Regeling rechtsherstel van effecten Amerika's president was tot dusverre zeer voorzichtig Groot nieuws uit de wereld der sterren Overhemden Zie Boven: Nederlands Kamerkoor zong in Kunstmaand Amsterdam EISENHOWERS TWEEDE KANS Vacantie aanbieding Autostallsng Hij zal zich tegenover Taft en Mc Carthy op nieuwe tactiek moeten bezinnen 8 Groninger verdacht van oplichting aangehouden Einstein hekelt de heksenjagers KLM-employé in Djakarta door rampokker vermoord Afdeling Bloembollen cultuur volgend jaar 75 jaar Examens „Kleine Middenstander" bouwt in October verder Koningin naar opening van Holland Festival K.F.K.45 jaar VRIJDAG 12 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAXRLEKISCHÉ COURANT Om een einde te maken aan talrijke ge schillen over tydens de bezetting in Neder lands beursverkeer verkregen effecten aan toonder, die in Nederland ter registratie zijn aangemeld, zal, naar de minister van Financiën mededeelt het Waarborgfonds Rechtsherstel worden gemachtigd aan be paalde vroegere of tegenwoordige bezit ters van effecten in de zin van het vierde hoofdstuk van het Besluit Herstel Rechts- xrerkeer een aanbod per effect doen. Het Waarborgfonds zal in de naar zijn oondeel hiervoor in aanmerking komende gevallen aan de betrokkenen van geval tot geval schriftelijk een aanbod doen. De aanbiedingen zullen alleen betrekking hebben op die toonder-effecten, ten aan zien waarvan uitsluitend een aanvrage tot herstel van recht overeenkomstig artikel 45 of een aangifte overeenkomstig artikel 46 Besluit Herstel Rechtsverkeer werd in gediend en die door de tegenwoordige be zitter tijdens de bezetting in Nederlands beursverkeer zijn verkregen en te zijnen name conform de bepalingen van het Be sluit Herstel Rechtsverkeer in Nederland zijn aangemeld. Effecten, die krachtens het bepaalde in de wet Herstel Vermogens overgang Rijksmarkengebied, in het Be sluit Vijandelijk Vermogen of ingevolge verbeurdverklaring in eigendom op de staat zijn overgegaan, vallen in ieder geval buiten deze regeling. Met toonder effecten worden gelijkge steld binnenlandse aandelen op naam, wel ke krachtens artikel 25 bis van het regle ment voor den effectenhandel met blanco akte van cessie konden worden verhan deld, alsmede grootboekinschrijvingen. De vroegere bezitter komt in het alge meen voor een aanbod in aanmerking in dien de raad voor het Rechtsherstel, afde ling effectenregistratie, over de eigendom van het effect nog geen beslissing heeft ge geven, of indien de tegenwoordige bezitter in de eigendom is erkend, ook al is deze uitspraak nog niet onherroepelijk. In het algemeen zal een aanbod ook worden gedaan aan de vroegere bezitter van een binnenlands effect aan toonder, dat niet ter registratie kon worden aange meld, omdat het op 1 Februari 1946 niet meer uitstond. De door het waarborgfonds uit te keren vergoedingen zullen ter keuze van het waarborgfonds in effecten of in geld ge schieden. Hij die een aanbod aanneemt, draagt aan het waarborgfonds over zijn vordering op L.V.V.S of dergelijke instelling tot het bedrag, waarvoor hij terzake van het ef fect en terzake van vruchten daarvan bij die instelling is gecrediteerd. De aanbiedingen zullen schriftelijk wor den gedaan met een volledige omschrijving van de voorwaarden, waarop het desbetref fende aanbod geschiedt. In deze voorwaar den zal tevens worden omschreven onder welke omstandigheden nog een nadere ver rekening tussen de betrokkenen en het waarborgfonds zal moeten plaats hebben. Op verzoek van de politie te Drachten is te Haarlem aangehouden D. R. B., afkom stig uit Groningen, die ervan wordt ver dacht in de week vóór Pinksteren in Drachten een aantal mensen geld afhandig te hebben gemaakt. Hij zou o.a. zijn opgetreden als employé van de Bataafde Petroleummaatschappij, die belangrijke werken moest voorberei den, terwijl hij ook als opzichter van Rijks waterstaat voorbereidend werk zou doen ten behoeve van een grote West-Europese verdedigingslinie die van Zwitserland tot Friesland moest reiken. Behalve een aan tal beloften, liet hij onbetaalde hotelreke ningen achter. Bovendien had hij een duur fototoestel op zicht meegenomen en van verscheidene mensen geld geleend om zijn gezin in Voorburg met Pinksteren te kun nen bezoeken. Ook wordt hij verdacht van oplichting in Deventer en Heerenveen. PRINCETON, (Reuter). In een brief gericht aan een New Yorkse professor, die met ontslag wordt bedreigd, omdat hij ge weigerd heeft getuigenis af te leggen voor de senaatscommissie voor binnenlandse veiligheid, heeft de bekende geleerde Al- bert Einstein Donderdag verklaard, dat iedere intellectueel die voor een commissie van onderzoek wordt gedaagd, zou moeten v/eigeren te getuigen en bereid moeten zijn „om ondergang of gevangenisstraf te dul den en zijn persoonlijk welzijn te offeren aan het culturele erfgoed van zijn land". ADVERTENTIE Een prima shirt met vaste boord in alle effen modekleuren, ge- Q 75 maakt van de beste poplin 2 stuks 18 Grote Houtstr. 120 Kleine Houtstr. 58 Gen. Cronjéstr. 3-5 Elk aanbod zal in het algemeen slechts één effect omvatten, waarin de betrokkene zich kan beraden of hij het aanbod aan neemt. De aanvaarding van het aanbod geschiedt door ondertekening van een for mulier en inlevering daarvan binnen vo renbedoelde termijn. Omtrent de fiscale positie van degenen, die een gedaan aanbod aanvaarden, wordt toegezegd, dat met betrekking tot de hef fingen ineens en het successierecht aan de aanvaarding geen nadelige gevolgen zijn verbonden. (Van onze correspondent in Djakarta) De Nederlander B. W. J. Schrader, oud 39 jaar, een K.L.M.-employé, die aan de Garuda Indonesian Airways was uitge leend, is gisteravond in zijn woning op Bukit Duri in Zuid-West Djakarta door rampokkers doodgeschoten. Ongeveer negen uur kwamen, twee met pistolen gewapende rampokkers de wo ning van de heer Schrader binnen en dwongen hem en zijn echtgenote horloges en sieraden af te geven. Vervolgens wer den de heer en mevrouw Schrader ge dwongen naar de badkamer te gaan, waar na de rampokkers het huis doorzochten. Toen de drie kinderen daardoor wakker werden en zich lieten horen, kwam de heer Schrader, die vreesde dat zijn kinde ren iets zou overkomen, de badkamer uit. Een der rampokkers opende het vuur op de heer Schrader, die dodelijk in de borst werd gewond. Een schot, dat op zijn ech- genote was gericht, ketste. De heer Schra der is kort na het schot overdeden. De gewaarschuwde politie was onmid dellijk. met overvalwagens ter plaatse en zette de omtrek af, doch een der rampok kers bleek reeds door een nachtwaker te zijn gegrepen. Deze bekende aan dc poli tie het dodelijke sdhet te hebben gelost. De heer Schrader was lid van het tech nisch grondpersoneel. Zijn echtgenote en drie kinderen zouden Zondag naar Neder land vertrekken, waarheen de heer Schra der hen later zou volgen. De heer Schra der werd geboren te Amsterdam en woonde voor zijn vertrek naar Indonesië te Heemstede. Ter voorbereiding van de vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die Maandag 15 Juni te Haarlem gehouden zal worden, kwam de afdeling Heemstede Donderdag avond in het Verversingshuis Groenendaal bijeen, ten einde de beschrijvingsbrief te behandelen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer A. Braam, zijn te vredenheid uit over de verheugend grote belangstelling van de zijde der leden, waarna hij vervolgens een korte terugblik wierp op de verschillende evenementen van de laatste maanden. Hierbij herinner de hij aan de grote successen van de Flora, de Keukenhof en het bloemencorso. Hij vestigde de aandacht op de good-will en de reclame voor de bloembollen, waarvan vooral de betekenis voor het buitenland niet mag worden onderschat. Daarna rele veerde de voorzitter het aandeel dat de Heemsteedse afdeling in het succes van de Flora heeft mogen bijdragen, hetgeen re sulteerde in twee ereprijzen en de médaille van Prins Bernhard. Ook verwierven ver schillende inzendingen der leden enige be kroningen. Tenslotte herinnerde de heer Braam er aan dat de afdeling Heemstede volgend jaar haar vijfenzeventig-jarig be staan op een enigszins feestelijke wijze hoopt te herdenken. Het voorlezen van de beschrijvingsbrief voor de komende leden vergadering leverde geen enkel punt ter bespreking op. De heren J. Dix, T. v. d. Berg werden als afgevaardigden aangewe zen en de heer C. Roozen als plaatsvervan ger. Gedurende de rondvraag ontstond een discussie over het surplus-fonds, waarbij de vergadering over het algemeen van oordeel bleek te zijn, dat de verschillende prijsklassen enige herziening behoeven. Vandaar dat. de secretaris van het surplus- fonds werd verzocht, deze kwestie eens nader onder het oog te willen zien. Triniteitslyceum Aan het Triniteitslyceum zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium diploma A: A. Bogaard, J. Bogse, C. van Doorn, allen te Haarlem; R. Everard te Aerdenhout; J. van Leeuwe te Santpoort; W. Polane en A. van Seggelen te Heemstede; M. Stoop te Bloe- mendaal; J. Wolfs te Driehuis-Velsen. Voor diploma B slaagden de volgende candidaten: E. van Beers, R. Eiselin, J. Ootes en J. Rijbroek, allen te Haarlem, J. Boon te Driehuis-Velsen; F. Gerrits te Zand- voort; J. van Rhijn te Velsen; A. Romijn te Hillegom; W. Vehmeyer te Heemstede. Van 42 naar 108 woningen In October verwacht de woningstichting „De Kleine Middenstander" aan de Hector- straat en twee van haar zijstraten te kun nen beginnen met de bouw van de 66 wo ningen, waartoe zij door het extra-bouw volume, dat Haarlem is toegekend, in staat is gesteld. Er staan aan de Hector- straat reeds 42 twee-verdiepingswoningen, die omstreeks Maart van dit jaar alle in gebruik waren. De woningstichting ver wachtte, dat de volgende uitbreiding zich zou beperken tot een nieuw contingent van 4?. woningen en hield dus haar ledental dienovereenkomstig beperkt, zodat, nu het volume 24 woningen méér toelaat, ook de inschrijving weer opengesteld wordt. Op Donderdagavond 18 Juni wordt in Brink- mann door De Kleine Middenstander on der voorzitterschap van de heer J. W. Damiaanse (Hectorstraat 112) een verga dering gehouden, waarop ook adspirant- leden welkom zijn. De 66 nieuwe woningen, die eveneens drie woonlagen tellen, krijgen een groter souterrain dan de bestaande 42, via welk souterrain de huizen alle een uitgang zul len hebben op de gemeenschappelijke tuin. Er wordt ook een klein garagecom plex aan het geheel toegevoegd. Architect is de heer Jac. van Velsen. Ook voor de verkrijging van deze nieu we huizen wordt het voor „De Kleine Mid denstander" beproefde systeem gevolgd van betaling van f 1000 en het plaatsen van twee obligatieleningen van elk f 1000, thans tegen vier percent rente, waarvan de aflossing jaarlijks zal geschieden, zodat de huizen bij het voortschrijden van de jaren automatisch in eigendom van de be woners komen. ADVERTENTIE Centr.verwarmd. Dag en nacht geopend AMSTERD. RIJTUIG MIJ. PLEIN 21 Sinds enige tyd ondervond de afgifte van nieuwe kentekenbewijzen voor automo bielen en motorrijwielen ernstige vertraging. Tussen het aanvragen en de ontvangst van dit onontbeerlijk bewijsstuk verliepen de laatste tijd 10 tot 14 dagen. Thans zijn maat regelen getroffen om aan deze toestand een einde te maken. Zowel het personeel van de Rijksdienst voor het Wegverkeer als dat van het Bureau Motorrijtuigen is met een aantal ambtenaren uitgebreid. Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len aanwezig zijn bij de opening van het Holland Festival op Maandag 15 Juni in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage. Op deze openingsavond wordt een twee tal opera's van De Falla uitgevoerd: „La vida breve" en „El retablo de Maese Pe dro". (Van onze correspondent in Washington) Vijf minuten op een heel uur lijken niet veel. President Eisenhower is thans vier maanden aan het bewind. Dat is een twaalfde van zijn ambtstermijn vijf minuten van zijn uur. Hij begint dus pas. Maar wie heeft getennist of geroeid over lange afstand, zal wteen hoe belangrijk die eerste vijf minuten kunnen zijn. Na die eerste minuten kan het als een flits door de sportman heengaan: „dit of dat was zwak in mijn begin en als ik het niet snel corrigeer Wat zal men van Eisenhowers bewind kunnen zeggen tegen het eind van Sep tember, wanneer er tien minuten van het uur verstreken zullen zijn? Thans na vier maanden schijnt het de tijd voor de snel opgemaakte, zeer voorlopige ba lans. Dit is het moment, waarop de nieuwe Amerikaanse president zich moet bezin nen op zijn techniek en op zijn eigen po litieke ondernemingszin. Er zijn sympto- tomen, dat er iets gaat veranderen in de „wedstrijdstijl" van Ike. Het Amerikaanse volk is nog steeds vervuld van vertrouwen in de republikeinse kampioen, dat vertrou wen kan hem zeer sterken. Maar wil Ame rika naar binnen en naar buiten een sterk land zijn, een land waar voor de we reld leiding van uit zal gaan, dan moet naar het ons toeschijnt president Eisen hower niet schromen de zwakheden van zijn begin-techniek zo mogelijk te corri geren. De symptomen, dat hij dit gaat doen, zijn er. Maar ze zijn nog zwak. Telkens wanneer president Eisenhower spreekt, verneemt men het geluid van de vooruitstrevende en internationaal ge oriënteerde vleugel van de republikeinse partij, het geluid van de levenskrachtige groep, die op de conventie te Chicago Ike candidaat wist te maken. Maar telkens ook wanneer men naar Eisenhower luis tert op zijn uitstekende persconferenties of door de radio voelt men de vraag bij zich opkomen: waarom wordt er in dit land nu ook niet in deze trant geregeerd? Er is namelijk op zijn minst een verschil in nuance en accent tussen de woorden, die Eisenhower spreekt en de daden die het kabinet en vooral het Congres tot stand brengen. De stem is Eisenhowers stem, maar de handen zijn Taft's of McCarthy's handen. Nu was het vóór de verkiezingen reeds duidelijk, dat er onder de republikeinen verschil van politiek inzicht bestond tus sen enerzijds mannen als Eisenhower, Hoffman, Cabot Lodge en Dewey, en an derzijds senatoren als Taft, Knowland, Bridges, Jenner en McCarthy (de figuren uit de laatste groep mag men overigens niet over een kam scheren). Groeiende macht Het zal sommigen misschien verbazen dat Eisenhower, gesteund door de volks gunst en bekleder van een uitzonderlijke machtspositie, tot dusverre niet krachtiger heeft gex-egeerd. Juist in de eerste maan den na de verkiezingen pleegt de macht van een president groot zijn. Al mag men het wellicht betreuren, dat Eisenhower niet resoluter van wal is ge stoken, toch is zijn gematigd en voorzich tig onder-de-republikeinse-wal-blijven wel enigszins begrijpelijk. In de 20ste eeuw zijn het vooral de democraten Wilson en Roosevelt geweest, die tegenover het Con gres grote macht hebben doen gelden. Men kan zich buiten Amerika nauwelijks voorstellen hoezeer Franklin D. Roosevelt zijn politieke opponenten geërgerd heeft door zijn vaak zeer autoritair optreden. De republikeinen hebben in hun propaganda vaak de wenselijkheid naar voren gebracht van gi-oter macht en initiatief voor het wetgevende Congres en meer bescheiden heid voor de pi-esident, de drager van de uitvoerende macht. Geen wonder daarom dat Eisenhower tot op zekere hoogte moet en wil spreken overeenkomstig de republikeinse- verlang lijst. Herhaaldelijk en in alle oprechtheid betoogt hij, dat er' evenwicht moet bestaan tussen de uitvoerende, de wetgevende en de ï'echterlijke macht. Wanneer hij dat zegt, klink het echter een beetje als een alinea uit een H.B.S.-boekje, het klinkt wat erg braaf theoretisch. In de praktijk is namelijk de macht van de president aanzienlijk gegroeid in de loop der jaren. En waarlijk niet alleen omdat sommige presidenten zo bijzonder actief en supe rieur waren, maar omdat dit land het best te regeren bleek niet door het Congres, maar door de president. Het lijkt gevaar opvattingen eveneens sterk uiteen. Zozeer zelfs dat he meestal gemakkelijker is, een wetsontwerp te doen aannemen door een groep vertegenwoordigers van de twee grote partijen, dan door alle representan ten tezamen van de meerderheidspartij. Toch is er voor een president, die tevens partijleider is, veel voor te zeggen, wan neer hij zijn partij en bloc achter zich heeft. Dan lopen zijn initiatieven in het Con gres geen risico en dan ontwikkelen zich in de partij geen tegenstellingen, die bij de nieuwe verkiezingen leiden kunnen tot onenigheid over het programma en even tueel zelfs tot splitsingen. Daarom was het ook wel begrijpelijk dat Eisenhower nie mand in zijn republikeinse partij voor het hoofd wilde stoten. Tot dusverre waren zijn initiatieven (op een enkele uitzonde ring na) zo gematigd en voorzichtig, dat zij aanvaardbaar waren voor alle republi keinen. Daarmede deed Eisenhower echter wel concessies en daardoor werd zijn lei derschap in elk geval minder markant. Wat erger is; Eisenhower moge nog zulk een groot compromissenmaker zijn, er zijn buitenbeentjes in zijn partij, die vroeg of laat en bij belangrijke kwesties toch niet in de pas zijn te houden. Daarmee ver- lijk om de theorie van het leerboek in de valt dan de eenheid -n de partjj en daar_ plaats te stellen van een praktijk, die zich niet zonder reden ontwikkeld heeft. Partij-eenheid Eisenhower is altijd een man geweest van het compromis. Dat bleek reeds in de oorlog, toen hij voortreffelijk wist samen te werken met generaals en politici van zeer uiteenlopende opvattingen. In de grote Amerikaanse partijen, zowel in de demo cratische als in de republikeinse, lopen de mee vervalt tevens de min of meer com- mandeerbare meerderheid in het Congres. De republikeinse partij heeft namelijk in beide huizen slechts een zeer klein over wicht en een paar afvalligen zijn reeds voldoende om de partij-meerderheid te verliezen. In een volgend artikel zullen wij uiteenzetten, hoe Eisenhower niettemin zijn vat op het Congres,zou kunnen versterken en hoe hij zich, ook tegenover het buiten land, groter gezag kan verwerven. Sensatie in de journalis tiek is verwerpelijk maar er is nu eenmaal geen ontkomen aan als de feiten zelf sensatio neel zijn. En dat zijn ze: er is groot nieuws uit de sterrenwereld. Die blijkt namelijk ongeveer acht keer zo groot te zijn als wij dachten. Wij moeten namelijk alle afstanden tussen sterrenstelsels met twee vermenigvuldi gen. De Andromedanevel staat niet één maar twee millioen lichtjaren van ons af en de verste spi raalnevel die de Hale telescoop (de grootste kijker op aarde) zicht baar maakt bevindt zich niet op één maar op twee milliard lichtjaren af stand. De hemelbol is dus ruimtelijk gemeten acht keer zo groot als men tot dusver aannam. Deze ontdekking, kort geleden gedaan, is van dr. Walter Baade, astro noom van de Mount Pa lomar-sterrenwacht in Californië. Op grond van minutieuze onderzoekin gen is hij tot de conclu sie gekomen dat wij tot dusver van een onjuiste veronderstelling zijn uit gegaan bij het bepalen van he el al-af standen aan de hand van een bepaald soort veranderlijke ster ren. (Wij bespraken dit type hemellichamen enige tijd geleden als „knipper lichten aan de sterrenhe mel"; er bestaat een ze ker verband tussen hun lichtsterkte en de periode van lichtwisseling. Op grond van die relatie be rekent men de afstand van zo'n ster). Al vermijde men dan technische details om trent Baade's wijze van onderzoek, wel moet worden gezegd dat het resultaat een stevige ba sis heeft; het enige waar over nog onzekerheid be staat is de nauwkeurig heid. Maar Baade bezigt zelf de factor 2; hiermee wordt dus bedoeld dat de afstanden tussen de sterrenstelsels twee keer zo groot zijn als tot nu toe was verondersteld. Sterrenstelsels zijn zoals men vieet. de grote con glomeraten van enige honderden milliarden sterren ons Melkweg stelsel is er een en een ander bekend stelsel is de zgn. Andromeda-ne- vel, de enige die voor het blote oog zichtbaar is, namelijk als een nevelig vlekje in het sterren beeld Andromeda. Wat betekent nu deze ontdekking? Ten eerste dat alle sterrenstelsels tweemaal zo ver van ons af slaan als men ons tot dusver leerde. Ten twee de dat hun middellijnen tweemaal zo groot zijn als vroeger werd aange nomen. Ten derde dat ons Melkwegstelsel een systeem van middelmati ge afmetingen is en niet een van de allergrootste, zoals men meende. En verder: dat de uit dijing van het heelal zich dus met een veel gerin gere snelheid voltrekt dan men dacht. Half zo snel! Er is dus met andere woorden twee maal zoveel tijd verlo pen om te komen tot het huidige heelal, oftewel drie en een half milliard jaar. Het heelal is dus ook ou der dan men dacht. En zie, dit klopt ineens weer heel goed met de ge schatte ouderdom van de aarde. Want reeds lang bestond er verschil in leeftijd tussen onze pla neet en de rest van het heelal, een verschil dat de geleerde wereld ei genlijk voor een raadsel plaatste. Na de correctie van Baade is er ineens een goede overeenstem ming ontstaan. Reden te meer om aan te nemen dat zijn werkwijze de juiste was, al ontbreken exacte waarden nog. G. v. W. Bij wijze van albumblaadjes schreef Mo zart voor zijn vrienden tal van stukjes, waar hij achteraf blijkbaar weinig bete kenis aan hechtte en die hij maar liefst vergat te noteren in de lijst van zijn com posities. Hiertoe behoren de zes trio's voor twee sopranen en bas met begeleiding van klarinet en bassethoorns (altklarinetten), die hij componeerde voor de familie Jacquin, waarmee hij hartelijke relaties onderhield. Deze stukjes huismuziek zijn bekend geworden door een uitgave van omstreeks 1803 onder de titel „Notturni" als composities van Gottfried Jacquin..., Niet mooi van die Jacquin, is men geneigd te zeggen, maar hij kon het niet helpen, want de uitgave geschiedde ruim tien jaar na zijn dood, die slechts enkele dagen volgde op het sterven van zijn boezem vriend Mozart. Hoe den ook, deze zes „Notturni" kre gen gisteravond een plaats op het pro gramma van de Amsterdamse Kunstmaand, dat Felix de Nobel met zijn Nederlands Kamerkoor in de Bachzaal verzorgde. Geniale fütsen kan men er niet in waar nemen, maar men beluistert een Mozart in zijn gewone huiselijke doen, gemoedelijk en scans ook wel een beetje pikant. En zo was het toch wel interessant met deze Mozart in hemdsmouwen" kennis te ma ken. Een tweede interessant geval was de' creatie van „Boerenfeest" van Sem Dres den in bewerking voor gemengd koor. Als oompositie voor mannenkoor heeft dit werk terecht bewondering gewekt, maar in deze nieuwe vorm heeft het stuk nog aan klaarheid en kleur gewonnen. „De meisjes van de Vecht en van de Vinke- buurt" komen nu aardig opgefrist voor de dag. De zeer Riskante technische eisen, die oorzaak zijn dat de meeste koorliederen van Diepenbrock weinig of niet uitgevoerd worden, bleken geen bezwaar voor het keur-ensemble van Felix de Nobel, dat ons vergastte op de vertolking van een vier- tal dezer. Als de componist in „Gleich zu Gleioh" genoeg krijgt van zijn chromati sche kronkels en lustig gaat vocaliseren op de i, raakt hij de objectieve snaar, die in ieders gemoed kan meetrillen. Maar onder tussen heeft hij toch maar meesterlijk de sfeer van „Wanderers Nachtlied" getrof fen, zij het dan met geraffineerde chroma- tisohe middelen. Een andere reeks gold composities van de 29-jarige Jaap Geraedts, van de 59- jaiige Kees Kef en van de 75-jarige Henri Zagwijn, waarbij bleek dat de oudste van hen de jongste en potentieel de krachtig ste was. „Carillona-ge" van Zagwijn, ge ïnspireerd op klok-effecten (blijde, vrien delijke en droeve) is een wonderlijk frisse compositie, waarvan Felix de Nobel met zijn Kamerkoor nog veel genoegen zal be leven. Kees Kef illustreerde in impression- nistisehe stijl poëzie van Paul van Ostayen en toonde hiermee verrassend veel zin voor koorbehandeling en Jaap. Ge raedts toonde zich bedreven in meer tra ditionele componeerwijze. Tot slot liet De Nobel het publiek genie ten van de geestige „Ode aan de Vriend schap" voor koor en piano van Johan Wa genaar. Deze even leuke als meesterlijke parodie op een Italiaanse operafinale had den we in jaren niet meer gehoord; men deed er goed aan deze gezonde humor weer eens een ï-oyale kans te geven. Voor velen bleek het een aangename verrassing te zijn: het geestige stuk genoot een suc ces dat tot bissering aanleiding gaf. Maar de edelste koorzang had men aan het begin van de avond ten gehore ge bracht met drie motetten van Josquin des Prés: 450 jaar geleden wisten die Neder landers van de Bourgondische school al een ideaal te verwerkelijken, dat nog steeds bewondering wekt. JOS. DE KLERK DOOOOtXXXJOOOOOOC Vele schepen, die zullen deelnemen aan de Kronings-Vlootschouw, die door Koningin Elizabeth op 15 Juni wordt afgenomen, liggen reeds op de rede van Spithead. Op de voorgrond ziet u de Russische kruiser Sverdlov(10.000 ton); achter dit schip ligt het Britse vliegtuigmoederschip. „Indomitable"; op de derde rij de Britse kruisers „Sheffield" (links) en de „Swiftsure" en op de achtergrond de torpedojager Diamond" en de kruisers Apolloen trManxman" (rechts). Een van de oudste en gezelligste foto clubs die wij kennen is de „Kennemer Fotokring", die volgende week zijn 45ste verjaardag gaat vieren. Opgericht door mannen als Adriaan Boer en ir. Bispinck, bestond hij aan vankelijk Uit een handjevol Bloemen dalers, die er elk vrij ogenblik op uit trokken om samen de „lichtbeeldkunst" te gaan beoefenen. Zwoegend en steu nend onder hun loodzware glasnegatie ven en formidabele „reiscamera's" zeul den zij dan door de duinen of door oud-Haarlem, waar zij een welkom mik punt waren voor de spotlust der straat jeugd en het dédain der deftigen. Toch bleven zij hun hobby trouw en mei reden, want veel van de foto's die zij aan hun primitieve toestellen ontruk ten, zouden ook nu nog een uitstekend figuur maken aan onze tentoonstel- lingswanden Aan die paar verstokte pioniers is het dan ook te danken geweest, dat de jonge Kring al gauw een bloeiende vereni ging werd, die ettelijke bekroningen op regionale en landelijke „salons" in de wacht sleepte en die bovendien durfde te experimenteren met nieuwe „motie ven" en technieken, al druisten die re gelrecht tegen de smaak van het ogen blik in. Daardoor vooral is de K. F. K. met het klimmen der jaren tpch jong en springlevend gebleven: door. zijn voortdurend zoeken naar nieuwe we gen in de fotografie. En zo is het van- daag-de-dag nog in deze club waar ook nu de conservatieven en de „modernis ten" elkaar weer allergenoegelijkst in de fotografische haren zitten en waar het bijgevolg daveren kan van de ver- woedste debatten. Maar ook dat hoort bij de pret, evenals de ongezouten cri- tiek, waarmee men eikaars oeuvre pleegt af te knallen. U ziet dus, dat het er Spaans kan toe gaan op de tiveewekelijkse clubavonden van deze foto-bent. Dan is er een heen en weer geflits van spitsvondigheden, waarbij horen en zien u vergaan kun nen; dan staan nieuwlichters en oud gardisten er, als kemphanen tegenover elkaar, met vlammende blikken en rode koppen hun fotografisch credo te verdedigen, alsof leven en dood ervan afhingen. Waarmee we maar zeggen willen, dat dit een uitermate plezierige club is, waarin men als aankomend amateur niet slechts een hoop fototechnische vakkennis kan vergaren, maar ook een hele massa schik hebben. En mocht u ook tot de liefhebbers be horen, ga dan gerust eens een avondje luisteren als „de Kring" bijeenkomt. Ge zult er stellig geen spijt van hebben! 3oooocooooooooooocpoooooooooooooo9

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8