Oost-Duitse regering wordt met de dag soepeler Het eerste Europese parlement beoordeelt het regeringsbeleid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog geen uitstel voor Rosenbergs STRAATSBURG Koninklijk Paar bij opening Holland Festival Het woord is aan Benelux-overleg in Den Haag Koningin Elizabeth in specteerde vlootschouw Raad van Vakcentralen uit verwondering: Cambodja vraagt om onafhankelijkheid Marie's plannen Ministers Beven en Van de Kieft naar Londen Afdeling Naarden treedt uit N.F.R. Het kan niet of) met de vriendelijkheid zelfs de Volkspolitie wordt beleefd Hun advocaat blijft tot het einde slag leveren Jean Monnet: „De instellingen van het nieuwe Europa zijn opgericht en in werking" j^«m rm RÉ Staking bij „Air France" Bemanning van Sverdlov juichte per abuis voor Churchill „Overleg over huurcompensatie is nog niet begonnen" 67e JAARGANG No 285 DINSDAG 16 JUNI 1953 297e JAARGANG No 132 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Maandagavond is in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage het Holland Festival 1953 geopend met een voorstelling door de Nederlandse Opera, die werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard, door vele leden van het corps diplomatique en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten. Begeleid door secretaris-generaal mr. H. J. Reinink, voorzitter van het Holland Festival, en burgemeester mr. F. M. A. Schokking, betraden de konink- in costuum uit „La vida lijke bezoekers de ereloge. Onmiddellijk zette het orkest onder leiding van de Franse dirigent Henri Tomasi het Wilhelmus in. Een bespreking van het vervolgens uitgevoerde program ma vindt men elders in dit nummer. Tijdens de pauze liet de Koningin de voornaamste medewerkenden aan zich voor stellen. Op de foto ziet men haar in gesprek met Tomasi, terwijl Prins Bernhard zich met de gasterende sopraan Victoria de los Angeles en de tenor Frans Vroons (beiden breve") onderhoudt. LONDEN (ANP). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, is gisteren in Londen aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Britse regering. Hij zal door minister-pre sident Churchill ontvangen worden. De onder-minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sclwyn Lloyd, geeft een lunch, waar aan mr. Beyen zal aanzitten. Morgen wordt ook de Nederlandse minister van Financiën, de heer Van de Kieft, verwacht. Met minister Butler zullen zij besprekin gen voeren over de vooruitzichten met be trekking tot de omwisselbaarheid van het pond sterling. In de loop van het volgende weekend keren de ministers terug naar Den Haag. In een Maandagavond te Bussum gehou den vergadering van oud-illegale werkers van de afdeling Naarden-Bussum is beslo ten met ingang van heden uit te treden als afdeling van de Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland. Naar men mededeelde is de afdeling on tevreden over de gang van zaken bij het hoofdbestuur dat „onder meer personen schorst buiten reglement en statuten om, dictatoriale beslissingen neemt zonder de afdelingen daarin te kennen, enzovoort". Vier hoofdbestuursleden verlieten de zaal toen deze kwestie werd besproken. Over verschillende publicaties in het orgaan is men evenmin tevreden.. Met name vindt men de publicatie over circus Althoff on juist. BERLIJN, (AFP/Reuter). De recente besluiten van de Oost-Duitse regering en het bestuur van de communistische S.E.D. hebben reeds een merkbare terugslag op het verkeer tussen Oost- en West-Duits- land. West-Berlijners kunnen weer toe stemming krijgen om begrafenissen van familieleden op het kerkhof te Stahnsdorf in de Sovjet-sector van de stad bij te wo nen. Ook West-Berlijnse geestelijken die de begrafenisplechtigheden leiden, kunnen zich naar Stahnsdorf begeven. Voorts mpldt AFP, dat de controle op het autoverkeer tussen West- en Oost-Duits- land aan de grensovergangen zeer snel ver loopt en dat de leden van de Oost-Duitse volkspolitie daarbij uiterst beleefd optre den. Het Oost-Duitse persbureau ADN meld de Maandag, dat blijkens een bekendma king van het kabinet van de Oost-Duitse premier nieuwe bepalingen voor het uit geven van interzonale passen ziin afgekon digd. De passen zullen met ingang van Woensdag „in de kortst mogelijke tijd en Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft gisteren geweigerd de terechtstelling van het wegens atoomspionnage ter dood ver oordeelde echtpaar Rosenberg uit te stellen. De datum van de terechtstelling blijft dus nog gevestigd op 18 Juni, de trouwdag van het echtpaar. Voor de vierde maal weiger de het Amerikaanse oppergerechtshof voorts om het proces te herzien. De protes ten tegen de terechtstelling en de verzoe ken om gratie blijven zowel in de V.S. als daarbuiten aanhouden. Nu hebben acht prominente Deense juristen weer om gratie voor het echtpaar verzocht. De raadsman van de Rosenbergs, Bloch, had verzocht om uitstel van executie, han gende een verzoek om een nieuw proces. Volgens Bloch is nieuw bewijsmateriaal Verzameld en zijn de Rosenbergs het slacht offer geworden van valse getuigenverkla ringen in het proces. Het Hof weigerde met vijf tegen vier stemmen uitstel te verle nen. Het verzoek tot een nader verhoor van de Rosenbergs werd met zeven tegen twee stemmen afgewezen. De advocaat Bloch laat het er echter nog niet bij zitten. Hij heeft rechter William Douglas van het Oppergerechtshof bereid gevonden een verzoek tot uitstel van exe cutie in overweging te nemen. Na een on derhoud van een uur met Douglas zei Bloch, dat de rechter hem om verdere in lichtingen had verzocht. Bloch zou hem vandaag een overzicht van de argumenten verschaffen waarop de Rosenbergs hun verzoek tot uitstel baseren. Iedere rechter van het Hooggerechtshof heeft de bevoegd heid het voltrekken van een doodvonnis uit te stellen. Indien Douglas het verzoek af wijst, zal Bloch een soortgelijk verzoek tot een der andere rechters richten. Blochs verzoek wordt gesteund door een verklaring van de bekende Amerikaanse atoomgeleerde dr. Harold Urey, die zegt dat de inmiddels veroordeelde, David Greenglass, de broer van mevrouw Rosen berg in het proces tegen zijn zuster en zwager meineed heeft gepleegd. Green glass, die schuld bekende, kreeg 15 jaar. De Rosenbergs hebben hun onschuld staan de gehouden. De voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, de radicale leider Edouard Herriot, heeft een telegram aan president Eisenhower gestuurd, waarin hij deze ver zoekt gratie te verlenen aan de Rosen bergs. (Van onze parlementaire redacteur) Vanochtend omstreeks elf uur zal de informele samenkomst beginnen van de minister-presidenten en de ministers van^ Buitenlandse Zaken (wat Nederland be-' treft is het mr. Luns die aan de bespre kingen deelneemt) van de Beneluxlanden, alsmede de secretarissen-generaal van Eco nomische Zaken van Nederland en België. Men treft elkaar in hötel de Witte Brug te 's Gravenhage. Daar zal het gezelschap ook gezamenlijk de koffiemaaltijd gebrui ken om na afloop nog verder te verga deren. Met grote nadruk krijgt men in officiële kringen in Den Haag nog steeds te horen dat het hier gaat om informele besprekingen en - zo heet het dan in de geijkte departementale stijl - dat men zelfs niét formeel kon erkennen dat het gezel schap in De Witte Brug bijeenkomt LUXEMBURG, 15 Juni (ANP) Voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa is vandaag in Straatsburg een par lement, het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap, in vergadering bijeen gekomen om te oordelen over de daden van de eerste Europese „regering" de Hoge Autoriteit van deze zelfde gemeen schap welke regering door een besluit van het parlement tot aftreden kan wor den gedwongen. Aan dit feit herinnerde de voorzitter van de hoge autoriteit, de heer Jean Mon net in zijn openingsrede, waarmee het de bat is begonnen. De president van de Hoge Autoriteit zeide: „De Hoge Autoriteit komt nu rekenschap geven van de werkzaamhe den, welke zij voor de instelling van de eerste, grote Europese markt voor kolen en staal heeft uitgevoerd. Zij draagt voor deze werkzaamheden tegenover uw parlement de verantwoordelijkheid. Het debat, dat thans zal plaats vinden, is het eerste in de geschiedenis van ons werelddeel, waarbij een Europese uitvoerende macht zich aan het oordeel van een Europese souvereine vergadering onderwerpt". Jean Monnet vervolgde: „De gemeen schappelijke markt voor kolen en staal is een werkelijkheid geworden. De instel lingen van het nieuwe Europa zijn opge richt en in werking. De verdeling van de verantwoordelijkheden is vastgesteld. De beschikkingen zijn aangenomen en ten uit voer gelegd. De ondervinding van de laat ste tien maanden heeft ons bewezen, dat Europa zowel instellingen van een federaal karakter als een grote markt van honderd vijftig millioen verbruikers kan doen functionneren". „Wij kunnen vandaag zeggen", vervolgde Monnet, „dat de eerste Europese instel lingen van federale aard daadwerkelijk en doeltreffend werken. Wij hebben dit te danken aan de wijsheid van de opstellers van het verdrag, die duidelijk de verdeling van de verantwoordelijkheden hebben ge legd, waar deze behoren. De Hoge Autori teit heeft uitvoerig alle betrokkenen ge raadpleegd, maar de verantwoording blijft liggen bij de Hoge Autoriteit. De Europese democratie vraagt om een sterke uitvoe rende macht, een onafhankelijke rechter lijke macht en een parlement, dat werk zaamheden van de uitvoerende macht con troleert en goedkeurt zonder zelf in de plaats van de Europese regering te willen treden. De Hoge Autoriteit is bezig met het ont werpen van een groot programma voor de bouw van' arbeiderswoningen in de ver schillende landen van de gemeenschap. Ook heeft de Hoge Autoriteit een eerste con tact opgenomen met de zes regeringen van de Schuman-landen, om te bereiken, dat de arbeiders in deze zes landen vrij van het ene land naar het andere land kunnen gaan". De president van de Hoge Autoriteit vestigde er de nadruk op, dat de Hoge Auto riteit zal optreden tegen elke kartelvor ming, die volgens het Schuman-verdrag niet toelaatbaar is. Tenslotte besprak de president de nauwe samenwerking met Groot Brittannië, die zich steeds verder" ontwikkelt. Aan het slot van zijn rede zeide Jean Monnet vervolgens: „Onze kolen- en staalgemeenschap is geen vereniging van kolen- of staalproducenten. Zij vormt het begin van Europa. Het ontwerp voor de politieke gemeenschap onder welker gezag de gemeenschap voor kolen en staal en de verdedigingsgemeenschap zullen worden geplaatst is reeds uit de vergadering van het parlement in Straatsburg voortgeko men. In dit parlement zal ook de ontwik keling plaats hebben, welke de zes Schu man-landen zal voeren naar de Verenigde Staten van Europa". Vandaag heeft de vergadering zich aan de sociale vraagstukken gewijd, een onder werp waarover slechts weinig sprekers hun licht lieten schijnen. De vraag, die daarbij ai terstond in het geding kwam, was, of het Hoge Gezagsorgaan zich met concrete soci ale maatregelen niet al te spoedig buiten de haar in het verdrag gegeven bevoegd heden zou begeven. De Nederlander mr. Sassen meende in 't door de Belg Bertrand uitgebrachte rapport de neiging te zien, het gezagsorgaan te dringen op het terrein, dat aan de regeringen moest worden blijven voorbehouden. Ministers conferentie De conferentie der ministers van Buiten landse Zaken der Europese kolen- en staal gemeenschap zal volgens mededeling van bevoegde zijde te Bonn thans op 29 Juni worden gehouden. De secretaris-generaal van de ministereommissie der K.S.G., dr. Calmes, heeft deze datum Maandag aan de zes regeringen als definitief voorgesteld. Te Bonn gaat men met dit tijdstip accoord. Men hoopt, dat definitieve opheldering ver kregen zal worden over het tijdstip van de conferentie. De regeringscrisis te Parijs en de verkiezingen voor het Italiaanse parle ment vertragen het houden der conferentie. Ml*. Mfc» "M*. 4*" jie#" JHr*e - Vliegtuigen van de Marine Luchtvaart vliegen boven het Australische vliegdekmoe- dersehip Sydney en de oefenkruiser Devonshire (achtergrond)die op de rede van Spithead lagen ter gelegenheid van de vlootschouw, gisteren door Koningin Elizabeth 11 van Engeland afgenomen. met zo weinig mogelijk ambtelijke omslag" worden uitgegeven. De nieuwe bepalingen schijnen de reis- faciliteiten van voor 1952 te herstellen en de strenge bepalingen voor het interzonale verkeer, ingevoerd na de West-Duitse on dertekening van de verdragen met het Westen, ongedaan te maken. De chauffeurs van de vrachtwagens, die gewoon zijn uren, zo niet dagen, te moeten wachten aan de controlepunten, keken Maandag verbaasd op, toen de volkspolitie door luidsprekers omriep: „Wilt u alstu blieft nog enige minuten geduld hebben. U zult spoedig het controlepunt kunnen passeren". Oost-Berlijnse arbeiders zijn bezig bor den met felle communistische slagwoorden te verwijderen. Het verwijderen van tele foonkabels tussen Oost- en West-Berlijn, dat twee weken geleden begon, is ge staakt. Maandag is voorts opnieuw een aantal gevangenen vrijgelaten. Volgens on bevestigde ramingen zijn sedert 11 Juni ruim 5.000 mannen en vrouwen, voor het merendeel West-Berlijners die wegens overtreding van economische wetten tot een a drie jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld. vrijgelaten. Het aantal Oost-Duitsers, dat naar het Westen uitwijkt, ,-ieemt, sedert de afkon diging der hervormingen in Oost-Duits- land, sterk af. Zondag en Maandag werden in totaal 2.100 vluchtelingen geregistreerd. En onder hen bevonden zich minder boe ren dan voorheen. Vlucntelingen, die zich Maandag meldden, verklaarden, dat op sommige spoorwegstations in Oost-Berlijn door luidsprekers op aspirant-vluchtelin gen een beroep wordt gedaan, om de jong ste regerings-decreten te lezen en naar huis terug te keren. De Oost-Duitse regering heeft een be drag van vier millioen mark aan achter stallige subsidie aan de Oost-Duitse Evan gelische kerk uitbetaald. De achterstand liep over vier maanden. PARIJS (Reuter). Grondpersoneel van de „Air France" dat hedenochtend in dienst moest komen is niet op de vlieg velden bij Parijs verschenen. Het gaf hier mede gehoor aan een Maandag door de vakbond van personeel bij het luchtver keer uitgegeven oproep tot een staking van 24 uur. De stakers protesteren door deze staking tegen de methoden van de maat schappij. Zij eisen geen loonsverhoging. De stakingsoproep betreft, naar men ver moedde, ongeveer 10.000 leden van het vliegende en grondpersoneel. PORTSMOUTH (Reuter) Gisteren heeft Koningin Elizabeth, vergezeld door de Hertog van Edinburgh, de vloot bij Spit head geïnspecteerd. Vijftigduizend mannen van 22 landen juichten haar toe, toen zij op het koeriersvaartuig „Surprise" langs de lange rijen oorlogsbodems voer. Ook de Sovjetkruiser „Sverdlof" vuurde saluut schoten af en wel met luchtdoelgeschut. Op ieder schip, dat zij passeerde klonk het bevel „Drie hoera's voor Hare Majesteit de Koningin" en de matrozenpetten weerden geheven, terwijl een luid gejuich aange heven werd. Op de „Sverdlof" juichte men te vroeg, namelijk toen de boot van Churchill, die de „Surprise" voorafging, langs voer. Toen het Koninklijke vaartuig langs kwam, juichte men echter wederom. Voor de Koningin was op de „Surprise" speciaal een glazen cel geconstrueerd. Aan het einde van de inspectie koos de „Sur prise" aan het hoofd van de vloot anker plaats. Daarna donderden vliegtuigen van verschillend type over de vloot: hefschroef- vliegtuigen, bommenwerpers en straal jagers. De schouw verliep precies volgens program. Er stond een stevige bries en de lucht was bewolkt. Toen de duisternis inviel gaf de Koning in zelf in morse-code het signaal voor het verlichten der schepen. Het gehele beeld veranderde plotseling. Zover de blik in de nevel reikte, zag men de verlichte rompen van de oorlogsvaartuigen. Enkele uren later werd het licht weer uitgedraaid voor een kwartier vuurwerk. Raketten en vuursignalen suisden omhoog en stromen licht daalden op de zee neer. Op het land stonden tienduizenden te kijken naar het schouwspel van vliegkamp schepen, kruisers, fregatten, torpedoboot- jagers en onderzeeërs, die in de verlichting- hun karakteristieke omtrekken toonden over een afstand van mijlen. Pascal: Het hart heeft zijn redenen die de rede niet kent. De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwer ken, deelt mede, met bevreemding kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de door de regering voor gestelde huurverhoging voor de helft zal worden gecompenseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de andere helft door loonsverhoging. De Raad merkt op, dat de onderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn geopend en wijst dan ook iedere ver antwoordelijkheid voor bovengenoemde mededeling, alsmede voor de bü deze me dedeling verstrekte berekening over de betekenis van de voorgestelde verlaging van de verbruiksbelastingen van de hand. De Ned. Kath. Middenstandsbeweging heeft in een commentaar de regeringsvoor stellen in kwestie gisteren als „een grove miskenning van het middenstandsbedrijf" gekenschetst. Zij wijst erop dat de midden standers geen loonsverhoging krijgen ter compensatie van de a.s. huurverhoging, waardoor hun concurrentie-positie nog moeilijker wordt en waarvan in de eerste plaats het grote middenstandsgezin de dupe zal worden." PARIJS. (Reuter). Sam Sary, staats secretaris van Cambodja, heeft medege deeld, dat hij van zijn regering, die thans in Thailand verblijft, een telegram ont vangen heelt, waarin medegedeeld wordt, dat Cambodja „onmiddellijk volledige on afhankelijkheid" van Frankrijk wenst te ontvangen. Cambodja zou bereid zijn met Frankrijk over een verbond van wederzijd se bijstand en vriendschap te onderhande len doch pas na het verkrijgen van volle dige onafhankelijkheid. Sam Sary zeide verder, dat zijn regering niet meer bereid is, om met Frankrijk te onderhandelen op basis van de conventies, die negen Mei getekend zijn. De premier van Cambodja, Penn Noeth, die 19 of 20 Juni in Parijs verwacht werd, heeft ziin reis uitgesteld tot nader order. Sam Sary zei, dat de Fransen geen acht hadden geslagen op de belangen van Cam bodja, terwijl het land zich wel bereid ge toond had van zijn kant offers te bren gen ten behoeve van Frankrijk. Zo hadden de Fransen wapens verstrekt aan de opstandelingenleider Savang Vong. De Fransen hadden hierbij aangevoerd, dat Savang Vong deze wapens gebruikte voor de strijd tegen de Vietminh. De eerste minister van Cambodja, Penn Noeth, heelt Maandag verklaard, dat de onderhandelingen tussen Cambodja en Frankrijk niet zijn afgebroken, doch slechts volgens nieuwe richtlijnen zullen worden voortgezet. Hij voegde hier aan toe, dat nog tot niets bepaalds was besloten. „Ik sta in verbin ding met de Koning en zodra we ons stand punt hebben bepaald, zal ik in staat zijn de nieuwe gezichtspunten van de regering van Cambodja voor te leggen aan de vertegen woordiger van Frankrijk". PARIJS (Reuter). André Marie heeft gisteren voor het bestuur van zijn radicale partij de plannen uiteengezet die hij wil uitvoeren als de Franse Nationale Verga dering hem als premier aanvaardt. Marie wil bij decreet de uitgaven beperken en hij zal mogelijk nieuwe belastingen in voeren om tot een sluitende begroting te komen. Voorts zal hij de Nationale Verga dering vragen de gestelde limiet op lenin gen van de Franse bank te verhogen van 200 tot 400 milliard franc (dus van onge veer 2 tot 4 milliard gulden). Ook heeft Marie plannen voor hervor ming van de Franse grondwet voor het einde van het jaar. Hoewel er in Indo-China geen sprake kan zijn van capitulatie zou Frankrijk vol gens hem bereid zijn te onderhandelen over een vreedzame regeling van deze kwestie, die ook op de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op de Bermuda eilanden zou moeten worden besproken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op zijn Maan dag gehouden persconferentie verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat de voor gestelde conferentie van Bermuda door de Franse regeringscrisis verder uitgesteld zal worden. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.M.N.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 17 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur. Maan op 10.34 uur, onder Hoog en laag water in IJmuïden Dinsdag 16 Juni Hoog water: 6 45 en. 19.07 uur. Laag water: 2.20 en 14.36 uur. Woensdag 17 Juni Hoog water: 7.23 en 19.44 uur. Laag water: 2.56 en 15.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1