Haarlems Gymnasium wordt verbouwd H. van Koersel (Spaarnevogels) won de singelrace voor kano's Kort en bondig SPORT Verboden Spef Goed geoutilleerde aula achten B en W zeer noodzakelijk Voor zendingen AlB ÜB. Cb DE SPORTWEEK HEDENAVOND HARTENDORP ZATERDAG 13 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SOLUBLE DE TIENDE HAARLEMSE SPORTWEEK ■WEEK! Burgerlijke Stand van Haarlem Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen Nachtdienst apotheken Examens 11* In de binnenkort te houden vergadering: van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om voor het verbouwen en het verbeteren van de inrichting van het Gymnasium aan het Prinsenhof een bedrag van f 235.000 beschikbaar te stellen. Hierbij is een bedrag van f 3.000 om enig kunstwerk in het gebouw te kunnen aanbrengen. Als het voorstel goedgekeurd is zal zo spoedig moge lijk (vermoedelijk in de grote vacantie) worden begonnen en men hoopt in de ko mende winter gereed te zijn. Een belangrijk gedeelte van het crediet is bestemd voor het aanbrengen van een centrale verwarming. Op het ogenblik staan in de klassen kachels. De verbouwing houdt in het maken van een aula, het scheppen van een studiegelegenheid en het verbeteren van de klasselokalen. öyMsIa&sUm aahhst pyi>~x$Eri!tltMEFife c_cr„Et*t -y. rv Openbare Werken heeft plannen gemaakt voor verbouwing van het gymnasium aan het Prinsenhof. Een afbeelding zoals de aula er in de toekomst zal uitzien. B. en W. delen in hun toelichting aan de gemeenteraad mee, dat bij de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting voor 1953 enige leden de deplorabele toestand van liet gebouw waarin het Gymnasium is gehuisvest, hebben besproken. B. en W. werden daarbij gemaand, niet te lang te wachten met de restauratie van het schoolgebouw. Stellig zouden zij reeds een voorstel hebben ingediend, indien met restauratie alleen zou kunnen worden volstaan. Dit is echter geenszins het geval; een vrij om vangrijke verbouwing zal daaraan gepaard moeten gaan, zal het schoolgebouw weer aan zijn bestemming beantwoorden. Want niet alleen laat het gebouw aan het Prin senhof in hygiënisch opzicht zeer veel, zo niet alles te wensen over, maar ook kan de school onder de huidige omstandigheden aan de eisen van een modern ingericht on derwijsinstituut in het geheel niet voldoen. Zo beschouwd behoeft het volgens B. en W. dan ook geen verwondering te wekken, dat zij z;i het node hebben gedacht, aan verplaatsing van de school en onder brenging in een nieuw te stichten gebouw. Dit plan hebben zij laten varen, hetgeen menig Haarlemmer zeer verheugen zal. Nu het college is gebleken, dat het zeker tot de mogelijkheden behoort van het ge bouw aan het Prinsenhof een zeer goed bruikbare en ook aesthetisch verantwoorde school te maken, kan liet gymnasium de enige school van dit type in Haarlem en dc naaste omgeving op deze histori sche plaats gevestigd blijven en zijn cen trale en bijzonder fraaie ligging behouden. Behalve vele gebreken, welke voortsprui ten uit de ouderdom van het gebouw, ver oorzaken indeling en ligging van vele lo kalen ernstige bezwaren voor de goede gang van het onderwijs. In verscheidene lokalen is bovendien de daglichttoetreding slecht en ondoelmatig, evenals de ventila tie. Het is daarnaast noodzakelijk het ge bouw té voorzien van een centrale verwar- mingsinstallatie omdat de kolenkacheis een ernstige belemmering vormen voor het schoonhouden van de lokalen. Een goed geoutilleerde aula, welke voor een gymnasium onontbeerlijk is, is thans niet aanwezig. Noodgedwongen wordt de sombere door zware pilaren gebroken hal voor dit doel gebruikt, doch bestendiging van deze toestand achten B. en W. onver antwoord. Om een verbetering van het onderwijs te verkrijgen, waarbij meer de nadruk wordt gelegd op de vorming tot een verantwoor de werkmethode bij de leerlingen en daar mede tot zelfstandige studie, is de inrich ting van een studiezaal in de school nood zakelijk, wak de leerlingen een handbi bliotheek tot hun beschikking hebben en in groepsverband of individueel kunnen stu deren. Een gevolg van het raadsbesluit van 22 April is o.a., dat de fietsen van de leer lingen van deze school achter het gebouw ADVERTENTIE SMUUM 10WEIS op de binnenplaats moeten worden ge plaatst. Deze toestand is evenwel dermate storend voor een goede gang van zaken, dat ook hier verdergaande voorzieningen gewenst zijn. Door de reorganisatie van het gemeente lijk voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs in 1947 is het aantal leerlingen van het gymnasium aanvankelijk gedaald. De laatste jaren heeft d.it aantail zich ge consolideerd. Vermoedelijk zal dit in de komende jaren weer enigszins stijgen. Voor de toekomst moet naar de mening van B. en W. rekening gehouden worden met een bezetting van 180250 leerlingen. Hierdoor is het mogelijk de verdeling van de ruimte in het- bestaande gebouw zoda nig te maken, dat aan nagenoeg alle eisen, aan een modern onderwijsinstituut te stel len, kan worden voldaan. In de behoefte aan een eigen gymnastiek lokaal voor het gymnasium kan thans bin nen de bestaande ruimte niet worden voor zien. B. en W. achten het evenwel moge lijk om binnen een redelijke termijn in de naaste omgeving Van het Prinsenhof een aan de tegenwoordige dend lokaal te stichten. eisen beantwoor- Donkere kleuren Tijdens een wandeling door het gebouw van het Gymnasium met wethouder D. J. A. Geluk en de rector dr. K. Huibregtse, bleek ons, dat het geen overbodige luxe is om tot verbouwing over te gaan. De loka len en gangen maken een sombere indruk en op enkele plaatsen rook het onfris door het roet van de kachels. Bij de laatste ver bouwing hield men blijkbaar van donkere kleuren en daardoor ziet het gebouw ex- somber uit. Hierin hoopt men spoedig ver betering te krijgen. De heer Geluk deelde ons mee, dat mevrouw mr. Scheltema-Con- radi bij de behandeling van de begroting aangedrongen had op verbetering van oude gebouwen. B. en W. hadden toen reeds plannen voor verbetering van het Gym nasium, vooral omdat het Coornhertlyceum binnenkort over een modern gebouw zal beschikken. Er is overwogen het Gymna sium naar een ander gedeelte van de stad over te brengen bijvoorbeeld naar „Oos terhout", doch na advies van vei-scheidene instanties te hebben ingewonnen, bleek het Pi-insenhof toch de juiste plaats te zijn. Het gebouw ligt daar centraal, zowel voor de stad als voor de omliggende gemeenten. De heer Geluk merkte op, dat door stich ting van lycea de gymnasia in ons land iets op de achtergrond geraken. B. en W. van Haarlem voeren een politiek, die er op ge richt is, dat er in Haarlem nooit een Gym nasium mag ontbreken. Nieuwe aida Betreedt men thans het gebouw, dan komt men in een x'uimte die de aula ge noemd kan woi^den. Die ruimte is voor het doel ongeschikt en daai-om bestaan er plan nen tot het maken van een aula die plaats biedt aan 250 personen. De kamers van de rector en de concierge en een leslokaal aan de voorzijde zullen bij de ruimte gevoegd worden. In de toekomst biedt de aula een goede vergaderplaats voor de Volksuniver siteit. Onder de trap bij de hoofdingang komt een ruimte voor een centrale garderobe voor 180 personen. De nieuwe hoofdingang komt in de vleugel aan de Westzijde waar ook een kamer voor de concierge gebouwd zal worden. De rector ver-huist naar de eer ste verdieping, waar de gang en leslokalen verbeterd zullen worden. Verder komt hier een studiezaal, waar leerlingen rustig kun nen werken. Het biologie-lokaal wordt ver plaatst en het aantal scheikundelokalen wordt op een gebracht. Verder zullen de leslokalen zonniger gemaakt worden en be hoorlijk verlicht. Als de verbouwing geiteed is beschikt het Gymnasium over tien loka len. Zo mogelijk kunnen er later vier bij gebouwd worden door het maken van een nieuwe verdieping. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren HAARLEM BARREVOETESTRAAT 2 Tel, 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 Gisteravond omstreeks half acht ver trok een dertigtal kanoërs voor een singel race, die in het kader van de tiende Haar lemse sportweek werd gehouden. De ped delaars begonnen hun vijf kilometer lange tocht bij het Spaarne en via de Kamper singel, de Gasthuissingel en de Raamsingel ging het naar de Leidsevaart. Verder om het Bolwerk heen en via het Spaarne en de Nieuwe Gracht naar de finish bij het gebouw van de G.G.D., waar honderden belangstellenden wachtten op de eerste deelnemers. Tientallen anderen fietsten naast de op kopliggende kanoërs mee en zij waren ge tuige van een spannende strijd tussen me vrouw Van Oorschot en mejuffrouw Oos tenbroek, die tenslotte door de eerste werd gewonnen met enkele lengten voorsprong, de heren-senioren lag 11 vogel-man H. van Koersel direct al enkele lengten voor en langzamerhand vergrootte hij zijn voorsprong, die bij het Bolwerk al bijna drie minuten bedi-oeg. Bij de Kinderhuishingel brak een van de juniores zijn roer. Hij aarzelde echter niet lang, stapte in een andere boot en wist toch nog de tweede plaats te bezetten. De deelnemers waren over de singels niet best te spreken. Het water was vooral bij de Schotersingel veel te ondiep- en ook in de andere grachten gleden de bootjes niet zo snel door het wa ter als gewoonlijk. De uitslagen luidden: Seniores: 1. H. van Koersel (Spaarnevo gels) K.I. 28 min. 38 sec. 2. H. Mica (Trek vogels) 30.33. Nieu welingen: 1. S. van Oorschot (HKV) R.I.S. 32.03. 2. A. van Abs (Spaarnevogels) 32.14. Adspiranten A: 1. G. J. van Aalst 35.40,4 (Trekvogels) R.I.S. Dames nieuwelingen: 1. mevrouw Van Oor schot R.I.S. (HKV) 36.40,5. 2. mejuffrouw W. Oosterbi-oek (Ti-ekvogels) 36.46,5. Goede zaalsport In het Krelagehuis werden gisteravond microkorfbal en volleybal gedemonstreerd. Bij de volleyballers moest het damesteam van Boefnerang, dat nationaal kampioene is en reeds voor het derde jaar demon streerde in de Haarlemse Sportweek, haar meei-dere erkennen in het Rijswijkse R.V.C. De eerste game was voor de Amstei'dam- mers 15-8, maar verder liet R.V.C. het niet komen. Met twee maal 9-15 nam zij revan che voor de onlangs in Utrecht in de strijd om het kampioenschap van Nederland ge leden nederlaag. Het was trouwens een goede avond voor het Rijswijkse R.V.C., want ook bij de heren kon S.M.H. uit Amsterdam het niet bolwerken tegen de gi-oen-witten. De eer ste game werd door R.V.C. gewonnen met 15-8 evenals de tweede, waarvan de tus senstand 15-11 werd. Het was jammer voor de Amsterdammers dat hun steunpilaar Gootjes al heel vroeg door een blessure moest uitvallen. Toen deze in de derde game weer besloot mee te spelen was dit een morele steun om de laatste game tot een goed einde te bi-engen: 9-15. De wedstrijd gaf nu cn dan goed volley bal te zien, maar de spanning ontbrak. Luto en Allen Weerbaar lieten het Haarlemse publiek voor de eerste maal HAARLEM MADE IN ENGLAND mmM HAARLEM, 12 Juni 1953 ONDERTROUWD: 12 Juni, C. de Niis en A. J. van Tol; A. Verhagen en I. Hooning; Chr. B. E. Gramberg en A. C. Smit. GEHUWD: 12 Juni, L. R. Rap en E. Lint horst. BEVALLEN van een zoon: 11 Juni, A. Scheffer—de Ruiter; B. P. H. Roelofs—Heijne; 12 Juni, Z. Korenstra—Koning; A. Calandt— Twisk. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, A. C. Krab—Kooien; 11 Juni, C. Ineke—van Wijngaarden OVERLEDEN: 9 Juni. B. Hamans—Lode. 72 j.. Schotersingel; 10 Juni, P. Nix—Breed- veld. 84 j„ Bilderdijkstraat; 11 Juni, J. Hos- Smit, 56 j., Lange Herenvest; W. F. Witkamp. 58 j.. Leidseplein. micro-korfbal zien. Vooral het combinatie spel van Luto was van uitstekend gehalte. De door dit 12-tal behaalde zes-drie zege was dan ook verdiend. Munnikes was de beste speler van de zaal. Reeds de eerste bal van zijn hand betekende een-nul voor Luto. Luto bleef daarna domineren en het was spoedig twee-nul. Daarna ging het spel meer gelijk op. Via di'ie-een kon A.W. door twee treffei-s van C. van Delden gelijk ma ken. Met deze drie-drie stand werd gewis seld. Na de rust gingen de ploegen meer demonstreren, waarbij bleek dat Luto's schotvaai-digheid groter was. Het einde kwam met zes-vier voor Luto. Handbal opt i dei 19.00 uur: Sluitingsfeest op het Haarlem-terrein met om: 19.00 uur: Korf bal wedstrijd Rhoda (Amsterdam)Ons Eibernest (Den Haag) Eerste helft. 19.30 uur: Tafelspringen door BATO. 19.45 uur: Korfbalwedstrijd RhodaOns Eibernest (tweede helft). 20.15 uur: Athletiekwedstrijden. 20.40 uur: Voetbalwedstrijd Haarlems' elftalAmsterdams elftal (le helft). 21.25 uur: Turndemonstraties en officiële sluiting. 21.45 uur: Voetbalwedstrijd Haai-lems elftalAmsterdams elftal (2e helft). „De Piraten-koningin" (Pal ace) Liefhebbers van rauwe zeeroversromantiek krijgen in deze film het voile pond. Als we het verhaal mogen geloven, dan was de charmante vrouwelijke kapitein van het boekaniersschip „Queen of Sheba" zo'n paar honderd jaar geleden de schrik der Engelsen, die dan ook op alle manieren probeerden aan haar wrede practijken een einde te maken. Hoe dat tenslotte gelukt, kan men tot in alle, vaak adembenemende détails aanschouwen. Het spreekt vanzelf, dat de liefde voor een Engelse spion voor de piratenkoningin tenslotte fataal wordt cn dat er stromen technicolor-bloed ver goten worden voor het goede over het kwade zegeviert. Jean Peters en Louis Jourdan zijn in dit zeeroversdrama eei-st eikaars gelieven en daarna eikaars doods vijanden. S. K. „Dodenrit in het Spookgebcrgte" (City) Dit is de titel van een bijzonder spannende film. De makers hebben teruggegrepen op het jaar 1865, omdat dit een van de hoogte punten inhield i,n de strijd tussen Noord en Zuid-Amerikanen. Het strijdtoneel ligt wederom in Californië vanwege de ro mantische en indrukwekkende omgeving. De onenigheid van de genoemde partijen is nog niet genoeg, bovendien wordt het land bedreigd door een rebel. Deze houdt zich op in een van die prachtige woestijnen op een bijna onneembare rots. Van daar uit, heeft hij zich heel wat aanhangers weten te verwerven. Een groepje Zuiderlingen onder leiding van Errol Flynn wil hem uit de weg ruimen, maar dan beginnen de moeiliijkheden. De rest komt neer op een driehoeks-twist, want uiteraard zijn de Noordelijken, die overigens de rebel ook niet erg mogen, niet gesteld op Zuiderlin gen in hun wijk. Tenslotte spreken de In dianen ook nog een woord mee, zodat we gerust mogen spreken van een mislukte vierhoeksverhouding. De spanning in deze film is bijzonder groot en een sfeer is uitstekend getroffen. „De Spookstad" en „Storm over Ben galen" (Spaarne). Ditmaal weer twee hoofdfilms in éép programma. De eerste film geeft de geschiedenis van een aantal goedgelovigen, die persé een post- verbindiing willen aanleggen tussen twee nederzettingen. Er is dus geld. Dit plan komt een troep bandieten ter ore en deze begeeft zich naar de stad, waar de laatste maatregelen voor de tot standkoming van de postverbinding getroffen zullen wor den. Toevalligerwijs is de stad geheel ver laten, zodat de rovers vrij spel hebben. Dan volgt een feeks bedrog-verhandelin gen van de ergste soort. De bandieten ech ter leggen tenslotte toch het loodje. „Storm over Bengalen", is alweer een film, doorspekt van misverstanden. Als de Maharadja van Bengalen op zijn sterfbed ligt, steekt een Khan de kop op, met de bedoeling het ganse land or.der zijn tyra,n- nie gebukt le laten gaan. De gevolgen zou den niet te overzien zijn. En dit begrijpt het Engelse leger, dat er ook nog wel iets in de melk te brokkelen heeft, maar al te best. Oc-k in deze historie treedt die partij als overwinnaar uit de strijd, welke u ai in het begin als de meest sympathieke wordt voorgesteld. J. V. „Verboden spel" (Rembrandt) Bij de Nederlandse première van deze film is „Verboden spei" reeds in ons blad bespro ken. Twue kinderen spelen er de hoofd- AÜVER'I ENT IE de Sportweek besloten met een demonstra tie zevenhandbal in Haarlem-Oost. On danks het zeer kleine veld op het Tevler- plein speelden daar de Rapiditas- en Con- cordia-heren een aantrekkelijke wedstrijd, die vooral bij de vele jongeren onder het publiek veel bijval ondervond. Het werd een overwinning voor Concordia (18-8). T urndemonstratie Na de goede demonstratie van Dinsdag avond op het HFC-terrein. die door biina 1700 personen werd bezocht, waren de ver wachtingen voor gisteravond hoog gespan nen. Zou de belangstelling groter zijn?' Zou de organisatie vlotter lopen en zou het ge bódens op hoger peil staan? Aan alle drie dezer verwachtingen werd ten volle vol daan. De belangstelling heeft de 2000 per sonen ruim ovei-schreden, de ox-ganisatie vlotte veel beter, zodat om 9.10 uur (d.i. een half uur vroeger dan Dinsdagavond) de demonstratie geëindigd was en ook de nummers, aan welker uitvoering er Dins dag nog wel iets haperde, werden thans correct uitgevoerd. Het aardigste num mer was dat van de kleinste ad- spiranten, de oefeningen met de klim- palen, vooral attractief door het wedstrijd je. Het klassikaal bokspringen verliep vlot en vrijwel zonder mislukkingen, evenals het ringennummer van de meisjes van GIOS, alles onder leiding van de heer K. Boersma. De jongens met grondgymnastiek en oefeningen op en over bruggen, en de bankoefeningen van de jongens van Con cordia, stonden onder leiding van de heer P. Rol, die met hen goed voor de dag kwam. De heer C. Smal, het derde lid van de B.R.S.-commissie, had de opmars voor zijn rekening genomen en demonstreerde nog klassikaal tremplin-brug heren en een bij zonder goed nummer lange mat met een groep héren van Bato. De knotsoefening van de dames-senioren en het bewegingsspel van twee zeer grote groepen meisjes verliep onder leiding van mejuffrouw A. Jonkman eveneens zeer goed. Ook de verenigingsnuramers verdien den weer een welverdiend applaus. Me juffrouw A. Osterthun met trainingsoefe ningen voor dames van Concordia; mej. A Delvus met knotsoefeningen van dames var Leonidas, de heer D. van Alewijk met een gevarieerde oefening op een tango, uitge voerd door dames van Kracht cn Vriend schap. het vlotte tremplin paard snringer door de dames van Virtus onder leiding van de heer N. de Hartog en de dames van Bate met evenwichtsbalk onder leiding van de heer F. Guit, zij allen hebben er eveneens toe medegewei-kt, dat de gymnastiekbe- oefening weer in de belangstelling van de Haarlemse bevolking werd geplaatst. Over de film „Verboden Spel", die deze week in het Rembrandt-Theater wordt vertoond spreekt Zondag 21 Juni om 7 uur: Ds. B. v. GELDER in de GROTE KERK (Grote Markt). rollen in, meesterlijk geregisseerd door René Clement, die terecht om deze film •hogelijk werd gepx-ezen. Ze wordt het Haarlemse publiek warm aanbevolen. Men misse ook het voorprogramma niet, waarin Polygoon-Profilti's kleurenfilm draait over „Van Gogh". Een programma derhalve van uitzonderlijke kwaliteiten. „Getuige vermoord" (FransH als) Een Italiaanse thriller van goed gehalte, die met sobere middelen een maximum aan spanning opwekt, daarbij een intrigne uit werkend, welke ook al niet alledaags is. Prijzenswaardige eigenschappen dus, die de liefhebbers van het genre mogen aansporen de film te gaan zien. De inhoud blijve daarom onbesproken. In het voor programma gaat een poëtisch, doch soms wel wat bizar Frans filmpje, dat het vooral van de sfeer moet hebben. Het steunt op een onvertaalde tekst. Dat laatste werkt het goede begi-ip niet in de hand, wat jammer is. Fr. „Verdorven jeugd" (L ux o r) is een vrij langademig filmverhaal over de belevenis sen van een aantal rijkeluisdochters in een Zwitsers luxe-pensionaat, waar de belang rijkste lesvakken schijnen te bestaan uit paardrijden, bloemenschikken en gezellig verkeer met streng-geselecteerde vertegen woordigers van de andere sexe. Enkele der veelbelovende jongedames drijven de ge zelligheid echter wat al te ver, met het ge volg dat er brokken komen in de vorm van hysterische scènes, spoedhuwelijken en zelfmoordpogingen. Sensatie genoeg dus, maar erg overtuigen doet het, eerlijk ge zegd, helemaal niet. Twee van de hoofdrol- speelstertjes, de sympathieke Lorna (die nog juist op tijd tot inkeer komt) en haar Engelse vriendinnetje (die een studiebeurs heeft en dies met de nek wordt aange keken) geven goed en soms aandoenlijk spel te zien, maar de overige pensionnaires worden zo allei'afgrijselijkst blasé en wereldwijs voorgesteld, dat zij zelfs als caricaturen nauwelijks aanvaardbaar zijn. H. C. In Minerva karn men nog eeins de aax'dige film „Van een bruiloft komt een bruiloft" terugzien, waax-in Fred. Astaire en Jane Powell dansen dat het een lieve lust is en dat nog wel aan boord vam een luxe-majilstomer, waarmee zij op weg zijn naar Londen, om daar bi.i het huwelijk van Prinses Elisabeth en prins Philip aanwe zig te zijn. Dit ter verklaring van de titel van deze onderhoudende film. „Een Koningin wordt gekroond" (L i d o) Ranks Kroningsfilm, waarvan 800 co- pieën in 56 talen naar alle delen van de wereld zijn uitgezonden, heeft de waarde van technicolor nu eens zeer overtuigend bewezen, juist bij dit grootse kijkspel, waarvan een zwart-wit-vei-filming slechts een fractie van .zijn luister zou kunnen weergeven. Gegeven dit kleuren-procédé, de faciliteiten, die de producer de om zijn camex-awerk in „De slag om Arnhem" bekende Castleton Knight uiteraard binnen en buiten de Abbey genoot, en het vakmanschap van de cameramensen kon deze voortreffelijke documentaire van het glorierijke gebeuren van de kx-oning tot stand komen. De Nederlandse commenta tor Albert Milhado heeft begx-epen dat deze kleui-enrijkdom niet met teveel woor denrijkdom behoefde te woi-den toegelicht en de blikken van de camera's zijn geluk kig niet, zoals bij dergelijke gelegenheden wel voox-komt, te zeer aan het ronddolen gegaan in de vrees iets van het schouwspel te missen. Binnen de Westminster Abbey, waarin de hoofdzaken van de plechtigheid op de zalving na van zeer nabij zijn opge nomen en het tempo van de wisseling van de beelden volkomen werd aangepast aan de plechtstatigheid van de ceremonieën, krijgt men imponerende tableaux vivants te zien wij zouden daarbij overigens graag meer van de prachtige koorzang hebben gehoord en buiten ziet men alleen aan de glans op het plaveisel hoe regenachtig het was. Ook hiex-bij komt de bonte kleurenweelde van uniformen en statiegewaden volledig tot zijn recht. En op de achtei-grond ziet men de honderd duizenden, die zich verlustigen in nog maar een betrekkelijk klein deel van al deze px'aal, die de bioscoopbezoeker in een mak kelijker houding dan zij, vrijwel volledig voor ogen getoverd krijgt. H. B. BINNENLAND De Koningin en Prins Bernhard heb ben hedenmorgen om 10 uur op het paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de „Confederation Internationale des anciens Prisonniers de Guerre", die dezer dagen een congres in Amsterdam houdt. Gisteren wer den de deelnemers namens de_ regering door ministei'-president Drees in hotel „De Witte Brug" te 's Gravenhage ontvangen. Koningin Juliana heeft hedenmorgen op het paleis aan de voorzitter der organisatie de Belg Raoul Naches, de versierselen behorende bij de onderscheiding officier in de Orde van Oranje Nassau" uitgereikt. De gemeente Schoonebeek zit er als gevolg van de olieboringen warmpjes bij. Behalve aan ovei'heidsinstellingen leent zij nu ook overtollig kasgeld uit aan particu- liei-en. In de hedenmiddag gehouden raads- vex-gadei'ing werd besloten aan de firma Berger en Co. te Amsterdam voor een periode van een jaar een bedrag van f 600.000 te lenen. In October 1952 was voor f 1.000.000 uitgeleend aan overheidsinstellingen. De „Willem Ruys" wordt Woensdag morgen met 958 passagiers uit Indonesië in Rotterdam verwacht. De Senaat van het Nijmeegse studen tencorps heeft de „gasaanval" op de R.K. studentensociëteit te Gx-oningen, gepleegd door twee Nijmeegse studenten, ten sterkste afgekeurd. De daders zullen gestraft wox-den. Te Arnhem is het 50-jarig bestaan van de cursusschool der Nedei'landsche Heide maatschappij gevierd. Minister Mansholt, die met minister Staf de viering bijwoonde, deelde mede dat de Koningin de directeur, de heer C. Smits, had benoemd tot ridder in de Orde van Ox-anje Nassau. De heren J. U. Lankelma te Beemster en V. Huism te Monnikendam zijn er in geslaagd uit afval van electrische centx-ales, de vliegas, een bruikbare bouwsteen te vervaardigen. Vliegas werd tot nu toe als een onbruikbaar afvalproduct beschouwd. Een gala-première van de Engelse kro ningsfilm „Een koningin wordt gekroond" is gisteravond in het City-theater te Utrecht bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bei'nhard, alsmede door de Commissaris van de Koningin in de provincie Uti'echt, de heer M. A. Reinalda en het voltallige college van B. en W. van Utrecht. De Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond zal de Nederlandse regering verzoeken op korte termijn maatregelen te treffen om de verkoop van ruwe diamant naar het buitenland stop te zetten. Tot burgemeester van Goirle is be noemd mr. G. L. Eisen (K.V.P.), hoofdcom mies ter Provinciale Griffie van Limburg. Behalve het door de raad van Arnhem reeds beschikbaar gestelde bedrag van f 102.400 voor de restaux-atie van de grote toren der Eusebiuskerk zal nog een bedrag van f63.275 nodig zijn. Hiervoor had Mo numentenzorg destijds geen gelden beschik baar. De directeur heeft nu laten weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat deze hex-stel- ling uit te voeren, mits de gemeente Arn- hem bei-eid is de daaraan verbonden kosten voorlopig te financieren. Nu de Russische bezettingsautoriteiten in Oostenrijk de controle aan de grens van de Russische zone hebben opgeheven heeft de K.N.A.C. van Oostenrijkse instanties be richt ontvangen, dat desondanks aan de bestaande voorschriften niets is veranderd. Voor het verkeer door de Russische zóne blijft een visum vereist. Dit wordt kosteloos door de Oostenrijkse grensbeambte ver strekt. In een mergelgroeve van de Canner- berg bij Maastricht is de versteende kop van een dier. vermoedelijk een zeehond, gevonden. Deskundigen zullen een nader onderzoek instellen. Tot voorzitster van de Nederlandse Huishoudraad is gekozen mevrouw B. Korte- kaasDe Haan te Velsen. Volgens berichten uit New York zullen de oudste twee prinsessen Beatrix en Irene de zomervacantie doorbrengen in Cape Cod (Massachusetts. Verenigde Staten). Yan de zijde van het Koninklijk Huis zei men geen commentaar op dit bericht te hebben. Voor het Haagse gerechtshof heeft een 31-jarige fabrieksarbeider in hoger beroep terecht gestaan, die door ^e rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf was veroor deeld omdat hij een bromfiets had gestolen en een stoel in het paleis van justitie had vernield. Bij zijn verhoor had hij namelijk in een aanval van woede een stoel naar de rechter-commissaris geslingerd. De procu- reur-genei-aal vorderde bevestiging van het vonnis. HAARLEM EN OMGEVING Ambtenaren van de gemeente-secreta rieën van Bloemendaal en Heemstede speel den gisteravond on het Gemeentelijk Sport terrein aan de Vrijburglaan te Overveen een vriendschappelijke voetbalwedstrijd, die eindigde met een overwinning voor Heem stede, van 3—2. Het Haarlems Comité „Redt de Rosen bergs" zal op Zondagmorgen 14 Juni een orotest-filmochtend houden in het Frans Halstheater te Haarlem, waar vertoond zal worden de film J' accuse van Emile Zola. Teven6 zal mr. M. D. Proper de achtei-gi-ond van het proces Rosenberg en het aangevoerde bewijsmateriaal nader belichten. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het grtsexamen mej. G. van Maasdam te Haarlem. Mej. E. L. de Bruijn te Haarlem is te Amsterdam geslaagd voor het diploma Con servatorium piano C I. ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51. Santpoort Een oefening met klimpalen. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Fix-ma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Coornhertlyceum Voor het eindexamen slaagden aan het Coornhertlyceum te Haarlem, afdeling Gym nasium (diploma A): H. Bi-itzel, A. Daalder, W. Dekker, Mej. M. C. E. Dijkema. W. E. Raak, A. van Meerten en Mej. H. Wieringa. Afgewezen: geen. Jac. P. Thijsse Monlessori-Lyceum Geslaagd voor het eindexamen gymna sium. diploma B: mejuffrouw N. Vorstman. Totaal namen aan het examen deel 13 can didates afgewezen 1.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9