pass. 11 Kp. St. Vincent. Mü'rena. 12 v. Shimotsu te Miri. Markelo, 12 v. Goole n. Kopenhagen. Melis-kerk. 12 te Manilla. Muiderkerk. 11 te Genua. Nestor. 10 400 m. NO. Flores. Nieuw Holland. 10 v. Makassar n- Balikpapan. Nigerstroom. 11 ten anker rede Takoradi. Notos. 12 v. Aiexandrië te Amsterdam. Nieuw Amsterdam. 11 te 'Montevideo. Omala. 11 v. Tripoli n. Berre. Oberon, 10 470 m. O.NO. Fayal. Ovula, 10 v. Singapore n. Balikpapan. Ondioa, 11 v. Mormugao n. Singapore. Oranjestad. 12 te Willemstad. Overijsel, 11 19.40 u. v. Suez n. Port Said. Orion, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Pern-a, 11 v. Singapore te Manilla verwacht. Phrontis. 10 v. Indonesië te Amsterdam. Prins Joh. w. Friso, 10 v. Montreal n. R'dam. Prins Maurits, '1 v. R"dam te Montreal verw. Parkhaven. 10 240 m. NO. Finisterre. Poelau Laut, 10 700 m. zo. Guardafui. Prins Fred. Hendrik, 12 te Montreal. Prins Willem III. 12 v. Threerivers te R'dam. Prins Willem V, 11 v. Hamburg te Rotterdam. Prins Alexander, pass. 12 Vlissingen n. Hamburg Radja. 10 to Port Said. Rijn-kerk, 10 v. Port Said n. Genua. Rempang. pass. 10 Flores. Riouw, 10 te Basrah. Rita. 10 v. Bangkok n. Pladju. Roebiah, 10 90 m. W. Kp. Negrais. Raki, 11 te Genua. Roepat, 11 v. Bahrein n. Bombay. Rijndam. 11 300 m. W.t.N. Valentia n. Quebec. Rijnland, pass. 11 Finisterre. Siiindoeng, 11 te Colombo. Six-rah, pass. 10 Ceylon. Straat Banka, 11 te East London. Straat Makassar. 9 v. Kaapstad n. Durban. Sumatra, 19 v. Southampton n. Port- Said. Salatiga, 10 v. Los Angeles n. San Francisco. Stad Arnhem. 12 v. Londen te Threerivers verw. Stad Maastricht, 12 v. Vlaardingeti te Luelea verwacht. Sanana, 11 v. Makassar te Samarinda vera. Scherpend recht. 10 120 m. NO. Paramaribo. Stad Alkmaar, 10 450 m. N. Flores. Stad Maassluis. 10 210 m. O. IJsland. Stad Vlaardingen, 10 220 m. NO. Kp. Race. Stentor. 10 850 m. NO- Barbados. Straat Malakka, 10 v. Fremantle n. Singapore. Stad Schiedam. 11 v. Narvik n. Rotterdam. Schie, 12 te Izmir. Sehiedijk, 11 v. Belawan n. Colombo. Sliedrecht, l'l v. Port Said. Sibajak, 13 v. Sydney te Melbourne. Singkep. 9 v. New Orleans te New York. Tabian. 11 te Belawan. Tjikwapek. 10 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Tjimenteng. 11 Paranagua verwacht ramo. 10 v. Buenos Aires n. Rotterdam, rara. 11 Montevideo verwacht. Tiba, 10 te Santos. Ternate. 11 8.30 u. v. Genua n. Marseille. Tan-khaven II. 10 v. Sungeigerong n. Saigon. Tankhaven III. 10 v. Saigon n. Bangkok. Teucer. 11 v. Semarar.® te Soerabaja verw. Themisto, pass. 10 Orkaden. Titus. 10 200 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Tjipanas. 10 v. Tsukumi n. Hongkong. Tomori, 11 v. Soerabaja te Makassar verw. Taraikan, 11 v. Indonesië n. Amsterdam. Tibia, 11 v. Singapore n. Auckland. Talisse, 11 v. Boston. Trompenberg, pass. 12 Kp. Florida n. Mobile. Tawali. 11 v. Aden n. Belawan. Utrecht, 10 te San Francisco. Veendam, 10 890 m. O.t.N. Kp. Race. Van Riemsdijk, 10 v. Makassar n. Buleleng. Van Spilbergen. 12 te Luanda. Waterland. 10 v. Amsterdam te Buenos Aires Westland, 10 140 m. Z.ZO. Fernando Noronha. Waterman. 11 530 m. O.NO. Kp. Race. Wiel d recht, 12 Mena el Ahmadi te Suez. Willemstad, U v. Amsterdam n. Cristobal. Willem Ruys, pass. 11 23 u. Kp. Bon n. South ampton. Winsum. 10 v. Vlissingen te Archangel. IJsel. 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Zuiderkruis, 11 240 m. O. New York. KLEINE VAART Algarve, verm. 12 of 13 v. Leixoes n. Garston. Bab-T, 10 v. Rotterdam 11. Holmsund. Batavier III, 12 Bordeaux verwacht. Betty Annes, verm. 11 v. Bremen n. Swansea. Carpo, 12 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Citadel, 10 v. Malmö te Helsinki. Cornelia b II, 13 te Belfast verw. Deni, verm. 12 v. Glasgow n. Appledore. Dollard, 10 te Mantyluoto. Duiveland, verm. 12 v. Goole n. Hamburg. Elsenburgth, 10 v. Rouaan n. Londen. Emergo, 10 v. Connah's Quay n. Rotterdam. Express, 10 te Le Havre. Gerry, verm. 11 v. Antwerpen n. Billingham. Glashaven. 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Hagno, vertr. 12 v. Rotterdam n. Dublin. Haskerland, 10 te Hartogen. Hast- V, 10 te Newcastle. Henrica, verm. 11 v. Garston ti. Manchester. BINENLAND De rechtbank te Amsterdam heeft de 30-jarige dienstbode E. J. P. uit Naarden, die op 17 Januai-i te Bussum een pasgeboren baby van het leven heeft beroofd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2% jaar. In het gezin SikkingRoetgers te Win- terswijk is een drieling geboren. Moeder en de drie dochters maken het goed. De oudste Nederlandse boeier, de „Tjet Rixt" is door de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" aangekocht. De boeier werd in 1843 gebouwd door de groot vader cn leei-meester van de beroemde boeierbouwer Eèltje Holtrop van der Zee uit Joure. Prof. dr. J. J. van Lochem is ter gele genheid van de herdenking van zijn promotie cum laude, 50 jaar geleden benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Van Lochem was van 1912 tot 1923 directeur van de afdeling tropische hygiëne van het Instituut voor de Tropen en sinds dien honorair plaatsvervangend directeur. De Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze houdt op 20 Juni een congres te Gro ningen. Binnenkort zal bij de ministerraad oen adres worden ingediend met het verzoek do mógelijkheid tot plaatselijke keuze in de Drankwet vast te leggen. Dit adres woi'dt mede ondertekend door het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. on door de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Een gevangenisstraf van drie jaar heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gecist tegen de 35-jarige kantoor bediende M. N. uit Rotterdam, die bekende dat hij door valsheid in geschrifte en op lichting zijn werkgever voor f52.000 had benadeeld. Het geld had hij met een vrien din opgemaakt. Aan de onderzeedienst aan de Waal haven te Rotterdam is aangekomen de onder zeeboot ..Zeeleeuw". De „Zeeleeuw" (ex U.S.A. „Hawkbill") is de laatste van de twee ónderzeeboten, die de Koninklijke Marine in bruikleen heeft gekregen van de Ver enigde Staten. Zeldzame planten uit Arnhem Land in Nooi'd-West-Australië zullen Maandag door de Australische ambassadeur aan de direc teur van het Rijksherbarium te Leiden, pro fessor dr. H. J. Lam, worden overhandigd. Deze planten, waarvan vele nog nimmer in Europa zijn gezien, zijn door professor Ray mond L. Specht van de universiteit te Adelaide bijeengebracht, toen hij deel uit maakte van de Austi-alisch-Amerikaanse expeditie tijdens een studiereis door het weinig bekende deel van Australië dat een Nederlandse naam draagt. Ook in de hoofdstad houdt men zich bezig met het hclicoptère-vraagstuk. De dienst der gemeentelijke luchthaven Schip hol heeft hierover een rapport samengesteld. De plaats van een start- en landingsterrein in de nabijheid van het centrum zal nader moeten worden bestudeerd. Ten aanzien van een dergelijk terrein ligt de zaak voor Am sterdam met zijn luchthaven uiteraard an- dei'S dan voor de overige steden in ons land. Evenals verleden jaar zullen de tele visie-uitzendingen in de zomermaanden vier weken worden onderbroken. Dit zal geschie den van half Juli tot half Augustus. Er wordt echter rekening mee gehouden, dat eventueel in deze periode wel een extra uit zending kan worden gegeven. Mr. J. M. Jolles te Bussum, oud-presi dent van het gerechtshof te Amsterdam, zal op Dinsdag 30 Juni zijn diamanten feest als doctor in de rechtswetenschappen vieren. Mr. Jolles promoveerde op 30 Juni 1093 cum laude"tot doctor in de rechtswetenschappen aan "de hoofdstedelijke universiteit op een proefschrift „Wettelijke interessen". Mr. Jolles is 82 jaar. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Nederlands Her vormde gemeente te Zandvoort heeft een bei'oep uitgebracht in de vacature ds. E. Sax-aber Jr., op ds. C. Jongeboer te Lisse. die aldaar vier jaar als predikant werkzaam is. De lieer S. de Boer hoofdschrijver ter belastinginspectie le afd. Haarlem herdenkt op 15 Juli zijn veertigjarig ambtsjubileum. De heer J. J. van Have hoofdassistent- titulair van 's rijks belastingen té Haarlem (P. B.) is eervol ontslag verleend. De heer G. D. Rijke, employé le klasse P.T.T. te Haarlem (inspectie) is benoemd lot hoofdemployé aldaar. Vrijdag 19 Juni hoopt de heer C. Dek ker, Langcndijkstraat 2 zw.. zijn zilveren jubileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan in 1928 bij de P.T.T. als hulpbesteller aan het -post kantoor Haarlem, zijn benoeming tot bestel ler volgde in het jaar 1942. Verscheidene jaren verricht hij zijn taak als besteller in de omgeving van Lorentzplein cn Wagenweg. Ook in de sportkringen is de jubilaris geen onbekende. Een tiental jaren fungeert hij als scheidsrechter voor de Haarlemse Voet balbond. Het gisteren aangekondigde concert van Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" wordt niet Zaterdag, maar Zondagmiddag in „Gröènendaai" gehouden. De drieëntwintigjarige Haarlemse schil der J. L., die Donderdag werkzaam was bij het postkantoor te Overveen. heeft een been gebx-oken. Toen hij een ladder wilde oplo pen gleed deze uit en de schilder viel, waar door hij een been brak. In het Mai'inehospi- taal is het been gezet, waarna J. L. naar zijn woning is vervoerd. Op de Wagenweg nabij de hoek van de Iördensstraat bemerkte een Zandvoortse autobestuurder, doordat hij aandacht be steedde aan een naast hem rijdende wieï- rijdster niet, dat twee voor hem rijdende auto's stopten. Zijn auto kwam in botsing tegen de voor hem rijdende auto. waardoor hij met zijn hoofd in aam-aking kwam met de voorruit. De Zandvoorter liep een lichte hersenschudding op; de auto moest worden weggesleept. Hondsrug, 10 v. Londen n. Calais. Tlias. 10 v. Gibraltar n. Piree. Tda Pieter. 11 v. Bristol n. Civita Vecehia. Joost. 10 te Rafso n. Sundsvall. Jo, 11 IJmuiden naar Malmö. Larix, 9 v. Jersey n. Newcastle. Midas, 10 v. Bari n. Messina. Maasym, verm. 11 v. W. Hartlepool n. R'dam. Matthew, 11 v. Grangemouth te R'dam verw. May Mere. 13 te Portsmouth verwacht. May Star. 12 v. Grangemouth te R'dam verw. Menkar, 10 te Port Lyautey. Merwehaven, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Belfast Nassauhaven. 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Netta, 14 to Rijeka verwacht. Noorderlicht. 11 v. Grangemouth n. Methil. Oise. 10 te Antwerpen. Pavo. 9 te Zaandam v. Sundsvall. Ponto, 10 te Hargshamn. Ponxa, 10 te Raumo. Rapid. 10 te Parijs. Robert, 10 te Malmö. Rijnhaven, pass. 10 Kp. St. Vincent. Spurt, 11 te Rouaan. Sirius, 11 v. Duinkerken te Londen. Tilly. 9 v. Skutskaer n. Zaandam. Theano, 11 v. Belfast te Drogheda. Trompenburg. 11 v. La PalMce te R'dam verw. Tvi'o. 12 v. Fowey te Amsterdam verw. Vecht, 10 v. Nvkoping n. Colchester. Wil po, 8 v. Blyth n. Slite. Walenburgh. 10 v. Middlesbro n. Rotterdam. Westersehelde, 11 v. Boston n. d. Tyne. Westpolder, verm. Hl v. Oporto n. Jersey. SLEEP VA ART Blankenburgh. met ms. Houtman pass. 10 Start Point. Eibro, met caisson pass. 10 East- Goodwin. Oceaan, met caisson pass. 10 East Goodwin. Rode Zee. met bok en sleepb. 10 100 m. N.no. Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11