Met twee meesterlijke opera's van De Falla begon Holland Festival IN DE WERELDPOLITIEK Ook Cambodja op drift Nieuwe kieswet in Italië fnuikend voor democratie Agenda voor Haarlem Nieuw netnummer voor Amsterdam Een Eeuw Geleden Brillant poppenspel van Frangoise Adret Hoe is het ontstaand 3 ABR. MEYER •PYAMA'S NACHTHEMDEN vanaf f 9.95 VANMEETAFAAN V K 20 vervangt K 2j00 Examens Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Junij 1853 DINSDAG 16 JUNI 1953 Scène uil „Het poppenspel van meester Pedro". Verleden jaar was het Strawinsky aan wiens werk in het Holland Festival bij zondere aandacht werd geschonken; dit jaar heeft men Manuel de Falla (1876— 194C) een bevoorrechte plaats op de pro gramma's toegedacht. En wel direct al bij de opening, die Maandagavond in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage plaats had in tegenwoordig heid van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, bij welke gelegenheid de Nederlandse Opera van deze Spaanse componist „El retablo de Maese Pedro" en „La vida breve" voor het voetlicht bracht. De Falla vormde met Albeniz en Gra- nados een drietal, dat de idealen van de Spaanse folklorist-componist Pedrell be grepen en naar zijn temperament verwer kelijkt heeft. Deze tendenz vormt alS het ware de natuurkracht in de muziek van De Falla: aan haar dankt zij haar klare een voud, haar directheid, haar warmbloedig heid haar rhythmische stuwing, haar felle kleur en haar waarachtigheid. Wanneer hij echter op sommige momenten in zijn vroegste theaterwerk ..La Vida breve" (Het korte leven) die tendens even prijs geeft en kennelijk aanleunt bij de Franse natu ralisten als Bruneau of Charpentier en ook wel een beetje bij de verist Puccini, voelt men zijn muziek direct verslappen. Dit gebeurt gelukkig slechts sporadisch. In het zestien jaar later ontstane marionetten spel „El retablo de maese Pedro" (Het poppenspel van meester Pedro) is er geen sprake meer van, dat de nu gerijpte mees ter van zijn persoonlijke Spaans-nationale stijl zou afwijken: daar gaat het ideaal van Pedrell volledig in vervulling. Het was dan ook bevreemdend, dat men dit wonderlijk gave en originele werk niet als laatste op het programma plaatste, maar er de avond mee inzette. Het gegeven van deze kleine opera is een episode uit „Don Quichote" van Cervan tes: de Dolende Ridder woont met zijn trouwe Sancho Panza een vertoning bij van een poppenspel en gaat dermate op in de avonturen van de door de Moren gevangen genomen en eindelijk bevrijde dochter van Karei de Grote, dat hij zich voortdurend interrupties laat ontvallen om de explica teur terecht te wijzen. Uiteindelijk mengt hij zich in de strijd, brengt met zijn zwaard een hachelijke verwoesting in de poppen kraam teweeg en overstemt het groot mis baar van de geruïneerde spullebaas met een loflied op zijn geliefde Dulcinea, als mede op zijn heldhaftige ridderlijkheid. De muziek bij dit vreemdsoortige libretto is een wonder van directheid en van stem ming. Met een klein orkest, bestaande uit acht strijkers, negen blazers, twee man slagwerk, harp-luit en cembalo, bereikte De Falla zeldzame effecten, die het onwezen lijke van het geval nog onwezenlijker doen lijken. Maar er wordt dan ook een geraffi neerd samenspel, een subtiel aanpassings vermogen van de instrumentalisten vereist om tot dit resultaat te komen. De Franse dirigent Henri Tomasi bracht het gewenste resultaat volkomen tot stand. De zangrol- len van Don Quichote. Meester Pedro en de Verteller waren bij Siemen Jongsma, Chris Reumer en Nel Duval in goede ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM DINSDAG 16 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Spaarne: „Storm over Bengalen" en „De Spookstad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermoord", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Ver boden spel", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. Palace: „De piratenkoningin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 17 JUNI Haarlemmerhout: Openbare meeting tegen het onmenselijke concentratiekampsysteem, sprekers K. R. van Staal, David Roussel en mr. B. W. Stomps, 8 uur. Openluchttheater: Kindervoorstelling Sjors en Sjimmie, 2.30 uur. Spaarne: „Storm over Bengalen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermoord", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Het gestolen gelaat", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden spel", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Eliza beth is koningin", alle leeft., 10, 11. 12 uur. „De piratenkoningin". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt ge kroond". alle leeft.. 11. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. handen. De eerste profiteerde zeer gunstig van de mogelijkheden zijner lyrische tirade aan het slot en de beide anderen pasten zich voortreffelijk aan bij de eigenaardige vorm van het spel, dat een normaal zingen uitsloot. Geladen met emotie „La Vida breve" steunt op een vrij een voudig gegeven: een arm zigeunermeisje, dat door haar rijke minnaar in de steek gelaten wordt, komt op het huwelijksfeest van de trouweloze haar recht opeisen en sterft aan zijn voeten. Als De Falla dit li bretto niet zo sterk met pittoreske tafere len, suggesties en evocaties had weten op te fleuren, zou het een tamelijk banaal ge val zijn geworden. Maar de componist slaagde erin de sfeer van Granada op te roepen, waarin de geest van de Moorse heerschappij duidelijk waarneembaar is. Dit is niet alleen het geval in de dans scènes, maar vooral in de muziek, die de stadsgeluiden oproept: in het intermezzo bij open doek, doch vooral in het eerste tafereel, met zijn verwijderde koren en ty pische klanken van hamer en aambeeld uit een smederij in de buurt. Maar ook de zangmuziek is geladen met emotie, met spanning en hartstocht. Vocaal wordt het werk gedragen door Salud, de jonge zigeunerin, welke rol zeldzaam prachtig en met volumineus geluid door de gasterende soliste Victoria de los Angeles vertolkt werd. Jo van de Meent maakte vocaal een goede beurt als de grootmoeder en Frans Vroons had een hem passende partij in de rol van de ontrouwe minnaar Met zijn sonoor geluid maakte Siemen Jongsma een treffende indruk als de ruige oom. Andere spelers, zoals Cora Canne Meyer Nel Duval, Chris Reumer, Chris Taverne en Gé Genemans, kregen minder gelegenheid om op te vallen; hun werk versmolt in de sfeer van het geheel. Het vermelden waard was ook het gitaarspel van P. van der Staak in de balletscène. Tomasi liet het orkest keurig spelen en vooral verrukkelijk klinken. Met de vocale prestatie van Victoria de los Angeles was dit voor mij de meest verrassende sensatie van deze opvoering. JOS. DE KLERK. Een commentaar op het toneelbeeld moet beginnen met het uitspreken van warme waardering voor de décors van de Parijse schilder Yves Brayer, die met hun metal lieke kleuren voortreffelijk de sfeer van het Andalusische landschap oproepen. Zij vormen precies de gewenste achtergrond voor de ontwikkeling van het folkloristi sche thema, zij vervullen een onmisken bare rol in het spel, zonder ooit of ergens de aandacht voor zichzelf op te eisen. Bij zonder geslaagd was ook het effect van de feestviering, gezien door de ramen van een halverwege het derde tafereel neergelaten voorgevel. Tijdens de bruiloftsscène kon men kennis maken met het vinnige Spaanse danspaar Manolita en Salvador Vargas, welke laatste met zijn vurig zapateado en zeer fraai beheerste houding een langdurig applaus uitlokte. Daar zij nog verscheidene eigen dansavonden in het Holland Festival geven, hebben wij weldra gelegenheid uit voeriger op hun prestaties terug te komen. Abraham van der Vies heeft er zich in zijn regie kennelijk toe beperkt ruim baan voor de muziek te maken en daar is alles voor te zeggen. De wel erg conventionele mimiek en de opstellingen der groepen zijn niettemin voor verbetering vatbaar. Doch het betreft hier bijzaken, die aan de fasci nerende indruk van het geheel nauwelijks enige afbreuk doen. Geheel anders is dit met het om onverklaarbare redenen vóór en niet na de pauze vertoonde „Poppenspel van meester Pedro" uit 1922. De Falla heeft de mogelijkheid openge laten om het romantische spel over de ver lossing van de dochter van Karei de Giote uit Moorse gevangenschap naar keuze door levende acteurs of door marionetten te laten vertolken. De Nederlandse Opera vond een derde oplossing en gebruikte dansers, dank zij een in alle gestyleerde eenvoud brïllante en geestige choreografie van Francoise Adret met een zeer gelukkig resultaat. Het ballet kweet zich uitmun tend van zijn taak. Misschien zou men de verlichting van het zijtoneel iets kunnen verbeteren, om een herhaling van een valpartij als die van Roland Casenave met zijn stokpaard te voorkomen. Maar helaas heeft de regisseur, als men de directeur van de Nederlandse Opera al thans zo noemen mag, hier hoegenaamd niets tegenover gesteld, terwijl hij toch een voorbeeld had kunnen nemen aan de emi nente wijze, waarop George Devine enkele jaren geleden met de Young Vic in „De ridder van de gloeiende vijzel" een bijna letterlijk in alle opzichten soortgelijk ge val heeft behandeld. Het ingrijpen van de tevoren nauwelijks enige interesse getoond hebbende Don Quichote miste daardoor ieder effect. Siemen Jongsma had trou wens niets van de heldhaftige, aristocrati sche allure, die hoe dwaas ook hier op zijn plaats was geweest. Zó letterlijk als deze zanger deed, behoeft men de uitdruk king „ridder van de droevige figuur" niet te nemen. Dat men „La vida breve" in het Spaans vertolkte is begrijpelijk en bovendien een knappe prestatie. Maar dat men „Het- pop*- penspel" met zijn lange, grotendeels zonder muzikale begeleiding gesproken commen taren niet in Nederlandse vertaling opvoer de, kan op geen enkele overweging van gezond verstand of artistiek inzicht berus ten. Gelukkig echter verzinkt ook deze te kortkoming in het niet bij de muzikale macht, die alles beheerst. Een voorstelling om beslist te gaan zien. DAVID KONING ADVERTENTIE JJw vacantit en het vliegtuig zijn er om U eens helemaal onbezorgd, van het leven te laten ge nieten. Daarom vindt de KLM het vanzelfspre kend om extra aandacht aan Uw comfort te be steden en U een service te bieden, die het reizen één en al verkwikking voor U maakt. Begin Uw vacantie met een reis per KLM - een beter begin is er niet! Neem de luchtweg naar een heerlijke vacantie aan de NOORSE FJORDEN Gedurende dc zomermaanden onderhoudt de KLM 2 x per week een rechtstreekse dienst naar Stavanger (in samenwerking met de S.A.S.) Londen retour Toeristenklasse f 149.40 retour Moonliner f 111.80 Manchester 23 daags retour Toeristenklasse f 164.40 Glasgow 23 daags retour Eerste klasse f 198.50 Dublin 23 daags retour Eerste klasse f 228.80 De uitdrukking wordt alleen verbon den met het werkwoord beginnen. Van meet af aan beginnen wil zeggen: van voren af aan, geheel opnieuw beginnen. In kinderspelen heeft het woord meet tweeërlei betekenis: soms bedoelt men er mee: honk of buut, bijvoorbeeld bij ver stoppertje; soms, in het bijzonder bij knikkeren: de streep vanwaar de knik ker geworpen of geschoten moet worden. Meet kan dus zowel begin- als eindpunt aanduiden en daarmee is verklaard, aai de oorsprong in twee richtingen is ge zocht: in het Latijn en in het Germaans. Het Latijnse meta betekent namelijk: de zuil aan het einde van de renbaan. Hier uit is de betekenis: honk verklaarbaar. Maar zoekt men verwantschap met het werkwoord meten, dat van oude Ger maanse afkomst is, dan ligt de betekenis: beginpunt, afstand, bijvoorbeeld tot het kuiltje waarin de knikkers moeten terechtkomen, voor de hand. Met ingang van vandaag kunnen de tclcfoonabonné's in het district Haarlem via een nieuw kengetal Amsterdam berei ken: namelijk K 20. Dit nieuwe netnummer treedt in de plaats van het vertrouwde K 2900, dat voorlopig zolang het nog in de thans in gebruik zijnde gidsen voorkomt in ge bruik blijft, maar voorbestemd is „uit te sterven". K 20 is een gemakkelijker, want korter nummer dan K 2900. Het ligt in de bedoe ling, dat in de toekomst alle grote steden in het onderling verkeer door middel van dergelijke korte netnummers verbonden zijn. Op deze wijze is bovendien een splitsing te bereiken tussen het centrum van een bepaald district en de streek daaromheen, die tot dezelfde netnummergroep behoort. In het geval Amsterdam komt er dus nu een betere verdeling tussen de lijnen die voor de hoofdstad zelf nodig zijn en die welke het Gooi bedienen. Het is de bedoeling, dat alle aangeslo tenen in het district Haarlem (dus van alle plaatsen, waarvan het nebnummer be gint met K 25) reeds thans K 20 draaien indien zij Amsterdamse abonnés willen opbellen. Operaties in Kenya Het bestuur van Kenya heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de afgelopen week 125 verzetslieden in Kenya zijn ge dood meer dan in enige andere week sinds de Mau Mau een noodtoestand in het land heeft geschapen. Negen dagen geleden zijn Britse en inheemse troepen en 2000 man van de Kikoejoe-burgerwacht een of fensief begonnen tegen bolwerken van de verzetsbeweging in de bossen van het Aber- dare-gebergte. Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool voor onderwij- zers(essen) te Haarlem zijn geslaagd de dames: M. Kettmann te Velsen; R. Meijer te Heemstede; S. Mug te Heemstede: A. Rei- nualda te Aerdenhout; F. Prosée te Haarlem en de heer R. Reinalda te Haarlem. In September 1951 verklaarde de Franse opperbevelhebber van het unie- leger in Indochina, thans wijlen generaal De Lattre de Tassigny, na een bezoek aan Washington: „De Amerikaanse regering heeft erkend dat de vijand in Korea en in Indochina dezelfde is. Mij is zodanige hulp toege zegd, dat de strijd in Indochina nog slechts een kwestie van maanden kan zijn". Deze optimistische uitlating werd bijna twee jaar geleden door de Fransen met grote vreugde begroet, omdat de Indochinese oorlog toen reeds een soort van nationale ramp voor Frankrijk dreigde te worden. Thans, in Juni 1953, is de oorlog nog met grotere hevigheid en zwaardere offers dan toen in volle gang. De Franse Unie, behalve Frankrijk bestaande uit de drie deelstaten Laos, Vietnam en Cambodja, is in ontbinding. Viet nam is voor het grootste deel in handen der opstandelingen. Laos is pas geleden aan een verovering ontsnapt, omdat het opperbevel van de op standige Victminh-beweging tot een andere strategie overging. Cambodja is in grote opwinding en helt over naar een zich losmaken uit de unie, nu de koning van dit kleine rijk de wijk genomen heeft naar Thailand om van daar uit voor totale onafhankelijkheid te ageren. Wat is nu nog de waarde van dit Franse „imperium" in Azië, waarvan de delen blijkbaar onvermijdelijk in de richting van een anti-Westerse actie worden gedreven? De koning van Cambodja heeft jaren met Frankrijk onderhandeld over een grotere mate van zelfbeschikkingsrecht. De onderhandelingen vlotten niet erg, in het bijzonder omclat Frankrijk niet van plan was zo grote autonomie toe te staan, als de koning zich voorstelde. Intussen ging de oorlog in Vietnam door en moesten Laos en Cambodja tesamen met Vietnam soldaten blijven leveren voor het unie-leger, clat wanhopig slag leverde tegen de veel ster kere opstandelingen-legers. Het lijkt er veel op dat thans ook in Cambodja het besef is doorgedrongen, dat men inderdaad moet vechten tegen het Westen om de Vietnam onder het motto, dat het Indo china voor de Westelijke democratische op vattingen behouden wil. Onder hetzelfde motto is de oorlog in Korea gevoerd. Maar is door die oorlog dit Aziatische land Korea, is dit Aziatische Indochina be- treuwbaarder, democratischer, Westerser- georiënteerd en immuun voor het commu nisme geworden? De feiten leren andiers. De ooriog in Korea heelt het land vermor zeld en uitgemergeld, hij heeft millioenen doden en verminkten gekost en de Aziaten geleerd hoe het Westen met onophoudelijke bombardementen op steden het land, dat het zegt te willen redden, in een zee van rechten te verkrijgen, die men als Aziati- ellende stort. Men kan daar voor zichzelf sche staat nodig heeft tot een ontwikkeling naar zelfstandigheid, Tot nu toe hebben de drie genoemde deelstaten van het voor malige Indochina trouw aan de zijde van Frankrijk gestaan, doch het gebeurde in Cambodja wijst er op dat het gistingsproces begonnen is en dat de wrevel over de Wes telijke houding ook de gevoelens kan gaan beheersen zonder dat daartoe van Moskou of Peking uit bevel wordt gegeven. Het behoeft niet te worden ontkend, dal com munistisch China de opstandelingen van de Vietminh krachtig steunt en niets liever zou zien, dan dat alle deelstaten in opstand kwamen. Doch een dergelijke manoeuvre van buitenaf zou minder succes hebben, wanneer niet tevoren een stemming be stond die als een voedingsbodem voor revolutie de aansporingen van communisti sche zijde een hartelijk welkom bereidde. Het verwekken van deze stemming door een verouderd koloniaal bewind te voeren is Frankrijk in deze kwestie zonder enige twijfel te verwijten. Frankrijk vecht in wel tegenover stellen, dat die bombarde menten noodzakelijk waren om de oorlog te winnen en dat deze wijze van oorlog voeren nu eenmaal door de moderne wa pentechniek onvermijdelijk is, doch de Aziatische mentaliteit is niet geneigd deze argumenten te aanvaarden. Die mentaliteit is niet de Westerse. Peking-China en Noord-Korea, die in deze Koreaanse strijd de tegenpartij vormden, hebben geen Zui delijke steden gebombardeerd. Als zij het niet konden door gebrek aan vliegtuigen, hebben zij geluk gehad. Als zij het met op zet niet hebben gedaan, hebben zij de Oos terse mentaliteit beter begrepen dan de UNO-strategen. Want nu de oorlog bijna uit is heeft Noord-Korea, geteisterd en verdoofd door de ook deze laatste dagen nog voortdurende bombardementen, een diep afgrijzen van het Westen overgehou den, wat natuurlijk naarstig zal worden geëxploiteerd. Dat is trouwens wel ge bleken uit de houding van talrijke krijgs gevangenen in UNO-kampen, die fanatiek anti-Westers bleven tegen alle pogingen om hen naar het democratische kamp over te halen. In Indochina zorgt Frankrijk thans blijkbaar voor eenzelfde échec van het Westerse prestige. De strijd met de wape nen is ontmoedigend verlopen, doch de strijd tot het winnen van het Aziatische vertrouwen is evenmin met succes geëin digd. Wanneer men een betrouwbaar raad gever in Aziatische aangelegenheden, India, mag geloven, heeft het Westen zowel in Korea als in Indochina zijn kans verspeeld. Naar de adviezen van deze raadgever heeft het Westen dan ook zelden geluisterd, wan neer het er om ging de politiek te kiezen die een voor het Westen gunstige overgang van kolonialisme naar vriendschap zou mogelijk maken. Wat Indochina betreft komt er nog bij, dat Frankrijke binnenlandse verwikkelin gen al heel weinig vertrouwen inboezemen. Deze pijnlijke situatie moet de Aziaten toch mede het besef geven, dat zij een eigen weg zullen moeten volgen. Als die eigen weg voert via communisme, zal het Westen zelf daaraan een betreurenswaardig aandeel hebben gehad, ondanks zijn pogingen om door dik en dun alle rampen in de verhou ding tussen het Verre Oosten en de moe derlanden te wijten aan het Moskouse ge kuip. Dat gekuip zou men kunnen hebben neutraliseren door een breed begrip voor de noodzakelijkheid, de banden tussen Oost en West tijdig op een andere basis te stel len. Hoe weinig dit begrip bestaat, leert het Frankrijk van vandaag. In alle ellende van zijn Indochinese oorlog stoot het ook c!e trouwe unie-delen nog van zich af door traagheid en marchanderen. J. L. (Van onze correspondent in Rome) De uitslagen van de Italiaanse verkie zingen zijn nu vrijwel volledig binnen met uitzondering van de 1.300.000 omstreden gevallen, die theoretisch het pleit toch nog ten gunste der vier centrumpartijen kunnen doen omslaan. Theoretisch, zeggen wij, want zelfs de meest verwoede aanhangers van de nieuwe kieswet zien wel in, dat wanneer nu plotseling de uitslag zou wor den gewijzigd, het hele land in rep en roer zou komen. We nemen dus aan. dat de uit slag vaststaat en hebben even tijd gehad om over de oorzaak na te denken en over de gevolgen. Hoe is het mogelijk, dat communisten en Nënni-soeialisten, nadat men ze vijf jaar met alle kracht heeft bestreden, sterker zijn dan tevoren (9.563.000 thans tegen 8.137.000 in 1948?). De schuld daaraan draagt, daarover is men het thans wel eens, de ongelukkige nieuwe kieswet, die aan de extremisten prachtig propaganda materiaal heeft verschaft. De anti-demo craten, zo redeneren zij, zijn De Gasperi en Saragat, die zulk een wet aan het volk op dringen. Dat dit betoog vat op de mensen had blijkt wel, wanneer men de cijfers der sociaal-democraten eens even beschouwt. Van 1.852.000 stemmen in 1948 gingen zij achteruit tot 1.223.000. De 630.000 stemmen, die zij 'verloren kwamen stellig en zeker vooral Nenni ten goede. Maar dit feit geeft tevens hoop voor de toekomst. De man, die het onjuist oordeelt dat zijn stem dooi de toepassing van een sterk omstreden en op het laatste nippertje afgekondigde wet dubbel zo zwaar zal wegen als die van zijn kameraad, die er een andere mening op na houdt, blijft een democraat, ook al stemt hij uit protest niet op Saragat maar op Nenni. Het moet mogelijk zijn van die 600.000 kiezers die, hoe paradoxaal dit ook klinkt, uit een zuiver democratische overweging gestemd hebben op een partij ten nauwste verbonden met de communisten, het groot ste deel weer terug te brengen in de partij waar zij behoren. Maar daartoe zal die partij schuld moeten bekennen en zal de nieuwe regering zo spoedig mogelijk de dwaze kieswet, waarvan thans eindelijk ook de vroegere voorstanders inzien, dat zij nutteloos en uiterst schadelijk is, moe ten intrekken. Het Zuiden ontwaakt Een andere reden, waarom het commu nisme veld heeft gewonnen, is het ontwa ken van Zuid-Italië. Wanneer men de cij fers vergelijkt, ziet men dat in het Noorden en zelfs in het fel-rode midden-Italië de communisten en de Nenni-socialisten hun positie handhaafden, doch niet vooruit gingen alleen in het Zuiden, vooral op Sicilië, hebben alle extremistische par tijen, dus ook het communisme, grote voor uitgang geboekt. In Palermo kregen de communisten in 1948 slechts 4000 stemmen, dit jaar 53.000. Wat is er gebeurd? In de laatste jaren wordt voor Zuid-Italië bij zonder veel gedaan, maar welvaart leidt vanzelf tot een zekere verheffing van het volk. Nu heeft men in dit Zuiden een zeer talrijke klasse, die men niet eens proleta risch kan noemen, een soort oncierprole- tariaal, dat sedert voorhistorische tijden leeft in eenzelfde staat van grofste on wetendheid en ellende. Deze mensen hebben kiesrecht gekregen en tot nu toe hebben zij daarvan eigenlijk nooit bewust gebruik gemaakt. Zij gingen stemmen volgens de aanwijizingen van de pastoor en de feodale grootgrondbezitter. Nu komt er in dat gebied plotseling een nieuwe geest, er komt meer geld onder de mensen, het analphabetisme neemt af, in de afgelegen dorpjes dringen zo af en toe eens mensen door uit de stad afkomstig, handelsreizigers maar ook propagandisten. En langzaam begint dit onderproletariaat zich bewust te worden, dat ook zij door hun getal invloed kunnen oefenen. On wetend als zij zijn, vallen zij natuurlijk ten prooi aan extremisten. Deze beweging gaat sneller dan de emancipatie der arbei ders in het Nooi-den. Het proces, clat wij in de laatste jaren met belangstelling heb ben gevolgd, waarbij het communisme naarmate het meer aanhang won in het Zuiden, verliezen leed in het Noorden, waar de arbeiders in steeds groter getale rijp waren voor de sociaal-democratie, is on derbroken. De groei der partij in het Zui den is thans sterker dan haar langzame verschrompeling in het Noorden. De reden, waarom de fascisten in het Zuiden zo sterk uit de bus zijn gekomen, is ongeveer de zelfde. Wat de neo-fascistische „sociale be weging" betreft, deze predikt een sociaal programma dat op heel veel punten over eenstemming vertoont met dat der com munisten en speculeert daarnaast nog op nationalistische en chauvinistische gevoe lens met sterke anti-Amerikaanse en anti- Engelse tendenties. Dat alles is geschikt om primitieve en jonge mensen aan te trekken. De royalisten, een groep oer-con- servatieve groot-grondbezitters die met. schrik zien hoe de landbouwhervorming niet alleen op papier wordt doorgevoerd, hebben het onderproletariaat tot het dolle toe opgezweept door misbruik te maken van de gehechtheid aan het koningshuis, die juist in het Zuiden algemeen is. Y-GRAVENHAGE. Verl. Zaturdag- middag namiddag is de heer Lassaigne, van een weiland achter de nieuwe gaz- fabriek te Rotterdam, ten aanschouwe van eene ontzettend groote volksmenigte, met eene luchtballon opgestegen. Bij den luchtreiziger was een ander persoon, die uit vermaak den togt mede deed, in het aan de ballon hangende schuitje gezeten, en onder dat schuitje was de heer Julio bevestigd, welke, terwijl de ballon in het luchtruim oprees, gymnastische toeren uit voerde door middel van twee afhangende ringen, en ten laatste langs cencn insge lijks afhangende touwladder in het schuit je klom. De ballon heeft eene hoogte van 2800 ellen bereikt, en is ongeveer een half uur na hare opstijging nedergelaten in den Hoepel-polder, bij Delft. Bij dit neerlaten is, naar het schijnt, enige schade aan den eigenaar van het land, of van het daarin weidende vee, veroorzaakt, althans men meldt, dat de heer Lassaigne. alvorens zich met zijne ballon te kunnen verwij deren. zich genoopt heeft gezien eene schadeloosstelling 20) te betalen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5