Vorstelijke belangstelling, gedenkraam en médaille van de stad voor jubilerend Een OVERHEMD van VADERDAG Kort en bondig Amsterdamse Beurs Herdenkingsbijeenkomst bij monument aan Jan Gijzenbrug in Haarlem Verdachten van doodslag bij Woerden voorgeleid DONDERDAG 18 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kunsthandel Leffelaar verdwijnt binnenkort van de Grote Markt R.A.F.-jager op Welschap verongelukt Receptie Joh. Enschedé en Zonen Twee jaar wegens brandstichting geëist Werkman door rijdende kraan verpletterd Bond Gepensionneerden in Utrecht bijeen Wereld Veteranen Dag Noodlanding van straal jager bij Eemnes De ronde van Frankrijk anet op-Ht geschenk Jhr. Den Tex en Victor van Vriesland Ridders in het Legioen van Eer Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden heeft vanmorgen om streeks half tien de jubilerende Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen met een bezoek vereerd. De Prins werd in het Grafisch museum ontvangen door het College van Commissarissen en de directie van het 250-jarige bedrijf. De Prins heeft zich gedurende een klein uur laten inlichten over de essentiële onderdelen van het bedrijf, waarna de hoge gast weer per auto vertrok naar Schiphol, vanwaar hij naar Parijs vertrekt om daar een bespreking over N.A.V.O.-aangelegenheden bij te wonen. Dit was het eerste teken van de belangstelling die het feest van Haarlems oudste en grootste grafische industrie in de leidende kringen van ons land geniet. Het tweede teken daarvan vormde een vijftal koninklijke onderscheidingen, die van morgen door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, tijdens de plechtige herdenkingsbijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw, werden over handigd aan de president-directeur en vier leden van het personeel. De heer B. F. Enschedé werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ir. L. N. M. de Wcerd, technologisch adviseur, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau; de heren II. A. Hoogerbeets, bedrijfsleider lettergieterij. P. C. De Wilde, chef boekdruk kerij en H. Frans, letterzetter, werden vereerd met, de eremédaille aan die orde ver bonden, respectievelijk in goud, zilver en brons. De minister gewaagde in zijn toe spraak van de grote verdiensten van de heer Enschedé, niet alleen voor zijn bedrijf, maar ook voor het gemeenschapsleven der stad. Ir. De Weerd huldigde hij wegens zijn grote bekwaamheden op het gebied van de beveiliging tegen vervalsingen. Ook de andere gehuldigdcn zwaaide hij lof toe voor hun bekwaamheid en plichtsbe trachting. In de plechtige herdenkingsbijeenkomst, die vanmorgen om elf uur in het Gemeen telijk Concertgebouw in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en andere genodigden en het voltallige personeel van de Grafische Inrichting begon, heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de gelukwensen van de Nederlandse regering overgebracht. De bewindsman zei van oprechte bewon dering vervuld te zijn voor de wijze waarop Enschedé zijn eervolle plaats onder de Nederlandse bedrijven heeft weten te be houden en in de loop van haar ontwikke ling nog te versterken. ..Enschedé" is een begrip geworden waar op allen die van hoog tot laag aan dit be drijf hun krachten schenken met reden trots kunnen zijn. Minister Zijlstra memoreerde in een korte historische analyse hoe Izaak Enschedé zijn bedrijf stichtte in een tijd van malaise, met geringe middelen, maar toegerust met uit gebreide vakbekwaamheid en groot door zettingsvermogen. Dwars tegen het econo misch getij in wist hij zijn zaak op te bou wen en zijn nakomelingen hebben het hun toevertrouwde erfdeel stelselmatig uitge breid. Dat bewijst dat zij nimmer blijk hebben gegeven van star conservatisme, maar zich steeds hebben aangepast aan de steeds voortschrijdende technische ontwikkeling. Technische meesterschap, goed koopman schap en doorzettingsvermogen, ziedaar de factoren die Enschedé nationale en inter nationale vermaardheid hebben geschonken. Minister Zijlstra wees erop, dat men En schedé niet alleen moet zien als drukkers van waardepapieren als postzegels en bankbiljetten. Ook het 'minder tot de ver beelding sprekende familiedrukwerk is men blijven ontwikkelen en cultiveren, ter wijl daarnaast grote aandacht werd be steed aan het reclamedrukwerk, een tak die van het grootste belang is voor de bevor dering van de export. Dit facet van de werkzaamheid der Én- sc-hedé's gaf de minister de gelegenheid enkele passages te wijden aan de noodzaak voor ons land zijn positie op de internatio nale markten, zowel de bestaande als de nieuwe in Latijns-Amerika, te versterken. Dit is een dwingende eis voor een voort schrijdende industrialisatie en een verbete ring van het welvaartspeil. De Nederlandse grafische industrie is zeker in staat het haar daarin toevallende aandeel te verwerven. In dat geheel zal ook de N.V. Enschedé en Zonen, thans in de volledige ontplooiing van haar technisch vermogen, zeker in staat zijn uitstekende diensten te bewijzen. De voorzitter van het College van Com missarissen van de vennootschap, mr. K. P. van der Mandele, hield vervolgens een herdenkingsrede, waarin hij de merkwaar dige opgang van het bedrijf in een tijd, die toch zeker geen bloeiperiode voor het Ne derlandse leven in het algemeen vormde, verklaarde uit de kwaliteiten van de reeks elkaar opvolgende leden uit het geslacht van Enschedé. Geduld en beleid, eigenschappen die ook in deze tijd tot gelding zijn gekomen bij de stichting van een drukkerij in Indonesië. En ook niet zonder sociaal gevoel, zoals ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 Eind Augustus zal, naar wij vernemen, de kunsthandel Leffelaar op de hoek van de Grote Markt worden opgeheven. De winkelruimte wordt in de daarop volgen de maand in gebruik genomen als informa tiekantoor van de verzekeringmaatschappij De Nederlanden van 1845, die het gehele pei'ceel heeft gekocht van de N.V. Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen. De heer P. Leffelaar heeft zijn kunst handel gedurende een periode van tien jaren op dit drukke punt uitgeoefend, met uitzondering van drie oorlogsjaren, toen er- Duitse instellingen en een afdeling van het toenmalige Rijksarbeidsbureau gevestigd waren. Dit filiaal werd speciaal gesticht met de prijzenswaardige bedoeling om op een in het oog lopende plaats de beschik king te hebben over een aantrekkelijke tentoonstellingsruimte voor het werk van jonge kunstenaars. Helaas is deze met zo veel hartelijk enthousiasme opgezette on derneming geen succes gebleken. Niette min gaat de heer Leffelaar door met het inrichten van dergelijke exposities in zijn zaak aan de Wagenweg, die zich daar bij zonder goed toe leent. blijkt uit de vroeger gestichte hofjes en nu uit de bloeiende Johez-gemeenschap. Zo is dit bedrijf een voorbeeldige werk gemeenschap geworden, waarop de oude zinspreuk „Liefde bovenal" nog steeds van toepassing is. Daarna sprak dr. M. W. Holtrop, de pre sident-directeur van een der oudste en be langrijke cliënten van Joh. Enschedé en Zonen, namelijk De Nederlandse Bank. Dr. Holtrop releveerde de historische banden die tussen Enschedé en Bank be staan. Op geestige wijze memoreerde spre ker de in onze tijd vreemd aandoende. haast waarmee de eerste leveranties wer den uitgevoerd en zette vervolgens uiteen in welke vormen de samenwerking met de Bank heeft plaats gehad en in het bijzon der gewaagde spreker van de grote moeiten en zorgen die de beveiliging tegen namaak stelde. „Weliswaar zijt ge er niet in geslaagd het volmaakte bankbiljet te leveren, maar wel hebt ge het onmogelijke benaderd", al dus dr. Holtrop, die voorts de directie het compliment maakte „dat zij zich onderne mers hadden getoond in de hoogste zin van het woord". Na de bankbiljetten de postzegels: de volgende spreker was de directeur-gene raal van het staatsbedrijf der P.T.T., de heer L. Neher, die tevens de gelukwensen van de minister en de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat overbracht. Uiteraard weidde de heer Neher uit over de oude relaties tussen zijn bedrijf en En schedé. Dat eenvoudige waardepapier, de postzegel van ons land, wordt over de ge hele wereld getoetst; een bewijs voor de vakbekwaamheid van de makers. Het res pect voor hen is dan ook steeds gegroeid. De heer Neher besloot zijn toespraak met de aanbieding van een gedenkraam voor het trappenhuis in het nieuwe gebouw aan de Bakenessergracht. Het raam, naar een ontwerp van de kun stenaar Hans van Norden, vervaardigd bij Bogtmans in Haarlem, stelt de wording van de postzegels voor en draagt een La tijnse tekst, waarvan de vertaling luidt: „Moge de voorspoed van het huis duren". De burgemester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gewaagde van de prae- dispositie van de bevolking van Haarlem voor het drukkersbedrijf, die in Joh. En schedé en Zonen tot zo'n gelukkkige sa menwerking is gekomen. De burgemeester dankte de Enschedé's voor wat zij in de loop der eeuwen voor de stad hebben gedaan en sprak het ver trouwen uit, dat hun bedrijf altijd met Haarlem verbonden zou blijven, waar het stedebouwkundig wellicht minder goed, maar cultureel des te beter thuis hoort. De burgemeester overhandigde aan de president-directeur de gouden médaille der stad, toegekend aan de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen N.V. In de médaille is verwerkt het wapen van de familie Enschedé, het monogram van het bedrijf, de Pegasus der drukkers en het griffioen der uitgevers. De volgende sprekers waren een ver tegenwoordiger van de minister van Finan ciën en van de waarnemend Hoge Commis saris van Indonesië, die de gelukwensen van de Indonesische regering vertolkte, en de secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, de heer Van der Plas. Toen was het de beurt van de voorzitter van het bestuur van de personeelskern, de heer P. G. Wijnrox. „Wij vinden het vanzelfsprekend dit be drijf als een geheel te zien en het is de interesse van de president-directeur ge weest, die tot dit hoge peil heeft bijge dragen". Spreker wees erop, dat straks de onder nemingsraad de taak van het kernbestuur en met meer bevoegdheden zal overnemen. Het contact tussen directie en kern is van openhartige en prettige aard en ook daarvoor dankte de heer Wijnrox. Tenslotte sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. van Krimpen, die een gedenksteen in de gevel van het gebouw aan het Klokhuisplein aanbood, die na de herdenkingsbijeenkomst door mejuffrouw D. de Roo werd onthuld. Tot slot dankte de heer B. F. Enschedé alle sprekers met een kort en kernachtig woord, waarbij hij onder meer meedeelde dat de bijdrage van de directie aan het Johezfonds verdubbeld zal worden, dat gisteren een nieuwe zaal in het Johez-huis in gebruik was genomen en dat op een heideterrein bij Apeldoorn zes zomerhuisjes zullen worden gebouwd. De bijeenkomst in de zeer smaakvol ver sierde zaal van bet Concertgebouw werd voorafgegaan en besloten met orgelspel door George Robert. Onthulling en kranslegging Na de bijeenkomst in het Concertgebouw verzamelden zich het voltallige personeel en de gepensionneerden voor de hoofd ingang waarboven in tegenwoordigheid van de directie en de genodigden door het personeelslid mej. D. de Roo een gedenk steen onthuld werd, terwijl de heer A. Peeters het carillon van de Grote Kerk bespeelde. Het bovenste deel van deze steen is een relief met net wapen van het bedrijf in een lauwerkrans met op zijn lint de spreuk „Ne trop kant ne trop bas" (Nóch te hoog, noch te laag). De inscriptie luidt: „Ter gelegenheid van het 250- jarig bestaan vatn Enschedé is tot een gedachtenis deze steen geplaatst. Hij is gegeven door allen die Hst pand van de firma Enschedé is bij gelegenheid van het 250-jarige bestaan getooid met vlaggen. Piloot om het leven gekomen Bij een noodlanding op het Eindhovense vliegveld Welschap is gisternacht een Vampire-nachtjager van een in West- Duitsland gestationeerde R.A.F. „wing" verongelukt. De piloot, Ernest Phillips, liep ernstige verwondingen op, waaraan hij later, in het Eindhovens Binnengasthuis, is overleden. De Vampire was 's avonds van de basis Wildenrath opgestegen voor een nachte lijke oefenvlucht, tijdens welke de piloot echter zijn koers kwijtraakte. Per radio vroeg hij assistentie voor zijn plaatsbepa ling,waarop Wildenrath twee andere straal jagers de lucht inzond om Phillips op te sporen. Bij Eindhoven kreeg men contact met de vermiste, die toen echter reeds vrijwel lege benzinetanks had. Terwijl de beide andere vliegtuigen de Vampire naar Welschap escorteerden, sloegen op 6000 meter hoogte plotseling de motoren van Phillips' toestel af. Desondanks slaagde hij erin, een perfecte buiklanding te maken op de inderhaast verlichte luchthaven.maar bij het doorglijden schijnt de neus van de Vampire de grond geraakt te hebben, met het gevolg dat het vliegtuig in stukken sprong. De piloot werd bewusteloos en hevig bloedend uit het wrak gehaald. Hij is niet meer bij kennis geweest. De begeleidende vliegtuigen maakten een perfecte landing op Welschap, vanwaar zij gistermorgen naar hun basis terug keerden. hier binnen werken tezamen met de gepen sionneerden, 21 Juni 1953". Nadat de president-directeur, de heer B. F. Enschedé met enkele woorden de dank van de directie aan het personeel had vertolkt, begaven directie en genodigden zich in de Grote Kerk naar het familie graf van de Enschedé's, waar onder plech tige orgelmuziek door de president-direc teur een krans gelegd werd, waarvan het lint vermeldde: „Izaak Enschedé, gilde-broeder-drukker, 21 Juni 1703". Vervolgens ging het gezelschap uit de Grote Kerk de Vleeshal binnen. Wij herinneren cr aan, dat de receptie ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen Vrijdagmiddag wordt gehouden van 15.30 tot 18 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw. De rechtbank te Groningen heeft heden morgen de 31-jarige kunstmesthandelaar G. Chr. D. uit Winschoten veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij stond op 4 Juni terecht, verdacht van het plegen van brandstichting, waarbij een totale schade werd aangericht van ruim drie ton. De officier van justitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf met "aftrek van voorarrest geëist. Ongeveer een jaar geleden heeft de ge meentepolitie te Winschoten een aantal per sonen gearresteerd, verdacht van handel in verdovende middelen, daarbij bleek, dat een ingezetene van Winschoten, die zich daarmee ook had ingelaten de dupe was geworden en in deze handel een bedrag van ongeveer 14.000.had „verloren". Bij het onderzoek kwam volgens de politie aan het licht, dat de kunstmesthandelaar verscheidene branden heeft gesticht, waar onder een brand, die op 28 Maart 1952 in zijn pakhuizen had gewoed en waarbij voorraden kunstmest, granen, zakken, machines en der gelijke waren vernietigd tot een waarde van 255-000.terwijl aan het gebouw waarvan het middelste gedeelte uitbrandde, de schade ulerd aangericht van ongeveer 45.000. In een bouwdok van Wilton-Feyenoord te Schiedam is de 45-jarige Rotterdamse ■opperman C. W. door een rijdende kraan tegen een betonnen muur gedrukt. Hij was op slag dood. In de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Bond van gepensionneerden te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer G. Wolters te 's Gravenhage, over de huurver hoging gezegd dat men de maatregelen zal moeten vastknopen aan belastingvoorstel len, die niet worden gezocht op het stuk van de inkomstenbelasting. Ten aanzien van de ziekteverzekering moet naar het oordeel van de voorzitter voorshands nog een af wachtende houding worden aangenomen. Dit sluit niet uit, dat het straks, in verband met de besprekingen nuttig en nodig zal zijn aan de raad van ministers en aan dè Kamerleden op een of andere wijze, na mens deze jaarvergadering uitdrukking te geven aan de grote ongerustheid en de on tevreden stemming, die een gevolg zijn van de grote en voor vele gepensionneerden funeste vertraging in de tot standkoming van regeringsmaatregelen ter leniging van de nijpende nood van de oud-ambtenaren van hoog tot laag. Vertegenwoordigers van de pensioenbond van spoorwegpersoneel en van de militaire pensioenbond zegden krachtige steun toe aan het gemeenschap pelijk doel: de materiële toestand der ge pensionneerden te verbeteren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 97'/i« g-b. 97 A.K.U 163J4 163% 195% 195% Philips Gloeil. 160% 161% Kon. Petroleum 313% 316% A'dam Rubber 97 g.l. 89% ex.d, Holl. Amer. Lijn 133% 133% N. Scheepv. Unie 132 132 H.V.A 100 101 94% 95% Amsterd. Bank 170% 170% Ned. Handel Mij. 161% 161% Rotterd. Bank 169% 169% Twentsche Bank 166 g.b. 166 Anaconda Copper 35% g.l. 35% Bethlehem Steel 49'/.» 49% Republic Steel 46 47 Shell Union 68:'/1» 69 Tidewater 21% 22% U. S. Steel 37 37% Op Zaterdag 20 Juni aanstaande zal in vele delen van de wereld alsook in Neder land de Wereld Veteranen Dag worden ge houden. In het kader van deze dag zal ook te Haarlem een korte herdenkingsbijeen komst plaats vinden die wordt belegd door de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers afdeling Noordholland en de bond van Oudstrijders en dragers van het mobilisatiekruis. Deze bijeenkomst is des morgens bij het monument aan de Jan Gijzenbrug, waar door een aantal manschappen van de Na tionale Reserve een erewacht zal worden betrokken. Vooraf zal een delegatie van de B.N.M.O. door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en door de burgemeester van Haarlem worden ont vangen ter overhandiging van het Credo der Wereld Veteranen Federatie. Dit credo van de Wereldfederatie van Oud-Strijders luidt: „Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen ge vochten hebben. De stem der Oud-Strijders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensen ter wereld, die in één generatie tweemaal de onbeschrijfe lijke ellende van een wereldoorlog onder gaan hebben. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop voor de toekomst zijn. En zonder hoop is het mensdom verloren. Deze stem van het volk móét verhoord worden. Men verlangt naar een leven met meer vrijheid, gelijkheid en waardigheid ook in materieel opzicht; men bidt om vrede. Het streven naar vrede en een beter leven kan, móét verenigd worden in een onweerstaan bare kracht tegen oorlog, aggressie en ver paupering. Het mensdom heeft hard moeten werken, en veel offers gebracht voor de oorlog. Het zal harder werken voor de vrede. Ontketen een vastbesloten krachts inspanning, een grotere kruistocht dan de geschiedenis ooit gekend heeft, voor de wereld van vrede, vrijheid en gelijkheid". In hun verklaring zeggen de leden van de Wereldfederatie dat zij zestienmil- lioen oudstrijders uit twintig landen in Europa, Amerika, Azië en Afrika op de Wereld Veteranen Dag hulde willen bren gen aan de nagedachtenis van de kamera den, die in de oorlog sneuvelden en de be lofte willen hernieuwen om te strijden voor een vrede in vrijheid. „Dat is onze taak v.oor de toekomst, welke wij ons duidelijk voor ogen hebben gesteld en die wij aanvaarden. Daarnaast hebben wij tevens een taak, welke uit het verleden stamt: Als oudstrijders en als burgers zijn wij diep getroffen door het lot van hen, die in de oorlog werden verminkt. Reeds veel werd gedaan om het leed van de oorlogsinvaliden te verzachten, maar toch zijn er nog millioenen van deze oudstrij ders, die staatshulp dringend nodig heb ben". „Wij dringen er daarom op aan", al dus de verklaring „dat er zowel natio naal als internationaal naar wordt ge streefd, de oorlogsinvaliden en degenen die van hen afhankelijk zijn, rechtte doen". „Als oudstrijders trachten we niet alleen de banden, welke ons met onze geallieer den verbonden, te handhaven en te ver sterken of te vernieuwen, doch in deze sa menwerking ook hen te betrekken, die vroeger onze vijanden waren". „Eensgezind veroordelen wij de oorlog als een middel om geschillen te beslissen en wij zijn er van overtuigd, dat de vrede kan en moet worden bewaard door een op rechte toepassing van de principes, welke in het Charter van de Verenigde Naties zijn neergelegd. Zonder de oudstrijders zouden de Verenigde Naties onmogelijk verwezen lijkt kunnen zijn. Zij, die dit mogelijk maakten, zijn er steeds meer van overtuigd, dat een sterk en blijvend samengaan der Verenigde Naties voor elk land de beste hoop op vrede vormt". Onder verdenking, betrokken te zijn bij de in November gepleegde doodslag op de Woerdense politieagent Van Eek, zijn de gebroeders B. uit Bodegraven voor de officier van justitie te Utrecht ge leid. De beide broers zijn ook op grond van andere feiten in bewaring gesteld. Volgens de verklaring van een gedeti neerde in het Huis van Bewaring te Rot terdam zouden de gebroeders B. met hem een afspraak hebben gemaakt voor het plegen van een inbraak in de omgeving van Woerden op de dag na de aanslag op de politieman. De gebroeders B„ die volgens de genoemde gedetineerde ge woonlijk gewapend opereerden, hebben zich niet aan de afspraak gehouden. Het vermoeden bestaat, dat zij er daags te voren alleen op uit zijn getrokken en daarbij door de agent Van Eek zijn ver rast. Een Meteor MK-4, afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, heeft hedenmid dag, vlak na twaalf uur, een noodlanding gemaakt nabij de oeriet-fabriek te Eemnes. De straaljager maakte een oefenvlucht en moest terugkeren naar Leeuwarden. Bij aankomst daar bleek landen onmogelijk, daar het vliegveld „dicht" zat. Vervolgens heeft de vlieger getracht de vliegbasis in Soesterbeig te bereiken, het geen echter niet mogelijk bleek, omdat brandstof tekort hem noopte in Eemnes een noodlanding te maken. De piloot, Jan Poort uit Leeuwarden, liep geen letsel op. Binda heeft de volgende ploeg voor de Ronde van Frankrijk ter goedkeuring voor gelegd aan de Italiaanse Wielerbond: Astrua, Baroni, Barozzi, Carrea, Coppi, Gaggero, Gestri, Gismondi, Magni en Milano. De bond zal dezer dagen laten weten of ze met deze samenstelling accoord gaat. BINNENLAND Naar de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf mededeelt, is alsnog voor een aantal Limburgse en Brabantse gemeenten de bouwvakvacantie 1953 gesteld in de week van 3 tot 8 Augustus. In alle overige ge meenten is de bouwvakvacantie op Maan dag 27 Juli en eindigt zij op Zaterdag 1 Augustus. Te Amstedam zijn gisteren de leden van het Nederlands Bijbelgenootschap in algemene vergadering bijeen geweest. In het jaarverslag over 1952, dat ter sprake kwam, werd als de grootste gebeurtenis vermeld het feit dat het Bijbellezen door de uitgave van de nieuwe vertaling zeer sterk is be vorderd. Alleen reeds via het Bijbelhuis te Amsterdam vonden meer den 200.000 bijbels in de nieuwe vertaling hun weg in Neder land. Na de opening van het internationaal electro-acoustisch congres in de Haagse ridderzaal in Den Haag. hebben de 380 deel nemers van ongeveer 13 nationaliteiten hun werkcentrum gisteren verplaatst naar Delft. Tot 24 Juni zullen daar 90 lezingen voor het congres worden gehouden in vier zalen van het laboratorium voor technische physica. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. S. L. Mansholt. heeft een bezoek gebracht aan de gemeente Haam stede, waar hij een oriënterende bespreking had met de distirctscommissie van advies van de Stichting van de Landbouw voor de Afdeling Landbouwherstel. De herverkave ling van het eiland en de schaderegeling voor de slachtoffers waren de twee belang rijke punten, waarover van gedachten werd gewisseld. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagden voor het propaedeutisch examen theologie de heren L. Koster te IJmuiden. H. E. Smid te Haarlem en M. J. Vos te Overveen, van wie de eerste cum laude. Dertig Zweedse meisjes van de Pinkster Gemeenten in Zweden zullen aanstaande Zaterdag een zang- en muziekavond verzor gen in het gebouw „Immanuel" aan de Nieuwe Kruisstraat. Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heer E. W. J. M. Klunnaar te Haarlem. De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mevrouw J. MeihuizenTer Brake te Wassenaar als lid van de Nationale Commissie van Advies voor de Europese Landbouwintegratie. In haar plaats is tot lid van deze commissie be noemd mevrouw M. C. W. RohlingVan Spanje, econ. dra. le Bloemendaal. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 86 Tel. 14401 Spaarnwouderstr. 47-80 - Tel. 21392 Hedenmiddag wordt op de Franse am bassade in Den Haag de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, door de Franse ambassadeur het onder scheidingsteken van Ridder in het Legioen van Eer overhandigd. Jhr. mr. Den Tex is voorzitter van Les Conférences Frangai- ses, gevormd door samenwerking van de afdelingen Haarlem van de Alliance Fran- gaise en het Genootschap Nederland- Frankrijk. Verder wordt Ridder in het Legioen van Eer de in Haarlem geboren letterkundige Victor E. van Vriesland, die aap de univer siteit van Dijon Franse letteren studeerde. Hij is voorzitter van het PEN-centrum voor Nederland en vice-voorzitter van de inter nationale federatie van PEN-clubs. Ook is hij bestuurslid van de Nederlandse Ver eniging van Vertalers. Tijdens de ongeregeldheden in Oost-Berlijn hijsen Oost-Berlijners de vlag van West-Berlijn op de Brandenburger Poort nadat ze de communistische vlag hadden neergehaald.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11