Hevige Noordelijke aanvallen drongen in geallieerde linies Oppositie van „De Ommelanden" wipt zes leden van „oude" leiding èfc'M ORR IS iefmycuêuii! Toch vergoeding van immateriële rampschade door het Rijk? PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Zeek ió het zo Ex-directeur De Boer keert terug Kleurig folkloristisch festival in Ruurlo Noordwijk heeft thans ook motorreddingboot Dijkgat bij Kruiningen met ringdijk afgesloten De radio geeft Dinsdag Laatste dagen van de Koreaanse oorlog Kerkelijk Nieuws Geleidehondenfonds krijgt praedicaat: Koninklijk Peetoom Kurt Carisen bij overdracht aanwezig Barteljc Begroting van Maatschappelijk Werk Meer spoed achter kwestie der Ambonezen bepleit Examens Heringa Wathrich Bakermat der boekdruk kunst VJ MAANDAG 15 JUNI 1953 In een te Groningen gehouden algemene ledenvergadering van de coöperatieve fa briek voor zuivelproducten ,.De Ommelan den" welke een besloten karakter droeg en niet voor de pers toegankelijk was, hebben de leden zich gedurende ruim vijf uren beraden over de nieuwe samenstel ling van het bestuur. De oppositie had deze vergadering uitgeschreven, omdat zij wenste dat de twee „oude" bestuursleden en de vier idem commissarissen uit het college van bestuur en commissarissen zouden treden om plaats te maken voor de leden der oppositie. Nadat de waarnemend vooratter en waarnemend beheerder van de Omme landen, de heer J. Th.Wierenga, die uitvoe rig de situatie van de laatste weken uiteen had gezet, werd gestemd, waarbij bleek dat het merendeel van de leden (296 stem men) voor het voorstel was om de twee oude bestuursleden en de vier oude com missarissen van hun functie te ontheffen. Het gevolg was dat alle oude functionaris sen, de twee oude bestuursleden (de he ren J. Th. Wierenga en A. Akkerman) als mede de vier oude commissarissen moesten aftreden. Als nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heren S. Bus en K. Mulder en als com missarissen de heren J. Hamminga, D. Kranenburg, R. van der Veen Sr. en P. Nauta. Het nieuwe bestuur heeft aan het ANP. medegedeeld, dat de arbitrale uitspraak zo loyaal mogelijk zal worden nagekomen, uiteraard met gebruikmaking van de mo gelijkheden die in deze uitspraak zijn ge legen. Opgemerkt werd voorts dat de heer J. Th. Wierenga nog als waarnemende be heerder aanblijft als gevolg van de uit spraak van de arrondissementsrechtbank vam enige weken geleden. Het nieuwe be stuur zal zich e? op beraden, in hoeverre deze figuur nog zal kunnen voortduren. Tijdens de vergadering was nog ge tracht een bemiddelingspoging tot stand te brengen. Aangezien de standpunten van beide groeperingen te ver' uiteen lagen, bleek deze poging onvruchtbaar en werd een uitspraak door de leden noodzakelijk, met het hierboven genoemde resultaat. Het nieuwe bestuur stelt zich ten doel, de heer De Boer als directeur terug te ne men, zo gauw de mogelijkheid zich daar toe zal voordoen. Naast de heer De Boer zal een functionaris komen, die speciaal belast zal worden met personeelszaken. Deze zal rechtstreeks verantwoordelijk zijn jegens het bestuur. De heer De Boer, zo werd verklaard, zal de beperkingen, die hem in zijn functie, speciaal op het gebied van het personeelbeleid worden opgelegd, aanvaarden. Visie van de A.N.A.B. Na het bekend worden van de genoemde mutaties heeft de heer S. van der Ploeg namens de ANAB zijn visie gegeven op de nieuwe ontwikkeling bij „De Ommelan den". „Wij nebben", aldus de heer Van der Ploeg, „er belang hij, dat de fabriek blijft draaien, al was het slechts om de boeten zeker te kunnen stellen. Tot beslaglegging zullen wij dan ook zeker niet overgaan". De heer Van der Ploeg had begrepen, dat het nieuwe bestuur zou trachten de zaak draaiende te houden, doch de moeilijkhe den moesten hierbij niet worden onder schat, ook al omdat vertrouwen stellen in dit nieuwe bestuur volgens hem niet zo zonder meer kan volgen, gezien de hou ding van enkele teruggekeerde leden. De heer Van der Ploeg vertelde, dat de vor dering van de ANAB op het ogenblik f273.000 bedraagt, onder aftrek van de f 42.000 die dezer dagen zijn toegewezen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Zundert Th. v. Sprang, can- didaat te Oegstgeest. Aangenomen de benoeming tot vlootpre- dikant A. J. Oostenrijk te Warns. Geref. kerken Beroepen te Bant (N.O.P.) R. J. de Jong te Harlingen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Utrecht-C. (vac. H. J. Schil der) H. Bouma te Assen. Ds. Meerburg als legerpredikant naar N. Guinea Ds. Ph. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, heeft een benoe ming aanvaard als legerpredikant te So- rong, Nederl. Nieuw Guinea. Ds. Meerburg zal met zijn gezin begin September per vligtuig naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. Hij gaat er de plaats innemen van ds. Visser, die om ge zondheidsredenen zal repatriëren. Ds. Meerburg is sedert 1947 in Maas tricht als Ned. Hervormd predikant werk zaam. Hij was ongeveer een jaar werkzaam als veldprediker bij het Nederlandse deta chement op Korea. Koningin Juliana heeft Zaterdagavond een bezoek gebracht aan het internatio naal folkloristisch festival te Ruurlo, dat Zaterdag en Zondag gehouden is in de om geving van het middeleeuwse kasteel ,,'t Huis" te Ruurlo. Zij sloeg met veel be langstelling het optreden van dansgroepen uit acht landen gade. De groepen van de verschillende landen voerden de dansen in eigen nationale klederdracht uit. Tijdens de pauze boden twee kinderen de Vorstin een Achterhoekse „krenten- stoete" aan, die door traditie-getrouw di rect werd aangesneden en verdeeld. Zondagmiddag werd een folkloristische optocht gehouden van alle buitenlandse groepen, aangevuld met een twaalftal uit eigen land, onder welke zich ook „schutte rijen" uit Hongelo, Nede en Ruurlo be vonden. Tijdens het volksdansen werd het tradi tionele „vogelschieten" gehouden. De heer H. A. Brokers uit Hongelo werd „schut- terskoning" en verwierf daarna een zil veren médaille beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Mr. J. Lambooy, voorzitter van de fe deratie van folkloristische groepen in Ne derland bracht in zijn rede dank aan de regering voor de betoonde belangstelling en drong aan op bescherming en beschut ting van de folklore. Het heeft de Koningin behaagd.de Stich ting „Het Nederlandse Geleidehondenfonds" het praedicaat „Koninklijk" te verlenen. Zaterdag is de nieuwe motorreddingboot „Kurt Carlsen" met botenhuis en tractor aan de plaatselijke afdeling Noordwijk van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Redding Mij. (K.N.Z.H.R.M.) overgedra gen. Op het voorplein voor het botenhuis werd het woord gevoerd door jhr. Quarles van Ufford, voorzitter van de K.N.Z.H. R.M., die mededeelde dat de boot was ge schonken door het Van Leer-concern, hier vertegenwoordigd door de president de heer B. van Leer en diens zoon de heer O. van Leer. De heer B. van Leer gaf in een toespraak te kennen dat hij, getroffen door de moed, die de heer Kurt Carlsen als zijn plicht betoond had tijdens de moei lijkheden met de „Flving Enterprise", het eveneens als zijn plicht had beschouwd tot het aanbieden van dit geschenk te komen, waaraan hij geen ruchtbaarheid zou heb ben gegeven, wanneer er niet zo grote aandrang op hem was uitgeoefend. De heer Van Leer nodigde daarop de heer Kurt Carlsen uit de naam van de boot te onthullen, waarna deze in een kort dank woord er zijn vreugde over uitsprak dat de heer Van Leer het als zijn plicht had gezien deze boot met tractor en botenhuis als geschenk te offreren. Tenslotte dankte de heer Quarles van Ufford de gever van dit vorstelijk ge schenk, dat tijdig is aangeboden, omdat het anders nog vele jaren zou hebben ge duurd voordat ook de laatste roeiredding- boot langs onze kust door een motorred dingboot zou zijn vervangen. Zaterdag is bij Kruiningen een nieuwe overwinning op het water behaald. Achter het derde dijkgat in de Zeedijk van 't wa terschap Kruiningen, het meest Oostelijke gat, is om half negen met behulp van een caisson van 33 meter lengte een ringdijk gesloten. Nu rest waterstaat nog het ge weldige gat aan de Veerhaven Deze slui ting zal geschieden met een Engelse ax- caissou van 60 meter lengte, een gevaarte dat in ons land nog nimmer is gebruikt. Wanneer deze sluiting zal geschieden weet men echter nog niet. Voor Kruiningen brengt het gereedko men van de ringdijk achter het gat, dat 200 meter breed is en 10 meter diep, nieuwe hoop. Deze ringdijk is 600 meter lang en bestaat uit zand, 50 betonnen „manchetten" en 25.000 kubieke m. klei. Wanneer ook het gat aan de Veerhaven, is gesloten, men hoopt vóór Augustus, dan kan het 1495 hectaren grote waterschap Kruiningen worden leeggemalen. Voor rijkswaterstaat is dan op Zuid Beveland het grote werk gedaan, maar voor de Krui- rxingers begint dan het werk, namelijk de opbouw van hun zwaar geteisterde dorp. Nabij de Plompe Toren in de gemeen te Haamstede is Zaterdag een dükval voor gekomen, waardoor de buitenkant van de zeedijk ter plaatse over een afstand van ongeveer tachtig meter voor de helft in de Oosterscheldc is verdwenen Volgens de hoofdingenieur van de water staat, ir. J. van de Velde, is de toestand niet hopeloos, omdat direct begonnen is zand in het gat te starten met onder lossers, terwijl ook onmiddellijk een buisleiding naar het gat werd gelegd. Door deze leiding zal een zandzuiger het gat vol spuiten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE IRISSTR AAT 20 TEL 13439 STRAND-BADKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Meisjes- en jongenskoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Concertgebouw orkest. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Concert. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.35 Kamerorkest en solist. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Argen tinië. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Rond de oude Wereldzee: Het Arabisch nationalisme. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.10 De gewone man. 20.15 Platen. 20.20 Holland Festival 1953: Residen tie-orkest en solist. (In de pauze: Radio dokter). Pl.m. 22.15 Platen. 22.20 Cembalo gezelschap. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Een bliksembezoek aan Luzern. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop. 14.30 De Nationale Reserve, causerie. 14.35 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Platen. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Waar laten wij onze huisdieren tijdens de vacantie? 19.28 Omroep-orkest onder leiding van Stanford Robinson. 20.00 Nieuws. 20.05 Weens pro gramma. 20.55 Ellen Nelson's Dilemma, hoor spel. 21.30 Gevarieerd programma. 22.05 Me dedelingen. 22.10 Lichte muziek. 22.30 Bui tenlands overzicht. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Actualiteiten. Weerpraatje. Pauze. Uitzending gewijd aan Toneel, Mu ziek, Dans en Film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicalisti sche kroniek. 20.00 Concert. 21.00 Wat is dat? 21.30 Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m,). Verschenen is het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het departement van Maatschappelijk Werk voor 1953. Daaraan ontlenen wij: Vele leden achten de tot nu toe gereali seerde concentratie van taken in het nieuwe departement nog verre van volledig. Zij stemden in met 's ministers plannen om het maatschappelijk werk in het zgn. preventieve vlak te stimuleren, mits men zich hoedt voor overdrijving. Een te ver doorgetrokken preventieve zorg leidt tot aantasting van het verantwoordelijkheids besef en kan een voedingsbodem gaan vor men voor parasitaire neigingen. Sommige leden meenden ook de aandacht te moeten vestigen op de zeer grote uit breiding van het aantal ambtenaren, welke de instelling van dit departement met zich brengt. Anderen hadden met bevreemding ken nis genomen van 's ministers opmerking, dat de materiële noden zijn verminderd. Zij deelden die mening allerminst en waren veeleer van oordeel, dat in de huisgezinnen, inzonderheid van de arbeiders en van de middenstanders, de materiële nood is toe genomen. Vele erkentelijkheid is er over het feit, dat de minister het kerkelijk en particulier initiatief een volledige kans wil geven en dat initiatief denkt te bevorderen door het verlenen van subsidies. Wat de woonwagenwet betreft, wordt de vrees geuit, dat het ampele overleg met de minister van Financiën er toe zou leiden dat van uitstel afstel komt. Sanering van de wantoestand, waarin de woonwagenbewo ners verkeren, is niet mogelijk zonder de bereidheid tot het voeren van een finan ciële politiek op langere termijn, waarbij gelden worden geïnvesteerd, welke pas later ten volle rendabel zullen blijken. Maatschappelijk werk ten plattelande Met grote instemming hadden vele leden uit de gewisselde stukken vernomen, dat de minister het probleem van de stichting voor maatschappelijk werk ten plattelande met voorrang wenst te behandelen teneinde op korte termijn een bevredigende oplossing te bereiken. De Ambonezen Er was ook waardering voor de wijze, waarop het nieuwe departement en voordien Binnenlandse Zaken de zorg voor de Indische Nederlanders hadden be hartigd. Men betreurde echter dat de rege ling van de schadeloosstelling zo lang uit blijft. Naar veler mening zal de regering inten siever naar een oplossing moeten zoeken voor de 14.000 Ambonezen hier te lande. In het algemeen kon men de gedachten- gang aanvaarden, dat een zo spoedig moge lijke terugkeer naar Indonesië van de meeste Ambonezen gewenst is. De leden, hier aan het woord, bepleitten, dat de commissaris van Ambonezenzorg een enquête instelt naar de opvattingen, welke ten aanzien van de mogelijke terugkeer naar het huidige Indonesië bij de Ambo nezen bestaat. Stormrampschade Vele leden meenden te weten, dat aan het departement in voorbereiding is een rege ling voor de vergoeding van de immate riële schade, door de slachtoffers der waters noodramp geleden. Gaarne zouden zij ver nemen, of dit inderdaad het geval is, en zo ja, hoe zulks valt te rijmen met de mede deling, door de minister van Financiën bij zijn bezoek van 8 Mei aan de noodgebieder. gedaan, dat immateriële schade (winstder ving, exploitatieschade e.d.) niet van rijks wege zal worden vergoed. PANMOENDJOM, Maandag (Reuter). De Noordelijke en de geallieerde verbin dingsofficieren zijn vandaag ongeveer twintig minuten bijeen geweest. De be spreking werd voor onbepaalde tijd ver daagd. Men verwacht dat het wapenstil standsverdrag over enkele dagen in ont werp gereed zal zijn. De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft in een radiorede zijn troepen mee gedeeld, dat zij zich gereed moeten hou den voor de taak, die zij na het sluiten van een bestand moeten vervullen. Er is geen sprake van naar huis gaan, voordat vrede en stabiliteit in Korea zijn hersteld, zo zei- de hij, hieraan toevoegend, dat de stellingen bezet moeten blijven, totdat vaststaat, dat de gevechten definitief zijn geëindigd. „Iedere commandant blijft er verant woordelijk voor, dat zijn troepen zich hou den aan de best andsbepalingen", aldus ge neraal Taylor. Noordelijk offensief Het Amerikaanse achtste leger heeft Zondagmorgen bevestigd, dat de Noorde lijken de „Capital"-heuvel, in de centrale frontsector, hebben veroverd. De geallieerden moesten de heuvel prijs geven, na wat het achtste leger beschrijft als „het zwaarste versperringsvuur van de oorlog, waarbij 120.000 granaten werden afgeschoten." In de afgelopen dagen lag het zwaarte punt van de strijd in de centrale front sector ten Noorden van Koemwha, waar twee a drie duizend Chinezen een hevige aanval inzetten. Volgens op het hoofdkwartier van het achtste leger te Tokio ontvangen berich ten hebben enige duizenden Chinezen op drie plaatsen in de Oostelijke sector van het centrale front krachtige aanvallen ge daan in de richting van de rivier de Poe- khan. Het toneel van deze gevechten ligt nabij de „Capital"-heuvel, die door de Chi nezen werd veroverd. In de omgeving hou den de Noordelijken nog een regiment van omstreeks 3000 man gereed. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat de Zuid-Koreanen na drie Chinese aanvallen terrein hebben moeten prijsgeven. De luchtmacht der verbondenen was Zondag zeer actief. Er werden meer dan 1600 vluchten gemaakt. Censors van het Amerikaanse achtste leger hebben correspondenten Zondag ver boden melding te maken van Noordelijke penetraties in de geallieerde linies. Vóór dit verbod was gemeld, dat de Noordelij ken in zes dagen op ongeveer acht punten in de frontlinie der verbondenen waren binnengedrongen. Zwitserland doet toch mee Zwitserland heeft besloten deel te ne- „Sancta Maria" Aan het R.K. Lyceum voor Meisjes „Sanc ta Maria", Haarlem zijn in de afdeling Gymnasium geslaagd voor diploma A de dames: E. J. M. Boosman, A. F. Broersen, Ch. D. Roeland, I. D. M. Rosenhart, M. Th. M. H. Schlatmann, allen te Haarlem; mej. G. M. Bulten, Lisse. Afgewezèn geen. Geslaagd voor diploma B de dames: K. M. Dieben, E. M. Schlatmann, A. J. M. Toen- breker, allen te Haarlem; mejuffrouw C. J. M. de Jong, Noordwijkerhout. Afgewezen geen. Grondeigenaren-organisaties worden gereorganiseerd De voorzitter van de vereniging „Het Grondbezit" de heer H. Th. s'Jacob uit Staveren heeft op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering een reorganisa tie aangekondigd van de grondeigenaren- organisaties, die noodzakelijk is geworden om aan de eisen des tijds te voldoen. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dwingt, naar hij zeide, tot instelling van krachtige verenigingen van belanghebben den, hetgeen naar zijn mening ook de eigen geërfden zullen ondervinden. De plannen houden een stichting van een federatie van landeigenaren in met een hoofdbestuur en een centraal bureau. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES men aan de neutrale commissie van vijf landen voor de krijgsgevangenen in Ko rea. De andere landen zijn Polen, Tsjecho- slowakije, India en Zweden. Zwitserland zal tevens deelnemen aan de Koreaanse wapenstilstandscommissie. Men was tot deze besluiten gekomen na het ontvangen van meer gegevens over volmachten, rechten en voorwaarden. Brand. Bij een hevige brand in een nacht, club te Sao Paulo (Brazilië) zijn Zondag 75 personen om het leven gekomen. De brand brak uit, terwijl 300 personen in een bovenzaal aan een dansfeest bezig waren. In paniek poogden de gasten langs de enige trap het gebouw te ver laten. Hierbij werden velen, vooral vrouwen, onder de voet gelopen. Een aantal mensen sprong uit de ramen. Enige personen werden gedood, door dat zij in aanraking kwamen met hoog spanningsdraden. Heksenjager. De Amerikaanse senator Joseph MacCarthy heeft Zaterdag tegenover journalisten verklaard, dat „indien prof. Einstein de raad geeft geen inlichtingen te verstrekken omtrent de gedragingen van communistische spion nen of saboteurs, het geen twijfel lijdt, dat hij een vijand van ons land is." MacCarthy antwoordde op vragen naar aanleiding van een onlangs gepubliceer de brief van prof. Einstein. De professor geeft hierin intellectuelen de raad niet te antwoorden op vragen van de parle mentaire commissie van onderzoek, waarvan MacCarthy voorzitter is. Tornado's. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, Sterling Cole, heeft medegedeeld, dat men geen atoomproeven meer in de staat Nevada zal nemen indien komt vast te staan, dat er verband bestaat tussen de jongste atoomontploffingen aldaar en de hevige tornado's, die dit jaar vele delen van de V.S. hebben ge teisterd. In dat geval zullen de proeven voortaan weer op het eiland Eniwetok in de Stille Oceaan worden genomen, aldus Cole. Hij voegde hier echter aan toe, dat meterologen van oordeel zijn dat het genoemde verband niet bestaat. Botsing. Nabij Madanapalle, ongeveer 300 kilometer van Madras in India, zijn een passagierstrein en een goederentrein op elkaar ingereden, hetgeen vijftig per sonen het leven heeft gekost; 70 per- nen liepen verwondingen op. Lectuur. President Eisenhower heeft zich Zondag gekeerd tegen hen, die alle lec tuur over het communisme uit biblio theken willen weren. Zoals bekend heeft senator MacCarthy critiek op het minis terie van Buitenlandse Zaken geleverd, omdat het voor propaganda-doeleinden gebruik maakt van werken van com munistische schrijvers. Alleen door het communisme te kennen, kan men het op doeltreffende wijze bestrijden, aldus de president, hieraan toevoegend, dat de Amerikanen het recht hebben te eisen, dat er boeken over het communisme be schikbaar zijn. Tolitie! Twee mannen, die zich uitgaven voor inspecteur van politie, verzochten Zaterdag te Parijs de 35-jarige Libanese juwelier Moughanes Noujaim even mee te gaan naar het hoofdbureau. Zij brachten hem in dat bureau naar een kamer op de vijfde verdieping en ver zochten hem daar te wachten. Zijn acte- tas, waarin zich juwelen ter waarde van ruim 300.000 gulden bevonden, namen zij mee. Tegen het einde van de kan toortijd, toen de juwelier het kantoor personeel naar huis zag gaan, besefte hij dat hij bestolen was. Aan de echte inspecteurs deelde hij later mee dat hij op weg was geweest naar een hotel, waar een rijke buitenlander hem bij zich ontboden had met een collectie juwelen. Schutter. De politie heeft in Buenos Aires een inval gedaan in de woning van de bekende scherpschutter Miguel Gomez Aguiree, die van terroristen opdracht zou hebben ontvangen president Perón met 'n precisiegeweer te doden. De ver dachte was echter reeds gevlucht, doch men nam een geweer in beslag, dat voorzien was van een kijker. Ook werd een grote hoeveelheid ammunitie ge vonden. Verdronken. Door het omslaan van een boot op de Ganges, 85 km van Allaha bad, zijn 25 pelgrims verdronken. Er waren in totaal 34 Hindoe-pelgrims aan boord. De overige negen wisten zwem mend de kant te bereiken. Alarm. Zeven politiemannen en een waker van een telegraafmaatschappij te Kansas City ijlden Zaterdag naar een vertrek in het gerechtshof van de stad, waar een alarminstallatie tegen inbre kers hevig te keer ging. Toen zij het vertrek binnen kwamen, troffen zij daar een man aan, met een bos sleutels in de hand, die poogde een deur te openen. De man was Harry Truman, de voor malige president van de Verenigde Staten. Truman wilde enige geheime stukken raadplegen uit de tijd van zijn regering en hij had per ongeluk de alarminstallatie in werking gesteld. 8. „Het belangwekkende van dit geval is, dat de groeistralen ook gedeelten van een levend object blijken te kunnen doen uit groeien, zonder de grootte van de overige delen van het object te beïnvloeden", zei professor Kalker, Jolliepops hals aandach tig bekijkend, „ik zal hier een aantekening van maken". De koel-wetenschappelijke interesse van de geleerde, zonder een grein tje medegevoel, scheen Jolliepop te grie ven. „Begrijp ik het goed", vroeg hij kil, „dat de straling uit die weerzinwekkende conlraptie van u, mijn hals dusdanig mis vormd heeft?" „Juist", prees de professor, ,,heel goed begrepen". „Maar Professor", riep Panda, „kunt u hem niet helpen? Kunt u zijn nek niet weer normaal maken met die groeistralen?" „Hm", mompelde de ge leerde, „er zou iets aan gedaan kunnen worden. Als die hals hem niet bevalt, kun nen we het wel eens proberen". Hij liet Jolliepop in een stoel plaats nemen en richtte de groeistraler op diens hals. ,,Ik zal beginnen met links gepolariseerde stra ling", mompelde hij. „Zal dat zijn hals weer doen krimpen?", vroeg Panda. „Mo gelijk",- antwoordde de professor, „ik ben zelf ook zeer benieuwd naar het resultaat". TTTE zeiden de vorige maal, dat de strijd W om de uitvinding van de boekdruk kunst ging (en gaat) tussen Laurens Jansz. Coster en Gutenberg, hetgeen echter niet wil zeggen dat zij de enige gegadigden zijn geweest, want in de loop der eeuwen zijn ook Brito, Castoldi, Faust, Han, Jenson, Mentelin en Schoeffer naar voren gescho ven, om nog maar niet eens te spreken van de in dit verband ongerijmde namen als Saturnus, Cicero, Job en Karei de Grote. Maar goed, als serieuze candidaten bleven tenslotte alleen Coster en Gu- tenberg in het strijdperk en, ondanks een omvangrijke litte ratuur van pro's en contra's, is het tot op heden niet mogelijk gebleken één van beiden defi nitief als kampioen aan te wij zen. Laten we voorop stellen, dat deze wedloop om de uitvinderstitel van de boekdrukkunst uitsluitend betrekking heeft op het Westen en dan nog alléén wat be treft het drukken met losse letters. Want vóór dien bestond er ook reeds boekdruk, die verkregen werd door tekst en illustra ties van gehele pagina's uit een houtblok uit te snijden, welk blok daarna kon wor den afgedrukt. Deze methode was ontstaan ongeveer in het begin van 1400, naar ana logie van de toen reeds bekende stempel druk en houtsneden, zodat na de speel kaarten en de afbeeldingen van heiligen de blokboeken in druk verschenen. Het principe van de boekdrukkunst be stond derhalve reeds, en van hier naar de losse houten letter, waardoor de pagina's gezet konden worden, inplaats van steeds opnieuw in hout te worden uitgesneden, is een technische ontwikkeling die nu niet zó verbazingwekkend is, evenmin als de stap van de houten letter near de gegoten letter. Waarom de twisten rondom de na men der „uitvinders" zo hoog zijn opge- laaid, is dan ook eigenlijk een beetje raad selachtig, want ieder practisch man zou het grote aantal gegadigden voor de uit vinderstitel wijst dat trouwens uit tot deze stap gekomen zijn. Bovendien betreft het hier een uitvin ding, die elders in de wereld reeds veel eerder tot ontwikkeling was gekomen, zij het dan langs andere banen. Reeds in de 2de eeuw na Chr. werden in China belang rijke teksten in steen gegraveerd, teneinde deze voor het nageslacht te bewaren. Tegen het einde van de 7de eeuw werd echter verordend, dat alle nog niet gepubliceerde teksten in hout moesten wor den gegraveerd, teneinde door afdruk daarvan publicatie mogelijk te maken. Hieruit volgt, dat onze blokboeken toen ter tijd in China reeds Een decreet uit liet jaar bestonden. 992 van keizer Tha'i-song had een gelijke strekking, doch met dit verschil, dat de teksten in steen moesten worden gegra veerd, waarvan afdrukken moesten worden gemaakt. In die tijd bestond dus de steen druk. Het was echter de smid Pi-ching die in 1041 de losse Chinese tekens uit klei wist te bakken en zodoende de Westerse druk kers ruim 400 jaar vóór was. Zijn methode werd ho-pan genoemd, welke term in de keizerlijke drukkerij in 1912 nog in ge bruik was. Na de dood van Pi-ching werd het zetmateriaal echter door de familie in beslag genomen en het procédé schijnt niet meer gebruikt te zijn. Voor de vol gende uitvinding van de boekdrukkunst moeten we dan in het veel geteisterde Korea zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2