De arbeidsmarkt nam in 1952 bijna 4 millioen personen op TRIUMPH Nieuwste films van Walt Disney Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem fFiïml Een Eeuw Geleden Schous H VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD GOUDGELE VIRGINIA IN "THE FAMOUS BLUE POCKET" Ware geschiedenissen beter dan romantische verdichtsels Nieuwe uitgaven Prognoses voor 1953 en 1954 SCHOUS Afd. TEXTIEL Twee sterke fragmenten in „Melody Time" Kerkelijk Nieuws rHoe is het ontstaan?^ Dit woord: KOEST Kimstzaal Hamdorff veertig jaar Tumult in de Rotterdamse raad Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 11 Junij 1853 VRIJDAG 12 JUNI 1953 De totale bevolking van Nederland nam in de loop van 1952 toe van rond 10.328.000 tot 10.435.000 personen. De mannelijke bevolking steeg van rond 5.146.000 tot 5.210.000 personen. Zij zal in December 1953 gestegen zijn tot 5.270.000 personen en in December 1954 tot 5.325.000. Voor de beroepsbevolking mannen van 15 tot 65 jaar bedragen deze cijfers respectievelijk 3.043.000, 3.070.000 en 3.095.000. Voor 1953 en 1954 wordt de netto groei van de mannelijke beroepsbevolking op respectievelijk 27.000 en 25.000 geraamd. Door een toenemend emigratie-overschot vertoont de netto-groei een daling. Hij bedroeg voor 1952 23.000 en wordt voor elk van de jaren 1953 en 1954 geraamd op 20.000. Zonder dit emigratie-overschot zou de totale aanwas der mannelijke beroepsbevolking na 1950 jaarlijks rond 48.000 hebben bedragen. Een schatting van de totale groei der vrouwelijke beroepsbevolking voor 1953 en 1954 komt tot een cijfer van ongeveer 7000 per jaar. Hieronder is begrepen een emigratiesaldo van ongeveer 1000 personen. Deze gegevens zijn ontleend aan een publicatie van het Rijksarbeidsbureau: de beschrijving van de verhoudingen op de arbeidsmarkt in 1952, terwijl daarop voort bouwende een prognose wordt gemaakt voor de jaren 1953 en 1954. Het overzicht bevat uitvoerig cijfermateriaal over de werkgelegenheid, de werkloosheid,arbeids- overschotten en -tekorten en de scholing. Tevens wordt in de bijlagen een specifica tie gegeven van de situatie in de provincies. Uit de cijfers blijkt, dat de totale werk gelegenheid in 1952 is toegenomen met 5100 arbeidsplaatsen voor mannen en 9700 voor vrouwen. Aangenomen kan worden dat op het einde van 1952 de omvang van de totale werkgelegenheid bij benadering 3.950.000 arbeidsplaatsen bedroeg: 2.927.000 door mannen en 1.027.000 door vrouwen bezet. In percentages bedroeg de verdeling voor mannen en vrouwen in de sector nij verheid respectievelijk 48 en 28, landbouw 19 en 16 en diensten 33 en 56. Het Rijksbureau verwacht dat de werk gelegenheid dit jaar zal toenemen met 16.500 arbeidsplaatsen voor mannen en 7400 voor vrouwen en in 1954 met 13.400 arbeidsplaatsen voor mannen en 5600 voor vrouwen. In het bijzonder voor de zware metaal industrie kan een bevredigende ontwikke ling tegemoet worden gezien. De scheeps werven.die ruim van opdrachten zijn voor zien, willen hun personeelsbezetting in 1953 met 1600 man verhogen en in 1954 met 500 man. Het hoogovenbedrijf breidt zich nog steeds uit. Sedert de bevrijding werd de personeelsbezetting van dit bedrijf meer dan verdubbeld. Zij bedraagt thans 8000 man. Door het in gebruik nemen van de breedbandwalserij zal een personeelsuit breiding met 600 man plaats hebben. Een gunstige ontwikkeling tekent zich ook af voor de automobielindustrie. Herstel in de textielindustrie In de textielnijverheid werd, na de scherpe inzinking in April en Mei 1952, een zeer duidelijk herstel in de tweede helft van het jaar waargenomen. Hoewel de Nederlandse katoenindustrie een gun stige concurrentiepositie inneemt, moet niet uit het oog worden verloren dat de West- Europese textielcapaciteit te groot is, voor al als gevolg van de gewijzigde verhoudin gen op de wereldmarkt. Hoewel er sprake is van een toenemende binnenlandse vraag, verband houdende met de groei van de bevolking, lijdt hot volgens het Rijks arbeidsbureau geen twijfel, dat een ver meerdering der werkgelegenheid op grote schaal uitgesloten is. Ten aanzien van de vrouwen wordt in de wollenstoffenindustrie in de komende jaren nog enige uitbreiding ADVERTENTIE COMPLETE BABYUITZETTEN Kleulcrtruitjes 2. Bretel broekjes 2.94 Jongens pakjes3.55 Overgooiers 3.20 Jurkjes3.75 Wollen badpakjes 6.25 Bolero's 7.10 Strandpakjes 6.95 Zonnehoedjes 2.50 Witte sokjes 0.76 Plastic broekjes 0.98 Plastic luiers 0-80 Hacoma zonnen jurkjes Nylon jurkjes Fleurige blazertjes Teddy reiszakken 23-35 Opvouwbare reiswiegen 39.50 Oude Groenmarkt 16—14 Haarlem Tel. K 2500 - 11266 VRIJDAG 12 JUNI Concertgebouw: Haarlems Muziekinstituut, leerlingenavond, 7.30 uur. Spaame: „Storm over Bengalen" en „De Spookstad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige ver moord", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De piratenkoningin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", .18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De dodenrit in het spookgebergte", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Wilhelminastraaf 43 a: Rudolf Steinerschool, lezing dr. L. F. C. Mees over „Moderne voe dingsvraagstukken", 8.15 uur. ZATERDAG 13 JUNI Openluchttheater Bloemendaal: Weens ballet, 8.30 uur. Spaarne: „Storm over Ben galen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hajs: „Getuige vermoord", 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Van een bruiloft komt een brui loft", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Elizabeth is koningin", alle leeft., 10. 11 en 12 uur; „De piratenkoningin", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Èen koningin wordt gekroond", alle leeft.. 11. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: ..De dodenrit in het spookgebergte", 14 jaar. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Ru- dolf Steinerschool, leerlingen demonstratie, 3 uur. van de personeelsbezetting verwacht. Ook in de tricotage-industrie wordt een uitbrei ding van vrouwelijk personeel verwacht. Voor de voedings- en genotmiddelen industrie wordt vermeld, dat de perso neelsbezetting in 1953 met 1000 mannen en 2000 vrouwen toenam. Een lichte uit breiding wordt ook in 1953 en 1954 ver wacht. Steeds minder werk in de landbouw De vermindering van de werkgelegen heid in de landbouwsector is opvallend. Wel duidelijk blijkt, hoe de voortschrijden de mechanisatie en daarnaast de industria lisatie en het ten offer vallen van cultuur grond aan de uitbouw der grote steden de werkgelegenheid in de landbouw doen dalen. Daarnaast moet in aanmerking wor den genomen, dat in de landbouw het aan tal vaste arbeiders vermindert en op ruime schaal een beroep wordt gedaan op tijde lijke arbeidskrachten voor seizoenwerk. Vooral in Overijsel, Gelderland, Friesland, Groningen en Zeeland heeft de mechani satie de werkgelegenheid belangrijk doen verminderen. Door landaanwinning en landontginning kan de werkgelegenheid echter enigszins toenemen. Onder de diensten zijn te begrijpen: han del, verkeer te land, te water en in de lucht en de hötelbedrijven. Daarin werd in 1952 voor mannen 33 pet. en voor vrouwen 56 pet. van de totale werkgelegenheid op gevangen. De ontwikkeling van de werk gelegenheid in de nijverheid, de groei van de bevolking en de ontwikkeling van het overheidsapparaat beïnvloeden de werk gelegenheid in deze sector zeer sterk. Voor de komende jaren wordt dan ook met een uitbreiding rekening gehouden en wel voor 1953 met 6600 mannen en 4500 vrouwen, voor 1954 met 6700 mannen en 4100 vrou wen. De handel neemt daarvan het gróót ste gedeelte op. Het minst gunstig zijn de verwachtingen voor het hötelbedrijf. De vrij hoge prijzen en de verminderde koop kracht doen het bezoek aan cafés en res taurants dalen. Uit een vergelijking van de cijfers per ADVERTENTIE provincie blijkt, dat alleen voor Friesland met een geringe vermindering van de werkgelegenheid wordt rekening gehouden. Groningen, Drente, Overijsel, Utrecht en Zeeland vertonen een stijging variërend van 100 tot 700 mannen en van 100 tot 300 vrouwen in 1953 en van 300 a 400 mannen en 100 a 200 vrouwen in 1954. Voor de overige provincies verwacht men stijgin gen, welke de duizend aanzienlijk te boven gaan. Deze cijfers krijgen echter pas hun waar de, wanneer zij gesteld worden tegenover de cijfers over het verloop van de werk loosheid. Walt Disney is bezig zich een naam te verwerven buiten zijn tekenfilms om. Ja. meer nog dan door zijn tekenfilms geniet, hij de laatste jaren bij de filmliefhebber een groot- aanzien om. de fraaie films spelend in de natuur, spelend ook met de natuur, die hij in zijn serie ..True adventuresmaakte. Twee er van heb ik onlangs gezien. De eerste is een film gewijd aan het edelhert, de tweede een kijkje op het leven van de zwem vogels. Beide bespreek ik hier tezamen met Disney's speelfilm Robin Hood, die korte lings in circulatie kwam en de téken-film Melody Time", welke binnenkort in ons land gaat draaien. Wanneer men mij vraagt aan welke van de vier films ik de voorkeur geef dan is het antwoord onmiddellijk: aan de laatste in de serie „Ware verhalen" namelijk de film over het leven der zwemvogels. Dat is nu een film, die u enthousiast maakt. Wellicht hebt ge de ..Bevervallei" gezien en herinnert ge u de geestige geschiedenisdie Disney u over deze dieren verhaalde. Misschien heb ge ook kennis genomen van zijn zeehon den-film, de eerste uit de reeks, ivaarin ge het dierenleven van nabij kunt aanschou wen. Alleen worden zij overtroffen door de film over de zwemvogels. Dat is een meesterlijk samengesteld prentenboek van de gedragingen en gewoonten der uiteen- lopendste vogelsoorten. Een instructieve film? Ja, maar nog veel meer dan dat. Een wonderlijk obsederende vertoning, die u verrast, meesleept, boeit:. Met aan het slot een even gedurfde als fantastisch geslaagde montage van alle vogels, welke ge hebt geziendie nu. op de muziek van de Rhapsodie van Liszt langs u trekken, hun bewe gingen in correspondentie met het rhylhme der muziek, soms in volle vlucht, soms snellend door het waterde mooiste filmacteurs, die ge u kunt voorstellen, de beste getuigenissen van wat de man, die een film maakt, in creatieve zin doet. Uit honderden verschillende opnamen is de film gemaakt en al deze stroken zijn saamgevoegd en een scala van natuur schoon geworden. De Jan van Gent duikt diep onder water en ge ziet het van zeer hoog, zoals ge het nooit zo zult aanschou wen. De flamingo's gaan in ranke vlucht voorbij, de pelikanen met machtige vleu gelslag, wulp en lepelaar ziet ge broeden en waken over hun jongen, de kleine bron vogel, die niet vliegen of zwemmen kan, ziet ge scharrelen onder water: het is een openbaring. En aan het slot die meester lijke montage waarin al die vogels een bal let vormen bij de gratie van de man, die fragment na fragment aaneenrijgde, vol komen in harmonie met de begeleidende muziek. Daar hebt ge nu het beste voor beeld van wat de filmmaker doet. Hij ver gelijkt het beweeg der vogels met het be wegen der muziek. Hij past dat bewegen der vogels toe op de muziek en de beelden, die ge ziet volgen in hun rhythme elkaar op ais de klanken in de rhapsodie. Het is één schone verbeelding in natura. Het is het rhythme zelf in beeld gebracht. Meester lijk! Van een geheel ander karakter is het filmpje over de edelherten. Even documen tair maar veel schoolser, minder poëtisch, ook al omdat het onderwerp zich niet zo leent voor de „hogere vlucht". Wel een zeer interessante film, die ge toch ook moet zien. Al was het alleen maar om de fraaie fotografie, die in Disney's natuurfilm uiter mate verzorgd is en hier in het bijzonder. De entourage heeft zeker heel wat moei lijkheden opgeleverd. Ge moogt u er gerust over verwonderen het leven der dieren van zo nabij gade te kunnen slaan, zo tot in de détails met het gevoel, dat ge er met uw neus boven op zit. Het commentaar is vaak geestig. En wat zeer belangrijk is: de com mentator houdt op hef juiste ogenblik zijn mond, wanneer de beelden voor zich spro ken. Van de natuurfilms naar de speelfilms is wel een grote stap. Disney's avonturenfilm „Robin Hood" noodzaakt mij tot die stap. De film is mij erg tegengevallen. Ze komt niet boven het cliché uit. Er zijn wel een aantal figuren in, die haar soms een ver rassende wending geven de minstreel bijvoorbeeld, die als een zingend nieuws blad rondgaat maar aan filmische kwa liteiten werd er geen winst geboekt. Dat valt te meer tegen omdat men van Disney beter gewend is. Het verschil tussen zijn natuurfilms en zijn speel films is wel heel duidelijk. De eerste zijn origineel en bezield, het onderwerp in spirerend. De tweede ca tegorie zoekt het in valse romantiek en klatergouden effecten, die de waarachtigheid geweld aandoen. Dat is ook het geval met Melody Time. Disney heeft hierin een aantal liederen en gedichten samengebracht, die hij van beel den voorziet. Het is allemaal technisch knap en kunstig, maar niet spiritueel. Twee uitzonderingen zijn daarop: de legende van „John Appleseed" en „Little Toot". De le gende verhaalt van een klein mager man netje, dat de trekkers naar het Westen volgt op instigatie van zijn engel en overal appelbomen gaat planten. Een pan, een Bijbel en wat appelzaad is het enige wat Het kleine sleepbootje Little Toot uit Disney's „Melody Time". hij meeneemt. Maar zijn bomen witte wolken in volle bloei brengen ieder vreugde. Pas als Johnny verneemt, dat hij ook in de hemel appelbomen mag planten, is hij bereid de aarde te verlaten. Disney heeft dit verhaaltje heel eenvoudig en on opgesmukt verteld. Zijn kracht ligt in de rijkdom van zijn fantasie. Maar diezelfde fantasie heeft wel eens te veel franje en tierlantijnen, waardoor ze vermoeit op den duur. Daaraan laboreert menig fragment uit „Melody Time", op het ook genoemde „Little Toot" na, het verhaal van een jong en eigenwijs sleepbootje in een van de grole havens van New York. Het sleep bootje doet heel ondeugende dingen, moet voor straf de zee op en keert terug als triomfator, wanneer het een schip in nood de veilige haven binnenbrengt. Hier weer van die dartele sprongen van Disney zon der overdreven romantische ontboezemin gen of quasi sfeervolle schildering, zoals bijvoorbeeld in de ver-beelding van het gedicht „Bomen", waar men gerust van kitsch mag spreken. Het talent van Disney is onloochenbaar. Men mag zich echter af vragen of hij, wat de tekenfilm betreft, al niet over zijn hoogtepunt heen is. Zijn nieuwste schepping „Peter Pan" zal dat straks moeten uitwijzen. P. W. FRANSE. Geref. kerken Drietal te Rotterdam Joh. P. Boer te Zwartebroek, B. J. A. Streefkerk te Ber- kel en R. Ypma te Groningen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Overschild H. Scholte te Nieuwleusen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft B. Bijleveld te Noor deloos. Geref. kerken Aangenomen naar Duisburg-Ruhrort J. Wiekema te Roden (voorheen te Duisburg- Ruhrort). Bedankt voor Winschoten C. Goeman te Schipluiden. Chr. Geref. kerken Tweetal te Doesburg L. Kleisen, leger- predikant te Utrecht en W. H. Velema, cand. te 's-Gravenhage. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Balk (toez.), H. Be- lier, vicaris te Harich; naar Klundert A. M. Lindenburg (voorheen pred. te Beek bergen), die bedankte voor Aalst, Goede reede en voor Stad aan 't Haringvliet. Zich koest houden: zich kalm houden bevat hetzelfde woord dat men ook ge bruikt, wanneer men een hond tot rust wil brengen. Het is het Franse couche- toi: ga slapen, ga liggen, wees kalm, stil. Van ditzelfde Franse woord stamt het Nederlandse koets, maar in de spe ciale betekenis van bed, eigenlijk van: rustbank. Vroeger luidde het woord: koetswagen in de betekenis: draagstoel. Nog zegt men: naar de koets, voor: naar bed! En de huwelijkskoets is ook niet: het rijtuig waarmee bruid en bruide gom naar het stadhuis reden, maar het bruidsbed. Koets voor tweewielig rijtuig is een totaal ander woord. Het is in tal van talen overgenomen uit het Hongaars. In het dorp Koes aan de Raab werden omstreeks 1500 deze toen hoogst mo derne reiswagens gemaakt die dus hun naam ontlenen aan de plaats van her komst. i Johnny Appleseed, de held van het gelijknamige fragment uit „Melody Time". TONEEL EN DANS Zaterdag 13 Juni, Openluchttheater Bloe mendaal, 20.30 uur: Weens ballet van Grete Wiesenthal. Dansen op muziek van Mendelssohn. Schubert, Lanner en Strauss. Zondag 14 Juni, Openluchttheater Bloemen- deel, 20.30 uur: Herhaling van het optre den van het Weens ballet van Grete Wiesenthal. Hoofdnummer van het pro gramma is „Der Tod und das Madchen". MUZIEK Vrijdag 12 Juni, Concertgebouw, 19.30 uur: 107de uitvoering door leerlingen van Haarlems Muziekinstituut. Leerlingen van Nico Hoogerwerf. Joh. Viervijzer, Jac. Bonset en anderen. Zaterdag 13 .Tuni, Concertgebouw, 20 uur: Einduitvoering door leerlingen van de Zaterdag 13 Juni zal het feit worden herdacht, dat de kunstzaal Hamdorff te Laren veertig jaar geleden werd gesticht. Ter gelegenheid van dat jubileum zal die dag een expositie worden geopend van werken van de tentoonstellingscommissie van 1913, te weten de schilders Frans Hart Nibbrig, J. Kever, Willy Sluyter, L. van der Tonge en prof. H. J. Wolter. Jan Hamdorff, stichter van hotel en kunstcentrum, liet geen mogelijkheid on gebruikt zijn liefde voor de beeldende kunst en zijn medeleven met de Gooisc sc'nilderbcnt te uiten. „Hamdorff" was het verzamelpunt der kunstcnaarè. Aan een stamtafel hebben in de loop van vele de cennia honderden kunstbroeders bijeen gezeten. De gemeenteraadsvergadering te Rotter dam moest Donderdagmiddag worden ge schorst, omdat er een hevig tumult was ontstaan op de publieke tribune. Verma- ningen van de burgemeester, mr.. G. E. van Walsum, bleken geen resultaat te hebben. De burgemeester liet toen de publieke tri bune ontruimen. De raad was bezig met de behandeling van een prae-advies betreffende het ver strekken van kledinggeld aan werklozen en armlastigen. De eerste spreker, het communistische raadslid M. Boshart kon zich niet met het prae-advies verenigen. Daarna kreeg de heer M. Frenkel van de Partij van de Arbeid het. woord. Zijn stand punt verschilde met dat van de vorige spreker en blijkbaar ook met de mening van een groep mannen en vrouwen op de publieke tribune, die in de Rotterdamse raadszaal op een balcon is aangebracht. Scheldwoorden en krachttermen werden de raadszaal ingeslingerd en de verbaasde raadsleden zagen bovendien nog een regen van pamfletjes neèrdalen. Nadat de publieke tribune was ontruimd zette de raad de behandeling over het prae-advies voort. Dr. E. Rebling. Gepassionnecrde Menselijkheid. Johann Sebastian Bach en de overwinning van de Barok in de muziek (Uitgave: Van Loghum Slaterus, Arnhem). Dit boekje deel uitmakende van de serie „Gastmaal der Euwén" toont duide lijk de tendenz Bach niet in de eerste plaats te willen zien als religieus componist, maar gewooon als geniale toondichter, als muzi kale exponent van de barok, welker praal en pathos hij een ongekende bezieling gaf. die steeds een sterke menselijke hartstocht. verraadt. Niet de mysticus Baeh (die zich liet inspireren door Evangelische gegevens en vooral door het Luthers koraal) treedt in deze studie op de voorgrond, maar wel de zelfbewuste, vrijheidslievende mens, die het zijn leven lang met zijn broodheren aan de stok had. Bach, aldus betoogt Rebling, was geen godsdienstig fanaticus, niettegenstaan de zijn consequente orthodox-Lutherse op vattingen. Schrijver wijst op piëtistische invloeden in sommige cantates van Bach, ondanks het feit dat hij zich in Miihlhausen tegen de piëtisten verzette en als gevolg van hun schrijven aldaar ontslag uit zijn functie nam; verder vestigt Rebling de aandacht op zijn dienstbetrekking in het Calvinis tische Köthen en ook op het componeren van de Hohe Messe voor het Katholieke hof van Dresden. De gevoelswereld in Bach's muziek noemt Rebling zo algemeen menselijk, niet ge bonden aan een kunstmatige scheiding tus sen godsdienstig en wereldlijk, zo humanis tisch, dat ook ongelovigen door deze mu ziek ten diepste ontroerd kunnen worden of haar zelf ook uitmuntend kunnen ver tolken. Alles goed en wel.... Iedere Bachkenner zal toegeven dat de Leipziger Cantor geen enghartighcid kende en dat zijn kunst het onbetwistbare kenmerk draagt van mense lijke gevoelens, van temperament en harts tocht, dat bovendien de potentiële macht van zijn kunst op zichzelf een wonderlijk fenomeen betekend. Men kan zelfs zeggen, dat hij boven alle geloofsverdeeldheid staat. Maar wie de zin mist voor de religieuze aan leiding van Baehs geestelijke werken hij moge zich dan al vermeien in de diep menselijke accenten, in de realistische type ringen en in de technische knapheden, zal zich toch een essentieel deel van deze won derlijke scheppingen moeten laten ontgaan. Hij kan zich troosten met de gedachte, dat het gedeelte, dat voor hem toegankelijk is, ook reeds veel betekent. De rest is niet te koop of uit een boekje als dit van Rebling te leren begrijpen. JOS. DE KLERK Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, afdeling Haarlem. Zondag 14 Juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Het oratorium- en operakoor „Haerlem" geeft een opvoering van ..Martha" van Von Flotov onder muzikale leiding van Anton de Beer en regie van Ely Huyboom. Solisten: Sylvia Couzijn, Kitty Steinmetz, Gerard Hurkmans, Ely Huyboom, Piet Meyer en Henk van Monsjou. Dinsdag 16 Juni, Grote Kerk. 20 uur: Orgel bespeling door Marthe Bracquemond uit Parijs, die werken van Bach, Liszt en Dupré ten gehore brengt. Donderdag 18 Juni, Grote Kerk, 15 uur: De stadsorganist George Robert speelt com posities van Bach, Loeillet, Clérambault, Langlais en Franck. Donderdag 18 Juni, Doopsgezinde kerk. 20 uur: Doopsgezind Zangkoor uit Haarlem en het Jeruzalemkerkkoor uit Amster dam voeren onder leiding van Hans de Jong werken van Purcell, Bach. Handel. Mozart, Mendelssohn, Brahms en Fauré uit Solisten zijn de sopraan Tjae Troel stra, cle alt Bep van Leuven en de organist Gosse Kroese. Donderdag 18 Juni, Concertgebouw, 20 uur: H.O.V.-concert aangeboden door het ge meentebestuur aan de deelnemers aan het Congres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen. Dirigent is Marinus Adam, solist Hans Osieck. die zijn eigen fantasie over „In een blauw geruite kiel" ten gehore brengt. Vrijdag 19 Juni, Concertgebouw. 19.30 uur: 108ste uitvoering door leerlingen aan Haarlems Muziekinstituut, voornamelijk uit de piano- en celloklassen. DIVERSEN Zaterdag 13 Juni, Concertgebouw, 15 uur: Demonstratie door leerlingen van de Ru- dolf Steinerschool in de tuinzaal. Des avonds spreekt mr. M. Stibbe over „Be dreiging van de ziel en de taak der pae- dagogie". Zaterdag 13 Juni, C. J. M. V.-gebouw, 20 uur: Bonte avond door de Hervormde Jeugd groep Wijk 1. Zaterdag 13 Juni, Teyïers Museum, 15 uur: Tweede lozing in een serie van drie over ..Denkmachines" (met demonstratie) door dr. J. E. Schouten. Zondag 14 Juni. Concertgebouw, 10.30 uur: Tentoonstelling van werk der leerlingen van de Rudolf Steinerschool. Ir. J. van Wottum spreekt óver „Morele opvoeding". Zondag 14 Juni, Rembrandt-Theater. 11 uur: Wederom een bijzondere voorstelling van de film „Eroïca" over leven en werken van Beethoven. Zondag 14 Juni, Lido-Theater, II uur: Her haling van de Italiaanse zangfilm „Ave Maria" met Ben j amino Gigli. Zondag 14 Juni, Wandelbos Groenendaal, 15 uur: Concert door Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior" onder leiding van de waarnemend directeur L. ter Braake. Po pulair programma. Maandag 15 Juni. Mr. J. H. Thielschool. 20 uur: Ouderavond met lezing en film door dr. A. Melchior over „Rust en rumoer in Noord-Afrika" (Karolingenstraat 61). Woensdag 17 Juni, Openluchttheater Bloe mendaal 14.30 uur: Kindervoorstelling van „Sjors en Sjimmie in sprookjesland". Woensdag 17 Juni, Dreefzieht. 20 uur: Op een bijeenkomst van het Nationaal comité ter bestrijding van het Concentratiekamp- systeem spreekt onder anderen de heer David Rousset uit Parijs. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: In de tentoonstellings zaal zijn de nieuwe aanwinsten uit de recuperatie te bewonderen. Verder wer ken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen. Het museum is geopend op werk dagen van 1017 en op Zondagen van 13—17 uur. Huis Van Looy: Tot 22 Juni expositie van werken van mevrouw Henriëtte Reuch- linLucardie, geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zon dags van 1417 uur. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 1417 uur, verder op aanvraag. Men wen de zich tot mr. H. K. de Raaf te Heem stede, telefoon 38199. ADVERTENTIE HAARLEM. Do commissie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer heeft medegedeeld, dat de geheele polder nu eene groene oppervlakte vertoont en van het meer niets meer te bespeuren is. Aangezien thans niet meer de droog making, maar het drooghouden van den polder geldt, zal de commissie hare ge regelde maandelijksche opgaven, als zijnde overbodig geworden, staken. Van tijd tot tijd zal zij mededelingen doen over den verderen loop dezer groote onderneming. Er arbeiden 1200 mannen in den polder aan werken, die dezen zomer in gereed heid moeten komen. Zij hebben onder meer de verlenging van de Kruisvaart naar Aalsmeer onderhanden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5