Minister J. G. Suurhoff sprak congres van Ex-pogé toe Actie van internationale commissie wierp reeds resultaten af PLAIN Er staat voor de Russen veel op het spel in Oost-Berlijn Mr. B. W. Stomps opende congres van N.F.R. van Voormalig Verzet .Clowntje Riek Onderscheidingen der vereniging aan buitenlanders uitgereikt 7 Meeting tegen concentratiekampen David Rousset sprak in Haarlem Voor' Vader'/ Op 22 Juni werkverbod in diamant-industrie? Personenauto reed meisje met kinderwagen aan Broodbakkers verzonden telegram aan dr. W. Drees Voor de kinderen DONDERDAG 18 JUNI 1953 „Na drie jaren activiteit van de Inter nationale Commissie tegen het concen tratiekampsysteem kunnen wij op een posi tieve balans bogen. Onder meer is bereikt, dat in Griekenland, Spanje en Tunesië de politieke gedetineerden onder gunstiger omstandigheden leven, Dit is een gevolg geweest van de omstandigheid, dat de Commissie de publieke opinie achter zich heeft gekregen, zodat een regering tegen woordig geen erger beschuldiging tegen zich ingebracht kan weten dan die van het tolereren van een „concentratiekamp systeem". Dit zei gisteravond de stichter en voorzit ter van de Internationale Commissie tegen het concentratickampsystcem, de Franse advocaat en auteur David Rousset, op een bij „Drecfzicht" in Haarlem belegde mee ting door het Nederlandse Comité van die organisatie. De heer Rousset herinnerde eraan hoe de commissie drie jaar geleden allereerst het centrale probleem had gesteld: Wat is een concentratiekampsysteem en waar be staat het? Daartoe was een diepgaand onderzoek ingesteld, waarbij vooral getuigenissen, er varingen en indrukken werden verzameld. In dat verband herinnerde spreker aan het „proces" tegen het gewraakte systeem, dat in 1950 in Brussel werd gehouden en waarbij vele getuigen uit de Russische kam pen werden gehoord. Het gevolg is dat niemand meer kan zeggen (als laffe uitvlucht): „Ik heb er niets van geweten". Maar de C.I.C.R.C. heeft niet alleen in formatie verschaft en geprotesteerd, zij heeft zich ook een inzicht in het systeem verworven door kampen te bejoeken en met gedetineerden te spreken. „Dat is een moeilijke en onaangename taak, want de regeringen zijn niet bijster gesteld op dergelijke dwarskijkers. Hard nekkigheid en geduld zijn in ruime mate nodig". De heer Rousset dankte zijn Nederlandse kameraden uit de vroegere nazikampen voor de krachtige medewerking die hij in zijn streven van hen ontving. En op de vraag: „Maar waarom dan niet al in 1933 met uw actie begonnen?" ant woordde de Fransman: „Pas toen we zelf aan den lijve ondervonden welke schade het concentratiekampsysteem doet aan de ziel der mensen, wisten we bij alle ver scheidenheid van geloof of maatschappij beschouwing dat het onze heilige taak zou zijn dit stelsel te blijven bestrijden". We mogen niet ophouden erover te spre ken zolang het bestaat. De heer Rousset maakte gewag van het nieuwe verzoek dat de C.I.C.R.C. on langs aan Bcria heeft gedaan om in Rus land zelf te worden toegelaten voor een onderzoek naar de kampen en het resultaat van de met zoveel ophef aangekondigde amnestie. „En de Russische regering is evenals iedere andere doodsbenauwd voor de beschuldiging er een „Auschwitz" op na te houden". „De strijd voor de vrijheid van de mens, door enkelen begonnen, moet een massa- strijd worden. Dan kunnen we overtuigd zijn van de overwinning", zo besloot de heer Rousset zijn rede. Voor hem had de heer K. R. van Staal gesproken, die in een bezielde toespraak zijn gehoor met een reeks cijfers in de ban bracht van het leed dat heden ten dage in de kampen wordt geleden. Duizenden, die jaren gevangen gezeten hebben onder het Hitier regiem en per ongeluk hun leven gered hebben, zijn opnieuw en nu onder de knoet van Moskou in de eertijds dooi de Duitsers gebouwde concentratiekampen terug gekomen. Na 1945 hebben de Moscovieten vele tienduizenden gearresteerd waarvan 40% geen nazi's waren en waaronder 90.000 zuiver politieke gevangenen. Alleen in Torgau, Jenlitz, Lausburg, ADVERTENTIE en Waldheim 180.000 gevangenen waaiwan er circa 100.000 in de laatste jaren omge komen zijn. In Bautzen bevinden zich 4000 gevangenen, jonge mensen, waarvan er 1200 lijden aan t.b., waarvan 440 aan open t.b. Dagelijks sterven er mensen waarvan de familie pas wat bemerkt door retour zending van hun post. In Torgau zitten ook vierduizend ge vangenen waarvan twintig procent met t.b. In Torgau zitten kinderen van twaalf jaar met tien jaren tuchthuisstraf. Voor een groot werk aan de Dnjepper hadden de Russische machtshebbers 500.000 man con stant nodig om binnen twee jaren gereed te komen. Massa arrestaties in de steden en op het platte land waren daarvan het gevolg. Wanneer de slaven kwamen te vallen werd door nieuwe arrestaties ter vervanging voorzien. Dit werk heeft door deze methode 600.000 mensenlevens gekost. Hoe groot ook de morele ruïne is, moge blijken uit het feit dat te Naundorf kinde ren van 14 jaar opgeborgen zijn, die in concentratie- en andere kampen geboren zijn en aan de moeders ontnomen zijn en aangeduid worden met de nummers van de moeders. Daarom riep de heer Van Staal zijn toe hoorders op mee te strijden voor de mil- lioenen die iedere avond God om hun be vrijding smeken. De laatste redenaar was mr. B. W. Stomps, die onder meer zei, dat velen die in de kampen de gelofte hadden afgelegd: „Dit nooit meer" de eerste jaren hadden gefaald. Aan David Rousset en aan Père Damien Reumont komt de eer toe, dat zij deze lauwen hebben wakker geschud. Aan de heer Van Staal was het te danken dat het geld bijeenkwam om de zeer hoge kos ten van de actie bijvoorbeeld het fa meuze proces te Brussel te dekken. Mr. Stomps ging nog nader in op het werk van de onderzoekcommissie waar van hij deel had uitgemaakt in Tunesië en herhaalde wat hij enkele maanden ge leden reeds in 'n onderhoud met een onzer redacteuren had gezegd, namelijk dat men in Tunesië niet van een concentratiekamp systeem kan spreken. De actie van de C.I.C.R.C. betekent een waarschuwing aan de wereld: „Vergrijpt -u niet aan de rechten van de mens". Mr. Stomps zei ervan overtuigd te zijn, dat, indien de Russische regering vroeger of later toestemming tot een onderzoek zou geven er al niemand meer van de 18 millioen gevangenen nog in de kampen zou zijn. Tot slot bood mr. Stomps aan David Rousset een leren album met foto's van de reis door Tunesië aan. De vergadering werd met een enkel woord door de voorzitter van het comité, mr. C. van Rij, geopend en gesloten. Ultimatum van ANDB Nu de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers in de diamant industrie niet tot overeenstemming hebben geleid, hebben bestuur en bondsraad van de A.N.D.B. in een gisteravond te Amster dam gehouden vergadering besloten bij die firma's, waar tarieven worden betaald, die bij de onderhandelingen voor een C.A.O. niet zijn overeengekomen, met ingang van Maandag 22 Juni een werkverbod af te kondingen. Met het aanvaarden van basisionen op gemeten tarieven heeft de A.N.D.B. mede werking willen verlenen om de Amster damse diamantindustrie uit de moeilijkhe den, waarin zij verkeert, te helpen. „Nu door tegenwerking van de werkgevers deze pogingen mislukt-zijn, zal de A.N.D.B. zijn reeds eerder genomen besluit, en wel om Gistermiddag kwam op het kruispunt SportparklaanMeerwegJavalaan in Heemstede een personenauto in botsing met een kinderwagen. Het achtjarige meisje E. M. O., dat de kinderwagen, waarin een tweejarig jongetje lag, voortduwde, lette bij het oversteken namelijk niet op het verkeer en werd door een uit de richting van het RCH-terrein komende personen auto aangereden. De kinderwagen werd enkele meters weggeslingerd en ook het meisje werd aangereden. Zij moest, hoewel zij niet ern stig gewond was, naar de Mariastichting worden overgebracht. Het kind in de wagen bleef ongedeerd. een coöperatief bedrijf te stichten, tot uit voering gaan brengen. Naast andere bron nen heeft de bondsraad hiervoor een cre- diet van f 300.000 beschikbaar gesteld", al dus de verklaring der A.N.D.B. (Van onze correspondent in Oost-Berlijn) Het is zes uur Woensdagmiddag. In Oost-Berlijn is de staat van beleg af gekondigd. De sectoren-grens wordt her metisch afgegrendeld. Maar nog steeds zet ten de arbeiders op kleine schaal hun acties voort. Boven het Kolumbus Haus aan de Potz- damer Platz, dat demonstranten 's morgens van Volkspolizisten hadden gezuiverd, staat een vieze, zwarte rookpluim. Tienduizend staalarbeiders uit Hennigs- dorf, buite Oost-Berlijn, houden zich nog in de buurt van het Walter Ulbricht-sta dion op, dat zij eerder op de dag hebben bestormd. Zij zijn bereid om verder te mar cheren. Het is tien uur Woensdagavond: De ongelooflijkste dag in de Duitse na oorlogse geschiedenis is teneinde. Oost- Berlijnse arbeiders hebben met de blote vuist de communisten getoond dat er nog andere revoluties zijn dan waarvan zij het patent hebben. Maar nu is het stil geworden in de Sov jet-sector. Geen mens mag zich van negen uur af op straat vertonen. Aan de sectoren-grens hoort men nog slechts een enkel schot, soms het geratel van zich verplaatsende tanks of het onheil spellende geschuifel van de laarzen der Sovjet-soldaten en gekazerneerde Volks- polizei, die in de loop van de dag in een ononderbroken stroom Oost-Berlijn zijn binnengekomen. Wat zou de dag van heden brengen? De arbeiders van Oost-Berlijn kennen de grenzen van hun mogelijkheden en houden zich koest. Maar men heeft het honderd voudig uit hun mond vernomen: zij den ken er niet aan weer aan het werk te gaan. En ook wanneer zij niet meer demonstre ren, willen zij staken. En met stakingen kunnen er gekke dingen gebeuren. De Russen zullen wel beseffen, welk een geweldig verlies zij aan prestige de afge lopen 24 uur hebben geleden. Ook voor hen staat er in Oost-Berlijn immers veel op het spel. Wat de arbeiders zich daar hebben durven en kunnen permitteren; zou wel eens grote uitwerking op hun lotge noten elders in de wereld kunnen hebben. De communistische leiders zelf,wier por tretten overal werden verbrand, waren gis teren nergens te ontwaren, hoewel de de monstranten hen dolgaarne waren tegen gekomen. Met de Oost-Berlijnse regering is het nu een zeer merkwaardig geval. De Russen hebben de staat van beleg afgekondigd en in de officiële proclamatie is met geen woord meer van die regering sprake. Toch gelooft men niet, dat de Russen haar vol ledig terzijde hebben geschoven, en daar mede tot de politieke situatie van 1945 zijn teruggekeerd. Zij willen weliswaar naar „Potsdam" terug, maar op deze manier was dat niet bedoeld. Het is zelfs nog on zeker of zij wel de handen van de secreta ris-generaal van de S.E.D., Walter Ulbricht, hebben afgetrokken, de Saks met het co- medianterige Lenin-baardje, waartegen zich de volkswoede in de allereerste plaats heeft gekeerd. Er is al jaren sprake van, dat de Russen hun troepen uit Oost-Duitsland zouden willen terugtrekken en met de Oost-Duit se communistische regesing, gesteund door een Oost-Duits communistisch leger en politie, een apart vredesverdrag zouden willen sluiten. Enerzijds was dit propa ganda,anderzijds hebben zij daar misschien inderdaad aan gedacht. Maar na wat gis teren gebeurd is, zullen zij deze gedachte thans wel definitief hebben begraven.Ware er geen Russische soldaat meer in Oost- Duitsland geweest, dan was gisteren het Duitse communistische regiem totaal weg gevaagd. Uit de Sovjet-zone kotoen dezelfde be richten als uit Oost-Berlijn. De volkspolizei is zeer onbetrouwbaar gebleken, en heeft op vele plaatsen de geweren weggewor pen en gemene zaak met de arbeiders ge maakt. De Volkspolizisten zijn trouwens voor een deel met dwang uit de rijen van de arbeiders gerecruteerd, waartegen zij moesten optreden. De demonstranten hebben een goed po litiek instinct getoond. Zij zijn juist op dat tijdstip tot actie overgegaan, waarop de S.E.D. zelf toegaf alles verkeerd gedaan te hebben. Dit stempelde de actie bijna tot een legale. Na de bijeenkomst in „Dreefzicht" ter ge legenheid, van de congressen van de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke ge vangenen en van de Nationale Federatieve raad van het voormalig Verzet begaven de deelnemers(sters) der congressen zich naar de Dreef, waar het monument, ter nage dachtenis van in Maart 1945 gefusilleerde Nederlanders is opgericht. De heren mr. G. Ch. Aalders en K. R. van Staal, legden namens de N.V.E.-P.G. een krans bij het monument, de heren O. Clemensen en mr. C. W. Bartelson, namens de Deense ver zetsbeweging en Gestapo-gevangenen en de heren mr. B. W. Stomps en Brink na mens de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet. Een foto van het leggen van een krans door de Denen. Vanmorgen om kort na tien uur opende mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Na tionale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland officieel het driedaagse congres, dat wordt gehouden in hotel Brinkmann op de Grote Markt. Na Amsterdam, Zeist en Rotterdam is het congres in Haarlem het vierde congres in het bestaan van de N.F.R. van het voormalig verzet. Tijdens de gisteren gehouden vergade ring vkn'de Nederlandse Bakkersböndin het gebouw Sint Bavo in Haarlem werd de contributieverhoging, die was voorge steld afgewezen om een krachtige houding te kunnen aannemen tegen de publieke bedrijfsorganisatie (P.B.O.). De heer C. Koppert werd vervolgens voor de zesde keer voor een jaar als voorzitter herkozen met 2500 tegen 183 stemmen. Men besloot vervolgens om een telegram aan de minister-president dr. W. Drees te versturen om er op te wijzen dat de slachtoffers van de watersnood niet vol doende geholpen worden door de Waters- noodwet. Tenslotte werden tijdens de rondvraag verschillende technische vragen bestu deerd. Vandaag heeft het gezelschap een auto bustocht naar Den Haag en omgeving ge maakt. Begonnen werd met staande een minuut te herdenken degenen die in de laatste oorlog in de illegaliteit zijn gevallen, zowel als hen, die in het afgelopen jaar de Natio nale Federatieve Raad zijn ontvallen. Mr. Stomps achtte het tot stand komen van het contact met buitenlandse organisaties één van de belangrijkste resultaten. Tenslotte bracht hij dank aan de heer H. Cox, voor zitter van de congrescommissie, aan wiens onvermoeibare arbeid het te danken is, dat het congres in Haarlem waarvan reeds nu vast staat, dat het „goed" zal worden gehouden kon worden. De heer Cox had tevoren de congressisten welkom geheten, in het bijzonder de afge vaardigden uit België. Namens de delegatie van onze Zuider buren sprak de heer Albert le Roye, die getuigde van een broederlijke broederlijk heid jegens hun Noorderburen: Nederland. De heer Le Roye is lid van het nationaal comité voor Actie en Waakzaamheid, een federatie van de Belgische verzetsorgani saties. In Gent congresseren op dit ogenblik ook de verzetsstrijders uit België. De illegaliteit uit Heerlen, Bilt- hoven en Driebergen (juist Woensdagavond opgericht) traden tot de Nationale Federa tieve Raad toe. In oprichting zijn afdelin gen in de plaatsen Zandvoort, Castricum, Drachten, Doorn, Leiden, Gouda, Amers foort en Hardinxveld. Felle critiek werd geleverd op door de heer Van Dommelshuizen, perschef van het circus Jos. Mullens, aan journalisten ver strekte onjuiste gegevens, waardoor ten onrechte een blaam is geworpen op het cir cus Frans Althóff en speciaal de heer Kersten. Er werd besloten een telegram te sturen aan H. M. Koningin Juliana, waarin de N.F.R. van het V.V.N. haar onwankel bare trouw aan H.M. betuigt en God's beste zegen wenst, en aan H.K.H. Prinses Wil- helmina, „de moeder van het verzet", van de volgende inhoud: „De Nationale Federa tieve Raad van het voormalig verzet Ne derland te Haarlem in werkcongres bijeen, betuigt Uwe Koninklijke Hoogheid haar grote liefde en herinnert zich met blijvende dankbaarheid het lichtend voorbeeld van Uwe Koninklijke Hoogheid in de donkere dagen der bezetting en wenst Uwe Ko ninklijke Hoogheid Gods beste Zegen." Het telegram werd ondertekend door mr. B. W. Stomps en W. C. Bier. De secretaris, de heer W. C. Bier uit Aer- denhout. ging nog nader in op het reeds schriftelijk door hem uitgebrachte jaar verslag over het tijdvak Augustus 1952 tot Mei 1953. Daarin wordt dank gebracht aan de heren C. Brink en M. Reckman, die het weekblad van de Raad redigeren. De oud- illegale werkers uit Zandvoort konden nog niet komen tot de oprichting van een eigen afdeling en werden voorlopig bij de B. O. I. W. Haarlem ondergebracht. Op 14 en 15 Februari van dit jaar werd te Parijs de CAIR geboren (Commission Action Interalliée de la Résistance), die op 15 Maart vervolgens in Brussel officieel ten doop werd gehouden. In het CAIR hebben zitting voor de Nederlandse N.F.R. de heren mr. B. W. Stomps en W. C. Bier, beiden te Aerdenhout, C. Brink te Amster dam en V. Boon te Den Haag. Voorzitter van de internationale organisatie is de heer Georges Bidault. Door bemiddeling der West-Europese ex-illegaliteit, met het vooruitzicht, dat Denemarken en Noor wegen eveneens zullen toetreden, heeft de stern van het (oud) verzet wel zeer be langrijk in kracht gewonnen, ook al omdat de meeste problemen in ons land ook die van de andere naties zijn. Een reeds vele jaren gekoesterde wens om tot een stevig internationaal contact ie komen met de bonafide verzetsorganisaties in het buitenland, is in de verslagperiode in vervulling gegaan. Met de zusterorganisaties bestaat een goed contact en de hoofdbesturen van de N.F.R. en de N.V.E.P.G. (Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd) kwamen verscheidene malen bijeen om zaken te bespreken, die beide organisaties raken. In het congres werd verder het beleid van het hoofdbestuur aan de orde gesteld en kwam eveneens het jaarverslag, van de penningmeester aan de orde. Voorgesteld werd de kascommissie, die dit jaar door de afdeling Zeist werd ge vormd, voor het komende boekjaar uit en kele leden van de afdeling Bloemendaal te laten bestaan, waarmede zowel de afdeling Bloemendaal afgevaardigden van deze afdeling zijn de heren A. J. de Waal Male- fijt, W. Schipper, J. Wigman en J. Harde- bol als het congres zich kon verenigen. Het verslag van de Buitenlandse Com missie werd gegeven door de heer V. Boon te 's-Gravenhage, die de oprichting van het C.A.I.R. in Maart memoreerde. Daar werd besloten ook met Luxemburg, Dene marken en Noorwegen contact op te ne men. Inmiddels trad Luxemburg met twee De Nederlandse Vereniging van Ex-Poli tieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) begon hedenmorgen in Dreefzicht haar werkcongres onder leiding van mr. G. Ch. Aalders. Onder de aanwezigen waren de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff en buitenlandse gasten. De heer M. Dehousse (België), voorzit ter van de Fédération Internationale Libre des Déportés et Internés de la Résistance, sprak het congres namens de federatie toe. Hij zette het doel van de federatie uit een, namelijk het bespreken van interna tionale vraagstukken. Daarbij herinnerde hij er aan, dat er in West-Europa 150.000 politieke ex-gevangenen zijn. Samen vor men zij een macht, die het metaal zouden kunnen zijn, waarvan het nieuwe Europa kan worden gesmeed. Minister Suurhoff merkte in zijn toe spraak tot het congres op,dat de vereniging veel met zijn departement te maken heeft gehad, toen hij het ambt van minister nog niet had aanvaard. Er werden omvangrijke vraagstukken behandeld, zoals het mee werken aan nasporingen van hen die in concentratiekampen verbleven of daar ge storven waren. Dit vraagstuk is thans be perkt. Voorts heeft het departement nog bemoeiingen inzake emigratie. Spreker zei- de persoonlijk belangstelling te hebben voor het streven der vereniging en daarom is hij gaarne naar Haarlem gekomen. Zelf is hij geen ex-politieke gevangene, hoewel de Duitsers hem twee keer hebben aange houden en verder heeft hij in een gijze- organisaties toe. Denemarken leverde meer moeilijkheden op, omdat daar maar liefst zeventig verzetsorganisaties bestaan, waar uit het dus moeilijk zal zijn landelijke ver tegenwoordigers aan te wijzen. Van Noor wegen werd nog niets vernomen. De zetel van het C.A.I.R. zal in Parijs zijn. De eerst volgende vergadering van deze organisatie zal op 6 November in Nederland worden gehouden. De films „De laatste étappe" en „Een man keert terug" zullen aan de filmcommissie van de N.F.R. van het voormalig verzet Nederland beschikbaar worden gesteld en reeds zegden zeventien bioscopen toe gra tis nachtvoorstellingen te willen houden, waarvan de baten aan het V.V.N. ten goede zullen komen. In Haarlem werd de mede werking toegezegd door Lido en het Rem- brandt-theater. c Dat was niet handig van die BunkieHij snorde op de slee naar beneden en dat ging even goed. Maar toen kwam de bocht! Het gebeurde precies, zoals Rick gevreesd had: in die bocht kon Bunkie, doordat hij rechtop zat, zijn evenwicht niet bewarenen met een grote boog vloog hij door de lucht, terwijl ook de slee met 'n vaart onderstboven kukelde! Bunkie kwam terecht in de sneeuwhoop op zij van de baan, met zijn hoofd naar be neden. Gelukkig maar, dat de sneeuw daar niet hard was! Nu schoot hij tot aan zijn middel in de sneeuw, en alleen zijn spartelende benen kwamen er nog bovenuit! Dat kwam er nu van. Bunkie had het erg mooi en flink willen doen, maar het gaat nu eenmaal niet op die manier, dat ondervond hij nu. En Rick had hem nog willen waarschuwen. Ja. toen Rick dit zag gebeuren, terwijl hij Bunkie nakeek, was hij eerst wel even ge schrokken. Die Bunkie maakte me daar even 'n reis door de lucht, voordat hij in de sneeuw terecht kwam! Maar toen zag Rick al gauw, dat hij niet ongerust hoefde te zijn; de sneeuw had Bunkie's val gebroken en hij zou er wel geen last van hebben al zat hij nu zo ver in de sneeuwhoop. laarskamp vertoefd. Wel heeft hij vele contacten gehad tijdens het verzet en mede daardoor heeft spreker sympathie en be langstelling voor de vereniging. Mochten er in de toekomst vraagstukken aan de orde komen, waarmee zijn departement te maken heeft, dan zal hij trachten aan de oplossing mee te werken. In het verleden zijn verscheidene ver langens naar voren gebracht en de rege ring kon de vraagstukken niet oplossen. Dat wekte teleurstelling bij de leden. De gevoelens kan spreker zich indenken, maar gelukkig mag men zich uiten en hardop zeggen, wat men denkt. Spreker wilde niet uitvoerig ingaan op de gebeurtenissen van de laatste dagen. Wel wilde hij verklaren, dat het zeer kort zichtig is te zeggen, dat een Duitser maar een Duitser is. Zij die thans in congres bijeen zijn, weten wat régime betekent. Laten wij ons daarom een ogenblik ver diepen in het leed en de angst die velen vannacht doorstaan hebben en de volgende dagen te doorstaan hebben. Wij hopen, dat het régime van de oorlogsjaren in Ne derland nooit meer zal voorkomen. In die zin wenste de minister de leden der ver eniging een goed en vruchtbaar congres toe. Voorts spraken het congres toe Père Damien Reumont, secretaris van de Inter nationale organisatie tot bestrijding van concentratiekampen en Alers, namens de Belgische vereniging van expolitieke ge vangenen. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur een kruis van verdienste had ingesteld, dat voorlopig uitgereikt zal worden aan bui tenlanders. Hij overhandigde de onder scheidingen aan Père Damien Reumont (Frankrijk), mejuffrouw Lise Borseum (Noorwegen), David Rousset (Frankrijk), dr. André (Frankrijk), dr. Theo Bernard (Frankrijk), Franz Balhorn (Duitsland), José Calmaza (Spanje), allen behorende tot de internationale organisatie tot be strijding van concentratiekampen en M. Dehousse (Belgi), mevrouw Thiriart (Bel gië), G. Dcgois (Frankrijk), Alers (België) en Clemensen (Denemarken) allen van de internationale federatie van ex-politieke gevangenen. Onze taken Vervolgens hi'eld de heer W. Bakker, vice-voorzitter,een rede over „Onze taken". Nog steeds is onze vereniging een strijd organisatie, aldus spr. Ook nu nog menen wij een taak te hebben. Officieel werd de vereniging in 1945 opgericht, maar het ver langen naar bundeling bestond reeds in de gevangenissen, in de tuchthuizen en in de kampen. Hulp en bijstand verlenen wij aan onze makkers, die zulks behoeven. Deze trachten wij ook te geven aan onze vrouwelijke leden, die in de plaats van hun gestorven echtgenoot volwaardig lid van de vereni ging zijn. Hulp en bijstand niet in mate riële zin, want het enige orgaan dat zulks doet is en moet blijven de stichting 1940 '45. Spreker bracht de stichting hulde voor haar werk. Met nadruk pleitte hij voor de instelling van een statuut, dat de titel ex-politieke gevangene beschermt. Jarenlang zijn wij al bezig geweest voor de ex-politieke gevan gene een statuut in het leven te roepen, dat de titel beschermt en erkenning in houdt. Overal in het buitenland kent men een dergelijk statuut en wij willen van de zeldzame gelegenheid, dat een minister een deel van ons werkcongres bijwoont gebruik maken, hem namens ons allen te verzoe ken, te willen bevorderen, dat deze aange legenheid nog eens in de ministerraad komt. Honderden zijn de periode van 1940'45 geestelijk en lichamelijk nog niet te boven. Talloze vrouwen staren nog dagelijks naai de lege plaats van hem, die stierf voor het ideaal van een vrij Nederland. Een erken ning, een officiële waardering voor dit ma teloze verdriet, zou voor velen een war me lichtstraal zijn in een troosteloos be staan. Sprekende over voorstellen van de afde lingen Groningen en Assen waarin voor bundeling van krachten en voor uitbouw wordt gepleit, zeide de heer Bakker te moeten erkennen, dat de vereniging in zijn huidige vorm een uitstervende is en dat uiteindelijk een andere organisatievorm de draagster zal zijn van de idealen der ver eniging. Met de uitbouw van de organisatie wilde hij accoord gaan, doch er is volgens hem maar een beperkt werkterrein en bo vendien zeide hij aan kwaliteit de voor keur te geven boven kwantiteit. In het orgaan van de Nationale Federa tieve raad is enkele weken geleden, aldus vervolgde spreker, een artikel opgenomen over de Europese Defensie Gemeenschap, waarin de rol van Amerika in het huidige wereldgebeuren wordt geschetst op zo danige wijze, dat men het ons niet kwalijk zal nemen huiverig te zijn met de Natio nale federatieve raad aan tafel te gaan zit ten. Onze vereniging, aldus spreker, heeft het lidmaatschap van de communistische partij en/of haar mantelorganisaties on verenigbaar verklaard met ons lidmaat schap,, doch een gelijkluidend voorstel werd enige dagen geleden in een afdelingsverga dering van de Nationale federatieve raad ingediend, maar door onvoldoende steun en op advies van het bestuur niet in be handeling genomen. Spreker achtte een rustig afwachten van de ontwikkeling van alle hierbij betrokken organisaties het beste en zeide voorts, dat als het gunstige ogenblik is gekomen, alle krachten zullen worden ingespannen om een samengaan te bevorderen. De heer Bakker besloot zijn rede met er op te wijzen, dat het voor de ex-politieke gevangenen alleen zin heeft in verenigings verband bijeen te blijven, als blijvend wordt gestreden voor datgene waarvoor onze duizenden doodgemartelde en geëxe cuteerde makkers zijn gevallen: voor gees telijke vrijheid, voor verdraagzaamheid en voor gerechtigheid. Gedachtenwisseling Na de rede van de heer Bakker volgde een korte gedachtenwisseling, waarbij mr. C. van R ij, Amsterdam, een beschouwing hield over het Europese federalisme; hij verzocht het hoofdbestuur hieraan aan dacht te besteden. Ook besprak mr. Van Rij de Velser-affaire en de zaak-Menten. De Nederlandse rechter heeft de Velser-affaire r.og in onderzoek en met vertrouwen mag het resultaat worden afgewacht. Spreker protesteerde er tegen, dat enkele couranten zich in ongunstige zin over per sonen uitlaten. Ligt het niet op de weg van de vereniging ter wille van de zuiverheid van het volksleven een onderzoek te laten instellen door een commissie van hoog staande mensen? Kan het bestuur zich hierover niet in verbinding stellen met de regering? Een andere afgevaardigde vroeg hoe het stond met uitkeringen voor schade aan ex- politieke gevangenen toegebracht. De heer Bakker antwoordde mr. Van Rij, dat het niet mogelijk is op dit congres te spreken over het Europese federalisme. Het is beter het vraagstuk eerst in een be stuursvergadering aan de orde te stellen, omdat het van ingrijpende en belangrijke aard is. Een commissie samen te stellen om „gore" onderwerpen te bespreken achtte spreker overbodig. Er is reeds veel in het orgaan der vereniging over de Velser- afaire e.d. geschreven en het bestuur zal de leden op de hoogte blijven houden. Wat de kwestie van het uitkeren vaft gelden wegens schade aan ex-politieke gevangenen be treft, zeide de heer Bakker, dat de regering een verzoek heeft afgewezen. Het bestuur zal trachten in deze zaak te doen wat mogelijk is. De heer K. R. van Staal deelde mee, dat de Commissie Bijzondere Gevallen in de laatste twee jaar 550.000 heeft uitgegeven, waarvan 125.000 a fonds perdu en het restant in de vorm van een lening. Als het verlangen bestaat zal met uitkeringen worden doorgegaan. Gelukwens Joh. Enschedé en Zonen De vergadering besloot het volgende telegram te zenden aan de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen: „De Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd, bijeen voor haar achtste Congres in „Dreefzicht" en dus in de stad van de roemrijke drukkers uit hte verleden en het heden, feliciteren als oudste en op nationaal en internationaal niveau het meest bekende bedrijf, recht hartelijk met Uw 250-jarig Jubileum en wensen u een prettig feest toe."

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7