Onbekendheid met protocollen bemoeilijkt oordeel van Kamer Honderd a vijfentwintig percent hogere aanslag Kapitein Carlsen in ons land .Clowntje Rick Ratificatie Europees legerverdrag Voorlopig verslag over wetsontwerp Heemstede De wederopbouw in het watersnoodgebied Bloemendaal Ned. Vakcentrale protes teert bij „Mercurius" De Rosenbergs Onbestendig weer 10 Chinese orders voor België Nederlandse gezant in Wenen gecremeerd Vlaams zangfeest in Brussel verboden Nieuwe pleitbezorgers voor de Rosenbergs Sovjet-Unie sluit een handelsverdrag met Perzië Antwoord op verslag van Watersnood Commissie Voor de kmdcren BIJ VERBETERDE BELASTINGAANGIFTE Uitsoraak in kort geding van Haarlemse rechtbank Liefelijke ontvangst Tegen uitsluiting van niet in de drie zuilen georganiseerden UIT ANDERE BLADEN Haarlems Muziekinstituut be£on met nieuwe reeks leerlingenavonden ZATERDAG 13 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 27 Mei 1952 te Parijs on dertekende verdrag tot oprichting van de Europese Defensiegemeenschap hebben zeer vele leden verklaard, het van veel be lang te achten dat de regering zal mede delen, hoe ver de stappen tot ratificatie in de andere deelnemende landen gevorderd zijn. Deze leden konden echter niet inzien, dat ons land met goedkeuring zou moeten wachten totdat de beslissing in al de an dere landen genomen zal zijn, zoals som mige leden prefereerden. Van vrijwel alle zijden werd er op ge wezen, dat het bijzonder moeilijk is thans een oordeel over het verdrag uit te spre ken. Na de ondertekening daarvan heeft immers de Franse regering aanvullende voorstellen gedaan, welke moeten zijn neergelegd in additionele protocollen. Het schijnt de bedoeling van de Franse rege ring te zijn, dat deze protocollen tegelijk met het verdrag worden aanvaard. De protocollen zijn echter tot dusverre niet of ficieel gepubliceerd en niet aan de Kamer overgelegd. Men drong er bij de regering op aan, dat zij alsnog tot overlegging van deze protocollen zal overgaan. Reeds thans wilden verscheidene leden er op wijzen, dat men zich telkens weer moet afvragen, of hetgeen men met dit verdrag wil bereiken niet op eenvoudiger wijze had kunnen worden verkregen. Let men op de rompslomp, welke dit verdrag met zich meebrengt, op de logheid van de organisatie, op de ernstige bezwaren van financieel-economische aard en op de twee slachtigheid van dit verdrag, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat een andere oplossing de voorkeur zou verdienen en wel die, welke in het bijzonder door Frank rijk is verworpen: de invoeging van Duits land in de N.A.V.O. Deze oplossing zou uit een oogpunt van eenvoudigheid verre te verkiezen zijn boven de thans voorgestelde. Ook binnen de N.A.V.O. waren controle op de militaire ontwikkeling van West- Duitsland mogelijk geweest. Door deze op lossing van het probleem af te wijzen, heeft met name Frankrijk vele moeilijk heden veroorzaakt. De conclusie dat het verdrag, ondanks tal van bezwaren, dient te worden aan vaard, werd echter door deze en zeer vele andere leden gedeeld. Vele leden wezen er op, dat, hoewel dit verdrag in de eerste plaats om internatio naal politieke en militair-technische mo tieven is aangegaan, de economische con sequenties toch niet onbelangrijk zijn. In principe dient de samenwerking van de Europese industrie van oorlogsmateriaal te worden toegejuicht. Mits goed toege past, kan een klein land als Nederland daar alleen maar voordeel van hebben. Onze industrie is aangewezen op samenwerking. Voor de vliegtuigindustrie opent de Euro pese Defensiegemeenschap de mogelijkheid om tot serie-productie te komen. Inter- Europese coördinatie is voor deze industrie van grote betekenis. Invloed op loonpeil Wanneer het principe van de Europese samenwerking ook op het economische ter rein van de wapenproductie aanvaard wordt, rijst een aantal vragen, welke voor het in praktijk brengen van dit principe van betekenis kunnen zijn. Het verdrag gaat uit van de controle op alles, wat ver band houdt met de productie en de in- en uitvoer van oorlogsmaterieel. De memorie van toelichting voegt hieraan toe „deze ANTWERPEN (Reuter). Twee leden .van een particuliere handelsmissie zijn uit communistisch China teruggekeerd met bestellingen voor goederen ter waarde van ruim een milliard Belgische francs, zo wordt in handelskringen te Antwerpen ver nomen. De uit zes personen bestaande missie, die door enige Belgische maatschappijen is uitgezonden, is in April naar China ver trekken om de mogelijkheid van Belgisch- Chinese handelsbetrekkingen te onderzoe ken. Zaterdag vertrekken 17 Engelse zaken lieden uit Hongkong voor een onofficieel bezoek aan Peking ter bespreking van de mogelijkheden om de Britse handel met communistisch China uit te breiden. (Van onze correspondent te Wenen) De Oostenrijkse regering, het corps di plomatique en een groot aantal vooraan staande persoonlijkheden hebben in Wenen de laatste eer bewezen aan de gewezen Nederlandse gezant te Wenen, jhr. P. A. Buttingha Wichers, die vorige week Zater dag op 64-jarige leeftijd is overleden. Onder de aanwezigen was de president van de Oostenrijkse Bondsrepubliek dr. Th. Körner. Ook de vier Hoge Commis sarissen in Oostenrijk waren bij een korte plechtigheid voor de crematie op het „Zentralfriedhof" aanwezig. De aanwezigheid van de Russische Hoge Commissaris bij dit afscheid heeft de bij zondere aandacht getrokken. Men be schouwt het algemeen als een uiting van de nieuwe Russische diplomatie om ook op dit gebied vriendschappelijker contact op te nemen met staten uit het Westen. Indonesisch commentaar Naar aanleiding van de jongste Neder landse verklaring over de infiltratie in Nieuw Guinea schrijft het blad „Indonesia Raya", dat de kwestie belangrijk genoeg is voor een onderzoek, vooral „omdat het niet onmogelijk is dat de betrokken plaatse lijke commandant op eigen houtje, zonder zijn superieuren op de hoogte te stellen, maatregelen heeft genomen. Wij herinne ren ons de uitbundige agitatie, die door de hoogste leiders is gevoerd, zodat het niet onmogelijk is, dat die plaatselijke comman danten misschien in de gunst willen komen bij de hoogste Indonesische leiders, die zeer vaak de herovering van Westelijk Nieuw Guinea aanbevelen. Onze binnenlandse problemen zijn talrijk en het is volkomen overbodig, die te vermeerderen met een dwaas avontuur in West-Irian". controle omvat daarom ook de uitbreiding van de productie-installaties, de technische research en de fabricage van prototypen". De leden, hier aan het woord, zouden in dit verband gaarne willen vernemen, of daarnaast ook de lonen, de prijzen en de hoeveelheden onder de algemene controle van het commissariaat zullen vallen. In het bijzonder interesseerden hen deze vragen in verband met de loonbepaling. De in dustrieën, welke onder dit verdrag vallen, behoren bijna allemaal tot de metaal industrie. Onder de huidige verhoudingen is het loon in de metaalindustrie min of meer bepalend voor het algemene loonpeil. Zal men nu straks via de Europese defen siegemeenschap dit algemene loonpeil in Nederland naar willekeur kunnen beïn vloeden? BRUSSEL (A.N.P.) De burgemeester van Brussel heeft besloten in het belang van de openbare orde het Vlaamse zang feest dat Zondag te Brussel zou worden ge houden, te verbieden. Hij heeft deze beslis sing genomen nadat hem gebleken was, dat zich onder de zangers Vlaamse extre misten bevonden, die voornemens waren van dit zangfeest een demonstratie te ma ken voor de amnestie der collaborateurs, zoals dit ook verleden jaar reeds gebeurde. De leiders van de „Dag van het Vlaamse lied" hadden intussen in het kabinet van burgemeester Van de Meulebroeck een onderhoud gehad met het nationale comi té der verzetsbeweging, waarop zij erop wezen dat het pamflet, waarin sprake is van een „feest van de weerwraak" der Vlamingen, verspreid werd door provoca teurs en zeker niet door de organisatoren die slechts culturele doeleinden nastreven. De verzetsbeweging had er van haar kant op gewezen dat men bij lezing van het programma bevangen wordt door een gevoel van onbehagen over de aard der lie deren en de negatie daarin van het Belgi sche vaderland. Het nationale comité dezer verzetsbeweging had niettemin beloofd zich van een tegenmanifestatie te zullen onthouden, omdat zij niet wilde dat de Vlaamse publieke opinie in haar oppositie tegen een zangfeest een vijandige manifes tatie tegen Vlaanderen zou zien. De burge meester heeft gemeend het zangfeest uit eindelijk toch te moeten verbieden omdat hij bang is dat Vlaamse extremisten en elementen der verzetsbeweging toch met elkaar zullen slaags raken. WASHINGTON, (Reuter). Gisteren is een nieuw verzoek om uitstel van de executie der Rosenbergs bij het opperge- rechtshof te Washington ingediend. Het ministerie van Justitie heeft aan het op- pergerechtshof doen weten, dat het tegen een uitstel van de terechtstelling is. De Amerikaanse atoomgeleerde dr. Harold Urey heeft een telegram aan het Witte Huis gezonden, waarin hij verklaart, dat de zaak tegen de Rosenbergs „indruist tegen de logica en het recht". Ook leiders van Engelse vakverbonden hebben Vrijdag een beroep gedaan op pre sident Eisenhower om het proces tegen het echtpaar Rosenberg te herzien. Zij zeiden in hun beroep, dat het verlenen van gratie op dit ogenbük „in de veranderende we reldtoestand. een weldadige uitwerking zal hebben op de betrekkingen tussen de re geringen". LONDEN, (Reuter). Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat tussen Perzië en de Sovjet-Unie een handelsverdrag is ge sloten. Het verdrag is gesloten voor een jaar en zal een „aanzienlijke vergroting" van de handel tussen beide landen met zich mee brengen, aldus de radio. In het be treffende communiqué wordt geen melding van olie gemaakt. Joegoslavisch voorstel De Joegoslavische ambassadeur te Wash ington, Popovic, heeft verklaard, dat zijn regering spoedig onderhandelingen met de nieuwe Italiaanse regering zal voorstellen om het probleem-Triëst op te lossen. DOKTERSDIENSTEN Dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008; dr. J. Laeyendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103. Wijkverpleging: Zr. Van der Hoek, Lanck- horstlaan 117, tel. 38573. Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, tel. 26772. „Op verscheidene plaatsen in het ramp gebied liet de bebouwingstoestand, zowel stedebouwkundig als uit een oogpunt van volkshuisvesting, veel te wensen over. Daar, waar slechte bebouwing door de wa tersnood is verdwenen of zwaar is geha vend, zou het niet verantwoord zijn in de oude trans te herbouwen en zullen gemeen te en rijk moeten samenwerken om betere toestanden te scheppen", aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de heden verschenen Memorie van Ant woord op het voorlopige verslag van de Commissie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer. Aan het stichten van noodverblijven voor degenen, die hun woning verloren za gen gaan en v/ie men toestemming tot te rugkeer geqft zal niet zijn te ontkomen met het oog op de arbeidskrachten uit de bevolking, die men voor het economisch herstel van het rampgebied nodig heeft. Zou men echter volledig toegeven aan de aandrang, die er bestaat om terug te ke ren, dan zou het aantal noodverblijven een paar duizend moeten bedragen. Dit gaat de minister veel te ver. Zijns inziens zal men zich in dezen sterk moeten beperken. Me degedeeld wordt dat de bouw van 250 noodverblijven opgedragen is. De kosten van deze verblijven met bijbehorende werken zijn op 1.4 millioen gulden be groot. De terugkeer van de bevolking zal mede bevorderd kunnen worden door het opstel len van houten woningen, welke door het buitenland zijn geschonken en die in de loop van het jaar zullen aankomen. Haar aantal bedraagt ruim 700. Naar de minister meent, moet men toch wel onderscheid maken tussen de vraag, welke voorzieningen nu juist voor het rampgebied moeten worden getroffen en het vraagstuk van de krotopruiming in het algemeen. De minister herinnert er aan, dat hij onlangs een commissie krotopruiming en sanering heeft ingesteld, welke onder meer tot taak heeft hem omtrent de alge meen wenselijke maatregelen te adviseren. De vraag of en, zo ja, op welke wijze de huurders van voormalige krotwoningen geholpen zouden kunnen worden, indien zij niet bij machte zijn, de hogere huren van de vervangende woningen - in de re gel woningwetwoningen - op te brengen, is in studie. De minister is er zich van be wust, dat dit vraagstuk acuut is. Toch schijnt het hem toe, dat in het rampgebied de moeilijkheden van de bedoelde huur ders niet groter zijn dan elders, waar krot ten worden opgeruimd. Het ligt dan ook in het voornemen van de minister het verlenen van een tege moetkoming in de ongedekte exploitatie kosten van woningen, die ter vervanging van krotten worden gebouwd, volgens een voor het gehele land geldende regeling te doen geschieden. Een zodanige regeling, waaromtrent reeds adviezen zijn ont vangen van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting en van de commissie krotopruiming en sanering, verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Het zal duidelijk zijn. dat de toepassing van een dergelijke regeling er niet toe zal kunnen leiden, dat het algemeen geldende huurpeil in het rampgebied lager dan el ders zal komen te liggen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84. Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster G. Koops, Litzlaan 45. Santpoort-station, telefoon K 2560 8881. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 20 Juni e.k. verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek 'drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: T. Boeijinga—Gootjes, d.; M. H. LohmanWinnubst, d. ONDERTROUWD: A. C. Reuijl en W. M. J. van Rede; P. J. Pauptit en M. Nijman; W. A. Zielstra en L. L. R. Guilloteaux. GETROUWD: P. H. Huyg en C. C. Zonne veld; J. van Eerden en E. H. Helwegen; H. Potjer en M. L. Tameling; M. G. Paulus en J. M. Redeker; J. Scholten en A. C. Boisse- vain. OVERLEDEN: P. Bryan, 18 j.; Wed. H. J. Andriese—Schrader, 83 j. c Dat was een lelijke schadepost voor Plopniet alleen moest hij veel geld betalen voor de vernielde tent, maar z'n grote zeilslee was ook niets meer waard dan brand- hdht. En het plezier van de dag was er ook af! Rick en Bunkie hadden medelijden met hem. Maar die rare snijboon van 'n Plop lachte alweer. „Niks aan te doen, jongenswat gebeurd is, is gebeurd. Een andere keer beter!" „Wat ga je nou doen, Plop?", vroeg Rick. „Ik ga maar naar huis, met de bus", zei Plop. „Die kapotte slee laat ik straks wel door iemand weghalen". ,,'t Is toch verschrikkelijk jammer van die mooie zeilslee", zuchtte Bunkie. „Je had er zoveel werk aan gehad en hij ging zo fijn!" „Ja", zei Plop. „Maar het is nou eenmaal zo en er is niks aan te veranderen. Brengen jullie me even naar de bus?" Dat deden ze, en zo zagen ze Plop wegrijden, terwijl ze naar elkaar zwaaiden. „Ik kom vandaag of morgen weer eens bij jullie aan!", riep Plop nog. „Goed!", riepen ze terug. „En de groeten aan Juup, hoor!" Toen gingen de jongens ook naar huis. En achteraf moesten ze toch nog lachen om die rare Plop, toen ze aan tafel het verhaal vertelden. Vrijdagavond is kapi tein Kurt Carlsen op Schiphol gearriveerd, speciaal overgekomen uit New York, waar hij met vaeantje was. om in Noordwijk de naam te onthullen van een nieuwe naar hem genoemde red dingboot der Konink lijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij. Hij werd door een ste wardess met bloemen begroet en door de directeur der N.Z.H. R.M. de heer De Boog hartelijk welkom ge heten. „Ik hoop in Amsterdam voor mijn genoegen wat te fil men en ga Zondag via Denemarken weer te rug", zo vertelde ka pitein Carlsen. Mis schien ben ik nog juist op tijd thuis om mijn 13-jarige doch ter geluk te kunnen wensen met haar toe lating tot de middel bare school. Over mijn belevenissen op de verongelukte „Fly ing Enterprise" wil ik niet meer spreken. Daar moet het publiek nu wel genoeg van hebben. Nu de werkzaamheden met betrekking tot het Buitengewoon Navorderingsbesluit als geëindigd beschouwd kunnen worden en ook de aanslagregeling in het algemeen in meer normale banen is teruggekeeru, bestaat er geen aanleiding, de voorschrif ten welke met betrekking tot de kwijtschel ding van navordenng zijn gegeven, langer te handhaven. Vóór de oorlog bedroeg de navordering na een vrijwillig verbeterde belastingaan gifte een viervoudige verhoging van het te 1 weinig betaalde. Vermindering of kwijt schelding van de opgelegde boete kon uit sluitend door de minister van Financiën geschieden. Het Besluit Inkomstenbelasting 1941 stelde de verhoging vast op 100 procent. De bevoegdheid tot vermindering van deze verdubbeling werd gedelegeerd aan de di recteur van 's Rijksbelastingen. In Februari 1947 werd deze bevoegdheid tijdelijk toe gekend aan de inspecteurs. Een verhoging van 100 procent bij vrij willige verbetering van aangiften werd wegens de bijzondere omstandigheden wel wat erg zwaar geacht. Het Buitengewoon Navorderingsbesluit gaf navorderingsbe voegdheid over meer dan vijf jaren en het is mede op grond daarvan, dat het percen tage der verhoging werd gebracht op 20, indien de aangifte niet vrijwillig werd verbeterd. Het Buitengewoon Navorderingsbesluit is met ingang van 1 Januari 1951 verval len, maar hangende de afwikkeling behiel den de inspecteurs hun bij beschikking van Februari 1947 verstrekte bevoegdheden. De oude toestand wordt thans in zoverre hersteld, dat de bevoegdheden van de in specteurs weer worden overgedragen aan de directeurs. Er is ook geen reden meer de 20 procent regeling te handhaven. Terugkeer naar de toestand van vóór 1945 houdt nu in', dat de verhoging voor een verbeterde aangifte 110 procent be draagt. Deze wordt direct door de inspec teur opgelegd. Heeft hij de overtuiging, dat de aangifte geheel vrijwillig is gedaan, dan kan hij de verhoging terugbrengen tot 25 procent. De bevoegdheid tot vermindering van deze verhoging of tot kwijtschelding ervan berust bij de directeurs, met dien verstande, dat zij bij de beoordeling zich laten leiden door drieërlei overweging: dwaling, ver- Voorzitter van postduivenclub .„Vitesse" in gelijk gesteld Zaterdagmorgen heeft de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A- M. baron van Tuyll van Serooskerken uitspraak gedaan in het korte geding, dat door de voorzitter van de postduivenvereniging „Vitesse", de heer A. C. Pieke aanhangig was gemaakt. Reeds geruime tyd is er namelijk een meningsver schil tussen de Algemene Bond van Post- duivenhouders en de Haarlemse Vitessc-club over de vraag of deze Haarlemse vereniging mag doorgaan met het houden van concour sen of niet. Vroeger namen de leden van de afdeling Haarlem namelijk steeds deel aan de wed vluchten van het rayon waartoe ook Bever wijk behoorde. De Haarlemse deelnemers waren echter van mening, dat Haarlem topo grafisch wel zeer bijzonder ongunstig lag en dit was dan ook de oorzaak, dat de eigenaars van duiven uit Beverwijk veel meer prijzen wonnen dan de Haarlemse postduivenlief- hebbers. Om dit te voorkomen heeft men in het voorjaar van 1952 in Haarlem een eigen post duivenclub opgericht. Het gevolg was echter, dat vele liefhebbers alleen in het concours van de Vitesse-club gingen gokken (poulen). Om aan deze toestand een einde te maken heeft de Algemene Bond van Postduiven- houders onlangs enige bestuurs'eden van de Vitesse-club en negen van de elf Haarlemse verenigingen van postduivenhouders ge schorst. De voorzitter van de Vitesse-club was het uiteraard niet met deze schorsing eens en het gevolg is geweest, dat beide partijen Dinsdagmiddag door de president van de Haarlemse rechtbank werden gehoord over deze princioiële zaak. En vanmorgen deelde de president, mr. A. M. baron van Tuvl] van Serooskerken mede, dat er niet is gebleken, dat het bestuur van de algemene bond het Vitesse-bestuur heeft verboden concoursen te organiseren en hij 'verklaarde dan ook dat de algemene bond zich moet onthouden van de uitvoering van de maatregelen, die het van nlan was te nemen en dat de schorsing ogpnh'ikke'ijk diende te worden opgeheven. Indien Ie bond zich niet aan deze bepaling zou houden moet de bond een dwangsom van telkens f 250 betalen voor elk lid, dat ge schorst blijft. schoonbaar verzuim en gevallen van bij zondere hardheid. Voor de belastingbetaler is het dus van belang te weten, dat een vrijwillig verbe terde aangifte principieel een verhoging met 100 procent inhoudt.. Slechts wanneer er geen twijfel aan de vrijwilligheid be staat is verlaging tot 25 procent mogelijk. Van een nieuw generaal pardon kan dan ook niet worden gesproken. Wel bestaat de mogelijkheid van een compromis, dat ligt tussen 100 en 25 procent. Voor wie het daarmede niet eens is, staat beroep open bij de directeur van 's Rijksbelastingen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOCX3COOOOOOCC oooooooo BERLIJN (DPA). Het Oost-Duitse persbureau ADN bericht, dat de boer Heinz Junghaehnel, die kortgeleden uit de Sovjet-Russische zóne van Duitsland naar het Westen uitgeweken was, de eerste boer is die terugkeerde en om teruggave van zijn boerderij verzocht. De betrokken minister, Reichelt, zeide tot de teruggekeerde boer, dat er fouten waren gemaakt en dat de regering geenszins van plan was de boeren, die hun plicht doen, hun bezit te ontnemen. Junghaehnel moest hem terstond schrij ven als hem soms moeilijkheden in de weg werden gelegd. :c00000cx>3030txx)c00:xxx»0000000c000000000c000000c00c00000 Het bestuur van de Nederlandse Vak centrale heeft aan de Algemene Neder landse Bond van Handels- en Kantoorbe dienden en handelsreizigers „Mercurius", die in Rotterdam zijn bondsvergadering houdt, een telegram gezonden, waarin zeer ernstig geprotesteerd wordt tegen het voor nemen van de bond de nog niet in de Raad van Vakcentralen vertegenwoordigd zijnde vakorganisaties te willen gaan uitsluiten bij alle te vormen publiekrechtelijke orga nen en de te vormen ondernemingsraden. "Deze greep naar de macht door uw bond over de Nederlandse handels- en kantoor bedienden en handelsreizigers, welke niet in de drie zuilen georganiseerd kunnen zijn, zal de kracht van de vakbeweging breken en de vrijheid van vereniging in ons land zeer ernstig beknotten", zo wordt in het telegram gezegd. Het zenden van dit telegram is een ge volg van een motie, die door de afdeling Groningen van „Mercurius" ter behande ling op deze algemene vergadering is inge stuurd, alsmede van het gunstige prae-ad- vies hierover van het bondsbestuur van „Mercurius". In de motie van de afdeling Groningen wordt, aldus de Nederlandse Vakcentrale, voorgesteld, dat „Mercurius" als zijn over tuiging zou uitspreken, dat het naar zijn mening zeer ongewenst is te achten, dat als representatief overeenkomstig de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie en de Wet Ondernemingsraden, ver enigingen van werknemers met een zeer beperkt doel of zeer beperkte omvang, die niet bij de samenwerkende vakcentralen zijn aangesloten, worden erkend. Zij kun nen in generlei opzicht aanspraak maken op de benaming „organisatorische verte genwoordiging van de betrokken werkne mers", aangezien zij bij de opbouw van het sociaal-economische overheidsbeleid, zoals dit na de bevrijding is gevoerd, geen en kele verantwoordelijkheid hebben gedra gen en hun daadwerkelijke bemoeiingen in feite slechts ten doel hebben 't dienen van zeer beperkte groepsbelangen en niet het bevorderen van een sociaal-economisch be leid, zoals dit van de zijde der werknemers door de organisaties, verenigd in de raad van vakcentralen wordt voorgestaan". In een toelichting op de motie zegt de afdeling Groningen dat zij deze kwestie onder de aandacht van verschillende daar bij betrokken instanties wenst te brengen opdat op het terrein van de bona fide vak beweging geen beunhazerij zal kunnen worden gepleegd. In zijn ptae-advies zegt het bondsbe stuur, dat deze motie de gedachtengang en da houding van het bondsbestuur ten op zichte van liet aangeroerde vraagstuk juist weergeeft. Het bondsbestuuur heeft de motie dan ock ter aanvaarding aanbevolen. Het Katholieke weekblad De Nieuwe Eeuw schrijft naar aanleiding van de aan gekondigde terechtstelling van het echt paar Rosenberg in de Verenigde Staten: „Temidden van de tienduizenden die ter linkerzijde en de tienduizenden die ter rechterzijde de dood ten offer vallen, wordt soms ineens het leven van enkelen belang rijk. Zoals het leven van hot Amerikaanse echtpaar Julius en Ethel Rosenberg, dat werd veroordeeld tot de doodstraf op de afschuwelijke electrische stoel van de Sing Sing, omdat het, reeds in de vorige oorlog gemakkelijk verkrijgbare, maar allerbelangrijkste Amerikaanse atoomgeheimen verraden had aan de Sov jet Unie, met het waarschijnlijke gevolg, dat de tienjarige voorsprong die de Ameri kanen zich zelf op het gebied der atoom wetenschap hadden toegedacht, vrijwel een illusie is gebleken. Waarom is het leven van deze twee be langrijk, waarom heeft de H. Vader der christenheid reeds indertijd voor hen om genade gevraagd? Omdat het leven van deze Julius en Ethel een toetssteen is geworden voor het werkelijke recht en de werkelijke liefde. Na hun vonnis heeft men een ellendig spel ontwikkeld om hun zijn of niet zijn en hen bijna tweeëneenhalf jaar heen en weer geslingerd tussen een zekere dood en een als een Tantaluskwelling geworden levens kans. Heeft men een kaatsspel gespeeld tussen politieke wrok en twee tot verwe zing en daardoor ook tot zware straf ge doemde kinderen van de Rosenbergs. De rechtvaardigheid is geweld aange daan door de politieke achtergronden die het proces hebben beïnvloed, door getui gen (met familiebanden aan de Rosen bergs verbonden) leven en vrijheid te be loven en te geven als zij „alles wilden ver tellen", door de hardnekkig tegen inder daad veel bewijzen in ontkennende Rosen bergs aan te bieden, hun levens te sparen als zij wilden bekennen en met „de rege ring mee wilden werken". Is vooral ge weld aangedaan, omdat even schuldigen veel lichter of in het geheel niet werden gestraft. Het is duidelijk dat spionnage een mis drijf is dat gestraft moet worden, maar als steeds in spionnage-affaires is er bij de rechtspraak meer wrok dan gerechtigheid in het spel. Hoe kan er in feite sprake zijn van gerechtigheid, om niet te spreken van christelijkheid en christelijke liefde, als ook de veroordelende partij precies de zelfde affaires bedrijft om achter de ge heimen van haar tegenvoeter te komen? Is dit niet in wezen huichelachtig? Zijn de nu op het spel staande levens van de Ro senbergs niet als prisma's."waarin het val se licht van een officiële beschaving wordt ontleed? Is het offeren van hun levens nu niet slechts een prestigekwestie geworden van een medeschuldige overheid, en daardoor nutteloos, onzinnig en een schande?" Vrijdagavond begon in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw de reeks leerlingenuitvoeringen van Haarlems Mu ziekinstituut met om precies te zijn de 107de. Er werd heel wat afgewerkt door al die Jeugdige discipelen van Nico Hooger- werf senior en junior, Frieda Hoogerwerf en Jac. Bonset (piano), Joh. Viervyzer (viool). Jan Plas (cello) en Gerda Brands (blokfluit). De piano blijkt nog maar steeds het meest aantrekkelijke instrument te zijn: de meeste proeven werden op de vleugel afgelegd. Of deze debutanten allemaal een kans maken ooit echte pianisten te wor den. is in dit beginstadium moeilijk te be slissen. Aanleg, ijver, doorzettingsvermo gen en andere gunstige factoren zullen dienaangaande de doorslag moeten geven. Maar van sommigen kan men het wel met enig recht voorspellen. Speciale begaafd heid en zin voor studie openbaren zich meestal terstond. Men merkt het ook al gauw aan de aanslag, aan de onbevangen heid die in wezen zelfverzekerdheid be tekent, aan handigheid en rhythmisch be sef. Hun aantal was te groot om ze alle maal te vermelden. De proeven van samenspel die deze avond ten gehore gebracht werden, kon den over het algemeen een goede dunk ge ven van de zorgen daaraan besteed. In een Trio-fragment van Gurlitt (gespeeld door een drietal uit de ensembleklasse van Frieda Hoogerwerf) werd zeer te waar deren cellospel opgemerkt van een dreu mes. die een miniatuur-instrument bespeel de. Ook hoorden wij een goed verzorgde pianopartij. Een Trio van W. Hermann, vertolkt door leerlingen uit de samenspel klasse van Jan Plas, gaf eveneens een alleszins bevredigende indruk. Het zeer omvangrijke programma van deze avond werd besloten met vierhandig klavierspel van twee leerlingen van Frieda Hoogerwerf, die op treffende wijze Ravels Sprookjes van Moeder de Gans ten gehore brachten. JOS. DE KLERK Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel boven geheel West- en midden-Europa een vlak ke luchtdrukverdeling wordt aangetrof fen zonder depressies of hpgedrukgebie- den, vertoont het weer boven dit gebied een grillig karakter met dikwijls grote ver schillen op korte afstand. Gisteren bevond zich boven Noord-West-Duitsland een in tensief regengebied, dat ongeveer tot onze Noord-Oostgrens reikte, terwijl boven het grootste deel van ons land vrij zonnig weer voorkwam. Ook boven Frankrijk kwamen regenbuien voor, die plaatselijk van on weer vergezeld gingen. Op sommige plaatsen in Duitsland en Frankrijk viel de laatste dagen zelfs meer dan 40 mm. regen, maar in ons land werd met uitzondering van Zuid-Limburg, waar Woensdag vrij veel regen viel, vrijwel ner gens neerslag van enige betekenis afge tapt. Ook elders in Europa komen derge lijke tegenstellingen voor. Alleen in Rus land worden maximumtemperaturen van omstreeks 30 graden waargenomen. Op de meeste plaatsen stijgt het kwik overdag tot 20 a 25 gi-aden. Verwacht mag worden dat dit gedurende het weekeinde ook in ons land het geval zal zijn. Het gx-illige weer type in onze omgeving brengt echter met zich mee dat de kans op enkele regenbuien blijft bestaan, waarbij ook onweer niet ge heel is uitgesloten. Naar aanleiding van geruchten volgens welke een hittegolf zou zijn te verwachten deelt het K.N.M.I. mede. dat hiervoor geen enkele positieve aanwijzing bestaat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12