Onverdeelde Republikeinse steun öf eensgezind Westen Kort en bondig Eisenhower voor de keus Bermuda-conferentie stelt hem op de proef Restauratie monument van Coster in Den Hout A.R.M. in ernstige moeilijkheden Amsterdamse Beurs Nog steeds geen bestand in Korea Formatie-opdracht voor Masjumi en P.N.I. Heemstede Zandvoort 7 Burgerlijke Stand van Haarlem R. Verbeek benoemd tot economisch-directeur Lcliekwekers voerden leerzame discussies Bouw van kleuterschool te Overveen Bekend tuinarchitect H. A. G. Poortman overleden Expositie van werken van Otto B. de Kat Dulles waarschuwt tegen overmatig optimisme Weinig kans van slagen? Zes maanden wegens diefstal bij watersnood Ook ochtend van laatste dag nog geen cricket mogelijk in Nottingham Uitreiking visacten Postduivensport DINSDAG 16 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De oorzaken, waardoor president Eisenhower's leiderschap gedurende de eerste vier maanden van zijn bewind betrekkelijk zwak is geweest, zijn duidelijk: te zeer schuwde hij het om ten aanzien van het Congres krachtig de leiding te nemen en angstvallig trachtte hij in zijn eigen partij de eenheid te bewaren. Het gevolg was, dat de uitvoerende macht in deze periode in aanzien daalde en dat het initiatief van de president aan pit en karakter verloor. Wij merkten reeds op, dat deze methode niet steeds kon worden volgehouden en dat de president in belangrijke gevallen beslist niet zijn gehele partij tevreden zou kunnen stellen. Dat dit zo is, zal wellicht binnen kort blijken wanneer de conferentie van de Grote Drie op Bermuda gehouden wordt en een belangrijk symptoom van een nieuwe „stijl" kon men reeds waarnemen, toen Eisenhower reageerde op Taft's stelling, dat Amerika indien de onderhandelingen in Korea zouden mislukken maar op eigen houtje de zaak moest uitvechten. Wanneer Eisenhower in Juni aan de Britten en Fransen duidelijk wil maken, welke doeleinden de Amerikaanse buiten landse politiek nastreeft, dan staat hij al dadelijk voor het grote dilemma: moet hij een politiek formuleren, die welgevallig is aan zijn gehele Republikeinse partij, of moet hij een beleid voorstaan, dat mis schien aan senatoren zoals Knowland en Bridges de haren te berge doet rijzen, maar dat toch door een flinke meerder heid gesteund zal worden in het Congres, omdat ook vele democraten er hun goed keuring aan kunnen hechten? Wil hij alle Republikeinse congresleden tevreden stellen, dan is er weinig kans, dat hij tot een accoord komt met de Brit ten en de Fransen (laat staan, eventueel met de Russen). Knowland en de zijnen zijn er namelijk vierkant tegen om ooit het communistische China te erkennen of het toe te laten als lid van de U.N.O. Zal de president zijn methode radicaal gaan wijzigen en zal hij, na de beginperio de, krachtiger gaan regeren omdat hij zijn steun gaat zoeken bij republikeinen en de mocraten beide? Iets in die richting moet er wel gebeuren. Maar men verwacht van deze president geen abrupte koersverande ringen! Er zijn aanwijzingen, dat hij door radio, televisie en door rondreizen recht streeks begrip en steun bij het Amerikaan se volk gaat zoeken. Via dit volk kan hij dan hopen gemakkelijker recalcitrante Congresleden mee te krijgen. Bij een en kele gelegenheid (de benoeming van Boh- len tot ambassadeur te Moskou) is het ge bleken, dat de tegenstand van senatoren zoals McCarthy aan Eisenhower te bar kan worden en dat hij met kracht zijn wil weet door te zetten. Maar de symptomen van een nieuwe „stijl" waren tot enkele dagen geleden toch nog heel vaag. Nieuwe aanpak Er is echter één symptoom van ver nieuwing bijgekomen en zij, die hopen op een nieuwe aanpak en op krachtiger lei derschap van Eisenhower, putten moed uit zijn reactie op Taft's rede. Toen aan de president op zijn persconfe rentie gevraagd werd, of hij senator Taft's opvatting deelde om eventueel de U.N.O. maar te vergeten wat Korea betreft, ant woordde hij met een nadrukkelijk „neen". En in de uitweiding die volgde, maakte de president het duidelijk, dat geen vrij land alleen kan staan in deze wereld hoe moeilijk internationale samenwerking soms ook was. „Wij hebben vrienden nodig", zo zei hij. Vriendschappelijke sa menwerking kon men aldus de presi dent niet beperken tot bepaalde gebie den in de wereld. Samenwerking was over al noodzakelijk, ook in Korea. Ongetwijfeld was deze reactie op Taft's uitlatingen een belangrijke aanwijzing, dat Eisenhower de tijd gekomen acht om niet al te angstvallig zijn machtige partijgeno ten te ontzien. Men voelt de mogelijkheid van een leiderschap, dat zijn steun ont leent aan de internationaal georiënteerde elementen in beide politieke partijen. Maar meer dan een mogelijkheid is dat nog niet. Van een waarschijnlijkheid te spreken zou voorbarig zijn. Of blijven schipperen Het waarschijnlijkst lijkt het namelijk, Het monument ter- nagedachtenis van Laurens Janszoon Coster in De Hout ver keert iin ernstig verval. Reeds in het be gin van 1951 had dit verval zodanige vor men aangenomen, dat maatregelen werden genomen om het uiteen vallen van het mo nument te voorkomen. Met het oog op de financiële toestand, waarin de gemeente in 1951 verkeerde en een beraad op de vraag, of het verant woord was gelden voor de restauratie te besteden, dan wel, dat aan sloping de voorkeur moest worden gegeven, hebben B. en W. hun oordeel nog enige tijd voor behouden. Een nadere beschouwing heeft hen ech ter de overtuiging geschonken, dat aan het monument een zodanige historische waar de moet worden toegekend, dat het niet verantwoord is het te slopen. Zij gevoelen zich in deze opvatting gesterkt door de omstandigheid, dat ook de Commissie van bijstand in het beheer van de openbare werken en eigendommen der gemeente aan restauratie de voorkeur geeft en dat de Vereniging „Haerlem" zelfs heeft toegezegd in de kosten *een bijdrage van f 350 te zul len verlenen. Door deze toezegging zouden de kosten voor de gemeente beperkt blij ven tot een bedrag van naar raming f 1.575. In verband met een en ander stellen B. en W. voor een bedrag van f 1.925 ter be schikking te stellen. HAARLEM, 15 Juni 1953 ONDERTROUWD: 15 Juni, E. Gaarthuis en M. C. P. van Kipshagen. BEVALLEN van een zoon: 12 Juni, W. M. van Huis—Wichers; 13 Juni, N. A. Altena Dirkmaat; C. Tukker—van der Veer; M. G. Hijmansde Koning; 14 Juni, C. J. Spaar garen—Melchior; C. M. de Graaff—Dekker; 15 Juni. W. J. van der Fange—van der Meij. BEVALLEN van een dochter: 12 Juni, Sh. Chr. Robb—Coodall; E. Dekker—van Berk: 14 Juni, H. J. Leenders—Kroon; B. Toornend Caré. OVERLEDEN: 13 Juni, M. Trijtel, 62 j., Lorentzkade; A. de Wit, 15 m„ Delftstraat; A. C. Slenders—Bruinenberg, 81 j., Midden weg; 14 Juni, H. van der Woude, 72 j., Nieu we Groenmarkt; J. G. Potgieser, 67 j., Haze- paterslaan. In een voorgaand artikel vestigde onze correspondent in Washington de aan dacht op de positie van Eisenhower tij dens de eerste vier maanden van zijn bewind. Het bijgaande artikel is een vervolg op deze beschouwing. dat Eisenhower zijn aard getrouw de middenweg zal blijven zoeken. Hij zal wel licht wat meer 'op zijn aanhang buiten het Congres en buiten zijn eigen partij gaan steunen dan tot dusverre, maar hij zal dan toch doen wat hij kan om zelfs de extre misten niet van zich te vervreemden. Deze politiek van de middenweg werd reeds dui delijk in zijn voorstellen betreffende de defensie-begroting en in zijn streven naar een budget dat in evenwicht is. De roep om belastingverlaging is zó sterk in het Congres, dat met name de luchtmacht veel minder geld krijgt toegewezen, dan vele militairen wenselijk achten. Eisenhower ging in zijn bezuiniging zo ver als hij maar mogelijk achtte, maar dat betekende toch ook weer geen belastingverlaging. Ook daarin koos hij dus alweer de middenweg. En zo zal het vrijwel steeds gaan: „Han del en geen hulp" is de leus, die Eisen hower heeft uitgesproken, maar in de prak tijk krijgen de protectionisten uit het Re publikeinse kamp toch ten dele hun zin. Ging Eisenhower in zijn binnenlandse politiek tot een radicale koerswijziging over en bekommerde hij zich niet langer om zijn uiterst rechter vleugel, dan zou de samenwerking met de Atlantische bond genoten stellig gemakkelijker worden. Daar men voorlopig, al komen er veranderingen, wel- geen radicale wijziging in de binnen landse politiek kan verwachten, zal het ten aanzien van het buitenland schipperen blijven. Een Nederlander kan echter we ten, dat men al schipperend een heel eind komen kan. Maar de navigatie blijft moeilijk voorlopig. Prov. Ziekenhuizen In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland is benoemd tot economisch-direc teur der Provinciale Ziekenhuizen de heer R. Verbeek, thans hoofdadministrateur der ziekenhuizen met ingang van 1 Maart 1953. R. Verbeek Vorig jaar hebben de Staten het alge meen reglement der Provinciale Zieken huizen vastgesteld waarbij bepaald werd, dat er een eerste geneesheer-directeur voor elk ziekenhuis is en een economisch-direc teur voor de gezamenlijke ziekenhuizen. Gedeputeerde Staten hadden de Provinciale Staten de heer Verbeek aanbevolen. Hij verwierf 57 stemmen; twee stemmen waren blanco. Alvorens tot stemming werd overgegaan, zeiden mevrouw T e e b o o mV a n W e s t en de heer Gortzak (beiden C.P.N.) geen bezwaren te hebben tegen de enig voorge- dragene, doch zij hadden het beter gevon den, als Gedeputeerde Staten sollicitanten hadden opgeroepen voor deze belangrijke functie. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Rustige (C.H.). vond het dwaas heid sollicitanten op te roepen, bij wie de verwachting opgewekt wordt, dat zij kans maken benoemd te worden. Het staat bij voorbaat vast,' dat de heer Verbeek be noemd zal worden, gezien het feit, dat deze de aangewezen persoon voor de functie is. Tot lid der Staten werd toegelaten en beëdigd de heer M. Lanser te Haarlemmer meer C.P.N.als opvolger van de heer Polak, die enige tijd geleden als lid bedankt had. De leden van de Provinciale Staten hebben een excursie gemaakt naar de dui nen, om een inzicht te krijgen van de ge volgen van de watersnood. Naar aanleiding hiei-van sprak de heer Gortzak (C.P.N.) woorden van dank tot Gedeputeerde Sta ten; hij verzocht de Staten een rapport aan te bieden, waarin een overzicht gegeven wordt van de stand der werkzaamheden en mededelingen worden gedaan over de piannen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer De Vries (Arbeid) deelde mee, dat het college geen bezwaren heeft een rap port uit te brengen. De heer Jac. Groen (K.V.P.) werd benoemd tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten. Hij verwierf 51 van de 69 stemmen; op de heer Harmsen (C.P.N.) werden 12 stemmen uitgebracht. In de vacature-Jhr. J. P. W. van Doorn werd benoemd tot lid van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven mr. J. F. Jansonius, burgemeester van Haarlem mermeer met 68 van de 69 stemmen. De overige punten der agenda worden eerst in de commissies behandeld. De ver gadering werd verdaagd tot Diiisdag'7 Juli. Er waren maar weinig kwekers van lelies in de Scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis te Haarlem om de jaarverga dering van de vereniging „De Lelie" Maandagmiddag bij te wonen. Het is overi gens een jaarlijks terugkerend verschijn sel, ondanks het feit, dat de voorzitter, de heer C. B. Broeze, er interessante en leer zame discussies aan verbindt. De voorzitter memoreerde dat de ver eniging voor het eerst op een tentoonstel ling met vervroegde bloemen is uitgeko men. De vijfde binnententoonstelling op de Flora had deze primeur. Behalve tentoon gesteld had men er mee geleerd. Bij het broeien is namelijk gebleken, dat er een verandering in de cultuur moet worden gebracht. Het zal nodig zijn om van zaad te gaan kweken in plaats van de bol. Na het officile gedeelte kwam dit punt in dis cussie. Uit het jaarverslag bleek dat het leden tal iets is achteruitgegaan. De vereniging heeft thans 106 leden en 7 donateurs. De directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, was zeer tevreden over de vrijwillige keuring van L. speciosum Rubrum. De deelname hieraan was stij gende. De heren Joh. Tensen en T. A. Valkering verlaten het bestuur. Hun plaatsen worden ingenomen door de heren C. Visser, Andijk West en Th. Hoog, Haarlem. Er volgde tenslotte een leerzame discus sie. Algemeen was men van mening dat het beste van het zaad dus niet van de bol kan worden doorgeteeld. Maar de ervarin gen van de kwekers waren dikwijls geheel tegenstrijdig met elkaar. Prof. dr. E. van Slogteren, die evenals ir. C. M. v. d. Slikke en de heer Koppes uit Hoorn de vergade ring bijwoonde, werd in de discussie be trokken. Volgens zijn mening zijn de West- Friezen op het goede pad. Zij tekenen de allerbeste planten uit en winnen daarvan zaad. De bloemen van de omstaande plan ten worden verwijderd om bestuivingen te voorkomen. Er wordt gewacht op iemand die nu eens 20 generaties van lelies lang tracht een zuiver type te krijgen. Dat kan dan op zijn minst 40 tot 60 jaar duren! Maar dit is de enige manier om een vast type te verkrijgen. De raad der gemeente Bloemendaal be sloot in de vergadering van Mei de open bare kleuterschool te Overveen te doen bouwen op een terrein grenzende aan het sportveld, waarop zich thans een zandbak bevindt, aan de Vrijburglaan. Tegen het raadsbesluit is een bezwaar schrift ingekomen van omwonenden. Ge deeltelijk berust het verzet op dezelfde gronden, als die welke de raad hebben doen besluiten niet in het Oranjekwartier, maar in dat ten Noorden van de Juliana- laan (Braziliëkwartier) te bouwen. De be woners willen voor hun kinderen niet gaar ne speelterrein in casu de-zandbak aan de Vrijburglaan missen. Een andere groep ingezetenen heeft er bezwaar tegen, dat op deze plaats, temidden van woon huizen een school wordt gebouwd. Voor het terrein geldt het uitbreidings plan „Weerszijden Julianalaan". B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot intrekking van het partiële uitbreidings^ plan, voor zover betreft de terreinen, die eventueel voor de bouw van een kleuter school nodig zijn. Door deze intrekking kan worden bereikt, dat voor de bebouwing van de desbetreffende grond de bebou wingsvoorschriften volgens artikel 43 der Woningwet van toepassing worden, omdat deze grond tevens ligt binnen de bebouwde kom. Jaarverslag 1952 van „Het Vierde Prinsenkind" In het jaarverslag over 1952 van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind", die thans ruim zes jaar bestaat, wordt mede gedeeld, dat zij sinds haar oprichting meer dan 25.000 oorlogsweesjes een prettige va- cantie heeft kunnen bezorgen dank zij de vele goede gaven waarmee zij gesteund wordt. De stichting heeft haar kampen ook opengesteld voor oorlogsinvalide kinderen van 9 tot en met 14 jaar en later voor oor logsinvalide jongelui van 15 tot en met 20 jaar. Het werk, zoals het in 1947 werd opge zet, wordt begrensd door de bepalingen in de stichtingsacte, dat de vacantiezorg voor het oorlogsweesje zou zich uitstrekken tot het veertiende jaar. Daarmee wordt aan dit onderdeel van het werk tevens een li miet gegeven. Van vele kanten is echter geaccentueerd, dat het goed functionnerende apparaat van „Het Vierde Prinsenkind" in de toekomst niet verloren mag gaan en dat vooral de rijke ervaring, opgedaan in het werk onder de invalide jeugd, in de toekomst moet worden aangewend voor het invalide kind in het algemeen. Dit is een aangelegenheid, die mettertijd in nauw overleg met rege ring en jeugdorganisaties besproken zal moeten worden. Na een testperiode van 48 dagen is Maandag door de Amerikaanse autoriteiten het certificaat van Lichtvaardigheid uitge reikt voor de Lockheed Super Constellation, het vliegtuigtype, waarvan de K.L.M. er 13 heeft besteld voor haar intercontinentale routes. Taxibedrijf zal zo nodig „afgestoten" worden De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij is een ziek bedrijf, maar het bestuur heeft de sanering ter hand genomen en de resul taten daarvan moeten worden afgewacht. Dit is gisteren meegedeeld in de jaarver gadering der A.R.M., waarin het bestuur onderstreepte dat men inderdaad nog mo gelijkheden ziet, om van dit bedrijf „nog wat te maken". Het beschikt over 130 taxi's, maar „het taxibedrijf gaat beroerd", en de agenda behelst zelfs een voorstel om het taxibedrijf af te stoten op het daar voor meest geschikte tijdstip. De overige afdelingen der onderneming hebben dit jaar „hoopvolle resultaten" afgeworpen. „De aandeelhouders worden moedeloos", zo werd uit de vergadering opgemerkt. Jarenlang hebben zij met een zeer matig dividend genoegen moeten nemen. Zij vroegen de sanering, versterkte afschrij ving enz. over een langer aantal jaren uit te smeren teneinde hun kans te geven op b.v. 3 pet. dividend over 1952. Zo niet, dan zouden zij op liquidatie moeten aandrin gen. Het bestuur wilde echter eerst de taxi's afstoten; dan pas kan men zien, waar men aan toe is. Op wens van de ver gadering werd het voorstel evenwel in stemming gebracht. De voorzitter, mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, lichtte toe, dat de liquide middelen, waarover de A.R.M. thans be schikt, besteed moeten worden voor de verjonging van het vrachtwagenpark. De vennootschap beschikt over 108 vracht auto's, waarvan er 62 vernieuwd moeten worden. Het dividendvoorstel kwam daar op in stemming. Hierbij bleek, dat de meerderheid der aandeelhouders wel voor een uitkering van 3 procent voelde. Met 935 stemmen voor en 681 tegen is dit voorstel dan ook aange nomen. Om hieraan gevolg te geven, die nen de jaarstukken opnieuw te worden op gesteld. Het bestuur zal zich daaromtrent beraden en t.z.t. een nieuwe vergadering uitschrijven. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel om het taxibedrijf in Amsterdam af te stoten op het daarvoor meest ge schikte tijdstip. Hoewel het bestuur hier voor statutair niet de goedkeuring van aandeelhouders behoefde, waren reeds en kele jaren geleden in de algemene verga dering stemmen opgegaan, eventueel de aandeelhouders te raadplegen. Het voorstel is tenslotte goedgekeurd. Tenslotte kwam een voorstel in behan deling een commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen over de strijdvraag liquidatie of voorzetting van het bedrijf. Het voorstel werd echter verworpen. Wij vernamen nog, dat het de bedoeling is de taxi-bedrijven in Haarlem en Den Haag te handhaven. Weliswaar levert het taxi-bedrijf in Haarlem ook een exploitatieverlies op, maar dit blijft binnen redelijke grenzen. Te Diepenheim in Overijsel is in de ouderdom van 95 jaar overleden de heer Hugo A. C. Poortman, nestor van de Ne derlandse park-architecten. De heer Poort man is in de eerste plaats bekend geworden door de aanleg en de restauratie van tuinen en parken bij kastelen. Hij was ook een bekend voorvechter van het landschaps- schoon. De heer Poortman is voorzitter geweest van de Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de mede door hem opgerichte Bond van Nederland se Tuinarchitecten. In Museum Boymans te Rotterdam wordt Vrijdagavond 19 Juni een tentoonstelling van werken van Otto B. de Kat geopend. De expositie duurt tot 12 Juli. Bij de opening wordt muzikale mede werking verleend door Bertus Sondaar (zang) en Jan Hisschemöller (piano), die liederen van Schubert en Wolf vertolken. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 96% 97'/.. A.K.u 164% g.b. 164 194% 196 Philips Gloeil. 157% 158% Kon. Petroleum 311 311% A'dam Rubber 97% g.l. 97 Holl. Amer. Lijn 132% 132 N. Scheepv. Unie 131% 131% H.V.A 101% 100% 95 g.l. 94% Amsterd. Bank 170 170 Rotterd. Bank 169% 169% Ned. Handel Mij. 162 g.l. 162 Twentsche Bank 164% 164% Anaconda Copper 359/ui g.b. 34% Bethlehem Steel 49% g.b. 49 Republic Steel 46% 46% Shell Union 67% 66% 21% e.div. 21% 38 37% Gisteren heeft Koningin Elizabeth op de rede van Spithead de grote vlootschouw afgenomen, varende met het voor deze gelegenheid als Koninklijk jacht dienst doende, 15S0 ton metende adviesjacht-„Surprise". Foto: Koningin Elizabeth tijdens de inspectie aan boord van de „Surprise". WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Maandag op zijn eerste persconferentie sinds 9 Mei verklaard, dat niemand het recht heeft aan te nemen dat er een wapenstilstand op Korea gesloten zal worden voordat dit gebeurd is. Dulles zeide verder, dat het nieuwe Noordelijke offensief het bepalen van de demarcatie lijn, dat voor de ondertekening van een wapenstilstandsovereenkomst voltooid moet zijn, bemoeilijkt. Volgens Dulles zouden er allerlei rede nen voor het Noordelijke offensief kunnen zijn. Het zou een poging kunnen zijn om de frontlinie vlak voor de wapen stilstand uit prestige-overwegingen te ver schuiven. Dulles antwoordde ontkennend op de vraag of het nieuwe Noordelijke offensief zijn hoop op een wapenstilstand in Korea had verminderd. Mei betrekking tot de politieke confe rentie, die binnen 90 dagen na een wapen stilstand genouden moet worden, zeide Dulles, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Sovjet-Unie aan deze besprekingen zou deelnemen. De algemene vergadering van de UNO zou na het sluiten van een wapenstilstand bijeengeroepen kunnen worden en zou de afgevaardigden voor de conferentie aanwijzen. Zuid-Korea zou aan de conferentie deelnemen, aldus Dulles. De V.S. zouden ter conferentie pogen de her eniging van Korea te verzekeren. Aan het front Een geallieerde officier heeft Maandag avond verklaard, dat tenminste 10.000 Noordelijken pogen geallieerde troepen af te snijden, die aan het centrale front met de rug naar de rivier Poekhan zich teweer stellen. Vanmorgen vroeg maakten de Noorde lijken nog steeds vorderingen in het ge bied van de „CapitaF'-heuvel in de cen trale frontsector. Er werd hevig gevochten tussen de geallieerde en de communistische troepen, zo meldde de oorlogscorrespon dent van Reuter. De verbinddngs- en stafofficieren, die bezig zijn met het vaststellen van een be standslijn in Korea, zullen Dinsdag weer in Panmoendjom bijeenkomen. DJAKARTA (Aneta). President Su karno heeft Maandagavond de heren Man- gunsarkoro van de Partai Nasional Indo nesia (P.N.I.) en Mohammed Roem van de Masjumi aangezocht, een kabinet te vor men en, indien zulks mogelijk is, deze taak binnen een week te volbrengen. De opdracht luidt, een nationaal kabinet te vormen, dat in het parlement voldoende steun zal hebben. Mangunsarkoro en Moh. Roem hebben aan de pers medegedeeld, dat zij alles in het werk zullen stellen om deze taak te volbrengen. In politieke kringen is men in het alge meen niet optimistisch gestemd over de kans van slagen van-deze beide formateurs. Men is van mening, dat zowel in dé Masju mi als in de kringen van de P.N.I. stromin gen bestaan, die niet ingenomen zijn met de keuze van dê twee formateurs. In politieke kringen, wordt voorts gezegd dat, indien er één formateur zou zijn be noemd, de heer Ali Sastroamidjojo, de Indonesische ambassadeur te Washington, zou zijn aangewezen. Voor het geval twee formateurs zouden worden aangewezen, dan was Mangunsarkoro de candidaat van de P.N.I., omdat hij beter dan Sastróami- djojo op de hoogte is van de binnenlandse politieke verhoudingen en in de onder handelingen met zijn mede-formateur Moh. Roem over het regeringsprogramma, een sterker standpunt zou kunnen innemen. Aan de aanwijzing der formateurs is Maandagochtend een beraadslaging voor afgegaan tussen president Sukarno en de vice-president Moh. Hatta, waarna de pre sident aan de pers mededeelde, dat beiden over de vorming van een nieuw kabinet tot overeenstemming waren gekomen. De eerste ontmoeting tussen de forma teurs Roem en Mangunsarkoro, welke Dins dagochtend in de ambtswoning van de de- missionnaire minister van Buitenlandse Zaken, waar Mangunsarkoro logeert, werd gehouden, betrof de opstelling van een werkprogramma. De aanwijzing van formateurs was het onderwerp van pessimistische commenta ren van de ochtendbladen in Indonesië. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de bouwvakarbeider L. J. A. van D. veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Hem was ten laste ge legd, dat hij na de overstroming in Zee land een partij goederen, welke hij van het Rode Kruis in bewaring had, had ver duisterd. De officier van Justitie had èen jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd. De eerste testmatch De eerste testmatch tussen Engeland en Australië op Trent Bridge in Nottingham, die zo veel verrassende verrichtingen bracht, krijgt zeer waarschijnlijk een teleurstellend einde. Gisteren heeft het gedurende grote perioden geregend waardoor er niet gespeeld werd en ook vandaag was verder spelen nog onmogelijk. Om kwart voor twee hedenmid dag zouden de umpires de wickets inspec teren waarna het besluit over eventueel verder spelen genomen zou worden. Waarschijnlijk lijkt ons dat niet. De ver slaggever op Trent Bridge rapportejrde hedenmiddag om half een dat het de afge lopen nacht vele uren had geregend zodat er nog plassen lagen op en rondom de pitch. De kans op een overwinning van de Engel sen op de Australiërs, die zonder regen waarschijnlijk zonder veel moeite zou zijn behaald, wordt dus met het uur kleiner. Zoals bekend hadden de Engelsen bij de stand 42 voor 1, waarmede Zaterdag werd gestopt, nog twee dagen om de ontbrekende 187 runs te maken. Mocht men.om kwart voor twee besluiten alsnog ie spelen dan resten er voor dit| 187 runs nog slechts vier uur en drie kwartier. BINNENLAND In het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe f 116,2 millioen bijeengebracht. Besprekingen tussen een Nederlandse en een Spaanse handelsdelegatie in Den Haag hebben geleid tot overeenstemming over een handelsaccoord met bijbehorende goederen lijsten, ontworpen voor de periode van 1 Juni 1953 tot 1 Juni 1954. Het nieuwe accoord is, onder voorbehoud van de goedkeuringen der beide regeringen, reeds in werking gesteld. De Nederlandse Kath. Slagershond heeft Maandag ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Maastrichtse afdeling in de Limburgse hoofdstad zijn 30stecongres vergadering gehouden. Bondsvoorzitter J. C. Scholtes uit Leidsendam werd herkozen evenals de periodiek aftredende hoofd bestuursleden H. Terpstra uit Utrecht en B. Aarnoutse uit Gennep. Als plaats voor de jaarvergadering 1954 werd Haarlem aan gewezen. Op het strand van Ameland is dezer dagen een lijk aangespoeld, dat is geïdenti ficeerd als dat van de 48-jarige kapitein van een Zweedse boot,, Karl Gusta Torn uit Rosunde. De man is op 25 Mei tussen de Haaks- en Terschellingerbank overboord ge slagen en verdronken. In een plechtige zitting in het gebouw van de Hoge Raad heeft de vereniging „De jonge balie bij de Hoge Raad der Nederlan den" de werkzaamheden van haar vijftiende verenigingsjaar afgesloten. Na een toespraak van den deken der Haagse Orde van Advo caten, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, waarin hij de jonge advocaten wees op het belang om naast de kunst der welsprekend heid ook die van het zwijgen en het luiste ren te verstaan, werd de wisselbeker aan de winnaar van de pleitwedstrijd mr. II. J. C. ter Kuik uitgereikt. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Juni 1953 door het agentschap van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam geen schatkistbiljetten meer zullen worden afgegeven. Het ligt in het voornemen omstreeks medio-Juli een inschrijving op schatkistoromessen en schat kistbiljetten open te stellen. De Nederlandse Lathyrusvereniging zal van 2 tot en met 4 Juli in de markthal te Amersfoort haar jaarlijkse lathyrustentoon stelling houden. Er zullen inzendingen te bewonderen zijn van het Koninklijk paleis te Soestdijk, van de botanische tuin van de Utrechtse Universiteit, doch ook de gewone kweekproducten uit de volkstuin zullen niet ontbreken. De verbondsraad van het C.N.V. heeft afscheid genomen van de heer K. de Boer, die op 28 Juni naar Nieuw Guinea zal ver trekken. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, sprak hem toe eri zeide, dat op Nieuw Guinea een eeuw lang zen- dingsarbeid is verricht en dat er 150.000 papoea's Christen zijn. Deze worstelen met de vraag, op welke wijze evangelie en maat schappij tot een concrete verbinding te brengen. Het C.N.V. heeft nu het initiatief genomen ook instituten voor het sociaal- economische werk in Nieuw Guinea op te richten in de vorm van coöperaties. Het voorbereidende werk zal door de heer De Boer worden gedaan. HAARLEM EN OMGEVING De arbeiders toneelvereniging „Herman Heijermans" zal Donderdagavond in de Stadsschouwburg een opvoering geven van „In een andere wereld" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. De Haarlemse Wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent, zal Donderdag 18 Juni geen spreekuur houden. In de jaarvergadering van de Neder landse Journalistenkring, die te Schevenin- gen \verd' gehouden, werd in de vacature-C. J. van Tilburg de heer J. H. Bartman te Heemstede tot lid van het bestuur gekozen. De Commissaris der Koningin in Noord- holland zal a s. Donderdag 18 Juni geen audiëntieverlenen. Hét bestuur van de Haarlemse reddings brigade, houdt in het kader van het. veertig- tarigjaTig jubileum van de Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen op Zondag 21 Juni in café-restaurant Brinkman Natio nale brigade-E.H.B.O. kampioenschappen. Aan "deze wedstrijden zullen de volgende brigades van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen deelnemen: Noordholland, Zuidholland, Utrecht en Neder Betuwe, Gelderland- Overijsel en Noord-Brabant-Limburg. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de heer H. Dillingh in vaste dienst te benoemen tot scheikundige bij de keurings dienst van Waren. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld de volgende percelen onbewoon baar te verklaren: Amsterdamstraat 3 x, Burgwal 71 en 81, Kokstraat 5 (zwart en rood), Koolsteeg 3, 5, 7, 9, 22 en 22 A, Lange Annastraat 19, Lange Herenvest 44, Lange Mai-garethastraat 46, Raamsteeg 22 en Wij- desteeg 6. De jaarlijkse uitreiking van visvergunnin gen en acten te Heemstede zal plaats vinden op. Maandag 22, Dinsdag 23 en Woensdag 24 Juni, telkens 's avonds van 7 tot 9 uur. aan het Bureau van Politie in de Raadhuisstraat, ingang door de poort. Voor kinderen be neden de leeftijd van vijftien jaar is het vissen met één hengel vrij; verder bedragen de kosten voor een grote vis-acte f 11. voor een kleine vis-acte (snoek en peur) f3, een vis-vergunning voor meer dan één hen gel f 1,50 en een vis-vergunning voor één hengel vijftig cent. Actie „Herwonnen Levenskracht" Binnenkort zal de bekende vereniging tot bestrijding der t.b.c. „Herwonnen Levens kracht" haar veertigjarig bestaan herdenken. Er zijn plannen ter gelegenheid van dit jubileum 100.000 nieuwe donateurs aan te werven, ten einde de organisatie in staat te stellen uit deze vermeerdering van inkoms ten een rheumaziekenhuis te doen bouwen. De afdeling Heemstede van de K.A.B. heeft haar medewerking voor deze actie eveneens toegezegd en onder haar leden een circulaire verspreid, waarin deze opzet wordt aan bevolen. Hieraan is dan tevens een wedstrijd verbonden, doordat elk lid voor iedere nieuwe donateur een premie van vijftig cent ontvangt. Bovendien worden onder hen, die de meeste donateurs hebben aangebracht, nog drie waardevolle prijzen verloot. Nieuwe opgaven worden gaarne ingewacht bij de volgende adressen: P. Zegwaart, Koe- diefslaan 10: N. J. van der Linden, Haem- stedeplein 13 en J. W. Spann, Wiekenplein 12. De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes" nam Zaterdag j.l. deel aan de wedvlucht van Chateauroux (Fr.) af over een afstand van 652 km. 's Morgens om 7.30 uur gelost, werd de eerste vogel getoond om 18 uur 29 min. 55 seconden. De uitslagen waren als volgt: J. Koning 1, 16, 20; H. Lansdorp 2, 11, 14; A. Paap 3, 4, 9, 21; P. Koper 5, 15; G. Driehuizen 6; C. Koper 7; A. J. Spolders 8; B. Lukkassen 10; C. Vis ser 12; A. Molenaar 13; J. U. Huijer 17; P. Peters 18, 19.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3