Sluitingsavond verstoord: turnen en voetbal in de stromende regen Geheelonthouders maken plannen voor samenwerking „Rechtstreeks plukt men de vruchten van krachtsinspanning voor de Flora" Mevrouw E. E. Hoogerhout opende Rachel Steynhuis Agenda voor Haarlem De tiende Haarlemse Sportweek A an vraagfo rma lier Vijf aanrijdingen op Rijksstraatweg Ontvluchtingspoging uit strafgevangenis Ds. J. de Groot bedankt Brandweerwedstrijden voortgezet MAANDAG 15 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 WEEK Ons Eibernest won van Rohda met vier-twee Zwemtocht en sprong van 8 meter zonder resultaat Vacature-Van Elden Examens Vergadering bloembollencultuur Contactbijeenkomst van Pieter Hasselaergroep Theo Frenkel opgenomen in Haags ziekenhuis Brand teistert fabriek in Zevenbergen Burgerlijke Stand Het sluitingsfeest van de tiende Haarlemse Sportweek is een fraaie demonstratie ge worden voor daadwerkelijke sportbeoefening. Duizenden toeschouwers waren getuige van dit festijn op het Haarlem-terrein en allen, zowel deelnemers als toeschouwers, zouden tevreden hebben kunnen zijn, indien het weer had meegewerkt. Juist op het ogenblik dat de dames-turnsters van de verenigde Haarlemse gymnastiekvereni gingen de samenwerking op turngebied in Haarlem nog eens duidelijk zouden onder- srepen, brak de bui los. In een stromende regen maakten de gymnasten hun entree voor de talrijke mensen. Voorafgegaan door de gecombineerde trommelkorpsen van Bato en Concordia marcheerden vijfhonderd dames met de vlaggeji van de ver schillende verenigingen het veld op en demonstreerden hun nummer onder omstan digheden die weinig normaal waren. De demonstratie vormde desondanks een fraai sluitstuk van deze tiende Haarlemse Sportweek. HAARLEM De korfbalwedstrijd tussen Ons Eiber nest en Rohda, waarmede op de avond werd begonnen, bracht een verdiende viertwee zege voor de Eibers. Dit twaalf tal speelde technisch beter dan Rohda uit Amsterdam, dat enige invallers(sters) telde. Vooral de heren H. Berens en KI. Mulder lieten fraaie staaltjes samenspel zien. Toch was „Rohda" aanvankelijk niet de mindere en zelfs schotvaardiger. Daar door kwam Rohda door goals van W. Jon ker en mej. Nucolet (deze laatste uit een prachtige doorloopbal) met tweenul voor. Pas één minuut voor de rust kon mej. v. d. Bor, indirect uit een vrije worp, de achterstand tot 21 verkleinen. Na de rust kwamen de Eibers goed op dreef. Spoedig scoorde H. Berens op zeer fraaie wijze de gelijkmaker (2-2), waarna mej. Visser de stand op drie-twee in het voor deel van „Ons Eiber nest" bracht. Kort daarop miste Rohda de kans op de gelijkmaker door het niet benutten van een strafworp. Een ver- dedigingsfout werd tenslotte door T. Korporaal goed uitge buit, waardoor „Ons Eibernest" een royale vier-twee zege be haalde. Spannende estafettes Vol aandacht werden na de korfbalwed strijd enkele estafettes verlopen door afhletiekploegen. In een vlot tempo werd dit onderdeel van het programma afge werkt en vooral de 4 x 100 meter esta fette heren was een interessante strijd tussen de HAV „Haarlem" en de RKAV „Holland". De beide laatste lopers finish ten vrijwel gelijk. Voor beiden werd een zelfde tijd genoteerd, nl. 45.8 sec. „Haar lem" werd winnaar. Bij de overige nummers viel het op dat de wisseltechniek nog wel iets te wensen overliet. Daaronder hadden de tijden uiteraard te lijden. De uitslagen van de onderscheidene nummers waren: 4 X 80 meter dames: 1 GIT A 42.9; 2 Suomi 44.2; 3 ADA 44.4. 4 X SO meter jongens B: 1 Haarlem 37.8; Holland 38.6; 3 Haarlem 2 39.5. 4 X 100 meter heren: 1 Haarlem 45.8; 2 Holland 45.8; 3 Suomi 47 sec. 4 X 100 meter dames: 1 GITA 51.3; 2 ADA 53.9; 3 GITA 2 53.9. Zweedse estafette: 1 Suomi; 2 Holland; 3 Haarlem. Haarlems elftal geklopt De voetbalwedstrijd Haarlem-Amster dam vormde het hoofdnummer van de avond, maar heeft niet helemaal aan de verwachtingen beantwoord. De Amster dammers kwamen in een sterkere opstel ling dan aanvankelijk was samengesteld en stonden als volgt opgesteld: Doel: Hagenaars (Volewijckers); achter: v. d. Oord (Volewijckers) en Boskamp (Ajax); midden: Krist (Ajax), Meyer (DWS) en Bouwens (Ajax); voor:01denhof (Watergraafsmeer); Dahrs (Blauw Wit), Brom (WA), Vonhoff (DWS) en v. d. Wel Ajax). De Haarlemmers misten het backstel Odenthal-Kuys, waarvoor de beide backs van de Kennemers invielen, Peggeman en Lejeune, terwijl Boeree de plaats van Van Tielroov innam. De Haarlemse combinatie bleek geen al te gelukkige greep. Het vlotte niet en spe lers als v. d. Kuil, Groeneveld en Snoeks Jr. konden hun gewone competitievorm niet benaderen. De Amsterdammers vorm den een hechter ploegverband, combineer den beter en bleken bovendien met meer enthousiasme bezield dan de Haarlemmers. En omdat bovendien de achterhoede van Haarlem geen al te sterke indruk maakte verkeerde het doel van v. d. Berg meer in gevaar dan dat van Hagenaars. Overeen komstig de krachtsverhouding kon Am sterdam dan ook voor rust een eennul voorsprong nemen door Vonhoff. In de Amsterdamse achterhoede blonk Boskamp uit, die de Haarlemse rechtervleugel Snoeks-v. d. Kuil volkomen „lam" legde. De regen kwam.... Tot zover was alles goed gegaan. De damesgymnasten hadden zich op het bij - terrein verzameld en onder aanvoe ring van de ge combineerde trom melkorpsen van Bato en Concordia marcheerden bijna vijfhonderd turn sters het veld op met de vereni gingsvaandels. Toen kwam de re gen Doch desondanks draaiden zij hun nummert j e, vrij wel feilloos en een donderend applaus was de dank voor deze macht ig mooie demonstratie. Wet houder Geluk slfcot daarna het feest. De voetballers wil den zich tenslotte niet laten kennen door de dames en speelden nog een vlotte tweede helft, waarin ook thans de Amsterdamse ploeg de beste kwaliteiten bleek te bezitten. Een fraaie aanval besloot v. d. Wel met een even mooi tweede doelpunt, waarna de span ning terugkeerde toen v. d. Sluis voor een uitste kend tegenpunt zorgde. Maar de hoofdstedelingen behielden de over hand en de actieve middenvoor Brom, maakte tenslotte aan alle onzeker- nen de Amsterdammers verdiend. De torenklok aan de Rijksstraatweg liet elf slagen horen gelijk met het eindsignaal van scheidsrechter Formanoy.De prachtig geslaagde tiende Sportweek be hoorde tot het verleden. Enkele minuten later was het droog. Evenals Woensdagavond heeft de jeugd groep van de Haai'lemse Hengelaarsbond Zaterdag een hengelwedstrijd georgani seerd aan het Zuider-Buiten Spaarne. On geveer honderd jeugdige deelnemers van 8 tot 16 jaar hebben elkaar bestreden om mooie prijzen. De vangst was naar ver wachting, dus slecht, want in Centrum stad waartoe men dit gedeelte van het Het tafelspringen door de leden van Bato. tijdens hei slui- tingsfeest van de Haarlemse Sportweek op het Haarlem-terrein. heid een einde door nummer drie langs I Spaarne mag rekenen is geen viswater v. d. Berg te schieten. Met drie-een won- bij uitstek. Tijdens de algemene vergadering van de Algemene Nederlandse Geheelonthouders Bond, die Zaterdag en Zondag in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem is gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. Redeker uit Ede, een openingsrede uitgesproken, waarin hij er de aandacht op heeft gevestigd, dat het matig gebruik van alcoholhoudende dranken nog steeds troef is. Het appèl van de bond op het verantwoordelijkheidsgevoel heeft, aldus de voorzitter, weinig succes en al is het ver antwoordelijkheidsgevoel natuurlijk wel aan wezig, de grens er van is verlegd, waardoor het alcoholgebruik er niet meer onder valt. Voor de drankbestrijdersbeweging betekent dit volgens spreker, dat de bond wordt gene geerd, hetgeen erger is dan wanneer de bond zou worden bestreden. Voorts merkte de heer Redeker op, dat in de drankbestrijdersbeweging een afnemende activiteit is te bespeuren. Een kleine, ge trouwe kern werkt geregeld, doch een groter aantal leden kan alleen bij speciale acties worden betrokken. Volgens spreker zal de drankbestrijdersbeweging dan ook meer en meer het karakter krijgen van een „grote" organisatie, met betrekkelijk weinig werkers, verhoogde activiteit bij bepaalde gelegen heden. massaal gerichte propaganda en be trekkelijk weinig zelfwerkzaamheid der le den, omdat de initiatieven in hoofdzaak van het hoofdbestuur moeten uitgaan. Deze ont wikkeling, aldus vervolgde de heer Redeker, stuwt naar concentratie van de verschillende verenigingen, omdat de organisaties in het algemeen te klein zijn om op deze wijze te werken. Dit is aldus spreker, een van de redenen, waarom tussen de Nederlandse Ver eniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en de Algemene Nederlandss Ge heelonthouders Bond een gesprek op g-*»~ is gebracht. Het resultaat is neergelegd in een motie, die tijdens de vergadering zal worden behandeld. De motie houdt volgens spreker in, dat tussen beide verenigingen plaatselijk, gewestelijk en landelijk ten nauwste zal worden samengewerkt met de bedoeling over enkele jaren tot een fusie te komen. In de gevoerde besprekingen, aldus spreker, zijn tevens de Internationale. Orde van Goede Tempelieren en de Snelvèrkeers Onthouders Vereniging betrokken. Deze verenigingen voe len, volgens de heer Redeker, echter niets voor een fusie maar wel voor een federatie. Derhalve wordt, aldus spreker, aan de verga dering een tweede motie voorgelegd, waarin toestemming wordt gevraagd met de Neder landse Vereniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken, de I.O.G.T. en de S-O.V. samen een federatie te vormen. Deze vier organisaties, zo ging spreker voort, vor- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren „p HdCirlemS Dogbldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a ƒ6.10 per kwartaal//0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy, die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen men de zogenaamde algemene sector in de drankbestrijdersbeweging. De vergadering heeft de moties over de samenwerking, eventueel gevolgd door een fusie met de N. V. en over het vormen van een federatie goedgekeurd. De jaarverslagen werden goedgekeurd en periodiek aftredende bestuursleden en leden van commissie werden herkozen. De afdeling Groningen had het grootst aan tal nieuwe leden ingeschreven en de afde lingen Dordrecht en Haarlem hadden het aantal lezers van het orgaan van de bond het meest verhoogd. In de bijeenkomst van Zondag heeft mr. dr. J. In 't Veld een uiteenzetting gegeven over Plaatselijke Keuze, aan welke actie een aantal geheelonthoudersverenigingen deel neemt. De viering van het veertig-jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de A.N.G.O.B. viel samen met de jaarvergadering. Zater dagmiddag hield het afdelingsbestuur een receptie. Onder de aanwezigen was de enige nog in leven zijnde oprichter de heer J. de Kleijn, die speciaal welkom werd geheten. Gelukwensen werden aangeboden door het hoofdbestuur en vertegenwoordigers van plaatselijke geheelonthoudersverenigingen. Ingekomen was een brief van de burgemees ter, die wegens uitstedigheid verhinderd was ter receptie te komen; hij wenste het bestuur geluk met het jubileum en de bond een ge slaagd congres toe. Des avonds gaf de toneelvereniging „Her man Heijermans" een opvoering van „Betje regeert" van Henk Bakker. De bondsvoor zitter de heer J. Redeker, hield een toespraak. Enkele dames en heren gaven zich als lid op. Dat de Rijksstraatweg voor het verkeer nog steeds een van de gevaarlijkste wegen in Haarlem blijft, is gedurende de afgelopen dagen eens te meer bewezen. Zaterdag kwamen drie voetgangers in on zachte aanraking met een andere weggebrui ker, zonder dat er zich daarbij echter per soonlijke ongelukken voordeden. Zondagmiddag waren de gevolgen van een aanrijding echter ernstiger. Om kwart over drie stak een 66-jarige voctgangster, mevrouw R. J. B.K., zonder voldoende op het andere verkeer te letten, bij de Spaarnhovenstraat de Rijksstraatweg over en werd aangereden door een juist passerende motorrijder. Zij werd tegen de' grond geslingerd en kreeg een lin- keronderarmfractuur en enkele schaafwon den aan het gezicht. De motorrijder, de 43-ja- rige tuindersknecht B. J. M. uit Hillegom, liep een lichte hersenschudding en een kneuzing aan de rechteronderarm op. Zijn echtgenote kreeg een keuzing aan de rechterhand en schaafde haar linkerknie. De voetgangster en de motorrijder zijn naar het St. Elisabeth's gasthuis overgebracht. Gecompliceerde aanrijding Enkele uren later, om tien over vijf, vond op de Rijksstraatweg een gecompliceerde aanrijding plaats waarbij twee N.Z.H.V.M.- bussen en een personenauto betrokken waren. De bestuurder van de eerste bus reed met zijn wagen in Zuidelijke richting en wilde bij de Preangerstraat een voor hem rijdende N.Z.H.-bus inhalen. Juist op dat moment kwam een personenauto uit de Preangerstraat de Rijksstraatweg oprijden. De personenauto kwam in aanraking met de linkervoorzijde van de achterste bus en werd op het trottoir tegen de gevel van perceel 156 geslingerd. De achterste autobus kwam door de schok met de rechter voorzijde tegen de linker achterzijde van de voorste bus. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De personenauto moest ernstig bescha digd weggesleept worden en de beide bussen konden op eigen kracht, hoewel zij toch vrij ernstig beschadigd waren, de tocht voort zetten. Zondagmiddag omstreeks 5 uur werd er zoals gewoonlijk in de strafgevangenis in Haarlem een godsdienstoefening gehouden. Na afloop van de dienst om tien over vijf hebben twee gevangenen getracht uit de gevangenis te ontvluchten. Zij schoven een raam van het kerkgebouw, dat midden in de gevangenis is gelegen, open, maar voor dat zij hierdoor konden verdwijnen werd een van de mannen, de 22-jarige A. ten C„ reeds gegrepen. De ander, de 20-jarige J. J. L. maakte echter een sprong van acht a negen meter en kwam terecht in de tuin achter de woning van de directeur, die aan de rechter zijde van de ingang is ge legen. Hierna klauterde hij over een ijze ren hek en stond op de Papentorenvest, waar hij het uiteraard direct op een lopen zette. De bewakers renden achter hem aan en ten einde raad sprong de vluchteling in de Oostsingelgracht. Een der bewakers liep vlug naar de andere kant van de gracht en kwam net op tijd om de zwemmer op het droge te helpen. Hierna werd de ont vluchte gevangene weer naar de gevan genis teruggebracht. Deze jongeman zou over enkele maanden worden ontslagen. De gevangene, die reeds bij het raam van de kapel werd gegrepen zou pas tegen het einde van het volgend jaar op vrije voeten gesteld worden. Naar wij vernemen heeft ds. J. de Groot uit Apeldoorn bedankt voor het door de kerkeraad van wijkgemeente II der Neder lands Hervormde Kerk van Haarlem op hem uitgebrachte beroep ter vervulling van de vacature-Van Elden. Coornhertlyceum Aan het Coornhertlyceum zijn voor het eindexamen Gymnasium, afdeling B ge slaagd: mej. W. A. Dijkstra. P. Th. Elsinga, D. Korf. P. de Ronde. mej. M. Westerveld. Verlengd examen: een candidaat; afgewe zen: geen. Enkele weken later dan gewoonlijk kwam de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur hedenmor gen in het Concertgebouw in vergadering bijeen. De reden was, dat de Flora de aan dacht van velen vroeg. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, herdacht in zijn openingsrede de heren mr. A. H. J. Merens, B. N. Loerakker, C. H. Kramer, M. E. Wesstein, M. Hommes, H. Boegschoten, jhr. J. P. W. van Doorn, P. J. Ruygrok, L. van Grieken, P. Kramer en Th. Dik. Spreker ging uitvoerig in op de interna tionale bloemententoonstelling „Flora 1953" en zeide, dat de vereniging een zeer zware taak tot een goed einde heeft gebracht, dank zij de medewerking, die zij van vele zijden heeft mogen ontvangen. Is de „Flora 1953" en het gehele Flower- festival 1953 van onschatbare propagandis tische waarde geweest voor het bloembol lenvak en het tourisme, nog ongevraagd werd spreker één dezer dagen uit een ge heel andere branche, nl. van industriële zijde, de verzekering gegeven, dat men reeds thans rechtstreeks de vruchten van aller krachtinspanning heeft geplukt. Dit heeft nog meer dan spreker zelf hoopte de grote economische betekenis voor Ne derland, niet alleen in de toekomst, doch ook van het concrete feit der gehouden tentoonstelling zelf, in het volle licht gezet. De voorzitter wilde hierover niet meer zeg gen dan slechts dit: als Koninklijke Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zullen de leden thans weer verder gaan met de ge wone arbeid, gesterkt en vol vertrouwen, doch overtuigd ook van de verplichtingen welke ons daardoor zijn opgelegd. Mogen allen zich daarvan ten volle bewust zijn. Naast de zorgen, die de cultuur en de afzet der producten telkenjare met zich brengen, is thans de volle aandacht mede gevestigd op de weerstand en wel .de finan ciële weerstand der bedrijven, zowel groot als klein. Geldt dit vraagstuk voor alle tak ken van nijverheid, wel in bijzondere mate gaat dit het bollenvak ter harte, dat zo Twee Nederlandse vlaggen aan weerszijden van de oprijlaan en de vlag van de Unie van Zuid-Afrika aan de vlaggemast in de tuin voor het witte gebouw aan de Hoge Duin en Daalseweg te Overveen moesten wel betekenen, dat er Zatermiddag in het Rachel Steynhuis van de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen" iets bizonders te doen was. Dat bizondere betrof de opening van dit geheel gerestaureerde kinder tehuis door mevrouw E. E. Hoogerhout, echtgenote van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogerhout. Een opening, die geschiedde in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten, waaronder mr. P. G. G. Bosz, waarnemend hoofd van de afdeling Rijks tucht- en opvoedingswezen van het ministerie van Justi tie als vertegenwoordiger van de minister van dit departement, en namens het ge meentebestuur van Bloemendaal mr. J. C. C. W. Hijszeler en gemeentesecretaris G. van Eek. In een inleidend woord memoreerde me juffrouw C. S. van Ouwenaller, voorzit ster van de stichting kindertehuizen „Wees een Zegen" de totstandkoming van het Rachel Steynhuis en de interesse voor het misdeelde kind juist bij minder gesitueer den, zoals blijkt aan de hand van de bijna tienduizend namen tellende contribuanten- lijst. Alvorens de in de kleine hal, meteen rechts van de ingang, aangebrachte ge denksteen te onthullen, sprak mevrouw Hoogex-hout enkele woorden. Zij sprak haar zeer grote bewo.ndei'ing uit voor Rachel Steyn, de echtgenote van een der presidenten van de Oranje Vrijstaat. De onthulling van de gedenkplaat, waartoe zij vervolgens overging, achtte zij een zeer aangename taak. De onthulling geschiedde in het bijzijn van de ongeveer veertig kin- dei-en die in het Rachel Steynhuis worden verpleegd. Zij zongen vervolgens in de grote hal de ruim honderd aanwezigen een Zuid-Afrikaans lied toe: ,,'n Ieder nasie het sy land, Ons woon op Afrikaanse strand". De kindei-en begaven zich daarna met hun leidsters naar de Koningin Wilhel- minaschool aan de Dompvloedslaan te Overveen om het elkaar daar met spelle tjes gezellig te maken. Mr. Bosz van het ministerie van Justi tie zei, dat op 3 Juni de voorlopige Justi tionele goedkeuring is gegeven aan het te huis Rachel Steyn nadat daarvóór vele moeilijkheden moesten worden overwon nen. Het tehuis zal woi'den getracht te maken tot een lichtend voorbeeld van Zaterdagmiddag werden in het wandelbos „Groenendaal" te Heemstede de brandweer- wedstrijden voortgezet en geëindigd, welke verleden week begonnen zijn. Ditmaal namen hieraan de bedrijfsbrandweren deel van de volgende industrieën: N.V. Kaars Sypestein, Krommenie; Van Gelder en Zn.. Velsen; N.V. Ned. Linoleum Fabrieken, Krommenie (met twee groepen); N.V. Ned. 'Machinefabrieken Artillerie, Hembrug; Fa. J. Dekker, Wormer- veer; Crok en Laan, Wormerveer; N.V. Van Gelder en Zn., Krommenie; Koninklijke Ver kade Fabrieken. Zaandam; Adr. Honigs Kunstharsindustrie, Zaandam; N.V. Oliefa- brieken ..Het Hart en de Zwaan", Zaandam; N.V. Polak en Schwarz. Zaandam en Papier industrie Klaas Schenk en Zn., Koog aan de Zaan. Ook ditmaal werden de commandanten en de jury weer door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, officieel op het raadhuis ontvangen en in zijn gemeente welkom geheten. De burgemeester vestigde er de aandacht op. dat de bedrijfs brandweer in deze tijd bij de voorbereidingen tot bescherming van de burgerbevolking een grote plaats inneemt, waarbij de komende wedstrijden uitermate belangrijk geacht mo gen worden. Spreker herinnerde aan het gun stige verloop der wedstrijden van de vorige week en hij wenste ook deze corpsen van harte .het meeste succes. Hierna bedankte de voorzitter van de jury de burgemeester voor deze gastvrije ont vangst. waarbij hij tevens van de gelegenheid gebruik maakte zijn bewondering uit te spre ken voor de houding der deelnemende corp sen. die ondanks het feit dat zij zelden actief behoeven op te treden, toch steeds op een voorbeeldige wijze paraat zijn. Vervolgens verrichtte de burgemeester de loting voor de volgorde van deelneming De drie prijswinnaars waren: 1. Papier industrie Klaas Schenk en Zn., Koog aan de Zaan met 714,9 punt; 2. N.V. Ned. Linoleum Fabrieken. Krommenie (Groep 1) met 687 7 p. en 3. N.V. Ned. Machine Fabrieken Artillerie, Hembrug. met 683.4 pnt. Evenals verleden week werden na afloop der wedstrijden de drie medailles door de burgemeester aan de prijswinnaars uitgereikt. goede ai'beid voor de kindersbeschei'tning. De moeilijkheid is daarbij de geringe 'keus voor behoorlijk geschoold personeel met voldoende theoretische grondslag. De heer A. Otter voerde nog het woord namens de Centrale Bond van inwendige zending, en de directi-ice van het kinder tehuis, zuster M. J. Buré, dankte namens de leidsters van het kindei-tehuis voor alle belangstelling en schonk namens het per soneel een lamp voor de kleuterkamer. Verslaggevers van de wereldomroep maakten van de gebeurtenis een repor tage, waarvan een gedeelte zal worden uitgezónden in de uitzending op Dinsdag avond van zeven uur tot half acht op de gebruikelijke korte golfzendei'S in de 25, 31 en 49 meter band. uitermate conjunctuur-gevoelig is, geen opslag of voorx-aadvorming van haar pro ducten kent en zo volledig van de beslis singen van het buitenland afhankelijk is. Reeds heeft de vereniging zich, tezamen met de Bond van Bloembollenhandelaren, tot de Minister van Financiën gericht, om bepaalde wensen te uiten op het gebied der belastingheffing, doch ook meer nog dan voorheen dient op dit vraagstuk de voort- dui-ende aandacht te zijn gericht van alle organisaties. Immers, px-incipieel staat spreker op het standpunt, dat de reser vering en weerstandvorming voor slechte tijden bij de bedrijven individueel nood zakelijk en mogelijk moeten zijn of wor den gemaakt, doch indien dit niet of niet spoedig mogelijk zou worden gemaakt, zal naar andere wegen van collectieve weer standsvorming wellicht gezocht moeten worden, zulks desnoods ten nadele der hui dige bedrijvigheid. Tenslotte vestigde de voorzitter er nog de aandacht op, dat het niet onmogelijk is, dat reeds dit. jaar de Publiekrechtelijke Bedrijfsoi-ganisatie voor de sierteeltsector in werking tx-eedt. Reeds sprak het hoofd bestuur zich uit voor een intensief mede leven met en zo mogelijk intensief mede werken aan deze nieuwe phase in het maatschappelijk leven, daar gebleken is, dat ieder zich afzijdig houden van de pro blemen, die allen bex-oeren. deze zowel niet oplost, als vaak een oplossing bevordex'ert, die men liever andex-s had gezien. Ilulde aan dix-ectie van de Flora De heer T. Hoog, vice-vooi'zitter van het hoofdbestuur, richtte zich met woox-den van dank tot de leden van de directie van de Flora. Jhr. dr. Van Nispen tot Panner den heeft als voorzitter een gi-oot aandeel in het doen slagen van de tentoonstelling gehad. Met gx-oot inzicht van zaken heeft hij leiding aan de directie gegeven en daar bij vervulde hij de repx-esentatieve taak op bijzondere wijze. Namens allen bracht spreker de heer Van Nispen dank. De heer Voors heeft als tuinai-chitect bijzonder werk verricht, de heer H. A. G. dfe la Mar heeft de intexme leiding op zich genomen en werkte met voortvarendheid, de heer H. C. Vermeulen had de commerciële lei ding waarbij hij goed werk deed; aan de heer Frans Roozen bracht de heer Hoog hulde voor de wijze van beplanting van het wax'enhuis en de heer R. M. van der Hart werd dank gebracht voor zijn arbeid voor het weekblad en voor hetgeen hij ge daan heeft voor de schooljeugd uit Haar lem en omgeving. De heer J. Bijl van Duivenbode te Hille gom, afgevaardigde van de oudste afdeling der vereniging, diende namens alle leden een „motie van waardering" in: hij huldig de de heer Van Nispen voor zijn ax'beid voor de Flora en betrok bij de hulde ook mevrouw Van Nispen. Namens het bloem bollenvak bood hij de heer Van Nispen antieke borden en een antieke vaas aan. De vergadering keurde de jaarverslagen goed, besloot het handelsreglement te wij zigen en hield zich nog bezig met een aan tal vraagstukken, betreffende het vak. In de wethouder Wcstexweldschool in da Overtonstraat in Haarlem-Noord heeft de padvindersgi'oep „Pieter Hasselaer" van het district Haarlem van de N.P.V. Zaterdag avond de jaarlijkse contactavond voor ouders en belangstellenden gehouden, die weer door velen werd bezocht. Het eerste deel van het px-ogx-amma, dus voor de pauze, werd gekenmerkt door vaart en aai'dige vondsten; de pittige kampvuur liedjes van de welpen deden het best en het verleden, heden en toekomst door de vex-kenners was origineel. De echtgenote van de Zuid-Afrikaanse ambassadeur, mevrouw E. E. Hoogerhout, onthult de gedenksteen in hel Rachel Steynhuis. Op de steen staat: „Hier die huis is aangekoop met die geld wat deur die Boerenasie geoffer is als blijk van waardering vir wat die Nederlandse volk vir ons in die worslcljarc na 1902 gedoen het". De acteur Theo Frenkel is voor een ope ratie in de Rudolf Steinerkliniek te 's-Gi'a- venhage opgenomen. Het zal enige tijd duren voor hij zijn werkzaamheden bij de Haagse Comedie kan hervatten. Hij zal in ieder geval niet kunnen optx-eden in de voorstellingen, die tijdens het Holland Fes tival door dit gezelschap worden gegeven. Hedenmorgen omstreeks 11.10 uur is brand uitgebroken in de Nederlandse Oleïne- en Stearinefabriek te Zevenbergen aan de Hui- zersdijk. Het vuur was om 12.15 uur nog niet geheel gebluscht, maar het zag er naar uit, dat men het meester zou kunnen worden. De schade is nog niet te overzien. Bijna drie ver diepingen zijn uitgebrand. HAARLEM, 13 Juni 1953 BEVALLEN van een zoon: 11 Juni, M. Th. Boutellierten Hacken. BEVALLEN van een dochter: 12 Juni, J. Koopmans—Prins; 13 Juni, M. Polderman— Radenxaker. OVERLEDEN: 11 Juni, E. Hamelink— Zwaan, 27 j., Vredenrfjkstraat. MAANDAG 17 JUNI Waalse Kerk: Hermann Zaiss-comité, samenkomst, 8 uur. Spaarne: „Storm over Bengalen" en „De Spookstad", 14 jaar, 7 en 9.15 uux\ Frans Hals: „Getuige vermoord", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Minerva: „Van een bruiloft komt een bruiloft", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De piratenkoningin", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. DINSDAG 16 JUNI Grote Kerk. Orgelconcert, 8 uur. Spaarne: ..Storm over Bengalen", 18 jaar, 2.30, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermooi'd", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Vex'dorven jeugd", 18 jaar. 2, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Elizabeth is koningin", alle leeft., 10, 11 12 uur; „De piratenkoningin", 18 jaar, 2, 4.15. 7 cn 9.15 uur. Lido: ..Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Tramlijn Begeer te", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8