Weense Dansgroep van Grete Wiesenthal Oud-verzetsstrijders houden congressen in Haarlem Kort en bondig J Leerlingenuitvoering van „Toonkunst" Eduard Verkade 75 jaar Particuliere controle op gemeentelijke dienst In Oost-Duitsland worden de rollen omgekeerd Amsterdamse Beurs Joegoslavië en Rusland: Weer ambassadeurs Heemstede MA AND AC 15 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Schaduwcommissie" voor Haarlems Woningtoezicht Johs. Jansen overleden Pamflettenregen van Zandvoorts watertoren Succes voor Heenisteedse zangvereniging Communisten gearresteerd, anti-communisten vrijgelaten Indonesische ambassadeur in Washington formateur? „Nut en genoegen" besloot met blijspel Scheepvaart De vage, eigenlijk tegen beter weten in gekoesterde hoop, dat de Weense Dans groep van Grete Wiesenthal in de roman tische stoffering van Bloemendaals Open luchttheater meer voldoening zou schen ken dan in de Amsterdamse Stadsschouw burg, waar ik een week geleden het Neder lands debuut bijwoonde, is niet in vervul ling gegaan. Het gedeelte van het program ma dat Zaterdagavond, voor het strakke regengordijn reeds tijdens de pauze de voorstelling afsloot, met enkele tussen spelen door Ernst Locker op de piano in een bijzonder vlot tempo werd afgewerkt, heeft onmiskenbaar de indruk bevestigd, dat het beoefende genre tot een meer of minder gelukkig voltooid verleden tijd be hoort. Weense walsen vormden de hoofdnum mers van het programma. Ik heb in een vorige beschouwing reeds in het kort ge wezen op de historische betekenis van de wals, die een bevrijding leverde uit de op autoritaire beginselen berustende beper kingen van de hofdansen, met de absolute monarch als verheerlijkt middelpunt. In de wals immers kon ieder mens, voor het eerst draaiend rond zijn eigen as, zijn in dividualiteit uitvoeren en daarbij toch een zinrijk deel van het geheel blijven. Men zou inderdaad een diepgaande filosofische studie kunnen wijden aan de ontwikke lingsgang van kerngezond en mede op vi tale aantrekkingskracht der geslachten be rustend volksvermaak in de gezel- schapswals dansten de partners voor het eerst in elkanders armen tot elegante uiting van een ten ondergang gedoemde cultuur van aristocratische verfijning. Het proces van dit welgemanierde uitsterven is ons bekend uit de gedempt-satirische bespiegelingen van toneelschrijvers als Ar thur Schnitzler en Hugo von Hofmanns- thal over wat, reeds enigszins sceptisch ten aanzien van de toekomst, zonder inner lijke kracht nog voor leven doorging in de adellijke salons. Hoe dit alles ook geweest mag zijn, on getwijfeld begeleidden de grotendeels in driekwartsmaat geschreven composities van Johann Strauss, waarvan er thans vijf op het programma stonden, een snel toe nemende decadentie. Het is overigens geen wonder dat deze melodieuze walsen, met hun programmatische titels, nog steeds gretig beoefend worden in de Duitsspreken de landen, die zijn verslaafd aan de zoge naamde „uitdrukkingsdans". Maar de pri mitieve levensvreugde, waaruit de wals en haar voorlopers zo spontaan opwelden, kan in deze vorm nog slechts worden na gebootst en daartoe ging men dit begon al aan het einde van de vorige eeuw de eraan ten grondslag liggende gevoelens in tellectueel analyseren, met als gevolg dat het beredenerend verstand de weg moest banen voor een sentimentele vlucht uit tijd en werkelijkheid. Wie nu de betrekkelijk ongecompliceerde Weense walsen zo per fect ziet uitvoeren als door de vijf char mante volgelingen, van de eertijds om haar fascinerende persoonlijkheid gevierde Grete Wiesenthal, thans lerares en vaardig choreografe, beseft dat het een steriele imitatie van natuurlijkheid is, een spel waar de ervaring geen deel aan heeft ge nomen, een pendant van de moedwillige pastorales uit de dagen van Marie Antoi nette, welke overeenkomst door de rustieke sfeer van het Openluchttheater nog eens extra duidelijk werd. Voortbouwend op de rhythmische bewe gingsleer van Dalcroze en aansluitend bij de Duitse scholen tot opvoering der dyna mische expressiviteit tezamen de vrije of moderne dansrichting vormend heeft Grete Wiesenthal een weliswaar beperkte, doch uiterst geraffineerde techniek ont wikkeld. Ook hier geldt de stelling, dat een decadente stijl een demonstratie van vir tuoos talent met zich meebrengt. Maar de verstoorde verhouding tussen vorm en in houd is niet te verbergen: men gelooft geen moment in de steeds op dezelfde manier door een achterover geworpen boven lichaam met half gesloten ogen gesug gereerde extase, men bemerkt al spoedig het optisch bedrog ter verhoging van de Vóórdat de muziek zich als zelfstandige kunst kon 'laten gelden, werd op de Zater dagavond in de gemeentelijke Concertzaal gegeven leerlingenuitvoering van de Mu ziekschool der afdeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der toon kunst eerst aandacht gevraagd voor het ballet. Onder leiding van Nel Roos, die in September aan de Muziekschool haar werkzaamheden als danslerares gaat begin nen, lieten enige van haar leerlingen zien hoe zij onderricht worden in.de beginselen van de techniek. Het werd een grondig uitgewerkte openbare les, waarop tal van elementen als entrechat, pirouette en ara besque de revue passeerden. Aan de vleu gel werd bij deze les door een pianiste met goed begrip van de vereiste rhyth- miek geïmproviseerd. Hierop volgde een vaardige, soms wat overnaaste voordracht van het eerste deel van het Italiaans concert van Bach door een leerling van de pianolerares Bets Ne- derkoorn. Een andere leerling van haar speelde een werkje van Debussy met goede toon. Een leerling van de heer P. Vincent, directeur van de Muziekschool, verkreeg bij het vooidragen van een klaviersonate van Scarlatti een goede rhythm ische opzet. Twee leerlingen van de heer Roel Ripha- gen brachten de Fantasie in f (voor piano 4-handig) van Schubert met beheei'sing ten gehore en Peter de Kleer kon tevreden zijn over zijn leerlingen, die de Arabeske van Schumann heel muzikaal vertolkte. Px-ettige herinneringen bewarexx we aan de goede, soms zeer goede uitvoeringen van werken van Chopin, Debussy en Léon Or- thel door technisch reeds ver gevorderde leerlingen van de heer Vincent. Er traden, bij deze uitvoering ook twee vioolleerlingen van de heer Jos. de Clerck op. Een van hen speelde de Sonate in g van Tartini met gevoelige toon en verzorgde dynamiek. De ander, de zoon van een be kend violist, bewees met een knappe, ex pressieve voordracht van de Fantaisie ap- passionata van Vieuxtemps, dat ook hiel de appel niet ver van de stam gevallen was. De zangkunst werd vertegenwoor digd door een leerling van mejuffrouw Riek Brockmann. Hij zong met gevoel opera-aria's van Verdi en Puccini. Begeleid door het Toonkunst-orkest on der leiding van Marinus Adam gaf een leerling van de heer De Kleer een dege lijke vertolking van het eerste deel van een Pianoconcert van Mozart en tenslotte gaf het orkest een geslaagde uitvoering van de goed gekozen Symphonie no. 39 (in g) van Jos. Haydn. P. ZWAANSWIJK indruk van snelheid en men gaat het voortdurende „en dedans" dx-aaien met een strak been onder een wijd gedx-apeex-de x-ok vervelend sierlijk vinden, omdat stier lijk vex-velend een ongepast beeld zou zijn. Wat men kan bewonderen is de logica van de constructie, welke echter alleen maar dient ter camouflage van volstrekte leegte. De gehele vertoning doet kunstmatig aan bij gebrek aan echte bezieling en exhibi tionistisch bij gemis aan hartstocht. Daar er door dit alles geen sprake van inspiratie op levende relaties kan zijn, doet het nau welijks ter zake dat de mannelijke rollen in travestie worden uitgevoerd, wel een bewijs hoezeer de wals van haar oorsprong is afgedwaald! En zo zijn al deze harmo nisch gestyleerde ensembles en duetten dor en zinloos, een op zijn best zwierig spel van marionetten op welluidende muziek. Niettemin mag de louter aesthetische waardering voor een verrassend knappe compositie als „De Sterrenkijker" op een „Lied ohne Worte" van Mendelssohn niet onuitgespx'oken blijven. Hierin onder scheidde Vilma Kostka zich bovendien als de eerste onder haar gelijken. Fx-aai gevon den zijn ook de trommelende handgebaren in „De dood en het meisje" op een deel uit het gelijknamige strijkkwartet van Schu bert, dat trouwens een treffend slot kreeg met de zich- rekkende gestalte van de en gel in zwarte fnantel achter het knielende kind. Zo zouden er wel meer voorbeelden gegeven kunnen worden, zonder dat deze iets aan de indruk van het geheel veran deren. DAVID KONING Een foto van Eduard Verkade bij zijn afscheid van het toneel genomen. De vermaarde acteur Eduard Verkade, die thans teruggetrokken leeft in zijn fraaie woning aan de Vecht te .Breukelen, is vandaag 75 jaar-geworden. Zes jaar ge leden trok hij zich na een galavoox-stelling in Amsterdam definitief terug van de planken, die hij vier decennia lang met groot artistiek verantwoordelijkheidsgevoel heeft gediend. Slechts als voordrachtkun stenaar laat hij zich af en toe nog eens horen, meestal met fx-agmenten uit „Ham let" van Shakespeax-e, waarvan hij de ti telrol meer dan 600 keer heeft gespeeld en ruim 300 keer voorgedragen, maar ook met gedeelten uit „Macbeth" of „Romeo en Julia". Na de H.B.S. in Haarlem te hebben dooxdopen, ging Verkade in Engeland che mie studeren. In 1901 weid hij directeur van een grote weverij in Hengelo, doch in zijn vi-ije tijd nam hij, eindelijk in de lang gezochte gelegenheid daartoe, lessen in voordracht bij zijn latex-e antipode Willem Royaards, bij Jan C. de Vos en anderen. Irx 1904 bracht hij voor het eerst „Macbeth" ten gehore en op 1 Januari van het vol gende jaar debuteei'de hij als acteur in de „Gysbreght" van Vondel, om in 1907 een eigen gezelschap (de zo bekend geworden Uaghespelers) te stichten, waarmee hij de sti-ijd aanbond tegen de naturalistische speeltrant en manier van regisseren. Het heeft geen zin hier alles te herhalen, wat reeds is geschreven ter gelegenheid van zijn laatste jubileum. Laten wij ech ter nog één keer zijn beginselverklaring citeren, uitgesproken in een rede op het Letterkundig Congres van 1908 en in de voi-m van een brochure voor het nage slacht bewaai-d: „Het doel van de theater leider moet zijn één schone schijnwereld te doen ontstaan, in welke de toeschouwer, meelevend, voor zijngeestesoog iets van het algemeen menselijke" ziet verschijnen. Zulks echter in een vorm, die de toeschou- wers van de levenswaarheid der personen op het toneel overtuigt en hem de gebeur tenissen als onafwendbaar doet aanvaar- den". Dienovereenkomstig zocht hij naar een uitëiste versobering van décor (in na volging van Gordon Craig) omdat naar zijn overtuiging het woord als uitdrukking van gevoel en gedachte de climax van de actie moet zijn. Om het gesproken woord, met haar daaruit geboren gebaar, tot zijn volle bloei te laten komen zou Verkade het liefst terug willen naar het vaste po dium-toneel, zoals Shakespeare en zijn tijdgenoten dat kenden. Mogelijk zal men voor deze altijd door hem gekoesterde en zo veel mogelijk in practijk gebrachte in zichten nieuwe pleidooien vinden in de mémoires, die hij heeft geschreven en waarvan hij bezig is de drukproeven te corrigeren. Eerder publiceerde Verkade zijn merkwaardig-interessante studie „Uit het dagboek van Horation" over de Prins van Denemarken, in wiens door Shakes- paère verbeelde leven hij het zijne terug vond. Vex-kade heeft een grote invloed op de ontwikkeling van het toneel in Nederland uitgeoefend, niet alleen dank zij het stre ven naar beschaving en vex-fijning in dic tie, maar vooral door zijn gave om stuk en speler psychologisch haarscherp tot op de kern te ontleden. Daarvan kunnen de toneelkunstenaars getuigen, die door lang durige samenwerking want het is na tuurlijk niet waar, dat Verkade alleen maar met amateurs zou hebben willen spelen, al had hij een heftige afkeer van alles wat naar routine zweemde deze het sterkst hebben ondergaan: Else Mauhs, Fie Carelsen, Nel Stants, Albert van Dal- sum, Cees Laseui", Johan de Meester, Paul Muf en Dick van Veen, om ons tot de nog levenden te beperken. Bij zijn afscheid van het toneel werd Eduard Verkade benoemd tot Officier in Tussen de besturen van de twee Vereni gingen van Huiseigenaren in Haarlem (de algemene en de Rooms-Katholieke) en het bestuur van de Haarlemse makelaarsver enigingen is overleg gaande om te komen tot de instelling van een „schaduwcom missie" voor Bouw- en Woningtoezicht. Deze „schaduwcommissie" zal onder meer bestaan uit deskundigen op het verschil lend gebied van het bouwbedrijf, zoals timmerlieden, metselaars, electrotechnici, loodgieters en dergelijke, en heeft tot taak die huiseigenaren bij te staan, die in verzet komen tegen aanschrijvingen van de ge meentelijke dienst van Bouw- en Woning toezicht. Het aantal van deze aanschrij vingen neemt de laatste tijd steeds toe en de organisaties van huiseigenaren en ma kelaars hebben de indruk dat daarbij nog al eens overdreven en niet noodzakelijke, soms ook wel technisch onjuiste reparatie verplichtingen worden opgelegd. Daarom zal de „schaduwcommissie" de voorgeschreven reparaties en vernieu wingen gaan controleren op hun noodza kelijkheid en doeltreffendheid. Indien dit niet het geval mocht blijken zal de commissie de belangen van de be trokken huiseigenaar bepleiten in de be roepscommissie van de gemeenteraad. Blijken de verordonneerde voorzie ningen terecht opgedragen te zijn dan zal de eigenaar worden geadviseerd de repa raties onmiddellijk uit te voeren. In de ouderdom van 77 jaar is overleden de oud-Haarlemse architect, de heer Johs. Jansen, oud-directeur van gemeentewerken te Zandvoort en de bouwer van het Zand- voortse raadhuis. Van 1909 tot 1931 is de thans ovexdedene gemeentearchitect en directeur van gemeen tewerken te Zandvoort geweest. In deze' gemeente heeft hij veel gebouwd en zijn naam blijft verbonden aan het monumentale gebouw van het raadhuis. In Haarlem zijn de woningen aan de Van Eedenstraat onder zijn architectuur gebouwd. De laatste jaren woonde architect Jansen te Soestdijk, waar heen hij tijdens de oorlogsjaren moest evacueren. BETALING VAN LOON E. D. AAN NIET- INGEZETENEN De Nederlandse Bank verleent een alge mene vergunning aan ingezetenen, die met vergunning van het rijksax-beidsbureau een niet-ingezetene, niet-grensarbeider, hier te lande ax-beid doen verrichten, het hem toekomende honorarium, loon of gage geheel of gedeeltelijk hier te lande in Nederlands courant uit te betalen en het resterende deel door bemiddeling van een deviezènbank te doen overmaken naar het land of gebied waar bedoelde niet-ingezetene woonachtig is. Deze mag het honorarium, het loon of de gage, door hem ontvangen, geheel of gedeel telijk hier te lande besteden voor reis- en verblijfkosten en het resterende deel door bemiddeling van een deviezenbank doen overmaken naar het land of gebied waar hij woonachtig is, mits het overmaken geschiedt binnen het kader van deviezenbekendma- king 1/53, doch niet via een accoordrekening in Canadéêe dollars of USA-dollats, c.q. een, Canadese of Amerikaanse rekening. Gistermiddag omsti-eeks kwart voor drie heeft een onbekend gebleven jongeman op de daktuin op de Zandvoortse watertoren een valies geopend, waarin zich duizenden pamfletten bleken te bevinden. Deze strooibiljetten droegen de tekst „Redt de Rosenbergs". Zaterdagmiddag heeft de Christelijke Zangvereniging „Heemstede", onder leiding van haar dirigent Jan Nibbering, deelge nomen aan het Groot Nationaal Zangcon- cours, dat door het Haags Gemengd Koor „Arti Vocali" te 's-Gravenhage was georga niseerd. Hierop behaalden de Heem stedenaren een eerste prijs met 308 punten. BERLIJN, (DPA.). Volgens het West- Berlijnse dagblad „Telegraf" zijn in de af gelopen 48 uur in Oost-Duitsland 84 lei ders van gemeenschappelijke boerderijen, 161 hoge beambten en 32 inspecteurs der belastingen, allen toegewijde leden van de S.E.D. (de communistische partij) gearres teerd. Voorts zijn, volgens het blad, 125 voor zitters van plaatselijke afdelingen der Freie Deutsche Jugend, de (communistische) Oost-Duitse jeugdbeweging, van hun func tie ontheven op grond van „het uiten van lasterlijke beschuldigingen jegens de „Junge Gemeinde", de jeugdorganisatie der Duitse Evangelische Kerk. Tegen 74 partijfunctionarissen der S.E.D. zal door de partij een onderzoek worden ingesteld. Tenslotte meldt de „Telegraf" nog, dat het Oost-Duitse ministerie van Binnenland se Zaken aan de chefs der volkspolitie in verschidene steden in de Sovjet-zóne op dracht zou hebben gegeven de rechter commissarissen, die betrokken zijn geweest in onteigeningen van hotels en andere ver blijven voor vreemdelingen, en kleinhan delszaken, op non-actief te stellen. In totaal 4.029 Oost-Duitsers die tot vrij heidstraffen tot drie jaar waren veroor deeld of zich in voorarrest bevonden, zijn Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in op dracht van de procureur-generaal van Oost-Duitsland in vrijheid gesteld. In het afgelopen weekeinde vluchtten tien leden van de Volkspolitie, waaronder een commissaris, naar het Westen. Volgens niet bevestigde berichten heeft ambassadeur Semjonov, de Russische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland, de Oost- Duitse regering bevolen de voedselvoor raden, die voor militaire doeleinden zijn gevormd, ter beschikking van de bevolking te stéllen. DJAKARTA, 13 Juni (P.I.-Aneta). Naar verluidt heeft de Indonesische presi dent Vrijdagavond aan de Indonesische ambassadeur in Amerika, mr. Ali Sastro amidjojo, die Vrijdagochtend in Djakarta arriveerde, gevraagd of hij bereid is als kabinetsformateur op te treden. Mr. Sastroamidjojo zou bedenktijd hebben ge vraagd, aangezien hij door zijn lange ver blijf in het buitenland de huidige binnen landse politieke constellatie niet precies kent De partijraèd van de P.N.I. hield inmid dels een vergadering om haar houding te bepalen ten opzichte van de candidatuur van mr. Sastroamidjojo, die lid van de P. N.I. is. In politieke kringen wordt er op gewezen, dat mr. Ali Sastroamidjojo voor de Masjum en de Partai Socialis Indonesia wel aanvaardbaar zou kunnen zijn. In deze kringen wordt er aan herinnerd, dat hij het verdrag van San-Francisco mede heeft ge parafeerd, terwijl P.N.I. zich tegen ratifi catie heeft uitgesproken. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 961*/i» g.l. 97 A.K.U 163% 164 193 194 Philips Gloeil. 157% 155% Kon. Petroleum 310% 311% A'dam Rubber 96% 97 Holl. Amer. Lijn 131% 131% N. Scheepv. Unie 131% g.l. 131% H.V.A 101 101% 95% 95 Amsterd. Bank 170 170 Ned. Handel Mij. 160% 160% Rotterd. Bank 169% 169% Twentsche Bank 164% 164% Anaconda Copper 35% g.b. 35% Bethlehem Steel 49% g.b. 49% Republic Steel 46% 47 Shell Union 67 g.b. 67% 21% 23% e.d. 37% 37% „In Haarlem is reeds menig congres ont vangen, maar over enkele dagen is er een, dat alle voorgangers naar de kroon steekt en wel dat van het Voormalig Verzet. In Haarlem was het verzet groot, vandaar de vele razzia's van November tot April 1945. Tal van goede Haarlemmers zijn gefusil leerd, maar door de activiteit van het ver zet werden de verzetsmannen door de be lagers gevreesd. Daarom roepen wij uit Kennemerland u van harte welkom", aldus heeft de heer H. Cox zich gericht tot de deelnemers van het congres van de Natio nale Federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland van ex-politieke ge vangenen (uit de bezettingstijd), welke congressen op 17, 18 en 19 Juni te Haar lem worden gehouden. Vorig jaar is op de congressen in Rotter dam besloten in 1953 in Haarlem te ver gaderen en dit feit is aanleiding geweest tot samenwerking. De beide congi'essen zullen Woensdag middag gezamenlijk geopend worden,waar bij na een begroetingswoord van de heer K. R. van Staal de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de openingsrede zal uitspreken. Ook zullen het woord voeren mr. B. W. Stomps, als waarnemend voorzitter van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Ver zet en mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de N.V.E.P.G. Op de congressen worden buitenlandse gasten verwacht uit Frankrijk, België, Noorwegen en Denemarken. Verscheidene de Orde van Oranie-Nassau. In de Am sterdamse Stadsschouwburg hangt een bronzen plaquette met zijn portret door Sondaar, in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage een schilderij, dat hem uit beeldt in de titelrol van „De Duivel" van Molnar, die hij ontelbare keren heeft ver vuld. Zijn kunst is een voortdurend be roep op de verbeeldingskrachtvan het publiek geweest. Misverstand van zijn be doelingen is hem niet bespaard gebleven, maar er zal thans wel niemand meer zijn die twijfelt aan de waarde van zijn stre ven en aan zijn goede smaak. leden van Comité d'Action Interallié de la Résistance (C.A.I.R.) hebben toegezegd naar Haarlem te komen. Onder hen zijn Georges Bidault, minister van Frankrijk, Daniël Mayer, oüd-minister van Arbeid, Jean Pierre-Bloch, oud-minister van Bin nenlandse Zaken, Louise Béa, secretaresse van de C.A.I.R.André Caillet, burgemees ter van Parijs (departement Neuilly), Max André, lid van de raad van de republiek, Maurice Bellonte, inspecteur-generaal van de Franse Luchtmacht, E. H. van der Meersch, allen uit Frankrijk: Leopold Ros, Jean Fosty en H. M. Kalin, allen uit Bel gië. De gasten zullen de openingsbijeenkomst bijwonen. Des avonds om kwart over zes worden zij door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk ontvangen. Woensdagmiddag zullen kransen gelegd worden bij het monument aan de Dreef. Des avonds wordt in de Haarlemmerhout bij Dreefzicht een openbare meeting tegen 't concentratiekampsysteem gehouden,waar bij het woord zullen voeren David Rousset uit Parijs, mr. B. W. Stomps en de heer K. R. van Staal. De deelnemers van beide congressen biedt het gemeentebestuur van Haarlem Donderdagavond een concert, te geven door de H.O.V., aan. Het congres van de N.V.E.P.G. wordt Don derdag en Vrijdag gehouden in Dreefzicht en afgevaardigden van de Nationale Fe deratieve Raad komen in restaux-ant Brink- mann bijeen. Het congres van de N.V.E.P.G. wordt Vrijdagavond besloten met een samenkomst in hótel De Leeuwerik. Buitenlandse gas ten komen die avond in de sociëteit van de Haarlemse B.O.I.W., gevestigd aan de Kok straat. Het gebouw, daterend uit de vijf tiende eeuw, heeft als schuilkerk dienst gedaan en werd tot 1937 door de Oud- Katholieke kerk gebruikt. In de bezettings jaren hebben ondergrondse werkers er hun samenkomsten gehouden; er was een wa penarsenaal en er stond een geheime zen der om het contact met Engeland te onder houden. De laatste twee jaar heeft een verwaarloosd lokaal een gezellig aanzien gekregen en doet dienst als sociëteit. President Tito van Joegoslavië heeft Zon dag te Pazin in Isterië medegedeeld, dat Joegoslavië en de Sovjet-Unie weer am bassadeurs zuilen uitwisselen. Hij zeide op een massa-bijeenkomst, dat de Sovjet-Unie de wens hiertoe te kennen had gegeven. Joegoslavië had steeds nor male diplomatieke betrekkingen gewenst en aanvaardde daarom dit voorstel, aldus Tito, die er aan toevoegde, dat de uitwisse ling niet noodzakelijk betere betrekkingen betekende. „Zelfs landen in een toestand van vijandschap onderhouden diplomatieke betrekkingen met elkaar". Het zou moei lijk zijn de Sovjet-Unie „alles wat zij Joe goslavië heeft aangedaan te vergeven". Bovendien waren de incidenten aan de grenzen met de landen van de Cominform sedert de dood van Stalin verdubbeld, zeide hij. De Sovjet-Unie zou thans in de prak tijk moeten tonen, of zij betere betrekkin gen wenst, vervolgde hij. „Ik zelf ben van mening, dat men de woorden van Sovjet zijde nooit voor honderd procent kan ge loven". Tito verklaarde nog: De Sovjet-Unie vergist zich, indien zij denkt, dat zij ons van onze bondgenoten kan isoleren. Nie mand zal het Balkan-pact tussen Joego slavië, Griekenland en Turkije kunnen ver breken. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" had er de voorkeur aan ge geven dit seizoen met een blijspel te beslui ten, zodat haar donateurs Zaterdagavond in hótel „Het Wapen van Heemstede" op een vrolijke historie werden onthaald. Deze tractatie bestond uit A. den Hout's „Ik trouw met de melkboer", een volmaakt pretentieloos stukje, dat alleen dient te worden beoordeeld uit het oogpunt van eenvoudig en doelbewust vermaak. Het blijspel behandelt de komische wederwaar digheden van Thea Oostring, die om een door haar vader opgedrongen huwelijk te ontlopen, de eerste de beste jongeman als verloofde aanstelt. In dit geval is het de melkboer die zich tot zijn grote verbazing bij de aflevering van twee liter melk plot seling tot haar verloofde ziet gebombar deerd. De gevolgen liggen dan uiteraard vrij gemakkelijk voor de hand; teleurstel ling bij de afgewezen pretendent, veront- waardigiging bij zijn ouders,- een briesende papa en heerlijk roddelende buren. Maar diezelfde melkboer blijkt aan het slot de zoon van de eigenaar van een grote zui velfabriek te zijn zodat de bezwaren van papa Oostring al spoedig als sneeuw voor de zon verdwijnen. Als ook bij de jongelui het spelletje dan in de ware iiefde is om gezet, zal het verder een ieder duidelijk zijn, dat bij het einde opnieuw een gelukkig huwelijk in het vooruitzicht kan worden gesteld. Hoge eisen aan de spelers stelt dit stukje allerminst, zodat „Nirt en Genoegen" er onder regie van Carel Veerhoff een ver dienstelijke opvoering van wist te geven. De besten vond ik ditmaal de heer M. I. en mevrouw H. Beck Jr., die 't aristocratische echtpaar Hoyer met veel komische verve op de planken zetten. Verder was Nelly Klootwijk een vlotte en guitige Thea, wier papa door A. Beck met een verrnakelijke norsheid werd uitgebeeld. En dan mag ook de „kampioen-melkboer" van W. Koopman niet onvermeld blijven. Een extra compliment verdient tenslotte de voorbeeldige zorg welke bij de toneel aankleding aan de dag werd gelegd. De verraste toeschouwers ontwaarden niet minder dan een compleet ingerichte keu ken waarbij alle onmisbare attributen ver tegenwoordigd waren. Zelfs de waterkraan kon in werking worden gesteld! Abbekex-k, 13 v. Port Said 17 Napels verw. Mdabi, pass. 13 Fernando Noronha n. Las Palmas Alphacca, 12 v. Montevideo n. Paranagua. Ampenan, 13 v. Baltimore te Galveston verw. Amstelland, 13 te Santos. Alhena, 12 v. Rotterdam te Buenos Aires. Alwaki, 12 v. New York te Buenos Aires. Amerskerk, pass. 13 Gibraltar n. Genua. Aagtekerk, pass. 13 Str. v. Gibraltar n. Duin kerken. Abbedijk, 13 te Antwerpen. Adinda, 13 v. Haiphong n. Pladju. Agamemnon, 13 v. Santiago de Cuba n. Houston Alcyone, 13 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Aldegonda, 13 v. Singapore n. Pladju. Amstelland, 13 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelveen, 13 v. Londen n. St. Laurensrivier Albireo, pass. 14 Kp. Verdisehe eil. n. Recife. Aletta, 15 v. Bangkok te Pladju verw. Amstelvaart, pass. 14 Scilly's. Axeldijk, 14 te Antwerpen. Algenib, 15 Bremen aangekomen. Al'kaid, 16 to Porto Alegre verw. Argos, 14 te Rotterdam. Alnati, pass. 15 Vlissingen. Amor, 14 te Hamburg. Almkerk, 14 v. Adelaide. Alnati, 15 v. Hamburg te Antwerpen. A rend s, 14 v. Hongkong. Alohiba, pass. 14 Madeira n. Antwerpen. Alioth, 15 te Rio de Janeiro. Amstelpai-k, 14 530 m. W. Scilly's. Bloemfontein, 13 v. O. Afx-ika te Amsterdam. Borneo, 12 te Penang. Bonaire, 14 te Paramaribo. Boschfontein, 14 v. Mombassa op rede Tanga. Bacchus, pass. 1'. Azoren. Bintang. 15 v. M xscat te Bombay. Breda, 14 v. Anf vei-pen te Rotterdam. Barendrecht, 16 v. Antw. te Mena al Ahmadi verwacht. Bengkalis, 13 v. Indonesië te Amsterdam. Bosikoop, 14 v. Amsterdam n. W.Indie. Blijdendijk, 13 v. New York te Boston. Boissevain, 14 v. Hongkong n. Kobe. Ceronia. 12 v. Beira n. Durban. Caltex The Hague, pass. 13 Kp. Bon Tunis. Corilla, 13 v. Singapore te Bombay. Caitex Nederland, pass. 14 Kp. St. Vincent. Caltex Delft, 14 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Leiden, 14 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 15 v. Sidon te Rotterdam. Cistula, 16 v, Singapore te Sydney verw. Clavella, 14 v. Le Havre te Rotterdam. Coryda. 11 v. Yokohama n. Kobe. Cronenburgh, 13 v. Rotterdam n. Onton. Castor, 15 v. Amsterdam te Bremen. Cottica, pass. 14 Ouessant n. Madeira. Castor, 15 v. Amsterdam t eBremen. Congostroom, 15 v. Le Havre. Delfland, 13 v. Bahia n- St. Vincent. Delft, 15 v. Trinidad te Curagao. Drente, 14 te Genua. Diemerdijk, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Danae, 13 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Duivendijk. 13 te Los Angelos. Dalerdijk, 13 te Los Angelos. Esso Amsterdam, pass. 12 Mona eil. Eemdijk. pass. 14 Vlissingen n. Antw. Eendracht, 13 v. Piraeus n. Rotterdam. Enggano, 14 te Antwerpen. Et rem a14 v. Alexandrië n. Berre. Edam, 13 v. New York te Rotterdam. Eos, 15 v. Amsterdam te Varberg. Eemdijk, 15 te Antwerpen. Elrnina, pass. 14 Kanarische eil. Friesland (KRL), 15 v. Londen te Rotterdam Farmsum, 13 v. Balikpapan te Vizagapatam. Gooiland, 12 v. Amsterdam te Bremen. Gouwe, 16 Amsterdam verwacht. Croote Beer, 15 v. Montreal te Rotterdam. Hydra, pass. 12 San Miguel n. La Guaira. Hecuba, 14 v. Cartagena te Barranquilla. Helicon. 14 v. Amsterdam te Willemstad. Heemskerk, 14 v. Dar es Salaam te Zanzibar. Hector, 15 v. Piraeus te Alexandrië. Helena, 14 v. Tampa te Amsterdam. Hathor, 14 v. Tunis n. Malta. Helder. 14 v. Tela n. Puerto Cortez. Ittersum. 14 v. Haiphong te Balikpapan. Indrapoera, 14 690 m. W. Mlnicoy. BINNENLAND Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouw-Orkest, vertrekt Donderdag 18 Juni per vliegtuig naar Zuid- Amerika om daar enige concerten te leiden. Vanmorgen is de ontscheping begon nen van de „Johan van Oldenbarnevelt" die met 1100 passagiers uit Indonesië in Amster dam gearriveerd is. Onder hen bevinden zich leden van de voormalige Nederlandse militaire missie in Indonesië met hun ge zinnen, in totaal 129 personen. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der Orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 16 Juni 's avonds van 8 tot 9 uur, door Marthe Bracquemond, Parijs luidt: 1. Fantaisie et fugue sol min, J. S. Bach; 2. Choral „Viens maintenant Sauveur des Paiens", J. S. Bach; 3. Fantaisie et fugue sur le Choral: „Ad nos, Ad salutarum Undam", F. Liszt; 4. Ombres sur la Passion „Tout est accompli", M. Bracauemond; 5. Résurrection, M. Dupré. Wethouder J. C. C. W. Hjjszeler van Sociale Zaken en Huisvesting van de ge meente Bloemendaal is verhinderd op Dins dag 16 Juni spreekuur te houden. De directie van de Haarlemse Machine fabriek A. Bos. Nieuwe Kruisstraat 21, houdt ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van haar bedrijf on 30 Juni van 1517 uur een receptie in „Brinkmann". Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het artsexamen mejuffrouw G. van Maasdam te Haarlem. De wethouder van Onderwijs in Heem stede zal Woensdag a.s. geen spreekuur houden. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur viel een zesjarige jongetje C. B. uit het slaap kamerraam van een huis in de Spaarnwou- dcrsti-aat. Hij kwam op de drie meter lager gelegen betonnen vloer terecht en werd met een wónd aan het achterhoofd en een hersen schudding naar de Mariastichting over gebracht. Java, pass. 13 Minicoy n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt. 15 v. Ti. Priok te A'dam Jagersfontein, 14 370 m. W. Kp. Palmas. Kedoe, 15 v. Soerabaja te Balikpapan. Kota Baroe, verm. 15 v. Colombo. Laertes. 12 v. Belawan n. Port Swettenham. Lieve Vrouwekerk, 15 Port Said verwacht. Llmge, 13 v. Rotterdam te Kopenhagen. Laagkerk, 12 v. Rotterdam te Calcutta. Limburg, 10 v. Seattle. Leersum, 13 v. New Orleans n. Jacksonville. Leuvekerk, pass. 14 ten Z. v. Kreta n. Genua. Loosdrecht, pass. 14 Ouessant n, Antw. Lawak. 15 te Manilla. Luna, 15 te Genua. Lekkerkerk. 15 te Port Said. Lekhaven. 16 v. Melbourne te Adelaide verw. Lutterkerk, IB Karachi verwacht. Marisa, 13 v. Yokohama te Miri verw. Mentor, 12 v. Piraeus n. Gibraltar. Mitra, 12 v. Aalesurid n. Thameshaven. Muiderkerk, 12 v. Genua n. Port Said. Maas. 13 v. Izmir te Istanboel. Madoera, 14 v. Balikpapan te Kidjang. Malea, 14 v. La Mede te Tripoli. Mapia, 15 te Halifax. Myonia, 13 te Suez, Meerkerk, 15 te.Colombo.. Molenkerk, 15 te Bombay. Mataram, pass. 13 Guardafui n." Aden. Meliskerk, 15 v. Manilla te Cebu. Maasdain. .14 v. Le Havre. Modjokerto, 15 v. Indonesië te Rotterdam. Mariekerk, 14 v. Hamburg n. Rotterdam. Markelo, 15-v. Goole te Kopenhagen. Nestor, 14. v. Granada te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 14 160 m. ZW. Kp. Race. Noordam, 14 200 m. Z. Kp. Sable. Overijsel, 12 v. Port Said n. Halifax. Omala, 13 v. Tripoli te Berre. Ootmarsum, 13 te Le Havre. Oranje, 13 v. Colombo n. Belawan. Oranjestad, 13 v. La Guaira n. Trinidad. Oranjefontein. 14 te East London. Ovula, 15 v. Singapore te Balikpapan. Ondina, 14 Ceylon gepass. Oberon. 14 te Antwerpen. Prins Willem IV, pass. 12 Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, pass. 12 Belle Isle. Polydorus, pass. 13 Ceylon n. Penang. Poelau Laut, 14 v. Aden n. Suez. Prins Alexander, 14 v. Hamburg n. Quebec. Papenidrecht, 15 v. Le Havre te Mena el Ahmadi Perr.a, 12 v. Singapore te Manilla. Prins Fred. Willem. 15 te Sarnia. Prins Willem V. 13 rede Singapore. Rondo, 13 v. Amsterdam n. Indonesië. Rotula, 13 v. Stockholm n. Rotterdam. Raki, pass. 14 Balearen. Radja, pass. 14 Adeii n. Colombo. Rempang, pass. 14 Kp. de Gata n. Beyrouth. Roepat, 15 v. Bahrein te Bombay. Rijndam, 13 510 m. O. ten N. Belle Isle. Rijnkerk, 14 te Gepua. Rotti, 11 v. Baltimore te New York. Ruys, 12 te Mauritius. Rijnland, 15 v. Buenos Aires te Amsterdam. Scherpendrecht, 12 v. Paranagua te Curagao. Salawati, 13 v. Duala te Lagos. Soestdijk, 13 v. Houston n. New Orleans. Stad Dordrecht pass. 14 Finisterre. Stad Maastricht, pass. 14 Stockholm. Straat Banka, 14 v. Port Elizabeth te Kaapstad Sumatra, pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Sunetta, nacht 14-15 v. Puiusambu te Manilla. Stad Amsterdam, 16 v. Narvik te Birkenhead verwacht. Salatiga, 11 v. Los Angelos te San Francisco. Saran&an, 11 v. San Francisco n. Pugetsound. Soestdijk, 15 v. Houston te New Orleans. Stad Arnhem, 13 v. Threerivers n. Nederland. Stad Breda, pass. 15 Atherpoint. Stad Leiden, 11 te Osaka. Straat Makassar, 14 v. Durban n. Tamatave. Salland, 15 v. Hamburg te Amsterdam. Saparoea, 15 v. Hamburg te Amsterdam. Saroena, 15 v. Balikpapan te Singapore. Sibajak. pass. 15 Kp. Northumberland. Sliedrecht, 15 t.h.v. Bona. Stad Schiedam, 16 v. Narvik te Vlaardingen verwacht. Tabian, 12 v. Belawan n. Djeddah. Titus, 12 v. Madeira n. Barbados. Thalatta, pass. 13 Perim. Tabinta, 15 te Belawan. Tara, 15 v. Montevideo te Rio Grande do Sul. Teiresias, 14 v. Singapore n. Tj. Priok. Tero, nacht 14-15 v. Beira te Durban. Trompenberg, 14 Mobile verwacht. Talisse, 12 v. Boston te New York. Tegelberg, 11 v. Japan te Buenos Aires. Tirius, 15 v. New Orleans te Maracaibo. Tjikampek, 11 v. Lorenzo Marquez te Beira. Tjitjalengka, 11 v. Yokohama n. Buenos Aires. Tomini, 12 v. La Buan n. Sorong. Ternate, 15 t-h.v. Balearen. Van Linschoten, pass. 14 Las Palmas n. Dakar. Van Spilbergen, 14 v. Luanda te Lobito. Veendam, 14 390 m. ZW. Kp. Race. Wieldrecht. 12 in Suez kanaal Westland, 14 te Santos. Winterswijk, 14 v. Guantanamo te Santa Ctuz del Sur. Waterman, 14 v. Rotterdam te Halifax. Westerdam, pass. 14 Plymouth. Willemstad, pass. 14 Finisterre n. Madeira. Woensdreoht, pass. 14 Kp. St. Vincent. Willem Ruys, pass. 14 23 u. Finisterre n. South ampton 17 1 u. Hoek v. Holl. verw. IJsel, 12 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Zuiderkruis, 14 480 m. O. Kp. Race. Zaan, 13 v. Amsterdam te Kalmar. Zeèland (SSM), pass. 15 Bunsbüttel. KLEINE VAART Bab-T, 12 Holtenaü gepass. n. Holmsund. Batavier III, li te Bordeaux. Claes Compaen, 12 te Grangemouth. Douro 12 v. Rotterdam n. Lissabon. Deni, 14 v. Glawgow te Plymouth verwacht. Domburgh, 11 v. Casablanca n. Rouaan en Londen. Franka, 13 te Malrnö. Hast, v. 12 v. Seham n. Rotterdam. Harold, 14 te Huil verwacht. Henrica b, pass. 12 Holtenau. Ingeborg, 13 v. Vlaardingen n. Harburg. Jakob Óorburg. 13 v. Londen n. Bordeaux. Java, 13 v. Methil n. Hambur.g Midas, 12 v. Messina n. Bougie. Mirach, 12 n. Agadir n. Casablanca. Mirzam, 12 v. Nantes n. Bordeaux. Myfem, 14 v. Ronskaer te Stockholm verw. Mypuck, 13 te Cherbourg. Nettie. 12 v. Mantyluoto n. Rotterdam. Nijenburgh, 12 v. Stockholm n. Paskalavik. Oleum, 13 v. Rotterdam n. Beckt-on. Peter, 12 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Rapid, 12 v. Parijs, n. Rotterdam. Sirius, 13 v. Londen n. Duinkerken. Spurt, 12 v. Rouaan n. Londen. Theano. 14 v. Drogheda te Amsterdam verw. Tilly, 12 Biunsbüttel gepass. n. Zaandam. Tormina, 13 v. Heroen te Naestved. Urmajo, 12 te Sunderland. Veenenburgh. 12 v. Boston n. Rotterdam. Vlier, 12 v. Oporto n. Antwerpen en R'dam. Wickenburgh, pass. 12 Kp. Vilano.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3