Conferentie Haarlemse Rudolf Steinerschool Dankbaarheid, maar geen voldoening over nieuwe belastingvoorstellen Castella wint aller harten PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws 2 De radio geeft Woensdag In 1 dag retour Meer dan f30.- millioen brandschade in 1952 Drievoudige keus in Castella Motorkotter IJM 249 bij Egmond gestrand Toch ió het zo Keizer als uitvinder DINSDAG 16 JUNI 1953 Bedrijfsleven twijfelt of zij het beoogde effect zullen sorteren Haarlems cijfer was het gunstigst in het land De kroon op het werk Indonesië heeft 20,5 van wereldtinproductie Donkere Afrika-expeditie Examens Nieuwe voorlichtings officier in Korea. Garuda doet gezinnen van personeel bewaken (Van onze financiële redacteur) Wij willen enkele opmerkingen maken bij de thans ingediende wetsontwerpen in zake de fiscale voorzieningen ten behoeve van de werkgelegenheid en de compensa tie van de huurverhoging, waarvan wij Zaterdag de hoofdzaken hebben meege deeld. Wij wezen er toen op, dat de onderhavige belasting-ontwerpen worden ingediend om dat de regering zich ertoe gedwongen acht: aan de ene kant door de enkele maanden geleden verontrustende en ook thans nog niet „normale" werkloosheidcijfers, aan de andere kant door de noodzaak tot huur verhoging, teneinde de groeiende onbil lijkheid ten aanzien van een belangrijke categorie van de bevolking, althans ten dele weg te nemen en het nationale wo- ningbezit niet aan verdere verwaarlozing en waardevermindering prijs te geven. Wij menen wel eens te hebben gelezen, dat alleen de verwaarlozing van ons woning- bezit gelijk staat met het verlies van 30.000 woningen per jaar. Er is op dit punt dus wel dringende noodzaak! Te geringe concessies Wanneer men van de wetsontwerpen en de toelichting daarop kennis neemt, blijkt wel dat met schier acrobatische zorgvul digheid naar een evenwicht is gezocht. De structuur van de moderne staat is allengs zo ingewikkeld geworden, dat de ene maat regel een ganse reeks van andere maat regelen noodzakelijk maakt. De verschil lende belangen moeten dus nauwkeurig tegen elkaar worden afgewogen om onbil lijkheden en schadelijke gevolgen te voor komen en daarin is de regering vrijwel geslaagd. Dat het effect van de voorgestelde maat regelen groot zal zijn, geloven we echter niet. Wat de fiscale concessies aan het be drijfsleven betreft en die zijn voor de algemene volkswelvaart primair de ver laging van de vennootschapsbelasting (van 4553 tot 42Vó46 pet.), en de investe ringsaftrek (25 pet. in 5 jaar, dus 4 pet. per jaar), bedragen tezamen voor 1953 niet meer dan 80.000.000, terwijl de verlen ging van de vervroegde afschrijving voor de vennootschapsbelasting en de inkom stenbelasting tezamen voor genoemd jaar een verlichting van ook niet meer dan 80.000.000 uitmaken en in feite slechts een uitstel betekenen. In verhouding tot het bedrag dat in 1952 aan vennootschapsbelasting is opgebracht, is de verlaging zeer bescheiden. In volgen de jaren wordt ze weliswaar groter, maar of zij het effect zal hebben, dat men er van verwacht, n.l. een versterkte drang tot in dustrialisatie, staat nog te bezien. De regering legt er zelf de nadruk op, dat deze belastingvoorstellen niet bedoeld zijn om een algemene verlichting van be lastingdruk te brengen, men wil slechts enkele plooien gladstrijken. Fiscaal gegoochel Zij motiveert dit met de noodzaak van een gezonde budgetaire positie, het behoud van de harde gulden, het nu reeds, na de jongste wijziging, op de begroting voor komende tekort en de 400.000.000. welke voor de Februari-ramp moeten worden uitgetrokken. Hier doet zich de vraag voor welke betekenis men aan de begrotings cijfers moet hechten. Het is altijd een goede stelregel geweest, dat de uitgaven op de gewone dienst door de staatsinkomsten moeten worden gedekt, maar dat voor de uitgaven op de buiten gewone dienst mag worden geleend. Het is bekend dat de regering zich de laatste jaren aan die regel niet heeft ge houden en belangrijke bedragen voor de kapitaaldienst uit de middelen van de ge wone dienst heeft gedekt, hetgeen mede mogelijk is gemaakt door te lage ramingen, waardoor de regering over grotere bedra- ADVEKTENT1E VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJKS DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1, Tel. 19706 - Buslijn 3-4-8 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Robert, hoorspel. 12.00 Viool en cello. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ge varieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metro- pole-orkest en sol. 14.00 Bodsdag. 14.45 Platen. 15.40 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Platen. 18.00 Platen. 18.10 Lichte muziek. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Vei-enigingsleven. 18.45 Bas en piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con certgebouworkest en solist. (Pl.m. 21.00 Ne derlandse Staatslieden van de 19e eeuw, causerie). 22.10 Platen. 22.15 Hammondorgel. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avond-over denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Prome- dade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Accordeonorkest. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voro de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzendine: Nieuw Guinea in de zeevaarthistorie. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Vraaggesprek. 18.30 Actuali teiten. 18.35 Platen. 19.10 Plaatselijke keuze, discussie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte mu ziek. 20.45 Juan Vincente. hoorspel. 21.45 Piano, viool en cello. 22.20 Pijn, causerie. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.15 Concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.10 Platen. 21.15 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters radiodag boek. (Op 224 en 49 m.). gen de beschikking kreeg dan die, welke op de begroting waren uitgetrokken. De Twentsche Bank heeft onlangs be cijferd, dat het staatsvermogen in enkele jaren tijds met 6.000.000.000 is gestegen. De staatsschuld kon weliswaar belangrijk worden verminderd en dit was alleen mo gelijk door een te sterke toevloeiing van belasting, welke voor bepaalde categorieën van de bevolking een vermogensintering betekende. Met name de verhoogde progressie, als middel tot zogenaamde inkomstennivelle ring, heeft daartoe bijgedragen, in zo sterke mate zelfs, dat de regering hierop onlangs gedeeltelijk heeft moeten terugkomen. Gebrek aan durf Samenvattende zouden wij willen zeg gen, dat de huidige voorstellen wel tot dankbaarheid stemmen, maar toch geen voldoening schenken. Hier valt een gebrek aan durf te constateren,welke durf ook voor een regering nodig is, omdat regeren voor uitzien is. Leiders van grote concerns, zo als Philips, Unilever, Koninklijke e.a., heb ben als hun mening uitgesproken, dat het economische effect van een bewuste belas tingverlaging zó groot zal zijn, dat de schatkist er per saldo meer voordeel dan nadeel van zal hebben. Een koopman, die een bedrijf begint, een nieuwe afdeling daaraan toevoegt, of een nieuw artikel aan de markt brengt, moet iets wagen, gedachtig aan de spreuk dat de kost voor de baat uitgaat. Dit geldt ook voor een regering die in deze tijd, veel meer dan vroeger, door haar wetten en maatregelen, invloed op de gang van het bedrijfsleven uitoefent. Deze durf ontbreekt bij de thans inge diende voorstellen, die aan alle kanten uit gebalanceerd zijn, maar de conceptie mis sen van een belastingpolitiek, welke nieu we perspectieven voor de economische ont wikkeling van ons land kan openen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haarlem Het jaar 1952 is ongunstig geweest wat het aantal branden betreft, waarbij de brandweer daadwerkelijk is opgetreden, aldus blijkt uit de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde „Statistiek der Branden. Het totaal aantal branden steeg met 10,5 percent tot 10.538 tegen 9.534 in 1951. Van 4.422 branden werd de geschatte directe schade bekend. Deze bedroeg in to taal ruim 30 millioen gulden, waarvan aan woonhuizen ruim 2 millioen, aan boerde rijen 10,6 millioen, aan fabrieken en be drijven 9.6 millioen gulden. Per 100.000 inwoners berekend, moest de brandweer in 126 gevallen optreden in elk der provincies Drente en Limburg tegen slechts 40 maal iin de provincie Zee land. Van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners bezet Haarlem de gunstigste plaats (98 per 100,000 inwo ners). Het overeenkomstige verhoudings- cijfer bedraagt voor Tilburg 206. Voor een deel is de vermeerdering der branden toe te schrijven aan toeneming van schoorsteenbranden, welke gelukkig weinig schade veroorzaken. Ook de uit slaande branden en binnenbranden waren echter talrijker. Veel branden zijn te wijten aan non chalance. Dat blijkt uit de cijfers der branden naar oorzaken: zo ontstonden door zorgeloosheid bij het stoken in 1952 1.831, door sigaretten enzovoort 612, en door lasapparaten en schilderslampen 237 branden. Spelen met vuur veroorzaakte 1.094 branden of 248 meer dan in 1951. ADVERTENTIE Castella heeft heerlijke geuren en fijne tinten uitgekozen voor haar nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, slechts 25 cènt per stuk. Dit is de kroon op het werk van Castella om het waarlijk IEDERE vrouw in Nederland moge lijk te maken haar charme te beschermen en haar huid jeugdig en fris te houden. U kunt thans kiezen uit drie Castellasoorten. Vooral in de warme zomerdagen zal het heer lijk zijn, wanneer men zich dank zij Castella gemakkelijk eens een keertje extra kan ver frissen met een echte merkzeep! Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan Castella Spécial (32 cent), die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) verkiezen Dan kunt U nog juist profiteren van een tijdelijk aanbod: twee stukken voor 50 cent. Maak er met spoed gebruik van! En wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte Castella-zeep kopen, vraag dan naar de nieuwe Castella Bloemenzeep, onverpakt, slechts 20 cent. Blijkens het verslag over 1952 van de N.V. Billiton Maatschappij te 's-Graven- hage vertoonde de tinproductie in Indonesië in 1952 ten opzichte van 1951 een stijging met ongeveer 4.000 ton tot circa 35.000 ton. Het aandeel van Indonesië in de wereld tinproductie nam toe van 18.8 percent in 1951 tot 20.5 percent in 1952, waardoor Indonesië wederom de tweede plaats onder de tinproducerende gebieden verkreeg. De N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij Billiton nam statutair op 28 Februari 1953 een einde. Op genoemde datum eindigde eveneens het beheer over het Landsbedrijf der Bankatinwinning. Over de wijze van voortzetting van de tinbedrijven na genoemde datum is op 21 Februari 1953 een overeenkomst gesloten met de Indonesische regering. In Januari 1953 heeft de vennootschap een meerderheidsbelang en de manage ment verkregen van de in Bulawayo (Zuid-Rhodesia) gevestigde Kamativi Tin Mines Ltd. Op de terreinen van deze ven nootschap zijn belangrijke tinertsreserves aangetoond, welke geleidelijk in exploita tie zullen worden gebracht. In de verslagperiode kwam een belang rijke vergroting van de productiecapaci teit van het bauxietbedrijf in Suriname tot stand. Productie en afzet namen toe. De winst steeg van sfl. 312.267.tot sfl. 791.288 (Ned. f 1.582.576). De Haagse kantoorjuffrouw B. heeft bij de politie te Den Haag aangifte gedaan van oplichting, gepleegd door de 28-jarige koopman G. J. F. uit Rijswijk en de 36- jarige hondenkoopman F. J. D. uit Wasse naar. Zij had op een advertentie geschre ven, waarin een deelneemster aan een ex peditie naar Noord Afrika werd gevraagd en kwam hierdoor in contact met F. en D. Zij zou 75 dolar per maand ontvangen en na afloop f 1500 tot f 2000 als bonus. In het randgebied van Tanger zou de expe ditie naar curiosa zoeken, die aan musea verkocht zouden worden. Maar de deel neemster moest f 518 cautie betalen, voor het geval dat zij zich zou willen terug trekken. Zij gaf dit geld aan F. die haar hiervoor een kwitantie gaf. Later belde zij een bekende Hagenaar en een ontdek kingsreiziger op, die naar F. had beweerd, goede vrienden van hem waren. Het bleek toen dat geen van beiden F. kende. De politie arresteerde de beide kooplui, die bekenden, dat de expeditie maar een bedenksel was. Het geld van mej. V. bleek nagenoeg geheel op te zijn. DA COSTA-KWEEKSCHOOL BLOEMENDAAL Geslaagd zijn voor het eindexamen: Mej. J. A. v. d. Kaay te Velsen en de heren J. H- van Gemert te Hillegom; A. Hesmerg, J. Ph. Hubbelmeyer en J. F. Koper te Haarlem. Voor het examen handwerken zijn geslaagd de dames: I. Bos, A. J. van Dam, E. A. Fled- derman, E. Homoet, C. Lamme en M. Meyer te Haarlem; J. Vonch te Overveen; A. Bui- zert, C. M. de Korte en K. A. H. Schols te Velsen. Olifanten kunnen niet tegen de felle zon. De deskundigen van de Londense dieren tuin hebben er iets op gevonden: een „oli fanten"-parasol, die het dier de komende zomerdagen zal beschermen tegen de zonnestralen. Ter aflossing van de huidige voorlich tingsofficier in Korea, de reserve eerste luitenant J. Rups, wiens dienstverband ten einde loopt, zal binnenkort als zodanig naar Korea vertrekken de journalist W. Hornman. De heer Hornman werd op 21 Juni 1920 in Tilburg geboren. Hij maakte de oorlog van 1940 mee en moest in 1943 onderdui ken, omdat hij teruggeroepen werd in krijgsgevangenschap. In 1944 werd hij ge arresteerd wegens verzetswerk. Hij werd naar verschillende kampen in Nederland en Duitsland overgebracht. Bij de opmars van de geallieerden in Duitsland kwam hij in dienst van het Amerikaanse leger. Na zijn terugkeer werd hij benoemd tot stads- redacteur aan een plaatselijk blad in Til burg, welke functie hij zeven jaar uitoefen de. In November 1952 verscheen bij de uit geverij „De Bezige Bij" te Amsterdam zijn roman over Korea „Ik wil leven", welk boek in korte tijd grote opgang maakte. In September verschijnt bij dezelfde uitgeverij zijn tweede roman, die handelt over de tijd van de politiële acties in Indonesië. De A.N.W.B. deelt mede, dat voor inreis in Andora thans een visum vereist is. Dit visum wordt verstrekt aan de Frans-Andor- raanse grens tegen betaling van 1000 francs. Onder de titel „De toekomst van onze jeugd in een gistende wereld" vond een conferentie plaats, die uitging van de Rudolf Steinerschool. Dr. L. F. C. Mees hield een voordracht over moderne voedingsproblemen. Dr. Mees toonde aan hoe de meeste moderne opvattingen op voedingsgebied uitgaan van kwantitatieve gedachten en 't lichaam uitsluitend als stoffelijke eenheid beschou wen. Hij meende dat in onze tijd het no dig is de mens als geheel te kennen en op grond van de hele persoonlijkheid voe dingsvraagstukken te beoordelen. De op vatting: „Mijn kind moet flink eten om sterk te worden', verandert in: „Omdat een kind sterk is, eet het goed". Een mens moet eten wat in overeenstemming is met zijn aard. Een jong kind bijvoor beeld moet in zijn dieet bekeken worden op zijn temperament. Hiervan werden in teressante voorbeelden gegeven. In een voordracht over „Bedreiging van de ziel en de taak der paedagogie" be sprak mr. Stibbe, de ongerustheid die velen bezielt, die waarnemen hoe steeds meer de mensen beheerst worden door massavoorstellingen en daardoor toegan kelijk waren voor massaleiding. Oorzaak: de moderne techniek met zijn massabe- invloeding door middel van radio, bios coop, televisie. Zelfstandigheid van den ken en werken, vermogen om met de vrij heid om te gaan, verantwoordelijkheid të dragen, nemen af, aldus mr. Stibbe. Het leven, het denken wordt tot automatisme. Nu is de machinewereld een product van het menselijk verstand. Ook deze inner lijke functie in de mens heeft een zeer al gemeen, onpersoonlijk, dus nivellerend karakter. De „onmenselijkheid" van onze samen leving worden bepaald door de machine en door het intellect. Deze critische be schouwing is nodig voor een begrip van v at goed is in de paedagogie en wat niet. Het is opvallend, dat men in Zweden, het land dat het onderwijs en het leven wel het meest veramerikaniseerd heeft in Europa, te worstelen heeft met onnoeme lijke moeilijkheden met de jeugd, die mo menteel de hele publiciteit bezig houden. Men spiegele zich daaraan in Nederland. Men zij voorzichtig er mee de jeugd te vroeg met de techniek in aanraking te bx-engen. Men zij evenzeer voorzichtig met de intellectuele opvoeding. In de tweede helft van de twintigste eeuw worden an dere eisen gesteld aan de school, dan twintig, dertig jaar geleden. De persoon lijke kwaliteiten van de ziel moeten ont wikkeld worden in de eerste plaats. Die liggen dieper, in de sleer van de fantasie, de wil, het gevoel. Deze op te voeden kan door kunstzinnig onderwijs, waarbij de kinderen eigen initiatief ontwikkelen, in actie komen en langs de weg van bewe ging en klank, kleur, rhythme en beeld zich inleven in de materie die geleerd moet worden. De leerlingendemonstratie in het Concertgebouw gaf een goed beeld van deze theoi-ie, aangevuld door de ten toonstelling in de school. In zijn voordracht over „Morele opvoe ding" ging ir. Van Wettum uit van Scho- penhauers woord: „Moraal preken is ge makkelijk, moraal funderen moeilijk". Hij besprak, ook aan de hand van practische voorbeelden, hoe in de eerste levens periode (van geboorte tot tandenwisse- ling) de ouders moraal funderen door het goede nabootsenswaardige voorbeeld te geven; in de tweede periode, vanaf de tandenwisseling tot aan de puberteit, dus de lagere schooltijd is de leiding van een geliefd onderwijzer op de school en van de oudei-s thuis beslissend. Zij moeten door hun gezag het kind geestdriftig ma ken voor het goede en antipathie inboe- 9. „Dus u wenst beslist, dat uw hals weer tot normale proporties wordt terugge bracht?", vroeg professor Kalker. „Zeker", antwoordde Jolliepop ferm, „dat wens ik". „Hm", zei de geleerde teleurgesteld, „ik hoopte, dat u terwille van de wetenschap nog enige tijd in deze toestand zoudt wil len berusten, tot ik uw opmerkelijke hals aan enige collega's heb laten zien". Jollie pop verwaardigde zich niet, hierop in te gaan. „Ik wacht, professor", zei hij afge meten, ,JDan zal ik maar de anti-groei stralen inschakelen", mompelde de geleer de, de straler op Jolliepops hals richtend. Het toestel begon nijdig te zoemen en Jol liepop draaide onrustig op zijn stoel. „Voelt u een prikkeling in de hals?", vroeg de geleerde. „Inderdaad"', antwoordde Jollie pop, „doch niet alleen in mijn hals, ook in de overige delen van mijn lichaam!" „Wel, wel", mompelde de geleerde, „dan staat de straling iets te breed". Hij hield zich enige tijd met de straler bezig, zonder op Jollie pop te letten, tot. een uitroep van Panda hem deed opschrikken. „O professor!", riep Panda ontdaan, „kijk nü eens!!" Pan da's schrik was begrijpelijk; onder invloed van de straling was Jolliepops hals welis waar tot normale verhoudingen terugge bracht, maarde arme knecht was nu tot de helft van zijn normale grootte inge krompen! „Gelukkig", mompelde Jolliepop, die nog niet had bemerkt, welke onheil hein thans weer was overkomen, „mijn hals vóelt weer normaal aan". zemen voor het slechte. Het gesproken woord is daarbij van veel belang, in de voi-m van verhaal, vei'bod of gebod, van de juiste vondst in pi-obleemstellingen. Deze sympathie voor het goede en anti pathie tegen het kwade verandei-t in later jaren door de groei van de ziel vanzelf in een vermogen om zichzelf leiding te ge ven in dit opzicht. Dat begint al na de puberteit, wanneer dus de vruchten moe ten worden geplukt van de juiste morele opvoeding tevoren. De conferentie was zeer goed bezocht, de kinderdemonsti'atie tx-ok een volle tuinzaal in het Concertgebouw en de aan wezigen betoonden door veel applaus hun instemming met wat gehoord en gezien werd. Vanmorgen even na 6 uur is de IJmui- der motorkotter Stormvogel I.Im. 249 bij paal 40 ten Zuiden van Egmond aan Zee bij hoog water op het strand gelopen. Het houten schip dat 21 ton meet en in 1925 werd gebouwd, zit nogal hoog op de kust, maar schipper M. W. v. tl. Ree heeft alle hoop dat de kotter hij hoogwater van avond zal worden vlotgebracht. Vanmorgen om 8 uur kon men al om het scheepje heen lopen. Aan boord bevonden zich 3 man, die in alle rust bezig waren garnalen te zeven. De IJm. 2ï9 Stormvogel is eigendom van i-ederij A. v. d. Ree te IJmuiden. Na moord op Schrader Getrouwe leden van het personeel van de Gai-uda Indonesian Aii-ways (G.I.A.), die wonen in het complex Bukit Duri te Djakarta, hebben naar aanleiding van de moord op de door de K.L.M. aan de G.I.A. uitgeleende employé B. W. J. Schrader ge weigerd vluchten te maken met een nacht- stop buiten Djakarta, omdat zij hun ge zinnen niet alleen wensten achter te laten. Hierdoor vertrokken Zaterdag niet de toe stellen naar Bali en Soerabaja en Zondag die voor Palembang en Bali. De moeilijk heden zijn inmiddels opgelost doordat een speciale gewapende bewaking van de G.I.A. in Bukit Duri, zoals ook op Kemajoran be staat, weer is ingesteld. Deze bewaking was kort geleden opgeheven. Vandaag zijn de betreffende vluchten weer gevlogen. De heer Schrader is Vrijdag op Djati Petam- buran begraven. Mevrouw Schrader is Zon dag met haar drie kinderen naar Nederland vertrokken. ADVERTENTIE [SHORTS - SHIRTS SWEATERS Bomvrij. In Zweden worden vijfhonderd ondergrondse atoombomvrije basis voor schepen en vliegtuigen aangelegd, waar. van de kosten in totaal op ongeveer 450 millioen kronen zijn begroot. Men maakt hierbij, gebruik van grotten en bergholen, die in vele gevallen slechts wat uitgeruimd behoeven te worden, Schepen en vliegtuigen zullen in deze ruimten ondergebracht kunnen worder, en ook zal men er magazijnen, werk. plaatsen, waarschuwingsposten, man. schapsverblijven, kustverdedigingsstel. lingen, met complete artillerie-, radar- en andei'e uitrusting vestigen. Weigering;. De bestuursraad van U.N.E.S.C.O., waarin 20 landen zijn ver tegenwoordigd, heeft Maandag eenstem. mig geweigerd personeelsleden te ont- slaan op grond van de overweging, dat zij „mogelijk" bepalingen van de U.N.E.S.C.O. kunnen schenden. Ook wilde de ï-aad geen „veiligheids-vragen" opnemen in de formulieren die sollici tanten moeten invullen. Wel besloot hij, ondanks enige oppositie, voorlopig dé vragenlijst van de Amerikaanse rege. ring te blijven toezenden aan alle Ame. rikaanse personeelsleden en sollici tanten. Bom. In een bioscoop in de Noord-Ierse stad Newi-y is in de vroege ochtenduren een bom ontploft, waardoor grote schade werd aangericht. Volgende week zou in deze bioscoop een volledige film van de kroning van Koningin Elizabeth worden gedraaid. De politie ondervroeg Maan- dagochtend verscheidene personen, maar er werden geen arrestaties ver richt. Opstand. In de staatsgevangenis van Santé Fe (V.S.) is het Maandag tot een oproer gekomen. De gevangenen maakten zich meester van 21 bewakers, Tenslotte wist men met geweld door te dringen tot de afdelingen, die door de gevange nen bezet waren. De leider van het op roer, een tot levenslang veroordeelde, kwam bij de operatie om het leven, te zamen met nog een gevangene. Enige der bewakers, die de gevangenen gijzelaars hadden vastgehouden, waren deerniswekkend afgeranseld en een van hen had een meswonde aan de schouder. De opstand is thans onderdrukt. Brand. In vijf dorpen in de Nijldelta zijn 25 personen om het leven gekomen bij bi-anden, die in het weekeinde bijna 700 huizen hebben verwoest. Deze branden zijn voornamelijk ontstaan door een hevige zandstorm, die plotseling opstak en de vuren, die ter gelegenheid van het driedaagse Bairamfeest waren ont stoken, verspreidde. Het droge hout en stro, dat de boeren in voorraad bij hun woningen hebben, geraakte hierdoor in brand. Het Bairamfeest is de afsluiting van de Mohammedaanse vastenmaand Ramadan. Amnestie. De Sovjet-autoriteiten in Oosten rijk hebben vier Oostenrijkers in vrij heid gesteld. De Oostenrijkers waren tot gevangenisstraffen veroordeeld door Sovjet-tribunalen. Dit is de eerste maal, aldus AFP, dat Oostenrijkers profiteren van de in Maart door de Sovjet-regering afgekondigde amnestie. Handel. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandag bekendge maakt, dat hooggeplaatste Franse en Russische ambtenaren te Parijs bespre kingen voeren over een handelsverdrag. Het ministerie weigerde bijzonderheden mede te delen, maar in economische kringen werd vei'klaard, dat de: waarde van de handel tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie, in geval van slagen van de besprekingen, een waarde zou kunnen krijgen van 20 milliard francs.-Frank rijk zal dan waarschijnlijk naar de Sov jet-Unie uitvoeren: textiel, electrotech- nische uitrusting, pharmaceutische pro ducten, kranen en ketels en zelf granen, hout, bont, anthraciet en asbest ont vangen. Onder water. De Britse duikboot „Andrew" is onder water van de Bermuda-eilan den naar de Britse wateren gevaren. Na de volbrachte reis is de „Andrew" Maandag nabij het Kanaal opgedoken. De Britse admiraliteit maakte niet be kend, in hoeveel tijd de duikboot "de af stand van 2.500 zeemijlen aflegde. De „Andrew" werd gebi-uikt voor proef nemingen met „snuivei-s" sedert de on dergang van de„Affray" in April 1951 in het Kanaal. Gezag. Koning Tribhoevan van Nepal heeft een einde gemaakt aan zijn persoonlijk gezag, dat hij met behulp van konink lijke adviseurs uitoefende. Matrka Pra sad Koirala is weer in zijn functie van premier hersteld. Tevens zijn vijf mi nisters van de „nationaal-democratische partij" benoemd. De Koning had het gezag 14 Augustus 1952 in handen ge nomen. r BIJ de beschouwing over de uitvinding van de boekdrukkunst hebben we on& de opmerking veroorloofd, dat de boek drukkunst eigenlijk is aangevangen bij het blokboek en dat ieder doelmatig werkend man de volgende stap naar de losse letter dus naar de typografie, had kunnen zetten. Een treffend bewijs voor deze bewering werd geleverd door Yoeng-lo, keizer van Nu moet hierbij wel worden opgemerkt, dat het veel logischer schijnt om op het idee te komen met losse Chinese tekens te drukken, welke tekens immers een geheel woord of begrip omvatten, dan om dezelfde inval te krijgen met betrekking cot onze lettertekens. Hoe dit ook zij, in korte tijd werden op last van Yoeng-lo enige honderdduizenden de Li dynastie, die in 1402 de Koreaanse tekens in koper gegoten, zodat het drukken troon beklom. Het moet een monarch geweest zijn met een grote belangstelling voor we tenschap en cultuur, want hij wilde alle handschriften welke reeds verschenen waren, in druk doen verschijnen opdat een ieder daarvan in brede kring zou kunnen kennis ne men. „Aangezien zo redeneerde de kei zer de blokboeken meestal verre van volmaakt zijn en het bovendien onmogelijk is met het blok-procédé alle bestaande geschriften te drukken, zo dienen alle (toen nog: Chinese) schrifttekens in koper te worden vervaardigd, zodat alle teksten waarop ik de hand kan leggen, kunnen worden gedrukt en vermenigvuldigd". U ziet, toen Zijne Majesteit tot de ont dekking kwam hoe tijdrovend het was één pagina tekst in hout uit te snijden en hij zich realiseerde welk een enorme tijd het zou vergen al die millioenen bladzijden, welke nog ongedrukt waren, op deze wijze te vermenigvuldigen, gaf hij géén order om de boekdrukkunst uit te vinden, doch hij dééd die uitvinding op hetzelfde mo ment dat hij haar uitsprak, gelijk wij van een practisch man verwacht hadden. op grote schaal een aanvang kon nemen. Op deze wijze kwam als eerste tot stand het werk „Sun-tzu Schi-i Chia choe", in welks voor woord het verhaal 'van de uitvinding van het gebruik van losse tekens staat opgetekend. Dat was in het jaar 1409, dus een halve eeuw vóór het Westen deze werkwijze ging toepassen. Eerlijkheidshalve mogen we niet onver meld laten, dat sommige onderzoekers het niet uitgesloten achten dat in Korea reeds geruime tijd vóór de regering van Yoeng-lo met losse tekens werd gedrukt. Verschil lende gegevens zouden in die richting wij zen, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet en het zou ons te veel in finesses voe ren hierop dieper in te gaan. Daarom is het wellicht beter onze aan dacht eens te vestigen op de zonnestralen, waarmee iets bijzonders gaande is. Wan neer u n.l. de eerste zonnestraal boven de horizon ziet gluren, blijkt de zon al ver boven de horizon te staan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2