Het Huis Morgen: begin kampioenscompetitie HOUTENS „Clowntje Rick CHOCOLADE REPEN Cor Braasem naar Spanje vertrokken Spannend slot van Luxemburg-rit Om de „De Tello-beker" FiW/jMMimift'iiii» van haar Dromen Gokkers en speelclub- houders veroordeeld DINSDAG 16 JUNI 1953 Wielrennen Adrie Voorting in ploeg voor Tour de France Prijsverhoging Muziek bij RCH-Sparta Vier Engelse staartclubs blijven in derde divisie Wandelsport Woensdag begint de Avondvierdaagse Sport in 't kort Handbal Concordia verloor ook laatste promotiewedstrijd A utomobilisme G. Voogd beste Nederlander Schaken Voor de kmdcren Biljarten Het Vosje 3 werd kampioen van district Haarlem Tennis Nederlandse successen in Londen De softballcompetitie FEUILLETON door Dorothy Quentin, Zaterdag NAVO- vliegfeest op Soesterberg Boerderij te koop Ook Spaarbankbond boekte overschot in Mei Kerkelijk Nieuws Morgen Woensdagavond wordt in Arnhem en in Heemstede een begin gemaakt met de competitie om het landskampioen schap voetbal. In Arnhem speelt Vitesse tegen het Zaterdag jongstleden kampioen geworden Eindhoven en in het Heemsteedse Sportpark komt RCH tegenover Sparta te staan. Twee wedstrijden, die ondanks het feit dat het al zo laat in het seizoen is, zeer grote belangstelling genieten. En de kansen? Kampioensvoetbal is altijd al een zeer spe ciaal soort voetbal geweest; van de kansen op overwinning, gelijkspel of nederlaag valt van zo'n eerste wedstrijd om de landstitel dan ook nog zeer weinig te zeggen. Zenu wen. temperatuur en zovele andere factoren spreken maar al te veel mee in zulk soort wedstrijden. Als we al die factoren echter buiten be schouwing laten en de prestaties van het afgelopen seizoen bezien, dan kunnen we wel concluderen dat Eindhoven in Arnhem tegen Vitesse een zeer redelijke kans op de overwinning maakt. Waarbij het feit dat de Eindhovenaren pas een beslissingswedstrijd hebben gespeeld tegen PSV echter onge twijfeld een nadelige factor is. Van gelijke kracht Bij RCH en Sparta liggen de kansen an ders. Wij achten beide afdelingskampioenen van gelijke kracht en houden het in deze wedstrijd dus op een gelijkspel. Sparta komt met een elftal zonder invallers naar Heem stede. In het doel staat Landman, achter spelers zijn Tiebout en Wenneker en in de middenlinie staan Zuidgeest, Terlouw en Sonneveld. De voorhoede eveneens van rechts naar links is als volgt: Van Ede, Benningshof, Boot. Verbeek en Van Male. Een elftal, dat voor geen klein geruchtje vervaard is. Ook de Racing komt op volle sterkte in het veld. waarbij alleen de bezetting van de linksbackplaats nog een vraagteken is. De achterhoede is dus: doel: Wille: achter: Van Rheenen en N. N. Ook de middenlinie en de voorhoede is ongewijzigd: Lasschuit, De Vos. Van de Brink en Van Lieshout, De Wette. Gallis, Biesbrouck en Couwenhoven. Scheidsrechter is de heer A. van Leeuwen, terwijl de heren Busso en Florin als grens rechter zijn aangewezen. ADVERTENTIE melk roomtoffee naturel melkmocca melkhazelnoot vanille De vertrouwensman van de organisatie van de Ronde van Frankrijk in Nederland deelt ons mede dat de wielerploeg, die Ne derland in «le Ronde van Frankrijk 1953 zal vertegenwoordigen, als volgt is samengesteld: Hein van Breenen, Wim van Est, Jef Janssen, Jan Nolten, Henk Stevens, Jos Suykerbuyk, Thys Roks, Adrie Voorting, Gerrit Voor ting en Wout Wagtmans. Deze renners zullen worden uitgenodigd een contract voor de ronde te tekenen. Als reserves zijn aangezocht Jan Lambrichs, Henk Gelissen en Harm Smits. Zoals bekend is zal Kees Pellenaars op treden als ploegleider, terwijl de Belg L. Sonnet zal meegaan als chef-soigneur en de Fransman Aime Montillot als chef-mecani cien de ploeg zal vergezellen. Er zullen nog twee soigneurs en twee mecaniciens worden aangewezen. Ook zal nog een chauffeur moeten worden benoemd daar Klaas Buchli zich heeft teruggetrokken. Zoals men weet heeft het bestuur van de K.N.V.B. een fonds ingesteld dat tot doel heeft de door de ivatersnood ge troffen voetbalverenigingen weer enigs zins op de been te helpen. Er zijn clubs die hoegenaamd niets meer bezitten: geen shirts, geen kleedlokaal, zelfs geen voetbalveld. Om hier verandering in te brengen is geld nodig. Geld voor het adoptiefonds. Wij vinden het daarom een bijzonder goed idee dat het bestuur van RCH besloten heeft de prijzen van de plaatsen voor de thuiswedstrijden in de kampioenscompetilie allen met vijf cent te verhogen ten bate van het adop tiefonds van de K.N.V.B. Het behoeft wel haast geen betoog dat het Sportpark morgenavond zal zijn uitverkocht. Ter voorkoming van onnodig oponthoud raadt het bestuur van de Racing, zowel als de Heemsteedse politie de bezoekers aan vooral tijdig te komen. Vervelen behoeft men zich niet. De harmoniekapel „Eensgezind heid" uit Heemstede zal reeds een half uur voor het begin van de wedstrijd om kwart voor zeven dus voor muziek zorgen. Ten einde de eerste kampioens-wedstrijd van R.C.H., welke Woensdagavond 19.15 uur in het Heemsteedse Sportpark tegen het Rotterdamse Sparta zal worden gespeeld, de specifieke sfeer te verlenen die bij een der gelijk evenement past, komt de Heemsteedse muziekvereniging „Eensgezindheid" deze wedstrijd voor het begin en tijdens de rust opluisteren met marsmuziek. Accrington Stanley en Workington, de staartclubs uit de Noordelijke afdeling van de derde divisie, en Shi-ewsbuiy en Walsall, die als laatsten eindigden in de Zuidelijke afdeling, zullen ook het volgend jaar in deze divisie mogen spelen. Verscheidene niet tot de league behoren de ploegen hadden hun candidatuur ge steld, maar in de jaarvergadering van de Football League werd ten voordele van de bovengenoemde clubs beslist. Woensdag aanstaande zullen in het ge hele land tienduizenden wandelaars star ten voor de Avondvierdaagse wandeltoch ten, die worden georganiseerd door de Ned. Wandelsportbond. Ook in Haarlem is de belangstelling dit jaar groter dan vorig jaar. Reeds nu zijn er ruim vierhonderd deelnemers ingeschreven.. Zoals bekend wordt er gestart Woens dag, Donderdag en Vrijdag voor personen vanaf 14 jaar van zes tot zeven uur en Zaterdag van twee tot drie uur. Junioren, dit zijn personen van 10 tot én met 13 jaar starten vanaf vijf tot zes uur. Alle deel nemers ontvangen na afloop het Avond- vierdaagsekruis. Groepen van minstens elf personen ontvangen nog extra een groepvmedaille. In Haarlem hebben tot nu toe 14 groe pen ingeschreven, hiervan noemen we o.a. de Montessori-school, Brederode school, Tetterodeschool, Louise de Colig- nyschool, Groen van Prinsterersehool, ter wijl ook hef Bosvolkie van St. Franciscus weer van de partij is. Onder de seniorengroepen is voor het eerst een personeelsvereniging, vervolgens een groepje gezinsverzorgsters, de Zwer vers uit Bennebroek en D.V.S. uit Halfweg, terwijl ook weer een groep van Jonge strijd van de partij is. De wandelsportver eniging Jan Passtoors is er nauurlijk ook alsmede Rapiditas. Degenen die niet op Zaterdag kunnen wandelen, kunnen reeds op Dinsdag be ginnen. Zij wandelen dan het parcours van Zaterdag. Dc route van Dinsdag is vanaf restaurant Dreefzicht naar Zandvoortse- laan, Zeestraat, Boulevard in Zandvoort. De terugreis gaat langs de Zeeweg, Zijl- weg, Wilhelminastraat naar het eindpunt Dreefzicht. SNELLE MARATHONLOOP VAN PE TERS. De Engelsman Peters heeft de Marathon van Windsor Castle naar Londen (42.195 kilometer) gewonnen in 2 uur 18 minuten 40,2 seconde. Dit is de snelste tijd, die tot nu toe is gemaakt. SKENA EUROPEES KAMPIOEN VLIEG- GEWICHT. In de veertiende ronde van een wedstrijd om het Europees bokskam pioenschap vlieggewicht heeft de Fransman Louis Skena door een technische k. o. ge wonnen van de Spanjaard Young Martin. O VERDIJK WON DE HALVE MARA THON. In Wageningen werd een twintig kilometer wedstrijd gehouden, die de halve Marathon genoemd werd. Vrijwel onmid dellijk na de start nam Overdijk een voor sprong, die hij geleidelijk vergrootte. Met enkele honderden meters voorsprong ging hij als eerste door de finish. Meens (PSV) werd tweede en Slegt (Daventria) derde. Cor Braasem, de aanvoerder van het Ne derlands waterpoloteam in 58 wedstrijden, is van Schiphol naar Spanje vertrokken,waar hy met de Cercle Natacion de Barcelona een contract voor tweeënhalf jaar heeft afge sloten. Braasem zal het waterpoloteam van deze vereniging, waarin zes internationals spelen, graan trainen. Hij hoopt medio Augustus aanwezig te kunnen zijn bij de wedstrijden om de Trofeo Italia in Nijmegen, maar dan als trainer van het Spaanse zevental. Leden en aspiranten van de zwemclub Haarlem hebben Braasem op de luchthaven uitgeleide gedaan. Natuurlijk was ook Frans Kuyper, de trainer van het Nederlands wa- terpolozevental, onder wiens leiding Braasem zovele successen heeft behaald aanwezig. Van de spelers van het zevental was alleen Gerrit Bijlsma naar Schiphol gekomen. Ook de trainer van De Robben, Jan Stender, deed Cor Braasem uitgeleide. Op de laatste dag voor het gesloten sei zoen is de laatste handbal-promotiewed strijd gespeeld. Concordia, onze Haarlem se kampioen, heeft het in zijn vierde wed strijd ook niet tot een overwinning kun nen brengen En daar leek het in de eerste helft van de wedstrijd tegen Eindhoven in het geheel ndet op. De Zuidelijke kam pioenen waren toen zeer zeker niet sterker dan Concordia, dat zelfs geruime tijd voor stond. Deze aantrekkelijke eerste helft werd met een viereen stand afgesloten. Daarna werd de Haarlem-supporters ech ter een illusie ontnomen. Steeds duidelij ker sprong naar voren, dat de Concordia- aanval te weinig uithoudingsvermogen had om zijn achterhoede bij te staan. En dat was toch hard nodig, want Eindhoven zag kans constant met zes tot acht man aan te vallen en ook te verdedigen. Het was dan ook geen wonder, dat de Haar lemse defensie ondanks het harde zwoe gen met Chris van Arum in doel aan het hoofd, moest zwichten voor deze enorme druk. En wanneer Concordia toch nog in de aanval kwam dan begingen de spelers de fout slordig te plaatsen, rechtsbuiten Jan Willinge niet in het spel te betrekken of het spel onnodig op te houden. Het werd tenslotte dertienzes voor Eindhoven, dat hiermee naar de hoofdklasse promoveert. Bij de dames is het Woensel '39, dat naar de hoogste klas overgaat. Het slot van de tweede Scheveningen— LuxemburgScheveningen-rit bestond uit een klassementsproef op het parkeerterrein aan de boulevard te Scheveningen, waar voor veel publieke belangstelling bestond. In tegenstelling tot de klassementsproef van de eerste S.-L.-S.-rit lag nu het accent op de rijvaardigheid van de bestuurders, hetgeen wel bleek uit het feit, dat slechts 25 van de tot de klassementsproef toegelatenen dit onderdeel van de wedstrijd foutloos aflegde.1 Van de Nederlanders maakte G. Vooed uit Overveen met Borgward de snelste tijd over een foutloos parcours, 47.4 sec. Bij de Luxemburgers was Norbert Weimerskirch met een Volkswagen in 44.9 sec. de snelste. R. Dee met Chevrolet reed zijn klassements proef eveneens zeer snel, doch moest in H. G. Arndt uit Overveen met Lago-Talbot tenslotte zijn meerdere erkennen. De damesprijs werd evenals in 1952 ge wonnen door mevr. E. A. van der Heyden Ras, uit Wassenaar. De uitslagen luiden: Klasse I (tot 850 cc.): S. B. Tigclielaar en C. Verlaan (Austin Klasse II (850—1150 cc.): J. D. Struyk en ir. M. F. van Duw op Fiat. Klasse III (1150—1400 cc.): Mevr. A. ba ronesse Van Till en R. J. Bicker Caarten op Citroën. Klasse IV (1400—1600 cc.): G. Voogd en L. Biesheuvel op Borgward. Klasse V (1600—2400 cc.): K. Rosier en L. Simons op Borgward. Klasse VI 'boven 2400 cc): H. G. Arndt en mei. A. H. Reichart op Lago. Klasse VII (sportwagens tot 180 cc.): K. F. Walrath en J. P. Lodewijks op Simca. Hoe jammer het ook is. telkenjare moet men constateren dat de animo tot deelname aan de De Tello-bekerwedstrijden, weer ge ringer is geworden. Toch nemen ook dit jaar nog ongeveer 200 schakers uit Haarlem en omgeving aan dit jaarlijkse evenement deel. Een druk bezet programma en daarboven een groot krachtsverschil in de deelnemende ploegen zijn waarschijnlijk de voornaamste oorzaken tot het in discrediet-geraken van deze wedstrijden, welke toch alleszins de belangstelling verdienen. Al ware het alleen al omdat deze massakampen gehouden wor den ter nagedachtenis aan de tijdens de oorlog gefusilleerde verzetsstrijder, schakel en bestuurder van de Schaakclub „Heem stede": W. A. de Tello. Tenminste bij een vereniging is de strijd lust onverminderd groot. Dat is bij de Schaakclub Heemstede en dat deze strijd lust tot uitstekende prestaties leidt, moge blijken uit de resultaten van de le en 2e ronde. „Bloemendaal", dat voorheen het de Heemstedenaren toch danig lastig kon ma ken, werd ditmaal met een 237 nederlaag huiswaarts gezonden. En bepaald reden tot vrolijkheid bestond er ook voor „Het Oosten" niet, toen het een precies dezelfde nederlaag tegen het ditmaal uitspelend Heemstede leed. Evenals vorig jaar. zal ook ditmaal de strijd alleen tussen Heemstede en Haarlem gaan. De laatste club liep anders groot risico in de uitwedstrijd tegen H.W.P., toen het met slechts 23 soelers aan de start kwam. Ondanks het feit dat het le tiental van H.W.P. pas gepromoveerd is, bleek het krachtsverschil toch te groot. De 7—0 voor sprong verdween alras waarna Haarlem ten slotte met 17141214 won. In de 2e ronde won Haarlem met 1914—1014 van Bloemen daal, welke cijfers inmiddels minder over tuigend zijn dan die, waarmede Heemstede won. In de B-afdeling is het krachtsverschil minder groot. Dat mag wel blijken uit het feit, dat het pas gepromoveerde Kennemer- land met 6—4 verloor van De Torens, daar na echter met 7—3 won van 't Schouwtje. De Torens op zijn beurt verloor in de 2e ronde met 7—3 van Het Oude Slot. A nvpPTgAmg c Het was druk bij die baan in het park. Heel wat jongens vermaakten zich daar met van de helling af te roetsen over de spiegelglad bevroren baan van een heuvel af Rick en Bunkie hadden er ook zin in. Dat ziet er goed uit, hè?", vond Rick. ,,We zullen het maar eens proberen!" Ze stonden met hun slee op de top van de heuvel en wachtten tot de vooroaande jongen de baan af was gegleden. Toen zou Rick het maar eens gaan proberen. Hij ging op het sleetje zitten en Bunkie zou hem een duwtje geven. „Nou, daar gaat-ie dan!, zei Rick. Bunkie zette hem af en de slee gleed naar beneden. De jongens hadden met hun sleden een spiegelgladde baan naar beneden uitgeslepen, en Rick ging daar nu in 'n geweldige vaart overheen. De zijkanten van de baan waren van zachte sneeuw, maar waar de sleden over gingen leek het wel 'n spiegel, zo hard en glad' Bunkie keek hem na en zag, hoe Rick keurig de bochten doorging en beneden aan kwam. Ja, daar moest Rick nu afstappen en met zijn slee weer dat hele eind naar hoven sjouwen; maar die moeite moesten ze er maar voor over hebben. Vrolijk trok Rick de slee achter zich aan, terwijl hij het besneeuwde pad opliep naar de top van de heuvel, waar Bunkie wachtte Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond besloot het offi ciële wedstrfidseizoen met de jaarlykse „Districtsdag". Zondag vond in restaurant Brinkmann in Haarlem de districtsdag plaats waarop de laatste 2 ronden van de districtscompetitie werden gespeeld. De wedstrijden hadden een zeer spannend ver loop. Bij de aanvang hadden Het Vosje 3, SVV 1 èn de Vaart 2 de beste papieren. Al spoedig bleek, dat SW het kampioenschap van Haarlem niet zou behalen door falen van de spelers van bovengenoemd team. Het was ten slotte Het Vosje 3 uit Bever wijk, die het meest aantal punten behaalde en zich met dat resultaat districtskampioen mocht noemen. De einduitslag was als volgt: 1. en kam pioen 't Vosje 3 met 34 punten; 2, 3. en 4. SVV 1, 't Noorden 1 en De Vaart 2 elk met 26 punten; 4. SVV 3 met 22 punten; 6. Cen trum 3 met 18 punten en 7. Centrum-Heem stede 3 met 16 punten. 's Avonds ving de jaarlijkse districtsavond aan, waaraan verschillende bekende artisten hun medewerking verleenden. Tijdens de pauze reikte de heer P. Wage naar, voorzitter van het district, aan de districtskampioenen en de competitie-finalis ten de prijzen uit. In de eerste ronde van het heren enkel spel van de Londense tenniskampioen schappen op de grasbanen van de Queens Club heeft A. Dehnert met 6-2, 6-1 ge wonnen van de Engelsman Todd. Fenny ten Bosch bereikte de derde ronde in het dames enkelspel doordat zij de Zwitserse Violette Rigollet met 6-4, 6-3 versloeg. Nu de eerste helft van het softball-compe- titieprogramma voor 1953 ten einde loopt en vrijwel alle clubs vijf wedstrijden hebben gespeeld, is de ranglijst als volgt Aan de kop gaan: V.V.G.A., Schoten en Gymnasion, ieder met 7 punten, op de voet gevolgd door H.H.C. dat met 6 punten de tweede olaats inneemt. De staart wordt gevormd door het duo S.C. Haarlem/H.C.K. ieder met 2 punten, terwijl Edo, met 3 punten uit 4 wedstrijden, nog een kans heeft zich. althans vóór de 2e helft een aanvang neemt, van de onderste plaatsen te distanciëren. De uitslagen waren V. V. G. A.Schoten 51. GymnasionH. H. C- 7—7. H. C. K.— V. V. G. A. 2—7. E. D. O-—S.C. Haarlem 5—2. vertaald uit het Engels 2) Hoe was het mogeiijk, dat iemand deze ongelukkige man niét zou willen helpen. „Ik hoop, dat h'<j het goedvindt, dat zijn secretaresse rookt", merkte één van de andere meisjes op. „Als je daar ver van de wereld in Devon opgesloten zit, is roken het énige. „Als je 't tenminste kunt betalen", merkte weer een ander meisje op. „O, hij zal zeker een uitstekend salaris geven. Tenslotte heeft het baantje iets lugubers. of hoe je 't noemen wilt. Dag in dag uit bij een blinde man te zitten want ge durende die zes maanden is hij als een werkelijke blinde lijkt me allesbehalve aantrekkelijk". „Ik vraag me af of hij een donkere bril draagt of een echt verband", merkte Ma rietta op. „Ik vind het geheel intens grie zelig". „Hoe kunnen jullie zo harteloos zijn?!" Elsie kon zich niet langer inhouden, deze woorden moésten er uit. Ze had haar tong wel willen afbijten, toen ze haar allen spottend aanstaarden en begonnen te lachen. Ze werd vuurrood. Maar ze kon 't niet helpen, dat ze 't héél erg vond om over deze speciale baan op een dergelijke ma nier te spreken „Luister r.aar de sentimentele Benja min",. riep een van de meisjes spottend uit. „Waarom bied je je diensten niet gratis aan, liefje? Ik ben er van overtuigd, dat hij dat zéér op prijs zou stellen!" merkte een ander op. „Met jouw snelheden zul je hoe dan ook met een laag salaris genoegen moeten ne men", zei weer een ander. „Wat jammer, dat meneer Hilary niet kan zien, hoe allerliefst je kunt blozen, Elsie! En wat jammer, dat hij al verloofd is, hè?" Er kwam opeens een lachje op Elsie's ge zicht. Ze besefte, dat al deze opmerkingen slechts als iustige spot bedoeld waren en niet om haar te grieven. Ze waren allen tegen haar, de jongste, altijd bijzonder aardig geweest en waarschijnlijk waren ze nu alleen maar verbaasd, dat juffrouw Carmichael haar óók liet solliciteren. „Let maar niet op m!j", zei ze zo luch tig mogelijk. „Ik krijg dit baantje natuur lijk tooh niet. Ik heb alleen maar mede lijden met die man. De spanning, die hij moet doormaken, het niét weten, of hij zal kunnen zien, lijkt me ondragelijk". „Sst, ik hoor stemmen", merkte Marietta op. En tot Elsie zei ze vriendelijk: „Je hebt 't voordeel, dat je een rijbewijs bezit, dat is in deze baan van belang". Het volgende moment kwam juffrouw Carmichael het vertrek binnen en wenkte Marietta om met haar mee te gaan. De andere meisjes zaten hierna z wij zend bij elkaar. Ze begonnen in tijdschriften te bladeren, die in groten getale in do wachtkamer aan wezig waren. Alleen Elsie zat stil voor zich uit te kijken en prevelde een kinderlijk gebed: „Lieve God, geef mij dit baantje, alsubheft, lieve God Het was waar, dat ze een auto kon be sturen. Dank zij Sir Leo! Ze moest hém voor zo héél veel dankbaar zijn. Hij was één van de regenten van het weeshuis, maar aanvankelijk had dat niet veel voor haar betekend. Sinds ze zich herinneren kon, kende ze hem. Hij was een soort va der voor haar geweest, voor zover dat in een weeshuis mogelijk was. Nooit zou Elsie weten, hoe Sir Leo haar van het eerste moment, dat hij haar zag, in zijn hart had gesloten. Hij was dadelijk ontroerd ge weest door het kleine meisje met het licht blonde haar, de gentiaan-blauwe ogen en het hartvormige gezichtje, en in de loop der jaren had het hem moeite gekost haar niet uit het weeshuis weg te nemen en als eigen kind te adopteren. Als hij niet reeds dc verantwoordelijkheid had gehad voor een zieke vrouw en een niet al te gemak Neville Duke komt de „Hunter" demonstreren Op het Navo-vliegfeest, dat Zaterdag ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de militaire luchtvaart wordt gehou den en waarvan de luchtmachten van tal van Navo-landen deelnemen, zal ook ge demonstreerd worden met de Hawker Hunter, de straaljager, die in de toekomst bij de Koninklijke Luchtmacht de Gloster Meteors gaat vervangen. De Hawker Hun- ter behoort tot de modernste straaljagers en is in staat de geluidsbarrière te doorbreken. Het toestel wordt tijdens het vliegfeest ge vlogen door de bekende invlieger van Hawker, Neville Duke, O.B.E., die onder andere ook vorig jaar op de grote Britse vliegshow te Famborough demonstreerde. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam vestigt de aandacht op een man, genaamd Dirk Nap, geboren te Mijdrecht, 4 Januari 1912, die verdacht wordt van oplichting. Nap plaatst advertenties (bij voorbeeld in „De Boerderij"), waarin hij het voorstelt alsof hij een boerderij te koop of te huur heeft. Degenen, die op zo'n ad vertentie reageren tracht hij te bewegen tot afgifte van geld, nodig, beweert hij, voor het dekken van onkosten. Hij maakt gebruik van de valse namen C. J. Harlog, D. J. Boers, D. J. van den Berg, Peets. J. van der Ploeg en D. van de Ploeg. Nap heeft zijn slachtoffers zowel in als buiten Amsterdam gevonden. Wie hem aantreft, wordt verzocht de Amsterdamse politie te verwittigen. (Telefoon K 20-88838). De Spaarbanken, aangesloten bij de Ne- derlandsche Spaarbankbond, hebben in Mei een overschot behaald van f 10.729.183, inleg en overschot beliepen namelijk f 46.747.055 respectievelijk f 36.017.372. Bij de niet aangesloten spaarbanken is een be drag van f 596.823 gespaard, zodat het to taal van de besparingen bij deze banken f 11.326.006 bedraagt. (Bij de Rijkspost spaarbank is in deze maand een spaarover schot van f200.000 behaald). De Haagse politirechter heeft de zaak behandeld tegen een speelclub, die op 2 Juni werd „opgerold". Er waren negen personen gedagvaard, zes spelers en drie bankhouders-croupiers-oprichters van deze club, die roulette speelden in een kamer achter een slagerij in de Ternatestraat te Delft. De oprichters-bankhouders van deze club waren de 55-jarige Haagse koopman S. L., de 35-jarige Belgische vertegenwoor diger V. F. T. uit Dinant en de 40-jarige slager N. Th. den H. uit Delft, die voor het verhuren van de kamer, waar gespeeld werd, 50.per avond en 10 pet. van de winst ontving. De politierechter vooroordeelde L., een recidivist, tot 4 maanden, Den H. tot 3 maanden, waarvan één maand voorwaar delijk, en T tot 4 maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van voorarrest. Tijdens de zitting bleek dat L. 30 pet. en T. 70 pet. van de winst van het spel ont vingen. Voorts bleek een brief door de po litie te zijn ontvangen, waarin werd mede gedeeld, dat in deze club vals werd ge speeld. De officier had tegen L. 6 maanden, tegen Den H. 4 maanden, en tegen T. 6 maanden gevangenisstraf gevorderd. Zes spelers, die bij de inval waren ge arresteerd, kregen ieder een boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. In Eglisau am Rhein speelden enige jon gens in bootjes, die lagen gemeerd aan de oever van de Rijn. Plotseling viel een van hen in het water. Fr au Christel Meier, die met haar baby in de kinderwagen in de nabijheid wandelde, zag het ongeluk ge beuren. Zij bedacht zich niet lang, en sprong in het water. Toen zij het knaapje aan de kant had gebracht ontdekte ze, dat zij zonder het te weten haar eigen zesjarige zoontje had gered! Fr au Meier en haar zoontje Karl na de wonderbare redding. DE SCHEURING IN DE GEREFORMEERDE GEMEENTEN Ds. Chr. van de Woestijne, predikant bij de Geref. gemeente Barneveld heeft zijn ambt neergelegd en zich met zijn gezin aan het verband der Gereformeerde Gemeenten onttrokken. Ds. van de Woestijne, die in eigen gemeente ook moeilijkheden heeft, kan zich met de besluiten van de generale synode niet verenigen. Hij blijft te Barne veld als predikant voorgaan zodra hij de beschikking heeft over een gebouw. Ds. v. d. Woestijne werd in 1911 gebo ren en in 1940 predikant te Ridderkerk, welke standplaats hij in Maart 1950 als opvolger van wijlen ds. J. Fraanje met Barneveld verwisselde. NAAR AUSTRALIë Ds. J. Plomp, Geref. predikant te Leiden zal 2 Juli met de „Johan van Oldenbarne- velt" als geestelijk verzorger van emigran ten een reis naar Australië maken. 10 Sept. hoopt hij weer in ons land terug te zijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Houten (2e maal) (toez.) J. T. Doornenbal te Oene; te Hasselt (toez.) B. Eysenga te Barneveld; tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (Prot. kerk in Westelijk Indonesië), B. P. Salverda (voorheen pred. bij de Prot. kerk in Indo nesië), woonachtig te Hoofddorp. Geref. kerken Beroepen te Elim (Dr.), A. M. Linde boom te Mantens. Beroepen te Zuid-Beyerland, C. W. de Vries, cand. te Voorburg. Beroepen te Roosendaal S. Hoekstra te Melbourne (Victoria). Geref. gemeenten Beroepen te Dordrecht J. W. Kersten te Genemuiden. kelijke zoon, zou hij hiertoe stellig over gegaan zijn. Juffrouw Marion van het weeshuis had hem vaak voorgehouden, dat hij Elsie niet mocht voortrekken, en hoe wel hij dolveel van kinderen hield en alle weesmeisjes hem aanbaden als een ge liefde oom, voelde hij, dat er waarheid school in haar opmerking. Toen Elsie en haar leeftijdsgroep ouder werden, zorgde hij er voor, dat het meisje niets merkte van zijn speciale liefde voor haar. Het was echter een feit, dat ze anders was. Sir Leo sprak dikwijls met juffrouw Marion over de weeskinderen en steeds weer kwamen ze op Elsie Gordon terug. „Ik ben blij, dat u haar hier niet weg genomen hebt", zei juffrouw Marion op een keer, „u zoudt haar volkomen bedor ven hebben". Er was een jongensachtige lach geko men op Sir Leo's fijnbesneden gelaat. „Ik geloof niet, dat iemand Elsie zou kunnen bederven", had hij geantwoord. „Boven dien bederft lièfde geen enkel kind, juf frouw Marion!" „U zult moeten toegeven, dat ze intelli gent is en fijngevoelig en allerliefst om te zien. Hoewel ze in deze gemeenschap op groeit, waar ondanks uw uitstekende lei ding toch heel wat ruwe klanten zijn, blijft ze verfijnd en beschaafdEn terwijl hij door juffrouw Marion's kamer op en neer begon te lopen, voegde hij er aan toe: „Ik kan me niet voorstellen, hoe ze hier terecht is gekomen. Het is heel duidelijk, dat ze uit een behoorlijke familie stamt. Wisten we maar iets van haar voorge schiedenis!" Juffrouw Marion haalde haar schouders cp. „Mensen van enige standing leggen hun bay niet letterlijk hier op de stoep van het weeshuis neer", merkte ze op. „Er werd alleen een naamkaartje op de baby gevonden, dat was tenminste iets. Bij de meeste vondelingen is zelfs dat niet het geval". Sir Leo was niet verder op het onder werp ingegaan, maar het raadsel rond Elsie Gordon bleef hem bezig houden. En in de loop der jaren kreeg hij het gevoel, dat er wel nooit een oplossing gevonden zou worden. Als hij het fijne, bevallige kind gadesloeg, kwam hij steeds weer tot de conclusie, dat hier een tragedie achter moest schuilen. Hij was er zeker van, dat ze niet de dochter was van arme of slechte ouders. Haar naam was op een kaartje op de bay gevonden en de babykleertjes hadden er onberispelijk uitgezien. Nee, Sir Leo wist het heel zeker, dat Elsie's moeder niet slecht en hard was geweest. Dit weeshuis stond bekend om zijn mo derne, humane methoden en de mogelijk heden, die naderhand aan de weeskinde ren geboden werden. Waarschijnlijk had een vrouw uit een behoorlijk milieu een wanhoopsdaad begaan. Toen Sir Leo op een dag de tienjarige FJsie bezig vond met 't sorteren van boe ken voor de andere kinderen, ontdekte hij haar diepe belangstelling voor boeken. Hij stelde haar onmiddellijk aan als biblio theek-assistente, een functie, welke hij speciaal voor Elsie in het leven riep. Met de grootste nauwgezetheid verrichtte ze de haar opgedragen taax en met het geld, dat ze er mee verdiende, kocht ze boeken voor zichzelf, nooit snoeperijen, maar altijd boe ken. Het was, alsof Elsie nooit genoeg te v/eten kon komen over de grote wereld buiten het weeshuis, over normale gezin nen, waarin kinderen een vader en een moeder hadden.iets wat in Elsie's ogen een wonder was. Sir Leo had persoonlijk toezicht gehou den op haar opleiding en hij was het ge weest, die haar chaufferen, zwemmen en paardrijden had laten leren, ondanks juf frouw Marion's protesten. „Sir Leo, vindt u het werkelijk niet overdreven?" riep ze zo nu en dan veront waardigd uit. „De meeste meisjes van hier krijgen baantjes in de huishouding of wor den verpleegster of secretaresse en ze be hoeven heus niet te kunnen autorijden of op een paard te kunnen zitten". „Zwemmen en paardrijden zijn goed voor haar gezondheid, ze is zo'n tenger poppetje", antwoordde Sir Leo onbewogen. „Wat chaufferen betreft, dit kan heel nut tig zijn met het oog op een eventuele baan. En t.z.t. kan ze typen en steno leren als ze daarvoor voelt maar dan moet ze dat doen bij Carmichael's Type-Bureau. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6