Haarlemmers De Best en Bijster verdrongen Pronk bij de stayers EHS promoveert: twee-een overwinning tegen Animo Sneller Eindhoven worstelde zich naar het kampioenschap De Nederlandse baankampioenschappen in Amsterdam Van Heusden, Hijzelendoorn en Derksen prolongeerden hun nationale titels Gerrit Schulte krijgt duizend gulden boete Laatste rivaal van RCH nu bekend Veelbelovend begin 3 WASSERIJ DUYN Italianen, Fransen, Belgen en Denen in halve finale Reserve-doel viel in Tennis Cambridge won van I.C. van Nederland (elf-zeven) Koch won - na veel rumoer 50 kilometer-wedstrijd Zwitserse ploeg voor Tour de France Van Roon tweede in ronde van Helmond Belg Ockers won wieier- criterium in Antwerpen Koppel Peters-Van 't Hof won in Dülken Bert Boeree: 250 maal in eerste van Haarlem Vitesse speelt kampioens wedstrijden in Arnhem MAANDAG 15 JUNI 1953 ADVERTENTIE poooooooooooooc AMSTEROAMSEVAART20 tel. 11053 ADVERTENTIE De grote verrassing bij het eerste deel van de Nederlandse baankampioen schappen is -wel de uitslag bij de stayers geweest. De laatste jaren ging de strijd om deze titel vrijwel steeds tussen Jan Pronk en Kees Bakker, Waarbij meestal Pronk na afloop de kampioenstrui mocht aantrekken. Deze twee hebben ook nu een belangrijke rol gespeeld, maar moesten de ereplaatsen afstaan aan Cor de Best en Gor Bijster, beiden uit Haarlem. Er kan Zondag geen gelukkiger mens in het Olympische Stadion zijn geweest dan de nu al 34-jarige De Best, toen hij uit handen van de waar nemend voorzitter van de KNWU, de heer J. D. Viruly, de kampioenstrui ontving. Op de tweede dag van de tweedaagse ont moeting tussen de universiteitsploeg van Cambridge en de Internationale Club van Nederland won Cambridge vier van de reste rende partijen, zodat de eindstand elf—zeven voor de Engelsen werd. De uitslagen van de tweede dag luiden: Barrett (G. B.) versloeg Van Dalsum (Ned). 6—2, 4—6, 6—3; Kidwell (G. B.) ver sloeg Scheurleer (Ned.) 86, 57, 64; McDonald (G. B.) verloor van Dehnert (Ned.) 108, 26, 46; Warwick (G. B.) versloeg Holst (Ned.) 1,08. 62; Kipping (G. B.'i versloeg Karsten (Ned.) 57, 62, 6—0; Hersch (G. B.) verloor van Reidt (Ned.) 3—6, 4—6. Daviscup (Europese zóne) Door een overwinning in het derde enkel spel in de kwartfinale van het tournooi bm de Daviscup (Europese zóne) tegen Duits land heeft Frankrijk zich in de halve finale geplaatst, waar het Denemarken zal ont moeten. Haillet (Fr.) versloeg Von Cramm (Duitsland) met 16, 26, 61, 75. 64. Ook het laatste enkelspel was voor Frank rijk. Remy versloeg Koch met 62, 64, 62. De eindstand kwam hiermee op vier een voor de Fransen. BelgiëEngeland België heeft zich in de halve finale, waarin het Italië zal ontmoeten, geplaatst. In het derde enkelspel van de wedstrijd tegen Engeland versloeg Brichant de Engels man Mottram met 75, 6—4. 60. Ook het laatste enkelspel leverde een Belgische zege op. Washer won van Paish met 62, 62, 62. De eindstand werd hier door viereen voor België. ItaliëZweden Italië heeft de kwartfinale van het tournooi om de Daviscup (Europese zóne) tegen Zwe den met viereen gewonnen. In de laatste twee enkelspelen versloeg Davidson de Italiaan Sirola met 63. 36, 57, 63, 64 en Merlo overwon Stocken- berg (Zweden) met 64, 60, 62. DenemarkenPhilippijnen Ampon heeft de Philippijnen in de kwart finale van het tournooi om de Daviscup (Europese zóne) in Kopenhagen tegen Dene marken het enige punt bezorgd. In het derde enkelspel overwon hij Ulrich met 6—4, 6—2, 6—3. De laatste partij tussen Nielsen (Denemar ken) en Devro (Philippijnen) leverde een 62, 63. 64 zege voor Nielsen op, waar mee de eindstand vier—een voor Dene marken werd. Tijdens de wedstrijd De Baronie-RAC (Zuid I. tweede klasse B) beleefden en kele duizenden toeschouwers een sensa tioneel moment. Bij een schermutseling voor het RAC-doel kopte Van Nuenen de bal uit hel doel. Doelman Peerden en linksachter Van der Steen sprongen om hoog, maar zij waren net te laat om de bal nog te raken. Toen beiden omlaag kwamen grepen zij de bovenlatdie als een lucifershoutje afknapte. Onmiddellijk werd het vernielde doel uitgegraven en van een bijterrein werd een ander doel gehaald. Het nieuwe doel werd opgezet, maar met dat al icaren er veertig minuten verstreken, voordat de wedstrijd kon worden hervat. Droogwas thans 32 ct. per kg Zeven stayers vertrokken als volgt: Bakker, Stakenburg, Bijster, De Best, Pronk, Kunst en Wierstra. Kunst, Staken burg en Wierstra zouden geen rol spelen, dat stond bij voorbaat al vast en inderdaad hadden zij binnen vijftien kilometer al een of meer ronden achterstand opgelopen. Bakker reed op kop, gevolgd door De Best, Bijster en Pronk en in deze volgorde wer den de eerste 50 kilometer afgelegd. Na 51 kilometer begon De Best een aan val op de leiderspositie. Hij kwam naast Bakker te liggen en na een kort maar hevig duel raakten beiden los. De Best herstelde zich het eerst en ging nu een paar ronden aan de leiding. Niet lang, want Bijster, die uitstekend geleid door Wiersma, op de loer had gelegen, greep zijn kans en stormde over De Best heen. Maar intussen had ook Pronk zich voor de strijd aangegord en na 56 kilometer verdrong hij Bijster van de eerste plaats. De ongeveer 7.000 toeschouwers ver keerden in de veron derstelling, dat het spel gespeeld was, want Pronk zag zijn op papier - groot ste concurrent Bak ker in de rug. Tien kilometer voor het einde lagen De Best en Bijster op nog geen vijftig me ter achter Pronk. Gangmaker Wiersma zette zijn pupil Bijs ter weer tot grotere spoed aan, kwam dicht achter De Best, die de Belgische gangmaker Van de Bosch het sein tot de grote aanval gaf. Cor Bijster Onder het gejuich van het publiek trok De Best over Pronk heen, die geen reserves meer had om tegenstand te bieden. Met het hoofd tussen de schouders reed Pronk de laatste tien kilometer uit en werd nog tweemaal gelapt. De Best reed een gewon nen wedstrijd, omdat Bijster alle aandacht nodig haci om een laatste verwoede aanval van Bakker op de tweede plaats af te slaan, waarin hij tenslotte slaagde. Achtervolging Een prachtige strijd is ook geleverd in de finale van de achtervolging voor ama teurs tussen Piet van Heusden en Daan de Groot. Van Heusden had in de halve finale in vijf minuten 18 seconden Buker er uit gereden. Maar toen Daan de Groot in de andere rit Vreeswijk uitschakelde op een fiets, waarin reservewielen waren ge zet en daarbij een tijd van 5 minuten 17 seconden maakte, werden in de hoek van de wereldkampioen in het rennerskwaftier do allerbeste materialen voorzichtig ge monteerd. Daan de Groot had een zeer snelle start en lag na de eerste ronde ongeveer zeven meter voor. Maar dat was niet genoeg voor Van Heusden die altijd minstens vier ron den nodig heeft om zich in te rijden. Zo was het ook nu. De voorsprong van De Groot werd na elke ronde kleiner en toen de laatste ronde inging was er geen twijfel meer: de voorsprong van Van Heusden be droeg veertien meter. In de laatste ronde gooide hij er nog een schepje op en ging met zeker dertig meter voorsprong als eer ste over de streep. Van Heusden die de laatste tijd in het buitenland op de achtervolging matige tijden heeft gemaakt liet nu op de zware stadionbaan met een lastig windje de in ternationale tijd van 5 minuten 12,4 secon den voor zich afdrukken. Dit zal in de komende wedstrijden voor hem een ge duchte steun betekenen, waarbij Van Heus den natuurlijk wel het oog gericht heeft op de wereldkampioenschappen te Zürich. Ook de tijd van Daan de Groot: 5 minu ten 15,4 seconden mag gezien worden. Sprint Bij de sprinters prolongeerden Jan Derksen en Jan Hijzelendoorn hun titels. Een verrassing bij de profs was, dat niet Faanliof in de finale kwam, maar de nog jeugdige Van Oers, een zoon van de eer tijds bekende renner Thijs van Oers. Na tuurlijk hadden Adie van Vliet en Jan Derksen zich uit de halve finales direct in de eindstrijd geplaatst. In de herkansingsrit lag Faanhof bij het ingaan van de laatste 200 meter op de tweede plaats achter Van Oers en voor La- keman en Ravestein. Waarschijnlijk heeft Faanhof de snelheid van de jonge Van Oers onderschat, want hij zette pas laat aan, te laat, want toen reed Van Oers hem los. In de finale mengde Van Oers, die wel wist kansloos te zijn, zich niet in de strijd tussen Derksen en Van Vliet. De Woerde naar lag in de laatste bocht voorop en was tegen de felle eindsprint van Derksen, die uit tweede posjtie onweerstaanbaar op kwam zetten, niet opgewassen. Ook bij de amateurs kwamen in de finale geen nieuwe gezichten. Zonder veel moeite reden Jan Hijzelendoorn, Patsy Willekes en Ad Schotman zich in de eindstrijd. Nog voor de laatste 200 meter ingingen Wilde Willekes, die in derde positie reed, onder Hijzelendoorn door schieten. De kampioen ving hem op en zette meteen de aanval op Schotman in, die weinig tegen stand bood. Willekes stak na zijn afgesla gen demarrage de hand op ten teken van protest. Intussen kon Jan Hijzelendoorn dertig meter voor de streep al overeind komen, want Schotman was verslagen. Het protest van Willekes, dat hij dooi de manoeuvre van Hijzelendoorn gedwon gen zou zijn geweest in het gras te rijden, werd na de verklaringen van de bochtcom missarissen afgewezen, zodat Jan Hijzelen doorn wederom de kampioenstrui mocht aantrekken. 50 Kilometer De wegrenner Daan de Groot, de grote man in de vijftig kilometer wedstrijd voor amateurs en de sprinter Patsy Willekes hebben elkaar in de laatste vijf kilometer het leven zo zuur gemaakt, dat de Utrechter Koch met de winst is gaan strijken. De Groot had de wedstrijd gemaakt. Bij elke uitlooppoging speelde hij een voor name rol, was onder de vluchtelingen of sloot zich door een fraaie rush bij de weg lopers aan. Het was voornamelijk aan zijn doorzettingsvermogen en wilskracht te danken, dat het grote peloton twee lappen kreeg. Achtervolging profs Bij de profs achtervolgers, waarin Van Est, Adrie Voorting, Gerard Peters en Lake- man elkaar Zondag 21 Juni de titel gaan betwisten, waren de uitslagen: Eerste rit: 1. Van Est 6.41.4; 2. Dekkers 6.56.0. Tweede rit: 1. Adri Voorting 6.44.4: 2. Schoenma kers 7.04.0. Derde rit: 1. Peters 6.49.8; 2. Evers 6.53.4. Vierde rit: 1. Lakeman 6.50.0; 2. Smits 6.53.8. Nu Ferdi Kiibler zich niet beschikbaar stelt, heeft de Zwitserse wielerbond de vol gende veertien renners geselecteerd uit wie, onmiddellijk na afloop van de ronde van Zwitserland, de ploeg voor de Tour de France zal worden gevormd: Hugo Koblet, Fritz Schaer, Marcel Huber, Walter Dig- gelmahn, Reno Pïanezzi, Zugen Kaxber, Emilio Croci-Torti, Fritz Zbinden, Mac Schellenberg, Josef Winterberg, Carlo Lan- franchi, Hans Nötzli, Otto Meili en Rolf Graf. Anderzijds heeft het bestuur van de bond, na kennis genomen te hebben van het dossier van het officiële rapport van de internationale jury, aan Kiibler een boete van vijfhonderd Zwitserse francs opgelegd .wegens ongemotiveerd opgeven in de eer ste étappe van de ronde van Italië, waar door de Zwitserse ploeg verzwakt werd". Om dezelfde reden werd Rolf Graf beboet met honderd francs. De zesde ronde van Helmond, door on geveer 12000 toeschouwers bijgewoond, is gewonnen door de Brabantse, amateur kampioen Piet de Bruin uit Roosendaal, die acht ronden voor het einde met Van Roon uit Haarlem het peloton ontvluchtte. Deze ronde over 120 kilometer (110 ronden) werd gekenmerkt door vele uit looppogingen, onder meer van de Frans man Dos Santos, de Deen Rasmussen en de Oostenrijker Wimmer, die echter op dit snelle parcours, waar vele premiesprints werden betwist, geen succes opleverden. In het ploegenklassement plaatste het team van „Willebrordt Wil Vooruit" zich eerste voor de K.N.W.U.-ploeg. Wagtmans werd derde, Van Est vijfde en Gerrit Voorting zesde Een internationaal wielercriterium in Antwerpen over 125 kilometer is gewon nen door de Belg Ockers in 2 uur 58 minu ten 5 seconden. Deze tijd betekende een nieuw record voor deze wedstrijd. Het oude stond op naam van Gerrit Schulte met 3 uur 7 seconden. Van der Eist (Bel gië) werd op 6 seconden tweede, Wout Wagtmans op 7 seconden derde en Impanis (B.) op 16 seconden vierde. Wim van Est eindigde op de vijfde en Gerrit Voorting op de zesde plaats. In Dülken (Rijnland) hebben Peters en Van 't Hof (Nederland) een koppelwed strijd voor amateurs gewonnen over 62 l/2 kilometer. Hun lijd was 1 uur 32 minuten. Van :t Hof won voorts een puntenwedstrijd. In een sprintwedstrijd werd hij tweede. Voor de vierde maal in haar bestaan heeft de Haarlemse vierde klasser EHS moeten aantreden voor promotie naar de derde klas. Driemaal is het mislukt, maar gisteren, op het goed bezette Haarlem- terrein, is het dan eindelijk wèl gelukt. Na een spannende wedstrijd slaagde EHS er in met twee-een de beslissingswed strijd van Animo te winnen. In de avond uren hebben de EHS-leden de promotie van het eerste voetbalelftal gevierd. De eerste helft van deze derde wedstrijd tussen EHS en Animo was niet best. De zenuwen spraken een duchtig woordje mee en van goed voetbal was aan beide kanten geen sprake. Mistrappen, slecht geplaatste ballen, missen van kansen, het werd alle maal in grote hoeveelheden opgediend en mede doordat er te veel op de man werd gespeeld, was het een slechte partij voetbal bal. Naarmate de strijd vorderde werd alles echter iets beter. Vooral in de tweede helft. Maar voor de pauze was het een vrij slech te vertoning, waarin EHS de leiding kon nemen toen Dautzenberg profiteerde van een misverstand in de Amsterdamse ver dediging. De vreugde was van korte duur, want nog voor rust werd het een-een toen de Amsterdamse linksbinnen Rustenburg uit een scrimmage de bal net over de lijn kon werken. Voorsprong Na de pauze ging het iets beter. Vooral EHS herstelde zich en vlotte aanvallen brachten het Animo-doel regelmatig in gevaar. Spil Minneboo en doelman v. d. Gast hielden echter goed stand. De grote verbetering kwam evenwel toen De Boer bij EHS moest uitvallen bij een blessure en de veteraan Hooydonk hem kwam ver vangen. Plotseling vlotte het veel beter bij EHS, want Hooydonk speelde nog een prima partij. Een fraai schot van zijn voet uit een voorzet van links had beter lot verdiend. Maar in de een en dertigste minuut ge beurde het. Een goede aanval bezorgde Van Esveld een kans, omdat de Amsterdamse achterhoede ten onrechte voor buitenspel bleef staan. En in het volgende ogenblik was doelman v. d. Gast gepasseerd. EHS behield na dit doelpunt nog het beste van het spel, maar in de twee-een stand kwam geen verandering meer. Met groot vreugdebetoon werden de EHS-spelers van het terrein gedragen. De wedstrijd HaarlemHeerenveen is voor Bert Eoeree, de rechtshalf van Haar lem een jubileumwedstrijd geweest. Het was namelijk zijn 250ste wedstrijd in het eei-ste elftal van de roodbroeken. Be gonnen in 1939 met de wedstrijd tegen 't Gooi heeft Boeree vrijwel onafgebro ken in het eerste elf tal meegespeeld. In Bert Boeree deze 250 wedstrij - den scoorde hij 41 doelpunten. In totaal heeft Boe ree, die van zijn veertiende jaar in Haarlem speelt, 382 wedstrijden voor di verse elftallen gespeeld, waarin hij het tot 94 doelpunten bracht. Om precies te zijn: 64 wedstrijden in de adspiranten met 29 doelpunten, 33 in de junioren met 15 goals, 10 in de HVB met 4 doelpunten, 25 in het tweede met. 5 goals en 250 in het eerste met 41 doelpunten. In intieme kring is Boeree dezer dagen gehuldigd in het bijzijn van bestuur, spe lers en het bestuur van de supporters vereniging. Fraaie gèsehenken mocht Boe ree in ontvangst nemen. Jan Derksen heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de sprinititel van Nederland der professionals behaald. In de finale versloeg hij Arie van Vliet met enkele lengten. Hier zien we Jan Derksen (links) ae eindstreep passeren, gevolgd door Arie van Vliet. DE HELFT VAN DE VOLWASSEN MANLIJKE BEVOLKING van Eind hoven een stad. weinig kleiner dan Haarlem bevolkte Zaterdag tegen de avond, de weg naar Den Bosch. Alle openbare transportmiddelen van Oost- Brabant, honderden auto's en enige duizenden trap-, brom- en echte motorfietsen wrongen zich door een aantal verkeersopstoppingen naar het. Bossche sportpark De Vliert, waar 27.000 opgewonden Eindhovemren hun favorieten Eindhoven en PSV gingen aanmoedigen. Een half seizoen lang hebben deze clubs om de eerste pïaals gestreden, waarbij zij het Haagse ADO van zich af wisten te .schud den. Zij gaven elkaar daarbij niets toe, speelden tweemaal in hun plaatselijke ontmoetingen gelijk en eindigden beide met 37 punten. Pas in de Brabantse hoofdstad gaven de Philips-mannen zich tegen hun zin gewonnen aan Eindhoven, dat op het ogenblik over een snelle en vaardige ploeg beschikt. Eindhoven was er al dadelijk op uit, zich de prettige ruggesteun van een punt voor sprong te verzekeren. Van Melis, die zich weer naar zijn oude vorm heeft opgewerkt, rende als een dartel veulen door de wat langzame PSV-verdediging heen. Slechts doelman Steiger hield bij deze gevaarlijke excursies zijn hoofd koel en wist enige malen op het nippertje redding te brengen. Eenmaal kreeg hij hulp van de lat en een andere keer kronkelde hij zich niet zijn volle twee meter om het gehele bimientrio heen. Maar toen rechtsachter Bakers Schmidt op zijn heup nam, moest de be kwame PSV-keeper de harde strafschop van aanvoerder Frans van Tuyl laten schieten. Zenuwachtige doelman Bij PSV waren de aanvallers heel wat minder gevaarlijk. Slechts rechtsbuiten Dillen wist het de nogal zenuwachtige doelman Hanssen enige malen moeilijk te maken. Na enige tijd had hij succes: hij kreeg de bal van de lange kanonnier Fransen, kwam met een paar schijnbewegingen langs twee verdedigers en zag zijn vinnige schot onder doelman Hanssen door in het net vliegen. De rest van de eerstes peelhelft verliep hoofdzakelijk op de helft van PSV, waar Schmidt, Snoek en Van Melis als bladeren in de herfstwind dooreen warrelden en het uiterste vergden van hun stugge tegen standers. Pas na de rust kregen zij loon naar wer ken: de naar de linkervleugel gezwenkte rechtsbinnen Van Rooy liep zich los van Bskei's en spil Wouters en bracht met een zuiver schot in de hoek de stand op 21 voor zijn ploeg. Na nog enige malen zonder succes te hebben aangevallen, waagde Eindhoven zich aan het gevaarlijke expe riment, zich geheel terug te trekken. Maar zijn verdediging kweet zich kundig van haar taak, zodat PSV langzamerhand het hoofd liet hangen. Pas in de laatste minuten kwam er een kleine opleving, die resul teerde in twee corners, maar toen ook deze mislukten, kon Eindhoven zich kampioen noemen. De tegenstanders van RCH De volgende elf spelers zullen mededin gen naar het landskampioenschap: doel: Hanssen (kundig, maar nerveus, maakt nogal eens een blunder); achter: Lambert van Tuyl (stugge, harde werker), Frans Tebak (reageert snel, kopt goed, geeft lan ge passes naar zijn voorhoede); midden: Van Kemenade (zwervende rechtshalf, heeft ongeveer dezelfde stijl als Wiertz van DWS), Fi-ans van Tuyl (aanvoerder, ste vige, trapvaste stopper, steekt met zijn twee meter boven elke midvoor uit); Jo Tebak (middelmatig, maar taai en ijverig); voor: Louwers (zeer handig, maar nogal wild, speelt veel solo, met wisselend succes), Van Rooy (snel, goede stijl, "speler met toe komst); Van Melis (wordt langzamerhand weer de snelle, goed koppende midvoor van weleer, iets meer gehard), Snoek (nog steeds wispelturig, temperamentvol en ge vaarlijk), Schmidt (zeer wisselvallig, wat nonchalant). Hoewel aan de verlangens van het be stuur van Vitesse door het gemeentebestuur van Arnhem niet is tegemoet gekomen en in feite de moeilijkheden niet zijn opgelost, heeft het Vitesse-bestuur besloten de thuis wedstrijden in de kampioenscompetitie tóch op eigen terrein te spelen. Door een twee-een overwinning op P.S.V. behaalde Eindhoven het voetbalkampioen schap in afdeling D. Na afloop van de wedstrijd kwam, de burgemeester van Eind hoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, het kampioenselftal zijn gelukwensen aanbieden als-mede een lauwerkrans, die hij aan aanvoerder Van Tuyl overhandigde Hij voelde zich echter niet op zijn ge mak in de groep van zes, die de strijd zou gaan beslechten, nadat de overige renners met één of meer ronden achterstand uit de baan waren genomen. Immers, hij had tot tegenstanders vier sprinters: Patsy Wille kes, Piet Kooyman, Frans Mahn en Koch en de Amsterdammer Duyker, die uitste kend had gereden, maar door niemand als een serieuze candidaat voor de titel werd beschouwd. Met nog drie kilometer voor de boeg trachtte De Groot de anderen van het wiel te rijden, voor hem de enige kans om het niet in een eindspurt tegen de sprinters te moeten afleggen. Mahn en Willekes ver ijdelden deze poging en toen ging Duyker er van door. Niemand lette op hem en hij had al vijftig meter voorsprong, voordat de anderen zich het gevaar bewust werden. Geen van de vijf wilde de kop nemen bij de achtervolging van Duyker* die bijna aan het eind van zijn krachten alles gaf om zi.in voorsprong te behouden. Van een achtervolging was geen sprake, want zodra De Groot aanzette sprong Wil lekes aan zijn wiel, waarop De Groot on middellijk omhoog reed en omgekeerd was het precies zo. De ruzie lussen cleze twee bereikte het hoogtepunt een kilometer voor de streep. Willekes reed voorop, hield De Groot in de galen en gaf met een handgebaar de anderen ruim baan Koch maakte van deze gelegenheid gebruik, sprong weg en had nog voor de laatste ronde Duyker inge haald, die geen kracht meer had om tegen stand te bieden en met zeker twintig meter verslagen werd. Bij de vlucht van Koch was Daan de Groot door Willekes hoog in de baan ge houden, zodat hij niet kon meegaan. Nu zijn kans op de titel al verkeken was, kon Daan de Groot de eindsprint winnen voor Kooyman, Willekes en Mahn. Prachtige wedstrijd Dit was het onbevredigend slot van een prachtige wedstrijd. Nog voor er vijf kilo meter gereden was, gingen er zes renners van door, achtervolgd door een groep van vijf, waarbij zich Daan de Groot bevond. Aanvankelijk vielen enkelen terug, maar toen na 25 ronden de stand werd op gemaakt, lagen tien renners 200 meter voor het peloton. Het was De Groot, Vriens, Duyker, Kooyman, Mahn, Hijzelendoorn, Willekes, Koch, Wiese en Bakx. Na 20 kilometer kregen deze renners, behalve Bakx, die het tempo niet meer kon volgen, aanfluiting met het peloton. Op de helft van de wedstrijd 'sprongen weer tien renners weg', waarbij Mahn, Duyker en Willekes. Daan de Groot, Koch en Kooy man zagen hun kans sterk verminderen en gingen de een na de ander achter de uit lopers aan. Zij slaagden 16 kilometer voor het einde er in bij te komen. De sportcommissie van de KNWU heeft het volgende beleend gemaakt: „Ondanks het feit, dat de sportcommissie van de KNWU hem tijdig zowel telegrafisch als telefonisch heeft gewaarschxaod voor de consequenties, is de beroepsrenner Ger rit Schulte, die op reglementaire wijze had ingeschreven voor het nunïmer achtervolging bij de Nederlandse baan kampioenschappen, Zaterdag niet aan de start verschenen. Aangezien Schulte behoort tot die cate gorie van renners, van wie verwacht mag worden dat zij een voorbeeld zul len zijn voor renners met minder inter nationale faam, heeft de sportcommissie deze overtreding ernstig opgenomen en Schulte een boete van f 1000 opgelegd. Dit geld zal niet worden gestort in de zogenaamde „boetepo.t", maar zal ge voegd worden bij het aandeel van de recette, dat onder de renners verdeeld zal worden, zodat deze geen nadeel be hoeven te ondervinden van het gedrag van hun collega". De heer M. Koot, tweede secretaris van de sportcommissie verklaarde in ver band met deze zaak dat Schulte, toen bekend werd dat de beslissingswedstrijd PSV-Eindhoven in het BVV-stadion ge speeld zou worden, aan de sportcom missie medegedeeld heeft niet in de kampioenschappen te zullen starten, omdat hij er de voorkeur aan gaf in zijn zaak te blijven. (Schulte is pachter van het restaurant van het BVV-stadion) De sportcommissie heeft Schulte aange boden er voor te zorgen, dat hij zijn rit Zaterdagmiddag direct om twee uur zou kunnen- rijden, zodat hij dan voor half drie het Olympisch stadion zou kunnen verlaten en op tijd voor de be slissingswedstrijd in Den Bosch had kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5