Koning van Cambodja verlaat land uit protest tegen Parijs Ook André Marie stuit op ernstige moeilijkheden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rhee draait bij Grote menigte voor het Witte Huis voor begenadiging der Rosenbergs Generaal Pinilla neemt de macht in Columbia over Franse crisis Kroningsvlootschouw heden begonnen In Bangkok gearriveerd, dreigt hij met overlopen naar Vietminh Weer hoge Russische leider in ongenade Het woord is aan... Wat senator Knowland hoopt en meent Franse crisis steeds ernstiger President Auriol zou overwegen zich tot het Franse volk te richten Stoeipartij in roeiboot kostte drie doden Toeristen mogen voor 100() reisdeviezen meenemen Tienduizend tegen achttien De tienjarige Michael vroeg clementie aan Eisenhower, die op tournee was Straaljager neergestort bij Markclo, piloot kwam om Monding Nieuwe Water weg weer geheel vrij 67e JAARGANG No 284 MAANDAG 1-5 JUNI 1953 42 9-7.e J A A-R,G-A*NiG No 131 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE politieke crisis spitst zich verder toe. Het nieuws uit Parijs getuigt daarvan. En onze correspondent heeft vanmorgen een commentaar geseind, die wel bijzondere getuigenis geeft van de ver blinding, die kennelijk een aantal politici bevangen heeft: André Marie (de huidige formateur-in-hope) moet uit de bus zijn gekomen als degeen die nog het minst tot weerstand en afgunst zou inspireren, en dat waarschijnlijk wel vooral omdat hij onder de leiders van het eerste garnituur onge veer de enige is, die geen aanspraak maakt op het Elysée, de residentie van de presi dent der republiek, die in Januari vrij komt en waarvoor de officieuse wedloop nu al een maand of wat geopend is. Het kan nauwelijks zwakker en minder doordacht, moet men wel zeggen. De ad vocaat André Marie, die Zondagavond president Auriol antwoord zou hebben ge geven op zijn uitnodiging om een regering te vormen, heeft dat nog niet gedaan. Hij zwoegt vandaag verder. Morgen zal hij zijn poging moeten doen om in de Nationale Vergadering zijn investituur te verwerven: dezelfde poging waarin Paul Rcynaud, Pierre Mendès-France en Georges Bidault zijn gefaald. Hij beproeft nu een kabinet vol ex-premiers te vormen met de kenne lijke bedoeling, op die wijze een meerder heid te verkrijgen doordat partijen niet tegen hun eigen leiders zouden willen stemmen. Als deze formatie tevoren bekend was zou men hem, bij zijn optreden in een zaamheid om de investituur te verwerven, die niet weigeren. Maar Reynaud en Men dès-France hebben zijn uitnodiging afge wezen omdat zij alleen heil in krachtig ingrijpen zien en dus niet voor vage com promissen te vinden zijn. Van het drietal reeds afgewezenen heeft alleen Bidault zich bereid verklaard. Mocht André Marie er vandaag toch nog in slagen een groe pering met een aantal kopstukken te be reiken maar men gaf hem vanmorgen weinig kans dan zou dat zeker beteke nen dat men hoofdzaken, vooral krachtig financieel ingrijpen met verzwaring van de belastingdruk, uit de weg zou gaan en er opnieuw met halve maatregelen trach ten te komen. Het zou ook betekenen dat het bewind innerlijk weer zwak zou zijn. Want al in de dagen van de derde repu bliek heeft men in Frankrijk ervaren dat regeringen, die teveel politici van het eer ste plan tellen, „van binnenuit" ten val gebracht worden.Georges Clemenceau han delde daar al naar. Hij vormde in zijn lange leven maar twee regeringen en de eerste hield drie jaar, de tweede twee jaar stand. De Tijger had er bijna uitsluitend figuren van geringer politieke slimheid in opgenomen, die stonden en vielen met hem. Op die wijze hield hij de touwtjes in han den: in beide gevallen trad hij pas af toen hij daar zelf het moment voor gekomen achtte. Wie kende beter het spel dan hij, die zelf zoveel regeringen ten val had ge bracht dat hem de niet zozeer vererende bijnaam van „le tombeur de ministères" ten deel was gevallen? De omverwerper zorgde er wel voor, dat hij zelf niet omver geworpen werd. Hoeveel critiek men vroe ger ook op Clemenceau gehad moge heb ben, een zo resolute en indrukwekkende figuur als hij of als zijn oude tegen stander Caillaux zou in de huidige om standigheden de situatie kunnen redden. Het huidige Frankrijk mist kennelijk een man van dit kaliber. Het mist hem al jaren, anders was het zó ver niet gekomen. Nu wordt verwacht dat president Auriol zich, als niet zeer spoedig een nieuwe re gering wordt gevormd, met een boodschap tot het parlement en daarmee tevens tot het volk zal wenden. Met een ultimatum, waarbij hij zijn eigen functie als inzet zou bezigen. Hij zou, inplaats van in De cember, als zijn zevenjarige ambtstermijn verstreken zal zijn, nu kunnen aftreden en daardoor (wellicht) tot parlementsontbin- ding en^ nieuwe verkiezingen nopen. Of toepassing van dit krachtmiddel zonder onrust in den lande verlopen zou lijkt nog de vraag. Maar het ligt voor de hand dat de president een uitweg zoekt. De mede deling van onze Parijse correspondent, dat de president van de Banque de France aan de verstrekking van nieuwe voorschotten de voorwaarde zou hebben verbonden van een krachtdadig financieel en economisch saneringsplan ener nieuwe regering duidt er wel op, hoe dringend nieuw beleid ver eist wordt. De staatsbank beschikt nog maar over een heel bescheiden goud reserve. Nieuwe verkiezingen zouden tengevolge Hebben dat de zetels der ex-Gaullisten, die eigenlijk in zwevende staat verkeren sinds hun leider hun ontvallen is, naar andere partijen zouden overgaan. Maar dat alleen zou geen ingrijpende verandering brengen. Welk duidelijk program, welke duidelijke leiding zou de kiezers worden aangeboden? Op welke stoer doorgevoerde sanering zou den zij zich kunnen vastleggen, en bij welke partij? Dit zijn beklemmende vragen omdat zij leiden tot de vraag: is dit niet meer dan een regeringscrisis, namelijk een crisis van het régime? verkeert de Franse demo cratie niet in het grootste gevaar, om straks voor een dictatuur het veld te moeten rui men? Er zijn waarnemers die zich dit met grote bezorgdheid afvragen: bezorgdheid niet alleen voor Frankrijk, maar voor de kwade kans op een dergelijke ontwikke ling in het hart van Europa. Moge zij ver hoed worden. R. P. PORTSMOUTH. (Reuter). Ondanks de wind en de striemende regen hebben zich hedenochtend ruim een half millioen mensen aan de kust bij Portsmouth verza meld om de vlootschouw gade te slaan, die ter gelegenheid van de kroning van Ko ningin Elizabeth wordt gehouden. Vanochtend stroomden nog steeds dui zenden naar Portsmouth: alleen uit Lon den kwamen al 45 extratreinen met 17.000 passagiers. Velen die eerder waren geko men, brachten de nacht door in hun auto of aan de kust. Ruim 380 inzendingen zijn binnen gekomen op de prijsvraag „Nederlands Fabrikaat". De winnaars, inzenders van de beste werkstukken, gaan in de tweede week vag Juli, op industriële excursie, (Van onze correspondent in Parijs) Norodom Sihanock de jonge Koning van Cambodja, een der deelstaten van Indo china, heeft gisteren plotseling met een gevolg van 27 personen zijn land verlaten uit protest tegen de trage vorderingen der besprekingen met Parijs over de toekom stige relaties met de Franse unie. De Koning, die een goed jaar geleden het parlement op non-actief had gesteld om de uitvoerende macht in de handen der regering te leggen, heeft zich naar Bang kok, de hoofdstad van Siam, begeven, waar hij nu een actie wil gaan voeren voor de complete onafhankelijkheid van zijn land. Wanneer Cambodja niet tenminste even veel vrijheid krijgt als de landen van het Britse gemenebest tegenover Londen be zitten, dan moet Parijs, zo heeft hij ver klaard, er zich op voorbereid houden, dat wij ons wel eens zouden kunnen scharen aan de kant van de Vietminh, die strijdt tegen het Franse kolonialisme. De vlucht van de Koning en vooral zijn weinig kies dreigement naar de vijand over te iopen, hebben in Parijs natuurlijk een buitengewoon onprettige indruk ge maakt. Voor zover men onder de huidige poli tieke omstandigheden van een regerings standpunt spreken kan, wordt de houding van de Koning hier als een openlijk ver raad beschouwt, dat zeker niet door de stand van de FransCambodjaanse be sprekingen gemotiveerd kan wordén. Oficieel verklaart men in Parijs dat een overeenkomst al was geparafreerd, waar door de Koning onder meer opperbevel hebber van de Cambodjaanse strijdkrach ten zou worden. Maar de Koning zelf zou de definitieve ondertekening van dit accoord gedurig op de lange baan hebben geschoven. Al eerder had hij trouwens in Washing ton tegen Frankrijk gekuipt. Hoe dit alles zij, de desertie des Konings moet men zeker zien als een nieuw ont bindingsverschijnsel van de zogenaamde Franse'unie, en men kan zich helaas moeilijk aan de indruk onttrekken, dat met wat meer voortvarendheid en souplesse van Franse kant deze nieuwe tegenslag in Indochina te voorkomen zou zijn geweest. In zoverre is de beslissing van de Koning, waardoor Cambodja voor Frankrijk ver loren dreigt te gaan weer een bittere vrucht van het Franse regeringssysteem, waarbij besluiten nu eenmaal worden uitgesteld tot het te laat is. Cambodja telt 3.750.000 inwoners. SEOEL, 14 Juni (Reuter). Van wel ingelichte zijde te Seoel wordt verklaard, dat de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee tenslotte besloten heeft, zich niet te verzetten tegen het ondertekenen van een wapenstilstand en zijn leger onder opper bevel van de U.N.O. zal laten na een be stand. Dit wil niet zeggen, dat hij een be stand dat Korea verdeeld laat, goedkeurt, maar hij zou een afwachtende houding willen aannemen. MOSKOU (United Press) L. G. Melni- kov is ontslagen als eerste secretaris van het centrale comité van de Oekrainse com munistische partij. Volgens een bericht van Tass werd Mel- nikov ook het lidmaatschap van de centrale commissie ontnomen tijdens een voltallige vergadering van het centraal comité waar in men tot de conclusie gekomen was dat de leiding van de Oekrainse partij „onbevre digend" was geweest. Tijdens de zitting heeft Mclnikov toe gegeven dat hij op „grove wijze nalatig geweest is bij de vervulling van de natio nale politiek van de partij" en andere „kwade praktijken" heeft gepleegd bij de ten uitvoerlegging van de „Leninistische - Stalinistische nationale politiek van onze partij", aldus Tass. Melnikov wordt opgevolgd door A. I. Kirichenko, de vroegere tweede secretaris van de commissie. De val van Melnikov uit de hoogste com munistische rangen in de Oekraine werd in Washington beschouwd als een nieuw bewijs van de veronderstelling dat een strijd om de macht aan de gang is onder de hoogste communistische rangen in Rus land. (Reuter) Naar heden gemeld wordt, is Koning Norodom Sihanoek, de 32-jarige vorst van Cambodja, naar Thailand ge komen om meer te kunnen doen tegen de Franse „overheersing" Een lid van zijn ge volg zei: „Als wij de onafhankelijkheid niet met vreedzame middelen kunnen bereiken, zullen wij er voor vechten." Volgens berichten uit Saigon zijn de voornaamste klachten van Cambodja, dat Frankrijk het grootste deel van de strijd krachten commandeert, dat de landswetten van toepassing zijn op Franse burgers en dat Frankrijk zich bemoeit met de in- en uitvoerpolitiek. De Koning en zijn gevolg verblijven in een hotel te Bangkok. In een door de legatie van Cambodja te Bangkok uitgegeven communiqué wordt gezegd dat men door middel van de UNO de onafhankelijkheid wil verkrijgen. Aan de 'regering van Thailand zal worden ge vraagd de kwestie voor de UNO te brengen. Onderscheid „toeristische" en „zakelijke" reizen vervalt In de Staatscourant van vandaag zijn twee algemene vergunningen van de Ne- derlandsche Bank gepubliceerd, welke een belangrijke verruiming inhouden van de deviezenregeling voor reizigersverkeer met het buitenland. Voor iedere reis dus ongeacht het aantal reizen naar België, Denemarken, West-Duitsland, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Indonesië, Italië, Joegoslavië, de Nederlandse Antillen, Nieuw Guinea, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal Spanje, het Sterling gebied, Suriname, Turkije, Zwe den, en Zwitserland, mag vooraan per persoon tot de tegenwaarde van 1000, aan reisdiviezen worden medegenomen. André Maurois: Omdat ik van ernst houd praat ik vooral graag met kinderen. Het dagverbruik blijft evenwel tot 75, per persoon beperkt. Wanneer de reis naar een van deze landen, met uitzondering van Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw Guinea per motorvoertuig (geen bromfiets) wordt gemaakt, kan tot 400 per reis extra aan deviezen worden mede genomen. Het tot dusverre bestaande onderscheid tussen reizen met toeristische en die met zakelijke doeleinden is vervallen en hier mede ook het onderscheid tussen toeristen en reisdeviezenboekjes. Wie beide boekjes in zijn bezit heeft en reisdeviezen wil aan kopen, moet een van beide boekjes in leveren. De van de genoemde reizen overgehouden reisdeviezen behoeven niet te worden inge leverd doch worden uiteraard bij een vol gende aanvraag in aanmerking genomen. De vroegere Franse minister van Opvoeding André Marie zal trachten een nieuwe Franse regering te vormen. Marie bij het verlaten van het Elysee. WASHINGTON. (United Press). Tal loze betogers begeleidden Zondag de tien jarige Michael Rosenberg op zijn tocht naar het Witte Huis, waar deze clementie ging vragen voor zijn ouders, de wegens het verraden van atoomgeheimen veroor deelde Julius en Ethel Rosenberg. Michael Rosenberg was in gezelschap van zijn grootmoeder, mevrouw Sophie Rosenberg, en zijn zes-jarig broertje Robert. In een brief, die aan een bewaker van het Witte Huis werd overhandigd, wordt verwezen naar het schrijven dat Michael WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse republikeinse senator William Knowland, die thans zijn collega Robert Taft als leider der republikeinse senaats fractie die de meerderheid bezit ver vangt, heeft in een radiotoespraak onder meer verklaard: „Ik hoop, dat dé „Westerse Grote Drie" niet zullen instemmen met het houden van vier-mogendhedenbespre- kmgen. voordat overeenstemming is be reikt over een hereniging van Korea. Een dergelijke houding van het Westen zou er toe bijdragen het verzet in Zuid-Korea legen een wapenstilstand nu, te verzwak ken. Ik hoop verder, dat, president Eisen hower er naar zal streven bij de komende besprekingen op de Bermuda-eilanden de volledige steun van Groot-Brittannië en Frankrijk te verkrijgen voor een hereni ging van Korea. Ik ben van mening, dat communistisch China niet tot de UNO behoort te worden togeelaten. De Chinese communisten hebben oorlog tegen de UNO gevoerd. Op de Herikerberg bij Markclo in Ovcr- ijsel is tegen de middag een straaljager neergestort. Volgens de eerste berichten is de piloot om het leven gekomen. Het toestel, een Meteor 8, afkomstig van de vliegbasis Twente, viel tussen Markelo en Goor. Een commissie van onderzoek van het vliegveld is onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk vertrokken. (Van onze correspondent in Parijs) André Marie, de radicale minister van Onderwijs, uit het demissionaire kabinet, die Donderdag werd aangezocht een rege ring te vormen, laat president Auriol nog op zijn antwoord wachten. De kansen dat dit antwoord, dat al voor Zaterdagavond beloofd was, positief uit zal vallen, zijn in de loop van het weekeinde zeker niet gestegen. Zou Marie echter deze week tóch voor de Kamer verschijnen, dan lijkt het dubieus of hij zijn investituur zal halen. De politieke'situatie in Frankrijk is de laatste dagen wel weer heel duidelijk aan zienlijk ernstiger geworden en zelfs presi dent Auriol schijnt er nu nauwelijks een gat meer in te zien. Na de nederlagen, die achtereenvolgens Mayer, Reynaud, Men dès-France en Bidault hadden geleden, schijnt de president der republiek zich vorige week tot de regeringspartijen te hebben gewend met het verzoek hem nu maar zelf een candidaat aan de hand te CARACAS (AFP-Reuter). De Colum- biaanse radio heeft gemeld, dat luitenant- generaal Gustavo Rojas Pinilla, opperbe velhebber der Columbiaanse strijdkrach ten, de uitvoerende macht in het land in handen heeft genomen. Er heerst volledige orde en rust in bet land en de hoofdstad, aldus dit bericht. In een door de radio omgeroepen com muniqué wordt gezegd, dat generaal Pinilla de macht in handen heeft genomen met de steun van de waarnemende president der republiek, lïrdaneta Arbelaez, en van een conservatieve leider. In het communiqué werd niet gesproken over dr. Laureano Gomez, die volgens een Tc Noordwijk is Zaterdag de nieuwe motorreddingboot „Kurt Carlsen" met botenhuis en tractor aan dc plaatselijke afdeling van de K.N.Z.H.R.M. overgedragen. Kapitein Kurt Carlsen was naar Noordwijk gekomen om de naam van de boot te onthullen. eerder bericht Zaterdag zijn functies als president van Columbia had hervat. Dr. Gomez had zich in October 1951 om ge zondheidsredenen teruggetrokken. Later werd gemeld, dat dr. Gomez het land vrij willig heeft verlaten. Hij vertrok per vlieg tuig naar Panama. Volgens te Washington ontvangen be richten heeft generaal Pinilla troepen laten binnenrukken in Bogota, de hoofdstad, waar liet thans rustig zou zijn. De reden, die Pinilla volgens deze berichten voor zijn ODtreden gaf, is het „handhaven van de orde". Generaal Pinilla heeft een nieuwe rege ring gevormd, bestaande uit drie militai ren en tien burgers. Dr. Gomez, conservatief leider, werd in November, zonder tegencandidaat, gekozen en in 1950 geïnstalleerd. In 1951 ging hij met ziekenverlof. Dc reden Naar verluidt vindt de staatsgreep in de eerste plaats zijn aanleiding in het ontslag van Lucio Menez als minister van Defen sie. Deze is thans minister van Binnen landse Zaken. Voorts zou het ontslag van enige hooggeplaatste officieren ontstem ming hebben gewekt. Een aantal voormalige presidenten heeft zijn instemming betuigd met het optreden van generaal Pinilla, aldus het conserva tieve blad ,Diario de Columbia". Tot dusverre heeft de bevolking de re geringswijziging kalm opgenomen. Volgens het Amerikaanse blad „New York Times" zal misschien blijken, dat de staatsgreep in Columbia goed nieuws is. Er heerste dwingelandij in Columbia, die was ingesteld door Gomez, de nu verdre ven president, aldus het blad. Gomez had vijf jaar lang een staat van beleg gehand haafd en de burgerlijke rechten onder drukt. doen, die voor alle aanvaardbaar zou kun nen zijn. André marie moet toen uit de bus zijn gekomen als degene die nog de minste weerstand en afgunst zou inspireren, en dat waarschijnlijk wel vooral omdat hij onder de leiders van het eerste garnituur ongeveer de enige is die geen aanspraak maakt op het Elysée, de residentie van de president der republiek, die in Januari vrijkomt, en waarvoor de officieuse wed loop nu al een maand af wat geopend is. Marie heeft eerst gepoogd zijn drie voor gangers: Reynaud. Mendès-France en Bi dault tot persoonlijke medewerking aan zijn onderneming te bewegen, maar alleen de ambitieuse Bidault toonde zich bereid in de volgende regering opnieuw de porte feuille van Buitenlandse Zaken op zich te nemen. Reynaud en Mendès-France wezen het voorstel af, omdat ze op het standpunt stonden: alles of niets. Hun programma's waren afgewezen en daarmee was voor hen de kous af. Belastingverhoging Dat is overigens nog niet de enige en zelfs niet de pijnlijkste tegenslag geweest, die Marie te incasseren kreeg. Een lang onderhoud met de president van de Franse Bank moet namelijk hebben uitgewezen dat de volgende regering eventueel alleen op nieuwe voorschotten zal kunnen reke nen, wanneer een rigoureus financieel en economisch saneringsplan wordt gepresen teerd, waarin ook de nodige extra belastin gen zullen moeten worden opgenomen. Tot dusverre hebben de formateurs in hun regeringsverklaringen dit storende pro bleem in de schaduw gelaten, maar daar van zal in het vervolg nu moeilijk meer sprake kunnen zijn. Gezien het feit dat op haast alle afge vaardigden de dreiging van nieuwe belas tingen werkt als een rode lap op een stier, is het wel duidelijk dat de taak van een formateur er zo opnieuw zeker niet een voudiger op geworden is. In politieke kringen wordt nu als moge lijkheid en zelfs als waarschijnlijkheid ge opperd, dat president Auriol zich, indien de crisis nog langer voortduurt, ten einde raad direct tot het Franse volk zal richten. En die oproep zou dan tevens een soort ul timatum zijn aan het adres van het parle ment. Zo de politici hun hoge spel nog niet zouden wullen staken, dan zou de president van de republiek zich terugtrekken van zijn post, waardoor dan een politieke situa tie zal ontstaan, die nieuwe algemene ver kiezingen wellicht noodzakelijk zouden maken. Deze „Coup de théatre", die nu blijkbaar in de allerhoogste regionen van de Franse republiek overwogen wordt, toont intussen wel overduidelijk aan, hoe uitermate ern stig dc politieke toestand in Frankrijk op deze 25ste dag van de crisis nu beoordeeld wordt. Naar het ministerie van Verkeer en Wa terstaat mededeelt, zijn de werkzaamheden in de Rotterdamse Waterweg ter plaatse d«-> ,-Fa;>;siu5' gezonken, beëindigd. De scheepvaart za! met ingang van heden 15 Juni niet meer aan beperkingen onder hevig -zijn. eerder tot president Eisenhower heeft ge richt. „Ik hoop dat u de brief, die ik heb gezonden, ontvangen hebt, omdat die brief er over gaat dat niets aan mijn mammie en pappie zal overkomen". (De terechtstelling der Rosenbergs is bepaald op Donderdag 23 uur plaatselijke tijd). Aan de betoging voor de Rosenbergs werd door circa tien duizend personen deelgenomen. Het was het grootste aantal demonstranten dat zich sedert mensenheugenis voor het Witte Huis verzameld had. De bewakers van het Witte Huis waren versterkt met een ze ventigtal politiemannen en leden van de geheime dienst. Eisenhouwer bevond zich niet op het Witte Huis. Hij is nog niet teruggekeerd van een vijfdaagse tournee voor het ver vullen van diverse spreekbeurten. Een achttiental jongelieden hield een te- gendemonstratie. Op hun spandoeken stond te lezen: „Geen electrocutie van de Rosen bergs. Hang ze op". Op de borden en doeken dei' betogers kwamen opschriften voor als: „Toon de wereld dat Amerika genade kent", „De electrisehe stoel kan de twijfel in de Ro- senberg-zaak niet vernietigen", „Paus Pius verzoekt om clementie voor de Rosen bergs", en „Nieuw bewijsmateriaal toont meineed aan". De advocaat van het echtpaar, Emanuel H. Bloeh, wachtte Zondag in een hotelka mer te Washington de beslissing van het opperste hof af op zijn laatste verzoek om uitstel van executie. Hij zal er waarschijn lijk vandaag antwoord op krijgen. In New York is een bundel brieven uit gegeven, die de Rosenbergs aan elkaar hebben geschreven na het uitspreken van het doodvonnis, op 5 April 1951. De bun del heet „Death House Letters" (doden- huisbrieven) en zal ook in het buitenland in andere talen verschijnen. De voltrek king van het vonnis is gesteld op Donder dag 18 Juni. Een onbekende heeft de politie opge beld en gezegd, dat een bom in het huis van de federale rechter Irving Kaufman was geplaatst. De politie vond echter niets. Overigens was de rechter met zijn gezin afwezig. De bewaking bij het huis is ver sterkt. Achttien Chileense senatoren hebben president' Eisenhower een telegram ge zonden, waarin zij om gratie voor de Ro senbergs verzoeken. Intussen worden vrijwel in alle landen der wereld bijeenkomsten gehouden van comités „tot redding der Rosenbergs". Ook in Haai'lem heeft een protestvergadering plaats gehad in het Frans Hals-theater op Zondagmorgen waarbij mr. Proper een uiteenzetting gaf van de achtergrond van het proces tegen het echtpaar. Zondagmiddag was een zestal jongelui uit Genemuiden op het Zwarte Water op tamelijk rumoerige wijze aan het stoeien in een aftands roeibootje, waarmee zij aan het spelevaren waren. Plotseling sloeg het bootje om, zodat de jongens in het water raakten. Drie van hen wisten zich zwem mend te redden. Een vierde werd vastge houden door twee vrienden, die de zwem kunst niet machtig waren, met het gevolg dat zij voor de ogen van hun dorpsgenoten verdronken. De namen van de slachtoffers zijn: G. Hoekman (18 jaar), W'. J. Bentink (17 jaar) en K. Bekendam (18 jaar), allen uit Genemuiden. OPNIEUW ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bill, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien en kans op onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 16 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur. Maan op 9.23 uur. onder 23.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 Juni Hoog water: 6.05 en 18.30 uur. Laag water: 1.43 en 14.00 uur. Dinsdag 16 Juni Hoog water: 6.45 en 19.07 uur. .Laag water: 2.20 en 14.36 uur. TJDCOO:

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1