Straks in vijf uur van Londen naar New York .Clowntje Rick de nationale film MULDER Het meisje uit Bois Colombes PLAIN Les Graham de snelste in de 125 cc klasse V&ot* Courses te Hilversum Druk week-end op Duindigt TT-races op Man Honkbalwedstrijden voor aanstaande weekeinde Boksen Amsterdammers boksten tegen Londenaren - TïïmiAe Motorsport De Benelux ronde Zweedse voetbalploeg versloeg Frankrijk MET AVRO-ATLANTIC A utomobilistne Vierentwintig uursrit naar Luxemburg Dammen Oosterkwartier won zilveren lauwertak Voor de kinderen Athletiek Duel Slijkhuis-Reiff op de 3000 meter Cricket HCB-programma Nijmeegse studenten pleegden „overval" Vitesse naar Nijmegen? Gunstig jaar voor Vredcstein FEUILLETON VRIJDAG 12 JUNI 1953 Was nauwelijks acht maanden geleden het bericht, dat dc Avro Vulcan een bommenwerper met driehoekvleugel op de Internationale luchtvaart show te Farnborough was voorgevlogen, „het grote nieuws op luchtvaartgebied thans is tn Enge and bekend gemaakt, dat de passagiersversie van deze delta-bommenwerper in de jaren 1957/1958 gereed kan zijn. Het vliegtuig, dat nog in staat van ontwikkeling is, zal maximaal 115 passagiers in minder dan zes uur van Londen naar New York vervoeren. De kruissnelheid van dit driehoekige luchtmonster zal ruim 900 km. bedragen. De Donderdag: gehouden race over drie ronden (182 km.) in dc 125 cc. klasse bU de TT-races op Man is gewonnen door Les Graham, Engeland op Augusta in 1 uur 27 min. 19 sec. De gem. snelheid bedroeg 125.19 km/u. Tweede werd Werner Haas, Duitsland, op NSU in 1.280, gem. snelheid 124.20 km/u. Cecil Sandford. Engeland op Augusta in 1.28.02 (124.15 km/u.) kwam als derde door de finish. Vierde, vijfde en zesde werden A. Copeta, Italië op Augusta in 1.32.29 (118.19 km/u.); A. Jones. Engeland op Augusta in 1.40.39 (108.59 km/u.) en W. M. Webster. Engeland op Augusta in 1.41.16 (107.03 km/u.). Voor deze race, die onder uitstekende weersomstandigheden gereden werd, gingen 22 deelnemers van start. Werner Haas nam onmiddellijk de leiding, maar het Augusta- contingent zat hem meteen op de hielen en halverwege de eerste ronde was de Duitser reeds naar de vierde positie verwezen. Les Graham reed toen aan kop met achter zich twee andere Augusta-rijders. n.l. Ubbiali en Copeta. Daarna veranderde de positie enigs zins, want Cecil Sandford, de winnaar van het vorig jaar en houder van de wereldtitel in deze klasse, was sterk komen opzetten. Graham behield de eerste plaats met achter zich Sandford, Haas en Ubbiali, in deze volgorde. Alle vier genoemde renners ble ven in de eerste ronde beneden het record dat Sandford hield met 122.42 km/u. Gra ham noteerde 29 min. 7 sec., gem. snelheid 125.15 km/u., Sandford 29 min. 13 sec. (124.72 km/u.). Haas 29 min. 26 sec: (123.82 km/u.) en Ubbialli 29 min. 28 sec (123.67 km/u). In de tweede ronde verbeterde Graham het record tot 125.86 km/u. Hij reed in schit terende stijl en vergrootte zijn voorsprong op zijn concurrenten nog in de derde en vierde ronden. Om de tweede plaats werd furieus ge vochten door Sandford en Haas, die alles uit zijn NSU haalde wat er in zat. Toen er nog acht kilometer gereden moest worden ging hij Sandford voorbij en in weerwil van een verwoede tegenaanval van de Brit stoof hij, laag over zijn stuur gebogen, met twee se conden voorsprong op Sandford door de finish. Hij had wederom uitmuntend gere den en kreeg een hartelijk applaus van het publiek. Het honkbalprogramma voor Zaterdag en Zondag aanstaande luidt als volgt: KN'HB. Zaterdag Eerste klasse: (16.—) Blauw Wit—RCH; (16.Kennemerl.Ajax; (16.OVVO VVGA. Overgangsklasse A: (36.EDOSC Haarlem; (16.—) EHS -RFC; (16.—) VVGA 2—DWS. B: (16.—) DOS—Zeeburgia. Tweede klasse C: (15.—) RCH 2—HHC 2. D: (18.—) EDO 2—HCK 2; (15.30) SC Haar lem 2—RCH 3; (15.30) Rooswijk—HFC „Haarlem1 2; (15.30) Schoten 3DSB. Rayon Haarlem: 3 A: (4.Zandvoort- meeuwen—Kennemerland 2. 3 B: (4.—) DCO 1—SC Haarlem 4. 4 A: (3.—) DSS 2— Kennemerl. 3; (4.30) TYBB 3—EHS 2. 4 B: (4.— THB 2—Rooswijk 4. 4 D: (4.—) Onze Gezellen 2—Bloemendaal 2. KN'HB, Zondag: Eerste klasse: (14.30) Schoten—ABC; (14.—) TIW—HHC. Overgansklasse A: (14.—) Sparta—De Volewijckers. B: (14.—) DECSchoten 2; (12.—) The Catchers—TYBB. (10.—) HCK— HFC „Haarlem". Tweede klasse C: (14.Onze Gezellen Ncptunus; (14.SchiedamTHB. Rayon Haarlem: 3A: (12.—) EDO 4 TYBB 2; 3 B: (10.—) EDO 3—HHC 3; (12.—) Schoten 4—DSS 1. 4 A: U0.—HFC „Haar lem" 3—Rooswijk 3; 4B (10.—) DSB 2— Zandvoortmeeuwen 2: (2.30) EHS 3— HCK 3. 4 C: (30.RCH 4—SC Haarlem 5; (10. DIO 2—Bloemendaal 3: (12.—) HCK 4 —Rooswijk 2; 4 D: (10.—) HCK 5—Spaarne- vogels 1; (10.—) DCO 2—HHC 4. Voor ruim 1500 toeschouwers werden in de Apollohal te Amsterdam gisteravond amateur bokswedstrijden gehouden tussen officiële ploegen van Amsterdam en Londen, de eerste ontmoeting tussen deze steden na de oorlog. De uitslagen luidden: Vlieggewicht: Gerard Berkhout (A.) w. o. p. van Tony Johnson (L.). Vedergewicht: Jan van der Zee (A.) ver liest op punten van David Charnley (L.). Lichtweltergewicht: Harko Kokmeyer (A.) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Stan Bloxam (L.). Zwaarweltergewicht: Chris Lucas (A.) verliest op punten van Roy Francis (L.). Halfzwaargewicht: Pedro Klijssen (A.) w. o. p. van Tony Ma^igan (L.). van Pete Clews (L.). Bantamgewicht: Jan de Kooy (A.) w. o. p. Lichtgewicht: Jan de Vos (A.) verliest op punten van Fred Reardon (L.). Weltergewicht: Theo Baars (A.) verliest op punten van John Thurgood (L.), Middengewicht: Henny van Berkum (A.) w. o. p. van John Read (L.). Zwaargewicht: Jan Dijkman (A.) verliest op punten van Davis Sammons (L.). De eindstand luidde: Amsterdam 10 pnt., Londen 10 punten. ADVERTENTIE T Georganiseerd door de Motor- en Auto mobielclub Scheldehouwen zal op 10 en 11 Juli voor de vierde maal de Benêlux-ronde worden gehouden. Het is in de eerste plaats een toeristisch evenement echter met een sportieve inslag. Het laat zich aanzien dat deze ronde een nog groter succes zal worden dan die van verleden jaar. Tot nu toe zijn reeds 126 in schrijvingen ontvangen (in 1952 op hetzelfde tijdstip ongeveer 50), waarbij 40 uit België, 9 uit West Duitsland en 1 uit Zwitserland. Ook een ploegje Amerikaanse militairen heeft zich opgegeven. Men hoopt op een totaal van 300 deelnemers. De tocht wordt gehouden onder auspiciën van de F.I.M., de K.N.M.V.. de K.N.A.C., de Belgische Motorrijders Bond en de Rac. Zuid. en onder het beschermheerschap van de Benelux comités in Nederland, België en Luxemburg. In Stockholm heeft het Zweedse voetbal elftal een een—nul overwinning op Frank rijk behaald. Bij de rust was deze stand reeds bereikt. Het winnende doelpunt werd in de vijf tiende minuut gescoord toen de Zweedse midvoor Sandell een pass van rechtsbinnen Thillberg onhoudbaar inschoot. Het leek er veel op dat de Zweden daarna de voorsprong zouden vergroten, doch Remetter in het Franse doel weerde zich uitstekend en wist vele harde schoten te keren.- In de tweede helft trachtten de gasten de gelijkmaker te forceren, maar zij vonden toen ook een eminente keeper op hun weg: Svensson, die de Zweedse zege veilig stelde. De uitslagen van de Donderdagavond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Amsterdamprljs (1960 m.): 1. Quasi A 1.35.1; 2. Paul B 1.32.8; 3. Qualité 1.36.2. W. f4.40, P. f 1,40, f 1,40, f 11, C. £2,10, K. f25.30. Leidsepleinprijs, serieprijzendravcrij (1880 m.l. Ie serie: 1. Quichotte 1.27.1: 2. Our Volann 1.26.5; 3. O Nelly Zora 1.25.8. W. f5,70, P. f 1,70, f 1,50, f2,50, C. f4. K. f 13.70. 2e serie: 1. Peterhof 1.25.6; 2. Petronella 1.28.2; 3. Quick Star 1.27.8. W. f4,40, P. f 1,90, f 1,80, C. f 5,30, K. f8,30. Finale: 1. Petronella 1.27.6; 2. O Nelly Zora 3.26.3; 3. Our Volann 1.30.3. W. f43.70, P. f3,40, f3,70, fl,60, C. f 13,20, K. f27,80. Damprys (1960 m.): 1. Rhea Hollandia 1.30.5; 2. Querelle Spencer 1.30.6; 3. Queen Daria 1.32.6. W. f8,10, P. f3,10, f 1,50, f2,30, C. f3,80, K f 3 20 Kalverstraatpriis (1960 m.): 1. Oscar 1.27.3; 2. Odvsseus K 1 28.9: 3. Quirinus 1.29.2. W 'f5.20, P. f 1,40, f 1.20, f2.30. C. f4,30, K. f7.20. Rembrandtplelnprijs (2360 m.): 1. Orient Express G 1.27.3: 2. New Spencer 1.26.7; 3. King Spencer 1.28. W. f3.40. P. f 1,10, f 1.10. C. f4,60, K. f6,40. Omzet f48.330. LONDEN (ANP). Voor het eerst zijn gegevens besehikbaar over een nieuw En gels verkeersvliegtuig met driehoeksvleu gel. Verwacht wordt dat dit toestel, de Avro „Atlantic", in 1957T958 honderd pas sagiers in vijf of zes uur van Londen naar New York zal brengen. I)e „Atlantic" is gebaseerd op de Avro „Vulcan" bommenwerper met driehoeks- vleugel die in September de eerste vlucht heeft gemaakt en toen met de beide proef modellen, de 707 b en de 707 a, de inter nationale luchtvaartexperts die op Farn borough waren verzameld, verbaasd heeft doen staan. Sir Roy Dobson van de Hawker Siddeley groep, waarvan ook de A.V. Roe vliegtui- genfabriek deel uitmaakt, heeft na die eer ste vlucht van de „Vulcan" medegedeeld, dat het eenvoudig zou zijn een verkeers vliegtuig met driehoeksvleugel te bouwen, dat vele voordelen zou bezitten vergeleken bij de straalvliegtuigen van „orthodox" model. Weinigen zullen hebben vermoed dat Sir Roy reeds nu in staat zou zijn na dere mededelingen te doen over dit geheel nieuw type verkeersvliegtuig. De „Atlantic" is op het ogenblik nog slechts in het ontwerp-stadium, zo heeft hij thans bekendgemaakt. „Wij hebben het nu veel te druk met het bouwen van „Vul- can"-bommenwerpers voor de „Royal Air Force". Luchtvaartmaatschappijen hebben echter bijzonderheden gevraagd over de verkeersuitvoering van de „Vulcan". De „Atlantic" is een verkeersvliegtuig dat met gemak op één dag van Londen naar New York en terug kan vliegen. Het zal een kruissnelheid hebben van meer dan 960 kilometer per uur op circa dertiendui- Op de boulevard te Scheveningen bij het Kurhaus zijn gisteravond de deelnemers gestart aan de 2e 24-uursrit Scheveningen— Lu xem bu rgScheveli n gen Als eerste van de ruim 180 deelnemers startte de dames-équipe mevr. Engelbert cn mevr. Van der Aa. Bekende figuren waren verder de Rallyerijders Barendregt, Krei- scl en Langestraat. De Indonesische legatie in Den Haag was door een vijftal équipes vertegenwoordigd. De weersomstandigheden waren goed, zo dat de deelnemers op het eerste traject, dat naar Valkenburg leidde, geen moeilijkheden zouden ondervinden. De Luxemburgse deel nemers. die uitsluitend het traject Luxem burgScheveningen zullen rijden, zouden zich te Colmarberg (Lux.) bij de wagens voegen. De eerste rijders werden heden avond aan de finish eveneens bii het Kurhaus te Scheveningen terug verwacht. In haar clublokaal „Hof van Holland" speelde „Oosterkwèrtier" I gisteravond een damwedstrijd tegen „Haarlem" I. De uitgeloofde zilveren lauwertak werd door „Oosterkwartier" gewonnen. De uitslag was 12—8. c Noutoen de mond openging van de nijdige eigenaar, kwamen er géén vriendelijke woordjes uit, dat snap je wel.' Het is ook geen pretje, als er opeens een gevaarte tegen je tent op botst en de hele boel in elkaar stortDe man wurmde zich met moeite uit de rommel los en stond toen, briesend van woede, tegenover Plop. Het leek haast, o hij Plop wou aanvliegen, zo kwaad zag hij er uit. Het was een ongelukje!", stotterde de onthutste en schuldbewuste Plop. „Ik kon er niets aan doen, baas!" Maar jaweldaar had dc man niets aan. „Denk je, dat dat zo maar gaat!", brulde hij. „M'n hele boel is vernield, alles is kapot!" Ja. dat zag Plop heel goed. En de man had natuurlijk gelijk, dat hij nijdig zvas. „Ik zal u de schade betalen", beloofde hij. „Het was wel een ongeluk, maar het is toch mijn schuld, dat uw tent in elkaar gestort is!" Ja. toen kalmeerde de man wat. Als Plop de boel wou betalen, had hij er niet zo'n erge strop aan tenminste. ,,Nouals ik daar van opaan kan", zei hij. Dat beloofde Plop eerlijk. En hij gaf de man zijn naam en adres op, want hij had natuurlijk niet zoveel geld bij zich. En zo werd het dan afgesproken zond meter. De operationele kostprijs zal minder zijn dan vier cent per passagiers- mijl. Sir Roy Dobson.zegt dat geen enkel ander vliegtuig op zulke cijfers kan bogen. Wat de prijs van het vliegtuig en de af levering betreft, zeide hij dat, wanneer een behoorlijke productie-bestelling zou wor den ontvangen, aflevering zou kunnen worden toegezegd in 1957/1958. De brandstof voor de motoren van de „Atlantic" wordt meegevoerd in de grote driehoeksvleugel, zodat de romp geheel beschikbaar is voor betalende lading. Het vliegtuig zal worden voortgedreven door vier straalmotoren, die twee aan twee in de vleugel zijn opgenomen. Indien alles gunstig verloopt zal het óp Woensdag 8 Juli in Nederland voor de eerste maal tot een duel op de 3000 meter tussen de Belg Gaston Reiff en Wim Slijkhuis komen. Op die dag organiseert „De Trek vogels" op de Duinhorst-baan te Wassenaar internationale avondwedstrijden, waarbij Reiff op de 3009 meter aan de start zal ver- scheinen. Met de genezing van de blessure van Slijkhuis is het thans zo gesteld, dat verwacht kan worden dat hij met de Belg de strijd zal kunnen aanbinden. Het programma van de Haarlemse Cricket bond voor Zaterdag en de volgende week is als volgt: 13 Juni: CVHW 2—Aminco: Tw. Bank— Haarlem 5; R. cn W. 5 D—R. en W, 5 C; Haarlem 4—BMHC 2. Aanvang te 2.30 uur. 17 en 18 Juni: R. en W. 5 B—R. en W. 5 C. Aanvang beide avonden kwart voor zeven. De daders van de „gasaanval" op de so ciëteit van de R.K. studentenvereniging „Albertus Magnus" te Groningen zijn be kend. Twee Nijmeegse studenten hebben deze „aanval" in opdracht van de senaat van het Nijmeegse Studentencorps uitge voerd. Zij moesten drie bekers van het corps terughalen, die enkele Groninger studenten hadden meegenomen toen zij dezer dagen een bezoek hadden gebracht aan het Nijmeegse corpsgebouw. Aan twee eerste j aars-studenten werd opdraoht ge geven de bekers terug te halen. Zij gingen daartoe naar Groningen, gewapend met een waterpistooltje, gevuld met verdunde ammoniak en een „gasbom", die werd ge maakt van een defecte electrisohe gloei lamp. Bij de „overval" wisten de jonge studenten die gasmaskers droegen, de drie Nijmeegse oekers te bemachtigen. De bekers prijken nu weer in de socië teit van de Nijmeegse studenten. Bjj de landmeetkundige dienst zijn be noemd tot hoofdlandmeter de landmeters le klasse J. Griep te Haarlem (L. D.) cn T. R. Jonker eveneens te Haarlem (L. D.). ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij elke lotohandelaar Formaat 6x9 Mezzochrome 1-30 Mezzopan f 1.45 Spectropan 11.70 verlaagd in prijs duurder hoeft niet beter bestaat niet ook formaat 4 x 6 5 en 6 5 x 11 Voor de eerste maal in dit seizoen geeft Duindigt een tweedaagse meeting. Zowel voor de Zaterdag als de Zondag is een aan trekkelijk programma samengesteld, dat de eerste dag opent met de Marlot-prijs, waarin uit een groot veld paarden de keuze valt op Ronald. Rudolf G en Red Stallion, een trio, dat dit jaar de haver nog wel verdienen zal. Niet alleen met Ronald, doch ook met Our Bonni B heeft Jan de Vlieger een beste kans en wel in de Bloklander- prijs. Met deze merrie, die zich op Duin digt het beste thuis voelt, zal hij Louis FH en P Louis II achter zich kunnen laten, hoewel het verschil in dit spannende num mer niet groot zal zijn. Ook Stal Gccrsen heeft op de Zaterdag- meeting twee ijzers in het vuur met Po mona in de Hcogwerf-prijs en Q Deter van Zora in de Bacoy-prijs. Pomona's stalge- note Query Hanover kan met Meintje V nog roet in het eten doen. Voor Q Deter blijft het oppassen voor Quick Bond en Qui Suit. Odylia O, die na ruim een jaar niet in de baan geweest te zijn, vorige week haar rentree vierde met een overwinning, zal bij een repbtitie van deze verrichting opnieuw kunnen winnen en wel voor de keuze van Ten Hagen uit Quick Boy en Quicksilver S. Een gesplitste handicap voor de vol bloeds completeert het programma. In het eerste deel wordt van de Derby-winnares Chiberta een zege verwacht, vóór Britoly en Sabina. Het tweede deel is gereserveerd voor de mindere klasse, waarin Filou do mineert boven Brioso en Bonheur Perdu. Zondag Het programma van Zondag staat in ver band met de draverijen te Hilversum meer in het teken van de rennen, waaronder de zeer belangrijke Grote Sprinters Handicap over 1350 iri. De specifieke sprintster Cléone zal de gunst van het publiek wel verwerven, die zij echter gedeeltelijk zal moeten delen met Taxiol en Rondez Vous. De oude Etoile du Nord is de outsider. Voor de amateurs is deze keer De Hoefslag Wisselbeker de attractie.Als favoriet wordt getipt Stal Dekkers (Invicta en Storma- long), echter onder zware concurrentie van Dicky en Marlotta. Een zeer open ren, waarin men vooral moet letten op de goede mount. In de ren voor de mindere klasse kan Windora winnen vóór Gitana. In de hor- denren wordt aan Corrida de voorkeur ge geven boven Moqueuse. Bij de dravers is het semi-klassieke W. J. Jochems Memoriaal de trekpleister. De grote crack Madame B moet in deze heat 60 m voorgift geven een taak, die te zwaar is. O Marijke zal de fraaie wisselprijs nu wel voor een jaar veroveren. Marry Simons en Our Boni B zijn de aangewezen plaats paarden. De veel verbeterde Quicksilver S kan ziin overwinningenreeks vervolgen in de Hol- steiner-prijs, waarin wii in Oddity en Paul A de grootste rivalen zien. De beide andere courses zullen vermoe delijk wel weer voor Jan de Vlieger zijn. 5 Bre en Ria Olivia. De keuze van deze succes volle trainer-pikeur uit de Haarlemmer meer in de Hanoveraan-prijs uit Persim mon en Otella zal eveneens wel als eerste de finish bereiken. Martini Spencer is het verrassende element in dit gezelschap. Naar wij vernemen is het in verband met gerezen moeilijkheden tussen het gemeente bestuur van Arnhem en het bestuur van Vitesse nog de vraag of Vitesse de kam- pioenswedstrü-den in Arnhem zal spelen. Het bestuur van Vitesse, hierover om in lichtingen gevraagd, verklaarde dat er inder daad moeilijkheden zijn en zo deze niet worden opgelost het helaas noodzakelijk zal zijn dat Vitésse de thuiswedstrijden voor de kampioenscompetitie niet in Arnhem speelt. Nader vernemen wij. dat het bestuur van de KNVB zich op korte termijn over deze kwestie zal uitspreken. Het is niet uitgeslo ten dat de Arnhemse club zijn wedstrijden in het Goffertstadion in Nijmegen zal spelen. ADVERTENTIE LIMONADESIROOP G0UDMERK fl. 1.65 NEEM VAN WAT U GEWEND BENT TE GEBRUIKEN Het verslag over 1952 van de N.V. Rub berfabriek Vredcstein te 's-Gravenhage maakt melding van een verder stijgende lijn in de ontwikkeling van de bedrijven. De productie kon tot een hoog peil wor den opgevoerd. Ook kon tot een uitbrei ding van het personeel worden overgegaan. In 1952 werd f 900.000 geïnvesteerd we gens noodzakelijke vernieuwingen, en de aanpassing van het machinepark aan de mogelijkheden van de moderne techniek. Deze investeringen konden geheel worden afgeschreven. Ondanks scherpe concurren tie meent de directie de export nog ver der te kunnen ontwikkelen. De stand van de liquide middelen is aanzienlijk verbe terd. Dank zij de goede bedrijfsuitkomsten kon f 200.000 (v. j. f 100.000) beschikbaar worden gesteld om de pensioenen van het personeel te verbeteren. Het winstsaldo bedraagt f 696.584 (v. j. f 704.601), nadat f 750.000 aan de belastingreserve is toege voegd. Mede ten gevolge van de goede gang van zaken bij de N.V. Nederlandseh- Amerikaansche Autobandenfabriek Vre- destein te Enschedé is het mogelijk een dividend voor te stellen van 10 percent (v. j. 9 percent). (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 43) Ik weet niet wat de juiste herkomst is van de man, waarover ik u spreek. Ik weet niets van zijn kinderjaren noch van zijn jeugd. Ik weet niet of hij tn de goot of in het bloed begon. Maar ik vind hem op tweeëntwintig-jarige leeftijd drieën dertig jaar geleden op zoek naar avon tuur met een kameraad. Jéróme van Holt, in Indochina. Wie van die twee het geld bezat, daar weet ik niets vaai. In ieder ge val associeerden zij zich om een kleine rubberplantage te exploiteren. De tijd was gunstig. Het zou kunnen zijn, dat de sa menwerking voorspoedig werd. Ik weet n:et precies welke middelen die twee ge- bruiklrn om hun zaken tot bloei te bren gen. Een feit is dat het goed ging met hen. In die chaos van het koloniale Azië bevonden zich verscheidene vreemde, lou che figuren in hun omgeving, zo ook een oudere man, die in hun dienst scheen te zijn voor zaakjes, die ik niet ken: Dorsel. Het was een handlanger, verbrand door de zon, beïnvloed door de koortsen, door alle olagen, die verlangens kunnen opwekken in een land waar de natuurlijke besmettin gen de begerige zielen aantasten. Was hij van de politie? Misschien. Men zou in oudere dossiers moeten zoeken, en ik heb geen tijd gehad. Die man had een hulp, jonger dan hij, die zijn voetstappen drukte: hij heette Léon Favier.... Gilles zweeg een ogenblik. Is dat allemaal juist? Heltzer antwoordde niet. Op een goede dag, zo vervolgde Gilles, viel er iets voor tussen onze beide rubberplanters. Ik weet niet wat. U ziet, hoe weinig ik maar weet Ga door, zei Heltzer met een doffe stem, Hoe het zij, die avond verdween Jéróme van Holt. Men vond hem niet terug. Was hij omgekomen in een of an dere hinderlaag van de inboorlingen? Had een wild dier hem aangevallen? Dat vroeg men zich ia het land af, maar niet lang. Een menselijk leven meer of minder telde daar niet zo ergMaar.... Dorsel en Favier zij wisten wat er gebeurd was! Hóé waren zij gewaarschuwd dat er een ontmoeting zou zijn tussen Van Holt en zijn vennoot? Mysterie. Maar zij waren er getuige van en hun fortuin was gemaakt. Heltzer liep steeds vlugger. Gilles was stil blijven staan. Zittend daarna op de leuning van een fauteuil, rookte hij peinzend. Ik vraag me toch af, wat hen zo weinig-eisend heeft gemaakt. Ten slotte betaalde het particulier detectivebureau van Dorsel slechts tweeduizend francs per maand aan Favier..,. dat was maar erg weinig. Mag men vragen, wie u zo goed heeft ingelicht, commissaris? Uzelf. Werkelijk? Gilles haalde langzaam zijn portefeuille te voorschijn en haalde er een opgevou wen stuk papier uit, dat hij opende. Kent u dit papier? Heltzer keek zelfs niet eens. JaMijn complimenten, u bent handiger dan Muhlfischer. Neen, ik niet, mompelde Gilles. De ander zweeg. Die beide mannen hebben u dus uw hele leven gechanteerd? Heltzer ken tooh een tevreden glimlach opbrengen. Niet voor veel. Neen. Maar u zat toch in de klem. Stel u een afdruk van deze brief eens voor op de voorpagina van een krant! „Ik er ken te hebben vermoord Jéróme. Zwijgalstublieft Gilles vouwde 't velletje papier weer op. Overigens, zei hij, het is verjaard. Ik kan u zelfs niét arresteren.... Zo.... Dat weet ik wel. Wat gaat u nu doen? En u? Heltzer stak de handen in de zakken, keek Gilles midden in zijn gezicht. Geef mij een raad. Gilles begon er genoeg van te krijgen. Hij had afkeer van zichzelf als de nood zaak van zijn beroep ogenblikken van hem eiste zoals die welke hij nu doormaakte. „Hij heeft moed", dacht hij bij zichzelf. Niets is gemakkelijker dan u te doen vallen, mijnheer Heltzer, Muhlfischer kent het bestaan van dit document. Hóé, daar weet ik niets van. Een tip van Dorsel waarschijnlijk. In ieder geval heeft hij alles in het werk gesteld om het in zijn bezit te krijgen. Als het nu nog aan hem zou worden doorgegeven zou het met u afgelopen zijn. Maar ik heb u straks al ge zegd, dat uw toestand ons boven alles gaat, dat er duizende bijzondere belangen in het spel zijn en een algemeen belang boven alles. In het kort, ik moet dus doorgaan met afgeperst te worden? Gilles wierp het papier op het bureau. Ik ben alleen maar gekomen om u deze brief lerug te geven. En om u te zeg gen, dat straks op de Beurs de Regering u nog een keer zal redden. Ik vraag u slechts er voor te zorgen dat de koersen stijgen en het vertrouwen te herstellen. Toen hield Heltzer op met heen en weer lopen, ging achter zijn bureau zitten. Daar hij niets, zei, stond Gilles op en pakte zijn hoed. Commissaris u hebt deze zaak met veel talent geleid. Gilles boog wat droogjes. Ja, toch.... zei Heltzer en voor de eerste maal scheen hij te aarzelen alvorens te spreken, te aarzelen over wat te zeggen. Hij zette ziin bril af en veegde machinaal de glazen af met zijn zakdoek. Ik denk, dat geen enkel woord van mij meer waarde heeft na hetgeen u van mijn verleden weet.... Toch Hij keek hem aan en Gilles z&g zijn ogen. Toch komt het me voor, dat ik u één ding mag zeggen. namelijk dat ik deze vlek in mijn leven betaald heb met een dagelijks verdriet en dat mijn succes en mijn milliarden me geen enkeie rust heb ben gegevenIk zal niet trachten me te rechtvaardigen in een niet te rechtvaar digen daadIk heb gedood. Men heeft niet het recht het leven te nemen, dat men niet kan teruggeven... Hij zag er plotseling buitengewoon ver moeid uit, en ouder dan hij werkelijk was. Hij leek nog kleiner, wanneer hij zat. Ik weet dat nu. Ik wist. het daar ginds nog niet.Mijn kinderjaren! Ach! God, als ik u dat verteldeEn din: van Holt had me verraden, hij ondermijn de onze zaakIk bevond mij bijna in een toestand van zelfverdedigingNog maals, ik verontschuldig me niet, maar... Gilles bewoog zich niet. Weet u wat ik denk?.... Wel ik denk, dat lk nu kan gaan uitrusten. Nu pas.... Niet dat ik die amnestie om staatsredenen niet op zijn waarde schat, maar omdat het me oplucht te weten, dat ik niet meer alleen ben in de kennis van mijn geheim, alleen met twee wezens, die ik verachtteIk heb betaald, betaald Hij grijnsde enigszins, aslof hij met zich zelf de draak stak. Enfin, ik geloof, dat het voorbij is. Ik dank u, commissaris. Ik heb slechts mijn werk gedaan, mijnheer. Trouwens, u moet mij niet be danken Wie dan? Een klein meisje van acht jaar, mijn heer. De nicht van FavierZij heeft de brief van Favier aan Dorsel in veilig heid gebracht, zij was het, die de geheime bergplaats heeft teruggevonden, waar het document lag. Maar, dat is ongelooflijk! Ik zou wel graag willen, dat u me dat tot in details vertelde. Een nichtje van Favier, zegt u? Ja. Zij woonde met hem in Bois-Co- lombes. Hij had haar geadopteerd na de dood van haar ouders. Heltzer keek nog altijd naar Gilles. Wat gaat er van haar wórden? vroeg hij na een kort ogenblik. Gilles maakte een vage beweging. Ik weet het nog niet.... Iemand zal haar vast wel opnemen. Heeft Favier haar iets nagelaten? Ik geloof het niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6