Verbouwing Gymnasium houdt verband met het onderwijs Mensen en materiaal van jubilerend Enschedé herleven in de Vleeshal „Zang en Vriendschap" zong voor Koningin Juliana in Den Bosch Wim Kan schrijft een boek Rector dr. K. Huibregtse over de plannen voor een studiezaal Aanvraagformulier Subsidie orgelconcours Kinderkamp in Bentveld DINSDAG 16 JUNI 19 5 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 r?- "m. ..*mm "i Filmavonden B.B. in Kennemer Lyceum Haarlemmer bij ongeluk met „Meteor" omgekomen Raadsvoorstel inzake toneelsubsidie verschenen Te geringe vraag naar sla in Beverwijk MYSTIEK EN MAGIE VAN DE LETTER Haarlemmers zongen prima Minder kostbare opzet Inbraak in binnenstad Van Haarlemse Speeltuinen Ernstig verkeersongeluk op Leidsevaart Diploma-uitreiking verkeersexamen Dc laatste verbouwing van het Haarlemse Gymnasium dateert van 1924. Toen werd een nieuwe vleugel in gebruik genomen en het oude gebouw kreeg een hall met het trappenhuis die meteen voor aula of gehoorzaal gebruikt kon worden. De bouw meester, ir. J. W. E. Buys, heeft overal met ruimte moeten woekeren. Bijna dertig jaar later blijkt, dat het oude gebouw gebreken heeft en dat de aula niet meer aan de eisen voldoet. Daarom zijn zoals wij dezer dagen berichtten B. en W. met plannen bij de gemeenteraad gekomen en zij vragen de raad om een crediet van f 235.000 beschikbaar te stellen. „De toekomstige verbouwing houdt ten nauwste verband met het onderwijs" ver telde ons dr. K. Huibregtse, rector van het Gymnasium en hij herinnerde er aan het geen B. en W. in hun toelichting op het voorstel van de raad reeds hebben opge- merikc, namelijk, dat het om een verbete ring van het onderwijs te verkrijgen, waar bij meer de nadruk wordt gelegd op de vorming tot een verantwoordelijk werk methode bij de leerlingen en daarmee tot zelfstandige studie, de inrichting van een studiezaal in de school noodzakelijk is, waar de leerlingen een handbibliotheek tot hun beschikking hebben en in groepsver band of individueel kunnen studeren. Dr. Huibregtse deelde ons mee, dat het Haarlemse Gymnasium in deze omgeving de enige enkelvoudige school is met een integrale klassieke vorming. Er bestaan verscheidene lycea, die geheel anders van opzet zijn dan gymnasia. Een leerling, die op een lyceum komt, weet niet altijd welke richting hij later zal kiezen. Dc geaardheid van het kind staat in de eerste klassen in Dr. K. Huibregtse. het middelplirit en met hulpmiddelen gaat men na welke richting het later uit kan. In de eerste klas van een gymnasium gaat men terstond van de gedachte uit, dat de leerling een klassieke vorming krijgt. Die wens hadden de ouders en of het kind. De leerling geraakt terstond in de gymnasiale sfeer. Als een kind op het gymnasium komt krijgt hij het gevoel, dat er iets met hern gebeurt. Er wordt een stempel op hem gedrukt. Dr. Huibregtse vervolgde, dat de gedachte misschien ouderwets klinkt, maar dat is niet juist. Er wordt rekening gehou den met de houding, de wens de werk zaamheid en het initiatief bij het kiezen der gymnasiale richting. Het inrichten van een studiezaal in een gymnasium met een handbibliotheek, be vattende werken die voor de leerlingen voor hun algemene ontwikkeling van be lang zijn, is een unicum in den lande. Toch heeft het Haarlemse Gymnasium reedis twee jaar een studiezaal, waar leer lingen twee middagen per week, buiten het gewone lesrooster om. kunnen werken. Leraren (essen) zijn bereid de leerlingen ter zijde te staan. Zij hebben zich o.a. tot taak gesteld leerlingen, die moeite hebben bij het studeren, te helpen. De studiezaal is echter niet in de eerste plaats voor de z.g. zwakke leerlingen. Zij is ook bestemd voor zeer begaafde leerlingen, die op eigen gelegenheid een stuk werk willen verrich ten buiten liet schoolprogramma om. De résultaten zijn zeer gunstig te noe men. Er wordt druk gebruik gemaakt van de studiezaal en er waren leerlingen die reeds bezig waren aan een wetenschappe lijke vorming. In de toekomst zal er ver moedelijk ook gelegenheid bestaan in de avonduren te werken. Dr. Huibregtse verheugde zich over de plannen van de verbouwing van de oudste school uit Haarlem. Op Sint Nicolaasdag van het jaar 1389 verleende Hertog Al- brecht van Beieren de oorkonde, waarbij aan de stad Haarlem vergunning werd ver leend een school binnen haar muren op te richten. Uit die school is het gymnasium ontstaan. De mogelijkheid bestaat immers, dat de school binnenkort over een goed geoutilleerde aula beschikt. Met moeite kunnen zich op het ogenblik de 150 leer lingen in de aula verenigen. Na de verbou wing zullen 250 personen kunnen zitten. Van groot belang achtte de rector het ook, dat de kachels vervangen worden door een centrale verwarming en dat de lokalen .in het oude gebouw verbeterd worden. In de oorlogsjaren was het aantal leer lingen gestegen tot 400, hetgeen moeilijk heden heeft opgeleverd.. Gelukkig is het aantal gedaald; thans zijn er 150 leerlingen en tegen een stijging tot ruim 200 heeft dr. Huibregtse geen bezwaar. Voor de bewoners van Wijk 8 van de organisatie Bescherming Bevolking in Haarlem, begrensd door de Zaanenlaan, .de Schoterweg en de Schotersingel, zullen hedenavond, Woensdagavond en Donder dagavond in de aula van het Kennemer lyceum filmvoorstellingen worden gegeven, waarbij, de aandacht op het werk van de B.B. wordt gevestigd. Op de bijeenkomsten, die om acht uur beginnen en waarop belangstellenden voor het B.B.-werk welkom zijn, wordt ook een film over de watersnood en de bekende film van Herman van der Horst „Houwe Zo" vertoond. Op de avonden worden tevens inlichtingen verstrekt over de B.B. In de genoemde wijk zijn 320 vrijwiligers nodig. Tot nu toe hebben zich 130 mannen en vrouwen opgegeven om in de 16 blok ken de zelfbescherming te helpen opbou wen. Schietstoel bracht geen redding De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat de Meteor-straaljager van de vliegbasis Twente, die, zoals wij gisteren berichtten, gistermorgen bij Mar- kelo neerstortte, bestuurd werd door de Haarlemse sergeant-vlieger F. Pö^tger, die om het leven is gekomen. Hü was 26 jaar en ongehuwd. Het toestel verongelukte tijdens een oefenvlucht in een formatie van vier. De vlieger heeft nog getracht het toestel met de schietstoel te verlaten, doch dit is hem niet gelukt. In ons blad van Zaterdag 6 Juni publi ceerden wij reeds welke consequenties de wijzigingen op toneelgebied voor de Haar lemse schouwburg in het komende seizoen met zich zullen brengen. Wij deelden daarin mede, dat B. en W. de raad zouden voorstellen subsidie te ver lenen aan de stichting Toneelcoördinatie, nu er geen vaste bespeler van de schouw burg meer zal worden aangewezen. Dit raadsvoorstel is thans verschenen. In de toelichting wordt onder meer gezegd: „Wel hebben B. en W. de Toneelcoördi natie bericht, dat zij deze vorm van sub sidieverlening voor het komende seizoen uitdrukkelijk willen zien als een proef voor één jaar, in welke tijd zal moeten blijken, dat de Haarlemse Schouwburg van een regelmatige en in alle opzichten voldoende bespeling verzekerd is. Het laat zich aanzien, dat voor dit sei zoen aan deze voorwaarde volledig wordt voldaan." Te Beverwijk zijn Maandag aanzienlijke hoeveelheden eerste kwaliteit sla aange voerd. Een zeer groot gedeelte moest even wel w-orden doorgedraaid en 100.000 krop ging weg als veevoeder. De sla, die nog kon worden verkocht ging voor prijzen van twee tot vier cent per krop naar de handel. Het Koninklijk Nederlands Zangersver bond viert zijn eeuwfeest in 's-Hertogen- bosch, dat zich deze zomer als „Muziekstad" op gulle wijze heeft opgemaakt en versierd. Het mannenkoor-festival is begonnen op 29 Mei en duurt voort tot 21 Juni. Uit alle delen van het land, waar het Verbond leden heeft, komen mannenkoren in de Brabantse hoofdstad met doorgaans interessante pro gramma's hun zanglust demonstreren en tevens getuigenis afleggen van een nieuwe, frisse geest en van niet te onderschatten artistieke idealen. Men kan zich verbazen over de aard der programma's die niet al leen technisch, doch vooral ook geestelijk hoge eisen stellen en de bevestiging geven dat er iets aan het groeien is, dank zij de actie van het honderdjarig Verbond, dat zich steeds openstelde voor de evolutie. Zaterdag was het een extra grote dag van het eeuwfeest: Koningin Juliana, bescherm vrouwe van het Verbond, kwam het mid dagconcert in het Casino met hare tegen woordigheid vereren. Dit werd aanleiding om de oudste mannenzangvereniging in Nederland, de in 1830 te Haarlem gestich te en nog steeds bloeiende Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" uit te no digen haar deelneming aan het festival een dag te vervroegen want zij stond voor Zondag op het programma om voor Hare Majesteit op te treden. En zo geschiedde het, dat Zaterdagmiddag om kwart voor vijf nagenoeg honderd Haarlemse zangers het podium van de theaterzaal vulden. Voor de komst van de Koningin brachten „Ko ninklijk Doesborghs Mannenkoor" en „De Veenzangers" uit Veenendaal hun nummers van Francisco Soto, Palestrina, Diepen- brock en Bruckner ten gehore en hadden wij al ervaren, dat de droge accoustiek van de schouwburg niet voordelig was voor de koorklank. Toen de Koningin in de loge verscheen werd zij begroet met een Wilhelmus door de Haarlemse zangers, zó geestdriftig als deze het nobele nationale lied wellicht nooit tevoren gezongen hebben. Maar verder zou het vechten worden tegen de schrale ge- luidsvoortplanting in de zaal met e$n pro gramma, dat op dit punt nogal erg kwets baar mocht heten. Doch laat ik meteen maar vertellen, dat „Zang en Vriendschap" schitterend meester bleef van het terrein, dat er geen vuiltje aan de lucht kwam en alle nummers precies op toon vertolkt wer den. Dirigent Jack P. Loorij slaagde erin zijn zangers het onvolprezen „Morgenlied" van Loots te laten zingen in een uiterst subtiele tint en met fijne karakteristieke nuances: het werd een meesterlijke ver klanking van een meesterlijke compositie. Door deze lichte, haast geraffineerde ma nier van zingen werden alle acoustische be- zJwaren glansrijk overwonnen. Na deze prachtige prestatie gaf de Koningin het sein tot het applaus, dat tot een ovatie aanzwol. Toen kwam „De Fluyt van Pan" van on dergetekende aan de beurt, waarbij de flui tist Jan Sevenstern de solopartij voor zijn Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HOOrlemS DC^ldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zli die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwarlaalabonné's, dus niét voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen rekening nam. De eerste maten waren be slissend: weer hoorde men die lichte, door zichtige en absoluut zuivere klank als stra mien, waarop het virtuose fluitspel zich moest aftekenen. Het bleef zo: klaar, zui ver en dermate genuanceerd, dat de solo partij voortdurend tot haar recht kon ko men. Een knap staaltje van samenzang werd geleverd met het fugato, dat een vo caal weefsel werd waarin geen enkele stem de andere verdrong. Als 16-voets-orgel- pijpen klonken de diepe bastonen bij de klagende melodie van de fluit. En waar het paste, was de koorzang guitig en pittig. Jan Sevenstern deed de rest om het werk een volmaakt schone uitvoering te geven. Vervolgens werden de „Coplas" van Os car van Hemel gezongen, een reeks gees tige flitsen, die het dan ook van een spiri tuele interpretatie moeten hebben. De spe ciale humor om deze Spaans-folkloristische strofen zin en betekenis te geven, bleek de zangers goed te liggen, maar wat moet de dirigent daarop gezwoegd hebben, eer het werkelijk zo „Spaans" kon klinken, afge zien nog van de vocaal-technische moeilijk heden, die in deze muziek overwonnen moesten worden. Tenslotte werd ook een treffende indruk gewekt met drie Engelse koorliederen van Edward Elgar. Dirigent Loorij kon tevreden wezen over zijn zangers. Koningin Juliana ontbood hem in haar loge om hem te feliciteren en te danken voor de verrassende dingen, die hij met zijn koor tot stand had gebracht. Ook de leden van het hoofdbestuur van het Verbond werden aan de Koningin voor gesteld. Voorzitter C. H. Honig overhan digde haar het eerste exemplaar, in kunst leer gebonden, van het speciaal voor dit jubileum vervaardigde documentatieboek. Alvorens het Casino te verlaten,, beluis terde Hare Majesteit nog een gedeelte van het drieluik Triangel, dat Louis Toebosch in opdracht van het Verbond componeerde en dat uitgevoerd werd door „Die Gelre Sangers" uit Arnhem. Het is voor „Zang en Vriendschap" een gedenkwaardige dag geweest. JOS. DE KLERK. De Commissie Internationaal Orgelcon- cours heeft ook dit jaar evenals in beide voorgaande jaren het geval geweest is, het voornemen door dit in Haarlem te houden concours de belangstelling voor de orgel muziek te wekken en te verbreiden. Tot B. en W. is het verzoek gericht te bevorderen dat hiervoor een subsidie van f 1.600 wordt verleend. Hoewel in financieel opzicht de resul taten van het concours 1952 niet bevredi gend zijn geweest, zijn B. en W. toch van mening, dat het vestigen van deze muzi kale traditie van groot cultureel belang is en door de hiervoor gebleken belangstel ling voldoende gerechtvaardigd wordt. Het is mogelijk gebleken tot een minder kostbare opzet van het concours te komen. Voor het jaar 1952 was een opdracht ver leend aan 'een drietal componisten voor het vervaardigen van een orgelcompositie, welke als onderdeel van het concours ten gehore zou worden gebracht. In verband met de hoge kosten hieraan verbonden is voor dit jaar geen nieuwe opdracht ver strekt. Op de bij het verzoek Ingediende begro ting staat nog wel een post vermeld van duizend gulden voor honorarium compo nist, doch dit vindt zijn verklaring in het feit, dat het vorige jaar van de drie be stelde composities er slechts twee konden worden ten gehore gebracht en de derde thans voor dit jaar zal worden uitgevoerd. Wat de inkomsten betreft heeft men thans een betere financiële basis gevon den, dank zij de belangstelling en mede werking van de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging, het Prins Bemhard- fonds en het Anjerfonds. Een aan het con cours verbonden expositie zal dank zij medewerking van particuliere zijde geen kosten van betekenis voor de commissie met zich brengen. Op grond daarvan geven B. en W. de Raad in overweging te besluiten tot het ver-lenen van de gevraagde subsidie. Een overzicht van de afdeling Productie op de bovenverdieping van de Vleeshal. „Aanstaande Vrijdag of Zaterdag zullen de Prinsen van Wolfskonsky te Haerlem komen, en onder anderen Merkwaerdigheden van U stad ook Uwe weergaloze Let tergieterij zien". Wie die Prinsen van Wolfkonsky wel zijn geweest weet natuurlijk niemand meer, de „weergaloze lettergieterij" echter heeft zich sedert het aangekon digde bezoek van de thans vergeten adellijke heren steeds verder ontwikkeld en staat thans, 250 jaar na haar stichting als eenvoudige drukkerij, als een trots monument van gedegen vakmanschap en rechtschapen koopmanschap in het centrum van de stad, waar een Laurens Janszoon Coster het aanzijn aan de boekdrukkunst gaf. De Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. heeft het niet bij een officiële en interne, zij het bescheiden viering van dit schone jubileum willen laten. Zij heeft ook de buitenwacht iets willen tonen van de mensen én het materiaal, die beide hebben bijgedragen tot de bloei van het bedrijf. Dat geschiedt dan door middel van een ten toonstelling in de Vleeshal, welke van Maandag 22 Juni tot en met Zondag 5 Juli is geopend en de eenvoudige titel „Documentatie en Productie" heeft gekregen. De „documentatie" slaat op de personen, in het bijzonder op de leden van de Enschedé-dynastie, waarvan de gelijkvor mige konterfeitsels van zes Johannessen de Oostelijke wand van de Vleeshal sieren met daaronder de vitrines met enkele der vele documenten welke op hun leven en werk betrekking hebben. Onder het glas liggen daar naamkaartjes voor feestdissen, huwelijksbewijzen, schuld bekentenissen, aanstellingen bij het Oranje- vendel van de St. Jorisdoelen en uitnodi gingen voor begrafenissen; even zovele tekenen van loopbanen waarin ijver, werk lust en studiezucht in harmonie bleef met huiselijkheid en belangstelling voor het maatschappelijk leven. In dat opzicht is een „Elucidatie" van Johannes I over het gebruik van Gotische en Latijnse letters even interessant als de „Goude dichtloveren op het vijftigjaarig jubelfeest van den Eerwaarden grootvader Izaak Enschedé en zijne dierbaare zeden- rijke huysvrouwe Beeltje van der Lucht". Weer een andere vitrine trekt onze aan dacht: die waarin zovele geschriften van de grote historicus uit dit drukkersge slacht, dr. Charles Enschedé, een plaats hebben gevonden. Aan de Westelijke wand van de beneden zaal van Lieven de Key's indrukwekkende sc-hepping houdt een prachtig schilderij de blik van de bezoekei-s gevangen: het is een Gezicht op de Grote Markt van Van Beer- straaten, daterende uit 1663, het jaar waar in de vader van Izaak zijn horlogerie aan de Paarlaarsteeg vestigde. Het voor de Enschedé's aantrekkelijke in dit doek is uiteraard de omstandigheid, dat dit Gezicht op de Grote Kerk bij uit zondering genomen is van de plaats waar thans de kantoren van de Grafische In richting zijn gevestigd. Wie wil pogen wegwijs te worden in de familieverhoudingen der Enschedé's vindt te zijner oriëntering een overzichtelijk tableau met de stamboom en onmiddellijk daarnaast een voorstelling van de histori sche groei van de inventaris der letter gieterij: mensen en materiaal vlak bij elkaar, een zinrijke uitbeelding van het wezen van deze onderneming, die immers slechts kon ontstaan door het ononder broken samenspel van geest en techniek. Demonstratie Er zijn nog enkele elementen in de be nedenzaal die, wellicht zelfs onbedoeld, die verbinding demonstreren. Dat zijn een paar oude degelpersen en een oude smeltoven, maar vooral behoort daartoe naar ons ge voel de oudste plaatdrukpers van de firma, waaraan de handpersdrukker J. Scheffer een achttiende eeuwse kopergravure van A. van der Laan naar een tekening van Jelgerma (het standbeeld van Coster op het Prinsenhof) staat „in te zwarten" en „op te tonen" om vervolgens met kwieke hand bewegingen de afdruk tot stand te brengen. En dan gaan we de trap op naar de bovenzaal, naar de Productie en de Producten. Wie minder gevoel voor typografische techniek dan voor schoonheid heeft, zal het bij de, noodgedwongen summiere, exposé's van kleurendruk, van boek-, offset-, plaat- en rotogravure of rasterdiepdruk wel spoe dig duizelen. Maar hij zal verkwikking vinden in de aanschouwing van die kleinoden uit het drukkersvak als Péguy's „La tapisserie de Notre Dame" in de Romulus of in de Odys see van Homeros Boutens in de Lutetia, in de Soncino-uitgave van The Babylonian Talmod, in die waarlijk indrukwekkende reeks, werken van Christiaan Huygens de gestalte van het laatste deel (1950) is nog steeds conform aan die van het eerste, dat zeventig jaar eerder verscheen maar ook in een zeer goedkope, maar daar om niet minder verzorgde uitgave als de Prisma-reeks. Buit: twee paar kousen Gistermiddag omstreeeks half twee ont dekte het personeel van de kousenfirma Holt in de Grote Houtstraat dat er uit de vitrine in het portiek van de winkel twee paar dameskousen waren gestolen. Ver moedelijk heeft men de sierknoppen van de vitrine losgedraaid en daarna met een ijzerdraadje de kousen naar zich toe ge haald. De kousen vertegenwoordigden een waarde van bijna tien gulden per paar. Enkele maanden geleden werden even eens uit deze winkel enkele paren dames kousen gestolen. De geldswaardige papieren, de post zegels en de bankbiljetten ontbreken uiter aard evenmin als de keuren, ordonnantiën of priveleges uit het grijs verleden. En natuurlijk zijn er een paar van de 425 delen, waarin de jaargangen van de Oprechte Haarlemsche Courant, die over drie jaar zijn derde eeuwfeest gaat vieren, zijn gebundeld. Gaande van vitrine naar vitrine, van de ene letterproef naar de andere, van een schone bladzijde naar een kast met stem pels van letters en ornamenten, geraakt men op die intieme bovenzaal met zijn machtige hanebalken allengs in de ban van wat wij de magie van de letter zouden willen noemen. Steeds in feite dezelfde tekens, die onze gedachten en gevoelens uitdrukking moeten verlenen, steeds weer ook eindeloze variatie in vorm en techniek, kunstenaar schap, dat zijn expressie kreeg op de kleinst mogelijke oppervlakte. Dan gaan de gedachten vanzelf uit van de Antigone of de Romanée, van de Lute tia of de Romulus naar de Non plus ultra, de kleinste met de hand gesneden letter die er bestaat: schepping van de 66-jarige Henri Didot. Men kan er een Mattheus- Evange-lie bewonderen, dat geheel uit die minuscule karakters is gezet. Wie na een rondgang men kan er wel uren zoek brengen een ogenblik de ver kregen indrukken ordent en afweegt, be houdt als totaalbeeld de gedachte, hoe in dit bedrijf iedere nieuwe techniek en ge dachte toch niet zozeer een revolutie moet hebben betekend als wel een logische op eenvolging van fazen in een ontwikkelings gang, waarin het uitgangspunt herkenbaar blijft. Dat uitgangspunt vindt men ook terug op een bij het begin van de expositie aangebracht schild, waarop de volgende regels staan te lezen: Als Koster hier zou komen kijken Zijn konst zou wel volmaeckt hem blijeken. De vacantiecommissie van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, zal dit jaar een kinderkamp inrichten in de duinen van Aerdenhout-Bentveld. Hiertoe heeft de familie Van Hall wel willend een stuk duingrond ter beschik king gesteld dat zeer geschikt is voor zo'n kamp. Er zullen tenten geplaatst worden waar ruimte is. voor slaapgelegenheid voor tachtig kinderen in de leeftijd van acht tot en met veertien jaar. Er komt een keuken tent en een E.H.B.O.-tent. Een hoofdleider en een corveeleider worden aangesteld en voor iedere tien kinderen een leider(ster). De kinderen kunnen hier kamperen van Maandagsmorgens tot Vrijdagavonds voor de luttele prijs van zes gulden per kind. Gezorgd zal worden voor goede maaltijden die in de stad bereid worden en in grote, heetblijvende ketels aangevoerd worden. Natuurlijk zullen de door de kinderen betaalde gelden niet toereikend zijn om de kosten te dekken; daarom is het College van Burgemeester en Wethouders hiervoor een aanvullende subsidie gevraagd. Het Verbondsbestuur heeft goede en gegronde hoop dat deze subsidie zal worden toege wezen. Kinderen die nog geen lid zijn van een speeltuinvereniging en gaarne willen deel nemen aan dit kamp kunnen zich nog aan melden bij een der plaatselijke speeltuin verenigingen; als zij lid worden mogen zij van deze uitzonderlijk goedkope kampeer gelegenheid gebruik maken. De dagen dezer kampeerweken zullen aantrekkelijk gemaakt worden door uit stapjes, excursie naar de waterleidingdui nen en aan het eind der week een kamp vuur. Fietser verleende geen voorrang Auto reed op wielrijdster in Gistermorgen om tien minuten over acht wilde een fietser, de 56-jarige A. P., die uit de Adr. de Jongestraat kwam linksaf de Leidsevaart opgaan. Hij verleende daar bij geen voorrang aan de personenauto, die iin de richting Heemstede reed. De bestuurder van de auto haalde scherp naar rechts uit en reed vervolgens op een groepje van drie fietsers in, dat in de richting Haarlem fietste. De wielrijder die geen voorrang verleend had kreeg een schaafwond aan het rechter scheenbeen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het zestien-jarige meisje M. L. G. N. liep schaafwonden aan beide handen op. Mevrouw B. uit Haarlem kreeg een wond aan het achterhoofd en een achttien-jarige hulp in de huishouding moest met een schedelbasisfractuur in de Mariastichting worden opgenomen. De andere gewonden konden na te zijn behandeld weer naar huis terugkeren. De personenauto en de fietsen, waarvan twee in de Leidsevaart terecht kwamen, werden zwaar beschadigd. Vanmorgen heeft in het Rembrandt theater in Haarlem de diploma-uitreiking voor het verkeersexamen plaatsgehad, voor een derde deel van de 2164 scholieren, die voor dit examen geslaagd zijn. Slechts 128 candidaten heeft het niet mogen gelukken voor een di ploma in aanmerking te komen. De- examinandi, die hun examen foutloos hebben afgelegd, verschenen op het podium en werden met een Veilig Verkeer-speldje door de heer A- M. M. van Loon, voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Haarlem en omstreken, onderscheiden. De heer Van Loon wees hierna de zeven honderd kinderen nog eens op de gevaren in het wegverkeer en stipte daarbij aan, dat er in 1952, 1047 slachtoffers vielen tengevolge van verkeersongevallen. Daarvan waren er driehonderd kinderen. Tenslotte kregen de jongeren een filmpje te zien, waarin de nadruk werd gelegd op het nakomen van de verkeersregels. Morgen en overmorgen zal de diploma uitreiking voor de overige geslaagde candi daten in het Rembrandt theater plaats heb ben. Voor mijn nieuwe pro gramma heb ik al een titel en een aantal scènes, ver telt Wim Kan. Het zal heten „Herder, laat je schaapjes gaan" en het speelt op de Veluwe, zoals je trouwens wel aan Corrie ziet. Inderdaad ziet Corry, offi cieel mevrouw KanVonk, er Veluws uit. Als plaats voor dit interviewtje heb ben we namelijk het thea ter gekozen waar het en semble optreedt en daar repeteert Corry Vonk nu al een, scène voor het nieuwe programma. Ter wijl zij op het toneel rond stapt als Veluws boertje, vertelt Wim Kan over hun werk. In ons nieuwe program ma zal ik tal van Veluwse elementen verwerken: bij voorbeeld de Echoput, de Bedriegertjes en het Kröl- ler-Müllermuseum. Voor de Bedriegertjes heb ik een goed idéé en voor het museum is er zelfs al een scène klaar: Madame Rou- lin (die door Van Gogh werd uitgebeeld als La Berceuse) geeft er haar visie op het werk van Vin cent van Gogh. We begin nen in December met dit nieuwe programma. Douda Poliakine zal dan als pianist bij ons optreden. Speelt u „Bibelonië" dan door tot December? Nee, we spelen het tot eind Augustus. Daarna tre den we een paar maanden niet op, want Corry en ik zijn bezig aan een nieuw boek en dat moet half November verschijnen: „Corry en ik". We vertellen er beiden in over onze jeugd, daarna hoe we voor het eerst samen optraden, over de oprichting van het A.B.C.-cabaret, over ons werk daarmee en hoe we samen de halve wereld zijn doorgetrokken. Hoe gaat de troep er uit zien? In Augustus komen Wim Kan en Corry Vonk Teddy en Henk Scholten weer in het programma, maar in het nieuwe seizoen gaan zij iets anders doen. Dan komt ook Lia Dorana bij ons. Verder kan ik nog niet veel vertellen: het moet allemaal nog groeien. Elke scène krijgt pas lang zamerhand, tijdens de voor stellingen, vorm. Mijn eer ste voorstelling is altijd de moeilijkste: dan heb je eigenlijk nog niets. Daarna komt het pas, dan groeit een scène, dan laat je weg, wat het niet meteen doet en maak je er 'n heleboel bij. Ik durf te zeggen, dat mijn laatste voorstelling altijd de beste is. Dus is er inderdaad in uw programma's een groot deel improvisatie? Nou en of! Ik zeg geen enkele avond hetzelfde. Wat je zegt hangt af van het publiek, van de stem ming, van allerlei omstan digheden. Ik vertel toch ook geen enkele mop meer. Ik zoek het alleen in de toon. Het theater begint lang-- zamerhand vol te lopen, de voorstelling moet over een kwartiertje beginnen. Ver scheidene bezoekers groe ten Wim Kan. Mijn popu lariteit streelt mijn ij del heid, zegt hij, maar soms is zij toch ook wel een tik je hinderlijk, bijvoorbeeld als we met vacantie zijn. Voor mijn Kröller-Müller- scène wilde ik in' n museum de reacties van de bezoe kers bestuderen als ze schilderijen zien. Er kwam een klas opgeschoten schoolmeisjes. Ik stond kwasi-aandachtig een schil derij te bekijken en hoorde die kinderen achter me fluisteren. Ik deed mijn best, op te vangen wat ze nu van dat schilderstuk zouden zeggen. Toen hoorde ik het ineens: „Niks laten merken die vent vóór je is Wim Kan-.' JAN KOOMEN

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7